De onuitputtelijke wildernis r clar :r' -f vS .*»«-••- r -JL Weer een tiim over het „donkere werelddeel" BEURSHANDEL LEEFDE OP IN WALLSTREET ■V» wit -•- "t.. H° De makers van „Dark rapture Rubberverbruik stijgt m 1 mk i 71/f ET een veelzeggende regelmaat komen er sinds jaren films aan de marktdie meer of minder belangwekkende dingen laten zien over het zwarte werelddeel. En het opvallende aan die reeks van films is, dat hoewel hun onderwerpen tenslotte maar onbetee- kenende verschillen laten zien, de belangstelling van het publiek er telkens opnieuw door wordt getrokken. Het is ook Afrika alleen, dat zoo'n doorloopende belangstelling trekt zonder dat duidelijk wordt waarom eigenlijkEr zijn belangwekkende en onbekende stre ken genoeg in de wereld: de binnenlanden van Zuid-Amerika zoo goed als Mongolië, China, Patagonië, Australië en Nieuw Zeeland, om te zwijgen van de streken der Eskimo's, Lapland, Klein Azië of Engelsch Jndië. Er zijn onderwerpen genoeg voor filmers, die vreem de streken willen filmen, maar altijd weer komt AfHka op de prop pen: en met succesdat leert de ervaring. De wereld, van de film JV/I EN kan de „wildernisfilms" in twee categorieën verdeelen. De •erste omvat de zuivere documentaires, •n bestaat uit louter authentieke op namen, min of meer systematisch ge rangschikt, soms met een wetenschap- pelijken inslag. cnmaar zwak verbon den door den draad van een „ver haal", dat dien naam als zoodanig nau welijks verdient. Deze soort is de eer lij ksle en uit wetenschappe lijk oogpunt meest belang wekkende. die echter het na deel heeft, dat ze niet erg dra matisch is en zoodoende heel gauw voor een klein publiek bestemd wordt, omdat de groote en op amusement beluste schare bioscoop- gangers den neiging aan den dag legt om dan maar liever naar een film met echte sterren te gaan en zich door een of ander liefdesverhaal te laten beko ren De tweede categorie, die veel meer omvat dan men denkt, bestaat uit een combinatie van authentieke scènes, met atudio-werk en samengebracht binnen eén afgeronde geschiedenis, met een romantischcn of sensationeelen inslag. Deze tweeslachtigheid garandeert ge woonlijk een gereed bezoek van het publiek, maar kan overigens, hoewel ze misschien met de beste bedoelingen is te voorschijn' geroepen, aan de waar de van de filmische documentatie veel afbreuk doen. Daar staat echter tegen over, dat deze werken, mits ze met ernst en deskundigheid zijn samenge steld. het vermogen bezitten om een willekeurig bioscooppubliek in aanra king te brengen met, cultuur- of na- tuur-schatten, waarvan het niet het flauwste begrip heeft. Ongemerkte leering ER zijn veel van die films, en ze va- rieeren tusschén de Duitsche film „Kautschuk" en de Amerikaan- sche „Trader Horn". De eerste was in hoofdzaak speelfilm, met een zeer groo te hoeveelheid studio-scènes, of althans passages, die volkomen geënscèneerd waren en de hand van den regisseur zelfs duidelijk verrieden, maar daar tusschcndoor waren op een voortreffe lijke wijze dingen ingewerkt, die een levendig beeld van cle fin dit geval Zuid-Amerikaansche) wildernis gaven. Zonder hier nadrukkelijk leerend te willen zijn gaf de film in die gedeelten een schat van bizonderheden over een vreemde streek, een reeks dingen, waar de meeste bioscoopbezoekers niets van wisten en die ongemerkt hun kennis verrijkten. Deze goede eigenschap had de film dan gemeen mot alle werken, die een interessant milieu tot achtergrond heb ben: ze verrijken ons ongemerkt. Ieder een weet op die indirecte manier iets af van de Amerikaansche marine, de Amerikaansche luchtmacht, de Fran- sche steenkolenmijnen, een Duitsche kunstzijdefabriek, een Amerikaansch ziekenhuis, en van tientallen andere onderwerpen meer. En het eenige wat men nog verder zou kunnen opmerken is. dat hef te hopen is, dat onze