Kantongerecht in Zomerstilte.... Een Romantische Liefde Autobotsing op De Kamp MUZIEK EN ZANG in het Plantsoen Ontvangst van Vierdaagsche loopers EXAMENS In het Boschtheater Birkhoven Stertocht naar Bilthoven goed geslaagd Nieuwe directeur van „Kinderzorg" 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD De materieele schade was groot; geen persoonlijke ongelukken OMSTREEKS 6 uur gister avond heeft op de Kamp in de flauwe bocht even voor de brug een autobotsing plaats gehad, welke groote materiee le schade tengevolge had. Uit de richting Hoevelaken naderde met een snelheid van ongeveer 30 K.M. per uur een autobus met vacantiegan- gers uit Noord'wijk aan Zee. Van de zijde van de Kamp reed in tegenovergestelde richting een tractor met oplegger, volgens ooggetuige met groote snelheid. Deze wagen, bestuurd door W. D. uit Harderwijk, begon in de bocht voor de brug naar links uit te wijken. De bestuurder van de auto bus trachtte een aanrijding te voor komen door verder naar rechts te gaan. Een botsing bleef evenwel niet uit. De autobus werd in de linkerflank aangereden en kreeg ernstige averij. Een vijftal ruiten werd vernield, ter wijl een inzittende een glassplinter in een der oogen kreeg. Dr. Batenburg kon den splinter zonder schadelijke ge volgen uit ihet oog verwijderen. Beide wagens zijn door de politie geinspecteerd. Later konden zij nog op eigen kracht doorrijden. Tegen W. D. is proces-verbaal opgemaakt. Door Amersfoort's Mannen koor en de Amersfoortsche Muziekvereeniging SINDS jaren bestaat tusschen het Amersfoort's Mannenkoor en de Amersfoortsche Muziekvereeni ging resp. onder leiding van de heeren Gerrit v. d. Burg en Ferd. de Goey een uitstekende samenwer king. Niet alleen, dat deze beide vereenigingen jaarlijks een uitvoe ring geven in het Boschtheater Birkhoven, zij geven ook nog een reprise van verschillende num mers in het Plantsoen. Deze herhaling vond gisteravond plaats. Honderden belangstellenden hadden zich rondom de muziektent onder het oude geboomte geschaard; ook aan de overzijde van de beek in de St. Anfri- dusstraat hadden velen een plaats ge kozen. Het programma werd met een pittigen marsch van Grosby „Over the Top" ge opend, gevolgd door de ouverture van Offenbach's „Orpheus in der Unter- welt". De A.M.V. sloot het eerste gedeel te af met de Schatzwalzer van Joh. Strauss. Had de heer de Goey met zijn musici met deze nummers een groot succes, het Mannenkoor ondervond eveneens een aandachtig gehoor. Zui ver van toon klonken de stemmen door het stille avonduur. De heer v. d. Burg wist zijn zangers over de vele moeilijkheden, welke De Broederschap van Wierts. bood hem te helpen, om daarna met twee luch tige liederen, volksliederen, o.a. De stem uit Suid-Afrika en De Zilvervloot resp. bewerkingen van Jos. Franken en F. J. Roeske een sfeer te scheppen, welke tot. luisteren dwong. Ook het Voermans lied deed het weer uitstekend. Na de pauze, werkten koor en orkest samen. Statig en plechtig klonk het gezang van Nachtgesang im Walde, slechts bege leid door 2 hoorns en 2 trombones. IHet hoogtepunt vormde de ouvertu re Dichter und Bauer van Suppé. De A.M.V. welke daarna een potpour ri van E. Urbach „Notenregen" op voortreffelijke wijze speelde de ver schillende overgangen kunnen aanlei ding geven tot groote moeilijkheden had een waardig slot kunnen vor men. doch tesamen zong en speelde men daarna nog de populair geworden Ra- detzky-marsch met Hollandsche tekst van onzen medewerker Philia. De toeschouwers applaudisseerden zóó enthousiast, dat de A.M.V. met een extra marsch eindigde. Het was een mooi en avond, waarvan velen hebben genoten. EEN VERSTANDIG CHAUFFEUR Gistermiddag werd de politie er van in kennis gesteld, dat op de B.W. laan een ernstig verkeersongeval plaats ge had zou hebben. Aanstonds ging men op onderzoek uit. Er bleek vrijwel niets te zijn gebeurd, de berichtgeving was dus ietwat over dreven. Ter zijde van den weg stond een groote vrachtwagen