Vierdaagsche loopers weer thuis 5. 9.0.4. FILMS voor deze Week: Seizoen Opruiming 4620 JOH. BOTTIN GA Bloemen, muziek en défilé KROON-TAX Tel. City-Theater Qrand-Theatre Bally en ander le klas schoeisel Vele tegen HALVE prijzen. Langestraat 28 Tel. 3332 NIEUWE KAPEL MEESTER Driekamp der Rijschool Cross country op de Leusderheide PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD 2e BLAU BAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 JULI 1939 1ïtROÖLHK en opgewekt vertrokken de Amersfoortsche deel- nemers(sters) Maandagmiddag naar den Vierdaagsche, vroolijk en opgewekt kwamen zij gisteravond weer in onze stad aan, waar, in tegenstelling met het vertrek, een groot aantal toe schouwers wachtte om hen te huldigen. Niet alleen op het Stationsplein stonden honderden „de blijde incomste" gade te slaanvrijwel langs de geheele route was de belangstelling enorm. Wel een bewijs, dat de Vierdaagsche populariteit geniet. Het Amersfoortsche Wandel Comité, waarbij alle wandel- sportvereenigingen aangesloten zijnhad door samenwerking van de vereenigingen voor een waardigen ontvangst gezorgd, zoodat niet als het vorige jaar iedere vereeniging haar leden af' zonderlijk ging afhalen. In „De Valk" werden de deel nemers door verschillende sprekers gecomplimen teerd Aankomst der militairen Reeds lang voor het uur van aan komst trokken velen naar het Stations- plein. Geleidelijk groeide de massa aan, vereenigingen met vaandels kwamen aangeniarcheerd om zich op te stellen op de Koninglnnelaan. Vlaggen en bloe men ontbraken evenmin, het is nu één maal traditie om de „bedwingers van den weg" niet bloemen te huldigen. Precies 1U.37 uur schoof de lange trein - onder de stationsoverkapping. Vreugde tonen van de gedecoreerden klonken ons reeds tegemoet. Op het perron werden zij door de com missie van ontvangst en door bestuurs leden van enkele vereenigingen ver welkomd. Ook op het Stationsplein had den de Vierdnagscho-loopers een ovatie van den toeschouwers in ontvangst ta nemen. De muziek deed zich gelden, terwijl de vereenigingen zich opstelden om met hun leden die het Vierdaagsche Kruis verdiend hadden, een kleinen tocht door de stad to maken, met als hoogtepunt een défilé op den Hof. Op het marktplein stond men rijen dik om dit schouwspel gade te slaan. Na aankomst traden zij. die aan den Vierdaagsche deelgenomen hadden, uit de formatie. Hierna defileerden alle wan- delverecnigingcn, terwijl de vlaggen en vaandels neigden. Het «was een impo- santen aanblik de verschillende vereeni gingen in hun clubtenue over den Hof to zien mare hoeren onder de muziek van de Chr. Muziekvereep. Hosanna. De stoot werd besloten door de Wan- delsportvereeniging „Zonder Uitvallers Terug", waaraan de Amersfoortsche Mu- ziekvereeniging onder leiding van den hoer Ferd. de Goev voorafging. Na het défilé marcheerde men naar „Do Valk". Hier werd het woord gevoerd door den heer B. Ruitenberg, secretaris van het AAV.C. Zooals de laatste jaren gewoonte was, aJdua spreker, werden de deelne- mer< aan den Vierdaagsche door hun modeleden welkom geheeten. In één op zicht ls thans In deze gewoonte veran dering gekomen. De vereenigingen heb ben de handen inééngeslagen. Aan het A.W.C. dat inmiddels geboren was, werd opgedragen de ontvangst te regelen. Spreker was voor de samenwerking der vereenigingen zeer erkentelijk. Zich tot de deelnemers richtende feli citeerde hil deze met hun prestatie. Wij allen zijn blij. dat ge den tocht vol bracht hebt. Al waren jullie wellicht voldoende getraind, dit neemt niet weg, dat de omstandigheden, dit jaar verre van gunstig waren. Bii het volbrengen behoort een groote dosis doorzettingsver mogen en wilskracht. „Willen is Kun nen" is de spreuk van de leiding van den Vierdaagsche. Alleen met den wil om het doel te bereiken is er kans van slagen. Dit doel hebt ge met duizenden anderen volbracht. De wil om te slagen moet echter blijven, ook in al het andere werk. Naast de prettige dagen in Nijmegen en do sportieve prestatie, zoo besloot spreker, blijft dit één van de belang- .rijkste voordeelcn aan den Vierdaag- 'sche verhonden. De heer H. van Beek, voorzitter .van het A.W.C., tevens deelnemer aan clon Vierdaagsche, dankte namens da deelnemers voor deze huldiging en het défilé. Z.U.T. huldigt haar leden In één der andere zalen van „De Valk" waren de Z.U.T.