Ant. van Schendel wint een etappe Arnhem ligt in het parcours op een zeer psychologisch punt...., Drie-kwart Vierdaagsche juist, als je den moed zou willen opgeven, zie je de Rijnbrug Een, geestdriftige begroeting RONDE VAN FRANKRIJK De laatste strijd tegen de bergen achter den rug Een noviteit te Doetinchem Sylver Maes vergroot zijn voorsprong Goede inschrijving Zandvoort-races Goed besluit van A.Z. P.C. II Spelersmutaties S. Maes onbedreigd bovenaan 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 JULI 1939 'AH V Van onzen specialen verslaggever) NIJMEGEN, Donderdag. GISTEREN Wychen, vandaag Arnhem! Maar je kunt Arnhem hu eenmaal niet met Wychen vergelijken. Hier concerteert de marihèk'apeLop het breede Velperplein, en op de voetpaden staat heel Arnhem te luisteren, voor zoo ver het niet aan den arbeid is, maar de wandelaars zelf hooren er bijna niets van, want niemand haalt het in zijn hoofd, om gezellig in een kring op de smettelooze "gazons te gaan zitten, en nog minder worden er walsjes gedraaid rond oude heeren. Arnhem bezit verkeerspolitie, en de hoofdcom missaris heeft zijn mannetjes precies verteld, wat ze doen moeten, zoodat auto's en fietsers door gehandschoende handen naar links en naar rechts wordt gedirigeerd als bij een polonaise, en het klopt allemaal wel goed, maar in Wychen was het gisteren toch gezelliger en gemoedelijker. Aan den anderen kant heeft Arnhem weer veel vóór; het heeft haar indrukwekkende Rijnbrug, die een schitterend décor oplevert voor de aanmarcheerende groepen, en waar het sedert halfacht 'dezen morgen zwart van de menschen staat; het heeft zijn breede singels en'zijn statig Musis Sacrum, waaraan militairen met gewone en gouden kragen een nog grooier decorum verleenen, het heeft bovenal zijn duizenden en nog eens duizenden geestdriftige inwo ners, die weten wat hun taak is, en hetzij op de brug, hetzij langs de singels of in de bosschen van den Schelmschen weg hun aanmoedi gingen laten klinken. Neen, Arnhem is geen Wychen, maar de Vierdagenaars zouden het Geldersche Haagje toch ook niet graag meer willen missen. A RNHEM ligt op het Vier- ff**daagsche parcours op een psychologisch punt", zoo ver trouwt ons in de rust aan den Schelmschen weg een insider toe. Die derde dag heeft geen prettig begin, juist omdat het de derde rdag is, en bovendien om het boom- looze parcours tót Arnhem. Maar tfuist, als je den moed zou willen opgeven, kómt de Rijnbrug in Zicht, je ziet de menschen langs 'de wegen staan klappen, je weet, 'hoe hartelijk hel welkom in de stad zal zijn, en dat geeft den 'doorslag. Je klemt de tanden op elkaar, en je zet door. En heb je Arnhem eenmaal achter den rug, 'dan gaat het vanzelf Nu is het frappantmet wélk een stralende gezichten de dames en heeren vandaag de Rijnbrug 'Opkomen, het is of ze voelennu We 'Arnhem eenmaal bereikt heb ben, zit de Vierdaagsche er voor 90 pCt. op, de rest is maar kinder spel. De klqk van halfacht is nog niet koud, wanneer reeds de eerste vereeni- gingen de brug passeeren. Het zijn de Unilevermenschen, die voortreffelijk, wandèlen, de pittige Haagschc Vier daagsche, de R.V.S. uit Rotterdam, de Haagsche, Rotterdamsche en Amster- damsche politie met twee dwarsfluit- artisten onder hun manschappen! de Dee'nsche groep, welke ook al drie poli- tie-agenten telt, de Ned. Handels Maat schappij, de A.Z.V. uit Amsterdam en niet te vergeten de mannen van de post De Amsterdamsche P.T.T.