AMERSFOOKliSCH DAGBLAD WASHINGTON GEEFT TOKIO EEN WAARSCHUWING Uncle Sam klopt aan Japan's deur LEYTAX w Moskou is Handels- en scheepvaart verdrag met Japan door Ver. St. opgezegd DE EEMLANDER Donderdag 27 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 27 nieuwsgierig Aankoop van treilers voor duikboot-afweer Het Wereldcongres voor Moreele Herbewapening Isolationisten vreezen een conflict Boeren raakten slaags TEL. 3086 VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Generaal Skoblin veroordeeld &a£cön, Licht op: 9 uur 29 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per - week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 B'nneiiiand tianci oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 VY7ASHINGTON heeft gisteren een zeer ernstige waarschu wing gericht tot Japan. De lei ders der Amerikaansche buitenland- sche politiek hebben, door het opzeg gen van het bestaande handelsverdrag met Tokio, den Japanners op onmis kenbare wijze duidelijk gemaakt, dat er groote Amerikaansche belangen in het Verre Oosten verankerd liggen en dat de Amerikanen niet zullen aarze len om die belangen met alle hun ten dienste staande middelen te bescher men. Als men in het oog vat, dat in het jaar 1938, Japan uit de Vereenigde Staten betrok: circa 90 van zijn ijzerschroot- en staalinvoer; 65 van zijn invoer van aardolie en aardolie producten; ruim 80 van zijn ijzer- legeeringen; circa 90 van zijn ko- perinvoer; bijna 50 van zijn lood- invoer; bijna 70 van zijn invoer van automobielen en onderdeelen van auto mobielen: ruim 75 van zijn invoer van vliegtuigen en vliegtuigonderdee- len, dan beseft men, welke een cardi- naal belang er voor het Land van de Rijzende Zon mede gemoeid is om met de Vereenigde Staten vooral in deze jaren van den Chineeschen oor log normale commercieele betrek kingen te onderhouden. Tevens beseft men dan, dat Washington de Japan ners met oeconomisch-commercieele wapens gevoeliger klappen kan toe brengen dan met zijn vlooit ooit moge lijk zou zijn. Het is waar, Washington heeft een opzeggingstermijn van zes maanden in acht genomen en hiermede de Japanners de gelegenheid geboden, dan wel voor de noodzakelijkheid ge plaatst, om aan de conferentietafel plaats te nemen. Met ledige handen zullen zij in de conferentiezaal niet kunnen arriveeren; Chineesche waar den zullen zij vermoedelijk deponeeren om in staat te blijven, de voor den Chi neeschen veldtocht onontbeerlijke oor logsmaterialen uit de Vereenigde Sta ten te blijven invoeren. Het ligt in de rede, dat Tokio heel wat minder ver heugd zal zijn over Washington's jongste boodschap dan over den af loop der recente Britsch-Japansche be sprekingen. Evenzeer ligt het in de rede, dat de belanghebbende groepen in de Vereenigde Staten zeer ontstemd zijn over het regeeringsbesluit tot op zegging van het handelsverdrag, en dat zij geen middel ongebruikt zullen laten om in de komende zes maanden hun belangen z a k e 1 ij k en poli tiek zoo goed mogelijk te behartigen. Wat dit in de Vereenigde Staten wil zeggen, begrijpt een iéder, die niet een volstrekte vreemdeling in dit politiek Jeruzalem is. Een ander gevolg van deze verdragsopzegging zal zijn, dat het aanzien van de Amerikanen bij Tsjang Kai Tsjek en zijn volgelingen zal toenemen, iets, dat Washington niet onaangenaam zal vinden, vooral niet, omdat het samengaat met een af nemen van de liefde voor de Britten. Tevens zal het verzet tegen Japan door het besluit van Washington opnieuw gestimuleerd worden. ZOOMIN als het verloop der Britsch-Japansche besprekingen het aanzien der Engelschen in China deed toenemen, is het vertrouwen der Polen in hun Britsche vrienden ver sterkt door het resultaat der Britsch- Poolsche financieele besprekingen. An ders dan negatief kan men dit resul taat nauwelijks kenschetsen. Zeer hoog slaat