-leden vereenigd; ook de A.M.V. was vertegenwoordigd, welke vroolijke klanken de zaal in stuwde. Hier feliciteerde Z.U.T.'s voorzitter de heer J. W. van Eist in de eerste plaats de 10 leden, die hadden deelge nomen, om daarna te wijzen op het feit, dat over dezen Vierdaagsche toch een sombere wolk lag, door het niet deel nemen van den cere-voorzit ter majoor - jhr. A. v. d. Goes. Spr. stelde voor hem een telegram te zenden met den wensch van een volledig herstel. Een krachtig applaus onderstreepte deze woorden. Vrijwel direct daarop kreeg men te hooren, dat Maj. v. d. Goes juist uit het Ziekenhuis ontslagen was. Een andere sombere klank was. al- dus spreker, dat onze eenige deelne mende dame op advies van den dokter niet mocht starten. Ook waren er eeni ge zwakke plekken in onze gelederen, doch zoowel ons eere-lld, de heer J. W. Sperna Welland als de heer Boshui- zon liepen het volledige parcours uit. De heeren Kleef en van Barlingen Hepen voor de eerste maal mee, terwijl de heeren Sperna Welland en Mieho- rius reap, voor de 9e en 11e maal deel namen. Alle leden, zoo eindigde de heer van Eist, hebben te Nijmegen de kleuren van Z.U.T. weer op voorbeel dige wijze hoog gehouden. Het bestuur van het A. W. C. kwam hij monde van den heer van Beek, Z.U.T. gelukwenschen en tevens dank zeggen voor de medewerking bij het défilé. De heer W. ter Wolbeek, was de 4o!k der deelnemers om het bestuur dank te zeggen voor deze prettige woorden. Hij vertrouwde dat de sa menwerking in de toekomst nog hech ter zou worden. Alleen door samenwer king is er veel te hereiken. Mej. Jansen, die niet mocht starten, doch tijdens den marsch als verzorgster optrad, ontving voor deze opoffering uit de handen van den heer van Eist een bloemenhulde. Tenslotte kwam de leider van Vol harding de heer G. Velthuysen compli- menteerén. Hij prees de vriendschap, welke tu6schen Z.U.T. en Volharding al sinds eenige jaren bestond. Temidden van clubleden en bestuur bleven de deelnemers nog enkele oogen- blikken bijeen. Behalve leden der verschillende ver eenigingen, hebben enkele stadgenoo- ten individueel deelgenomen. Ook hen mogen wij een felicitatie met het vol brengen van dezen marsch niet ont houden. De militairen aangekomen MET den Nijmeegschen trein ar riveerden hedenmorgen te ruim half tien de detachemen ten infanterie uit ons garnizoen, wel ke hadden deelgenomen aan de vier- daagBChe afstandmarsch. Op het perron was ter begroeting aan wezig de luitenant-kolonel J. de Vries, commandant van het 21 R.I., terwijl de muziek van dit korps onder leiding van den serg. majoor G. A. M. de Rie een pittige marsch deed hooren. Vroolijk en opgewekt marcheerde de troep vervolgens naar de kazerne. Vele burgers begroetten de militairen, waar van velen beladen waren met bloemen en kransen. Op het voorterrein der infanterieka- zernes waren de verschillende regimen ten opgesteld en werden de detachemen ten toegesproken door hun commandan ten. Bij het 16e R.I. sprak de luit.