AMERIKA J 4620 in de branding STADSNIEUWS JK DACHT ZOO dat ik alleen uit was Soest heeft een carillon Veiligheid voor alles EXAMENS r Maar er bleken gisteren nog een paar menschen meer op het pad te zijn UITTOCHT NAAR HET LAND Kinderspeelhuisje in het Paleispark ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD Donderdagavond naar het Boschtheater A vondklokkenspel r Duisternis overviel ook het station Oxfordgroep Belangrijke giften Politievaria MARS QOOIT ROET IN 'T ETEN VI Kerkelijke plechtig heid Se BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 31 JULI 1939 j 7 ERKEUJK waar, ik dacht Zondag dat ik alleen uit zou zijn. toen ik in den 1/1/ wagen stapte om in den middag een klein ritje door onze onvolprezen pro- vincie te maken. Het bleek evenwel, dat nog een paar menschen meer het zelfde plan hadden uitgebroed, en zich ook op weg hadden begeven, ten einde een wijle te genieten van bosch en heide en zonneschijn. Wat zeg ik. een paar menschen meer? Er is een goed Nederlandsch spreekwoord, zeggende, dat men door de boomen het bosch niet meer kan zien. Welnu, gisteren waren we. wat het toerisme betreft, zoover, dat men door de menschen het bosch noch de heide meer kon zien. Het leek wel. of heel Nederland in alle mogelijke, onmogelijke, waarschijnlijke en onwaarschijnlijke vervoermiddelen en kleeding naar de provincie Utrecht was ge trokken om het natuurschoon of eikaars schoon? te bewonderen, en daaraan nog een bizondere noot toe te voegen, namelijk die van Brabantsch bont, dat tegenwoor dig hoe langer hoe meer de trekkers-uniform schijnt te worden. OVERIGENS beteekent het treksei- loen ook, als ik goed heb gezien een volkomen „Umwertung beider Geschlechter". want de heeren der schepping trekken gemeenlijk in da mesblouses met open hals, duidelijker gezegd: décolleté, en het zwakke ge slacht doet als maar moeite om er zoo mannelijk mogelijk uit te zien, hetzij in lange pantalon, dewelke men dan strandpyama pleegt te noemen, hetzij in rijbroek met lederen beenkappen, die in dezen zomertijd blijkbaar das ewig weibliche symboliseeren. Hoe net zij, ik was gistermiddag niet bepaald alleen uit. De bermen van de wegen waren bezaaid met motorfietsen en auto's, die daar geparkeerd waren, terwijl de gelukkige eigenaren en eige naressen languit in bosch of heide la gen, alwaar Morpheus zich over hen vol goede zorgen had ontfermd, of zij zelf een bij voorbaat verloren strijd voerden tegen wespen en ander net- en vliesvleu- gelig gedierte, dat den eigenaar van het bosch beter dan de menschen zeer beslist niet de resten van de lunch wil de laten, en dus gemeentereinigings diensten wilde verrichten. In de fraaie omgeving van de Leusder Heide zagen wij twee groote vrachtauto's langs den weg stoppen, en zich daar ont laden. Die lading bleek te bestaan uit twee rijk met kinderen gezegende gezinnen plus de grootouders en eenige ooms en tantes. Ware het daarbij nu nog maar ge bleven, maar men had het goed geoor deeld om ook den halven huiskamer-in ventaris mee te nemen, bestaande uit een hechte en weldoortimmerde tafel met uit- schuifbledden, zes gewone stoelen met rechte leuning en trijpen zitting, twee cra- pauds en bovendien nog eenige op- en in klapbare ligstoelen. Voorts kwam uit de vrachtwagens nog de inhoud van het thee meubel te voorschijn, zoodat de heele fa milie binnen zeer korten tijd heel gezellig aan tafel in het bosch de lunch gebruikte met een heerlijk kopje