stil, waarvan de bestuurder eveneens rust genoot. Hij verklaarde tevoren met een vin ger tusschen het portier geraakt, te zijn en zich tijdens het. verder rijden onwel gevoeld te hebben. Daarom had hij het, verstandige be sluit genomen stil te houden. VAN DE POLITIE Eenige stadgenooten zonden aan de politie insectenpoppen, in het vermoe den, dat men hier te maken had met de coloradokever. Het onderzoek te Wageningen heeft vastgesteld, dat dit niet het geval was. Twee visschers werden geverbali seerd wegens hengelen zonder vergun ning. Het vj6chtuig is in beslag geno men. De Amersfoortsche deelnemers aan de Vierdaagsche Afstandmarschen ko men Vrijdagavond 7.37 alhier aan. De leden van al de Amersf. wandelsport- vereenigingen zullen aan het station aanwezig zijn ter ontvangst. In op tocht wordt ongeveer 8 uur afgemar cheerd via Stationsstr., Snouckaertl., Utrechtschestr., Zuidsingel, Langcstr., Hof. Hier wordt langs de deelnemers gedefileerd, om via Zevenhuizen, Lan- gestr., Valkestraat naar „de Valk" te gaan, alwaar gelegenheid is om de deelnemers te complimenteeren. De stoet zal als volgt zijn samenge steld: Muzickver. Hosanna, bestuur Amersf. Wandel Comité, Ons Belang, Meursing, Oké, Nut en Genoegen, Vol harding, Leusderkwartier, Wilhelmi- na, Altijd Fit, D.V.T., St. Hubcrtus, Phoenix, H.E.R.T., Pon, Trekvogels, Z.U.T. Te Utrecht slaagden voor het M. U. L. O. diploma A: H. M. van Leeuwen, A. J. van Eek, J. M. Nuysenburg, M. Platte, F. Verhoef, J. P. Ch. Kruijsber- gen, M. W. Millenaar, N. A. v. Nes, C. v. d. Rotte, K. Schimmel, M. W. Holtz- apffel en T. J. Kuperus. Voor het Mulo-diploma A slaagden onze stadgenooten J. Kruysbergen.M. van Nes, C. v. d. Rotte, K. Schimmel, leerlingen van de Chr. Nat. U.L.O. aan den Leusderweg. Voor het Mulo diploma A geslaagd te Utrecht onze stadgenoote D. Galis. STAATSEXAMEN Geslaagd voor diploma A: mej. C. Posthuma en de heeren: E. M. Top, C. P. van Dam, J. H. van der Zee, F. J. Schmit, D. H. Frencken, J. H. Jansen, M. J. Th. Spronck, C. J. de Jong. Afgewezen 8 candidaten. Geslaagd voor B de dames: E. C. Ma- ris, M. Schuurmans, en de heeren: A. G. C. Baert, P. de Jong, J. A. Otten, J. N. Voorink, C. C. M. Kerbosch, P. Beukenhorst, J. Rijksen en A. L. Ber nard. Afgewezen 6 candidaten. Het. examen wordt voortgezet met 14 candidaten voor A en 1 voor B. DONDERDAG 27 JULI 1939 i- BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. Een beeld uit Rostand's „Een romantische Liefde", dat Zaterdag en Zondag 's avonds zal worden ongevoerd. Anton Roemer (Pasquinot) en Bob Oosthoek (Percinet) bij de schaking van Sylvette (Mieke van Oorschot) MUZIEK EN DANSEN IN „De HOOGE WITTE" Evenals vorige week is er vanavond muziek op het mooie terras van „De Hooge Witte". Danslustigen kunnen daarbij in het restaurant dc danskunst beoefenen. ZATERDAG- en Zondagavond speelt de tooneelgroep „Arlec- chino" onder leiding van Bob Oost hoek in het Boschtheater Birkhoven het guitige spel: „Romantische Liefde" van Edmond Rostand. Wij laten hier den korten inhoud van het stuk volgen: Het blijspel behelst het geestig verhaal van twee huurlieden, wier hartewensch het is hun beider tuinen tot één veree- nigd te zien. Het eenig middel is beider eenig kind een huwelijk te doen aan gaan. maar zij zijn psycholoog genoeg om te weten, dat uit gewenschte huwe lijken meestal niets maar uit tegenge werkte liefde meestal het beste ont spruit. Dus veinzen beide oude heeren •de vijandschap jegens elkaar en zij ver bieden hun zoon en dochter zelfs maar met elkaar in contact te komen. Het ge volg is een tersluiksche kennismaking tusschen beide jonge menschen en een fel oplaaiende liefde. Daarop zetten de beide uitgeslapen oude heeren, met steun van een ex-acteur, een pseudo- schaking van Sylvette op touw. die ver ijdeld moet worden met behulp van Per- cinet's goeden degen. En zoo geschiedt. Percinet pro moveert tot held, de verloving gaat door en de muur wordt geslecht. Maar van nu