Neder- landsche filmindustrie nog eens zoo ver zal komen, dat ze ons ook wat leert van vele onderwerpen uit. ons eigen Nederlandsche leven. „Dood water" i er een voorbeeld van. en waarschijnlijk gaat Robert Siodmak's plan voor „Ki nine" ook in die richting. Altijd weer Afrika OEWEL,, Trader Hom" een geweldig publick succes was, moest ze voor degenen, die een eerlijke belang stelling voor het eigenlijke onderwerp van die film koesterden, cpu teleurstel ling blijven, omdat de heele geschiede nis zoozeer „gemaakt" smaakte en de kitsch zelfs menigmaal zijn neus om De „eierschedels' een van de belangrijkwekkende beelden uit *£>ark Rapture" (Foto Fox) L1F ANTEN JACHT! Een beeld uit de Fox film „Dark Rapture" van Ar mand en Leila DénisRoosevelt. den hoek stak, dat de originéele beelden daar allemaal mee besmet wer den. Niettemin: ook die film ging over Afrika en evenzeer deden dat „Trails in Africa", „Afrika spréékt", „Bring them back aiive" en doet hét de nieuw ste aanwinst, in den kring: „Dark rap ture", een film van het echtpaar Denis- Roosevelt, die over den Belgischen Congo handelt. Daarmee staan we weer voor het vreemde verschijnsel, dat Afrika steeds weer de aandacht gaande maakt dat het publiek graag films er over wil zien, ook al weet het al lang, dat de ci neasten, die de zware en gevaarlijke reis ondernemen, weinig opzienbarend nieuws meer mee kunnen brengen en altijd min of meer vervallen in hét re cept: imposante natuuropnamen, grap pige of spannende scènes over de ont moeting tusschen blanken en inlan ders, tafreeltjes uit het léven van een wilden stam, gevaarlijke en belangwek kende Wilde dieren en gewoonlijk als climax een leeuwenjacht of een wilden dans der inboorlingen. Degene, die tot nu toe. de beste films in dit. genre gemaakt hebben, zijn onge twijfeld de Johnsons geweést: Osa en wijlen Martin Johnson, die ettelijke expedities maakten, Diet grootschéep- sche middelen, en die met prachtige beelden plachten terug te komen. Is het interessant? HET werk van zoo'n filméxpeditie is véél zwaarder dan nien aan het resultaat soms kan zien. De leden werken onder uiterst moeilijke en primitieve omstandigheden en heb ben daarbij een techniek te beoefenen die juist een summum van nauwkeu righeid vergt. Het filmmateriaal uiterst gevoelig voor vocht, tempera- tuursinvloeden, licht en wat al niet meer. En elk contact met de bescha ving is verbroken, koelkasten en droog installaties ontbreken, de technische helpers zijn weinige en de tocht duurt lang en baart allerlei en gewoonlijk onaangename verrassingen. Bovendien ontbreken alle geraffi neerde middelen, die het een studio-re gisseur zoo ontzettend gemakkelijk kunnen maken. Er is maar één licht bron: de zon en alle objecten, die de cameraman zoekt, of het inlanders zijn of giraffen of oerwoudtafreelen, wer ken niet in het minste mee om gunstig voor de camera te komen. Dat men- schen als de Johnsons dan ook altijd met zulke haarscherpe en goed gepro- portionneerde opnamen terugkwamen, is, voor wie zich rekenschap geeft van hun moeilijkheden, een overtuigend be wijs voor hun routine en vergevorderd vakmanschap. Maar er komt nog iets bij: de reis is ongetwijfeld interessant en elk van de ledén der expeditie zal voor zich per soonlijk ervaringen en indrukken ver zameld hebben, die zijn leven ontegen zeggelijk hebben verrijkt. Maar zal hij en zal de cameraman in het bizon der ook in staat zijn om daarvan iets voelbaar te maken aan de duizen den onbekende en verveelde of criti- sche toeschouwers in de bioscoop? Zal hij deze mensehen, die niets weten van de voorbereidingen voor de expeditie, den overweldigenden aanblik van het onbekende land, de hitte, de kleuren pracht, de dagelijksch terugkeerende kleine en groote nieuwe ontdekkingen, toch kunnen laten zien hóe móói en belangwekkend hét