Prins Bernhard zorgde voor de verrassing op den laatsten dag De Vier-daagsche ten einde Tegenwoordigheid van geest van een kapelmeester EEN REQEN VAN BLOEMEN Ronde van Frankrijk Een rustdag in Annecy $2 Van der Voort wint te Nijmegen Om den Davisbeker De strijd om den Horthy-beker 3e BLAD PAG. 1 AMCRSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 JULI 193R (Van onzen specialen verslaggever) NIJMEGENVrijdag. ZOO is dan alle leed geleden, alle pijn vergeten, alle narigheid overwonnen, elke blaar verdwenen en elke kuitspier weer nor maal, Louis Bannet speelt vanavond in de Vereeniging, en daar kan men ze zien zweven, de dames en heeren, die vanmiddag nog moei zaam strompelden van het Oeffeltsche veer naar Gennep, zich onder veel ach's en wee's lieten masseeren door een pootigen heer of een zeer kwiek dametje van het Nederlandsche genootschap vóór heil gymnastiek en massage, en angstig starend naar de kilometerborden die maar geen lage nummers wilden vertoonen. Het zit er op voor een jaar, maar eerst hebben de Nijmegenaren nog gezorgd voor een slot dat pakte! Bij honderden, ja duizenden tegelijk stroomden ze naar de Mooksche baan, kochten alle bloemenkooplui leeg, zetten zich op stoeltjes, of zoo maar in het gras langs den weg, en deelden met kwistige hand hun huldeblijken uit aan de dappere wandelaars, die dikwijls met lood in de schoenen die laatste kilometers tegemoet gingen. Ze staken die arme tobbers, wien het huilen vaak nader stond dan het lachen, een hart onder den riemfleurden hen op met hun aanmoedigingen, en net als een oud cavaleriepaarddat het signaal voor den aanval hoort, zoo staken die moedeloozen den kop weer op, gooiden de vaak och zoo pijnlijke voeten fier vooruitde armen, die slap langs het lichaam hingen, begonnen vanzelf weer ie zwaaien, en met het laatste restje wilskracht trokken ze de Keizer stad binnen, doodmoe, maar gelukkig! f\lE ontvangst daar in Mook, U Malden en verder langs heel den straatweg tot voor de kazerne in Nijmegen dat is altijd weer iets heel bijzonders, dat spreekt tot het hart door zijn spontaniteit, zijn hartelijkheid en sportiviteit. Het is waarlijk een prestatie, die er wezen mag, om deze vierdaag- sche afstandsmarschen, onver schillig in welke categorie men meeloopt, tot een goed einde te brengen, en die bloemen, welke zoo kwistig neerdalen in de armen van 3800 dapperen, zijn dubbel en dwars verdiend Gennep in Vierdaagsche sfeer In verband met het feit, dat de schip brug te Cuyk niet was gelegd, en dus met ponten gewerkt moest worden, had men de deelnemers over vier verschil lende pontveren verdeeld: de 30-ers gin gen bij Heumen over de Maas, de 50-ers bij Katwijk, de 40-ers bij Cuyk en de 55-ers ten slotte bij Oeffeit, tegenover Gennep, waardoor tot groote vreugde van de bevolking ook dit stadje dus in de yierdaagsche sfeer werd getrokken. Dat men dit op prijs heeft gesteld, bleek wel uit de tallooze vlaggen, die van de huizen wapperden; bovendien concer teerde op de Markt de plaatselijke har monie. en de bevolking zorgde er wel voor, dat het den wandelaars aan toe juichingen en aanmoedigingen niet ont brak. Trouwens, die hadden ze wel noo- dig ook, want het laatste stuk, ter leng te van meer dan 20 K.M., over het beton van de Mooksche baan, langs de Pias molen. Mook en Malden zal den mees- tén niet gemakkelijk gevallen zijn. Een aardig moment was het, toen omstreeks twaalf uur Prins Bern hard in zijn lichtgele Ford door Oeffeit kwam, en naar het veer reed. Bliksemsnel kwam hier de wacht in het geweer, keurig brach ten de jongens het saluut, en in een oogwenk zag Z.K.H. zich omringd door tientallen wandelaars, die evenals hij, op de pont moesten wachten, welke juist aan den over kant meerde. Lachend informeerde Z.K.H. naar de conditie van de hee ren, vroeg of ze geen last van bla ren hadden, en de wandelaars ble ven het