VOOR DE VROUW OP REIS MAISONdePARIS Vluchtige vriendschappen op reis Voor water, lucht en zon! Vacantie moet ontspanning beteekenen RECEPTEN Mijdt al te groote vertrouwelijkheid! HET DROGEN VAN KRUIDEN Voorzorgen voor den winter HET NUT VAN vruchtenkuren met een heel klein koffertje Vacantietijd is geen kletstijd WANNEER men in stille oogen- blikken terugdenkt aan vacantio- reizen, die men gemaakt heeft, ziet men voor zijn geestesoog menig mooi landschap horleven. Herinnerin gen komen naar boven aan aangenaam doorgebrachte dagen en aan menschen, die men op reis leerde kennen, vluchti ge kennismakingen overigens over het algemeen. Dikwijls worden foto-albums voor den dag gehaald en men herinnert zich glimlachend allerlei bijzonderhe den omtrent reiskennisscn, waarvan enkelen gezellig onderhoudend waren en het vacantie-genot verhoogden. Op een andere bladzijde zien we een groep en dan herinneren wij ons eens klaps hoe zich hierbij een dame bevond, die zelfs niet wist te genieten van het heerlijkste landschap of van het mooi ste vergezicht- Steeds weer was ze vervuld van al haar huishoudelijke plichten en 6prak zij voortdurend over kamers doen, ko ken en naaien. Zij begreep niet, dat andere huisvrou wen, die in de vacantle alle gedachten aan de dagelljkschc sleur wilden uit schakelen, zoo'n conversatie niet be paald verfrieschend vonden. Weer. gaan wij mot vacantio en weer wachten ons in do komende weken menschen. die onzen weg zullen kruisen of wellicht den vacantieweg geheel of gedeeltelijk met ons bewandelen. Men treft meermalen menschen aan, die niets voelen voor kennismakingen op reis en die, ondanks het feit, dat men elkander dagelijks meermalen aan de maaltijden ontmoeten, volstaan met een hoofdknik. „Waarom zal men kennismaken met gasten in hotels of pensions?" zoo vra gen zij schouderophalend. „Het zijn meestal zeer vluchtige kennismakingen en het discours bestaat meestal uit beu zelingen." Toegegeven, dat dit kan voorkomen; doch niet alle menschen zijn zoo inhoud loos! De meeste menschen hebben van de kennismaking op reis echter een verkeerde vooretelling en deze leidt tot teleurstellingen. Meestal is het gemeenzaam beleven van de vacantievreugde de reden, dat men met elkander kennis maakt. Wel licht zit men aan eenzelfde tafel of wel men vertoeft in een landelijke omge- ing, die er toe medewerkt, dat men wat minder terughoudend tegenover el kander is. Andere kennismakingen vinden plaats doordat men de gasten uit eenzelfde pension in eenzelfde uitspanning aan treft en gezamenlijk huiswaarts keert. Ook kinderen vormen vaak de „trait d'union" voor een kennismaking. Menschen, die zich opdringen Hoe komt het echter, dat vacantie- vriendschappen zoo dikwijls op teleur stellingen uitloopon? In de eerste plaats, omdat men door toevallige omstandigheden nader tot el kander komt en elkander dus feitelijk niet kent. Vele menschen, die er opper vlakkig beschouwd sympathiek uitzien, gaan, nndnt men hen enkele malen ont moet hoeftallerlei vragen stellen, om dat zij tot de categorie dor onbescheide- denen of nieuwsgierigen hehooren. Zij willen eenvoudig alles weten, omtrent familie, beroep, woning, kennissen en het ontbreekt er slechts aan. dat zij op den man af naar het inkomen vragen! Zij zijn hardnekkig, laten zich zelfs niet spoedig afschepen door ontwijkende ant woorden; en als men zelfs vriendelijk opmerkt, dat „zoo iets een vreemde toch niet kan Interesseeren", krijgt men soms nog ton nntwoord: „Mij interesseert eigenlijk alles"... Niet veel aangenamer in gezelschap zijn dezulken, die zonder dat men een onkele vraag stelt. Ineens met een