(stadsnieuws vacantie-verkeer gaf groote drukte Romantische Liefde De „Princevlag" biedt in het Boschtheater „Oranje" natievlag aan Qmpzondsm Ruim duizend wielrijders per uur Kano sloeg om Begunstigd door mooi weer VERTREK 18e R.I. UITGESTELD Examens Een half uur geen electrisch licht Burgemeester de Vlugt van Amsterdam heesch het dundoek Goed afgeloopen! AANBESTEDINGEN Motorongelukken Vrijz. Hervormden LAATSTE BERICHTEN Huldiging generaal Reijnders De Kabinetscrisis Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 31 JULI 1939 V. Veel reizigers op het station ONZE politie heeft deze week ge wapend met papier en potlood, Üe wacht aan de Utre'chtsohestraat betrokken, om na te gaan, hoeveel auto's, motoren en wielrijders per uur passeeren. Een eenvouding optelsommetje aan (het einde van deze contróle- ■week en men kan zeggen of er al of niet records zijn gebroken in verge lijking met verleden jaar. Gistermiddag hebben wij ons eens opgesteld bij deze administrateurs op een tijdstip, dat geboekt staat als rustig: Zondagmiddag tusschen twaalf en één uur. Zestig minuten, die op gewone dagen recordcijfers opleveren, omdat dan de fabrieken en kantoren uitgaan. Maar ook zonder dit vaste contin gent, staat men nog perplex over het verkeer, dat passeert. Verkeer van den meest uiteenloopenden aard, met behulp van voertuigen, welke het praedicaat voeren van auto, motor en rijwiel, al treft men soms ook sterke afwijkingen van deze drie soorten aan. Vanzelfsprekend heeft de fiets verre de overhand. Hij is het meest ingeburgerd en het goedkoopst. Auto's en motoren houden elkaar in evenwicht. Zoo'n uurtje het vacantle-verkeer ga- iieelaan kan interessant zijn voor cijfers, nummers en getallen, bovenal is het be langwekkend te zien, wat er al zoo pas seert. Dat frappeert nog het meest. Men houdt eenige vierkante meters in het oog, gelijk bij een film en men ziet een reeks beelden,, het een nog bonter dan het andere. Allereerst de fiets. Hij wordt bestuurd door hem of haar, die in een uur tijds hetzelfde traject tien of twintig keer op en neer rijdt. Het zijn de z.g. vaste klan ten, die ook meegeteld worden, de jeugd, die connectie zoekt. Verder peddelen troepen vacantiegangers voorbij, bela den met koffers en kampeerbenoodigd- heden, dekens, stokken, tenten, ketels en wat dies meer zij. De meest uiteen- loopende kleederdracht-, waarin vooral het vrouwelijk geslacht voorgaat met luchtige zomertoiletjes en bontgekleurde hoofddoeken viert daarbij hoogtij. Alles is toegestaan, het is immers vacantie Wij zien er de familie, die een enkel dagje uit is. Pa voorop met de jongste spruit, achter mica. die vader's deuk hoed torst, daarachter de meer in leef tijd gevorderde gezinsleden en tenslotte imama, die den weg niet kent en rustig het goede spoor van het uitgebreide huisgezin volgt. Een categorie op zichzelf vormt de tandem, welke steeds meer in trek komt, omdat men er een flink gangetje mee krijgen kan, mits natuurlijk nummer twee niet te veel aandacht besteedt aan andere dingen. Tandems zijn niet mooi, maar effectief. Zij burgeren mei den dag meer in, wat wel blijkt uit het feit, dat zij minder dan voorheen nagekeken wor den. Hoewel zij twee menschen meevoe ren, krijgen zij bij de contrólepost maar één streepje. Van de motoren en auto's valt niet zooveel te zeggen. Men ziet ze en weg zijn ze. Wel opmerkelijk is hun con structie-verschil. De Zondagsruiters rij den meestal met de oudjes van jaren, die al lang hun sporen verdiend hebben en zich steunend en piepend op de glad de asfaltwegen voortbewegen, tot erger nis van hen, die achter het stuurrad van snelle en moderne vierwielers zetelen. Langs en soms ook door dit snelver keer beweegt zich de wandelaar, rustig en welgedaan, echt op z'n Zondagsch. Hij