'b&L* WAT DE PERS ZEGT OVER het Kameroordeel De meeningen over een Roomsch-Rood blok Binnenkort een opdracht aan Nederlandsche vliegtuigindustrie Dr. Mac Leod: „Kunnen menschen broeders zijn?" (joedkoope Dagretours H Memorie van antwoord aan Eerste Kamer inzake wijziging van de Dienstplichtwet De kanalisatie in Twenthe Auto rijdt tegen een boom CONFERENTIE DER CHRISTENJEUGD Christus en zijn Kerk zijn niet twee maar een Prins Bernhard op bezoek Kano omgeslagen Negen jaar geeischt tegen valschen munter Internationaal Maria-congres Remplacanten-stelsel niet gewenscht 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 JULI 1939 ET votum van de Tweede Kamer heeft natuurlijk aanleiding gege ven tot veel en velerlei commen- taar. Zoo schrijft „De Telegraaf' (neu traal): Er is in ons land geen anti-papisme van beteekenis meer. Iedere poging om het te doen herleven, veroordeelen wij ten scherpste. Zijn er echter lieden, die het anti-papisme meer in de hand wer ken dan juist zij. die gisteren het kabi- net-Colijn ten val brachten? Indien er in ons land een anti-katholieke stroo ming ware. dan zouden de politieke par tijen die na de debatten over de zaak Oss hebben benut om een daverende mo tie van wantrouwen in te dienen. Dat is niet gebeurd. Maar wel durft men het aan met een dergelijk! motie te komen tegen mannen, die stuk voor stuk hun land op de meest eervolle wijze hebben gediend. Dat zijn dingen, die de eenvou dige man in ons land niet kan begrijpen, die hem verbitteren, te meer. omdat hij er machteloos tegenover staat Wij betreuren diep dezen gang van zaken. Want aldus raakt ons volk ver deeld in een tijd, dat eendracht noodza kelijker is dan ooit. De logische conse quentie van hetgeen in de Tweede Ka mer gebeurd is. zou zijn, dat er nu een Roomsch-Rood-bondgenootschap stand kwam. Hoewel het de gerechte straf zou zijn, die de tegenwoordige lei ders der R.K. Kamerfractie hebben ver diend, hopen wij toch. dat dit niet zal gebeuren. Dat zou een stap zijn. die ons verder naar den afgrond voert. De R.K. Staatspartij is een trouwe copie van het oude Duitsche Centrum, en jammer ge noeg maakt zij dezelfde fouten, die de groote Duitsche katholieke partij ten slotte ten val hebben gebracht. Eveneens is onze sociaal-democratie gemaakt naar het voorbeeld der eens zoo machtige Duitsche Socialistische Partij, maar wel ker leiders zich op het oogenhlik in con centratie-kampen bevinden. Wij weten, dat er in ons land velen zijn. die de over tuiging huldigen, dat wij eerst via een Rood-Roomsch blok naar de catastrophe moeten worden gevoerd, opdat als de staatszaken grondig in de war zijn ge- loopen een nieuw en beter systeem zou kunnen worden opgebouwd. Hoezeer wij ook overtuigd zijn van de gevaren, die in lederen vorm van demagogie schuilen en hoezeer wij do onbekwaamheid der te genwoordige leiding der Katholieke Staatspartij ook afkeuren, niet via een catastrophe mag er verbetering komen. Zij zou al te duur betaald zijn en aan ons volk onnoodig lijden opleggen. Wat dan? Samenwerking tusschen de Katholieke Staatspartij en de beide pro testen tsche groepen is op het oogenhlik moeilijker dan ooit. Terecht zullen de protéstantsche leiders beseffen, dat hun volgelingen de handelwijze der Katho lieke Staatspartij ten scherpste veroor deelen. Toch zal men den normalen weg moeten volgen. De Roomsch-Katholieke Staatspartij, die het gewaagd heeft een bekwaam kabinet naar huis te sturen, zal tot haar straf belast moeten worden mot de vorming,van een nieuw Kabinet. Men kiezc tot kabinetsformateur een dei- mannen, die, ook al hielden zij zich op den achtergrond, verantwoordelijk zijn voor de nieuwe kabinetscrisis. Het zal hem spoedig blijken, dat alleen Albarda en misschien ook pen vrijzinnig-demo craat bereid is