antwoord niet schuldig. Enkele Vierdaagsche officials wer den aan Z.K.H. voorgesteld, en daar na reed de Prins, die zelf aan het stuur zat, zijn wagen de inmiddels teruggekeerde pont op, nog steeds begeleid door een eere-escorte van tallooze wandelaars. Spontaan en oprecht gemeend klonken hun cheers, toen Z.K.H. de pont verliet, toegejuicht door de langs den oever opgestelde bevolking. De kapelmeester van de harmonie in Oeffeit leverde op het moment, dat de Prins de markt opreed, een meester stuk van muzikale tegenwoordigheid van geest; midden in een daverende marsch tikte hij af, en liet na twee hoogstens drie seconden, zijn mannen het Wilhelmus spelen, alsof ze al een paar uur op den Prins hadden staan wachten! De Prins stelde die muzikale attentie blijkbaar op prijs, en de diri gent oogst een vriendelijk knikje, waar op hij vermoedelijk zijn leven lang wel trotsch zal zijn! De eersten komen binnen EVEN na het middaguur kwamen de eerste deelnemers Nijmegen reeds binnen, hoofdzakelijk uit de cate gorie der 30-ers, maar het liep reeds naar twee uur, toen de eerste groote groepen en militaire detachementen in zicht kwamen. In de voorste gelederen marcheerden de Engelschen en Denen; vooral de beambten van de Stock Kolonel Scharroo, commandant van de brigade genietroepen, reikt aan de jon gens van het eerste regiment de kruisen uit. Links de commandant van het detachement, de sergeant Van Manen De uit Utrecht afkomstige Amster- damsche agent van politie P. Regtien, ontving als eerste van zijn corps het gouden kruis mandanten present, om officieren en manschappen te huldigen met hun prestaties. Zoo spreekt overste Slagter. commandant van de kolo niale reserve, zijn mannetjes toe, en prijst hen voor hun keurige marsch- vaardigheid, ondanks het feit. dat ze nog niet zoo lang in dienst zijn. 'n Aardig moment is het, wanneer hij, met de manschappen, een drie werf hoera uitbrengt op zijn broer, den kapitein Slagter, die het com mando over de troep voerde, en ty peerend is ook, dat daarna deze beide officieren drie cheers aanhef fen voor de troep, die onder hun be velen staat. De oogen van de jon gens glinsteren, zoo iets vinden ze „reuze"! Kolonel P. W. Scharroo, commandant van de brigade Genietroepen, reikt eveneens persoonlijk de kruizen aan de jongens van het eerste en tweede regi ment uit, die elk met hun tienen met goed gevolg de marschen beëindigden. En zoo gaat het ook bij de andere wa pens, overal is de corpscommandant aanwezig, hetgeen door officieren zoo wel als manschappen hoogèlijk gewaar deerd wordt. Bij de Amsterdamsche politie wordt er eentje extra in het zonnejte gezet. Het is de agent P. Regtien, die voor de tiende maal aan de marschen deel neemt. en de eerste Amsterdamsche po litieman is, aan wien het gouden kruis kan worden toegekend. Trouwens, er zijn nog meer gelukkigen, die vandaag met goud mogen blinken, o.a. de heer van Hemmen uit Amersfoort, een be kende figuur in de organisatie van de wandelsport. Uitvallers Hedenochtend waren er slechts acht deelnemers thuisgebleven, zoodat het totaal der uitvallers toen 63 was. Heden in den loop van den dag hebben allen op eenige kleine uitzonderingen na, het doel van den marsch bereikt. Er waren heden slechts vier uitvallers, zoodat het totaal is geworden 67, nog geen twee procent der deelnemers. Prins Bernhard arriveert aan het veer officials worden Exchange onderhielden een fenomenaal tempo; toen wij hen omstreeks elf uur bij de Piasmolen ontmoetten, leek het wel, of ze aan het snelwandelen warep. Voorts merkten wij in de voorhoede op het Rotterdamsche Neptunus, de Haag- sche Vierdaagsche, de E.S.V. uit Tilburg, de U.P.S. uit Utrecht, de wandelsport- vereeniging der Ned. Spoorwegen, de P.T.G. uit Den Haag, Vivo uit Hilver sum, A.Z.V. uit Amsterdam, dit voor wat de 55-ers betreft. Bij de militairen waren het de huza ren en