AMEKSFOORT5CH DAGBLAD Chamberlain spaart de kool en de geit REGEERINGS - VERKLARING v üin HET NIEUWE KABINET Streven naar budgetair evenwicht, krachtige bestrijding der werkloosheid LEYTAX Forsters opvatting over positie van Danzig DE EEMLANBER Dinsdag 25 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 25 Oogenschijnlijke rust in de wereld Nieuwe bewindslieden beëedigd Vliegtuig neergestort PORTEFEUILLES OVERGEDRAGEN TEL. 3086 VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Volgens den gouwleider heeft de Vrije Stad zich voorbereid om een Poolschen overval te kunnen afslaan Geloof in terug keer naar het Duitsche Rijk Licht op: 9 uur 32 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per 1 week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiên voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 HAMBERLAIN'S parlementaire verklaringen munten vrijwel immer uit door vaagheid; zij laten ten aanzien van de duidelijkheid steeds iets te wenschen over. Zoo is het ook met de mededeeling, welke de Britsche premier gisteren in het Lagerhuis af legde met betrekking tot de jongste Pritsch-Japansche besprekingen en de Britsche politiek in China voor de komende tijden. Eenerzijds wekte Chamberlain's uitspraak den indruk, dat Engeland goeddeels had toegege ven aan de Japansche verlangens; an derzijds zou men er uit kunnen aflei den, dat naar Chamberlain nadruk kelijk verklaarde Londen zijn gedragslijn ten aanzien van de Chi- neesche regeering van Tsjang Kai Tsjek niet zal wijzigen. Wie de verklaring aandachtig leest, kan niet aan den indruk ontkomen, dat de Britsche regeering er naar heeft ge streefd zoowel in Tokio als in het Lagerhuis om zoowel de Japansche geit als de Chineesche kool te sparen, terwijl zij in het Lagerhuis extra voor zorgen heeft genomen om de op het punt van prestige nu eenmaal zeer gevoelige Britsche natie niet op de teenen te trappen. Vergelijkt men de Britsche en de Japansche lezingen van de resultaten der besprekingen in de Japansche hoofdstad tusschen Britsche en Japansche regeeringsvertegenwoor- digers, dan mag men daar uit afleiden, dat zoowel de Engelschen als de Ja panners beterschap hebben beloofd en dat beide partijen erg blij zijn, dat, althans voor het oogenblik, de acute moeilijkheden eenigermate uit den weg zijn geruimd. Het latente conflict tus schen de Japansche en de Britsche belangen in Oost-Azië blijft natuurlijk in vollen omvang bestaan. Doch de beslissing is weer voor onbepaalden, zij het waarschijnlijk voor niet al te langen, tijd verschoven. Ook ten aan zien van het Verre Oosten als, bijvoorbeeld, ten aanzien van Pales tina houden de Britten dus ondanks alles vast aan hun beproefde tactiek van .doormodderen' tot tijd en wijle de omstandigheden voor Londen gunstig zijn en het gestelde doel met een mini mum van offer kan worden bereikt. De vraag rijst evenwel, of deze tactiek, die in het verleden zooveel succes heeft gehad, niet te langzaam is tegenover uiterst dynamische tegenspelers als de Japanners, Italianen en Duitschers op dit oogenblik zijn. BERLIJN juicht over wat men 'in de Duitsche hoofdstad noemt den aftocht der Britten in het Verre Oos ten. Minstens genomen is de interpre tatie, welke de Duitsche pers van het resultaat de!t Britsch-Japansche be sprekingen geeft, schromelijk overdre ven in voor de Britten ongunstigen zin. Doch zelfs al ware de visie van de Duitsche pers juist, dan nog ware er voor Berlijn allerminst reden tot ver heugenis. Nooit mag, bij eene beoor deeling van de Ver-Oostersche situa tie, uit het oog worden verloren, dat het Europeesche, inclusief Duitsche belangen zijn, welke in China op het spel staan en die Engeland zoo goed en zoo kwaad als het gaat te verdedi gen heeft. Is het om den indruk der juichkreten in de Duitsche pers bij de Japanners eenigszins af te zwakken, dat de Wilhelmstrasse vrijwel gelijktij dig heeft gewezen op het nog immer bestaande