-menschen zijn met gesloten oogen te herkennen aan het onnavolgbaar accent, waarmee ze zingen van „Meneer Dinges, die niet weet wat swing is, en wat een saxofoon voor een ding is". Voor P.T.T. Arnhem en voor de Arn- hemsche Vierdaagsche is het vandaag de gloriedag; nog hebben ze geen been op hun geboortegrond staan, of ze wor den 'toegejuicht, en zoo gaat het voort, langs- heel het "parcours van de binnen stad; de Arnhemmers zijn, hoe kan het anders, favoriet. Twee postbeste'llers ln hun groen katoenen pakjes, individueele deel nemers uit e.en of ander klein dorp, krijgen een apart applausje; de een bespeelt met veeltalent een fluit, dè ah"dêF~ëè'h mondharmocnia, en zoo vormen ze tezamen een wande lend orchest, dat wel bijzonder maatvast zal zijn! .Nog een muzikaal intèrmezzo, waaraan iedereen pleizier beleeft: twee jongens, ieder met een banjo, spelen onder het wandelen een vroo- lijk liedje, en in hun midden gaat een aardig meiske dat het hoogste lied uitzingt. En zoo ongemerkt wandelt dit drietal ook nog even vier dagen lang 40 Kilometer...! Nog even iets over de post-beambten, ni£t: over de gfroote groepen, waarvan overigens' niets dan lof, maar over de individueele loopers. In hun gewone lichtgroene „ambtskleedij", met de plat te pet op, loopen die er soms net zoo gewoontjes bij, of ze naar het kantoor gaan om de eerste post te halen. En toch moet men er respect voor hebben; meneer Damme mag zijn postbodes, die in hun vacantie nog eens 4 maal 55 ki lometer gaan wandelen, wel in eere hou den! Onopvallende verschij ningen ER zijn nog meer van die onopval lende verschijningen, die toch al tijd wel sympathieker aandoen, dan de jongelui, die zich tooien met cowboy broeken, met, geweldige flaphoeden, of andere buitennissigheden, alleen uit zucht om op te vallen. Zoo wandelt er dit jaar een meneer mee. gewoon in zijn donker colbertje, compleet met jas en vest, wiens overhemd keurig gesteven is, en wiens boordje een compliment voor de waschvrouw inhoudt, een me neer, die zóó bij den directeur van de Ned. Handels Maatschappij zou kunnen binnenstappen om te solliciteeren naar de functie van boekhouder. Haast heeft hij niet, hij wandelt echt voor zijn ge noegen, blijft eens even staan, als het landschap hem bekoort, maakt een praatje met een kennis langs den weg, en stapt dan weer verder. De hooge- school van de wandelsport! Maar ook onder de dames zijn er typische onopvallende figuren. Wij denken aan het grije dametje, in de ouderwetsche lange japon, die op haar lage witte schoentjes zoo be scheiden haar weg vervolgt en aan de juffrouw met de handtasch, waarvan men zou zweren, dat ze even naar den slager om den hoek gaat om twee pond lappen te halen. Maar de slager woont in dit geval veertig kilometer ver... De eerste militairen OM negen uur trekken de eerste da mes over de brug; de damesafdee- ling van de Haagsche Vierdaag sche, en om kwart over negen komen de eerste militairen in zicht, de kranige Koloniale Reserve, en het detachement van het 2e regiment kustartillerie uit Vlissingen. Aan den overkant zijn sommigen in. tusschen den „weg terug" al weer be gonnen, in hoofdzaak de categorie der 40-ers, die maar een korte omtrekkende beweging behoeven te maken rond Mu sis Sacrum. Een klaterend applaus krijgt echter de derste 55-err die blijk baar zonder rusten is doorgctippeld, en nu vóór tienen al weer op Nijmegen af stevent. Meer dan 35 K.M. in vijf uur, dat is toch wel een beetje van het goede te veel! Steeds dunner