Smeerolie bezorgde de DE O 19 NAAR INDIE Belangstelling bij Soestdijk „Tosari" een ongeluksreis Een „klant" voor valsche tien-gulden biljetten Garnizoen Buitengewoon groote belangstelling bij het vertrek ZEER SPOEDIG IN GEBRUIK Emigranten over de „Dora" slecht voorgelicht? Onvoorzichtige soldaat doodde een collega Erfpachtsrapport verder voltooid Deskundigen konden de oorzaak der moeilijkheden niet vinden Directeur van clichéfabriek liep er niet in en haalde de politie ONGEWENSCHT CONTACT? Soldaten plunderden leegstaand kasteel Er zijn inbrekers in huis.... De conferentie der Christen jeugd 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 26 JULI 1939 GRANd THéATRE. (Tel. 4632). Vertooning van de film „De bruidegom in angst", lederen dag (behalve 's Zondags) 2.30 uur en 8.15 uur Zondags doorloopend 1.45. 4. 6.15 en 8.30 uur. Maandag. Dinsdag en Donderdag 2.5 Familie Motinée's met de film IJscotoe- risten. (MTV THEATER. (Tel. 6572). Vertooning van de film „Broadway Melody 1938" Voorstellingen: Zondag doorloopend van af 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. lederen mid dag matinee om 2.30 uur. Des avonds 8.10 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Vlammende prairieoogen" en „De gou den kooi". STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. - Wjjerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHLTE, Westsingel. - Geopend dagelijks van 1012 en 11 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER. SOESTER- KWARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst. afd. Soesterkwartior. KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. 22 Juli8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Schonk. BOSCHTHEATER, Birkhoven. 29 en 30 Juli. Opvoering van „Een romantische liefde". 8.15 uur nam. KLEINE KOPPEL. 30 Juli. „Brulboei"-boot- tocht naar Amsterdam v.v. De kapitein jhr. F. H. M. Michiels van Kessenich van het 5e Regiment Veld Artillerie wordt bestemd voor de functie van kapitein der Artillerie bij den Staf van het IVe Legerkorps. De kapitein O. E. Chivat van het 18e Regiment Infanterie is benoemd tot officier commissaris in de -ie Militaire Afdeeling. BURGERLIJKE STAND 26 Juli GEBOREN: Gerardus Wilhelmus, zoon van Wilhelmus Richardus Vos en Wil- helmina Maria Kok; Matthijs, zoon van Willem Pitlo en Jantina van Os. GEHUWD: Johannes Gerardus Kui ters en Hcndrika Maria Sleeking; Ni- colaas Gerardus Pieters en Elisabeth Hcndrika van Druten; Willem Dekker en Maria Booms; Karél Polman en Do rothea Margaretha van Velzon; Johan nes Martinua Vennlnckx en Christina Geurtsen; Ilendrikus Kornelis Jansen en Eefje Jagtenberg. OVERLEDEN: Breunisje Plas, oud 53 jaar gehuwd met Anthonie van Willi- gen burg. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET B. en W. van Amersfoort maken be kend, dat zij aan het. Bestuur van de Fröbelschool „Bethel'' in verband met de op 26 Juli 1939 in het gebouw Bethel aan de Eemstraat alhier te hou den tentoonstelling ontheffing hebben verleend van (het bepaalde in de Win kelsluitingswet in dier voege, dat het geoorloofd zal zijn te verkoopen tot des avonds 10 uur. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 6S gr., F., of 20 gr. C. ZILVEREN MEDAILLE Ingevolge do beschikking van den Commandant van het IVe Legerkorps zal op 23 Augustus a.s. de zilveren me daille voor 24 jaren trouwen dienst worden uitgereikt aan den fourier der le klasse J. H. van Haaren van het 21e Regiment Infanterie. AMERSFOORTSCHE INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL Van de eerste naar de tweede klasse Hulp in het Gezin werd nog bevorderd G. Das. Voorwaardelijk werd toegelaten A. Boekei. AUTO IN BRAND Hedenmorgen raakte ter hoogte van hotel „Birkhoven" een auto die op weg was van Almelo naar Amsterdam in brand. Omstanders hebben met behulp van zand het vuur in den motor ge- bluscht OP HET VERKEERDE PAD De politie is eenige jongens op het spoor gekomen die zich schuldig ge maakt hebben en fruit- en winkeldief stal. BINNENL'AND DEN HELDER, 25 Juli. Onder buitengewoon groote belangstelling vertrok vanmorgen Hr. Ms. O 19, de nieuwste onderzeeboot-mijnlegger van de Koninklijke Marine, van Den Helder naar Nederlandsch Oost-In- dië. Duizenden hadden zich op de kade voor de Atjehloods aan de bui tenhaven verzameld. Niet alleen uit Den Helder waren er belangstellen den, ook van elders waren velen ge komen, terwijl, behalve do marine, ook de landmacht ditmaal in groo- ten getale vertegenwoordigd was. Even voor het vertrek sprak de com mandant van den onderzeedienst, de luitenant-ter-zee eerste klasse J. Callen- fels, die aan boord werd begroet door den commandant van de O 19, de luite nant-tcr-zee eerste klas K. van Dongen, de officieren en manschappen toe. Hij hoopte, dat de bemanning, waarvan sommigen voor slechts enkele weken, anderen voor eenige jaren, hun familie achterlaten, deze bij hun terugkeer weer in den hesten welstand mochten aan treffen. Dit is, aldus spreker, in een kort tijdsbestek van enkele maanden, de vierde onderzeeboot, die een groote reis gaat maken. Deze reis wordt er weliswaar niet een in recordtijd, zooals die van do O 16. doch er kan wel van een record gesproken worden, als wij in aan merking nemen, dat dit de eenige boot is, die zoo kort na de indienst- stelling naar Indië verertk. Spreker herinnerde aan de ernstige tijdsomstandigheden, die hiervan de oorzaak zijn. Na nog gewezen te hebben op de goede hoedanigheden van de O 19, zeide hij, dat hij dit goede mate riaal vol vertrouwen in handen gaf van den commandant van Dongen, en hoop te, dat de goede geest aan boord tot het succes van de reis mocht bijdragen Tenslotte wenschte hij allen een goede reis. Nadat hij den commandant en de ove rige officieren nog de hand ten af scheid had gedrukt, verliet de comman dant van den onderzeedienst de O 19 Nog even mocht de bemanning van boord om van hun dierbaren een laatste afscheid te nemen en precies elf uut vertrok de O 19, om, na den kruisei „Sumatra" gepasseerd te zijn, koers te zetten naar den havenuitgang. Deai stond eveneens een groote menigte, om van het vertrek getuige te zijn. Op fort „Wierhoofd" stonden de ma rinecommandant, de schout-bij-nacht H. Jolles, de garnizoenscommandant, ma joor W. Doorman, en tal van andere of ficieren van land- en zeemacht. Bij afwezigheid van de stafmuziek, .!ic de vierdaagsche opluistert, speelde dit maal het muziekcorps van het 21ste re giment infanterie, terwijl de O ï9 d haven uitging, het Wilhelmus. Daarna hief de adjudant van den commandant der marine, luitenant ter zee eerste klasse, B. J. Veldcrman, een driewen hoezee aan op Hr. Ms. O 19, waarmede de duizenden langs de haven spontaan instemden. Ook van boord der O 19 steeg een drie werf hoera op, en, begeleid door d. O 8 en enkele andere marincvaartuig-n. alsook door enkele vliegtuigen van de Kooi en de Mok, koerste de O 19 in Zui delijke richting, nagestaard door de menigte langs de kade. EXAMENS Hoofdacfe UTRECHT. 25 Juli. Geóx. 8 candi daten. Geslaagd de heoren: W. Goedhart te Hilversum: H. Gerritsen te Utrecht; C. J Braam te Utrecht; A. Kuurman te Weesp en J. v. d. Werf te Amersfoort. STAATSEXAMEN Na voortgezet examen slaagde als nog voor de afdeeling A van het staatsexamen, de heer A. Kuijs. EXAMENS Voor het Mulo-diploma A. slaagden onze stadgenooten J. van Gent. J. Bnrendse en J. van Asselt, leerlingen van de Chr. Nat. U.L.O. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Het Tweede Kamerlid Do Visser heeft aan den minister van Justitie de volgende vragengesteld: Wil de minister mededeelen of, en zoo ja, in hoeverre hij de t cis heeft be vorderd van het schip, thans „Dora" genaamd, dat in den vroegen ochtend van Zondag 16 Juli j.l, onder Panamee se he vlag do haven van Amsterdam ver liet, met aan boord een groot aantal Joodsche vluchtelingen, die in Neder land tijdelijk asvl hadden gevonden en welke aanwijzingen eventueel door hem aan Joodsche vluchtelingencomité's zijn gegeven om deze reis te doen plaats vin den? Acht de minister het toelaatbaar, dat honderden vluchtelingen op een schip zijn geplaatst, dat geen acco- rnodatio voor passagiersvervoer biedt, dat meer dan 50 jaar oud is en dat van verschillende zijden als on voldoende zee war r dig voor een der gelijk doel wordt beschouwd? Is het juist, dat aan de vluchte lingen, die uit vluchtelingenkampen in Nederland aan boord van het schip zijn gebracht, onvoldoende in lichtingen zijn verstrekt omtrent het doel van de reis en omtrent de in richting van het schip? Heeft, de regeering in verhand met de reis van de „Dora" aan den opperrab bijn Sarlouis eenige toezegging gedaan. Zoo ja. hoe luidt die toezegging dan? Wil de regeerine. gezien de gevaren voor het leven van honderden emigran ten wegens een zeereis op het oude kolenschip de „Dora", bevorderen, dat aan do passagiers van de „Dora" ten spoedigste toestemming wordt verleend aisnng desgewenscht in Nederland terug te keeren? Wil do regeering de toezegging geven, dat zij dergelijke reizen niet meer toe staat alvorens zekerheid van landing voor de passagiers is verkregen en al vorens vaststaat, dat dragelijke verhou dingen voor het vervoer op de schepen kunnen worden geboden? Twee maanden gévangenis- straf geëischt 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Van daag hadden zich voor het Hoog Mili tair Gerechtshof eenige soldaten te ver antwoorden aan wier onvoorzichtig op treden het te wijten is geweest, dat een kameraad ernstig letsel bekwam, ter wijl in één geval zelfs de dood van het slachtoffer intrad. Het was de gewoon dienstplichtig soldaat J. S. bij het acht ste regiment veldartillerie te Lent, die op 11 April van dit jaar met een kame raad gestoeid had, waarbij S. een gela den revolver in de hand hield. Spelen derwijs drukte hij de revolver ter hoog te van de maagstreek tegen het lichaam van zijn kameraad aan, waarop het wa pen plotseling afging en de ander doo- delijk werd getroffen. Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft S. zich voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch te ver antwoorden gehad en is deswege tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mi litair Gerechtshof, voor welk college S. vandaag in hooger beroep terecht stond, eischte verzwaring van de door den krijgsraad opgelegde straf tot twee maanden gevangenisstraf. De uitspraak van het Hof volgt later. Volgens De Tijd zal tegen het einde van deze week het tweede gedeelte van het Erfpachtsrapport gereed zijn. Zooals men weet behandelde het eerste gedeelte van het rapport de verhouding tusschen den Wethouder en den Raad en tevens het optreden van de raads leden, die bij de erfpachtsaffaire be trokken waren. Verder werden drie voorname be schuldigingen n.l. die. inzake de school aan de Marnixstraat, de Joodsche Bouwvereeniging en de Hoogbouw Landlust door de commissie onder de loupe