de koloniale reserve, die zooals gebruikelijk, aan de spits gingen, maar ook de mannen van de veldartillerie, en het detachement korporaals van de S.V.O.I. uit Kampen mocht er wezen. Van de damesploegen noemen wij we derom de Haagsche Vierdaagsche, voorts het N.J.V. uit Rotterdam, de Blauwvosjes uit Nijmegen, de P.T.G. uit Den Haag en de Rotterdamsche Wandelsportvereeniging. Zoo stroomden uit vier ver schillende toegangswegen de wan delaars naar de Mooksche baan, die tegen twee uur in den middag een vrijwel onafgebroken file van Vierdagenaars te aanschouwen gaf, die voortmarcheerden tus- schen een haag van geestdriftige bewonderaars, naar het zoo lang verbeide eindpunt; het befaamde Molenveld. De prijsuitreiking op het Molenveld PRIJSUITREIKING op het Molen- véld! Een wijde grasvlakte, achter de kazerne van de koloniale re serve. tentjes met stapels medailles en cijfers, honderden belangstellenden ach ter de in carré gespannen touwen, en binnen dit carré de genoodigden. hoofd en opper-officieren met hun dames, een elegant publiek. Apart willen wij even noemen den luitenant-generaal I. H. Reynders, chef van den genera len staf, voor wien alle detachementleiders, bij het passeeren, „hoofd links" comraan- deeren. Waneer do militairen binnenruk ken, zijn onmiddellijk de corpscom- te Oeffelt. en verschillende vierdaagsche hem voorgesteld Individueele bekroningen Hieronder laten wij volgen de lijst van de voornaamste individueele bekro ningen, het reëultaat van vier dagen kranig marcheeren. Het gouden kruis voor tienmaal deel neming ontvingen: C. J. Schoenmaker, J. J. C. Klep, A. Bos Phzn., H. A. Feenstra, D. de Wilde, A. M. Veltkamp, P. Regtien, G. J. Thys* sen, P. Keur, L. Winters, M. C. H. F. Schneider, G. W. Kamperman, C. B. M. Slieker, G. de Jonge, Th. H. Keyzer, E. van den Hooff, A. A. H. F. van Hem men, P. Sj. Panhuis, M. J. de Bruin, G. Th. Pluim, R. G. J. F. van de Weyer, J. H. Th. Rief, J. N. Overweg, H. J. Wuyster, S. M. Roze, J. D. Hascher, J. A. A. M. Maasen, P. H. J. Janssen, J. C. J. M. van Groeningen. Joh. Tax, G. J. M. Rief, C. M. Lammerinks, A. M. C. V. Keyzer, P. M. van Wijk, T. Folmer, Th. Janssen, mej. C. Th. Steffelaar, mevr. M Klaver-Budding en M. A. Hemelop. De gouden kroon voor elfmaal deel neming kregen: H. G. Anemaet, A. C. de Willige, D. Vleghert.. L. Apon, H. Schoonhagen, J. Michorius, A. H. Snoek, dr. J. G Röhner, A. J. F. Roeleven, Th. A. Groot huizen, H. F. Henneman, mevr. E. Huur man-Kuiper. De gouden twaalf: J. Willemse, C. H. Bennink, H. de Jonge, H. J. van Diepenbeek, mevr. P. H. Janssen-Dewaal. De gouden veertien: W. J. Korte. De gouden vijftien: W. F. A. van der Kléy, K. Vis. W. de Haas en mevr. M. J. van der Kley- Vrijenhoek. De gouden zeventien: Jhr. G. H. A. van Kipschót, D. F. J. Brandwijk en J. H. Teunissen van Manen. De gouden achttien: A. A. M. Göbel. De gouden een en twintig: A. G. C. G. Dinkhuvsen en P. J. van der Kaay. WIELRENNEN Morgen arriveeren de renners te Parijs (van een specialen verslaggever) ANNECY, 29 Juli. Als er ooit een rustdag verdiend is geweest, dan is het deze in Annecy, welke thans eens niet vergald wordt door slecht weer, maar begunstigd door prachtige zonneschijn en windstilte. Warm is het niet, daarvoor zorgt het koele water van het meer. Ve len hebben dan ook den dag aan de oevers van het blauw groene water doorgebracht. Velen, niet de coureurs, die niet van de kille ge neugten mogen genieten, omdat zij in training zijn. Zij slenteren door de stad, zitten in de hai van hun hotel, lezen de bergen post. welke nog steeds naar de etappe plaatsen toestroomt en zij amuseeren zich met elkaar, vertellen de beleve nissen van de laatste etappes. Er is geen twijfel aan of allen zijn blij, dat de Alpen achter den rug zijn. De debutanten in de Ronde vreesden de bergen, omdat zij gehoord hadden van de moeilijkheden, de ervarenen