-kol. J. Visser op de hem eigen kernachtige wij ze het detachement toe. Spr. wees op de keurige prestatie door sergeant Berk hout en zijn mannen verricht, die dit maal vrijwel ongetraind door kordaat volhouden zonder een enkelen uitvaller den korpsprijs hadden verdiend. Vandaag verder vrij van dienst en Maandag een dag extra verlof voor alle deelnemers viel al bijzonder in den smaak. De plechtigheid eindigde met een vroo- lijken marsch der korpsmuziek. Eenigen tijd later arriveerde het de tachement van het 5e R.V.A. Het kleine groepje marcheerde nog uitstekend. Het word verwelkomd door het Vrijwillig Muziekkorps van dit regiment, onder leiding van den wachtmeester-trompet ter Verhoef. Onder vroolijke marsch- muziek werd via de stad naar de kazer ne gemarcheerd. Het wa9 druk op het Stationsplein toen te ruim half 12 het detachement der Cavallerie uit Nijmegen terugkeerde Lult. J. J. Simons commandeerde de troep. Met de muziek aan het hoofd o.l.v. den staf-trompetter M. J. Klijnen begaf men zich kazernewaarts. Hier sprak de commandant de luit.-kol. M. R. Bischoff van Heemskerck het detache ment toe. Spreker roemde de keurige prestatie en drukte alle deelnemers de hand. Na afloop begaven de manschappen, behoorende tot het eskadron van majoor jhr. A. van de Goes, zich ter begroeting naar diens woonhuis daar de majoor juist gisteren ter verdere verpleging thuis was gekomen. „Jongens met smerige ge zichten" en Als vrouwen regeereri' Th EN' der meest sensationeele en myéterieuse uitwassen van het Amerikaansche maatschappe lijke leven is wel de gangster, met zijn revolver, zijn verwrongen, mis- grooide ziel en heel diep verborgen, heel ver weggestopt, zijn mensche- lijk hart. Het is niet de koude mo raal der staatswetten, waartegen de misdadiger strijdt, het zijn niet de G-mannen, even onverbiddelijk als hijzelf; het is zijn eigen versplitste, onsamenhangende natuur, die hij door brute daden naar buiten tot zwijgen wil brengen. De in sloppen en stegen eener wereld stad opgegroeide jeugd heeft maar één levensmogelijkheid; De misdaad. Alle omstandigheden leiden erheen; valsche vrienden, gewoonten, het voorbeeld van vorige generaties. Wanneer er oen man komt (en dat gebeurt in de film „jongens met sme rige gezichten") die hen langs andere paden wil voeren, dient hij wel zeer vast in zijn schoenen te staan. Want makkelijk materiaal vormen zii.niét De hoofdrollen in deze voortreffelijke Warner Bros I;ilm, worden bezet door James Cagney (Rocky), Pat O'Brien (Jerry Connolly) Ann Sheridan en de natuurlijke en. daarom zoo treffende „deads end kids". De vriendschap tusschen Jerry en Rocky, tusschen den bekeerden mensch en den „toialén misdadiger", vormt de roode draad, dié door dit heele filmver haal heenloopt. De man, die in menige, levensgevaar lijke schietpartij zijn doodsverachting toonde, brengt op het einde van het drama, wanneer hij wordt terechtge steld. het grootste offer dat er voor hem mogelijk is. Om de „tlead end kids'' ervan af te schrikken, zijn voorbeeld te volgen, sterft hij, alsof hij een lafaard was; om genade smeekend. De jongens, die deze weinig heroïsche afloop zien van een leven, waarnaar zij steeds met bewon dering opzagen, verliezen op deze wijze hun „houvast" aan den misdaad, en wor den zóó rijp, door Jerrv langs de meer ge- effends paden van het leven te worden geleld. „Jongens met smerige gezichten" is een ware, soms wrange doch volko men aparte film, een „document hu- main" in den waren zin des woords. Vit de film .Jongens met smerige ge zichten" (City Theater) Vooraf ging een vlot Ufa-product, waarin het onafscheidelijk tweetal Wil ly Fritsch en Lilian Harvey U op de welbekende vroolijke wijze in bezighou den. De titel luidt; „Als vrouwen regee- ren". Drie handige meisjes groeien op" en „Ons Prin sesje loopt" "T\ EANNA DURBIN heeft de we- reld veroverd met haar jeugd, haar guitigheid en haar mooie stem. Het valt dus niet te verwonderen, dat men nu ze wat ouder gewor den is, haar toch nog eens filmt in een van die spontane jeugd films, waarin de bakvisch, die Deanna toch nog steeds is, tegen de conventioneele opvattingen der ouderen in haar willetje doorzet, om haar zusjes te behoeden voor een huwelijk met den verkeerde. Dit wordt niet altijd gewaardeerd en de vindingrijke Pennny Craig (Deanna Durbin) moet wel eens rare bokkensprongen maken om haar