ver haal van wal steken over hun levens loop en zelfs de details niet vergeten op te disschen. Merkwaardig, dat het meest al vrouwen zijn. die overvloeien van openhartigheid! Zelfs de Intiemste dingen worden be handeld; echtscheidingen, processen en wat al niet; en dat tegenover wild vreemden. die men alleen reeds vertrou wen schenkt, door het feit. dat men on der één dak de vacantieweken door brengt! Het beste is om alles wal men te hoo- ren krijgt, het eene oor in en het andere oor uit te laten gaan. doch zich tevens voor te nemen, dergelijke menschen te ontloopent Op vragen, die gedaan worden hoe men dit of dat wel vindt in bepaalde fa milieverhoudingen past meestal een neutraal antwoord. Inderdaad zijn er vacantie-kennissen, die een vriendschapsband sluiten, wel ke ook in latere jaren hecht en sterk blijkt te zijn; doch zij komen sporadisch voor. Het verstandigst is, om tegenover vluchtige kennismakingen een onzijdig standpunt in te nemen en met de be trokkenen geen onderwerpen te bespre ken, die verschil van meening kunnen uitlokken. Men heeft vacantie om zich te ontspannen en om te genieten en niet om zich te ergeren. Verhoudingen tus- schen vacantickennissen, die zeer vriend schappelijk begonnen zijn, verflauwen ook langzamerhand, omdat men weer uit elkander gaat en beide partijen in beslag genomen worden door hun dage- lijksche beslommeringen. In de vacantie is men nu eenmaal een ander mensch; bevrijd van zorgen neemt men deel aan alle genietingen, die voorbij zijn, als men weer in den tredmolen van het alledancsche wordt opgenomen. Tot cor- respondceren met de vacantievrienden komt men zoo weinig, want dan eerst blijkt menigmaal, hoe vluchtig de ken nismaking is geweest en hoe weinig punten van overeenkomst cr later zijn. Brengt daarom uw vacantieweken zoo gezellig mogelijk door met degenen, waarbij ge u toevallig aansluit, doch hecht geen al te groote waarde aan een vriendschap, die meestal van zeer voor- bijgaanden aard is. Zeer toepasselijk hierop zijn de volgende regelen: „Man sieht sich, lernt sich kennen" „Man liebt sich und muss sich trennen" Wat rest ons tenslotte van deze reis- vriendschap? Veelal vervliegt de herin nering er aan als een vluchtige droom; doch menigmaal is zij ook onafscheide lijk verbonden aan de gedachten aan gezellige vacantiedagen. (Nadruk verboden) Een nieuw model voor een korte en een lange Seal bontjas Links: Korte losvallen- de seal-bontjasswagger- model met wijden los hangenden rug. GeheeI nieuw is 't breede rond gesneden schouderstuk Smalle opstaande kraag welke voor dubbel vali Rechts: Zeer slank vallende lange sealjas. tets getailleerd laag in den rug. Aan de schou ders rmm ingezette kop- mouw. Smalle klok val lende kraag. DRIFT 9, UTRECHT Nieuwe modellen bontmantels tegen zomerprijzen Ingezonden Mededeeling) Meer en meer maakt men weer, ge bruik van versche krulden om groen ten, sla en soepen een geurigen smaak te geven. Peterselie is bekend genoeg, maar ook bieslook, dragon, dil, thijm, venkel, marjolein, kervel, boonenkrulp e.a. geven een bijzondere geur aan al lerlei gerechten en steeds is het mogelijk variaties aan te brengen. Nu alle kruiden zoo volop voorhanden zijn is het tijd to zorgen voor een win tervoorraad. Zon en wind helpen bij het drogen. Versche kruiden worden ontdaan van hun gele blaadjes en eventueel ook van hun wortels, daarna flink gewasscheti, op een zeef gelegd, die men heen en weer schudt, totdat het meeste water weggedruppeld is, daarna legt men zt, op filtreerpapier om vóór tc drogen. Af en toe omkcercn. Nu bundelt men de kruiden in kleine bosjes samen, daarna maakt