waren bang, omdat zij uit hun herinnè- ring konden putten. De bergen hebben niet alleen veel gevergd van de lichamelijke krachten van de coureurs, zij hebben hen ook geestelijk zeer sterk aangepakt. Wij wezen er in vorige, artikelen reeds op, welk een ontzaggelijke inspanning er noodig is om de etappes in de pyre- neeën en in de Alpen te volbrengen. Men zou echter de werkelijkheid mee moeten maken, om dit alles in het juis te licht te zién. De verschrikking der bergen is voor bij en Parijs wacht de renners. Zij zou den geen rustdag noodig hebbèn wan neer de beide laatste etappes niet zoo zwaar waren, want wellicht ware het dan beter hen zonder dralen op Parijs af te sturen. Nu is zulks een onmoge lijkheid en het is de vraag of de over gebleven dapperen morgén en over morgen in staat zijn twee etappes van ongeveer 300 K.M. te rijden. Twee etappes, welke elk een overwin naar zullen geven. Een etappe-overwin ning spreekt tot het publiek. Men kan nog zoo goed, nog zoo regelmatig rij den, eerst wanneer de coureur er in geslaagd is in een etappe als eerste te eindigen, dan wordt zijn naam door een ieder uitgesproken. Men kijkt hem na, men bedélt om zijn handteekening, men vraagt er om slechts heel even zijn fiets te mogen vasthouden. Hij is de man van den dag. Het Fransche volk is verzot op adora tie, men zoekt helden overal, ook in de sport, thans vooral in den Tour de France. En in zeker opzicht zijn deze ronde renners ook helden, want men moet waarlijk heldenmoed bezitten, om aan de ronde te beginnen, en zeker om haar geheel uit te rijden. In de Nederlandsche equipe hebben w-ij slechts één etappe-overwinnaar. Anton van Schendel heeft het derde gedeelte van de etappe gewonnen. Maar. wij hebben in het ploegje meer renners, die tot een zege in staat zijn. Allereerst Albert van Schendel, wiens vorm momenteel zoo uitstekend is. Toen wij hem gistermorgen spraken, zei hij lachend zin te hebben in een overwinning in de laatste etappe naar Parijs. Het zou ons Hollandsch hart goed doen een landgenoot het enorme Pare des Princes-stadion te zien bin nenstuiven. Of het echter zoover zal komen? Wij hebben vooorts een De Korver, een Lambrichts, die genoeg capaciteiten be zitten om een zege uit het vuur van den strijd te sleepen. Waarom slagen zij daarin niet? Wij hebben ons zelf deze vraag herhaaldelijk gesteld. De gebrs. Van Schendel hebben- in dén Tour er varing, zij kennen het vak en zij weten de juiste momenten uit te kiezen om te demarreerén: zelfs wanneer zij op dat oogenblik achter in het peleton hangen. Hun aandacht is altijd bij den koers en zij durven weg te loopen. Deze durf ontbreekt naar onze meening Lam- brióhta en De Korver. Zij lijken bang om een aanval te wagen en zij verdedi gen hun positie welke zij door constant rijden verkregen hebben. Daarom gaat het vooral om durf. La ten wij hopen, dat onze landgenooten in de laatste etappes iets wagen. Zij kunnen er zeker van zijn, dat het pele ton niet te veel strijd zal geven, omdat de Ronde eigenlijk al beslist is. Wan neer er ooit daarvoor een kans is ge weest, dan is het nu. Maar ook zonder dat zijn wij volko men tevreden over de debuteérendé Ne derlandsche ploeg. Onze coureurs heb ben ervaring opgedaan, wélke zij zich in de volgende ronde' ongetwijfeld ten nutte zullen maken. Naar onze over tuiging heeft Nederland een vaste plaats voor een volledige equipe in de groote, de zware, de ontzettende Ronde van Frankrijk verkrégen. ANNECY, 28 Juli. Tijdens den rustdag te Annecv vernamen wij, dat de Nederlandsche ploeg, welke deelneemt aan de Ronde van Frankrijk, voor de eerste maal in Nederland zal starten op Dinsdag 1 Augustus te Valkenburg. Voorts zal de ploeg deelnemen aan wedstrijden, welke óp Zon dag 6 Augustus te Ginneken wor den georganiseerd. Verder vernamen wij nog, dat hier sprake is van het volledige team. zoo dat te