thee Over de uitgestrekte Leusder Hei zag men in alle richtingen, ook die waar van vast staat dat daar geen begaande wegen loopen. auto's en fietsen, rijden, de weg naar Maarn liep niet meer tusschen boomen, maar tusschen auto's motor- en trapfietsen, en on de groote straatwegen was het in de middaguren eenvoudig fileverkeer. Wie in dezen tijd van het jaar eens gaat kijken in het Gooi, zoo tusschen Hilversum en de Lagè Vuursche, en ook nog Noordelijker, moet wel tot de conclusie komen, dat de bevolking van het Gooi minstens met honderd procent is vermeerderd, want de natuur gaat daar schuil achter heele tentensteden, die in een enkelen dag zijn verrezen, en in de buurt van Soesterberg is het al niet minder. Nederland is gisterén naar buiten ge trokken. De steden hebben hun bevolking zien wegtrekken naar het land. Er zal wel meer zijn achtergebleven dan alleen het beroemde vrouwtje achter het nog meer beroemde spinnewiel, maar de uittocht van gisteren is eenvoudig for midabel geweest. En de provincie Utrecht heeft van dezen toeristengolf wel het haar ruim schoots toekomende deel gekregen. Aan T. van Hoogèvest N.V., alhier, werd na dé onderhandsche aanbeste ding, door den architect ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, te Amsterdam, het bouwen van een kinderspeel huisje in het park van het Kon. Pa leis te Soe6tdijk opgedragen. Laatste voorstelling van „Een romantische liefde'' De tweede opvoering van „Een Ro mantische liefde" is gisteravond verge zeld gegaan van een gestagen regenval Desondanks heeft de voorstelling door gang gevonden en men moet bewonde ring hebben voor de volharding waar mee Arlecchino haar taak volbracht. Met dit al was de opvoering voor het beperkte aantal belangstellenden kennelijk 'hadden velen zich door het weer laten weerhouden geen onver deeld genoegen. De regen deed de ge- noegelijkheid min of meer wegspoe len Bob Oosthoek's tooneelgroep heeft echter besloten in ons Boschtheater nog één reprise te geven, ten einde aan de teleurstelling van Zondagavond tege moet te komen. Op Donderdag a.s. des avonds om kwart over acht, zal arlec chino nogmaals een opvoering geven van Edmond Rostand's Romantische liefde. WAT ETEN WIJ MORGEN: VOOR DE KOFFIETAFEL Kaassandwiches. Bereiding: Snijd oud brood (liefst casino) in gelijke dunne sneedjes zon der korst. Leg op elk sneed je een even groot stukje kaas en vervolgens op de helft van het aantal sneedjes een plakje ham. Maak de sandwiches zoo, dat ham en kaas op elkaar komen. Bak de boter lichtbruin in de koekepan. Leg de sand wiches er dan voorzichtig in, en bak ze aan beide kanten lichtbruin. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebraden versche worst. Andijviestamppot. Citroensoufflé. Bereiding (6 personen)90 gr. bo ter, 180 gr. suiker, 4 eieren, wat geraspte citroenschil, sap van 3 citroenen, 20 gr bloem. Roer de boter met een houten lepel in een kom tot ze zeer zacht geworden is. Voeg er steeds flink roerende, één voor één de eierdooiers aan toe. Voeg er vervolgens de suiker, de bloem, de ge raspte citroenschil en het citroensap bij. Laat deze massa onder goed roeren eventjes doorkoken. Klop de eiwitten stijf en vermeng de massa hiermee. Doe den soufflé onmid dellijk daarna in een vuurvast schotel tje, dat met boter is ingesmeerd. Ver warm den schotel een kwartier in een matig warmen oven. (De soufflé moet om neerslaan te voor komen, direct uit den oven worden op gedaan onder een warme deksel). I-Iet programma van de liederen, wel ke door. den beiaardier S. A. van Kal- veen Woensdagavond van 8 tot 9 zullen worden gespeeld, luidt: Hetliedje van den beiaardier, Hullebroeck, Meidansje, Cath. van Rennes. De dahlia, Hullebroeck. Van een smeder, Zagwijn. Ma Normandie, Fr. Bérat. 