Onweer zet Hilversum's straten onder water SCEPTISCHE KLANKEN VAN VERSCHILLENDE KANTEN „Geef dit kabinet een faire kans" Deskundigenadvies voor bouw van raadhuis te Soest 4620 Herclassificatie der person eele belasting aangenomen Verkeerstunnel volgeloopen ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD Stertocht naar Baarn Een dubbeltje op zijn kant? „De christen in de conflicten der wereld" RAATHONING Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 TELEF. 6777 GLASTRA'S VISCHHANDEL Inbreker kwam slecht te pas 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 27 JULI 1939 RAAD VAN SOES7 SOEST, 27 Juli. - De raad dezer gemeente kwam Woensdagmiddag in openbare vergadering bijeen on der presidium van burgemeester mr. W. A. J. Visser. De heer Hom (R.K.) was afwezig. Bij den aanvang der vergadering werden de heeren v. d. Ven (Al- gem. Bel.), v. d. Berg (R.K.) en Grift (S.D.) benoemd tot commis sie van onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuw gekozen leden, welke commissie een en ander in orde bevond. Het adres van de N.V. Centrale Slacht plaats houdende verzoek de rente van de door de gemeente onder hypothecair verband aan de N.V. verstrekte gcld- leening te verlagen van 41/» tot 3'/i en de jaarlijksche aflossing te brengen op 1000, werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Het schrijven van den hoofdingenieur van Rijkswater staat te Utrecht, inhoudende de mede- deeling dat bezwaar bestaat om van rijkswege bij te dragen in de kosten van een gemeentelijke verlichting, welke niet in overeenstemming is met de voor verlichting van rijkswege gestelde nor men (dit betreft de verlichting van rijksweg welke de gemeente niet met natrium wenscht te verlichten), wera eveneens voor prae-advies in handen van Jte en W. gesteld. Hierna kwam een voorstel aan de or de, dat een zekere traditie heeft en ge durende de zittingsperiode van dezen Raad minstens 1 maal per jaar aange nomen werd: n.l. de herclassificatie van de personeele belasting. Thans hadden B. en W. weer voor gesteld de personeele belasting voor de twee eerste grondslagen te plaat sen van de 6e naar de 5e klasse, met uitzondering van dat deel van de gemeente, dat een groot aantal woningen heeft met zeer lage huur waarde. De heer Nooder (s.d.) uitte een woord van bewondering voor het uithoudings vermogen van B. en W. en „hielp" re sultaat hopen. Spreker was echter niet content met de uitschakeling van de woningen met lage huurwaarden. De heer Thijssen (ex-k.d.p.) achtte het boter het standpunt van 4 jaar geleden: van de 6e naar de 3e klasse, te handha ven en drong er nogmaals op aan dat men in Den Ilaag deze zaak moest gaan bespreken. Wethouder Gasille betoogde, dat de bezw-aren tegen het laatste besluit van den Raad juist de woningen met de lage huurwaarden was, dus bij uitscha keling van deze categorie men nu kans- van slagen had. Het voorstel van B. en W. werd met de stem van den heer Thijssen tegen aangenomen. Hierna kwam het punt: bouw of ver bouw van het gemeentehuis aan de orde. De heer Thijssen zag, dat de directeur O. W. met dit schrijven uit zijn schulp was gekropen en meende dat deze amb tenaar gehoord wenschte te worden. De voorzitter: Gehoord? De heer Thijssen: „Hij wenscht met den Raad in.contact te komen." De voorzitter: „Leest u het schrijven nog eens, want dat staat er allemaal niet." De heer Thijssen zei het daarop goed: hij wil de door B. en W. gemaakte vra gen zelf beantwoorden. Spreker was hiervoor te vinden en wilde dit punt uitstellen, om eerst den directeur te hoo- ren. De heer Nooder achtte hot schrijven van den directeur zeer te waardeeren, doch het kwam te laat. De heer Stroband was bevreesd, nu op dit oogcnblik de directeur zijn schrijven indiende, niet te voldoen aan zijn wensch de vragen te mogen beantwoor den. Spreker wilde eerst den directeur hooren alvorens dit voorstel in behan deling te nemen. De voorzitter: „Aan B. en W. komt het niet noodig voor den directeur te hooren. Ik meen goed te doen niet in te gaan op de opportuniteit van dit schrijven. In deze instantie achten