men spitse zakjes, die eenige c.m. langer zijn dan de bosjes, plaatst deze daarin en bindt ze aan de punt vast. Ophangen met de stelen naar boven en de opening der zakjes naar onderen op een schaduwrijk plekje, Iief6t in den wind. Zijn de kruiden volkomen droog, dan slaat men de overstekende kant om, zoodaf. de zakjes gesloten zijn en vermeldt hierop duidelijk den naam. Bewaren op een drooge plaats. Marjolein, thijm en peperkruid kan in poedervorm bewaard worden: Men droogt de blaadjes na het wasschcn in zakjes van kaasdoek en stampt de blaadjes in een mortier fijn; bewaren in glazen potjes met schroefdeksel. Kruidonazijn kan men zeer goed zelt maken door een wijd glas met azijn te vullen en hierbij dragon, basilikum, thijm. enkele kruidnagelen, pimpernel en een paar peperkorreltjes te voegen. Afsluiten niet perkamentpapier of vooraf wat nat gemaakt collophaan- papier en gedurende twee h drie weken op een zonnige plaats zetten, daarna de azijn zeven en in goed gekurkte flee- schcn bewaren. Peterselie lean men niet al te best dro gen, omdat het veel van kleur en aroma verliest. Men kan het echter in den tuin kwee ken of in een bakje op het balcon, waardoor men het grootste deel van hei jaar de beschikking heeft over versche peterselie. (Nadruk verboden). Strandbroekje gebreid met bretels voor kinderen van 2-4 jaar Ben. wol ongeveer 100 gram. Opzetten voor den achterkant, die onderaan begonnen wordt met 21 ste ken. Ie toer. 1 recht 1 averecht. 2e toer. 1 recht 1 averecht. 3e toer. recht breien. 4e toer. averecht. Der' vier toeren herhalen, daarna be gin i eind iedere toer meerderen, tot dat er in totaal 95 st. zijn. Zes toeren zonder meerderen en vervolgens iedero 6e toer minderen aan het begin en eind der toeren, totdat er 75 ct. op do naald zijn. Een toer zonder mindering, daarna een boord breien, 1 recht 1 averecht van 5 cm. hoogte. AR: an ten. Voorkant hetzelfde als rugzijde tot dat ook het boord afgebreid K Voort gaande met do eerstvolgende toer. 16 st. afkanten, 10 st.. in geribd patroon, 23 st. afkantcn, geribd patroon lot het einde der naald. Volgende toer 16 st. afkanten, 10 st., geribd patroon en op dezp laatste 10 st. breien, totdat de bretel 45 cm. lang is. Volg. toer. 5 st. breien over 3 toeren voor knoopsgat, daarna de andere 5st over 3 toeren breien. Volgende 3 toeren over 10 smeken breien, daarna aan begin van iedere toer 1 st. minderen. Braad door laatste steek halen en afhechten. Tweede bretel op dezelfde manier breien, vervolgens de opzetsteken (on derkant) van beide deelen aan elkan der naaien en daarna de steken van elk pijpje opnemen en een smal boord breien (totaal 67 steken). Zijkanten dichtnaaien en knoopen aan rugzijde zetten voor de bretels, die kruiselings opgeknoopt worden. Men kan echter ook aan de rugzijde b.v. 10 4 12 cm. van het uiteinde af do bretels ongeveer 5 cm. tegen elkander naaien aan den binnenkant, waardoor de kinderen minder last hebben van het van de schouders glijden. Vruchtenkuren kunnen het organisme zeer ten goede komen, doch men moet ze met overleg toepaseen. Bessen zijn uitstekend en in deze maanden kan men er een overvloedig gebr.uik van maken. Zij bevatten bepaalde zuren, die uitste kend werken bij gistingsprocessen der ingewanden en voorts ook vocdingszóu- ten, zoodat zij bij bloedarmoede, bleek zucht en zenuwzwakte goede diensten bewijzen. Men hoede zich echter voor overdrij ving en neme geen abnormale hoeveel heden. Voor suikerziekten zijn aalbes sen, frambozen, kruisbessen en moer beien een goede aanvulling van het dieet. Bij darmcatarrh is het gebruik van botchbessen zeer aan te