„Meer dan herstel, een Fransche gezinnen krijgen premie voor eerste kind Britsche manoeuvres te land, ter zee en in de lucht „DEUREN VAN SPANJE STAAN WIJD OPEN" REYNAUD: Fransche wedergeboorte" Grootste goud voorraad na de Ver. Staten Doodstraf ook in vredestijd Geheime Italiaansche lucht-manoeuvres Inspectie van 123 schepen De terugzending van goud uit Frankrijk De lijdensweg Arnhem- Nijmegen AUTO'S BOTSTEN OP ELKAAR Praatgrage juffrouw kon niet meer eten Weersgesteldheid Ie BLAD PAG. 2 MAANDAG 31 JULI 1939 Vele economische veldslagen in den wit ten oorlog" zijn reeds door Frankrijk gewonnen PARIJS, 30 Juli Minister-president rey- NAUD heeft Zaterdagavond een radio-toespraak tot het Fran sche volk gehouden, waarin hij ge sproken heeft over den economi- schen toestand. Hij zeide, dat me de dank zij de opofferingen die de Franschen zich hebben getroost om hun militaire kracht te ver- grooten, de vrede tot dusver be waard bleef- Toch bestaan er nog brandhaarden. Het vraagstuk, waar het land zich thans voor ge plaatst ziet, is dat van een werke lijke Fransche wedergeboorte en niet van een eenvoudig herstel De bronnen des lands moeten zoo veel mogelijk worden ontwikkeld tot algemeen welzijn. Niets mag worden verspild Het is dit feit. aldus Raynaud, dat ons dwingt tot een hervorming van de structuur. De vraag is of ons regiem daartoe in staat- is. Welnu, aldus de minister, dat heb ik nimmer verheeld: indien „republiek" beteekende „minder krachtsinspanning" zou Frankrijk van regiem moeten veranderen om te overleven. Doch door zijn aanpassing aan de noodzakelijkheden van het uur. is uw regiem bezig aan te toonen, dat dat niet zoo is. Wij zijn gesteld op vrij heid. rechtvaardigheid en verdraag zaamheid. die een bron van kracht kunnen worden en niet van zwakte, zooals men elders met. welbehagen her haalt. De Fransche wedergeboorte is in gang. Alle vreemde landen, bevriende en vijandige, zijn zich dat bewust ge worden. Het verouderde Frankrijk is bezig to verdwijnen. Het popelende en Jonge Frankrijk is'bezig te verrijzen Het is een manlijk, vastberaden Frank rijk. Het vraagt de waarheid onder oogen te zien en weet, dat het than9 geen tijd meer is voor eischen, doch voor opofferingen. In antwoord op critiek op de re- geeringsbesluiten zeide Reynaud, dat een einde moet komen aan het defaitisme, omdat dit ongegrond is en omdat men gewikkeld in een „witten oorlog", waarin een onjuist gerucht over een financieel échec, een monetair échec, een economisch échec even ernstig is als een onjuist bericht zou zijn over een nederlaag der legers op het slagveld. Vervolgens besprak Reynaud de be moeienissen der regeering om de duur- fe tegen te gaan. Deze bemoeienissen zijn niet vergeefsch geweest. Ondanks de toegenomen intensiteit onzer wape ning zijn de kleinhandelprljzen in de laatste acht maanden veel minder ge stegen dan in den loop der voorafgaan de jaren gedurende dezelfde periode. De regeering zal haar pogingen onver minderd voortzetten. Ten slotte toonde de minister aan. dat er geen onrecht vaardigheid bestaat bij de belastinghef fing. De extralasten zijn voor de rijken veel zwaarder. De eenigen. die het Fransche herstel kunnen verhinderen zijn, de Franschen zelf. indien zij den moed verliezen. „Al leen van U zelf hangt het welslagen of het falen van dezen witten oorlog af. Wij kunnen en moeten dezen onbloedi- gen oorloe winnen, die ons is aange daan." Reynaud zeide, dat Frankrijk in Juni 1939 gerekend naar het volumen, '25 pet. meer heeft