de Londensche city dus blijkbaar de credietwaardigheid van Polen op dit oogenblik niet aan, ter wijl de Britsche regeering er evenmin voor voelt om a fonds perdu millioe- nen ponden te investeeren in de Pool- sche defensie-maatregelen. Vooral als de duiten in het spel komen, geldt de oude waarheid, dat het hemd nader is dan de rok. Berlijn, althans de Duit- sche pers, toont leedvermaak over deze Poolsch-Britsche mislukking, en roept in koor: Zie je nu wel, Warschau, wij hebben dit altijd wel gezegd! Of het gerechtvaardigd is om uit deze misluk king ook ten aanzien van eventueelen Britschen militairen steun aan Polen consequenties te trekken, is eene vraag, die zeker niet zonder meer be vestigend mag worden beantwoord, al thans, waarop het antwoord zeer nauw samenhangt met den loop der gebeur tenissen te Moskou in de' komende weken. IVjAAR op het oogenblik wordt ge- meld, zullen eerlang Britsche en Fransche militaire missies naar Mos kou gaan om de eventueele samen werking tusschen de Fransche, Rus sische en Britsche strijdkrachten te bespreken. Londen en Parijs komen Moskou in zijn eischen dus steeds verder tegemoet, maar niettemin wordt ook nu in Parijs weer gewaar schuwd tegen optimisme. Moskou's insisteeren - zoo hoorden wij dezer dagen verklaren op het zoo snel mogelijk houden van militaire bespre kingen vloeit voort uit den niet on- verklaarbaren wensch om precies te weten te komen, wat de Fransche en vooral de Britsche strijdkrachten op dit oogenblik waard zijn, en tevens, hoe de Fransche en Britsche generale staven zich voorstellen om, te kwader ure, die strijdkrachten in te zetten. Moskou's belangstelling, zoo men wil nieuwsgierigheid in dit op zicht zou getuigen van gezond ver stand. Want wat is een politieke overeenkomst waard, als de partijen niet van elkaar weten, welke .gewa pende machten' achter het pact staan? Anderzijds kunnen wij ons indenken, dat ook de Britsche en Fransche mili tairen zeer gaarne bijzonderheden zul len vernemen nopens de sterkte en de gevechtswaarde van de Russische weermacht. Vermoedelijk zal er, daar geen enkele mogendheid haar mili taire geheimen zelfs niet aan haar beste vrienden gaarne prijsgeeft, tijdens de komende militaire bespre kingen door de Hooge-Contractee- rende-Partijen-in-spe evenzeer kieke boe en schuilhoekje worden gespeeld als nu sedert eenige maanden tijdens de politieke conferenties het geval is geweest. Van den aanvang af der onderhandelingen met Rusland heb ben wij sceptisch gestaan tegenover de practische resultaten; het verloop der besprekingen is zoodanig geweest, dat wij pas kunnen gelooven in een Britsch-Fransch-Russisch ver drag. als de text door de betrokken hoofdsteden is gepubliceerd, en als deze text geen twijfel laat aan de op rechtheid van de betrokken mogend heden. LONDEN, 27 Juli, (Reuter) In het Lagerhuis heeft staatssecreta ris Shakespeare aangekondigd, dat bèsloten is tot den aankoop van nog een aantal treilers, waarschijn lijk 80, welke verbouwd zullen wor den voor gebruik bij de vloot. De ze treilers zullen niet voor mijnen worden gebruikt, maar voor anti- duikbootwerk. Dertigduizend menschen vulden de Hollywood Bowl te Hollywood in Californië bij de groote openingsbijeenkomst van het Wereldcongres voor Moreele en Geestelijke Herbewapening, 19 Juli 1939. De foto toont het podium en de spre kers met de vlaggen der verschillende volken aan weerszijden kortgerokte Schotten, die met hun doedelzakken bin- nenmarcheeren Hedenmorgen om 6 uur heeft te Soest dijk een merkwaardig vcrkcers-ongeval plaats gehad nabij den spoorwegovergang. Het ongeval geschiedde doordat een chauffeur van een uit Duitschland komende meubelwagen met aanhangwa gen moest remmen, waarbij het linker voorwiel doorboog en de bestuurder de macht over het stuur verloor. Hierbij schoten beide wagens naast