genomen, waarna de conclusies werden vastgesteld. In het tweede gedeelte worden nu alle andere gevallen besproken en-van afzonderlijke conclusies voorzien. Deze conclusies kunnen echter niets meer veranderen aan de ongunstig lui dende eindconclusies en het tweede ge deelte van het rapport schijnt daar trouwens ook geen enkele aanleiding toe te geven. Het volledige rapport zal in de spe ciale raadszitting van Dinsdag 29 Aug. worden behandeld. Het theoretische gedeelte, dat de wen ken zal geven over de wijze, waarop de erfpachtsuitgifte kan plaats hebben zonder aanleiding te geven tot onaange name geruchten als thans het geval is, zal eerst later kunnen verschijnen, dus niet meer door den zittenden Raad wor den besproken. r - Reeds na bestaat voor paleis Soestdijk een meer dan gewone belangstelling in verband met de aanstaande blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Vele vacantiegangers kunnen het paleis niet passeer en zonder even te blijven staan en naar het witte ge bouw te turen. AMSTERDAM, 25 Juli. De Raad voor de Scheepvaart heeft vanmor gen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de moeilijkheden, die men aan boord van het ruim 7000 ton metende motorschip „Tosari" van de Rotterdamsche Lloyd heeft ondervonden met de motor op de reis van Colombo naar Penang in Juli van het vorige jaar. Met regelmatige tusschenpoozen - zoo verklaarde de hoofdwerktuigkun dige aan boord van de „Tosari", die als getuige werd gehoord hebben zich van April tot en met Juli 1938 storingen van den motor, een 8 cylinder enkelwer- kende 2-takt Schelde-Sulzer-motor met luchtverstuiving, voorgedaan. Voortdurend liepen de kruk- en as metalen warm en wat men ook deed, steeds liepen de metalen opnieuw warm, moest worden gestopt of met vermin derde snelheid worden gevaren en hoe men ook zocht, een oorzaak van deze ellende kon niet worden vastgesteld. Op 20 Juli liepen plotseling alle hearing- en krukpenmetalen uit, waardoor de motor geheel onklaar werd en het schip hulp vroeg en kreeg. Het werd eerst naar Sabang en toen via Singapore naar Batavia gesleept, waar een voorloopige voorziening werd getroffen. Met zeer verminderde snelheid is de „Tosari" er later in geslaagd om zonder moeilijk heden naar Nederland te varen. Ook de scheepvaartinspectie stelde een nauwgezet onderzoek naar de oorzaak der vreemde verschijnselen in. De in specteur Den Hollander is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de oorzaak naar zijn oordeel noch gezocht moet worden in het feit. dat de assen niet in de lijn hebben gelegen, noch in de meer of mindere goede werking van eenig on derdeel van den motor. Ook moet als oorzaak niet worden aangemerkt het 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. De 25-jarige brandstoffenhandelaar M. J. .de G. heeft zich op 24 Mei van dit jaar bij den directeur van een cliché-fabriek vervoegd en prijsop gave van clichés gevraagd. In den loop van het gesprek kwam de G.'s werkelijke bedoeling naar voren en dat was n.l., dat hij cliché's van de vóór- en achterzijde van een bank biljet van f 10 wilde hebben. Eerst zeide hij die voor reclamedoeleinden noodig te hebben, maar toen de di recteur daarvan niets wilde weten, kwam hij met de volle waarheid voor den dag: hij zat in financieele moeilijkheden en wilde daaruit ko men door valsche bankbiljetten te vervaardigen. De directeur weigerde verontwaardigd deze opdracht, temeer nog, daar hij het zeer minderwaardig achtte iets te doen, waardoor tal van „kleine luvden" zou den worden gedupeerd. ,fDan wil ik ook wel bankbiljetten van 100 maken", had de G. daarop uitgeroepen en