af missen de vaders het genoegen van het samenzweren, zij wor den knorrig op elkaar en des te knorri- ger als blijkt, dat de kinderen nog gaan spotten met de vaders, omdat zij de we- derzijdsche liefde van de kinderen niet. eens hebben weten te verijdelen. Waar op vaders, boos, vertellen, dat niet zij zelf, maar juist de kinderen er tusschen zijn genomen. Dit. bluscht ineens de liefde van de jongelui met het. gevolg, dat Percinet op avontuur uitgaat. En Straforel, de man die de schaking re gisseerde, kan zonder resultaat om zijn honorarium blijven manen. De truc van de schaking heeft immers niet tot een huwelijk geleid? Maar Straforel zou Straforel niet geweest zijn, als hij den moed had opgegeven. En zoowaar slaagt hij er in Percinet en Sylvette voor den tweeden keer samen te brengen. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 247 wagens aangevoerd. Bemoedigend begin der actie van de Streekvereeniging „Bosch en Heide, Centrum Nederland" BILTHOVEN, 25 Juli. De Streekvereeniging „Bosch en Hei de, Centrum Nederland" en omvat tende de V.V.V.'s Amersfoort, Baarn Soest, Socstcrberg, Hilversum, Zeist Den Dolder en De Bilt-Bilthoven, organiseerde hedenmiddag in De Bilt-Bilthoven haar eerste Ster- tocht, een tocht, welke vlot verliep en buitengewoon goed geslaagd mag heeten. Doordat het aantal deelnemers van 80 grooter bleek dan waarop was ge rekend, moest een derde touringcar uit Zeist worden gerequireerd. De gast- vrouwe, dc V.V.V. Bilthoven-De Bilt, ontving haar gasten in hotel voorheen Brands, waar de vele dames en heeren eenigen tijd bijeen bleven en kennis maakten. De heer G. J. Smits, bestuurslid van Door een 90-tal dames en heeren uit verschillende plaatsen der provincie Utrecht werd Dinsdagmiddag deel genomen aan een Stertocht. georganiseerd door V.V.V. Bilthoven, welke de eerste was van een reeks Stertochten, welke door verschillende V.V.V.'s uit de provincis Utrecht zullen worden gehou den. Het gezelschap, waaronder zich verschillende besturen van V.V.V.'s be vonden, werden door het gemeentebestuur van de Bilt en Bilthoven ontvangen, alwaar wü het gezelschap op „Jagtlust" fotografeerden de V.V.V. Bilthoven—De Bilt, heette de gasten bij ontstentenis van den voorzit ter, hartelijk welkom en sprak er z'n groote blijdschap over uit, dat ondanks het wisselvallige weer zoovelen naar Bilthoven waren gekomen om te „ster ren". Spreker hoopte, dat men op den ingeslagen weg zou voortgaan en dat het bezoek aan de stertochten te Baarn op Woensdag 2 Augustus en te Zeist op Dinsdag 8 Augustus a.s. na dit alles zins bemoedigend begin nog grooter zou zijn en besloot met het uitbrengen van een dronk op het slagen van dezen ster tocht en den groei en bloei der Streek vereeniging. Spoedig daarop werd gestart voor een wandeling door de Eykensteinsche bos- schen onder leiding van den heer E. van Scherpenzeel. En van deze wande ling is door de gasten naar hartelust genoten. Vooral de „smachtende" mu ziek aan den vijver van Ridderoord, waaraan een legende ten grondslag ligt verraste allen. Na een rustpauze op de Mauritshoeve vertrok men in de bussen naar het ge meentehuis „Jagtlust" alwaar het ge zelschap op. hartelijke wijze werd ont vangen door den loco-burgemeester, wethouder H. Troostheide, die hoopte dat de indruk omtrent onze gemeente opgedaan, gunstig zou zijn. Spreker noemde het een goede gedachte van reeds genoemde V.V.V.'s om een samen werkende groep te vormen. Gebonden heid aan een bepaalde gemeente moest wijken voor ruimte en beweging en dat had de Streekvereeniging begrepen. De heer Troostheide eindigde met den wensch uit te spreken dat de Streekvereeniging haar doel verwezen lijkt zal zien om zoodoende het verblijf in eigen land, zoo rijk aan natuur schoon, te bevorderen. Nadat op het bordes een foto van het gezelschap was gemaakt en het raadhuis in oogenschouw was genomen bood spreker een dronk aan op het welzijn der aanwezigen en een goede kennismaking met do gemeente