'n Dansje, Joh. Veth. Abenddammerung, Osc. Bolck. Lustiger Abend, G- van Gezijke. Im Walde, Heller. Lebewohl, Heller. Te Soest is thans op het grasveld voor het monument, opgericht ter nagedachtenis van wijlen Koningin Emma een carillon geplaatst, dat ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis op het Paleis Soestdijk door de firma Petit en Fritzen te Aarle-rRixtel in bruikleen is afgestaan aan deV.V.V. te Soest. De heer Vincent, beiaardier van het Kon. Paleis te Amsterdam, zal het carillon bespelen Het rangeeren der treinen werd zeer bemoeilijkt De bliksemslag, die de 50.000 voltlei- ding van de centrale der P.U.E.M. te Utrecht gisternacht trof, waardoor onze stad omstreeks kwart over twaalf van electrisch icht verstoken bleef, heeft ook zijn invloed doen gelden op het sta tion. Gelukkig had het onaangname voorval plaats op een betrekkelijk dus- tig tijdstip, waardoor treinvertraging kon worden voorkomen. Ernstige storing ondervond men echter bij het rangeereu van de „morgentreinen" een werk dat steeds \eel tijd in beslag neemt en dat tijdens de plotselinge duisternis slechts gebrekkig voortgang kon vinden. Er is evenwel met, man en macht gearbeid, zoodat andere onaangenaamheden wer den voorkomen. GOUDEN MEDAILLE Ingevolge een beschikking van den commandant van het IVe legerkorps zal op 17 Augustus a.s. de gouden me daille van 36-jaren trouwen dienst wor den uitgereikt aan den adjudant-onder officier, administrateur C. H. Smeets van het 21e regiment Infanterie. In het Soester kamp van de Oxford groep voor geestelijke en moreele her bewapening worden Vrijdagmiddag en avond samenkomsten gehouden. Wie deze gebeurtenis op het landgoed Pij nenburg wil bijwonen, vindt inlich tingen dienaangaande in onze adver tentiekolommen. Giften aan sociale instellingen door N-V. Polak's Frutal Works De N.V. Polak's Frutal Works, die dezer dagen haar vijf en twintig jarig bestaan herdacht, heeft aan verschei dene liefdadige instellingen en vereen i- gingen schenkingen gedaan, ter gele genheid van haar zilveren jubileum. Onder andere werden de volgende organisaties met een schenking be dacht: „Kinderhulp" 250. Jongenshuis Leger des Heils 250.— „Zandbergen" 1000.— „Liefdadigheid" 500 „Brokkenhuis" 250. ..Helpende Hand" 250.— Afd. Amersfoort Centr. Gen. Kinderherst. en vacantie- kolonies ,f 1000. Amersf. Vereen, tot bestrijding der Tuberculose ,f 1000. Ned. Israël. Armbestuur f 500. „C.O.B.A." 100.— Comité Bijzondere Nooden, afd. Amersfoort 500. Stille Armen ƒ1000. In ons ochtendblad meldden wij reeds, dat gisteren twee spiritusdrinkers ter ontnuchtering eenigen lijd op het poli tiebureau gastvrijheid hebben genoten. Eén van hen bleek nog enkele dagen hechtenis tegoed te hebben, zoodat hij op transport naar Utrecht werd gesteld. Een andere persoon, die onderdak voor dn nacht kwam vragen, blee-k even eens nog in 't krijt te staan bij Justltia. Zoodat hij nu niet één, maar verschil lende nachten van gratis onderdak ver zekerd is. MOOIE CHARLIE hield woord. Eenige weken later belde hij op van 't Centrale Spoorweggebouw of alles veilig stond met de patenten. „All patents