wij een bespreking niet gewenacht en het college ontraadt den Raad ten zeerste het voorstel-Stroband aan te nemen." De heer Nooder zeide nog, dat het ontwerpen van gemeentehuizen geen sinecure meer is en het advies van hen die zich in deze materie gespecialiseerd hebben is spreker meer waard dan de meening van 'n directeur van Openbare Werken. De stemming over het voorstel van B. en W. om 1500 cridiet te vo- teeren teneinde een deskundige aan te wijzen, werd aangenomen met alle stemmen, nadat het voorstel- Stroband met 9—5 stemmen was verworpen. Goedgekeurd werd het crediet van 8500 voor de nieuwe gemeente-boerde rij, het crediet groot 1584 voor de uit breiding van de brandkranen, de onthef fing aan L. Kwak alhier om een potten bakkerij te mogen oprichten; het voor stel om aan de Molenstraat O.Z. en W.Z. met ingang van 1 October den naam van Molenstraat te geven. HILVERSUM. 26 Juli Tegen het middaguur heeft zich boven deze gemeen- te een hevig onweder ontlast, gepaard met een ongewoon sterken regenval, wel' ke ruim een half uur aanhield. In Hilversum, dat op zeer geacciden teerd terrein is gebouwd, leidt zoo iets onmiddellijk tot overstroomingen van de laagst gelegen plaatsen. Het duurde niet lang. of de Bcatrixtunnel onder de spoor- lijn Hilversum—Amersfoort, het laagste punt van Hilversum, stond geheel blank Het water op den rijweg en op de fiets paden bereikte een hoogte van anderhal- ven meter, zoodat het verkeer hier volko men stil lag. De beide automatisch werkende con- trlfugaal pompen, die samen ongeveer 4V» kb. meter per minuut kunnen weg werken, konden deze massa water, naar schatting 2000 kub. nieter, natuur lijk niet haas, te meer. daar alle rio len vol zaten door den hoogen druk. Hot gevolg was, dat het niveau van het water in de tunnel slechts zeer weinig zakte en dat het zeker Donder dag wordt, voordat het verkeer hier zal kunnen worden hervat. Aangezien de tunnel de voornaamste verbinding vormt tusschcn de heide deelen der ge meente aan weerszijden van den spoor weg, was de drukte op de overwegen abnormaal groot. Ook op andere punten bereikte het water een groote hoogte. Het Achterom, een gedeelte van de Groest, de Bus- sumsche straatweg, de Prins Bomhard- straat en een gedeelte van den Laar derweg werden overstroomd. De kei dors van de hier gelegen woningen lie pen vol. Tot laat in den avond waren do gemeentelijke brandweer en reini gingsdienst in touw om de bewoners van de wateroverlast te bevrijden. Tijdens het onweer sloeg de bliksem In een woning aan de Begoniastraat, waar een binnenbrand ontstond, welke spoedig door de brandweer was gc- hluscht. Op den hoek van den Hilverts- weg en de Gysbrecht van Amstelstraat weid verder een straatsyphon van de geineentoreiniging getroffen. Hier werd geen schade aangericht. Op Woensdag 2 Augustus a.s. wordt de stertocht naar Baarn gehouden. Hieraan nemen pensiongasten uit onzo siad. Hilversum. Soest. Soesterberg. den Dolder, Zeist, Bilthoven en Baarn deel. Na samenkomst in hotel Zeiler, wordt een wandeling gemaakt langs do vol gende route: Spoorweglaan langs ravijn naar Em- mabrug (Bezichtiging Koningin Emma- monument), Amsterdamsche straatweg- F.mmalann. Wilhelminavljver. Wilhel- minalaan. Maarschalkerbosch (Dieren park met uitzichttoren). Eemnesser- weg. Vervolgens in autobussen, via Heemst rat aan naar Hotel Groenoveld (theedrinken), Amsterdamsche straat weg, Prins Hendrikpark, Lt. Generaal van Heutzlaan, Amsterdamsche straat weg, Praamgracht naar de Naald (uit stappen Bezichtiging Lindokom en bérceau'S. Hierna rijden door het cen trum van liet dorp naar Cantonspark, dat bezichtigd wordt onder leiding van drs. Knol. Na deze bezichtiging wordt het gezelschap In autobussen naar het Stationsplein gebracht, alwaar de stoet ongeveer 5.30 uur ontbonden wordt. Mensehen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... De nieuwe regeering voor de Kamer zegt de heer Wendelaar 's-GRAVENHAGE, 26 Juli. In de hedenmiddag voortgezette vergadering van de Tweede Kamer is de bespreking van de door de regeering afgelegde ver klaring vervolgd. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) gaat met zijn beschouwing ver der en zegt, dat het nationaal-socialisme in Europa volk na volk doet opstaan in eendracht en samenwerking. Het politieke katholicisme bleek in Oostenrijk alleen tot gewelddaden in staat. Ook hier streeft de R.K. Staats partij naar een dergelijke politiek, doch beeft daartoe medewerking van andere groepen noodig. In alle stilte wordt een coalitie met ae S.D.A.P. voorbereid. Spreker hoopt, dat het Nederlandsche volk den heeren Deckers en Albarda zal toonen, dat men daarvan niet Is ge diend. In het dagblad „Ons Noorden" is zelfs geschreven, dat vcor een strijd tegen de Kroon desnoods niet uit den weg moet worden gegaan. Dat beteekent een conflict met Oranje, onder welks leiding ons volk 80 jaren voor zijn vrijheid heeft gestreden. Het wordt tijd, dat de R.K. Staatspar tij haar toon matigt. Snreker herinnert er nog aan. dat indertijd huurlingen van het politieke katholicisme den voor zaat van onze Koningin .hebben ver moord. Komende tot de werkloosheid zelve, constateert spreker, dat een Christelijk- Historisch man als de heer Westhoff getracht heeft een reëele oplossing van het probleem te vinden. Zijn rapport, waarmee de N.S.B. zich vrijwel kon ver eenigen. kwam in Juni 1938 in het bezit van minister Romme, die echter niets heeft gedaan om maatregelen in dezen zin te nemen, doch wel kans heeft ge zien. de zaak tot nu toe op te houden Het plan-Westhoff strekte om de landbouwproducten op gezond peil te brengen en.de werkgelegenheid uit te breiden door herstel van koopkracht. Dit laatste behoort voorop te staan. De R.-K. Staatspartij heeft echter kans gezien, het plan-Westhoff op zij te zet ten ten behoeve van het „plan van den arbeid", dat echter totaal rot is. In de zes jaren van zijn beleid heeft dr. Colijn het tegendeel bereikt van het geen hij bad voorgespiegeld. Indien de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. thans gaan samenwerken, dan wordt Albarda de knecht van de inqui sitie. De heer Albarda (S.D.) herinnert aan de gevoerde werkloosheidspolitiek, waarbij het gebrek aan homogeniteit in het vierde kabinet naar voren is geko men. De katholieke ministers werden ge remd in hun sociale maatregelen door de niet-katholieke meerderheid van het kabinet onder lei ding van den heer Colijn. De premier wist dat zijn rem mende pogingen zouden stuiten op verzet in de Kamer bij de R.K., de S.D. en de V.D. fracties en dat hij alleen kon rekenen op de liberalen, de A.R. en de C.H. en mis- Albarda schien uit anti papistische overwe gen op de fractie van den heer Kersten. In een tijd, waarin moet worden ge vochten voor de parlementaire democra tie. verschijnt de heer Colijn met een kabinet, dat berust op 29 van de 100, een kabinet, dat politiek kleurloos is met liberalen inslag. Op de volle mede werking van een der drie partijen, waaruit het is samengesteld, n.l. Chris- telijk-Historische partij, valt dan nog nauwelijks te rekenen. Dit kabinet zal zich niet kunnen handhaven, meent spreker. Of is het voornemens, bij een conflict met de Kamer aan te sturen op Kameront binding? Meent de lieer Colijn daar door een andere samenstelling van het parlement te kunnen verkrij gen? Moer dan ooit is in dezen tijd een kabinet noodig, dat op de groote meerderheid dés volks berust. In plaats van de breede basis is de smalst mogelijke basis, die van het dubbeltje op zijn kant, gekozen. Spreker moet nu reeds den heer Colijn en degenen, die achter den formateur staan, verantwoordelijk stellen voor een nieuwe kabinetscrisis of voor Kamer ontbinding. Het oogcnblik was onlangs gekomen voor de formatie van een kabinet uit do drie partijen, die tezamen de groote meerderheid hebben, t. w. de R.K., de S.D. en V.D., al zou dit eenige offers voor de katholieken hebben beteokond. De belangen van ons volk eischtcn aan vaarding van zoodanige offers. Doch de mogelijkheid daartoe is niet ernstig on derzocht. Het program van het nieuwe kabinet kan in drie zaken worden samengevat: zorg voor do financiën, bestrijding van de werkloosheid en