met hem in zee te gaan. Dan zal uit de. gezonde kringen der Ka tholieke Staatspartij zelf voldoende ver zot ontstaan tegen een dergelijke Rood- Roomsehe combinatie. Zoover zijn wij nog niet. Een kabinet op breede basis? De ..Tijd" (R.K.) is van meening.dat de Kamer de juiste houding heeft aan genomen. Het blad gaat verder: Terecht heeft de Kamer haar oordeel mot alle kracht en klaarheid uitgespro ken. Wij staan nu voor de vraag, welke de gevolgen vijn dezen stap zullen zijn. De gevolgen op korten termijn kan nie mand met zekerheid voorspellen. Ka merontbinding of niet-aanvaarding van het ontslag van het kabinet door H. M. de Koningin behooren op zich zelf tot de mogelijkheden. Waarschijnlijk lijkt het ons echter, dat dr. Colijn het ont slag van zijn 'kabinet zal aanbieden en dat een andere formatie zal worden be proefd. Wij voor ons hopen, dat dit het geval zal zijn en dat het zal kunnen leiden lot een kabinet op zoo breed mogelijke basis, die basis n.l.. welke mogelijk is. wanneer de w nrklooshcidspolitiek van het vorige kabinet in haar groote doel stellingen détails zijn ongetwijfeld voor wijziging vatbaar als uitgangs punt kan gelden, terwijl t.a.v. het finan cieel hpleid de vaderlandsche degelijk heid niet behoeft te worden verlaten. De lijn, die door de huidige stemming over de motie-Oeckers in de Tweede Kamer getrokken is, geeft zeker niet de scheiding weer. die de meeningen der Volksvertegenwoordigers t.o.v. zulk een program zou verdeelen. Hoe breeder de grondslag van samenwerking is. des te heter zal 's lands belang door het toe komstige kabinet kunnen worden ge diend. thans dit wel aan de Kamer duidelijk gemaakt, dat slechts zijn visie op het landsbelang hem heeft bewogen als leider van een nieuw kabinet voor ons volk te verschijnen. Aan de poging om in dezen hoogst- ernstigen tijd. waarin dreigend-donkere wolken langs het Europeesche zwerk trekken en waarin eenheid vóór alles geboden is, den grooten moeilijkheden het hoofd te bieden, is de Kamermeer derheid van gisteren met groote licht vaardigheid tegemoet getreden. Hoe an ders moet immers de houding van roomsch-katholieken. sociaal-democra ten en vrijzinnig-democraten worden ge kenschetst. die met volkomen negatie van de zorgwekkende modedeelingen van dr. Colijn over den staat onzer fi nanciën. dat kabinet niet eens de gele genheid hebben geboden, zijn optreden door d a den te rechtvaardigen. Lichtvaardig is deze houding aller eerst met betrekking tot onze parlemen taire instellingen. De Grondwet schrijft voor, dat de wetgeving geschiedt in ge meen overleg tusschen Kroon en Volks vertegenwoordiging. Aan dit gemeen overleg heeft het echter meer dan eens gemankeerd: ook hii z.e. parlementaire of meerderheidskabinetten, zooals dr. Colijn gisermiddag tprecht in herinne ring bracht. De samenwerking tusschen parlement en regeering is onder de aan versteenine liidende parfiïverhoudingen in ons land daarom altiïd een min of meer tpere aangelegenheid geweest, welke slechts kon worrlen behartigd, in dien regeering én volksvertegenwoordi ging zich van de grenzen van eigm tank en bevoegdheid bewust waren. Wij zijn van oordeel, dat de Kamermeerderheid deze grenzen gisteren uit het oog heeft verloren. Meerderheid moet regeeren Het Volk (S.D.) juicht. Onder het hoofd „Korte metten" zegt het blad o.m.: De meerderheid, die inziet, dat een stevige werkloosheidsbestrijding meer dan ooit noodig is, heeft Donderdagmid dag haar plicht gedaan; het eerste deel van haar plicht. Nu immers wacht op haar nog de taak de verantwoordelijk heid te aanvaarden en te zorgen voor de vorming van een ministerie, dat haar opvattingen kan verwezenlijken. Wij ontveinzen ons niet. dat zich nog moeilijkheden kunnen voordoen; moei lijkheden. die overwonnen moeten