Het plan Langenhorst afgewezen Industrietarieven voor water verlaagd 4620 Restauratie van het Burger Weeshuis Kan mevr. Rekers toegelaten worden? Bedrijfsleven Tentoonstelling van klinkenwerk ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 26 JULI 1939 Gemeenteraad Gisteravond kwam de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck in vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering werden de notulen der raadsver gadering van 30 Juni j.l. aangehou den. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Ingekomen zijn verschillende beslui ten van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten of tot verdaging hunner beslissing. Verder.: Verzoek van het bestuur van het Chr. buitengewoon onderwijf. om voorschot op de gemeentelijke vergoedingen ten behoeve van de Koningjn Emmaechool. Om advies aan B. en W. Adres van voorzitter en secretaris van de afd. Amersfoort van den Ned. R.K. Bond voor groote gezinpen om de Alg. Politieverordening aan te vullen met verbodsbepalingen inzake middelen tot voorkoming of verstoring van zwanger schap. Voor advies aan de Commissie voor Wetgeving. De melkprijs Schrijven van B. en W. van Amers foort, waarbij worden overgelegd inlich tingen van de Alg. Vereeniging voor Melkvoorziening te 's-Gravenhage om trent den consumptiemelkprijs. De heer Fremouw (S.-D.) wijst er. op, dat de melkprijs hier hoog is, tot Mei zelfs 2 ct. boven het maximum vast gesteld door de melkcentrale. Niet al leen de kleinverbruikers klagen over den hoogen melkprijs, maar ook de kof fiehuishouders en de bakkers. Dc hooge prijs wordt gemotiveerd met verwijzing naar het toezicht. Spreker heeft niet na. kunnen gaan in hoeverre de controle invloed heeft op den prijs. Hij zal dit nader onderzoeken en hoopt er later nog op terug te komen. De heer v. Nieuwenhuizen (C.H.) kan zich indenken, dat de heer Fremouw niet goed op de hoog te is. De maatregelen van hooger- h'and hebben als eerste doel de hy giëne. Bij het vee heeft men de con trole op tuberculose, wat al zeer hooge kosten met zich brengt. Con- sumptiemelk moet eiken dag in be paald kwantum geleverd worden. Als er veel melk is moet die melk die er meer is met verlies verkocht worden. In Soest geldt dezelfde prijs voor de melk als hier. Er komt nog veel fraude voor en het is juist de bedoeling van regeeringswege dat dat geheel wegkomt. Daarom staat alle melk in de provincie ook onder controle van het Melkcontrölestation te Utrecht. De heer Fremouw (S.D.) heeft ge hoord, dat het hooger vetgehalte voor. den verbruiker niets beteekent, alleen de fabrieken profiteeren daarvan. De melk in andere deelen van het land is volstrekt niet minder dan in het gebied, waarin Amersfoort ligt. Het schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. Verzoek van den gemeente-ontvanger hem verlof te verleenen van 31 Juli t.m. 19 Aug. 1939, hetgeen wordt verleend. Geloofsbrieven 2. Onderzoek van de geloofsbrieven van dé benoemde leden van den Raad. De voorzitter benoemt in de commis sie van onderzoek de wethouders: Noor dewier, Stadig en Spiekermann. Tijdens het onderzoek wordt de ver gadering geschorst. Na heropening der vergadering deelt dc heer Stadig mede, dat de verschil lende bescheiden zijn in orde bevonden, zoodat de commissie voorstelt tot toe lating van alle gekozenen. Er is echter een van de benoemd verklaarden waar omtrent de commissie er prijs op stelt haar standpunt te verklaren. Mevrouw RekersLodder is nl. op het oogenblik nog geen jaar inwoonster dezer gemeen te. De commissie meent echter, dat men rekening mag houden met den datum van zittingneming, dat i6 de eerste Dins dag in September. Als de Raad tot