zorg voor de defen sie. Een sluitend budget wenschen wij al len, doch niet ten koste van onze volks kracht. Het kabinet zal er een zijn van drastische bezuiniging, een kabinet, dat de beruchte aanpassingspolitiek zal doen herleven. De bedrijven en de staatsfinanciën zullen hiervan den ongunstigen terugslag ondervin den. De thans toegezegde maatregel ten aanzien van het onderwijs, die minister Slotemaker de Bruine niet heeft mogen uitvoeren, zullen waarschijnlijk zooda nig geschieden dat de werkloozen eron der zullen lijden. Wil men aan Indië nieuwe loodzware defensielasten opleggen, zonder dat dit gebiedsdeel Sn de te nemen maatregelen zal zijn gehoord? Wil men slagschepen bouwen, die eerst over vele jaren ge reed kunnen zijn. Men zal ons land in onheil brengen, indien men dien weg opgaat. Daartegen wil spreker met klem waarschuwen. Reeds ln 1933 kondigde de heer Colijn maatregelen tot bestrüding van de werkloosheid aan. doch er is niet veel van terecht gekomen. De heer Colijn is niet de man. die ens een constructieve welvaartspolitlek kan brengen, niet de man. wiens beleid overeenstemt met den wil van de meerderheid van ons volk. Dit kabinet mag niet aanblijven tot het najaar. Reeds thans moet de meerderheid der Kamer toonen wat zij tot stand kan brengen. Wij wen schen de beslissing over het lot van het kabinet in deze Kamer niet tot de behandeling der begrooting uit te stellen, eindigt spreker. De heer Joekes (V.D.) herinnert aan het aftreden van minister de Wilde en de daarmede samenhangende oorza ken. die tot de kabinetscrisis hebben geleid. Uit het regeeringscommuniqué naar aanleiding daarvan. Is wel gebleken dat het eindcijfer van sociale zaken op de begrooting voor 1940 lager was dan dat voor 1939 en tevens dat er v o o r het uit breken van het onderhavige conflict overeenstemming in het kabinet was ten opzichte van de werkloosheidspolitiek. De regeeringsverklaring van gisteren stemt echter niet overeen met den in houd van het communiqué over het heengaan van het vierde kabinet-Colijn. Het blijkt, dat de meerderheid van dat kabinet was afgeweken van de tot dan toe gevolgde werkloosheidspolitiek. Wat de kabinetsformatie betreft na de mislukte po gingen van de heeren Colijn en Kooien had het voor de hand ge legen'dat andere groepeeringen waren overwo gen, om tot een oarlementair ka binet te komen. De Kroon staat boven de par tijen, doch voor alle handelingen van de Kroon wordt de ver antwoordelijkheid door de ministers ge- Joekes dragen. Zoo draagt voor dit kabinet dr. Colijn met zijn ministers de volle ver antwoordelijkheid. Alleen indien er geen parlemen taire meerderheid is te vinden, kan een zaken-kabinet in ons staats- bestek worden geduld. Reeds daar om kan het nieuwe kabinet spre kers instemming niet hebben. Thans komende tot de regeeringsver klaring vraagt spr. den minister-presi dent mede te deelen waaruit de steeds sterker geworden drang naar centrali satie bij de bestuursvoering blijkt, die thans zou moeten worden tegengegaan. Een van de groote punten is verder: hoe zal de lastenverdceling tusschen Ne derland en Indië zijn? Verschillende vragen rijzen met be trekking tot het in de verklaring aan gegeven werkplan. Hoe stelt het kabi net zich voor, de moeilijkheden voor de gemeentelijke financiën op te lossen; hoe wil men de werkloosheid bestrijden? Natuurlijk wil heel het volk, dat de werkloozen terugkomen in het bedrijfs leven en dat uitwassen worden wegge nomen. In zooverre staat er niets nieuws in de regeeringsverklaring. Spr. heeft geen aanleiding te dezen opzichte gerust te zijn. De heer De Visser (Comm.) zegt nimmer waarde te hebben gehecht aan het „positief-christelijke" karakter van het vorige kabinet aan een werkelijke samenwerking van de katholieke staats partij met den door haar gesmaden dr. Colijn heeft hij nimmer kunnen geloo- ven. Ze waren nog geen jaar bij elkaar of er was al „heibel" in het kabinet, dat zooveel slechte en zoo weinig goede daden op haar geweten heeft. Het werd een politiek van lijmen en kram men, doch wan neer men thans de heeren in het kabinet bij