of zij krijgt geen streepje. Wie wan delt. telt niet meer mee tegenwoordig. Maar heelemaal onopgemerkt blijft de voetganger toch ook weer niet, want even verder, op de brug. staat een man met een camera, die bij het nadoren van iemand, die wel voor een plaatje te vinden zou kunnen zijn, achteruit loopt. Men wordt dan „genomen", zoo als later blijkt, wanneer het serieus in zn werk gaat. In dat stille Zondagmiddaguurtje, daaruit wij hierboven iets aangehaald hebben, passeerden ruim twaalfhonderd fietsen en ruim vierhonderd motorrij tuigen, rn.a.w. op elke drie seconden een .wielrijder. Tusschen 8 en 9 uur gistermorgen was net. nog rustiger. Toen telde men vier honderd rijwielen en tweehonderd mo torrijtuigen. In de avonduren passeerde evenals Zaterdag weer veel verkeer, vooral veel fietsen, wat ook nog in de hand 'gewerkt werd door het feit, dat de bouwvakarbeiders met vacantie ge gaan zijn. Op hei siation [j OK de Spoorwegen kunnen van de zomersche drukte meespro ken, zoodanig zelfs, dat Zaterdag avond de treinen uit het Noorden en het Oosten met vertraging binnen kwamen en vertrokken. Op het station zag het hier op enkele spits uren zwart van de wachtende men schen. waaronder vele Vierdaag- sche loopers. die de napret te Nij megen hadden meegemaakt. En hoeveel fietsen er met de trei nen en in het bijzonder de nacht treinen, vervoerd moesten worden, zouden wij met geen mogelijkheid kunnen zeggen. Op groote gedeelten van de perrons stonden zij bij hon derden rijen dik. Reeds eerder is het ons en mqt ons vele anderen opgevallen, dat op drukke dagen in de zomermaanden slechts aan één loket plaatsbewijzen verkrijgbaar zijn. Het gevolg is, hoewel de beambte zijn uiterste best doet, dat dit veel tijd in beslag neemt. Het komt veelvuldig voor dat iemand een of meer vacantiekaar- ten of militairen inlichtingen willen hebben. Zooiets vereischt meerdere mf- nuten werk, waardoor het aantal wach tenden steeds groeit en ook de kans, dat men een trein mist, grooter wordt. Wellicht, dat hieraan in de toekomst aandacht besteed kan worden. Het zou veel gemopper voorkomen en een goe den gang van zaken in de hand wer ken. Ditzelfde geldt ook voor de controle aan den uitgang, welke veelal door dén beambte gehouden wordt, terwijl uit de treinen soms honderden reizigers tege lijk komen, die dan één voor ëen door den nauwen uitgang moeten passeeren. De inzittende, een militair, wist zwemmende den kant te bereiken De plotseling ingetreden warmte was Zaterdagmiddag oorzaak, dat velen ver koeling gingen zoeken. De een gaat zwemmen, een ander zoekt afkoeling op het water, men huurt een bootje of kano om eenige uren te spelevaren. Zoo ook een paar militairen, die bij een „kano- werf in de Flierbeekstraat een kano huurden. En der kano's sloeg om, tot groote hilariteit van eenige landsverde digers die het spel van den kant af ga de sloegen. Gelukkig bleek de inzittende de zwemkunst machtig te zijn. zoodat hij den oever zwemmende kon bereiken. Met een nat pak verdween hij in de richting van de kazerne. Een scène uit het blijspel „Een Romantische Liefde", dat in het Boschtheater Birkhoven opgevoerd is: het duel tijdens de schaking met vJjt.'r.: Straforel. Per cinet en Sylvette genoegen als aan den gierigen, maar toch jovialen Pasquinot van Roemer. Een compliment aan Bob Oosthoek voor zijn enthousiast, spel, zijn uitnemende dictie en voor zijn regie, die steeds voel baar het spel beheerschte, Henk Rigters als Straforel viel bijzonder op in zijn met élan voorgedragen scènetje als pseudo-markies. Mieke van Oorschot was een schalksche Sylvette. 