doel te bereiken. Haar zusje Joan verlooft zich met Richard en breekt met deze verloving het hart van de andere zu9ter, Kay. Penny zit in zak en asch, maar de wijze butler Binns brengt uitkomst, door met zekerheid te voorspellen, dat er voor Kay wel een andere pre tendent op zal dagen, young, tall and handsome. Deanna knoopt zich dat in het oor en met haar bekende voortvarendheid brengt ze den volgenden dag al een jongen man mee uit de zangles, die aan de eischen voldoet. Men kan het lot niet dwingen, want tot groote ont steltenis van Penny kijkt deze jonge pianist niet. om naar Kay, maar des te meer naar de verloofde Joan. Penny maakt hem een scène om deze niet te pas komende afdwaling. De wijze Bins brengt Penny op een ander spoor. Want als deze Harry met Joan trouwt, komt Richard immers vrij voor Kay. Penny krijgt de zaak voor elkaar, langs vele amusante verwikkelingen komt de film tot een niet al te waar schijnlijk slot, waarbij beide zusters den waren Jozef vinden. Het is een echte vacantiefilm, waar in Deanna Durhin de spil is, die alles drijft. Charles Winninger speelt den vader op een niet te overtreffen wijze, komisch in zijn verstrooidheid jegens het gezin, geheel in beslag genomen door zijn bankzaken. Deanna zingt een viertal liederen, waaronder: 't Is the last Rose of Summer van Thomas Moore, dat wij allen kennen uit de bewerking van von Flotow in de Mar tha. In het voorprogramma genieten wij van het aardige filmpje, dat Prins Bernhard maakte van zijn dochtertje. De film stelt ons in de gelegenheid den groei van de kleine Beatrix op den voet te volgen, Polygoon bracht ons dezen winter aardige opnamen uit Zwitser land, nu is ons Prinsesje alweer een stapje verder. Heel wat stapjes zelfs, want we zien hier haar eerste looppo- gingen, heusch, het gaat al heel aardig. En tevens bespieden we onbemerkt dit kinderleventje, met haar speelgoed, met de dieren vooral. We lachen om haar, als ze 2ich beschermt tegen de al te onstuimige hondjes en als ze het brood voor de eendjes zelf in haar mondje steekt. We genieten van haar wanhoop, als de speelgoedolifant niet verder rijden wil en van haar gebaar tjes tegen de stoute hond, die maar niet van het bankje af wil. Door film pjes als dit er een is, komt ons Vorsten kind ons wel heel nabij. Bij het Muziekcorps 5e Reg. Inf. In gevolge een beschikking van den Minister van Defen sie is, ter vervanging van den kapelmeester J. R. van der Glas, die op 26 September a.s. den militairen dienst met pen sioen zal verlaten, benoemd tot kapelmeester bij het mu ziekkorps van het 5e R I. de muzikant met den rang van serg. majoor titulair H. J. A. Bokhove van de Koninklijke Militaire Kapel te Den Haag. Gisteren werd op de Leusderheide de traditie getrouw, de jaarlljksche drie- kamp gehouden tusschen de scheiden de leerlingen van de Rijschool. Het programma van deze driekamp bestond uit: schieten, loopen en paard rijden. De directeur der Rijschool, ritmeester D. A. Camerling Helmolt en ritmees ter C. F. Pahud dé Mortangês waren aanwezig, om de-, prestaties van hun leerlingen gade te slaan. Het terrein was vrij geaccidenteerd. Bovendien bood het 1600 M. lange par cours eenigo hindernissen (tot 90 c.M. hoogte). Aanvankelijk liet het zich aan zien, alsof de tijd van een der eerste deelnemers, den heer Hintze (3 min. 42 sec.) niet zou worden overtroffen. Na een twintigtal deelnemers, waar van de tijden tusschen 3 minuten 50 sec. en 5 min. 35 sec. varieerden, wist de heer Güleher de eerste plaats te bezetten met 3 min. 26 sec.. Door den heer van Eeghen werd deze tijd later nog bijna benaderd met 3 min. 26 3/5 sec. De winnaars van het paardrijden waren: 1. Gulcher. 2 Van Eeghen. 3 Hintze. De heer Gulcher werd winnaar van de oud-commandantenheker. De uitslagen voor den geheelen drie kamp dus met loopen en schieten in begrepen, luidt: l'Van Rossum. 2 Van der Leeuw. 