applied for" (alle oc trooien aangevraagd) antwoordde ik, dus Charlie mocht komen met zijn „crowd" (crowd menigte, doch beteekent in Amerika de lie den waar men mee omgaat, ook za kelijk. dus wat men hier noemt „de relaties") en hij kwam met eenige ingenieurs van de New York Cen tral. Op hopelooze wijze maltraiteerde Charlie mijn ontwerpen en mijn tee-, kenbord. Modellen vol olie lei hij zonder schroom op een heerlijk wit vel. Over technische details praatte Charlie niet hij gaf een vurige beschrijving van alle proceskosten, die Amerikaansche maatschappijen moeten betalen voor ongelukken, voor „damages" (schaden), voor gul zige advocaten, die aasden op ieder malheurtje. Dit was in het tijdperk van een machtige Amerikaansche beweging, de „Safety first" de vei ligheid voor alles. Dien morgen boekte Charlie zijn eerste opdracht en er volgde een maandenlange ze getocht. 't Was noodig ook, want, de Linzfa- briek bad hoofdzakelijk schakelborden gemaakt voor groote gebouwen en de bouwerij, als gezegd, lag op zijn oor en de aannemers betaalden slecht, 't Crediet van Linz was slecht, ook al was zijn schoonvader een rijke bierbrouwer, maar daar moest hij ook weer zijn zwa ger Lokkee voor meesleepen, die liever in de door ons bediende theaters achter de coulissen zat te praten met de „cho rus" meisjes, dan werkte. Lokkee was een jonge man van onbestemde quali- teiten en bezigheden. Oldman Linz en Charlie ..were hitting it up" (sloegen de bal omhoog). Ze za ten tusschen Noord Canada en Zuid- Mexico, tot Panama toe. Ik had slechts te zorgen dat de boel klaar kwam en 's avonds schreef ik allerlei zijdelingsche technische artikeltjes in de Hill Waden om onze verkoopers steun te geven. De goudgele chekjes waren voor mij, dus een dubbel aangenaam en nuttig werk. De groote Safety-first tentoonstelling kwam in 't hart van New York en wij wonnen de groote vierkante gouden me daille, die niet vierkant was en niet van goud. Er was een groot diner, (een ban ket zegt de Amerikaan want hij dineert iederen dag) in Delmonico. e>-n statig oud hotel met zalen .ersieid als een oüdenvetsche suikerbakkerstaart, opge spoten. Old man Linz zat." op éen eere- plaats en Charlie en ik flankeerden hem. Op een podium zat de jury en daarbij zaten de Duitsche consul en de Holland- sche vice-consul. Dat was 't werk van Charlie. De jury, speechte. Old man Linz speechte, maar dat was armzalig ge doe bij wat Charlie presteerde. Hij bracht de old man en mij naar de jury, deed ons handjes schudden met do con suls, fotografen waren bezig, Charlie prees de jury voor diep en wijs inzicht, Charlie prees de „old coutry" er. voor al Amerika en meer nog de Amerikaan sche „buyer" (inkoopers. In Amerika is de „buyer", die inkoopt voor een firma een belangrijk persoon met meest al een groote waren en handelskennis) Charlie ging rond in de zaal ala een voordrachts artiest in een café- chantant. 't Was de eerste maal dat ik een Amerikaansch „banquet" meemaakte. Ik stond nog op 't po dium tegenover onze vice-consul en ik keek hem iewat verlegen aan. Hij kende dit al lang, liet 't over zich waaien en lachte mij bemoe digend toe. Charlie was „chum ming up with the boys'. Dit valt niet te vertalen. Chum is kame raad, maar daarom beteekent dit nog niet dat Charlie zich kame raadschappelijk met „de jongens" gedroeg. Van zoo'n Amerikaanschen reiziger gaat een fluïdum, een stroom uit van „good-will" en hij neemt een ieder in zijn warme omarming. Charlie boekte orders en old man Linz kreeg nog grootere connecties. 