uitgevoerd dan in Juni 1938 en gerekend naar de waarde 40 pet. De waarde van den uitvoer is gelijk aan het bedrag der bestellingen voor marine en luchtvaart. Het indexcijfer voor de productie beliep in October 1938 83, thans is het 100, d.w.z. gelijk aan dat van 1928. Do minister noemde eenige cijfers en zeide, dat de automobielpro ductie thans grooter is dan in 1929. Op de scheepswerven is in het eerste half jaar 1939 50 pet. meer gebouwd dan in de overeenkomstige periode van 1938. Het aantal werkloozen is aanzienlijk verminderd sinds de wetsdecreten van November 1938. Toch maken nog 36 pet. der loontrekkenden overuren. Tijdens de toepassing van het regeerlngsplan van Novevmber 1938 waren er 39.000 Werkloozen meer dan in November 1937. Op 4 Juni 1939 waren er 4.000 minder dan een jaar te voren, op 1 Juli 14.000 minder, op 22 Juli 21.500 minder. Ook de „goud9lag" werd gewon nen, vervolgde Reynaud. Sedert eind Maart bezit Frankrijk na de iVereenigde Staten den grootsten goudvoorraad ter wereld. Het gojid blijft toestroomen, in de laatste vijf dagen nog 11 ton. Deze toeneming gaat door ondanks den tegenstroom als gevolg van den aankoop van grondstoffen en Vliegtuigen door Frankrijk in het buitenland ten behoeve van de landsverdediging. Het bedrag aan teruggekeerd goud was in de laatste maanden zoodanig, dat wij bij de Bank van Frankrijk 5 milliard goud zullen deponeeren. Dit is de tweede zending van vijf milliard in vier maanden. De goudvoorraad van de Bank bedraagt 97 milliard. Overi gens ziet de schatkist de ontvangsten met regelmatig tempo voortgaan. Zon der de reserves aan te breken worden de uitgaven gedekt, die hooger zijn dan wij ooit hebben gekend. Sedert 1 Mei hebben schatkistbons met een looptijd van drie jaren meer dan vijf milliard ingebracht. De in schrijvingen op de bewapeningsbons hebben bijna twee milliard beloopen in 25 dagen. In Juni 1939 hebben de kleine spaarders ons ondanks Tientsin, on danks Danzig, -beleggingsoverschotten .van 595 millioen ingebracht. DUITSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERBETERT RECORDS BELIJN, 30 Juli (D.N.B.). Een twee- motorig bombardementsvliegtuig heeft vandaag het wereldrecord over 2000 ki lometer met een nuttigen last van 2000 kilogram verbeterd door een gemiddel- ie uursnelheid van 501 kilometer te be reiken. Het record stond met 469 kilo meter op naam van een Italiaansch toe stel. Het Duitsche toestel verbeterde bij dezelfde vlucht de wereldrecords over 2000 kilometer met een nuttigen last van 1000 kilogram en zonder nuttigen last. GUERILLA-TROEPEN IN ACTIE Het spoorwegverkeer Sjang haiNanking onder broken SJANGHAI, 30 Juli (Reuter). Het verkeer op den spoorweg van Sjanghai naar Nanking, welke on der. Japansch toezicht staat, is ge desorganiseerd als gevolg van een aanval van Chineesche Guerillatroe- pen op een punt van de lijn op 1000 mijlen van Sjanghai. Volgens den woordvoerder der Japannere hebben ongeveer 400 man guerillatroepen de rails vernield en de ontsporing ver oorzaakt van de locomotief en acht wagons van een stampvollen trein, welke van Woesi op weg was naar Tsjangtsau. Een buitenlander, die in een anderen trein naar Nanking reisde, zeide dat hij voorbij Woesi had hooren schieten. Men had hem verteld, dat guerillakrijgers de rail6 hadden vernield en slaags waren met Japanners. Zijn trein stopte en keerde naar Sjantfhai terug. Zaterdag hebben Japansche oorlogs schepen de kust beschoten in de buurt van Wangsjoen (Zuid China). Aan dit bericht, dat uit