de spoor- boomen over de spoorrails en kwamen ten deele op de rails en op het per ron terecht (Voor het verslag zie men onder laatste berichten) WASHINGTON, 27 Juli (Havas). Het ministerie van bui- tenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de regeering der Ver eenigde Staten besloten heeft, het van 1911 dateerend handels- en scheepvaartverdrag met Japan op te zeggen. Dit besluit, dat groote verrassing heeft gewekt, werd om halftien in den avond aan de pérs medegedeeld door een ambtenaar van het staatsdepartement, die nader verklaarde, dat het doel is, „de Amerikaansche bél&ngen beter te ontwikkelen". De opzegging zal over zes maanden van kracht worden, waardoor het Congres in staat zal zijn in zijn komende zitting de kwestie van een embargo op voor Japan be stemde grondstoffen te bespreken.- Het staatsdepartement beschouwde het handélsverdrag als een hindêrpaal voor de toepassing van zulk een embargo, dat het onderwerp vormde van een onlangs door senator Pittmann ingediende resolutie. In dé door Huil aan den Japanschen ambassadeur Horinoetsji ter hand gestelden tekst wordt gezegd: „De regeering der Vereenigde Staten is tot de slotsom gekomen, dat het ver drag van 1911 bepaalde clausules bevat, die een nieuwe bestudeering noodig maken. Met het oog hierop cn om de Amerikaansche belangen beter te be schermen en te ontwikkelen overeenkomstig de behoeften van dé nieuwe ontwikkeling van den toestand, deelt de regeering der Vereenigde Staten aan de Japansche regeering haar besluit mede, het verdrag op te zeggen". NAAR aanleiding van hét bè- sluit der Amerikaansche re geering om het handels- en scheep vaartverdrag met Japan op te zeg gen^ kan nog gemeld worden, dat de Vereenigde Staten Japan's grootste leveranciers zijn van de voor oorlogsoperaties noodige grondstoffen, in hoofdzaak ka toen, ijzer, staal en petroleum. Voorstanders van een embargo gelooven, dat de toepassing er van voor Japan tengevolge zal hebben, dat het in zijn bewegingsvrijheid in China wordt belemmerd en wel licht zelfs genoodzaakt zal worden zich terug te trekken. Tegenstan ders van dezen maatregel beschou wen het als een stap naar den oor log en gelooven dat wraakmaatre- gelen van Japan gevolgd zullen worden door weerwraakmaatrége- len van de Vereenigde Statén en wellicht zouden leiden tot een con flict. De eerste indruk van de opzegging van het handelsverdrag van 1911 is, dat het staatsdepartement een waarschuwing tot Japan heeft willen richten en bij dit land geen twijfel heeft willen laten om trent het standpunt der Vereenigde Sta ten, dat na een gistermiddag door de commissie van buitenlandsche zaken van den Senaat genomen besluit om de behandeling van het voorstel van Van- denberg tot opzegging van het verdrag te schorten, verkeerd had kunnen worden uitgelegd. De nota inzake de opzegging is door Huil aan den Japanschen zaak gelastigde te Washington overhan digd, terwijl tegelijkertijd de Ameri kaansche ambassadeur te Tokio de inhoud ervan aan het Japansche ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft medegedeeld. Men wijst te Washington in het bijzonder op het feit, dat, aangezien het verdrag in zijn geheel is opgezegd, het ge baar der Amerikaansche regeering vooral een politiek karakter draagt. Het zou namelijk voldoende zijn ge weest, de clausule dor meestbegunsti- ging op te zeggen om de aanneming mo gelijk te maken van de motie van Pitt- man, waarin een embargo op wapens op alle industrieele grondstoffen voor Japan geëiseht wordt. Men herin nert er in dit verband aan. dat de op zegging door de regeering der Vereenig de Staten van een handelsverdrag uit politieke overwegingen vrijwel zonder precedent is. Ten slotte toont het be sluit van het staatsdepartement, dat, on. geacht de politiek, wélke door andere mogendheden in China wordt gevolgd, de Vereenigde Staten de rechten van de .open deur" handhaven en, door dui delijk de mogelijkheid van retorsiemaat regelen aan te toonen, te kennen willen geven, dat zij zich niet zullen neerleg gen bij incidenten, welke in strijd zijn met de Amerikaansche belangen, zooals déze week de blokkade van Kanton. Al vorens zich evenwel vast te leggen op een politiek van .sancties door een em bargo, laat de Amerikaansche regeering Japan zes maanden den tijd om zijn po litiek in China tegenover Amerika te wijzigen. LISSABON. 