Russisch-Duitsche niet-aan- vals-pact van 24 April 1926? En kan het accentueeren van het bestaan van dit verdrag op dit moment niet tevens beoogen, den Britten duidelijk te maken, dat de sluier, die naar Chamberlain's herhaalde verklaringen tusschen Moskou en Londen hangt, zeer wel .made in Germany' kan zijn? De besprekingen tusschen Wohltat en Hudson waren, natuurlijk, informeel. Diplomatieke voorpostengevechten worden nooit anders dan als informeel voorgesteld, indien de buitenwacht er toevallig melding van maakt. Belang rijker nog dan de gesprekken tusschen Hudson en Wohltat zijn echter de na dien gehouden gesprekken (geweest) tusschen Hudson en zijn mede-minis ters en tusschen Wohltat en zijn Ber- lijnsche lastgevers. Want deze confe renties zullen bepalen, of er in de eerstkomende tijden sprake kan zijn van eene hervatting van een meer for meel diplomatiek overleg tusschen de Britsche en de Duitsche hoofdstad. HET Russische raadsel blijft intus- schen onopgelost. De raadska mers van het Kremlin blijken meer en meer raadselkamers te zijn. Stalin heerscht er met ijzeren vuist. Hij, en hij alleen, bepaalt, welken koers Rus land zal zeilen. En zeker is het althans, dat de Russische kompasnaald min stens genomen sterke schommelin gen tusschen de richting Berlijn en de richting Londen vertoont. De Japan ners weten dit ook; niet in de laatste plaats hierom verheugen zij zich over den betrekkelijk vriendelijken afloop van hun jongste besprekingen met de Britten. Onzekerheid ten aanzien van eventueele nieuwe groepeeringen bin nen het politieke krachtveld en, impli- cite, onzekerheid ten aanzien van de teindelijke resultante der thans in dat veld aanwezige dynamische factoren, bepalen voor een niet gering deel de betrekkelijk aarzelende politiek van alle mogendheden. Binnenskamers wordt er gemediteerd, geconfereerd en geconspireerd. Naar buiten blijkt hier van slechts door de oogenschijnlijke rust, waarin de wereld zich de laatste weken vermeidt. Deze rust zal aanhou den, tot tijd en wijle één der landen, die het groote politieke pokerspel spelen, zijn kans schoon ziet of waant om een begeerd oogmerk te bereiken. Dan eerst zal blijken, of de huidige rust geconsolideerd kan worden (na tuurlijk via een hevige crisis) dan wel of zij zal verkeere# in haar tegendeel. Tot zoolang is wij herhalen het ten zooveelsten male afwachten de boodschap Dr. H. Colijn 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Vanmorgen tien uur begaf H.M. de Koningin zich van den Ruigen- hoek naar het paleis Noordeinde. waar te elf uur de beëediging plaats had van de nieuwe minis ters. Reeds omstreeks halfelf kwam Dr. Colijn ten paleize aan. Klaarblijkelijk was hij aanwezig ten einde de nieuwe ministers aan H.M. de Koningin voor te stellen. De heeren mr. J. A. de Visser, C. van den Bussche, C- W. Boden- hausen, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, prof. dr. B. J. O. Schrie- ke en dr. ir. M. H- Damme kwa men vervolgens ten paleize aan. Prof. ir. I. P. de Vooys zag men niet binnengaan. Dr. Colijn heeft hedenmiddag in de vergadering der Tweede Kamer der Staten Generaal de volgende regeeringsvèrklaring afgelegd: TT ET kabinet heeft er prijs op gesteld terstond na zijn Optreden aan de Staten-Generaal mededeeling te doen van de voor nemens der regeering met betrekking tot het te volgen beleid. In algemeenen zin stelt de regeering bij de uitvoering van hare taak zich voor oogen, dat de steeds sterker geworden drang naar centralisatie bij de bestuursvoering in de toekomst met klem moet worden tegengegaan. Veeleer zal voortaan het beleid er op gericht moeten zijn in wetgeving en bestuur aan de bestaande lagere publiek rechtelijke organen een zoo groot mogelijke taak over te laten of op te dragen. Voorstellen ter bevordering van dit voornemen zijn in voorbereiding. Bij de bepaling van de taak der overheid en bij de tenuitvoerlegging daarvan dient er nauwkeurig op te worden gelet, dat niet verzuimd worde een ruim gebruik te maken van de krachten waarover het maatschappelijk leven nog in zoo ruime maté beschikt. Van onmiddellijk belang voor het regeeringsbeleid zijn de navolgende vier onderwerpen: le. Het financieel beleid van het Rijk en f 2e. De daarmee samenhangende saneering van de gemeentefinanciën en herstel van de gemeentelijke zelfstandigheid in zeer vele gevallen. 