niet- toelating zou beslissen, zou in hooger beroep de bestaande jurisprudentie G.ed. Staten het recht geven tot toelating te besluiten, aangezien mevr. Rekers 2 Aug. een jaar in de gemeente woonach tig is. De heer Van Tellingen (Am. lang) meent, dat de commissie thans toch niet tot, toelating kan advi6eeren. De heer Ruitenberg (V.D.) vindt er een moeilijken kant aan om. een be slissing te nemen en vraagt of er meer dere gelijke gevallen bekend zijn. Wethouder Stadig (A.R.) zegt, dat er een geval van 1927 bekend is. Vóór 1923 was het tijdstip van toelating be slissend, maar toen is er een wijziging gekomen om de moeilijkheid uit de we reld te helpen. De conclusie der commissie wordt goedgekeurd. De heer Van Tellingen is tegen toe lating van mevr. Rekers. 3. Benoeming van twee tijdelijke wethouders. Benoemd worden de heeren Polder en Van Galen Last. 4. Voorstel van B. en W. om aan me vrouw J. LandmanJanse overeenkom stig haar verzoek eervol ontslag te ver leenen als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een gemeenschappelijke reg» ling met andere gemeenten ter uitvoe ring van de Vleeschkeuringswet. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot verlaging van de industrie tarieven voor water. Aangenomen. 7. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van J. Hooy- er en andere landbouwers en veehou ders om tenminste voor één waakhond vrijdom van belasting te verleenen. De heer Bakker (Lib.) kan zich vereenigen met het advies van B. en VV., maar wil er toch op wijzen, dat hij het geen gelukkig motief vindt, dat de gemeente het bedrag niet kan missen. Als er iet6 onbillijks is, mag zoo'n mo tief niet worden gebruikt. De heer Smit (S.D.) deelt mede, dat zijn fractie zich met het. voorstel kan vcreenigen. Spreker bepleit bescherming der waakhonden zooalö hun collega's trekhonden. Dc heer Van Nieuw enhuizen (C.H.) vraagt of B. en W. de kosten kun nen opgeven als het alleen betreft land bouwers en veehouders, dus de waak honden die voor het boerenbedrijf nood zakelijk zijn. Wethouder Stadig (A.R.) wil dat cij fer wel opgeven, maar ziet niet in, dat we daarmee opschieten. Als er vrijstel ling wordt gegeven dan moet het alge meen geschieden en niet alleen mogen de boeren worden vrijgesteld. De heer Van Lonkhuyzen (A.R.) meent, dat de hondenbelasting een luxe belasting is, maar de waakhonden zijn geen luxe. Is het mogelijk een omschrij ving te geven van het begrip waak hond? De Voorzitter. B. en W. houden dan dit voorstel aan. 8. Voorstel van B. en W. tot overna me van strooken grond aan den Bis- schopsweg. Aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan A. G. E. Troost van een per ceel grond aan den Utrechtscheweg. Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan M. Roelofsen van een perceel grond aan de Overijsselschestraat. Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan T. van Zoest van een perceel bouw terrein aan den Randenbroekerweg groot pl.m. 943 M2. voor 3100. Aangenomen. Bebouwing aan den Randenbroekerweg 12. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het ver zoek van J. F. Langenhorst om wijziging van het uitbreidingplan voor wat betreft het terrein aan de Westzijde van den Randenbroe kerweg. De heer van Galen Last (C.H.) wijst er op, dat bij een vorige gelegen heid wel gebleken is, dat de grond daar zijn oorspronkelijke bestemming niet zal krijgen. Het spijt hem dat het gewijzigde plan geen instemming heeft gevonden. De oplossing op een der hoe ken acht hij ook niet gelukkig. Daar om wil hij het voorstel nogmaals aan houden om daarin verbetering te krij gen. Dat de weg niet breed genoeg zou zijn, betwijfelt hij, het wordt een van 7 