was? Journalistieke flair VAN zoo'n cineast wordt véél meer gevraagd dan het afwerken van een natuurlijk vantevóren opge maakt werkplan. Het gaat als met elk reisverhaal. Iedereen kan tenslotte ver tellen wat hij beleefd heeft., maar er zijn journalistieke of romanciers-talen ten voor noodig om het pakkend en treffend te doen. Dat moet ook de wil dernis-filmer kunnen. Hoewel hij niets kan enscèneeren of laten overspelen, moet hij door de keuze en verdeeling van zijn beelden de sfeer en alle boeien de bizonderheden laten leven en tus schen de dingen die al in vorige wil dernisfilms uitkwamen met een fijnén neus juist die pétillante bizonderheden ontdekkért. die een bioscoopbezoeker zullen interesseeren. zoo góed als die met meer plezier het smakelijke, ge kruide en levendige verslag van een „specialen verslaggever" in zijn dag blad léést dan de droge en zakelijke mededeelingen; van een in clichéstijl ingekleed stukje, dat zich in niets ou- derschéidt van tién andere stukjes over tien andere onderwerpen. Deze flair, die de journalistieke het rneest benadert, onderscheidt ook den geboren documentairen filmer van een gewonen man met eèn caméra. Mén kon haar zién in hét werk van de Johnsons en ze is ook de beste eigenschap van de niéuwe film van het niéuwe ontdék- kérséchtpaar, de Dénis Roosevelt, (êert bloedverwant van den bekenden ^me- rikaansehén président): „Dark Rap ture". „Dark Rapture" DEZE film bevat veel dingen, die we al kénnen en veel situatiés, dié ons niet méér vérrassen, maar wéét aardige dingen naar voren te brengén, die ons frapeeren en een lé vendig bééld van Afrika's onuitputte lijke wildérnis geven. Ze voert ons naar een negerstam, waarvan de léden hun schedels vervormen tot wonderlijke ei-vormige hoofden, volgt op eén uiterst knappe wijze het bouwen van eén in- léndérsbrug, gééft enérvéerende din gen over een olifantenjacht en munt uit door een rijkdom aan scherp géoh- sérveerde en pakkend weergegeven bi zonderheden, waardoor het geheel zélfs één sóórt dramatische spanning krijgt. Hét is téchnisch verdér uitstèkénd filmwerk en dat, gepaard aan hét on- mièkenbaré talent van de makers, vóégt aan de serie van Afrika-films Wéér een geslaagd product tóe. P. rr LEILA ROOSEVELT had van jongs af aan een bijzonder zwak voor 3e natuur. Op school was aardrijkskun de het vak, dat haar voorliefde had en waarin ze dan ook uitblonk. En ook thans, nu zij zelf kipdéren heeft, is het nog steeds haar geliefde studie. Haar oudêrs, Mr. en Mrs. André Roosevelt, zat het reizen in het bloed en Leila was met hen réeds op tweejarigen leeftijd naar. Europa geweest. Toen zij vijftien was, had dit bèzoék zich nog viermaal her haald. Haar vader bezocht, toen Leila elf jaar was, de Goudkust van Afrika. Op dezen toch was Leila voor studie in Amerika achtergebleven en met belang stelling hoorde zij de verhalen aan, die haar vader deed over de landstreken, die hij in Afrika bezocht had. Speciaal de Pygmeeën, het rijk der dwergen, had haar diépe aandacht. Zoo zelfs, dat zij met alle gewéld, wanneer zij later zou trouwen, een Pygmee tot echtgenoot wil de hebben! Het is wel typisch, dat iets geheel anders geschiedde en dat zij op twintigjarigen leeftijd juist een man huwde, die integendeel buitengewoon lang was. Mocht de lengte van twee me ter dan ook niet in overeenstemming zijn met den gekoesterden wensch, het beroep van haar echtgenoot kwam voor 100 in haar lijn. Hij was dan ook niemand minder dan de beroemde ont dekkingsreiziger Armand Denis, en voor hen samen begon nu het ware leven van zwerven en trekken. In geen plaats vertooefden zij langer dan een jaar. Zelf6 op de gevaarlijkste expedities ver gezelde zij haar echtgenoot. Zoo vond men haar dan ook bij de Frank Buck- expeditie, waarvan men aanvankelijk gezegd had, dat de onderneming toch wel tè riskant