wor den. In den emstigen tij d. die wij be leven. mag en zal geen volksgroep zich onttrekken aan het werk. waartoe het beloop van de staatkundige ontwikke ling in ons land haar roept. De tijd is eindelijk riip voor een doelbewust wel- vaartsbeleid, waarvoor een gestaag groeiend deel van ons volk is gewonnen. Nu is de kans gegeven de werkloosheid aan te pakken. Het moet, het kan! Hoe zorgelijk de omstandigheden ook mogen zijn, de 27ste Juli 1939 kan in de geschiedenis worden opgeteekend als de dag, die de vernieuwing bracht in de Nederlandse staatkunde. De weg ligt open voor een politiek van sociaal herstel en economische op bouw. De hindernis, die de reactie nog te elfder ure had opgeworpen, is Don derdagmiddag met een forsch gebaar terzijde geschoven. On vermijdelijk De Maasbode (R.K.) laat o.m. het vol gende geluid hooren: Er viel een kabinet, waarom alleen ds. Kersten werkelijk treurt, om niet te zeg gen huilt. De N.S.B. voelde er ook nog al wat voor, maar de christelijk-histo- rischen, en zelfs de anti-revolutionairen, en wat nóg sterker is, zelfs de liberalen konden het niet verder brengen, dan tot een welwillend wachten-op-daden. Wan neer van de drie voornaamste partijen, die de motie-Deckers aanvaardden, een poging zou uitgaan tot het vormen van een nationaal kabinet, dan zouden de drie laatstgenoemde partijen zich niet afzijdig behoeven te houden. Zouden b.v. Van Lidth de Jeude, v. Boeyen en dr. v. Dijk in 'n dergelijk kabinet niet even goed op hun plaats zijn als in het vijfde van Colijn? Het aanblijven van dr. van Dijk aan Defense zou ons zelfs niet het oog op de continuïteit van beleid in de hand van een bekwaam, doorzichtig man van groote beteekenis lijken in verband met den tegcnwoor'digen toe stand. In de internationale omstandigheden immers ligt wel de voornaamste grond voor het vormen van een nationaal ka binet, terwijl de rechtsche samenwer king een beetje „vacantie" helaas! aller hardst noodig heeft. De katholieken kunnen, wat dit laatste betreft vrij uit 'gaan; zij hebben offers genoeg ge bracht. Van dr. Colijn zou men echter kunnen zeggen, dat hij, wanneer de breuk met de katholieken zijn doelwit ware geweest, niet anders zou hebben kunnen handelen. Daaraan kan zijn met pathos uitge sproken betoog, dat hij alsmaar gepro beerd heeft een kabinet mèt Katholieken te vormen, niets veranderen. Als men omstandigheden schept en met een re- geeringsbeleid komt, die voor de katho lieken deelneming aan de kabinetsvor ming onmogelijk maken, dan sluit men hen uit, ook al blijft men tot in het ein- delooze personen vragen, die niet aan nemen kunnen. Wij wachten met vertrouwen de ko mende dingen af. Geheel de fractie stond achter Deckers; geheel het katholieke volk zal vastberaden achter zijn fractie staan, ook zij en wij scharen ons on der hen die gaarne zoo lang mogelijk vast hielden aan de rechtsche samenwer king in een coalitie-kabinet. Maar aan het onmogelijke is niemand gehouden. Dit is een ongemeen historisch mo ment, en wij denken daarbij vooral aan de mogelijkheid, de waarschijnlijkheid zelfs, dat de partij, die reeds geruimen tijd een vierde van ons volk vertegen woordigde, zal geroepen worden, de re- geerings-verantwoordelijkheid mede te dragen. Zij die daarin, niet onbegrijpelijk, een zwaar hoofd hebben, katholieken en niet-katholieken, mogen daarbij beden ken. dat ook dr. Colijn's eerste formatie poging in dezelfde richting ging. Dat zal hen misschien kunnen helpen. Lichtvaardige houding De N.R.CL (liberaal) merkt op: Reeds op den tweeden dag van zijn bestaan naar wij meenen, een uni cum in onze parlementaire historie ziet het nieuwe kahinet-Colijn zich ge plaatst tegenover een Kamervotum, dat een politiek doodvonnis beteekent. Op het oogenhlik, dat wij dit schrijven