bevelen; deze zijn echter minder goed om gegeten te worden in geval van constipatie. Jichtlijders doen op medisch ad vies aardbeien en kersenkuren en ge bruiken deze vruchten op den nuchte- ren maag te beginnen met kleine hoe veelheden, die steeds grooter worden. Vruchten zijn niet schadelijk, mils men ze met mate eet en niet tegelijk met groote hoeveelheden water of ge volgd door bier. De werking van vruchten ls drievou dig. Zij bevrijden het organisme van ziektestoffen en voeren het tevens- op bouwende stoffen toe en voorts stimu- iccren zij de stofwisselingsorganen tot meerdere werking. Vruchteuzuron, mi nerale zouten, aromatische stoffen cn vitaminen vullen menig tekort in de voeding aan. Citroensap wordt veel te weinig gebruikt, terwijl het verduna met water en eventueel met toevoeging van suiker een der meest gezonde dranken is, die men zoowel 's zomers als 's winters kan drinken. Een eisch is, dat de vruchten steeds rijp gegeten worden, want alleen dan bevatten zij vele voedende bestand- doelen. Onrijpe zoowel als overrijpe vruchten werken nadeelig op het maag- darmstelsel en de eersten zijn slechts geschikt om als compote opgediend to worden. Zorgvuldig wasschcn van alle soor ten fruit is noodzakelijk, iet6 wat maar al te vaak in kensen- en bessentijd ver goten wordt. Zelfs vruchten, die ntet met de aarde in aanraking komen blij ken vuil te zijn en het stof, dat er op zu kan veel ziektekiemen bevatten. Zorg vuldig wasschen in ruim water is daar om gewenscht. Practische haarbescherming passend bij den regenmantel RECEPTEN KRUISBESSENPUDDING 500 gram kruisbessen. 250 gram suiker, 1/8 liter water (1 vol theekopje), sneetjes cake. Voor de vla: 3 eieren, l/i liter melk, 40 gram suiker. Kruisbessen wasschen en gaar koken met het kopje water. Sneetjes cake of desverlciezend biscuitjes op den bodem van glazen vlaschotel leggen. De kruisbessen komen als tweede laagje in den schotel, mogen echter niet te veel stuk gekookt zijn, terwijl enkele achtergehouden worden om te garneeron. Custard koken van de eieren, die ge klopt zijn met de suiker. Melk toevoe gen en het smaakje; daarna op kleine pit en steeds roerende dikke vla ma ken. Oppassen voor schiften. Kloppende afkoelen en over de bessen gieten. Gar neeron met achtergehouden kruisbessen en dcsverkiczend met wat geslagen room. MEN kan niemand niet voorschrij ven op welke wijze hij zijn va cantie moet doorbrengen, want wat voor den een ontspanning is, be- teekent, voor den ander dikwijls een wa re kwelling. I-Iotzelfde geldt ook voor lichamelijke en geestelijke ontspanning. Vele menschen, vooral zij, die een zit tend leven leiden, -hebben behoefte aan beweging en de eerste vacantiedag reeds beginnen zij met een flinke wandeling te maken, komen dan eerst tegen etens tijd terug, voldaan over het genotcne. Een ander, die in zijn beroep veel staat of, voortdurend in beweging is. zal vol op van een rustige vacantie genieten. Mén zal zijn geluk niet kennen indien men lang uitgstrekt in een ligstoel kan luieren, wellicht lezende, misschien ook in een zalig dolce far niente. Teder mcnsch moet zijn vacantie doorbrengen op een wijzó, zooals hem dit het aange naamst lijkt. We hebben wel huisvrou wen gekend, die reeds genoten van een week alleen in huis te zijn, nadat alle gezinsleden vertrokken waren om hun vacantio elders door te brengen. De ge dachte don dag in te kunnen deelen zooals zij dit zelf verkiezen, zich niet altijd naar anderen te moeten schikken, desgewensefht buitenshuis te eten, ook dat kan vacantie beteekenen en ont spanning brengen. Ieder zoekt ook niet op dezelfde wijze geestelijke