M. maar het blijft een secundaire weg. De iheer Bakker (Lib.) betreurt ook het. afwijzend advies. De toegangsweg naar den Hoogeweg is niet breed ge noeg, maar hadden B. en W. daarover dan niet kunnen onderhandelen. De motieven waarop B. en W, het plan aanvechten kan hij niet onderschrij ven. De heer Langenhorst heeft zijn plan ingediend 16 Febr. en eerst nu krijgen we de bespreking. Spr. krijgt den in druk, dat het op de lange baan wordt geschoven. De heer Ruitenberg (V.D.) acht de wijziging niet voldoende. De toe gangsweg is wel te smal. bij stadsuit breiding moet daarop gelet worden. Het geldt maar niet een paar woningen maar een intense bebouwing. De heer Luycx (R.K.) had graag gezien, dat het plan werd goedgekeurd'. Is er een plan denkbaar, dat wel gena de kan vinden in de oogen van B. en W.? Of is dit. terrein gedoemd onbe bouwd te blijven? Kunnen B. en W. ook aanwijzingen geven, dat een plan wordt gemaakt, dat wel kan worden goedgekeurd. Wethouder No orde wier (S. D.) geeft toe, dat het lang geduurd heeft, eer het plan ln behandeling is gekomen. In de commissie heeft hij de reden daarvan uiteengezet. In de raadsvergadering van 31 Jan. is een plan behandeld en toen is gezegd, dat bij wijziging het plan wel instemming kan vinden. In het eerste plan stonden 92 woningen en in dit nieuwe plan 76 woningen, maar het stadsbeeld is niet veel veranderd. Er zullen ondiepe per- ceelen komen en het plan als zoo danig ademt dan ook de geest van het vorig plan. Er komen veel per ceeltjes van 20 meter diep en dat in een open bebouwing. Het is on mogelijk dat in deze omgeving toe Heropening van Albert Heijn's gemoderniseerde winkel aan de Langestraat 3 Vanmiddag is onder groote belang stelling de winkel van Albert Heyn, Langestraat 3 heropend. Tevoren was hier ook een winkel van Albert Heyn, maar deze bood te weinig ruimte voor dc verkoop en de étalee- ring. Vandaar, dat men tot moderni- scering overgegaan is. Ruimte heeft, de nieuwe winkel in overvloed, waarbij alle aandacht be steed is aan de hygiëne. Zoo treft men een aparte kaasafdeeljng aan, welke ge scheiden is van de andere artikelen. Eveneens is dit het geval met. de rui me sorteering vleeschwaren, welke on dergebracht is in een automatisch, elec- trisch koelende vitrine, waarin dag en nacht de temperatuur op peil blijft. Een belangrijke verbetering is met den marmeren toonbank ook tot stand ge komen door het aanbrengen van stof vrije bakken voor dc gewone gebruiks artikelen, als suiker, meel, zout, etc. Verder kon de heer Rosema, bij wien de leiding van den winkel berust, ons wijzen op de vele gemakken, die bet publiek ten dienste staan. Het voor naamste daarvan is wel de wijze, waar op alles in den winkel overzichtelijk en keurig geordend geëtaleerd is. Men hoeft niet te zoeken, men kan onmid dellijk keuze doen. Met twee groote étalageramen treedt deze nieuwe winkel van Albert Heyn aan de Langestraat op den voorgrond. Vanmiddag is daarvan reeds het be wijs geleverd, want de heropening mocht zich verheugen in vele kijkers, die ook koopers waren! Aan het feestelijk décor van bloemen ontbrak het evenmin. Ter stimuleering van het bezoek zijn, zooals gebruikelijk bij een dergelijke gebeurtenis, eenige voor de huisvrou wen prettige condities, waarvoor wij naar de desbetreffende advertentie in ons blad van gisteren verwijzen. De Christelijke Fröbelschool „Bethel" in de Eemstraat, hield vandaag een ten toonstelling van wat door de kinderen in dc laatste maanden was vervaardigd. Plakwerk, boekenleggers, kalenders in aantrekkelijke kleuren, enkele aar dige fantasietjes in pijpaarde vallen er tc bewonderen. De tentoonstelling bleef allerminst beperkt tot