is nog niet bekend, of het kabinet de con sequentie van een ontslagaanvrage zal trekken, doch men mac met aan zeker- hojd grenzende waarschijnlijkheid aan nemen. dat het de zetels ter beschikking van Hare Majesteit zal stellen. Dr. Co lijn beeft gistermiddag in zijn even waardige als voortreffelijke rede al- 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de dienstplichtwet schrijven de ministers van Defensie en van Binnenlandsche Zaken o.m. het volgende: Ten aanzien van de contingents-bere- kening wordt opgemerkt, dat weliswaar het huidige jaarliiksche contingent 32.000 man bedraagt, doch dat dit aantal wordt verhoogd met het getal dienstplichtigen, dat in een voorgaand jaar om de een of andere reden vrijgesteld of afgekeurd werd. en het contingent dientengevolge vaak oploopt tot pl.m. 42.000 man. Van het verlies van een betrekking als gevolg van het vervullen van militaire verplichtingen maakt men zich. wat den omvang van het kwaad betreft, gewoon lijk overdreven voorstellingen. Bij artikel 1 der wet van 4 November 1919 betreffende den aanleg van scheep vaartkanalen naar Twenthe werd be paald, dat een scheepvaartkanaal van Twenthe naar den BoVen-Rijn met een scheepvaartverbinding naar den IJssel bij Zutphen zou worden aangelegd. Aan gezien deze laatste verbinding als het meest urgent werd beschouwd, werd daarmede begonnen. Intusschen rees al spoedig de vraag of de belangen, welke door den aanleg van een kanaal naar den Boven-Rijn zou den worden gediend, niet beter kunnen worden behartigd door de kanalisatie van den IJssel. welke dan mede zou strekken tot een verbeterde scheepvaart verbinding tusschen het Noorden en het Zuiden van het land. Nadat een plan tot kanalisatie was opgemaakt, werd die vraag voorgelegd aan den economischen raad, welk lichaam uit een algemeen economisch oogpunt verre de voorkeur gaf aan de kanalisatie van den IJssel boven het ontworpen kanaal van Almen naar den Boven-Rijn bij Pannerden. Het aanmerkelijk kostenverschil, n.l. 11 h 12 millioen voor de kanalisatie tegenover globaal 16 millioen voor het kanaal, werd daarbij mede in aanmerking geno men. doch vormde geenszins het hoofd motief voor deze uitspraak. Het plan, volgens hetwelk de kanalisa tie zal kunnen geschieden, staat in hoofd lijnen geheel vast. doch zal in onderdee- len uit den aard der zaak nog nadere uitwerking behoeven, nadat tot uitvoe ring zal zijn besloten, waartoe wijziging van bovenvermelde wet noodig zal zijn. Uiteraard zal, als tot uitvoering der ka nalisatie van den IJssel wordt besloten, dan geen aanleiding meer bestaan om een scheepvaartkanaal van Al- men naar den Boven-Rijn te graven. De regeering vermeent, dat om der kosten wille er van moet worden afgezien dit kanaal aan te leggen uitsluitend met het oog op 's lands defensie. Naar verwacht mag worden zul len thans loopende onderhandelin gen binnenkort tot een belangrij ke opdracht aan de binnenland sche vliegtuigindustrie kunnen lei- deft. Deze opdracht is een gevolg van de aanbiedingen, welke niet van één, doch van meer Nederland sche fabrieken op eene aanvrage van de zijde van het departement van defensie zijn ontvangen. Het is twijfelachtig of een ander deel van de nog benoodigde vliegtuigen, waar aan dringend behoefte bestaat, eveneens in het binnenland kan worden aange schaft. omdat Nederlandsche producten van dit type nog niet in voldoende mate tot ontwikkeling zijn gekomen. zich in het eventueel onvermijdelijk ge makkelijker te schikken. Roomsch-Roode combinatie Het „Vaderland" (Liberaal) is van meening, dat de Kamer in meerderheid het niet nauw neemt met de financieele zorgen. Het blad gaat verder: Zooals wij reeds memoreerden is de kans er geweest om tot een roomsch-roo- de combinatie te komen toen de heer Kooien met de