3e. Bestrijding der werkloosheid. 4e. Versterking der maritieme defensie van Nederlandsch-Indië. Met de opsomming van deze 4 punten is niet bedoeld het aangeven van èen rangorde. Alle vier genoemde onderwerpen zijn voor ons volksbèstaan van diep gaande beteekenis, maar werken ook wederkeerig remmend of bevorderend op elkander in. Naarmate toch de financieele toestand van Rijk en gemeenten gun stiger is, zijn de uitgaven voor verbetering van de defensie en voor de werkloos heidsbestrijding makkelijker te dragen, maar. ook: naarmate de uitgaven voor deze twee voorzieningen hooger worden, wordt het bereiken van een budgetair even wicht of het benaderen daarvan moeilijker. Daarom ligt het in het voornemen der regeering deze vier kardinale vraagstuk ken te bezien in hunne onderlinge betrekking. Dit vooropgesteld wenscht de regeering: le. Bij het rijk met grooten ernst te streven naar eerié zoo dicht mogelijke benadering van het budgctaire evenwicht bij den gewonen dienst en naar matiging bij de kapitaalsuitgaven, waarvan de druk uiteindelijk weer op den gewonen dienst terugvalt. 2e. Door gewijzigde regelingen aan de z.g. afhankelijke en noodlijdende ge meenten zooveel mogelijk en op korten termijn hare zelfstandigheid te hergeven. 3e. Met vermijding van aanzienlijke administratieve uitgaven en van ka pitaal sin vestaties van oneconomischen aard een krachtige politiek van werk loosheidsbestrijding te voeren. Die bestrijding zal geheel beheerscht moeten worden door de gedachte de geleidelijke inschakeling der werkloozen in het normale bedrijfsleven te bevorderen. Andere voorzieningen worden, voor zoo ver ze tijdelijk aan het gestelde doel dienstbaar kunnen worden gemaakt, als van aanvullenden aard beschouwd. Tegen uitwassen bij de steunregeling die remmend werken op de begeerte tot arbeid moet scherp worden gewaakt en waar zulke uitwassen reeds be staan zullen ze dienen te verdwijnen. Ten einde den minister van Sociale Zaken gelegenheid te schenken zijne volle aandacht te geven aan wat de hoofdzaak van zijn beleid is, nl. bestrijding der werkloosheid, zal de afdeeling volksgezondheid van zijn departement wor den overgebracht naar dat van Binnenlandsche Zaken. 4e. Bij de indiening der begrooting in September a.s. mededeeling te doen van hare voornemens met betrekking tot de versterking der fharitieme verde diging van Nederlandsch-Indië. De verschillende denkbeelden dienaangaande worden door eene technische commissie op hunne militaire beteekenis en op dè financieele gevolgen onderzocht NAAST deze vier centrale vraagstukken, het regeeringsbeleid rakend, zal het kabinet de mogelijkheid van uitbreiding van de zorg voor de ouden van dagen in overweging nemen, terwijl het mede onmiddellijke aandacht zal schenken aan een partieele verbetering der leerlingénschaal, c.q, verbete ring van de regeling voor de kweekelingen met acte. Het kabinet doet voor den hier in het kort geschetsten arbeid een beroep op de medewerking der Staten-Generaal. Het is er zich volkomen van bewust, dat de moeilijkheden, die het op zijn weg ondervinden zal, talrijk en groot zul len zijn. Nochtans heeft het zijn taak. aanvaard in het diepe bewustzijn daar door, in de gegeven omstandigheden, 's lands belang tè dienen, daarbij we tend dat de uitkomst ligt bij Hem, Die óók over het lot van landen en volken beschikt. DUITSCHE VLOOTMANOEUVRES IN De OOSTZEE BERLIJN. 