afleiding, want sommigen zullen deze vindon in het lezen van phi- losophische werken, terwijl anderen de voorkeur geven aan een lichte roman of een detectiveverhaal, wer anderen be zoeken musea, oude kerken of genieten op andero wijze van de kunst. Voor iederen vacanticganger geldt, in één opzicht hetzelfde n.l. dat men nim mer volkomen tot rust komt, indien men alle kleine dageliiksche zorgen met zich rond blijft dragen. Mannen, die zich niet weten los te maken van de gedachte aan hun werk en vrouwen, die reeds liij voorbaat ..verleggen met welk werk zij 'het eerst zullen beginnen, als zij weer thuis zijn, bederven onbewust hun va cantievreugde. I-Iet ergst zijn degenen er aan toe, die zich steeds aan alles ergeren waar zij zich ook bevinden. In het hotel of in het, pension, dat hun als tijdelijke ver blijfplaats dient, hebben zij op alles iets aan te merken. Hier zijn de kamers te laag of ontbreekt het comfort, waaraan zij thuis gewend zijn en daar is het eten niet naar den zin of vallen de gasten niet in den smaak. Wie kent niet de moeders, die in pension zijn en die haar kinderen don gansdhen dag verbieden? Zc mogen niet luidruchtig zijn, niet te wild zijn, zich niet vuil maken, niet krakeelen al wat niet meer. Kinderen,, die met. vacantie zijn, moeten zich wat hun kleeding betreft niet behoeven te ontzien, zoodat zij naar hartelust kun nen spelen. Steeds verbieden irriteert hen en maakt, ze lastig voor henzelf en anderen en niet het minst, voor de moe der. Menschen, die het zich zóó moeilijk maken, komen niet. tot. ontspanning, die toch zoo noodig is om de dagtaak naar behooren te blijven vervullen, wanneer men weer in het gereel is. Wanneer men hun vraagt., hoe ze het in de vacantie gehad hebben, zullen ze antwoorden: „Heel goed, maar en dan volgt een reeks van ergernissen. Dergelijke menschen zijn te beklagen, omdat ze nooit op de juiste wijze weten te genieten. Ieder, die met vacantie gaat, zal moe ten trachten de juiste stemming te vin den, zich niet aan alles te ergeren en zijn zorgenpakje thuis te laten. Eerst dan zal men zich lichamelijk en geeste lijk kunnen ontspannen en tevens re servekrachten opdoen voor het werk, dat weer wacht. (Nadruk verboden)] TOMATEN MET RAUWE GROENTEN kg. tomaten, /Vi liter water, 1 ut, 1 laurierblad, zout. peper70 gram bloem, 50 gr. boter, kervel, prei, peterselie, bloem kool. worteltjes en selderij. We wasschen de tomaten en zetten ze met oen weinig water op, zout, lau rierblad en gesnipperd uitje, totdat ze gaar zijn, ongeveer na 20 minuten ze ven on zooveel water bijvoegen, totdat we l'/ï liter vloeistof hebben. Boter en bloem worden verwarmd en hierbij wordt langzaam de tomatenpurée ge voegd, steeds roerende, terwijl we moe ten zorg dragen dat er geen klontjes in de soep komen, die we tenslotte nog een minuut of tien zachtjes laten door koken en op smaak afmaken met peper en wat zout. Dc kervel, prei, peterselie en selderij worden zeer fijn gehakt cn een half uurtje in water niet zout gezet om het zand te laten zakken, daarna eenige malen gewasschen, terwijl wc de gewasschen stukjes 'bloemkool en de worteltjes op een niot tc grove rasp wrijven, waarna alle groenten door de soep geroerd worden. We presenteeren hierbij geroosterd brood. SINAASAPPELPUDDING (Oranje Mousseline) 60 gram boter of margarine, 60 gram basterdsuiker, 4 eieren, een weinig bloem, geraspte schil en sap van 1 sinaasappel Eierdooiers met. melk, hoter, sinaas appelsap en ongeveer 1 lepel bloem tot een roomige massa roeren, daarna op lage pit steeds roerende venvar- men en tot een dikke massa laten vor men, waarbij men voorzichtig