hij had er wel 500 voor over gehad. De directeur bleef wei geren en toen de G. bleef aandringen, haalde de directeur de politie er bij.en de G werd gearresteerd. Heden stond hij voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht. Hij hekende vol ledig. doch verklaarde de feiten begaan te hebben onder invloed van slechte vrienden. Er kwam echter een Ieelijke factor bij. De directeur zat financieel nogal krap en er liep nog een vordering tegen hem over een auto. Deze vorde ring heeft verdachte, in samenwerking met een vriend, trachten uit te buiten door den directeur te dwingen de mis dadige opdracht te vervullen. In verhand hiermede, en omdat mis drijven tegen de Nederlandsche munt zeer zwaar moeten worden gestraft, kon de officier van justitie mr. Cohen Ter- vaert, geen gedeeltelijk voorwaardelijke straf eischen, waartoe een reclassee- ringsrapport, dat over verdachte is uit gebracht, concludeerde. De eisch luidde een jaar en twee maanden gevangenisstraf. De verdedigster, mej. mr. J. J. L. Tim mer, bepleitte clementie. Uitspraak 8 Augustus. Nederlandsche ambtenaar op congres van „Kraft durch Freude" Het Tweede Kamerlid Amelink heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld; Is het juist, dat op het eenige dagen geleden te Hamburg gehouden congres der door het Duitsche „Arbeitsfront" ge stichte organisatie „Kraft durch Freu de", op welk congres is medegedeeld, dat. voor het komende jaar door don leider der organisatie het parool zal worden uitgegeven „Krachtige mannen en mooie, bevallige vrouwen", door den heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het denartement van Sociale Zaken, namens de Nederlandsche delegatie, goede wenschen zijn aangeboden? Indien dit juist is. was de heer van Hoeven dan on dit congres aanwezig in zijn kwaliteit als Nederlandsch amb tenaar en directeur van den socialen ieugddienst? Is de minister niet van oordeel, dat het ongewenscht moet worden geacht, dat de directeur van den socialen jeugd dienst in zulk een nauw contact staat met pen hnitenlandsche organisatie, te genover wier beginselen en idealen een groot, deel van het Nederlandsche volk sterk afwijzend staat? niet voldoende toezicht van het bedie nende personeel. Het meest voor de hand liggende is naar de meening van dezen deskundige, dat de smeerolie de schuld van de narigheden is geweest. Zij zou een te hoog zuurgehalte hebben gehad. Een andere deskundige is evenwel tot de conclusie gekomen, dat de oorzaak moet worden gezocht in de wijze van koeling der zuigers en van de smeer olie. Het zwavelgehalte der olie was vol gens dezen deskundige te hoog. Uit de verdere verklaringen van den hoofdwerktuigkundige bleek, dat olie, die gedurende de ongeluksreis werd gebruikt, afkomstig was uit San Fran cisco. Op de terugreis naar Nederland werd olie uit Singapore gebruikt en toen hebben de verschijnselen zich niet meer voorgedaan. De getuige was even wel van meening, dat. de smeerolie niet de oorzaak kan zijn geweest. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart wees op het feit, dat de ver schijnselen alleen zijn waargenomen bij den hoofdmotor, en niet bij de hulp motoren. De laatste worden gekoeld in de smeerolie, de hoofdmotor met water. De oorzaak is naar sprekers oordeel te zoeken in de samenstelling der smeer olie. Zij heeft, waarschijnlijk door lek kage van de zuigerkoeling in den hoofd motor een te hoog zuurgehalte gekre gen. Wanneer de hoofdmotor met olie zou worden gekoeld, dan zou het naar sprekers oordeel met de narigheid af- geloopen zijn. De Raad zal later uitspraak doen. En deden zich tegoed aan den wijnkelder van den baron 's-GRAVENHAGE. 