elkaar ziet, dan mag men wel concludeeren, dat het een kunststuk is geweest, dit tot stand te brengen. Niettemin moet spreker tot deze hee ren zeggen: uw pogingen waren goed bedoeld, maar keert terug tot de plaat sen van waar gij gekomen zijt. Naar sprekers meening had dr. Colijn tot de Koningin behooren te zeggen, dat het hem niet was gelukt een parle mentair kabinet samen te stellen en hij had dit dan aan een meer democra tisch man behooren over te laten. Spreker wil daarna eenige opmerkin gen maken over den invloed van het hof of de kroon, doch de voorzitter belet dit door hamerslagen en verzoekt de Kroon buiten de verantwoordelijk heid te laten. Spreker houdt zijn hart vast voor de werkloosheidspolitiek van den minister van sociale zaken, die als directeur- generaal der P.T.T. zooveel lasten op het personeel legde ten aanzien van loon en arbeidsduur. Ook ten opzichte van de voorgenomen saneering der gemeentefinanciën door dit kabinet heeft spreker weinig ver trouwen. Veeleer vreest hij, dat aan de gemeenten nog hoogere lasten zullen worden opgelegd. Evenmin is spreker gerust ten opzichte van de ouderdoms zorg en de leerlingenschaal. De eenige instemming met dit kabinet komt van fascistische zijde. Het kabinet berust niet op een gezonde parlemen taire basis en het is door zijn construc tie een gevaar voor de democratie. Spre ker roept den democraten toe: „Waakt voor uw zaak." De heer Wendelaar (Lib.) wil De Visser Inleiding van prof. Reinhold Niebuhr op den derden dag van de wereldconferentie der Christenjeugd AMSTERDAM. 26 Juli. De Godsdienstoefening op den derden dag van de wereldconferentie van Christenjeugd in het Concertgebouw stond onder leiding van prof. Jacques Courvoisier uit Genève en sloot zich onmiddellijk aan bij het onderwerp der hoofdtoespraak door het tekstwoord: „In de wereld zult gij verdrukking lijden, maar hebt goeden moed. Ik heb de wereld overwonnen". Ingeleid door den voorzitter van den dag, den Zweedschen jeugdleider B. Re- del 1. behandelde prof. Reinhold Nie buhr. de bekende schrijver en hoog leeraar in de Christelijke ethiek uit New York, de houding van ,,de(n) chris ten in de conflicten der wereld". Dit bewogen woord ving aan met vast te stellen, dat de christen zich over de ver scheurdheid der wereld niet verwonde ren mag. De bijbel is ten opzichte van het kwaad in de geschiedenis veel rea listischer dan de moderne cultuur, die van opvoeding, welvaart de overwin ning der conflicten verwachtte. De christen meet alle leven, ook het ge meenschapsleven. aan de wet der liefde en vindt, overal den tegenstand: de vrede der wereld is gebouwd op strijd. Om de zonde, die haar doordringt, zal deze vrede altijd dreigen in oorlog over te slaan. De christen kan dan ook deze vrede niet zien als het hoogste goed Volstrekt te kiezen voor den vrede ware voorkeur te geven aan tyrannie boven conflict. Dat beteekent echter niet. dat de christen het betrekkelijk goed van den vrede mag loslaten. Ook een tyran- nieke vrede is nog een afschaduwing van den goddelijken vrede. Wij weten niet, wanneer het onrecht zoo groot is, dat het verbreking van den vrede wet tigt. Maar zeker zal de christen een on volkomen vrede niet offeren voor een utopistische gerechtigheid. Wel zal hij, geleid door het liefdesgebod, iedere ge geven rechtsorde critischer heoordeclen en nimmer den wil tot macht.sanctio- neeren. In geval van conflict, mag de christen zich niet terzijde houden. Alleen God staat boven den strijd. Als mensch en overtuigd zijnd van de schuld van elk menschelijk handelen hebben wij te kiezen en te werken voor de hoogste waarde die wij ontdekken, ook in de maatschap pelijke conflicten Dat beduidt nog volstrekt niet zonder meer verdedi ging der democratie tegen tyrannie. Ook de democratie heeft haar groo te schuld. Het mysterie van het maatschappelijk kwaad gaat dieper dan de moralist verstaan kan. Onze eenheid in Christus openbaart zich juist in zulke tijden als een godde lijke genadegave. WIJ leven van vergeving niet van zedelijke ver worvenheid. Daarnaast moet eerbied gevraagd worden voor elk getuigenis tegen den oorlog, dat de werkelijkheid oordeelt naar den eisch der liefde. De Avondmaaldienst, welke in het kader der groote wereldconferentie van Christen-jeugd alhier op Zondag a.s. gehouden wordt in de Nieuwe Kerk, zal worden uitgezonden door den V.P.R.O, NIEUWE OOGST per flacon f 1.00 WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Ansjovisbroodjes. Bereiding: 400 gr. vleeschresten, 1 ei 1 sneedje oud brood. 