wordt intusschen de stroom van wandelaars naar Arn hem, en steeds dichter de file van hen, die Gelre's hoofdstad al weer verlaten; de dames en heeren zetten er vaart ach ter! Maar zóó vlug kunnen ze niet zijn, of ze worden overvallen door een ver vaarlijke stortbui, die tegen elf uur bo ven Arnhem losbreekt, en in een oog wenk alle wandelaars die geen beschut ting kunnen zoeken, en dat zijn er op den rijksweg naar Nijmegen heel wat totaal doorweekt. Regenjassen, bad handdoeken, alles wat maar beschutting kan bieden, wordt te voorschijn gehaald, maar wie alleen in broek en shirt wan delt, heeft het nu zwaar te verantwoor den. Gelukkig strenge heeren regee- ren niet lang, en tien minuten la ter schijnt de zon al weer, die zich in de morgenuren slechts spora disch liet zien, maar nu den dames en heeren menig zweetdruppeltje afperst. Eerst schaduw, toen re gen, en ten slotte brandende zon, ANNECY, 27 Juli. Men kan thans zeggen, dat het zwaarste leed in de Ronde van Frankrijk geleden is, want de renners hebben de beide, verschrikkelijk zware Alpenetappes afgelegd- Hoewel er geen sprake van is, dat de eerste etappes van de ronde slechts voor bereidingen waren voor den strijd in de Pyreneeën en in de Alpen, toch is het voor iedereen duidelijk, dat de bergen de beslissing zou den brengen, en te meer, omdat er geen coureur was, die in de z.g. zwakke etappes een dergelijken voorsprong had weten te verkrijgen, dat hij voor zijn concurrenten onbereikbaar was. Welnu, de beslissing is gevallen: Sylver Maes bemachtigde gis teren de gele leiderstrui en hij verdedigde zijn trotsch bezit in de bijna onmenschelijke étappe, welke vandaag moest worden afgelegd. Een deelnemer uit Zwitserland, stu dent aan de Universiteit van Ziirich die voor de zesde maal aan de Vierdaagsche meedoet het weerkundig menu van dezen derden dag biedt afwisseling ge noeg De uitvallers Men kreeg den indruk, dat er weinig uitvallers zullen zijn. Ook al had in Nij megen de Roode Kruis-afdeeling drie honderd gevallen van blaren te behan delen en 200 liefhebbers voor de mas sage. In totaal zijn op den derden dag acht deelnemers uitgevallen, zoodat er Vrijdag 3731 deelnemers aan den start kunnen komen. AMSTERDAM, 26 Juli. Er zal bij het wereld-polotournooi, dat Zaterdag te Doetinchem begint, een noviteit worden toegepast wat de tijdopneming betreft. Tot dusver bediende de tijdop nemer zich van een z.g. stopwatch en hij gaf door middel van een fluitsig naal het einde van de beide speelhelf- ten aan. Uiteraard waren de spelers tijdens het spel niet op de hoogte hoe lang er nog gespeeld moest worden. In Doetinchem echter zal men zich be dienen van een groote, electrische klok die voor iedereen zichtbaar is. De tijd opnemer zal deze door het indrukken van een contact bij elke overtreding kunnen stopzetten. Is een speelhelft verstreken, dan zal er automatisch een sirene in werking treden. De Hongaren zullen Donderdag avond reeds in Doetinchem aankomen en de Italianen arriveeren Vrijdag avond. De samenstelling van het Fransche zevental, dat aan het wereld-polotour nooi te Doetinchem zal deelnemen, is thans bekend geworden en bestaat uit: Doel: Delporte. Achter: Lefevre, Padou en Diener. Voor: Busch, Van de Casteele en Dewasch. De markantste figuur uit deze ploeg is wel de bekende Padou, die al twin tig jaar deel van de Fransche ploeg uitmaakt. Reserves zijn: Bermyn en de Bon net. De Rijksveldwacht maakt als steeds een goed figuur. Het corps