27 Juli. (Havas). Een incident waarbij Portugeesche en Spaan sche boeren tegenover elkander kwamen te staan, heeft zich voorgedaan ter gele genheid van een bal te Vilarinho in de provincie Praz Oz Montes, nabij de Spaansc'h-Portugeesche grens. Tijdens deze feestelijkheid, waaraan werd deel genomen door boeren van beide kanten van de grens en door Spaansche carahi- neros, ontstond om een onbekende reden een vechtpartij. Er werden schoten ge lost. Onder de Portugeezen vielen een doode en drie gewonden. Een Spaansche carabinero werd doodelijk gewond. DUITSCH GENERAAL NAAR ITALLAANSCHE MANOEUVRES BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.). De chef van den Italiaanschen generalen staf, ge. neraal Pariani. heeft den chef van den generalen staf van 't Duitsche leger, ge neraal Halder, uitgenoodigd om de Ita- iaansche manoeuvres in de Póvlakte bij te wonén. wélke wórden gehouden van 1 tot 9 Augustus. BRITSCH-JAPANSCHE OVEREENSTEMMING BEREIKT TOKIO, 27 Juli (Reuter). Na verdere besprekingen ter Britsch- Japansche ronde tafel-conferentie is, zoo meldt Domei, op de voornaamste onder behandeling zijnde punten overeenstemming bereikt. Eenig ver schil van meenïng bestaat nog over het voorgestelde ontslag van het anti-Japansche personeel van den gemeenteraad van Tientsin en over de uitlevering, dor vier mannen, die beschuldigd worden van moord op een douane-ambtenaar. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteren op de vraag, welken in vloed het Britsch-Japansche accoord had op het negen-mogeridhedenverdrag, ver- tflaard: „Het negen-mogendhedenver- drag is vrijwel dood". In het Lagerhuis heeft Butler ontken nend geantwoord op de vraag of de re geering de oorlogsdoeleinden van Japan in China thans had erkend en of alle verdere Britsch-Japansehe onderhande lingen gevoerd zouden worden op den grondslag, dat een groot deel van China door Japan veroverd is en thans onder Japansche jurisdictie staat. Op de vraag of de toestand niet zoo was, dat beide regeeringen niet het recht hebben een kwestie te beschouwen, die niet haar, maar China aangaat, antwoordde But ler: „Men moet soms de feiten onder oogen zien, hoe onaangenaam ze ook zijn". - PARIJS, 27 Juli (Havas). De Assi- zenrechtbank voor het departement van de Seine heeft generaal Skoblin bij ver stek tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. De generaal werd ervan be schuldigd generaal Miller den presi dent der organisatie van Russische oud strijders in September 1937 te hebben laten verdwijnen. Zooals men zich zal herinneren werd mevrouw Skoblin Plevitzkaja, die vervolgd werd wegens medeplichtigheid, tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. WCATHCRPROOF in ieder jaargetijde a I t,ij d chic ruime sorteering bij: T RINTEL Varkensmarkt 1 3-1 5 j l Amersfoort. I Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Helder tot licht of half be wolkt, droog warm weer, zwakke wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit W. richtingen en iets toenemend. Aardappelziektewaarschuwingsdienst In het etmaal van 's avonds 25 Juli tot 's avonds 26 Jul» is ui Noord-Holland, en Utrecht de weersgesteldheid kritiek geweest voor. het optreden van aard appelziekte, in Friesland behoudens te weinig neerslag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1