1-Iaar spel was wat te weinig afgestemd op de ruimte van het openlucht-theater, het had forscher kunnen zijn. Haar manne lijke partners waren in dit opzicht beter gedisponeerd. Alles werkt buiten zooveel massaler dan in den begrensden schouw burg, alle afmetingen zijn grooter, de hoogte strekt zich zelfs tot in het on eindige uit. Des te meer viel het op hoe goed de betonnen toeschouwersruimte als klankbord -werkt, woord voor woord was het gesprokene duidelijk te ver staan. De accoustiek van dit bos^hthea- ter is uitstekend. De vertaling van Henri Dekking is welluidend en hij heeft de pointes over gebracht in een levend Hollandt.cb. Zdc is de opvoering van deze sprankelende comedie een spontaan succes geworden. V. Uitstekende accoustiek ONDER de meest ideale omstan digheden bespeelde de tooneel- groep „Arlecchino" Zaterdagavond het Boschtheater Birkhoven. Het was een avond uit duizenden, boven het betonnen amphitheater koewei de een blauwe zomerhemel en, toen het duister viel, bescheen een ro mantische maan de romantische lief de op het boschtooneel. Geheimzin nig duister is het natuurlijke décor, dat de speelruimte zoo vanzelfspre kend begrenst. Soms cirkelt een vo gel op zoek naar zijn nest boven de uitgespaarde tooneelruimte, maar verder heerscht er een ongestoorde stilte, die het gesproken woord ten volle tot zijn recht laat komen. Een zilverig witte berk breekt het don kere groen van de sparren en glin stert in het licht van de schijnwer pers. Zoo was alleen het zitten in het bosch theater al een genot, het werd nog aan gevuld door de aardige, lichte comedie van Rostand. Het is een niemendalletje, licht als de enkele zomerwolkjes, die hoog aan den hemel dreven. Het oude thema, dat gedwarsboomde liefde het beste smaakt aan de romantische jeugd. Want papa Pasquinot ea papa Berga- min willen graag hun tuinen tot een vereenigen en ook hun kinderen tot een echtpaar. Ze moeten wel twisten om hun doel te bereiken. Maar als ze hun doel bereikt hebben door middel van een ge fingeerde schaking met behulp van den omgekochten avonturier Straforel, is hun leven leeg geworden. Ze missen hun gezellig gekijf en vallen door den mand. En dan schamen Sylvette en Per- cinet zich over hun gefingeerde roman tiek. Was ze gefingeerd? Straforel wil zijn geld en speelt dus verder zijn romanti sche troeven uit. Ditmaal met meer succes, want nu ontdekken Sylvette en Percinet dat de romantiek toch niet ge heel gefingeerd was, alleen maar zoover de oude heeren er zich ln moeiden. Maar niet wat voortkwam uit hun eigen jong, romantisch gemoed. Zoo ze geviert de romantiek ondanks zichzelf en het muurtje, de twistappel uit het stuk, zal ten tweeden male gesloopt worden. Ditmaal voorgoed, tenzij Maar laten we niet nuchter worden als de maan zoo schoon op de boomen schijnt. Dan schijnt er een licht op de wereld, dat toch ook werkelijkheid is. De opvoering was in harmonie met de omgeving. We bewonderden het aan gepaste spel van deze jongeren, met al leen Anton Roemer, als oudere, tusschen zooveel jeugd. Zijn goedmoedigheid pas wonderwel in dit. gracieuze spel, naast zijn routine stak de andere vader, niet in het minst af. Han Bentz van den Berg kroop in de huid van den ouden Bergamin en men had aan hem evenveel Als datum is nu vastgesteld 28 Augustus NAAR wij vernemen is het ver- trek van het 18e Regiment In fanterie. onder commando van Over ste H. Polis naar Ermelo, één week uitgesteld. In plaats van 21 Augustus, vindt het vertrek nu op Maandag 28 Aug. plaats. Te 's-Gravenhage siaaRden voor het Handteekenen L.O. onze stadgenooten de heeren J, M. van der Lest en J. Traarbach. Voor het staatsexamen diploma A slaagden de heeren: P. J. Blommaert, T. Dekker, J. A. M. v. d. Linden, F. van Raalte, F. Bloemhof, G. A. M. v. d. Lin den, G. Bouwmans, G. A. Kramer. F. Mertens. B. F. Dieden. J. v. d. Schoor. J. Hettema, G. v. d. Vlasakker. W. Jur- riens, A. J. Kruvssen, M. Somers, L. J. v. d. Laar, P. Simons, G. F. Carstens, G. Gijzel. Afgewezen