voor haar was. Haar man besloot echter alsnog haar te laten na komen en Leila voegde zich weken na zijn afreis bij hem. Ook bij de expeditie van „Dark Rapture" volgde ze haar echtgenoot op korten afstan bij diéns reis door den Belgischen Congo. FINANCIEEL OVERZICHT Hoogére winsten van Amerikaansche onderne mingen. Steeltrust heeft haar preferent divi dend nóg niet verdiénd. Belangengemeen schap van A.B- en Robaver. DE <frinithemihgén, die na de krachtige kóêrsstügirtg óp de Néw Yórksché fortd- senmarkt zijn ingetreden, hebben niét kuririén vèbhiridérén, dat het geheele aspect dér beurs heel wat gunstiger is gebleven dan nog kort géledén hét geval was. De han del heeft zich belahgrijk uitgebreid en in bétrekkéljjk korten tijd werd een groot déei van de voorafgégane koersvérliezen weder ingéhaald, al konden dén ook in dé méeste gevallen de hoogsté nótééringen niét behou den blijven. Deze ontwikkéling séhijnt een bevestiging té zullén gaan vormen van dé omvatting, dat de invloed vAn de economische verbetéring hét óp den duur zal winnen vAn.de uitwer king der buitertlandêch-politieke factoren, a blijft mén er rêkening méde houden, dal laatstgenoémde zoo nu en dan eén scherpei terugslag zullen kunnen veroorzaken. Nu de oorlogsvrees vóór het oogenblik weer iets meer op den achtërgrond is geraakt, komi het gunstige niéuws uit het bedrijfsleven ten volle tot zjjn récht en hét waren speciaal dé bévredigéride financieélé resultaten van verschilléride belangrijke ondernemingen, dié dé kooplust ter beurze hebben aangewak kerd. De „Néw York Sun" berekénde, dat dé winsten van de eerste honderd indus- trieele ondernemingen, die haar kwartaal- statén over het tweede kwartaal van dit jaar publiceerden, met 89.6 zijn gestegen in vergelijking niet het overeenkomstige kwar taal van het vorige jaar, terwijl zü ruim 9 gróoter waren dan in het èerste kwartaai van 1939. De winstén van deze ondernémin- gen in het eerste halfjaar overtroffen die van de eerste hélft van 1938 met ruim 78 De jongste kwartaalstaat van de U. is. Steel sluit zich slechts in zooverre bij dit gunstige beeld aan, dat ook deze een verbe tering te zien geeft in vergelijking met hev overeenkomstige kwartaal van 1938. Tegen over het voorafgaande kwartaal is de betering slechts gering en ook ditmaal mi voor uitbetaling van het dividend op de pre- ferènte aandéelen nog bijna $5 millioen aan het opgeloopen surplus worden onttrokken. Kort geleden hadden er ter beurze echtér ge ruchten geloopen, volgens welke er slechts een gedeelte van het preferente dividend zou worden betaald; in dit opzicht is de kwar- taals-publicatiè dus nog meegevallen. De eléctricitéitsproductie, die naast den omvang der bedrijvigheid in de ijzer- ei. staalindustrie als een belangrijke „economi sche barometer" moet worden beschouwd, blijft zich ook voortdurend uitbreiden. In de laatste week steeg zij tot op drie na het hoogste, ooit béreikte cijfer. Dit heeft een goede uitwerking gehad op de vraag naar aandéelen van openbaar nutsbedrijven ter beurze, die toch reeds meer belangstel ling trokken als gevolg van de gun stigere politiek van de regeering ten aanzien van deze ondernemingen. Naar men weet. is eenigen tijd geleden door een actie van het Congres dé werkzaamheid der regee ring in de Tennessee Valley sterk aan ban den gelegd, hetgeen de hoop had opgewekt, dat ook de houding der regeering tegenover de openbaar nutsbedrijven op ander gebied soepeler zou worden. Een aanwijzing hier- an ziet men thans in het, dezer dagen geno- nen besluit, om de electriciteit, welke wordt opgewekt in de Colorado Federal Power fa brieken, door particuliere maatschappijen te doen distribueeren. De vermindering van den regeeringSinvloed op de openbaar nutsbedrij ven gééft op ziöh zelf weer aanleiding tot de hoop, dat het zal gelukken, de