Macao is ontvangen, wordt toegevoegd, dat alle pogingen der Japanners om te landen werden afge slagen. Generaal Tsjang Wai Tsjang, de bevelhebber der Chineesche troepen, is verecheiden malen aan den dood ont snapt. Daar de granaten op landerijen terecht kwamen moesten de boeren, die bezig waren met het binnenhalen van den oogst, hun werk staken. Japansche vliegtuigen blijven met machinegeweervuur de boederijen en dorpen bestoken, evenals het verkeer op den weg. Er is een groote vluchtelingen stroom op weg naar Macao. Decreten afgekondigd met maatregelen voor bevolkings - vermeerdering en spionnage-afweer PARIJS, 30 Juli (Havas). Het decreet b etreffende de buitenland- sche veiligheid Van den staat bestaat uit twee deelen, het eerste, betrek king hebbende op het eigenlijke de lict van verraad, dat met den dood gestraft kan worden, ook in vredes tijd, en het tweede betrekking heb bende op aanslagen jegens de bui- tenlandsche veiligheid van Frank rijk. Het delict van verraad betreft' Fran schen, die de volgende daden zouden be drijven: wapenen voeren tegen Frank rijk, betrekkingen onderhouden met een buitenlandsche mogendheid om deze aan te zetten vijandelijkheden te onder nemen tegen Frankrijk, militairen er toe aanzetten in dienst te gaan van een buitenlandsche mogendheid, contact on derhouden met een buitenlandsche mo gendheid in oorlogstijd om ondernemin gen tegen Frankrijk te begunstigen, als mede aan een buitenlandsche mogend heid inlichtingen of geschriften betref fende de nationale verdediging verstrek ken. Tot aanslagen op de buitenlandsche veiligheid rekent men de volgende da den: Frankrijk door vijandige handelin gen blootstellen aan een oorlogsverkla ring. in vredestijd op Fransch grondge bied soldaten aanwerven voor een bui tenlandsche mogendheid, in oorlogstijd zonder toestemming der regeering brief wisseling of betrekkingen te onderhou den met onderdanen eener vijandige mogendheid, of dit ter kennis brengen van het publiek of van een niet bevoegd persoon. In oorlogstijd zullen aanslagen op de buitenlandsche veiligheid van den staat gestraft worden met dwangarbeid, in vredestijd met gevangenisstraf van een tot vijf jaar en een boete van dui zend tot tienduizend francs. In een uitzending van de motieven, welke hebben geleid tot het wetsdecreet tot versterking van de diensten tot be strijding van de spionnage, verklaart de minister van binnenlandsciie zaken, dat het drijven van buitenlanders moet wor den geneutraliseerd en doeltreffend be streden. Het toezicht in het moederland en in Afrika moet worden gecoördon- neerd, de buitenlandsceh vereenigingen moeten worden gadegeslagen en de mid delen tot controle bij de voor de lands verdediging werkende fabrieken moeten worden verscherpt. Het wetsontwerp Inzake de gezins code bepaalt, dat een premie zal worden uitgekeerd bij een eerstgeborene,. vari- eerend. naar gelang van de streek, van '2.000 tot 3.000 franken, in twee gelijke termijnen te voldoen, t.w. een bij de ge boorte, de tweede zes maanden na de ge boorte. Verder zullen familietoeslagon worden gegeven voor gezinnen met ten minste twee kinderen. In dit opzicht zullen alle burgers volkomen gelijk zijn. De toeslagen zullen gelden tot het veer tiende jaar van het kind. of tot het ze ventiende jaar, indien het kind nog school gaat of een vak leert. Het staatsblad publiceert voorts een decreet betreffende de belastingmaatre gelen tot steun aan de gezinnen. Vrij gezellen. gescheiden personen of wedu wen zonder kinderen