passeert de Rijnbrug te Arnhem Een vacantie aan zee? Dan Purol meenemen! Dit geneest zonne brand en voorkomt vervellen. Doos 30 c. MOTORRIJDEN De Korver blijft stijgen in het klassement DE toch reeds uitgeputte ren ners moesten vanmorgen in alle vroegte den Col du Galibier be dwingen. Rillend van koude, van slaperigheid stond het groepje coureurs om vier uur aan den start te Brianqon, waar gisteren illusies in rook waren opgegaan. Doch zij moesten verder, deze kleine men schen hadden ook vandaag twee reuzen te bedwingen: den Col du Galibier en den Col de l'Iseran. Donker was het nog en ver over de witte Alpentoppen begon het daglicht als een rose schemer door te breken. Beneden in het dal zwoegden 50 men schen. Zwoegden inderdaad, want wanneer er één woord niet op zijn plaats is in de beschrijving van deze beide etappes in de geduchte Fransche Alpen, dan is het het woord ..sport". Daar waar krachtige motoren dienst weigerden, waar wandelaars uitgeput dronken aan een helderen bergbeek, waar stoutmoedige toeristen op de fiets wanhopig naar boven staarden, omdat de afstand zoo groot was, daar 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. De offi cieels inschrijving voor de nationale wegraces der K.N.M.V., welke Zaterdag 5 Augustus a.s. op het „Circuit van Zandvoort" zullen plaats vinden, is ge sloten. Totaal zullen 112 renners aan do wedstrijden deelnemen, waarvan 69 in de junior- en 43 in de seniorklasse. Vooral de seniorklasse is buitenge woon goed bezet. Alle bekende Neder- landsche renners van naam zullen el kaar de eerepalm in hun categorie be twisten. De voornaamste inschrijvers in de halfliterklasse der senioren zijn: de Arielrijder Fijma, de drie BM.W.-rij- ders de Ridder, Knijnenburg en Schot en de 5 Triumphrijders Visser, Draayer, van Aartsen, Houtop en Maltha. In de 350 cc. klasse staan op de lijst o.a. Moejes met een water gekoelde D.K.W. en Roest, Veer en van Rijn op speciale Velocette race-machines. De kwartliter- klasse is eveneens uitmuntend bezet. In de z.g. lilliputklasse komt de Eysinkstal met voormannen als Verkerke, Raven- hall, Renooy e.a. uit tegen een klein le gertje Batavus, D.K.W., Germaan, Fran- cis-Barnett en Sparta rijders. De oor spronkelijk vastgestelde trainingstij d, Vrijdagmiddag van 2 tot 6 uur, is bi] nader inzien te kort gebleken. Er zal nu gelegenheid tot training zijn van 12 tot 6 uur. WATERPOLO In Amsterdam speelde A.Z. P.C. II gisteravond haar laatsten wedstrijd voor de competitie tegen IJ IV. Eindigde de eerste ontmoeting in een 41 zege voor onze stadgenooten, nu wonnen zij met 40. In de eerste helft werd er niet gescoord, daarna vielen er vier doelpunten te notceren o.a. twee van Kees de Jager, terwijl Bottinga en Spanjersberg er ieder één voor hun rekening namen. COMPETITIE K.N.Z.B. 3e klasse Woerden: W.Z.C.—V.Z.C 1—1 De stand is nu: A.Z. P.C. 10 9 0 1 43— 7 18 Fuut 9 5 3 1 27— 7 13 V.Z.C. 9 5 2 2 28—13 12 W.Z.C. 10 3 4 3 14—14 10 Forel 10 2 1 7 16—26 5 Bilthoven 10 0 0 0 1—60 0 De Amersf. Vooruitspelers G. v. Bar- lingen, K. H. Dolman en H. Gerritsen hebben overschrijving aangevraagd naar Sopla. Ook de S.E.C.