abnormale re- geeringsbemoeiïng ook op ander terrein en het machtsmisbruik, dat hierbij dikwijls toi uiting is gekomen, te besnoeien, waardoor het partiéuliere zakenleven weder meer ge legenheid zou hebben, zich te ontplooien. OP één gebied zal de regeeringsbemoei- ing in de Ver. Staten evenwel stellig in vollen omvang gehandhaafd en zelfs uitgébréid wordén, n.l. op -dat van den land bouw. De steunpolitiek, die hier reeds sinds jaren wordt toegepast'; hééft er toe geleid, dat de landbouw hoe langer hoe minder OP eigen beenen kan staan, zoodat de regee ring voortdurend verder moet gaan met het verstrekken vart premiés en subsidiés. Thans hééft zij besloten, een export-subsidié vóór katoen te vêrléenen ten bedrage van 1)$ dollarcent per lb., terwijl tegelijkertijd éen evenredige toeslag zal wórden verstrekt. bij dén uitvoer van in de Ver. Statén géprodu- ceerde katoenen goederen. De maatregel wordt gemotiveerd mét hét verlangen „een rédelUk gedéelté van den afzét op de weréld-katóenmarkt" te herkrij gen. Wys1 ijk is dê regéèring niet néder in gegaan op de Oorzaken, waardoor de afzét op de wereldmarkt vóór een goed deel voor Amerikaansche katoen te loor is gegaan. Zij had dan immers tót de cónclusié moéten ko- mén, dat voornaméljjk haar éigen landbouw politiek tót dé belangrijke dalirig van deh AmerikaanSéhèn kAtóeriexport heeft géléid I EN nieuwe verschijning bij de Duitsche film is Else Esier, die op hel oogenblik bij de UF.A. werkt. Ze speelde reeds een rol in de comedie Hallo Janine". (Foto 0(..Scholl) Tót de Aniérikaansche bedrijfstakken, die in den laatstéri tijd een opleving van betee- kenis te zien hebben gégeven, behoort dé industrie van rubberbanden. Volgens opga ve van de Rubber Manufacturers Association bedroegen de 'oandenafleverihgen in Juni 5.73 millioen stuks, wat een record is sinds Juni 1933, toen zij 6 millioen bedroegen. In de eerste zes maanden ven 1939 bedroegen de afleveringen bijna 27 millioen stuks tegen ca. 18 millioen in 'dezelfde periode van het vorige jaar. De verbetering in Juni was vóór al een gevplg van aankoop van banden ter vervanging van oude. Hiervoor bedroeg het cijfer 4.26 millioen, terwijl in het eerste halfjaar voor dit doel ca. 17 millioen banden werden afgezet. De groote omvang van het ban'denverbruik opent gunstige perspectieven voor den afzet van rubber In de Ver. Staten. In Juni is deze trouwens reeds zeer bevredi gend geweest. Het verbruik door de rubber fabrieken in de Ver. Staten bedroeg in deie maand 47.259 ton tegén 44.377 ton in Mei en slechts 32.540 ton in Juni 1938. De verwachting, dat het Amerikaansche rubberverbruik in de naaste toekomst ver der zal toenemen, is mede van invloed ge weest op het besluit van het Internationale Rubberrestrictie-Comité tot vérhóoging van het uitvoerpercentage met 5 pet., niet slechts voor het vierde kwartaal van dit jaar, doch niet terugwerkende kracht, en terugkomend op de vroegere beslissing, ook voor het der de. kwartaal. Overigens is de verhoóging ook ten volle verantwoord, wanneer sléchts re kening wordt gehouden met de huidige sta tistische positie van de rubber. Zoo wijst de firma Symington en Sinclair er op, dat de voorraden rubber tot een zoo laag peil zjjn gedaald, dat aanvulling ervan dringend nood zakelijk is. In verhouding tot het verbruik zjjn de wereldvoorraden, thans op het laag ste peil gekomen sinds het restrictie-schema tot stand kwam, terwijl het absolute cijfer der voorraden lagér is dan velé jaren het geval is geweest. Het is niet duidelijk, of het besluit van het Rubber Comité reeds eenigermate reke ning houdt met de ruilovereenkomst tusêchen Engeland en Amerika, op grond waarvan 80.000 ton rubber geleverd moet worden, het geen een verhooging van het uitvoerpercen tage gedurende zes maanden met 10 pet. noo dig zou maken. Hoe dit ook