werden 3 candidaten. Voor diploma B slaagden: mei. A. C. van Ameijden, en de heeren G. J. v. d. Meulen, C. L. v, d. Broek. R. Heukels, H. Wilms. Afgewezen werden 8 candidaten. SPIRITUSDRINKERS De politie heeft gisteren twee spiritus drinkers ter ontnuchtering cenigen tijd op het bureau opgesloten. Tengevolge van blikseminslag op de 50.000 voltleiding van de Centrale der P.U.E.M. te Utrecht USSCHEN half twaalf en twaalf uur gisteravond is onze stad ver stoken geweest van electrlsche verlich ting. Voor de hand lag, dat deze storing te wijten was aan het onweder, dat ruim kwart over elf in de omgeving van Utrecht gewoed heeft en waarvan ook onze stad een deel gekregen heeft. In Utrecht zelf, waar de hoofdcentrale van de P.U.E.M. gevestigd is, bleef de ver lichting in tact. Wel nam de sterkte een oogenblik af. Dit laatste deed zich ook in onze stad voor, gedurende een tiental minuten, maar werd toen gevolgd door een storing van een half uur. Van de zijde der P.U.E.M. te Utrecht deelde men ons vannacht mede, dat de centrale te Utrecht blikseminslag gehad heeft op de 50.000 voltleiding. De stad Utrecht en een groot gedeelte van de provincie ondervonden hiervan vrijwel geen hinder. Amersfoort echter wel. Na een half uur had men het euvel verholpen. Motorrijder uit Amsterdam kwam onder autobus terecht, en bleef ongedeerd Omstreeks lialftien gisteravond heeft op het Stationsplein ter hoog te van garage Molenaar een ver keersongeluk plaats gehad, dat won derlijk goed is afgeloopen. De motorrijder A. H. P. uit Amster dam reed van het Stationsplein en wil de de Barchman Wuytierslaan op in de richting Soest. Doordat de bestuurder remmen moest voor een luxe auto, slip te hij en kwam hij op het linker weg gedeelte te vallen. Op dat oogenblik passeerde juist uit tegengestelde richting een autobus, die naar Nijmegen moest. De chauffeur kon niet voorkomen, dat hij met zijn zwaren wagen over den motorrijder en den mo tor heenreed. Wonderlijk genoeg bleef de heer P. volkomen ongedeerd. Het motorrijwiel daarentegen werd vernield. Te Jutphaas had onder groote belang stelling plaats de aanbesteding van het verbouwen en bijbouwen van het Ge meentehuis, het sloopen van een woning met arrestantenlokalen, een stempello kaal, enz. Hoogste inschrijver was Gobr. Huy- man te Schalkwijk met ƒ20.100; laagste inschrijfster was Fa. Wed. Hussen «fc Zn. te Culemborg met 17.270. De Amers- foortsche firma's C. A. Boey, Jac. van Gent, P. Eigenraam en Brand sen Ouwerkerk schreven resp. in voor 18.570, 19.215, 19.700 en 19.800. De gunning werd aangehouden. Gistel-middag is een motorrijder uit onze stad op de Abraham Kuyperlaan tengevolge van sterk remmen geslipt en gevallen. De man bekwam een lichte hersen schudding en is ter observatie naar „De Lichtenberg" overgebracht. In de bocht bij Nederberg is een mo torrijder, die voorrang wilde verleenen aan verkeer van rechts door te sterk remmen gevallen. Hij kreeg lichte ver wonding en een bloeduitstorting ln zijn knie. Na verbonden te zijn in het St. Elisabeth's ziekenhuis, kon de man zijn weg naar huis vervolgen. Ds. A. Noorman te Borculo, die door de Vrljz. Hervormde Gemeente te dezer stede beroepen was, heeft hiervoor be dankt. POLAK'S FRUTAL WORKS N.V. In ons blad van Zaterdag stond naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van Polaks Frutal Works N.V. abusievelijk vermeld, dat in het weduwen- en wee- zenfonds reeds Is 2500 gestort is Men leze hiervoor 25000. BUITENLAND VLIEGONGELUK IN DE SOVJET-UNIE MOSKOU, 30 Juli (Havas). Gisteren heeft zich ln de Sovjet-Unie een ernstig vliegongeluk voorgedaan, waarover nog geen bijzonderheden bekend zijn. De divisie-generaal Victor Kholzoelof, ma joor Serge