3 Gulcher. Een scène uit de film ,J)rie handige meisjes groeien op" met Deanna Durbin in het midden (Grand ThéAtre) GRAND THé&TRE. (Tel. 4632). Vertooning van de films „Drie handige Meisjes groeien op" en „Ons Prinsesje loopt.'" Voorstellingen Zondag 6.15 en 8.30. Ove rige dagen 8.15 uur n.m. Familiematinée's Zaterdag-, Woensdag en Donderdagmiddag 2 30 uur. Zondag 1.45 en 4 uur. CITY THEATER. (Tel. 6572). Vertooning van de filme .Jongens met smerige gezich ten" en „Als vrouwen ergeeren". Voorstellingen: Zondag doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur. Zaterdag 2.30, 6.15 en 8 30 uur. Woensdag 2.30 uur. Vacantle-matinée's Maandag,, Dinsdag en Donderdagmiddag 2.30 uur Vertoo ning van „Branie in Oxford". STERHUIS. Beekenat.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHU1S. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizan 9. R.K. LEESZAAL. - Wjjeratraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edlaonstraat 85. MUSEUM FLéHITE, Weetaingel. Geopend dageljjks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 10—12 en 1.808 uur. (Stadgenooten hebben 'aZa- terdags vrijen toegang). CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. 80ESTER- KWARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den LuchtbesOhermings- dienst, afd. Soezterkwartler. KUNSTHANDEL VEENENDAAL. Langestr. 83. 22 Juli—8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Schonk. BOSCHTHEATER, Birkhoven. 29 en 80 Juli. Opvoering van „Een romantische liefde". 8.15 uur nam. DE HOOGE WITTE. 8 Aug. Dans an muziek. 811 uur. DE VALK. 5 Aug. Receptie Amersf. Red dingsbrigade. 78 uur. ZONDAG 30 JULI St. Joriskerk 10 uur v.m. de. Ysseling, Hilversum. 6 uur n.m. ds. Wiszerhof, Schelluinen. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. Blok. 6 uur n.m. Geen dienst. Emmakerk 10 uur v.m. ds. Poot, Bunschoten. 6 uur n.m. ds. Dönszelmann. Bethelkerk 10 uur Kinderkerk. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. Wijk gebouw „Het Sluisje" 10 uur Kinderkerk. Vrijz. Hervormden Geen dienst. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur d6. Haumersen, Beverwijk. Remonstrantsche Kerk 10.30 uur dr. R. Miedema. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur ds. Golterman. Vrijz. Chr. Jeugdkerk Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. ds. Holwerda. 5.30 uur n.m. dr. Jager, Voorthuizen. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. dr. Jager. 5.30 uur n.m. ds. Ros. Geref. Kerk in Hersteld. Verband 10 uur Godsdienstoefening. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5.30 uür de. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 en 5.30 uur Godsdienstoefening. 31 Juli, 7 uur n.m. ds. W. BaaiJ, Tho- len. Geref. Gemeente Stoovestraat 11 10 uur en 5.30 uur Godsdienstoefening .4 Aug., 7 uur n.m. ds. H. Ligtenberg Kampen. Vrije Kath. Kerk Geen opgave ontvangen. Oud-Katholieke Kerk "t Zand 13 Universeele Eeredlenst Geen opgave ontvangen. Soefi Beweging Toonzaal Sierkunst Geen dien3t. Leger des Heils (Havik 25) 10 uur Heiligingédienst; 3 uur open- luchtsamenkomst; 8 uur openbare sa menkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst, 11.15 upr English service. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersf. Bergkapel Theosofische Loge 10.30 uur Hilbrandt Boschma, Hilver sum. Jeziël Concordia Donderdag- en Zondag avond 8 uur. Evangelisatie Zending N. Vetter. SOEST Vrijz. Godsdienstigen Gebouw Religie en Kunst Geen dienst HOOGLAND 9.30 uur v. m. ds. W. S. van Leeuwen, Rotterdam. HOEVELAKEN 9.30 en 6.30 uur ds. Abbringh. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H. H. Missen om 0.30, 8.00, 9.15 en 10.45 uur, waarvan om 9.15 uur gezon gen Hoogmis. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus Paulus Math. Withoosstraat 34 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob CatslaAn 28 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6