De Bilt. Dc heer Smits, leider van dezen tocht, dankte den heer Troostheide, voor de hartelijke ontvangst. De heer B. J. Schurer, maakte zich tot tolk der aanwezigen en dankte naast de V.V.V. BilthovenDe Bilt in het bijzonder het gemeentebestuur van De Bilt voor de hartelijke ontvangst. Wederom werd daarop in de bussen plaats genomen, waarna in De Bilt het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut en het dr. Carel van Boetzelaerpark de aandacht vroegen. Teruggekeerd in hotel v.h. Brands werd deze eerste tournée besloten met een driewerf hoera op den leider van dezen eersten Stertocht. Benoemd is de heer D. Mallekote uit Hoenderloo Met vrij groote zekerheid kan ge meld worden, dat binnen afzienbaren tijd de nieuwbenoemde directeur van „Kinderzorg", de heer D. Mallekote uit Hoenderloo, zijn functie zal aanvaar den. De heer Mallekote is in het werk geen vreemdeling. Ongeveer 10 jaar lang stond hij aan het hoofd van dé afdeeling Kampheuvel der stichting Hoenderloo. Dit gebouw bevat een ob servatie-gelegenheid en een strenge afdeeling voor moeilijke jongens. Voordien was hij ruim 5 jaar gods dienstonderwijzer te Assen, en daar- aanvoorafgaande 6 jaar verbonden aan de Psychopathen-Inrichting te Rekken. GRANd THé&TRE. (Tel. 4632). Vertooning van de film „De bruidegom in angst", lederen dag (behalve 's Zondags) 2.30 uur en 8.15 uur. Zondags doorloopend 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Maandag, Dinsdag en Donderdag 2.30 a. Familie Motinée's met de film IJscotoe- risten. CITY THEATER. (Tel. 6572). Vertooning van de film „Broadway Melody 1938" Voorstellingen: Zondag doorloopend van af 1 45, 4, 6.15 en 8.3(1 uur. lederen mid dag'matinée om 2.30 uur. Des avond» 8.10 uur n.m. REMBRANDT THEATER Vertooning van „Vlammende prairieoogen" en „De gou den kooi". STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. - Wjjerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toeeang). CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. SOESTER- K WARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst, afd. Soesterkwartiar. KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. 22 Juli—8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Schonk. DE HOOGE WITTE. 27 Juli. Muziek dans van 811 uur. BOSCHTHEATER, Birkhoven. 29 en 30 Juli. Opvoering van „Een romantische liefde". 8.15 uur nam. „ONS PRINSESJE LOOPT" In het Grand Théatre wordt met ingang van morgenmiddag in het voor programma de door Z.K.H. Prins Bern- hard zelf vervaardigde kleurenfilm „Ons Prinsesje loopt" vertoond. Ongetwijfeld zal veler belangstelling naar dit. filmpje uitgaan. In de groote steden ondervond de vertooning groo- ten bijval. SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE Zooals gewoonlijk, zal op Vrijdag a.s. ter beëindiging van den cursus van prof. Jordan in de School voor Wijsbegeerte een muziekavond gehouden worden. TEMPERATUUR IN PESIE S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 66 gr., F., of 19 gr. C. O OK het kantongerecht schijnt soms te lijden te hebben van den komkommertijd. Op zoele zo merdagen blijken veelal de bronnen der overtredingen opgedroogd. Het volk schijnt een zoozeer passend sa menstel van wetten te bezitten, dat overtredingen sporadisch voorkomen en dan nog van weinig belang zijn. Er zijn winterdagen, waarop de zit tingszaal zoowel door de opstandige of juridisch warm geloopen gemoe deren van beklaagden en verdedi gers wordt verhit, als door de ge zellige ouderwetsche kachel. Er staan dan gebarende gestalten voor de balie, waarmee harde noten ge kraakt worden, argumenten tus schen ambtenaar en verdediger flit sen over en weer; het leven beukt tegen de dijken, door de maatschap pij opgeworpen om zich tegen de ge varen, voortkomend uit, hen, die haar vormen, te beschermen. Op dezen zomerdag ademde alles rust en vrede. Een zitting als deze zou men in een tuin gehouden wenschen, met kwinkeleerende vogels in het loof, een melodieus