1 fijn gehakt uitje, 1 theelepel kerry, peper en zout. 100 gr boter, paneermeel. Hak of maal het vleesch met het uitje zeer fijn. maak het aan met het geweek te brood, het ei. de kerry, peper en zout. Vorm er platte koekjes van en wentel die door paneermeel. Maak de boter in de knekepan warm en bak hierin de koekjes aan beide kanten bruin. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gestoofde tong. Maitre-d'-hotel boter. Worteltjes. Rijstkoekjes. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40, Tel. 4092 Wendelaar eens een ander geluid laten hooren dan dat van de oorzaken der kabinetscrisis en de nieuwe vj kabinetsforma tie. Men moet weten vooruit te zien en men dient dit kabi net daartoe een faire kans te geven. In onze con stitution eele monarchie staan regee ring en parle ment naast elkander. Spr. citeert Thor- becke, die toch waarlijk niet fascistisch was, en die de zelfstandigheid der re geering vooropstelde. Spreker hoopt, dat de defensiever sterking in snel tempo zal gaan, en hij verheugt zich over hetgeen in de regeeringsverklaring wordt gezegd ten opzichte van de gemeentefinan ciën, de werkloosheidspolitiek, de zorg voor de ouden van dagen. Spre ker zegt, dat het kabinet kan reke nen op den steun van de liberalen, die nochtans niet zullen schromen, critiek uit te oefenen indien zij daar toe te zijner tijd aanleiding mochten vinden en die los staan van de for matie van dit kabinet. Spr. eindigt met te herinneren aan de woorden van wijlen mgr. Nolens: „Het kabinet is er" en wat 'n kerels. Te halfvijf wordt de vergadering ver daagd tot heden. Donderdag, één uur. 's-GRAVENHAGE, 20 Juli. Gister nacht meldde zich bij den Centralen Post van den Geneeskundigen Dienst een man aan, wiens rechter arm geheel onder het bloed zat. Het bleek bij onder zoek, dat de slagader van den rechter pols was doorgesneden. De toestand van den man was van dien aard. dat de Ge neeskundige Dienst het noodig oordeel de hem over te brengen naar het Zie kenhuis aan den Zuidwal. Hij verklaar de hier te zijn de 32-jarige opperman K. L. Op een vraag, hoe hij aan zijn ver wonding gekomen was, deelde hij mede, fiat hij bij kennissen aan de Apeldoorn- schelaan op bezoek was geweest en dat hij daar zijn pols bij ongeluk gebles seerd had. Dit verhaal was op zich zelf reeds onwaarschijnlijk, temeer, daar hij niet wilde verklaren waar hij op visite was geweest. Terwijl men echter nog met den man bezig was, kwam aan het hoofdbureau van politie een surveilleerend agent van politie met de mededeeling, dat hij vermoedde, dat er was ingebroken in het filiaal van de N.V. Rouppe v. d. Voort aan de Apeldoornschelaan. Hij had n.l. aan de achterzijde van dat filiaal een kapotgeslagen ruit en een grnoten bloedplas gevonden. Het was toen uit den aard der zaak niet moeilijk om een en ander te com bineeren en een verder onderzoek wees uit, dat de man aan de achterzijde van het filiaal over een muur is geklommen. Op deze wijze kwam hij aan den nrNter- kant. van het filiaal Hier heeft h» met de blonte hand een ruit van ongeveer een halven meter in het vierkant inge slagen, waarhij hij zijn polsslagader doorsneed. Hij bloedde daarbij zoo erg, dat hij zijn inbraakpoging staakte en zich naar den Centralen Post moest be geven. Aangezien zoowel de achtergevel van het perceel, als de grond daarvoor een eroote hloederiee massa was. verwekte het gebeurde in deze volkrijke buurt vanochtend heel wat opzien. Allerlei wilde verhalen deden er de ronde en vooral het feit, dat het hloed tot aan den rand van de dakgoot was gespoten, verwekte veel commentaar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6