Valkenburg en Ginneken de acht renners, die oorspronkelijk uit Pa rijs zijn vertrokken, t.w. Albert en An ton van Schendel, Lambrichts, De Korver. Dominicus, Héllemons, Sijen én Gommers, zullen rijden. Onderhandelingen met de Stadion- baan te Amsterdam hebben nog niet tot een gunstig resultaat geleid, doch de mogelijkhéid blijft bestaan, dat de ploeg ook daar nog zal uitkomen. Ver der worden nog besprekingen gevoerd met de baan te Nijmegen. Meubelen koopL U voor vandaag ot morgeiv Meubelen koopt U pra» tisch voor Uw geheel* leve* Zorgt er daaror* voor dat ze solied. smaal» vol en doelmatig zijn. Gaat naar een adres waar U er op vertrouwen kunt geheel in Uw belang g« adviseerd te worden. Be» zint voor gij begint. Weatainqel 10-11-12-13 Amersfc NIJMEGEN, 28 Juli. Op de wielen baan „Groenewoud" hebben gister» avond Klink, de Nederlandsche kam* pioen-achtervolgine en het Utrechtsch- Amsterdamsche koppel Zwartepoorte-» Van der Voort successen behaald. In den achtervolgingswedstrijd won Klink van Pijnenburg en Van Slaat», en in de finale versloeg hij Savelsbesg met 15 meter voorsprong. Klink werd gehuldigd door deelnemers van da Vierdaagsche uit Den Helder. In de sprint werd Pcllenaars voor Wals en Van der Voort winnaar. In de hoofdklassementenrace van 250 ronden, over 55 km. werd zoo fel gestreden, dat vier klassementen niet gehouden konden worden. Ten slotte won het Amsterdamsche koppel ZwaP- tepoorteVgn der Voort. Met 10 pun ten toonde het zich de meerdere van' de koppels Van Schijndel-Van den Broek. WalsPellenaars en Pijnen burg— Slaats. LAWNTENNtf Zuid-SlaviëDuitschland ZAGREB, 27 Juli. Vrijdag, Zater- dag en Zondag wordt te Zagreb de eind» strijd in de Eüropeesche zóne om den Davisbeker gespeeld tusschen Zuid- Slavië en Duitschland. De loting voor de enkelspelen en het dubbelspel had het volgende resultaat# Vrijdag: Puncec (Zuid-Slavië) tegen Goepfert (Duitschland) gevolgd door Mitic (Zuid-Slavie) tegen Henkei (Duitschland). Zaterdag: Kukuljevic en Puncec (Zuid-Slavië) tegen Henkei en Menzel (Duitschland). Zondag: Mitic tegen Goepfert, gevolgd door Puncec tegen Henkei. Heden: Nederland tegen Hongarije DOETINCHEM, 28 Juli. De loting voor de waterpolowedstrijden om den Horthybeker had het volgende resul taat: 9 Juli: HongarijeNederland, scheidsrechter Thierry, grensrechten Dahmen en de Raeve, tijdopnemer De- lahaye. BelgiëFrankrijk, scheidsrech ter Simko, grensrechters Hofmann en de Vries, tijdopnemer Hauptmann. Duitschland—Italië, scheidsrechter Schlenker, grensrechters de Raeve en Thierry, tijdopnemer Delbort. 30 Juli: HongarijeItalië,, scheids rechter Dahmen, grensrechters Haupt mann en Delahaye. tijdopnemer Thier ry. BeljgiëNederland, scheidsrechter Hofmann, grensrechters Schlenker en Delbort, tijdopnemer Simko. Duitschland—Frankrijk, scheidsrech ter de Vries, grensrechters Simko en Delahaye, tijdopnemer de Raeve. Aug. Frankrijk—Nederland. Scheids rechter Hauptmann, grensrechter» Schlenker en Hofmann, tijdopnemer Delahaye. BelgiëItalië, scheidsrechter Dah men, grensrechters Simko en Delbort, tijdopnemer Thierry. Duitschland—Hongarije, scheidsrech ter de Raeve, grensrechters Thierry en Delahaye, tijdopnemer de Vries. 2 Aug. Frankrijk—Italië, scheidsrech ter Hauptmann, grensrechters Schlén ker en Dahmen, tijdopnemer Simko. België—Hongarije, scheidsrechter Hofmann, grensrechters de Vriés en Hauptmann, tijdopnemer Thierry. Duitschland—Nederland, scheidsrech ter Delbort, grensrechter Delahaye en Schlenker, tijdopnemer de Raeve. 4 Aug. Italië—Nederland, scheids rechter Delahaye, grensrechters Thier ry en Dahmen, tijdopnemer Hofmann. BelgiëDuitschland, scheidsrechter Simko, grensrechters Delbort en Thier ry. tijdopnemer Schlenker. FrankrijkDuitschland, scheidsrech ter de Vries, grensrechters de Raeve en Hofmann, tijdopnemer Dahmen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9