intermezzo kweelend tus schen twee uitspraken. Zonder vogelgeluiden en bloemengeur, zonder tuinstoelen op een grastapijt zou een zitting als deze saai te noemen zijn, wanneer het gevoel voor humor aan bei de kanten van de groene tafel niet daar was. Natuurlijk, de wet vormde een muur tusschen beklaagden en de beoordee laars van de strafbaarheid der feiten, maar bet was een gezellig muurtje, waarover men elkaar bijwijlen vriende lijk kon toeknikken. De Amersfoortsche, naar Lichaam en ziel ronde, expediteur, die om alleszins begrijpelijke redenen een verboden straat bad ingereden, stond glunderend van levenslust voor zijn rechters. Be- saafd met eenvoudig doch vloeiend re denaarstalent hoopte hij, de strafbaar- beid van het door hem gepleegde feit vooropstellend, een gansch arsenaal van verzachtende omstandigheden op. De ambtenaar mprkte hiertegen op, dat men de zaak ook van den anderen kant kon bekijken, dat er gevaar voor anderen bij dén manoeuvre van den ex- neditieman betrokken zóu kunnen zijn. En dit werd toegesreven. De alleszins re delijke eisch luidde 2.— of een dag. De kantonrechter fnaakte daar 1.50 van. Er zijn ook beklaagden, die de techniek der verdediging niet zöo maar aanvoelen: die evenmin de ar gumenten ter beschikking hebben, om de welomlijnde dagvaarding in een ander licht te plaatsen. Alles wat zij zeggen, maakt hun zaak rfiaar erger. Dit. was het geval met eën kip- penkoopman, die op de pluimvee- markt een waggelende, dooüziefc® en voor de slacht ongeschikte kip voor de somma van een kwartje aan een liefhebber had verkocht. De ambtenaar noemde dit een on waardig profiteeren van de armoede van hen, die óók wel eens kip wil den eten. Hij vroeg 25.—. De kip- penverkooper-tot-elken-prijs werd veroordeeld tot 20.— of tien dagen. Het is in Nederland theoretisch niet mogelijk, om terdege motor te leeren rij den, zonder met de wet in conflict te komen. Immers: Men mag zich niet als bestuurder van een motorrijwiel op den openbaren weg begeven zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs 'B. Tenein de het hiervoor verplichte examen met goed gevolg af te leggen, dient men de verkeerspuzzles die men daar heeft op te lossen, in de practijk te leeren ken nen. Zoodra men zich echter tot. dat doel met een motorfiets op den openba ren weg begeeft, is men strafbaar. Een dame, die op den rijksweg Amers foort—Utrecht met haar licht motorrij wiel had geoefend, werd veroordeeld tot 2.of een dag. De eisch was geweest 3.of twee dagen. Aan een kant zou men geneigd zijn, voor dergelijke, bijna noodzakelijke overtredingen, meer soepelheid te vra gen. Dit zou echter consequenties met zich kunnen brengen, die de veiligheid op den weg niet ten goede zouden ko men. Stelt men het oefenen niet straf baar, dan heet immers alle motorrijden zonder rijbewijs: oefenen. Door dit woord gedekt zouden tal van Zondagsruiters van de ergste soort, misbruik van den weg gaan maken. Dat dit. niet. slecht3 theorie is, wordt wel bewezen door het feit, dat onmiddellijk na. het geval van de juffrouw, een ?aak tegen een meer opzettelijke overtreder werd behandeld. Tegen hem was de eisch 5.—. Hij werd veroordeeld tot 3.—. Een Amerikaan, die in ons rustig vaderland sensaties wilde scheppen, dbor 's nachts met een onverlichte auto over de Treek te hobbelen, elke gelegenheid aangrijpend, om te trachten een of meer veldwachters van de beenën te rijden, werd con form den eisch, tot 50.boete ver oordeeld. HERDENKINGSRIT VAN DE M. C. A. O. Mën deelt ons mede, dat de herdën- kingsrit van de Motorclub Amersfoort, en Omstreken een week is uitgesteld en plaats zal hebben op Zöndag 6 Aug- BEDRIJFSONGEVAL Bij de N.V. drukkerij Onnes had giste ren een bedrijfsongeval plaats, doordat een van de typografen, de heer A., mei zijn hand bekneld raakte onder een ka lander. Tetigevole hiervan werden twee zijper vingers verminkt. Medische hulp was spoedig ter plaatse.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5