zij, in elk geval is er een ver ruiming 'Her productie ingetreden en nog op handen, die voor de rubbermaatschappijen slechts gunstig kan zjjn, tenminste wanneer de prijs zich op ongeveer het tegenwoordige peil zou handhaven. De rubbernoteering te Londen, die zich langen tijd op omstreeks 8 d. per lb. had bewogen, was tot ca. 8% d. gestegen, maar is na het bekend worden van het besluit van het Restrictie-Comité iets ingezakt. Daaraan is het toe te schrij ven, dat de vaste stemming voor rubberaan- deelen op de Amsterdamsclhe beurs tijdelijk voor een reactie plaats maakte. Het is wel opmerkelijk, dat de noteerin gen voor rubberaandeelen zich nog steeds be neden het peil bewegen, 'dat het vorige jaar bereikt was, toen de rubberprjjs aanzienlek lager en 'de restrictie nog scherper was dan thans. Verwacht mag worden, dat de finan- cieele resultaten der rubberondernemingen over het loopende jaar gunstiger zullen wor den dan over 1938. toen toch ook in verschil lende gevallen nog een bevredigend dividend kon worden uitgekeerd. De tusschen de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bankvereeniging tot stand gekomen belangengemeenschap heeft tot een krachtige koersstijging van de aandeelen der beide instellingen geleid, waarbij rekening wordt gehouden met de verwachting, dat de terugbetaling op de aandeelenkapitalen aan de rentabiliteit der banken ten goede zal komen, terwijl, wat de Amsterdamsche Bank betreft, ook de uitkeering van een bedrag van ca. 18 millioen uit de reserve aan aan deelhouders door dezen met bevrediging is begroet. Voor de beurs in haar geheel zal de samensmelting der instellingen echter in zooverre minder prettige gevolgen hebben, dat thans in nog meerdere mate dan tot dus verre door de banken ontvangen orders „in elkaar gesloten" kunnen worden, buiten de beurs om. De reeds zoo zeer ingekrompen beurshandel zal hierdoor verder beperkt worden. Op de beleggingsmarkt heeft de koerBver- betering voor staatsfondsen verderen voort gang gemaakt, doch de handel bleef hier oralsnog van geringen omvang. Ook ver schillende gemeente-obligatiën waren wat hoo ger. De 3% soorten 's-Gravenhage konden den pari-koers zelfs weder overschrijden. De val van het ministerie 'deed de stem ming op de obligatie-markt geheel omslaan. Vooral staatsfondsen waren aangeboden en de koersen daalden dientengevolge in één slag met 12}$ pet. Op de aandeelenmarkt viel een daarann tegenovergestelde koerde- weging waar te nemen. De vrees, dat wij ook in ons land een regeering zullen krijgen, welker programma op een „vlotte uitgaven- politiek' gebaseerd zal zijn. met een daaraan verbonden, al dan niet vrijwillige verdere de valuatie van den gulden, veroorzaakte nieuwe raag naar Nederlandsche, maar vooral ook aar Amerikaansche aandeelen, waardoor een verdere koersverbetering intrad. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3V, Nederland 98 13/16. 98 16/16, 9« 5/8. Nederland 96/05, 84 11/16. 85 5/8. Nederland '36 99 1 4, 99 3/4. Nederland '37 90 5/8. 93}^. 3^—3 Nederland 96, 97 3/8. 3 Ned. Indië 94, 95 3/4, 95 3/8. Bethlehem Steel 44 5/8. 48!^, 48 U.S. Steel 35, 40 7/8. 40 5/8 General Motors 35. 36 1/8. 35 7/8. Aku 35 3/4. 3736 1/4, 37 1/8. Unilever 128 1,4. 130 3/8, 129. Philips' 200203 1 4, 201 3/4. Kon. Petroleum 300}/i. 306, 305. Amsterdam-Rubber i88 1 /4, 193}^, 190, 191)$. Deli Batavia Rubber 132J4, 139j-£. Indische Rubber 120, 129}$, 124, 129 7/8 Serbadjadi 86 1/4, 89 1/4. 88}$. Handelsver. „Amsterdam" 401)$, 405}$, 402J4 Javasche Cultuur 194, 198, 194}$. Deli Batavia Tabak 130, 133}*, 131}$. Deli Mü. 188}$. 193}$. 190. Holland Amerika Lijn 97}$, 98. Ned. Scheepvaart Unie 107 1,4, 106 5/8, 108)4 107 3/8. Amsterdamsche Bank 131, 142, 13/6. Rotterdamsche Bankver. 107, 117)$, 112 lj£

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8