't Werd razend druk in onze fabriek, Ik vloog van zaal naar zaal, en dan naar andere fabrieken en fabriekjes, bij Jan Hamer voor speciale klink nagels, bij Piet Spijker voor gietwerk. Ladingen koperen staven stroomden binnen, de nieuwe persen stampten, zware krullen hoopten op onder de draaibanken. In al die drukte bedreef ik zekeren dag heiligschennis. Van een telefoon schreeuwde ik aan zwager Lokkee of het marmer voor Sir Baker van Toronto, Canada, al geko men was. Lokkee was deftig. Lokkee was een der pioniers- van de nieuwe 1 would-be deftige klasse in Amerika, die er nu moet bestaan, teeken van komen de disintegratie. Lokkee zei rustigjes: „Beste mijnheer Spaander, u moet niet zeggen Sir Baker, u moet zeggen Sir Henri" (de ridder wordt gekoppeld aan den voornaam, niet aan den achternam). Ik brulde: „Loop naar de hel met je oncle foome) Henri, is dat marmer er of is 't er niet?" Van toen af heette Sir Henri Baker bij ons „oncle Henri" en dat zelfde oompje deed ons den da* om, ongewild. Hij zond ons stroomen orders uit Canada en wij legden daarin geld voor loonen, voor massa's koper, voor prachtig marmer, groote zerken, voor huur, voor onkosten, voor reis- en ver blijfkosten, voor gietwerk en modellen, voor nieuwe machines. En toen barstte de bom. Een heeten Junidag in 1914 einde Juni zat ik te werken met onzen old man Linz in zijn privé kantoor voor aan de straat. Daar was een vuil open veldje tusschen vele groote stoffige fa brieken, een open veldje waarop zich altijd Italiaansche straatreinigers ver- eenigden. Nü stond er ook een troepje. Heer Linz was niet lekker, hij had last van niersteenen of galstoenen. Hij was bijgeloovig. Hij moest opgenomen wor den in 't hospitaal en gaf mij instruc ties. Ineens een schot. Alle Italianen stoven weg, een liep langzaam. Hij borg een revolver op. Een lag op den grond. Ik holde naar de deur. „Zitten, zitten", brulde Linz. „Dit is jouw zaak niet. Wil je doodgeschoten worden? Bemoei je er niet mee." Doodsbleek en rillend stona ik voor 't raam. Een Italiaansche vrouw met een omslagdoek liep over 't veldje naar den doode. Zijn zuster. Ze knielde even, voelde aan het lijk. keek schich tig rond. Ze sloeg een kruis en vluchtte. Een agent kwam. Hij floot dringend. Nog een agent kwam. Die betastte het lijk, haalde een paardendeken van een vuilniswagen en dekte den doode daar mee toe. Linz, de groote Linz, zat vaal bleek, kromgedoken in zijn stoel. Hij had ook erge pijn. Hij zei: „Kom, lands man, laten we weer gaan werken. Nu begint het in Europa." De schoten in Serajavo die aarts hertog Frans Ferdinand en zijn ge malin neerknalden, waren reeds gevallen 28 Juni en na afloop van het werk troepte de staf sa men naar de hoogbaan, de „eleva ted" en we spoorden naar de „Tri bune", een groot dagblad met zijn kantoren vlak bij het New Yorksche stadhuis. Daar ronkten de Europee- sche berichten langs den hoogen gevel en de namen der aangestelde oorlogscorrespondenten. Daartus- schen kwam ook de naam van een mijner verwanten in Engeland, een uiterst vreedzaam auteur. Hij dacht zijn invloed ten goede aan te wen den. De censor liet nooit een zij ner berichten door. Het werd oor log in Europa en als met een tik w.erd de bodem uit 't Amerikaan sche zakenleven geslagen. Oom Henri uit Canada seinde: „Stop opdrachten brief volgt." Hij annu leerde alle opdrachten