de traditioneele papieren matjes. De tentoonstelling werd officieel geopend door ds. M. G. Gerritsen. GEREFORMEERDE ZENDINGSDAG Op het landgoed Nimmerdor heeft vandaag dc classis Amersfoort van de Chr. Gereformeerde kerk haar jaar- lijkschen zendingsdag gehouden. Ds. J. Drenth sprak het inleidend woord, waarna verschillende onderwer pen met betrekking tot de zending be licht zijn door ds. H. Visser uit Bun schoten. dr. W. Ramaker uit Kampen, ds. M. Holtrop uit Hilversum, ds. J. Jongeleer, uit Apeldoorn en ds. S. v. d. Molen uit Rotterdam. De bijeenkomst werd begunstigd door zeer fraai weer en ondervond veler be langstelling. vooral van plaatsen uit de omgeving. EXAMENS LINGERIE- EN COSTUUM- N AAIEN Aan de R.K. Modevakschool Paulus Borstraat slaagden voor het examen Lingerienaaien: M. Stofmeel, A. Wan tenaar Wd., A. Wantenaar, M. Consen en B. Wijntjes; en voor het examen Costuumnaaien: J. v. d. Veer; M. Wis man, F. v. d. Raapkamp; A. Reuvers, J. Gall, L. Elsdingen, F. van Hoeijen, E. van Hoeijen en C, Kermeulen< te staan. Slechts de helft van de perceelen zouden voldoen aan een behoorlijke diepte. En dan de breedte! Er kunnen hui zen komen van bX M. breed. Stel je voor en dat voor middenstandswo ningen. Dan zijn er nog verschillende blokjes geprojecteerd, welke niet vol doen aan 4 M. tusschenruimte. En de weg wordt 600 meter langer. Stel je voor een rechte weg van 600 M. die slechts 7 meter breed is. Terecht heeft de heer Ruitenberg er op gewezen, dat dat niet gaat. De minimum breedte van de wegen is 10.60 meter en als er nog 3.60 meter van de bouwperceelen afmoet, kan er niet eens meer worden gebouwd. Dit plan is niet te aanvaar den en het is goed gezien van B. en W. om niet meer met den heer Langen horst te gaan praten. In zijn adres toch zegt hij, dat hij bereid is mede te wer ken tot het aanbrengen van kleine wij zigingen, maar we moeten groote wij zigingen hebben. Als de heer Langen horst komt met iets dat aanmerkelijk beter is dan kunnen we er nog eens over gaan praten. De heer Benninga (C.H.) meent dat het voorstel wel weer aangehouden kan worden. Als aanwijzingen worden gegeven aan welke eischen het plan moet voldoen kan er misschien een goed plan komen. De heer van Galen Last (C.H.) wijst er op, dat vorig keer aanmer king is gemaakt op den weg, omdat deze zulke slingeringen maakte. En nu is het juist weer de rechte weg. Is er nu geen mogelijkheid aan te geven welk plan zou kunnen worden goedge keurd. De heer v. Tellingen (Am. Be lang) wijst ook op den langen duur na dc indiening van het verzoek. Ook hij vraagt overleg met den heer Langen horst om tot een goede oplossing te komen. De heer v. Gent (V. B.) meent, dat we in de goede richting zijn. De heer Langenhorst weet nu in welke rich ting hij moest sturen en hij hoopt, dat het College een nieuw plan in overwe ging zal willen nemen. De heer Bakker (Lib.) wil het voorstel van de heeren Benninga en van Galen Last ondersteunen om het voorstel aan te houden. Spr. kan de bezwaren van den wethouder erkennen maar waarom is er nu eens niet met den heer Langenhorst onderhandeld. Hij vraagt of B. en W. in beginsel geen bezwaar hebben tegen bebouwing van dit terrein. De heer Ruitenberg (V.D.) vindt dat dit heele plan van de baan moet. De heer Langenhorst heeft tijd genoeg gehad wijzigingen aan te brengen. Maar als we er een ruimere bebouwing willen, dan zal de heer Langenhorst een geheel anderen opzet moeten ma ken. De heer Huslage (S. D.) voelt ook voor aanhouding niets. We moeten maar niet toegeven aan de wenschen van een bouwer maar we moeten reke ning houden met het uitbreidingsplan. De heer Langenhorst had voldoende tijd een behoorlijk