-speler P. Ver schut wenscht voor Sopla te spelen. HET VIERDE BERGTRAJECT '.HAUTES SAVOIE' 27JULI 294KM. 16'ÉTAPPE - %CONTPQLE PLAATSEN WEDSTPUQ T. H HOPLOSE waren vijftig renners gedwongen door te zetten tegen den ruwen onbeheersch- ten wil der natuur. Dat wat gewone menschen niet in hun hoofd zullen halen, dat is een plicht voor de renners, wanneer zij er ten minste naar verlangen de Ronde geheel uit te rijden. En al de overgebleven verlangen hiernaar, want daarvoor zijn zij ten slotte uit Parijs vertrokken en daarom hebben zij in vorige gedeelten van den wedstrijd zooveel ontberingen moeten doorstaan. Inderdaad, men staat verbaasd, men beeft medelijden, men bewon dert en soms verafschuwt men deze pogingen om de verschrikkingen te overwinnen. De aanblik van dit zwoegen tart iedere beschrijving en er blijft alleen de herinnering aan een prestatie, tot welke men men schen niet in staat zou achten. Wij beschreven gisteren de eerste Al penétappe. Is de tweede gemakkelijker geweest in deze harde bergen? Onge twijfeld zou dit het geval geweest zijn, wanneer de renners gezamenlijk den geheelen dag hadden gereden. 294 K.M. afstand met groote stijgingen: het was zonder twijfel genoeg geweest. Niet aldus in de oogen van hen, die de ronde samenstelden, want zij knipten dezen rit in drie gedeelten. De beklim ming van den Galibier was de inleiding. In Bonneval was het eindpunt van dit gedeelte en wij hoorden er spreken over bevroren vingers, handen, welke de nor male diensten weigerden. Een ijskoude Alpenwind gierde over de cols en het was onmogelijk zich daartegen ook maar eenigszins te beschermen. De snel le afdaling bracht de koude tot het top punt en volkomen verkleumd kwamen de vijftig dapperen te Bonneval aan. Tijd race in de bergen Een kort moment van rust, een korte verpoozing, tijdens welke de oogen van enkele renners vaak naar boven dwaal den, naar den col de 1'Izeran, den hoog- sten pasweg van Europa, van 2770 me ter. Een voor een moesten zij dan ook dien reus beklimmen. Verloren tusschen velden van eeuwige sneeuw, welke hier en daar geruimd was om den weg vn] te maken. Een tijdrace over 64.5 K.M. wacht te: de snelste coureur was win naar. derhalve de sterkste in de beklimming, de meest stoutmoedige ln de afdaling. Het horloge ükte op onbarmhartige w^Jze. Sylver Maes was inderdaad de sterkste man. De derde acte van dit drama speelde op den weg tusschen Bourg-Saint-Mau- rice en Annecy over een afstand van 103.5 K.M. Voor de Nederlandsche equipe was het drama echter blij eindi gend. Te Annecy kwam onze land genoot Anton van Schendel als eer ste over de eindstreep. Hij won het derde gedeelte van de zware etappe, omdat hij op tijd was weggeloopen uit de slapende groep renners, die meenden zich tot Annecy toe rustig te kunnen houden. Hoe anders kwam dit uit. want op 20 K.M. voor het einde nam van Schendel en de Luxemburger Pier re Clemens een voorsprong. Het peleton volgde niet. omdat bet er geen belang bij had. Zoo vloog de Hollander voort over de fraaie wegen langs het meer van Annecy, waar duizenden den strijd volgden. Een etappe-overwinning lag in het vooruitzicht, na zooveel uitsteken de prestaties van onze landgenooten in vorige etappes. Er is in den kleinen kring van landgenooten, die de ronde volgen, wel eens gelachen over het eeuwig tweede zijn van onze coureurs. Anton van Schendel heeft aan dit eere lijstje thans ook een eerste plaats toe gevoegd. Niet minder succesvol reed Janus Hellemons. die gedwongen door Albert van Schendel, eveneens kans zag om op zijn beurt zich van de hoofdgroep los te maken. Hij arriveerde lachend als achtste in Annecy. Onze landgenooten hebben het an ders vandaag hard te verduren gehad. Het is geen wonder, dat er wel eens een inzinking komt in de Ronde van Frankrijk, waarin