25 Juli. F.en kasteel te Vorden, dat tijdelijk door den landheer was verlaten, vorm de een dankbaar object voor de manschappen van het in die plaats gelegen grensbataljon. die er eens gingen rondneuzen en kijken of er wat van hun gading was. Dat was er inderdaad. In den kelder vonden ze een groote voorraad wijn, waar aan de soldaten zich te goed deden. Op den achtsten April van dit jaar ging eerst een groepje van vier naar binnen en toen deze zich aan den wijn kelder van den baron te goed hadden gedaan, vertelden ze het aan een ander groepje van drie personen, die in gezel schap van een der soldaten, die des middags al was geweest, het feest her haalden. Een achtste soldaat ging zelfs zoover, dat hij uit het kasteel een dolk mes met lederen étui ontvreemdde. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft ieder een gevangenisstraf van drie weken opgelegd, met aftrek van de preventieve hechtenis. Ten slotte was nog in deze zaak betrokken de 21-jarige sergeant-capilulant G. M. de J., die na gelaten had rapport van de diefstallen op te maken i ook de betrokken solda ten niet heefi berispt, terwijl hij toch kennis van het gebeurde had genomen. Een der soldaten had speciaal bij hem aangedrongen aan de zaak geen verdere ruchtbaarheid te geven. Het was even wel toch uitgelekt en de sergeant werd door den krijgsraad tot veertien dagen gevangenisstraf en verlaging tot den stand van soldaat veroordeeld. Deze zaken zouden heden in hooger beroep voor het hoog militair gerechts hof worden behandeld. Aangezien evenwel één der soldaten wegens ongesteldheid niet was versche nen, werd de zaak tegen de zeven „wijn- dieven" uitgesteld. Tegen den dienstplichtig soldaat A. P., dio het dolkmes heeft gestolen, eischte de advocaat-fiscaal verzwaring van de straf tot één maand gevangenis straf. tegen den sergeant de J. werd be vestiging van de straf geëischt Het hof zal later uitspraak doen. BEZICHTIGING VAN HET M.S. „ORANJE" AMSTERDAM. 25 Juli. De directie der stoomvaart maatschappij „Neder land" deelt mede. dat het m.s. Oranje tot en met Zaterdag a.s. alleen te be zichtigen is voor degenen, die reeds in het hezit van een toegangsbewijs zijn. Verdere toegangsbewijzen worden niet meer verstrekt, daar de geheele be schikbare tiid bezet. is. Na Zaterdag a.s. is het m.s. Oranje voorloopig niet meer te bezichtigen. Nieuw alarmsysteem belt automatisch de politie op AMSTERDAM, 25 Juli. In Enge land bestaat reeds sedert een jaar een door Scotland Yard en den telefoon dienst geautoriseerd alarm-apparaat, het „Burgot Alarm System". De directie van Burgot Alarm Ltd. heeft dezer dagen het toestel gedemon streerd voor Amsterdamsche, Haagsche en Rotterdamsche politie-autoriteiten. Het betrekkelijk eenvoudige toestel, waarvan de afmetingen gering zijn en dat ergens in een kelder of op een zol der van het tegen inbrekers te bescher men gebouw wordt opgesteld,bestaat hoofdzakelijk uit een telefoon-toestel en een daarop gemonteerde pick-up van een gramofoon. Wanneer inbrekers hetzij met val sche sleutels, hetzij door verbreking zijn binnengekomen, wordt, doordat een der vele onzichtbaar opgestelde contac ten is aangeraakt, het ingenieuze toe stel in werking gesteld. De draaischijf van het telefoontoestel wordt door een hefboom in beweging gebracht: een on zichtbare hand draait het nummer van het politiebureau. Wanneer op het bureau de wacht commandant de telefoon van de haak neemt, hoort hij een duidelijke stem zeggen: „Inbrekers zijn binnengekomen in het kantoorgebouw van meneer X." Daarna volgt het adres. Dit is de stem van het onzichtbare en