plan in te leveren, maar hij heeft het niet, gedaan. De heer Luycx (R.K.) heeft van den wethouder wel zooveel begrepen, dat dit plan niet kan worden goedge keurd. Maar a priori staat niet vast, dat dit terrein niet bebouwd zal wor den. Wethouder No or dewier (S. D.) wijst er op, dat de grond bebouwd moet worden in de richting als in het uitbreidingsplan aangegeven. De heer Langenhorst is niet met 3. en W. ko men praten, neen, hij heeft opnieuw een teekening gemaakt. En' nu wil men, dat wij met deze heer Langen horst gaan praten. Dat is de zaak op den kop zetten. Het afwijzend advies van B. en W. wordt aangenomen met 20 te gen 5 stemmen. Tegen: v. Tellingen, van Galen Last, Bakker, van Galen Last en Van Nieuwenhuizen. Soesterkwartier 13. Voorstel van B. en W. tot inge- bruikgeving van het sportterrein aan de Zonnebloemstraat aan de Speeltuinver- eeniging „Het Soesterkwartier." De heer Benninga (C.H.) wil er op aandringen, dat het uitbreidings plan van het Soesterkwartier nu eens in behandeling komt. In 1935 heeft de wethouder het al toegezegd. De heer Beaufort. (R.K.) vraagt of de speeltuinverecniging „Het Soes terkwartier" geheel gebruik maakt van het terrein. Ook andere vereeni- gingen maken er gebruik van en die zouden dus aan de speeltuinvereeni- ging moeten vragen. Dc heer Bakker (Lib.) wil in de overeenkomst gestipuleerd zien, dat de vereeniging het alleen voor zich zelf gebruikt en het niet aan andere vereenigingen mag verhuren. Wethouder Noordewier (S. D.) kan zich begrijpen, dat. er critiek wordt geoefend over het uitblijven van het uitbreidingsplan. Ook B. en W. be treuren dat. ln de voorwaarden van de overeen komst staat dat de Speeltuinvereeni- ging het terrein ook aan andere ver eenigingen in gebruik moet geven en kan daarvoor een matige vergoeding viagen. Later als het uitbreidingsplan in behandeling komt zal het terrein wel geheel aan de speeltuinverecni ging komen. Dc heer Bakker (Lib.) betoogt, dat de speeltuinvereeniging niet de macht moet hebben te zeggen, welke vereeni gingen er mogen spelen. Wethouder Noordewier (S. D.) wijst er op, dat het een noodoplossing is tot het uitbreidingsplan in behande ling komt. Het .voorstel jvordt aangenomen. 14. Ontheffingen en reclames schóol- geld dienst 1938—1939. 15. Ontheffingen Straat- en rioolbe lasting dienst 1937. 1938 en 1939. De punten 1415 worden aangeno men. R.K. Meisjesschool 16. Afwijzend advies van B. eil W. naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de R.K. Meis jesschool Muurhuizen 45 om gelden beschikbaar te stellen voor het aan brengen van enkele vèrbeteringen aan die school. Wethouder Spiekermann (R.K.) wijst er op, dat de meerderheid van B. en W. van meening is, dat art. 72 hier niet van toepassing is en dat de herstel ling tot het gewone onderhoud behoort. Maar het geldt hier constructiefouten en er zijn verschillende Koninklijke Be sluiten welke hebben uitgemaakt, dat er dan verbouwd is en verandering van inrichting. Spr. haalt verschillende de zer besluiten aan. Bovendien als het een openbare school gold dan zouden wc er niet aandenken de kosten onder art. 101 te brengen als onderhoud. Er is advies gevraagd aan het bouwkundig staatstoe zicht en dit heeft geadviseerd alles zoo spoedig mogelijk op grond van art. 72 in orde te laten maken. De heer v. Galen Last (C.H.) is het met den heer Spiekermann eens. Afwijzend advies wil in dit geval zeg gen, dat er een beroepskwestie uit zal voortkomen De heer Ruitenberg (V.D.) wijst er op, dat uit het betoog van den (heer Spiekermann wel blijkt dat er toch ook gemeenteraden zijn, die op het stand punt van B. en W. staan. In artikel 72 staat niet, dat constructiefouten