25 Juli (Havas). De Duitsche marine houdt onder leiding van admiraal Raeder belangrijke ma noeuvres in de Oostzee, welke vooral de oefening der duikbooten ten doel heb ben. Het thema is het aanvallen en ver nietigen van een convooi door duikboo ten. Er nemen 25 Duitsche duikbooten aan de oefeningen deel. Lord Kemsly naar Berlijn LONDEN, 25 Juli (Havas). Lord Kemsley, eigenaar van verscheidene bladen, o.a. de „Sunday Times" en „Daily Sketch", is uit Londen naar Ber lijn gegaan op uitnoodiging van den Duitschen perschef dr. Dietrich, tenein de een regeling te treffen inzake artike len van sommige Duitsche bladen en bladen, welke Lord Kemsley behooren, SOERABAJA, 25 Juli (Aneta). Vanmorgen om 9 uur is een sport- vliegtuig van het luchtvaartfonds, waarin twee personen waren geze ten, bij het vliegveld Darmo neerge stort. De bestuurder, de heer Libou- rel van het marinevliegkamp Mo- rokrembangan, werd ernstig gewond. De andere inzittende, de heer Pal mers van het zwembad Tcgalsarie werd minder ernstig gekwetst. Het toestel boorde zich met de neus in den grond en is ernstig beschadigd. Aardbeving in Batavia BATAVIA, 25 Juli. (Aneta/A.N.P.). Vanmiddag om tien minuten voor drie werd te Batavia een lichte aardbeving gevoeld. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. - De aftredende ministers hebben heden afscheid genomen van hun departementen en hebben in den loop van den middag de porte feuilles aan hun opvolgers over gedragen. Dr. Colijn heeft de portefeuille van Financiën aan minister Bo- denhausen overgedragen en die van Economische Zaken overge nomen van minister Steenberghe. BERLIJN, 25 Juli (D.N-B.) Gouwleider Forster publiceert in den „Völkischer Beobachter" een artikel, waarin men algemeen een definitieve verklaring uit Duit schen mond ziet, ten aanzien van den internationalen toestand. Forster zegt onder meer, dat de bui- tenlandsche pers zich op de laaghartig- ste wijze van leugens bedient en dat de bewering, dat in Danzig een chaos heerscht, in ieder opzicht onjuist is. In Danzig bestaat weliswaar de wil tot be reid zijn, maar overigens heerschen er orde en rust. „Om de nieUw-opgericht© republiek Polen tegen ieder politiek recht in voordeelen te verschaffen, heeft men in strijd met het gezonde ver stand een klein deel uit het Duitsche volkslichaam gescheurd en veroordeeld tot een „zelfstandigheid", die nooit een zelfstandigheid geweest is." Als men in 1919 het zelfbeschikkings recht der volken ook op Danzig had toegepast, zou er nooit een zinlooze Vrijstaat ontstaan zijn. De wensch van Danzig, tot het Duitsche Rijk terug te keeren, is even oud als de Vrije Stad zelf. Ongetwijfeld ouzden ook Engel schen en Franschen alles in het werk stellen om een gebied, dat door men- schen van hun nationaliteit bewoond zou worden, terug te krijgen en ook zij zouden zich niet bekommeren om de tegenwerpingen van andere staatslieden en journalisten. Niemand kan ons kwalijk nomen, dat wij in Danzig met onze bescheiden krachten en middelen de voorwaarden scheppen voor het afslaan van een Pool schen overval. Een der vele in het bui tenland verspreide leugens zegt, dat Duitsche militairen naar Danzig zijn ge komen. De geheele wereld (en vooral on ze Poolsche buren) moet weten, dat er in Danzig mannen genoeg zijn, bereid en moedig, om zoo noodig, hun vader land tot den laatsten druppel bloeit te verdedigen. Onze Poolsche buur mag er kennis van nemen, dat de !aat6te weken voor zorgsmaatregelen zijn genomen, waar door een overrompelende aanval op het Duitsche Danzig kansloos is geworden. Als men ons nu voorhoudt., dat wij door inrichting van zelfverdediging een 01 ander verdrag hebben geschonden, dan kunnen wij slechts antwoorden, dat het recht van verdediging ook den Duit schers te Danzig toekomt. Dat wij van Danzig uit niemand kunnen of willen aanvallen, behoeft geen betoog. Daarom is het belachelijk, dat aan de Poolsche grens alle mogelijke klei nere en grootere versterkingen worden aangelegd. Wij weten niet, of niet op zekeren dag. een of andere Poolsche ge neraal zooals te Wilna in 1922 het plan krijgt een overval op Danzig te on dernemen, de stad te vernietigen of te veroveren. Wij, nationaal-socialisten, scheppen ons voor dergelijke gevallen hetere voorwaarden. De verantwoorde lijke mannen zullen zich door geen drei gementen of persophitsing uit het bui tenland uit hun rust laten brengen. Wij hebben een zeer duidelijk parool, dat één naam omvat: Adolf Hitler. Het is ons onwrikbaar geloof, dat Adolf Hitler ook deze 400.000 van het Rijk geseheiden volksgenooten tot het moederland terug zal brengen en daar mede opnieuw een onrecht van het ver drag van Versailles uit de wereld zal helpen. Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: In het Zuidoosten: Betrok ken tot zwaar bewolkt, nog eenige regen, later met kan& op onweer, warmer, zwakke veranderlijke wind. Voor het overige gedeelte van ons land: Afnemende be wolking, geen regen van be teekenis, iets warmer. Zwak ke tot matige N. tot O. wind. BLOEMEN SCHIKKEN UIT EIGEN TUIN De vorige week hebben we iets over het snijden en verzorgen van bloemen uit eigen tuin verteld, en zoo zijn we nu aan het schikken toegekomen. Dat is helaas niet ieders werk. al is er gelukkig verbe tering te constatecren bij eeuige jaren ge leden. Bloemen uitrei gen tuin schikken nu eenmaal moeilijker dun die van den bloe mist. omdat we hier le tobben hebben mei te slappe of te korte stengels, met zijtak jes. zijknoppen en wat niet al, doch met een beetje smaak is er van onze tuinbloe- men heusch wel iels goeds te maken. Om te beginnen worden er bijzondere eischen aan hel vazenmatcriaal gesteld, eenvoudige vormen en rustige tinten zon der bloemversieringen of andere motieven zijn in de bloemschikking het meest suc cesvol. waarbij we een uitzondering ma ken voor oud blauw porcelein, waarmee vooral gele en oranje bloemen prachtig harmonieeren Glas of kristal moeten we nooit gebrui ken voor bloemen waarvan de stelen en bladeren het water vertroebelen, dus nooit voor asters b.v. doch bij voorkeur voor rozen, anjers en'lathyrus. Voor zilveren vaasjes komen alleen teere bloemen in aanmerking en slechts enkele stuks. b.v. trosroosjes, cosmea, godetia, clarkia, la thyrus of anjers. Forsche bloemen stellen geheel andere eischen. voor haar kan het aardewerk haast niet grof genoeg zijn. vandaar dat we wonderen kunnen verrichten met gem berpotten, oude bruine iiirnuukpotten en Kculsche melkkanen. Het prettige van gemberpotten is. dut haast alle bloemen er zich, in thuis schijnen te voelen, en het is dan ook allerminst een toeval dat zii op stillevens zoo'n belangrijke rol vervullen, gevuld met vlammende zinnia's, O.l.-kers, met enkele zonnebloem, asters, geraniums en dahlia's. Van de verschillende metalen is koper wel het meest succesvol in de bloemschik king. Een antiek koperen doofpot gevuld met zonnebloemen is en blijft een der meest opvallende bloemstukken, terwijl ook vuurpijlen aangevuld met eikenblad er voortreffelijk mee harmonieeren. om de dahlia's niet te vergeten. In het algemeen leent koper zich voor alle bloemen, die geel. goudkleurig, oranje, bruin of rood getint zijn. Tenslotte nog enkele fraaie combinaties van bloemen en kleuren. Blauwe ridder sporen met oranje alstroemeria of gele eremurus in 'n dof witten pul of grooten bruinen inmaakpot. Decoratieve dahlia's in verschillende kleuren gemengd, gladio lus ook in gemengde kleuren, lathyrus eveneens of in één tint en dan eventueel aangevuld met rozen. Zinnia's in gemeng de kleuren, evenals leeuwenbekken en asters Echte tuinbouquettcn van gele of bruine heleniums met lila aster amellus of paarse salvia, blauwe korenbloemen met rood en gele gaillardia, rose gras-anjers met het wazig blauwe kattenkruid. enz. enz. Uit den tuin kunnen eigenaardige com binaties te voorschijn gebracht worden, die wc bij een vakman niet zullen vinden en daarom dikwijls juist heel apart en suc cesvol zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1