force-majeur. Zekeren Zaterdag om 12 uur verzamel de old man Linz 't geheele fabrieks- personeel in de montage-hall en deelde ons mede, dat hij surseance van beta ling zou aanvragen. Hij moest velen ontslaan en de rest kon blijven op „cut- pay", gesneden salaris. Herr Linz was ziek en zag vaalbleek. Samen stapte ik met hem door de montage-hall. Daar stond een heele marmeren kamer voor oom Henry, uit platen 2& Engelsche duim dik. Dat moest, de schakelkamer voor een ..manor" (een soort kasteel? worden. „Zijn die wel 2V* duim dik", vroeg mr. Linz. Ik mat. Niet heele- maal. Er was wat afgeslepen. Dat werd onze redding. Linz ging 's Maandags met Charlie naar de koperkoningen. Dat waren groote zakenlui die den ko- perprijs zagen stijgen. De lijst van ko per in bezit van Linz bewees dat de zaak safe was. Ik bewerkte de kleinere leverancies, de gebroeders der gieterij, meegaande lieden en ook de marmer- leveranciers. Deze wilden van geen uitstel weten, maar de mededeeling dat hun marmer dc overeengekomen 2'/a duim niet hield, deed wonderen. De gieterijbroeders werden „recei vers", ontvangers, zoo iets als curatoren hier en die maakten een einde aan Lok kees kostbare „zakentochten" naar de theaters. Nadien is Lokkee vlug ge trouwd en herr Linz werd geopereerd in 't ziekenhuis. Na herstel had ik 't eerste zakenge- sprek met mijn patroon weer in huize Lokkee. 't Zag er alles onberispelijk uit. Lokkee lei mij uit, dat er geen vlekje, geen spatje op 't behang mocht zitten. Lokee was erg op uiterlijkheden. Zijn hupsche jonge vrouw Lokkee had oog daarvoor serveerde thee in een pracht Engelsch servies. „Pracht Engelsche kop jes. missus Lokkee", prees ik. Lokkee, man van verfijnde smaak, keek geluk zalig, maar dat veranderde als bij een donderslag. Old Linz dronk zijn thee half uit, keek onderaan naar het merk op den bodem van het kopje en smeet het toen aan gruzelementen op den mooien parketvloer.1) ,.Denk jullie, dat ik uit een Engelsch kopje wil drinken?" Dat was Zaterdag avond. Maandag, onder kalmeerenden invloed van Charlie was 't heel anders. Die Charlie kon ook zoo nuchter, overtui gend en meesleepend praten. Aan het. Panama kanaal werd hurry- up gewerkt, de geweer-fabrieken werden uit den grond gestampt en Linz was in Aken geboren, dat moest zelfs Charlie toegeven, maar als een ander het niet deed, dan deed de concurrentie het en Charlie had de orders maar voor 't op pikken, geen oude Henri orders, maar geld bij de visch en die gieterijbazen waren beste, hartellijke menschen, maar ze maakten 't zoo vol in huis en een proces van die marmerlui was ook zoo lekker niet. Zal ik de orders maar boe ken, boss?" Charlie mocht en enkele weken later reeds stoof ik met een troep GRAND THéöTRE. (Tel. 4682). Vertooning van de films „Drie handige Meisjes groeien op" en „Ons Prinsesje loopt." Voorstellingen Zondag 6.15 en 8.30. Ove rige dagen 8.15 uur n m. Familiematinée's Zaterdag-, Woensdag en Donderdagmiddag 2 30 uur. Zondag 1.45 en 4 uur. CITV THEATER (Tel. 6572). Vertooning van de films „Jongens met smerige gezich ten" en „Als vrouwen regeeren". Voorstellingen: Zondag doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur. Zaterdag 2.30, 6.15 en 8 30 uur. Woensdag 2.30 uur. Vacantie-matinée's Maandag,, Dinsdag en Donderdagmiddag 2.30 uur. Vertoo ning van „Branie in Oxford". STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHU1S. - Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wüerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. - Geopena dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 1012 en 1.308 uur. (Stadgenooten hebben *3 Za terdags vrijen toegang). CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. SOESTER- KWARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst, afd. SoesterkwartUr. KUNSTHANDEL VEENENDAAL. Langestr. 33. 22 Juli—8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Schonk. DE HOOGE WITTE. 3 Aug. Dans en muziek. 811 uur. BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 3 Aug. Opvoering van „Een romantische liefde'. 8.15 uur n.m. DE VALK. 5 Aug. Receptie Amersf. Red dingsbrigade. 78 uur. SOEST LANDGOED PIJNENBURG. 4 Aug. Sa menkomsten van de Oxfordgroep, 's mid dags en 's avonds. Eerste plechtige H. Mis van pater H. J. Fijnenberg Zondagmorgen te 10 uur droeg de Wel Eerw. Pater H. J. Fijnenberg O-S. Cr., Zondag 23 Juli priestergewijd in het „Albertinum" te Nijmegen, zijn eer ste plechtige H. Mis op in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart aan de Lange- gracht. Door een stoet priesters en misdiena- res werd de neomist aan den ingang der kerk ingehaald. Aan het altaar erd hij geassisteerd door pastoor A. W. J. Spitzen als presbyter assistens, door Pater P. Bakkur, O.S.Cr, als diaken enkapelaan Th. van Leeuwen als sub diaken. In het priesterkoofr hadden nog plaats genomen pastoor Spitzen uit Marseille, pastoor H. J. Croonen uit Hamersveld, pater J. de Pater. O.S.Cr., en kapelaan E. Nieberding. De feestpredikatie werd gehouden door den Zeer Eerw. pater J. de Pater, O.S.Cr. Het zangkoor voerde uit Veni Creator van Corn. Müller, de Mis van Mitlerer en na de H. Mis Priesterhulde van An ton Ponten. 's Middags had ten huize van den neonist een zeer druk bezochte receptie plaats. Om 6 uur celebreerde hij een plechtig Lof in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart. Bij de te Utrecht gehouden M.U.L.O.- examen slaagden nog: S. Verkaik, E. Koppel, J. H. Bottinga, F. F. Siragewald en F. Krijkamp, allen leer lingen van de M.U.L.O. aan het School- laantje. De examens zijn afgeloopen. Voor het gehouden examen op 28 en 29 en 30 Juni van de Eerste Zwolsche Mode Vak-vereeniging te Zwolle slaag den de dames G. Appel, A. van Daal, M. Groene veld en T. Drost. Voor Costu- mière slaagden de dames C. Stol, M. Boshuizen, C. Kroes, G. Roos en Wees. Te Utrecht slaagde voor het Hoofd- acte-examen onze stadgenoot, de heer F. G. W. de Wit. BURGERLIJKE STAND 31 Juli Geboren: Arie Pieter. z. van J. de Vries en P. de Jong; Svtze, z. van S. Fennema en A. G. van Ooik: Marretje, d. van B. van Hoevelaken en T. Winge- laar: Paulina Hendrika Elisabeth, d. v. G. van Esseveld en H. M. Roukens. Overleden Petrus Jacobus Hen- drikus Feiten, 57 j.. ongehuwd. Barend Kroes, 48 jaar. geh. met. J. Gerritse; An- tonie Nahuijsen. 58 j.. geh. met T. vnn Gorkum: Helena Vuijk. 39 jaar. onge huwd. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 71 gr. F., of 21"/t gr. C. Het. diploma werd behaald door Rubi Wichgers en mej. M. Cramer. monteurs van oorlogsindustrie naar oorlogsindustrie, van geweer-fabriek naar geweer-fabriek en daar vertel ik U volgende maal van. We slingerden ons in de Amerikaansche branding of beter wc werden er in geslingerd als willooze steenen, die daar hun malend werk de den. JAN SPAANDER. Lokkees behang was niet meer smetteloos.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11