opdracht tot het formee- ren van een Kabinet belast was. Een onopgeloste vraag is of de heer Kooien in deze richting pogingen heeft gedaan. Maar ook is mogelijk, dat de heer Koo ien deze combinatie niet gewild heeft en dat voor hem, ook geen vreemde in staatszaken, dit een avontuur was. waaraan hij niet wilde meewerken. En clan mag hieraan de vraag worden vast geknoopt of ook niet veel meerderen in de Katholieke Partij de radicale richting waarin deze partij koerst, met bezorgd heid gadeslaan. Wij weten het niet, zoo min als wij thans nrecies weten in wel ke richtine de oplossing gevonden zal worden. Alleen kan op dit oogenhlik ge zegd worden, dat een roomsch-roode combinatie zeer aan waarschijnlijk heid heeft gewonnen, met de vrijzinnig democraten er dan ook nog hii. Voorwaar, geen prettig vooruitzicht! Militair ernstig gewond BARNEVELD. In den afgeloo- pen nacht, ongeveer 1 uur, is te Voorthuizen nabij den Harderwijker Karweg een ernstig autoongeluk ge beurd, doordat een personenauto in volle vaart tegen een boom reed. Een passeerende automobilist stelde een onderzoek in en ontdekte in de auto het lichaam van een militair, die zooals later bleek uit Haarlem afkomstig was. Onmiddellijk werd dr. Mettrap uit Voorthuizen gewaar schuwd, die bij het slachtoffer een ernstige kaakfractuur constateerde. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het militair hospitaal te Amersfoort vervoerd. Men vermoedt dat de man door slaap was over mand. AMSTERDAM. 28 Juli. Naar de schoone gewoonte, die lederen dag de morgengoclsdienstoefening naar den ritus van een andere belijdenis of landskerk doet leiden, was het gisteren een predikant van de Hon- gaarsche Luthersche kerk, Bruno Foltin, die met liturgie en toe spraak de vierde zitting van de we reldconferentie van christenjeugd opende. Door de uitnemend verzorgde tekst uitgaven in drie talen, iederen morgen onder den titel „Christus Victor" voor ieder beschikbaar, kan elke congres ganger den geheelen dienst volgen. Het zangkoor der Russische theolo gische academie te Parijs, zong aan het einde op aangrijpende wijze een oud kerklied. Het presidiaat berustte heden bij dr. Wilfred C. Lockhart. secretaris der To- ronto'sche chr. studenten beweging en van de Canadeesche afdeeling van den wereldraad der kerken. Met een kort woord leidde hij den spreker, dr. Geor ge F. Macleod in, van de Schotsche methodisten. In een vurig betoog stelde <tr. Mac leod zijn vraag „Kunnen menschen broeders zijn?" aan de orde, een vraag, waarop het bevestigend antwoord in een vergadering als deze gevaarlijk- vanzelfsprekend is. Het gaat echter niet aan zoo zette spr. uiteen met een bepaalde theologie te zeggen, dat broederschap buiten Christus onmoge lijk is. Ook vóór Christus' verschijnen was er broederschap van het hoogste en van het laagste soort. De geweldige conflicten van he den zijn niet anders dan de met groote letters geschreven spannin gen in het leven van den gewonen mensch. Onze wereld is vol van „loyalties", van trouw aan en zelf verloochening voor vergankelijke menschen van klasse, ras en staat. Hoe kan deze trouw overgebracht worden op een zaak, groot genoeg om allen samen te binden? De mensch gaat zich zelf begrijpen als wat hij werkelijk is: op zich zelf ge richt, zondig, maar met iets in zich, dat de bloed-broederschap van Bethlehem zoekt. De feiten van onzen dag kunnen de hoop voeden op de toekomst als de doorbraak van dit dieper levensbesef der behóefte aan wedergeboorte is ge komen. God heeft altijd gewerkt door druk. De natuurlijke mensch bloedt uit vele wonden en dwaalt vecblind rond, maar in Christus ia het mogelijk, dat wij el kander liefhebben. Als middel tot deze „kameraadschap" wordt ons de kerk gegeven. Christus en ziin kerk zijn niet twee, maar één. In de kerk is de waarachtige broeder schap mogelijk, een levende tempel van menschen. Gisteravond hield het congres geen zitting om den deelnemers eenige rust te geven. Een reeks van afgevaardigden uit verre landen heeft gisteren voor de Phohi een groet naar hun Iandgenooten kunnen uitzenden. Inzittenden op het nippertje gered LEMMER, 28 Juli. Gisteren is de „Hilda" de reddingboot der Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij te Lemmer, uitgevaren ter assistentie van de opvarenden van een omgeslagen kano. De jongen en de beide meisj.es werden net op tijd gered. Ware de „Hilda" vijf minu ten later ter plaatse aangekomen, dan zou de hulp hoogstwaarschijn lijk te laat zijn geweest. De toe stand van de drie geredden is be vredigend. Prinselijk bezoek aan or ganisatie-comité Gistermiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het gebouw van de A.M.V.J. aan de Stadhouderska de te Amsterdam, waar de organisatie der wereldconferentie is gevestigd. De Prins onderhield zich geruimen tijd met de leden van het organisatiecomité, zoo o.m. met de leiders der conferentie, dr. W. A. Visser 't Hooft, dr. J. Eykman en den heer Edwin Espy, terwijl een aantal leiders van delegaties uit ver schillende deelen der wereld aan Z. K. H, werd voorgesteld. Ook met hen heeft de Prins zich geruimen tijd onderhou den. Vierjaar geëischt tegen medeplichtige ROTTERDAM, 28 Juli. Negen jaar gevangenisstraf, de maximum straf voor het enkelvoudig feit van valschmunterij heeft de officier van justitie, mr. Lake hedenmiddag op de zitting van de Rotterdamsche rechtbank geëischt tegen den 45-ja- rigen broodbezorger J. W. B., woon achtig te Rotterdam, thans gedeti neerd in het huis van bewaring. J. W. B. was ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1937, 193S en 1939 volgens een bepaald procédé o.a. met behulp van gipsmatrijzen rijksdaalders en guldens, die het jaartal 1930 droegen, had nage maakt. De recherche had J. W. B. en zijn broer G. J. S. B. reeds lang gescha duwd en tenslotte was zij ertoe overge gaan hen beiden in hun woning aan de IJsclubstraat 55 te Rotterdam te arres teeren. In de woning werd een complete muntvervalschingsinstallatle aangetrof fen. Tevens was J. W. B. ten laste ge legd, dat hij op 6 April bij het koopen van bonbons een valschen gulden had gegeven aan mej. G. van Dam, huis vrouw van F. A. Reeth. Verdachte legde een volledige beken tenis af. De officier van justitie merkte op, dat volgens de statistiek in Rotterdam meer valsche munt in omloop is en wordt uit gegeven dan in het heele land. Verd. is negen maal veroordeeld doch zeer ernstig vond de officier het feit, dat de laatste veroordeeling van verd. in 1933 ook geschiedde wegens het ver vaardigen van valsche munt. Verd. heeft toen een straf gekregen van 21/» jaar, doch dit schijnt geen les te zijn ge weest. De maatschappij moet echter te gen dit soort menschen beschermd wor den, meende de officier en daarom re- quireerde hij de hoogste straf welke hij voor een dergelijk enkelvoudig feit kon eischen, n.l. negen jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. U. G. Schilt,huis voerde eenige verzachtende omstandig heden aan o.a., dat J. W. B. geen werk kon krijgen en pleitte clementie. Hierna stond terecht de 47-jarige koopman G. J. S. B. een broer van J. W. B., eveneens gedetineerd, terzake van het aanbieden van een valsche rijksdaal der in Augustus 1938 terwijl hij wist, dat het geld valsch was. Verdachte ont kende echter hardnekkig, met de mani pulaties van zijn broer had hij niets te maken. Ook deze verd. was eenmaal wegens valschmunterij veroordeeld. Tegen hem eischte de officier mr. Loke een gevange nisstraf van 4 jaar, in beide zaken zal de rechtbank a.s. Maandag uitspraak doen. OP DE GREBBE BERG per Spoor Amersfoort-Rhenen inclusief toegang tot OUWEHAND'S DIERENPARK met alle afdeelingen Totaal prijs slechts f 1.20 Van 1015 Augustus te Maastricht MAASTRICHT, 2S Juli. Op 15 Augustus 1940, zal in Maastricht een internationaal Maria-congres van grootschen opzet gehouden worden. Daarmee zal dan de toewijding van de geheele provincie Limburg aan Maria worden afgesloten, welke uit de verscheidene dekenale toe wijdingen der laatste jaren volgde. Déze slot-toewij ding van de geheele provincie zal met groote feestelijkheden gepaard gaan onder de hooge leiding van Z.H. Exc. Mgr. dr. G..Lemmens. Het Mariacongres, dat van 10 tot 15 Augustus duurt staat onder leiding van prof. dr. F. Feron, president van het groot-seminarie. Aan de stichting „Het graf van Sint Servaas" is opgedragen de feestelijkheden tijdens deze dagen te verzorgen. In het kader van die feestelijkheden staat reeds de opvoering van een groot volksch Mariaspel op het program. Iets heel indrukwekkends zal ook een processie worden, waarin alle genade beelden en -beeldjes uit heel Limburg zullen worden meegevoerd. Tijdens deze Maria-dagen zal ook een groote tentoonstelling van Maria-afbeel- dingen en Maria-litteratuur georgani seerd worden. Bovendien wordt voor dien tijd de uitvoering van een nieuw Mariawerk door orkest en koren in het vooruitzicht gesteld. Aan de versiering van straten en pleinen zal bijzondere zorg worden be steed. In verband met den grooten opzet van deze feestelijkheden wordt thans reeds door de stichting „Het graf van Sint Servaas" druk aan de voorberei ding gewerkt 's GRAVENHAGE, 28 Juli. Aan de memorie van Antwoord van de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet in zake: het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en het in werke lijk en dienst houden van dienstplichti gen is het volgende ontleend: Ook de minister van Defensie be treurt, dat slechts een betrekkelijk ge ring aantal werkloozen (plm. 2800) zich vrijwillig heeft aangemeld, zijn verwachtingen in dit opzicht zijn inder daad niet verwezenlijkt. Aan wederinvoering van het rempla- cantenstelsel, dat afkoop toelaat van den vaderlandschen plicht tot verdedi ging des lands, wensclit de regeering haar medewerking: niet te vcrleencn. In verband met. het feit, dat de regee ring reeds spoedig na de buitengewone oproeping van 11 April jl. een regeling trof voor het verleenen van verloven is het aantal aanvragen om verlof, dat bij het departement van Defensie in korten tijd werd ontvangen, zeer groot ge weest. Niettegenstaande de betrokken afdeeling van het departement van De fensie aanzienlijk werd uitgebreid, kost te het verwerken der aanvragen lange- ren tijd dan de minister had verwacht. Daarom heeft hij ten einde in drin gende gevallen terstond te kunnen voorzien den troepencommandantcn vrijheid gegeven om aan 10 pet. der dienstplichtigen verlof te verleenen. Einde Juni is dit percentage in het bijzonder ten bate van den 1 and- en tuinbouw en van kleine zelfstandigen - tot 20 pet. uitgebreid. Bij de vervanging werden in belang rijke mate moeilijkheden ondervonden doordat van de werklooze dienstplichti gen, die aanvankelijk door de burge meesters waren opgegeven, er tot einde Juli reeds 25 pet. moest worden afge voerd, aangezien veelal nadat een- en andermaal uit de ontvangen lijsten een vervanger was gezocht, die de plaats van den te vervangen dienst plichtige kon innemen mededeeling werd ontvangen, dat zij niet meer werkloos waren. WERELDCONGRES DER CHRISTEN JEUGD AMSTERDAM. 28 Juli. De massa bijeenkomst in het Ajax-stadion ter ge legenheid van het wereldcongres der christenjeugd, zal niet, zooals gemeld, Zaterdagmiddag om vijf uur, maar om vier uur plaats vinden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6