zullen, volgens dit decreet, onderworpen worden aan een compensatie-gezinsbelasting. Echtparen, die meer dan twee jaar gehuwd zijn en geen kinderen hebben, worden onder worpen aan een belastingspercentage dat een derde minder bedraagt dan dat der vrijgezellen. ROME» 30 Juli (Havas). De Zon dagsbladen wijlen veel aandacht aan manoeuvres van het Italiaansche lucht- leger. die van 25 tot 28 Juli in het groot ste geheim zijn gehouden in het mid dengedeelte van de Middellandsche Zee. De bladen stellen deze oefeningen voor als een antwoord op de Britsche vluch ten boven Frankrijk. Het grootste gedeelte, van het tweede Italiaansche eskader, dat een kruistocht in het Oosten van de Middellandsche Zee heeft gemaakt, Is te Tarente aange komen. De kruiser „Pola" voert de vlag van admiraal Cavagnari. onder-staats secretaris van marine. GOEDE GRAANOOGST IN SPANJE MADRID, 30 Juli (Havas). De graanoogst in Spanje belooft buitenge woon goed te worden. Hij zal voldoende zijn om geheel in de behoeften van het land te voorzien. LONDEN, 30 Juli. (Reuter). - Gedurende de maand Augustus zal de Britsche verdedigingsmacht te land, ter zee en in de lucht wor den beproefd als nog nooit in vre destijd is geschied. De eerste maatregelen hiertoe worden geno men, wanneer de manschappen van de vlootreserve, welke in op richting is, zich naar hun depots zullen begeven. Zij zullen 9 Aug. door den Koning in de Weymouth baai worden geïnspecteerd. 12.000 reservisten, hierbij ingesloten de gepensioneerde marine-officieren, zullen morgen in Portsmouth, De- vonport en de Chatham bijeenko men. De Koning zal 123 schepen inspecteeren, waaronder drie slag schepen, vier kruiser-eskaders, vijf flotilles torpedojagers, vliegkamp schepen, onderzeeërs, flotillelei ders, patrouilleschepen, treilers en sleepbooten. Van deze vaartuigen behooren zestig tot de marine-re serve. Dit is de eerste keer in vijftien jaar dat de marine-reserve onder commando van vice-admiraal Sir Max Horten, die zich aan boord van het vlaggeschip „Effingham" zal bevinden, in volle sterkte uitvaart. In de afgeloopen drie jaar zijn de schepen van de marine-reserve aanmer kelijk gemoderniseerd en bij de inspec tie door den koning zullen de schepen hun oorlogs-voorraden brandstof, levens middelen en munitie aan boord hebben. De snelheid, waarmede de mobilisatie is geschied valt niet zoo onmiddellijk in het oog. Na de inspectie zullen de zestig schepen manoeuvres houden en naar Portland, Rosyth en Invergordon gaan De manoeuvres zullen de maanden Augustus en September duren. Het ver lof voor de opvarenden van de thuis- vloot is dit weekeind geëindigd en de schepen van deze vloot zijn op weg naar Rosyth en Invergordon. In de noorde lijke Britsche wateren zijn meer qor- logsbodems bijeengetrokken, dan in de laatste twintig jaar het geval - is ge weest. Tegelijkertijd zullen 135.000 man van het territoriale leger op groote schaal manoeuvres houden op Ver scheidene plaatsen in Engeland en binnenkort zal de luchtmacht op - nieuw een groote vlucht maken. De civiele verdediging, het vierde le ger, zal in den nacht van 9 op 10 Augus tus een groote oefening houden. Londen en een groot deel van het land zullen verduisterd worden en uit vliegtuigen van de luchtmacht zal het effect gecon troleerd worden. JAPANNERS ARRESTEEREN BRIT SCHE SOLDATEN TE SJANGHAI SJANGHAI, 30 Juli (Reuter). Ja pansche matrozen hebben Zaterdag vier soldaten van een Schotsch regiment in hechtenis genomen, die bezig waren met het aanbrengen van prikkeldraad in een doorgang van den Britschen verdedi- SERRANO SUNER SPREEKT DE BERICHTEN OVER INTERNE WRIJVING TEGEN BURGOS, 30 Juli. (Reuter). - De Spaansche minister van bin- nenlandsche zaken, Suner, heeft een exclusief interview toegestaan aan Reuter en daarbij verklaard, dat de deuren van Spanje wijd open staan voor de landen, die prijs stellen op de Spaansche vriendschap, doch dat zulks niet kan geschieden door middel van de methoden, welke sommige persorganen toepassen of beplei ten. Suner wees de berichten over interne wrijving in Spanje rondweg van de hand en zeide. dat gelukkig voor Spanje geen twee groepen bestaan in de Spaan sche politiek. Het is slechts een natuur lijk iets. dat wanneer een nieuwe staat tastende voortschrijdt op zijn weg voor waarts, er incidenten zijn. Wat het ge val met Queipo de Llano betreft, deze zaak is zeer eenvoudig en vlot geregeld. Generaal Yague staat op zeer goeden voet met Suner en tusschen den minis ter en den generaal bestaat geen enkel verschil van meening. De teruggave door Frankrijk van het Spaansche goud heeft in Spanje groote voldoening gewekt en zal er, naar verwacht wordt, veel toe bij dragen om de FranschSpaansche betrekkingen te verbeteren en bo vendien een dekking geven voor aankoopen in het buitenland, waar aan de Spaansche industrie zoo zeer behoefte heeft. Spanje, aldus wordt officieel ver klaard, is bereid te onderhandelen over handelsverdragen met het buitenland, doch op voet van gelijkheid en vrü van vernederende voorwaarden, welke de nationale waardigheid zouden tekort doen of de handelsvoorieelen in gevaar brengen. Het einddoel der Spaansche economische politiek is autarkie. Hoe wel hij het bestaan van moeilijkheden niet ontkende, gaf de minister uitdruk king van zijn optimisme ten aanzien van de directe economische vooruitzich ten. Spanje spreekt thans een nieuwe taal tot de wereld. Het kan niet dulden, dat men onder het voorwendsel het han delsvoordelen te verleenen, voorwaar den oplegt. Spanje is meester van zijn eigen lot. Als een persoonlijke verplichte dienst jegens den staat, zullen de Spaansche burgers tusschen 18 en 50 jaar Jaarlijks twee weken arbeid moeten verrichten in het belang van den nationalen op bouw, of een bijdrage moeten betalen, welke met de waarde van deze arbeids prestatie overeenkomt en welke niet hooger geschat zal worden dan 25 pe seta's. gingssector nabij de Noordelijke grens van de internationale concessie alhier. De Japanners hebben ook vrachtauto's van Ifiet Britsche leger in beslag geno men. Na besprekingen tusschen de plaatse lijke Britsche leger-officieren en Japan sche marine-officieren zijn de vier ge arresteerde Britsche soldaten na twee uur te zijn vastgehouden vrijgelaten, terwijl ook de legerauto werd terugge geven. Gebleken ls, dat de betrokken Britsche soldaten zich zonder het te we ten in den doorgang door het aan den Britschen verdedigingssector grenzende gebied, dat door Japanners bezet is, hadden- begeven. BINNENLAND Nog steeds is het wachten - p den toegezegden nieu wen weg "DEEDS in Januari 1935, aldus schrijft de K.N.A.C. ons, deelde de toenmalige Minister van Water staat mede. dat de nieuwe weg ArnhemNijmegen versneld zou worden uitgevoerd. In April 1935 vond de opening plaats van de brug te Arnhem en in Juni 1936 die van de Waalbrug te Nijmegen Zooals te verwachten was, nam het verkeer tusschen deze twee plaatsen met sprongen toe, ten gevolge waarvan het aantal ongeval len op den hierop berekenden ouden weg zonder rijwielpaden eveneens met angstwekkende snelheid steeg. Van de ministerieele toezeggingen in de loop der jaren mogen de volgende in herinnering worden gebracht: 4 December 1936: „Met de voorbereiding van den aan leg van den weg ArnhemNijmegen wordt de noodige spoed betracht". 13 December 1937: „Het uitgewerkte plan van den nieu wen weg van Arnhem naar Nijmegen is bereids goedgekeurd, zoodat kan worden aangenomen, dat zeer spoedig met den aanleg van dezen weg kan worden aan gevangen. Hij zal met de grootst moge lijke kracht worden uitgevoerd". Sindsdien zijn alle officieele gelui den over dezen hoogst noodzakelij- ken weg verstomd, zoodat thans, vier en een half jaar nadat werd me-' degedeeld, dat de weg Arnhem—Nij megen „versneld" zou worden aan gelegd en ruim drie jaar, nadat ten behoeve van de noodige geldmidde len, de benzine met een extra halve cent per liter (opbrengst ongeveer 2V2 millioen gulden per jaar) werd belast, de eerste spade nog in den grond moet. Met ervaringen als bij de brug te Dordrecht en bij dit werk zal het toch niet veel verwondering wekken, dat de automobilist en motorrijder wat huive rig worden, wanneer zii dé woorden „versnelde bruggenbouw" of „versnelde wegenbouw" vernemen. Inmiddels vond 4 Juli j.l. de eerste aanbesteding plaats, t.w. de bouw van een viaduct in den Waalbanddijk bij Elden, doch dit betreft dus slechts het kruissingsvrij maken van het bestaande gedeelte van den Weg, hetwelk later een onderdeel zal vormen Van den nieuwen weg. Naar de meening van de K.N.A.C. zou er alle aanleiding toe zijn bij de komen de bestekken voor het werk een premie te stellen voor vervroegde oplevering. Gezien de voor de verkeersveiligheid zoo uiterst gevaarlijken toestand op den ouden weg zou men, in het algemeen be schouwd, met een hooge premie voor eerdere oplevering vermoedelijk goed- kooper uit zijn dan met een bouwtijd van eenige jaren. GLADIOLEN VOOR DE TENTOON STELLING IN LUIK 's-GRAVENHAGE. In de week van 5 tot 12 Augustus zal de Nederlandsche Gladiolenvereeniging een demonstratie houden in het Ned. paviljoen op de groo te Internationale watertentoonstelling te Luik. Gedurende deze week zal het paviljoen met prachtige gladiolen worden versierd welke ln meer dan honderd manden en bloemstukken zullen worden verwerkt. Voor dit doel zullen meer dan 5000 af gesneden gladiolen van Nederland naar Luik worden verzonden, om den voor uitgang van het artikel op overtuigende wijze te toonen.. Een commissie, bestaande uit zes per sonen, bijgestaan door twee bekwame bloemenbinders, zal in Luik haar beste krachten aan het werk wijden. Boven dien zal een groot aantal decoratieve planten uit ons land worden aangewend om het effect te verhoogen. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD WIJHE, 30 Juli. Vanavond is. ver moedelijk tengevolge van hooibroei, brand ontstaan in de kapitale boerderij van den heer W. A. Swartjes. De brand verspreidde zich snel. De brandweer stond machteloos tegenovèr de vuurzee. Het woonhuis, twee schuren en twee hooibergen zijn een prooi der vlammen geworden. De inboedel kon slechts ge deeltelijk worden gered. De schade wordt geschat op 15.000 gulden en slechts ten deele door de verzekering gedekt. Makelaar vrij ernstig gewond MUIDEN. Op den Rijksweg bij de Hakkelaar bij Muiden, heeft een autobotsing plaats gehad, waarbij de makelaar J. D. R., wonende aan het Weesper Zandpad te Wee&per- karspel, vrij ernstig gewond werd en de beide auto' szwaar bescha digd werden. De heer J. D. R. kwam met zijn kleine auto uit de richting Muiden en wilde bij ce Hakkelaar linksaf naar Muiderberg rijden. Van de tegenovergestejde zijde naderde een groote personenauto, be stuurd door den heer W. W., wonende te Hoorn, die op weg naar huis was. In deze auto bevonden zich ook nog twee dames. Naar de heer W. mededeelde, zag hij bij het kruispunt de Hakkelaar een te genligger, die hem passeerde, doch op hetzelfde oogenblik kwam van achter die auto de kleine auto van den heer R., welke onverwacht naar links zwaaide, zoodat het den heer W. niet mogelijk was, een botsing te vermijden. De kleine auto van den heer R. werd zoo goed als vernield en het mag een wonder heeten, dat de bestuurder er nog zoo betrekke lijk goed is afgekomen. Hij sloeg met het hoofd door de kap van de auto en kreeg een vrij ernstige hoofdwonde, terwijl hij kneuzingen aan armen en beenen opliep. Dr. M. Kuperus van Muiden verleende de eerste hulp, waarna de heer R. per Roode Kruis-auto van Weesp naar zijn woning vervoerd werd. Noch de heer W. W., noch een der beide in diens wagen zittende dames, liepen verwondingen op. Omdat zij een stopcontact in den mond stak ROTTERDAM. Een bewoonster van den Zinkerweg is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen, omdat zij niet op normale wijze kan eten en daar om kunstmatig gevoed zal moeten wor den. En zij kan niet eten, omdat zij Vrij dagavond zóó druk heeft gebabbeld, dat zij al het andere vergat* en daardoor iets heel doms heeft gedaan. Als ware zij zelf een luitspreker, zoo heeft zij een tijd lang staan redeneeren, met in haar hand de snoer van het radiotoestel. De bedoe ling was, dat zij het radiotoestel zou in schakelen, zoodra zij uitgepraat was. Reeds had zij den stekker in het stopcon tact gedaan en was zij van plan de ver binding met het toestel tot stand te bren gen, toen haar nog iets te binnen schoot, dat zij noodzakelijk eerst moest uitver tellen. En pratende, met de snoer in haar hand, heeft zij den contrastekker in haar mond gestoken, waar het speeksel prompt kortsluiting heeft veroorzaakt*8 De gevolgen waren vrij ernstig, want zij heeft brandwonden aan tong en verhe melte gekregen, met het gevolg, dat zij voorloopig niet zal kunnen eten. In ver band hiermee zou zij in een ziekenhuis ter behandeling en verpleging moeten worden opgenomen. (Maasbode) BOERDERIJ AFGEBRAND TE HEI EN BOEICOP In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is orand uitgebroken in de groote boer derij van den vèehouder M. de Jong te Hei- en Boeicop. De bewoners konden zich nauwelijks redden. De geheele boerderij met hooiberg en schuur brand de tot den grond toe af. De dorpsbrand weer bepaalde zich tot het nat houden van een belendende boerderij. De Via- nensche brandweer kon niet meer be reiken dan den brand tot het eene per ceel te beperken. De oorzaak van den brand wordt in kwaadwilligheid gezocht. Eenige weken geleden werd van een van de Jongs beste koeien de spenen afgesneden. Ook heeft men vele liters melk uit de bussen laten loopen. Verzekering dekt de schade van den brand. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 757 m.M. hting W eeryerwachti Voor het geheele land: enkele regen- of onweersbuien, koeler, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, zwakke tot matige zuid westelijke tot westelijke wind. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 15' C 59® F. Zon op: 5.17; onder: 8.55 uur. Licht op: 9.25; uit: 4.4 uur. voüe i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2