onhoorbaar on gestelde toestel: de gramofoon, gemon teerd op het telefoontoestel, is, direct nadat het nummer was aangeslagen en de microfoon op het politiebureau ter hand was genomen, automatisch inge schakeld. De plaat draait rustig tien minuten voort: „Inbrekers zijn binnen gekomen Bij de aanraking van het volgende contact begint de waar schuwing opnieuw. Ook op brand rea geert het toestel. Door middel van in het gebouw geplaatste thermostaten wordt wanneer de temperatuur bo ven een bepaalde hoogte stijgt de „verklikker" in werking gesteld. Het nummer van de brandweer wordt auto matisch gedraaid en daar hoort de brandwacht,, wanneer hij de telefoon opneemt: „Brand brand in hd gebouw van Y. waarna het adres volgt". Referaten in plenaire ochtend vergadering in Concert gebouw AMSTERDAM, 25 Juli. Met een korte Godsdienstoefening geleid door een Engelschen afgevaardigde op de wijze, zooals die in de Engel- sche „vrije kerken" gebruikelijk is, is de wereldconferentie van Chris- tenjeugd vanmorgen reeds vroeg met haar eerste werkbijeenkomst in het Concertgebouw begonnen. Het voorzitterschap van de verga dering berustte op dezen tweeden dag bij Revi D. T. NSles, uit Cevlon. secre taris van den wereldbond van Christe lijke jongemannenvereenigingen. In de plenaire zitting die gehouden werd na de godsdienstoefening, werd aan de orde gesteld het onderwerp: „Onze ver schillende beginselen en onze gemeen schappelijke roeping". De president der vergadering en drie jonge afgevaardig den hielden over dit onderwerp een re feraat, n.l. mevrouw Miron uit Roeme nië, ds. F. M. Kooyman. secretaris der Nederlandsche Chr. Studentenvereni ging, en dr. Paul J. Braistod, leider van de Noord-Amerikaansche studentenvrij- willigersbeweging. Rev. Niles gaf ais grondtoon der uiteenzettingen aan: Kerk beteekent de gemeenschap der door God uit de wereld uitgeroepenen, die dan weer door hem naar die wereld teruggezonden worden. Wanneer men hier probeert door te dringen tot de diepste betcekcnis van de conferentie spreuk: „Christus Victor" dan heeft men daarvan later te spreken temidden van het eigen volk met zijn eigen noo- den en tradities. Spreker gaf een korte uiteenzetting van de positie van het Christendom in het Oosten. De drie andere sprekers gingen tel kens van een ander middelpunt uit: voor den Slaaf met zijn behoefte aan mystiek is het de kerk, voor den Hol- landschen vertegenwoordiger der „con tinentale theologie" de bijbel, voor den Amerikaan het leven, dit voor een jon ge wereld zoo karakteristieke verlan gen. De z.g. jonge kerken van Oost en Zuid zouden daarnaast nog als aller eerst op evangelisatie gericht, te ken merken ziin. Het zal er. aldus de voor zitter in ziin slotwoord, in deze dagen om gaan die verschillende uitgangspun ten ernstig nader te onderzoeken. Het congres verdeelde zich daarna over de vele bijbelstudieproepen, die in nabij gelegen schoolgebouwen iederen morgen samenkomen. On dezelfde wijze zullen des namiddags geregeld bespre kingen plaats hebben over de vragen van kerk. volk, staat, gezin, volkeren gemeenschap. economische orde en op voeding. In deze besloten samenkom sten moet de eigenlijke ontmoeting der verschillende gezichtspunten plaats hebben. De tweede dag werd vanavond beslo ten met een godsdienstoefening in het Concertgebouw. DE FJORDENRETS VAN DE TARAKAN AMSTERDAM. 25 Juli. - De Stoom- aart Maatschappij Nederland deelt mede. dat het m.s. Tarakan hedenmor gen 25 Juli om 6 uur v.m. te Fjaerland is aangekomen. De weersomstandighe den zijn uitstekend en aan boord is al les wel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6