Tsjerka6sof, de militaire in genieur Alexander Titof en de adjudant Iwan Koernitsjei zijn daarbij om het le ven gekomen. Naar aanleiding van het ongeluk, waarbij neneraal Kholzoelof om het le ven ls gekomen, publiceert de „Prawda" onder meer een necrologie, geteekend door generaal Stern. Berichten, volgens welke Stern in ongenade zou zijn geval len en als bevelhebber der troepen in het Verre Oosten zou zijn vervangen door generaal Popof, schijnen dus on juist te zijn. AMSTERDAM. Op het eerste klasse sportdek van het nieuwe m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland, liggende aan de Javaka- de te Amsterdam heeft de Vereeni- ging „De Princevlag" de rood-wit» blauwe natievlag voor het schip aan de directie van de maatschap pij aangeboden. Het dundoek werd geheschen door den burgemeester van de hoofdstad, dr. W. de Vlugt. Tegen vijf uur marcheerden honder den leden van „de Princevlag" uit alle deelen des lands, voorafgegaan door tamboers en pijpers en vaandeldragers, naar het trotsche vlaggeschip van de Nederland. Ieder Princevlaglid droeg het vaderlandsche dundoek en de groote vlag, die aan de scheepvaart maatschap pij zou worden aangeboden, werd gedra gen door princevlagdeelnemers aan' de vierdaagsche. Op het schip bevonden zich reeds vele civiele en militaire autoriteiten, o.w. burgemeester dr. W. de Vlugt, kapitein luitenant-ter-zee Rost van Tonningen, chef van de maritieme middelen te Am sterdam, kapitein G. E. W. de Haan. vertegenwoordiger van den garnizoens commandant te Amsterdam, gep. vico- admiraal L. J. Quant, mr. J. Verdam, raadsheer in het gerechtshof te Amster dam. Toen de leden van „Princevlag" zich op het sportdek hadden opgesteld, hield de voorzitter, de heer G Berlot een rede. Toen de kiel van dit prachtige schip werd gelegd, zeide spr.. rijpte bij onze vereeniging het plan om de natievlag aan te bieden. Ons hart zwelde van trots toen wij vernamen, dat de nieuwe aan winst „Oranje" zou heeten en toen het het snelste motorschip ter wereld bleek te zijn. Met zijn vele gobelins, wandschil deringen, mozaieken, teekeningen, kaar ten, en reliefs is de „Oranje" een varend geschiedenisboek. Op prachtige wijze wordt op dit fraaie vlaggeschip het Oranjehuls. dat steeds een voorbeeld gaf van medeleven met de Stoomvaart Maatschappij Neder land, geëerd. Wij bieden u thans de natievlag aan, een vlag, die steeds het symbool is ge weest van een vrij en krachtig volk (applaus). Spr. verzocht vervolgens den burge meester de vlag te hijschen. De directeur van de Mij. „Nederland" de heer J. F. van Hengel dankte in de eerste plaats den burgemeester voor het hijschen van de aangeboden vlag. Daar naast dankte hij bestuursleden van „De Princevlag" voor het zoo bij uitstek sympathieke cn gewaardeerde ge schenk, waaronder gezagvoerder Potjer zoo gaarne de wereldzeeën bevaart. Spr. verheugt zich zeer over de belangstel ling van de vereeniging. In het alge meen heeft dit schip niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Ruim 25.000 personen bezichtigden reeds de „Oranje. Veertig jaar geleden werd hij als officier beëedigd 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Van morgen heeft in het gebouw van den generalen staf aan het Lange Voorhout een intieme huldiging plaats gehad van den chef van dien staf. luitenant-generaal I. H. Reyn- ders, die den dag herdacht, dat hij voor veertig jaar als officier werd beëedigd. De sous-chef van dén generalen staf, generaal-majoor N. T. Carstens, heeft den jubileerenden generaal in een toe spraak, waarin hij zijn verdienstelijke militaire loopbaan naging, gehuldigd. Aan generaal Reynders werd namens de officieren van den generalen staf en de officieren, werkzaam ten bureele van den chef van den staf een aandenken aangeboden. