AMEKSF00R1SCH DAGBLAD BRITSCH - FRANSCHE STAF BESPREKINGEN met Moskou verwacht 4000 LEYTAX Militair overleg tusschen Egypte en Turkije BRITSCH - FRANSCHE luchtmacht is één Chineezen zijn verbitterd over Britsche politiek DE EEMLANBER Woensdag 26 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 26 Een politiek en militair pact zou nabij zijn „Bewegingen op beperkte schaal" Franco in contact met ex-koning Alfonso? Een olifant wordt in elkaar gezet Verdrag met Panama geratificeerd Communiqué over de Britsch-J apansche besprekingen te Tokio Aardbevingen in Indië Guy la Chambre en Kingsley Wood loven de huidige samenwerking OEFENVLUCHTEN WORDEN VOORTGEZET Wellington Koo protesteert Het vliegtuigongeluk te Soerabaja Britsch crediet voor Bulgarije TEL. 3086 VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Licht op: 9 uur 32 min. ABONNEMENTSPRIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 B-irixdidno tiüiu. oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderliike nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voorde helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 LONDEN, 26 Juli. (Reuter). De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph meent te weten, dat de Britsche regeering thans bereid is aan Moskou te verzoeken stafbesprekingen tus- schen de beide landen te openen zonder te wachten tot de bijzon derheden van het ontworpen drie zijdige anti-agressiepact zijn uit gewerkt. Waarschijnlijk zullen in een zeer nabije toekomst stafoffi cieren van alle drie de diensten naar Moskou worden gezonden. Volgens den diplomatieken medewer ker van de Times zal de Britsche am bassadeur Seeds vandaag nieuwe in structies ontvangen en zal dan de ge- heele kwestie uit een anderen gezichts hoek worden bezien. Het voorgestelde pact zou uit twee deelen bestaan, een politiek en een militair, tezamen vor mend hetgeen de Russen een „orga nisch politiek-militair geheel" noemen. Tot dusver is dc nadruk bij de onder handelingen uitsluitend gelegd op het politieke deel, in welk opzicht op de meeste punten overeenstemming is be reikt. Dhar sommige punten echter nog re geling behoeven, is men op de ge dachte gekomen, spoedig met de mili taire besprekingen te beginnen, opdat beide deelen terzei fdertijd van kracht worden, hetgeen van den aanvang af '«Ie wensch der Sovjets is geweest. Waarschijnlijk voorzien de jongste Brit sche instructies, die reeds verzonden zijn, in dit punt. Als men op dezelfde wijze te werk gaat als bij de besprekin gen met Polen en Turkije, zou een sterke Britsche missie naar Moskou gaan doch tot dusver is nog geen offi- cieele mededeeling gedaan. Volgens de Petit Parisien ver wacht men, dat als alles goed blijft gaan binnen een tiental dagen te Moskou besprekingen tusschen de generale staven kunnen worden ge opend. Van Fransche zijde zou ge neraal Doumenc, de commandant van het legerkorps te Rijssel en wel dra lid van den oppersten oorlogs raad. met het voeren van de techni sche onderhandelingen worden be last. De naam van den Engelschen generaal, die tezelfdertijd naar de Russische hoofdstad zou worden ge zonden. is nog niet bekend. De Labour-afgevaardigde Greenwood heeft gisteren een bezoek aan Cham berlain gebracht. Men meent te weten, dat hij inlichtingen heeft ingewonnen omtrent den voortgang bij de Britsch— Russische onderhandelingen. Na het onderhoud was men in Lahourkrinpen veel optimistischer gestemd ten aanzien van de kansen op een accoord. AMERIKA MOET ZUINIG ZIJN OP ZIJN PETROLEUM WASHINGTON, 26 Juli. (Reuter). - Gezien de hoogst belangrijke rol, die de petroleum in de landsverdediging speelt, heeft Roosevelt een schrijven gezonden aan den voorzitter van de commissie uit het Huis van Afgevaar digden voor den handel tusschen de staten onderling, waarin hij aandringt op een wettelijke regeling, teneinde iedere te vermijden verspilling bij de productie van petroleum en natuurgas tegen te gaan. Binnenkort worden Britsch-Indische troepen in Egypte verwacht ter versterking der Egyptische defensie CAIRO, 26 Juli. (Havas)- Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de Egyptische regcc- ring heeft besloten de volgende maand een militaire delegatie, be staande uit 15 opper-officieren, naar Turkije te zenden. De dele gatie zal versterkingswerken in oogenschouw nemen en manoeu vres bijwonen. Daarna zal een Turksche delegatie een bezoek aan Egypte brengen, onder meer aan de versterkingen te Mersah Ma- troe nabij de Libysche grens. Voorts wordt bekend dat binnenkort in Egypte uit Britsch-Indië komende troepen worden venvacht ter verster king van de Britsche garnizoenen en ter aanvulling van het zich nog in staat van opbouw bevindende Egyptische le ger. Officieel wordt door het Britsch- Indische legercommando medege deeld, dat orders zijn gegeven voor zekere troepenbewegingen op be perkte schaal in de nabije toekomst. Er wordt op gewezen, dat deze be wegingen, waarvoor reeds vele maanden geleden voorbereidingen zijn getroffen, niet een verslechte ring van de wereldsituatie beteeke- nen en zuiver geschieden uit voor zorg. De Egyptische regeering heeft beslo ten grotten, welke de krachtigste bom men kunnen weerstaan, in gebruik te nemen voor het opslaan van wapenen en munitie in oorlogstijd. Tusschen Maasara nabij Cairo en een plek, waar de grotten gelegen zijn, is een spoorlijn aangelegd, welke uitsluitend voor het vervoer van munitie gebruikt zal wor den en deze week formeel aan het mi nisterie van defensie zal worden over gedragen. De spoorlijn is slechts 6.5 km. lang, maar de grotten strekken zich uit tot Suez, een afstand van bijna 100 km. Sommige van deze grotten zijn luchtge- koeld en electrisch verlicht. De Egyptische regeering bestudeert een voorstel, gedaan door Polen, tot het sluiten van een ruilovereenkomst tus schen beide landen. Polen is een van Egypte's beste klanten voor katoen. De Poolsche regeering 6telt thans voor meer Egyptische katoen te koopen, mits deze extra hoeveelheid zal worden uit gewisseld tegen Poolsche producten. Men veronderstelt dat het Poolsche aan bod verband houdt met zijn bewape ningsprogram. MADRID, 26 Juli (Havas). Men verwacht spoedig een wijziging in het Spaansche ministerie. De reorganisatie van het kabinet is een der voornaamste onderwerpen van bespreking geweest in den jongsten ministerraad. De nieuwe ministerlijst kan elk oogenblik verschijnen. De speciale correspondent van de Ex celsior te Lissabon meent te weten, dat Franco voor herstel van de monarchie in Spanje is. Hij heeft vernomen, dat de hertog van Maura, de Spaansche ino- naróhistenleider, gisteren naar Lauzan- ne is vertrokken, waar hij ex-koning Alfonso XIII moet ontmoeten. Hij heeft tot taak met den ex-koning de voorwaar den voor een herstel der monarchie te bespreken. Volgens den correspondent zou de ex-koning alleen dan bereid zijn als regeerend vorst naar Spanje terug te keeren, als het Spaansche volk zich door middel van een volksstemming voor zijn terugkeer zou uitspreken, f WASHINGTON, 26 Juli (Reuter). - De Senaat heeft met 64 tegen 15 stem men ihet verdrag met Panama geratifi ceerd, dat voorziet in overlegpleging in geval van een dreigende agressie, welke de veiligheid van de republiek Panama of de neutraliteit of de veiligheid van het Panama-kanaal in gevaar zou kun nen brengen. Het verdrag, dat in 1936 werd onder- teekehd, is reeds door Panama geratifi ceerd. TOKIO, 26 Juli. (Domei.) Na de derde en vierde voltallige vergadering der BritschJapansche conferentie heeft het inlichtingenbureau van het Japansche departement van buitenland- sche zaken heden een communiqué uit gegeven van den volgenden inhoud: „De derde en vierde bijeenkomsten der Britsche en Japansche vertegen woordigers zijn gehouden in de offi- cicele residentie van den vice-minister van buitenlandsche zaken, heden om halfelf en om vier uur. Uitvoerige aan dacht werd gewijd aan het rapport der commissie, die gisteren is bijeengeko men en er werden vorderingen gemaakt hij dc bestudeering van de verschillende kwesties betreffende een doelmatige handhaving in den vervolge van vrede en orde in Tientsin. De volgende hijeen- komst zal morgenochtend om kwart voor tien gehouden worden." Van gezaghebbende zijde verluidt, dat de handhaving van vrede en orde in Tientsin het voornaamste onderwerp van bespreking heeft gevormd bij de besprekingen van vandaag, waarhij men uitging van den grondslag van het rapport der commissie van vier. Er werd tusschen de delegaties op zekere punten overeenstemming bereikt, ter wijl andere punten Donderdag zullen worden behandeld. BATAVIA, 26 Juli. (Aneta). De aardbeving, welke gisteren te Bata via werd gevoeld, is door het me teorologisch observatorium om 14 uur 48 geregistreerd als van matige sterkte, richting Zuid-Zuidoost, af stand 230 K.M. Gisteren werd te Tjilatjap om kwart over drie des middags duidelijk een korte aard beving gevoeld. JAPANSCHE VOORZORGSMAAT REGELEN TEGEN LUCHT AANVALLEN TOKIO, 26 Juli. (Reuter). De Japansche regeering heeft me degedeeld, dat met het oog op de voortdurende ongeregeldheden aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Buiten - Mongolië, van nu af aan overal in het Japansche rijk de luchtverdedigingsbepalingen van de nationale verdedigingswet van kracht zullen zijn. DILETTANTEN MUSICI 's-GRAVENHAGE, 26 Juli. De Nederlandsche toonkunstenaarsbond heeft zich tot de regeering gericht met het dringend verzoek, door bevorde- rig van een zoodanige wettelijke rege ling den grondslag te leggen tot ophef fing van de ontoelaatbare concurrentie van dilettanten op de arbeidsmarkt der musici. Merkwaardige tooneelen spelen zich soms af in musea: bijgaande foto werd genomen toen een olifant in elkaar werd gezet LANDMETER IN RAVIJN GESTORT MEDAN, 26 Juli. (Aneta). Nadat de heer K. J. Osten, landmetér, die in dienst van de Billiton Mij. bij de Wil- helminawatervallen in het Asahansche gebied opmetingen verrichtte, sedert eenige dagen werd vermist, is gisteren door een aantal zoekende Bataks in een ravijn bij de Asahanrivier zijn stoffelijk overschot gevonden. De heer Osten, die 33 jaar is gewor den, was gehuwd en laat 1 kind achter. Blijkbaar is hij tijdens zijn werkzaam heden verdwaald, gestruikeld en in het ravijn gestort. Hij moet onmiddellijk zijn gedood. Vanmiddag wordt het stof felijk overschot te Sianter ter aarde be steld. LONDEN, 26 Juli. (Havas). Bij een dobr de Britsche afdeeling van de Alliance Francaise gege ven banket ter herinnering aan den vliegtocht van Blériot over het Kanaal, thans dertig jaar ge leden, heeft de Fransche minister van luchtvaart, Guy la Chambre, hulde gebracht aan de nagedach tenis van den beroemden Fran- schen vlieger. De Fransche minister zeide, dat de omvang van den gezamenlijken vliegtuigbouw in Engeland en Frankrijk op het peil is van dien der natie, welke het eerst de menschheii een vernietigende her- wapeningswedloop heeft opgelegd. Indien noodig zal dit tempo wor den verdubbeld daar de indu- Japansche regeering verwacht, dat Engeland voortaan Tsjang Kai Sjek niet meer steunen zal TOKIO, 26 Juli (Havas). In een persconferentie heeft de woordvoerder der Japansche legeering commentaar geleverd op het accoord tusschen Craigie en Arita en toegegeven, dat een deel van het memorandum betreffende de spe ciale behoeften van het Japansche leger zich niet uitstrekt over het Chineesche gebied, dat thans niet onder controle van het Japansche leger slaat. Hij voeg de hier evenwel aan toe, dat het memo randum, indien men het volledig leest, den indruk wekt, dat Japan mag ver wachten, dat Groot-Brittannië zich er voortaan van onthoudt dc centrale Chi neesche regeering te Tsjoengking te steunen. Wellington Koo, de Chineesche ambas sadeur te Parijs, heeft in een verklaring voor de pers eenprotest laten hooren tegen het Britsch-Japansche accoord, dat, naar hij zegt, moeilijk vereenigbaar is met de Britsche politiek in het Verre Oosten, en dat in China met bittere ver rassing is ontvangen. Hij sprak de vrees uit, dat het accoord niet bevorderlijk zal zijn voor de zaak van den vrede in het algemeen. In Chineesche kringen te Sjanghai wordt bitter commentaar geleverd op de overeenkomst tusschen Engeland en Ja pan. Een van de nationalistische bladen schrijft onder het opschrift: „Engeland zwicht", dat het toegeven aan den aan valler in het Oosten alleen een aanspo ring zal zijn voor de aanvallers in het Westen om nieuwe actie te ontketenen en zeker een oorzaak zal zijn voor het voortduren van den oorlog in het Yerré Oosten. In gematigde kringen is men van oor deel, dat China in het vervolg niet meer moet rekenen op hulp van het buiten land en op eigen wijze moet optreden. Dc minister van buitenlandsche zaken Wang Tsjoeng Ilwei heeft tegenover een vertegenwoordiger van llavas verklaard, dat de politiek van China tegenover Engeland geen verandering heeft onder gaan. „Echter zijn wij, zoo zeide hij, eenipszins teleurgesteld over de verkla ringen van Chamberlain in het Lager huis, want zij zijn vaag." Na te hebben opgemerkt, dat het accoord van Tokio zuiver eenzijdig is, aangezien alleen En geland concessies aan Japan heeft, ge daan, verklaarde de minister: „Engeland heeft cr aldus in toegestemd, maatrege len te nemen tegen Chineesche patriot ten, doch het accoord voorziet niet in maatregelen tegen pro-Japansche-Chi- ncesche terroristen, noch in onderdruk king van de anti-Britsclie beweging." De minister besloot met den wensch uit te spreken, dat Engeland zal inzien, dat het in zijn eigen belang is China niet in den steek te laten'. strieele mogelijkheid der beide lan den nog veel grooter is." Kingsley Wood, de Britsche minister van luchtvaart, verklaarde, dat nog nooit de samenwerking tusschen de luchtmacht van Frankrijk en Engeland zoo hecht is geweest als thans. Een aantal escadrilles van de Britsche lucht macht hebben oefenvluchten gemaakt boven Frankrijk en de Britsche minis ter van luchtvaart verklaarde te hopen, dat de Fransche luchtmacht nog dik wijls een tegenbezoek zal brengen. De minister is er verder van overtuigd, dat de samenwerking nog kan worden uit gebreid. Alles wat de luchtmachten van Frank rijk en Engeland doen en nog zullen doen is bedoeld tot het behoud van den vrede, tot. het weerstand bieden tegen een aanval en tot het handhaven van recht en rechtvaardigheid. Niemand wordt door hen bedreigd en zij wen- schen broederschap en kameraadschap met de geheele wereld, doch Engeland en Frankrijk, die door .zooveel gemeen schappelijke opofferingen vereenigd zijn, zijn vastbesloten hun beginselen en gemeenschappelijke rechten van be schaving en onafhankelijkheid te ver dedigen. De Daily Mail schrijft, -dat de Britsche luchtmacht groote waak zaamheid betracht aan de Oostkust van Engeland, aangezien het de laatste weken herhaaldelijk is voor gekomen, dat Duitsche militaire vliegtuigen, alleen of in formatie op groote hoogte vliegend. Engeland tot op minder dan drie mijl -de toe gestane limiet naderen. Zij vlo gen o.a. over den mond van de Theems en van de Humber. De vliegtuigen der Royal Air Force, die gisteren hebben deelgenomen aan de vlucht boven Frankrijk zijn in hun bases teruggekeerd. Er waren groepen hij, die zonder tusschenlanding naar Marseille, een afstand van 1400 mijl. en terug zijn gevlogen. Alle toestellen zijn cp den vastgestelden tijd teruggekeerd. De gewonden maken het goed SOERABAJA, 26 Juli. (Aneta). - Omtrent het ongeluk met het sport- vlicgtuig nabij het vliegveld üarmo, waarover gisteren reeds werd geseind, wordt nog het volgende vernomen: hoewel de heer Libourel cr het ergste aan toe is, is geen levensgevaar aan wezig. Hij klaagde over inwendige pij nen. De heer Palmers liep alleen huid verwondingen op. Beide inzittenden kregen een flinken zenuwschok, doch waren bij bewustzijn toen zij uit het verwrongen toestel werden bevrijd. De val geschiedde van geringe hoogte. Het bureau luchtvaart van het departement van verkeer en waterstaat stelde een commissie van onderzoek in. Een voorloopig onderzoek is aange vangen door een commissie, waarin o.a. zitting hebben de officieren-vlieger der marine van der Kroef en Brunet de Ro- chebrune. Hef Amersioortsch Dagblad is aangesloten bij de Vereeniging voor Publiciteitswaarde (Bureau: Tournooiveld 4, 's-Gravenhage), welke op aanvraag aan adverteerders volledige, door accountants gecontroleer de, gegevens omtrent de verspreiding van ons blad verstrekt. Dit blad heeft een dagelijk- sche oplaag van EXEMPLAREN LONDEN, 26 Juli. (Havas). De minister van bande!. Oliver Stanley heeft te verstaan gegeven, dat binnen kort de handelsbesprekingen met Bul garije. welke reeds verscheiden maan den gaande zijn, zullen worden geëin digd. Volgens gezaghebbende kringen zou bij wijze van proef een handels- crediet van 500.000 pond worden ver leend. bestemd voor den invoer van fruit en aardolie uit Bulgarije en de levering van spoorwezmateriaal uit Engeland. Er zouden „uitvoercredieten" worden gegeven. Bulgnnrsche tabak valt niet onder deze regeling. AANPLANT IN BRAND MEDAN, 26 Juli. (Aneta). Gis termiddag heeft een groote brand gewoed in de piriusaanplant van den dienst van het boschwezen Aek Naoeli, nabij Prapat. Hierdpor zijn 160 H.A. van dezen aanplant afge brand. Het- vuur was hedenmorgen bedwongen. De oorzaak van dezen brand ligt vermoedelijk in het af branden van een lalangveld door Bataks in de omgeving. Buitenlandsch weeroverzicht Geheel Centraal Europa blijft bedekt met een gebied van lagen luchtdruk, dat zich langzaam naar het oosten beweegt. Een rug van hoogen luchtdruk over de Noordzee en het Zuiden van Noorwegen scheidt deze depressie van een vlak ge bied van lagen luchtdruk op de Noor- sche zee, dat echter versterking schijnt te zullen krijgen van ee i oceaan-depres sie ten zuiden van IJsland. Bij de Azoren en in de golf van Bis- caye blijft de luchtdruk hoog. Een vlak ke depressie ligt stationnair over het zuiden van Portugal en Marokko. Secundaire randstoringen trekken door het Kanaal en over Frankrijk en brengen in het noordwesten van Frank rijk en verder in Midden Frankrijk en de Alpen zware regens. Het weer blijft in het Westen en Zui den tot aan de Fransche Rivièra koel. Zomerwarmte wordt alleen in de Bothnische Golf en in Scandinavië tot hoog in het noorden gevonden. Weerver wachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: voor de noordelijke provincies: zwak ke tot matige N.lijke tot NW. lijke wind. Betrokken tqt zwaar bewolkt, waarschijn lijk eenige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Voor liet Midden en Zuiden. Zwakke veranderlijke wind, later uit noordelijk tot westelijke rich tingen. Betrokken tot zwaar bewolkt. Tijdelijk regen met kans op onweer. Weinig ver andering in temperatuur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1