het zoo zeer op ken nis van zaken aankomt In ons ploegje was Albert van Schendel thans de groote man. Hij is wel uitstekend in vorm. Regelmatig heeft hij de ernstig ste moeilijkheden overwonnen. Met Lambrichts is het vandaag minder naar wensch gegaan. Het spreekt yan zelf. dat wij hem graag op de vijfde plaats gehandhaafd zouden zien, doch er zijn coureurs in de Ronde, die door hun groote routine hem van zijn plaats hebben verdrongen. Dominicus was vanmorgen vroeg der mate doortrokken van de Alpenkoude, dat zijn handen het stuur niet konden omvatten. Geen wonder, dat hij met grooten achterstand te Arte Bonneval arriveer de. De Korver is over zijn inzinking van een paar dagen geleden heen en weert zich thans als moest hij nog aan de ronde beginnen. Lambrichts zakt In het algemeen klassement en het landenklassement zijn natuurlijk wij zigingen gekomen. Lambrichts verhuis de van de vijfde naar de negende plaats. Albert van Schendel staat weer als veertiende geklasseerd, de Korver won twee plaatsen, Dominicus viel van do 29e naar de 40e plaats te rug, terwijl Hellemons zich op de 47e plaats handhaafde. Sylver Maes kreeg thans 17 minuten voorsprong op Vietto. In het landen- klaseement bezet Nederland thans de zevende plaats. Het lijkt one volkomen overbodig om in het algemeen aan de hand van tech nische gegevens na te gaan, welke ren ners het snelst klommen en het vlug6t waren in de afdaling. In zulke étappes doet het er niet toe en het is alleen de vraag in welken toestand de coureur» het eindpunt hebben bereikt. Wij, en met ons velen, zijn er van overtuigd, dat in een volgende ronde deze étappe op andere wijze zal worden ingedeeld, het geen aan de sportiviteit ten goede zal komen. Wij van onzen kant hopen dit van harte, omdat er in de ronde van Frank rijk zooveel uitstekende elementen schuilen. Tijdrit van Bonneval naar Bourg St Maurice, 58 K.M.: 1. Sylver Maes 1 uur 57 min. 41 sec. 2. Vissers 1 uur 59 min. 44 sec. 12. Lambrichts 2 uur 3 min. 57 sec. 19. Albert van Schendel 2 uur 6 min. 27 sec. 23. De Korver 2 uur 9 min. 7 sec. 38. Hellemons 2 uur 19 min. 25 sec. 45. Toon van Schendel 2 uur 25 min. 51 sec. 46. Dominicus 2 uur 26 min. 7 sec. BourgSaint-Maurice naar Anne cy 103,5 K.M.: 1. Anton van Schendel 3 uur 44 min. 17 sec. 2. Pierre Clemens zelfden tijd. 8. Hellemons 3 uur 45 min. 59 sec. 10. Toon van Schendel 3 uur 48 min. 22 sec. Albert van Schendel, De Korver, Lambrichts, Dominicus werden ex aequo geklasseerd in den tijd van 3 uur 46 min. 30 sec. De algemeene rangschikking luidt: 1. S. Maes België) 111 uur 44 min. SS set. 2. Vietto (Frankrijk) 112.11.5S. 3. Vlaemynck (België) 112.16.11. 4. M Clémens (Luxemburg) 112.18.51. 5. Vissers (België) 112.21.31. 6. Marcaillou (Frankrijk) 11225J28. 7. Disseaux (België) 112.25.47. 8. Ritserveld (België) 112.27.10. 9. Lambrichts (5) 112.31.45. 10. v. Overberghe (België) 112.32.SS. 11. Gionello (Frankrijk) 112.37.20. 12. Passat (Frankrijk) 112.39.38. 14. Alb. van Schendel (16) 112.47.57. 29. De Korver (31) 113.54.25. 39. Toon v. Schendel (39) 114.27.32. 40. Dominicus (29) 114.28.38. 47. Hellemons (47) 115.19.29. Het landenklassement luidt thans: 1. België b. 337 uur 19 min. 8 ft. 2. Frankrijk 337.47.43. 3. België a. 338.0.51. 4. Luxemburg 338.23.30. 5. Noord-Oost-Frankrijk 338.37.54 6. Zuid-Oost-Frankrijk 338.46.44. 7. Nederland 339.14.7. 8. West-Frankrijk 342.50.38. 9. Zwitserland 343.35.8.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7