moet zijn, dat de eieren niet schiften. Eiwit stijf kloppen cn luchtig door dé vla mengen, evenals de geraspte schil. Overbrengen in warmen pudding vorm, die vporaf ingevet is en onge veer X uur au bain Marie koken. HOE vind je 't, nu ga ik toch op reis! Stralend van vreugde, kwam mijn vriendin met deze blijde tijding bij me binnenvallen !'k Weet hoe ze een prettige vacantie verdient, want ze heeft, een haantje waar ze heel hard moet werken. Dus straalde ik van harte met haar mee! Ja, vertelde zc verder, eerst wilde ik gaan kampeeren. maar je weet, hoe ouderwetsch vader en moeder zijn en vonden hot natuurlijk weer niet goed. Toen probeerde ik aan zee een pension (n bespreken, maar alles wat ik leuk vond, was vol in dezen tijd. Daarna dacht ik aan een reis met een auto-car naar het buitenland, maar door de on zekere toestanden was er gebrek aan deelnemers en ging de reis niet door Nu. daar zat ik. met nog maar een week tijd om andere plannen te sme den. Toen opeens kwamen onze buren me inviteeren; ik mocht met hen mee op reis, maar cr was een voorwaarde aan verbonden: ik mocht maar een heel klein koffertje meenemen, want we zou den van de eene plaats naar de andere trekken, veel zien en nergens lang blij ven en dan is voel bagage natuurlijk een onoverkomelijk bezwaar. Zoo kwamen we aan een probleem, waar heel wat vrouwen op het oogen- hlik mee zitten, die weinig rots-bagage kunnen meenemen cn er toch tip-top willen uitzien. Mijn vriendin loste de moeilijkheid np. door een mantelpak aan te trekken, niet een dun zijden lilousje. Over don Urm kwam do rogonias on in den koffer oon paar onkreukbare linnen en zijden jurkjes on nog een extra blouse. Natuurlijk werd het badpak niet vpr pelen, terwijl één van de japonnen een zonnejurk was met een bijpassend jasje Wanneer men liever geen mantelpak draagt, kan een eenvoudige lange wol len mantel dezelfde diensten bewijzen De schoenen moesten natuurlijk be perkt blijven tot een degelijk paar aan en één minder degelijk paar in den koffer. Voor ondergoed nam zo één extra stel lotje mee in den koffer. Men wasclit zoo gemakkelijk in de vaste waschtafels en het tricot ondergoed is den volgenden morgen droog als men het goed uit knijpt In een handdoek. Tot buitensporigheden in de kleuren combinaties kon ze zich natuurlijk niet •laten verleiden, alles wat ze meenam paste bij elkaar, dus ook de tasch en het kleine taschjc, de das. het shawltje de bloem, de schoenen, handschoenen en zakdoeken en "het opvouwbare para- plutje. Allo bijkomstigheden waren dus tot het minimum beperkt en zoodoende was er ruimte genoeg voor een paar gezel lige jurken, die in een kleinen koffer maar zoo weinig plaats innemen. Maar het al of niet slagen van onze beknopte reisgarderobe hangt toch voor al af van het mantelpak of van don lan gen mantel, dien we in het bijzonder bij een trein- of auto-reis voor een groot deel van den tijd zullen dragen. Een dunne wollen stof, die niet gauw kreukelt en tegen regen kan, dat is al lereerst. een vereischtc. Ook moet de kleur liefst niet te licht zijn voor het vuil worden en ook niet effen donker- blauw of zwart, want daar ziet men ieder stofje op. Op onze afbeelding ziet u drie pakjes die geschikt zijn voor trein en auto. Allereerst ecu streng getailleerde man tel, welke van ónderen .wijd uitklokt. In het midden een geruit jasje, effen rokje en een geruite cape. welke laatste ook goede diensten kan doen op een ef fen japonnetje. Tenslotte een sportief pakje in een dunne tweedstof. dat ons heel geschikt lijkt voor een jong meis- MADELEINE

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10