er on der hooren en daarom is hij voor het voorstel van B. en W. De heer FremOu w (S.D.) vindt het moeilijk om uit te maken, wie gelijk heeft. Daarom is hij er voor het voorstel aan te nemen, dan kan het beroep uit maken welk standpunt wordt ingeno men. De voorzitter wijst er op, dat B. en W. zich uitsluitend op het wettelijke standpunt hebben gesteld. Dan wordt het een beroepskwestie, goed, dan wordt daar uitgemaakt wat het béste is, waar men het best op de hoogte is. De heer v. Gent (Lib.) meent, dat men hier niet kan zeggen, dat het on derhoud niet goed is geweest en dus kan men het ook niet op onderhoud schuiven. De Iheer Stadig (A.R.) staat aan den kant der meerderheid van B. en W. Als dc zaak loopt zooals de heer Spie kermann meent, dan zal het schoolbe stuur er geen enkele hinder van onder vinden. Spr. 6telt er prijs op in deze een zoo betrouwbaar mogelijke jurispruden tie te krijgen. Het voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 11 stemmen. Tegen: Noordman, Spiekermann, Waterloo, Bakker, Beaufort, van Galen Last, van Gent, mej. van Hamereveld, v. d. Linden, Luycx en van Nieuwenhuizen. 17. Voorstel van B. en W. om tijde lijk een lokaal van de school aan de Lange Beekstraat in gebruik te geven ten behoeve van de R.K. Meisjesschool Muurhuizen 45. Aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling van het bedrag der werkelijke uitgaven van het openbaar 1. o. en u.l.o over 1938. Aangenomen. Burger Weeshuis 19. Voorstel van B. en W. inzake res tauratie van het Burger Weeshuis bij wijze van werkverschaffing. De heer Bak ker (Lib.) wijst er op. d.at in de zuidgevel de bovenramen er worden uitgenomen. Is het dan niet mo gelijk, dat die bovenramen beter stroo ken met de benedenramen. Ook zitten er in die gevel enkele boogjes die geen dienst meer doen. Is het niet van belang die er uit te doen. De heer Ruitenberg (V.D.) wijst er op, dat in de voorwaarden staat dat het mag niet worden gebruikt voor be woning. Maar misschien is er later een concierge noodig en daarvoor wil hij een uitzondering. Er wordt ƒ90.000 voor uitgetrokken maar hoeveel komt daar van terug? De heer van Gent (Lib.) kan zich met de restauratie vereenigen. Hij vraagt den muur doorzichtig te maken door een hek, zooals bij het voorgedeelte reeds is gedaan. Wethouder Noord e wier (S.D.) deelt mede, dat het plan in overleg met de Rijksmonumentencommissie tot stand is gekomen en het behoud der boogjes werd juist op grooten prijs ge steld. Laten we dit advies volgen, deze commissie heeft op het gebied van res tauratie haar sporen heeft verdiend. De opmerking van den heer Ruiten berg inzake een concierge is zeer juist en we zullen dit met de regenten be spreken. Thans kan nog niet worden gezegd welke kosten uiteindelijk voor de ge meente zullen komen, maar van de ƒ60.000 loon krijgen we het normale percentage van 70 Daarvan krijgen we dus 42.000 terug. En alles wat nog van Sociale Zaken en van de Provincie komt is voor de gemeente winst. Het besluit tot stichting van de Centrale Werkplaats- voor jeugdige werkloozen zal moeten worden ingetrokken en mis schien is het bedrag van 10.000 te ge bruiken voor meubileering van het ge bouw. Wat den tuinmuur betreft, B. en W. zijn gaarne bereid dit rttet de commiésie te bespreken. Het voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter brengt een woora van dénk aan het bestuur van het Bur ger Weeshuis. 20. Voorstel van de Commissie van wetgeving om het Raadsbesluit d.d. 1 Maart 1938 betreffende het geopend zijn op Zondag van winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak tabaksartike len ten verkoop in voorraad zijn, in te trekken. Aangenomen. 21. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot wijziging van de Algc- meene Politieverordening. Aangenomen. 22. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een terrein aan de D. Focke- malaan groot 25000 M9 aan de Onze Lieve Vrouwe Stichting voor f 50.000,—. Verschillende leden maken bezwaar 'het. voorstel te behandelen, daar de stukken niet ter inzage hebben gele gen. Wethouder Noordewier (S.D.) geeft, terwijl meerdere leden zich om de tafel van B. en W. scharen, een toe lichting op de kaart. De heer Ruitenberg (V.D.) maakt aanmerking op de afzetting van het terrein en hij hoopt, dat B. en W. daar over eens willen praten. Hét voorstel wordt aangenomen. 23. Afwijzend advies van de Com missie van Wetgeving naar aanleiding van het voorstel-van Gent c.s. om beroep in te 3tellen op den Raad bij beslissingen ingevolge artikel 21 van de Algemeene Politieverordening. De heer van Gent (Lib.) spreekt zijn spijt uit over dit afwijzend advies. Spr. zegt tot de leden van den Raad: bedenkt U wel, dat ge niet alle rech ten uit handen geeft, want ge baat dan de motieven van B. en W. niet. De heer van Galen Last (C.H.) heeft het voorstel van den heer van Gent indertijd onderteekend maar thans zal hij gaarne mede gaan met dit voorstel. Het afwijzend advies wordt aange nomen. 24. Voorstel van B. en W. tot het in gebruik geven van een terrein aan de Bubensstraat voor het weiden van schapen. Aangenomen. Rondvraag De heer van Tellingen (Am. Belang) vraagt de aandacht van het College voor (het verkeer op den Zuidsingel. Het is dringend noodig dat daar meer licht komt. De voorzitter. We zullen het overwegen. De heer van Tellinge n (Am. Belang) wijst er op, dat we een blij de gebeurtenis .verwachten en vraagt of B. en W. nog iets zullen doen als het zoover is. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. geen crediet daarvoor kunnen uittrekken. De heer Kroon (S.D.) wijst er op, dat er een commissie is benoemd in zake Maatsch. Hulpbetoon. Deze com missie heeft rapport uitgebracht en nu vraagt spr. dit rapport over te leggen aan den Raad. De heer B e u n i n g a (C.H.) herinnert aan zijn vraag inzake de overschrijding van het crediet voor Birkhoven. Wethouder Noor de wier (S.D.) deelt mede, dat de bescheiden aan den Dienst zijn gevraagd en hij hoopt vol gend maal inlichtingen te kunnen ge ven. De heer Bakker (Lib.) wijst op hot gevaarlijke verkeerspunt op den Utr.- weg, Hugo de Grootlaan en Emmalaan. Vooral het fietspad is daar zeer. gevaai- lijk. De V o o/r z i 11 e r wijst er op, dat dit punt voortdurend de aandacht van het College heeft. De heer Waterloo (R.K.) wijst sl op, dat het groote gevaar juist is als nien van Amersfoort komt. De heer Bakker (Lib.) vraagt of de hoeken bij de van Campen- straat kunnen worden afgerond. De Voorzitter. De oplossing ligt direct voor de hand maar is het ook een goede? De fout is, dat men vergeet, dat men van een vrij sterke helling afkomt. Er wordt te ruw gereden. De heer Smit (S D.) is ook ontzet tend getroffen door het ongeluk bij de van Campenstraat. Spr. heeft ge hoord, dat de chauffuer geheel nieuw was .terwijl bij de firma, waarbij hij in dienst is, alles er moet wórden uit gehaald wat maar kan. Als men hoort met welk een snelheid is gereden, dan kan het niet anders of er moeten on gelukken gebeuren. Er moet op een of andere manier verandering worden gehraeht in dit verkeer. De heer Luvcx (R. K.) meent dat de Zuidsingel thans levensgevaarlijk is. Als er geparkeerd wordt, en er groot verkeer is, is er voor rijwielen geen plaats meer. De Voorzitter: We zullen er aan dacht aan geven. Daarna sluiting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5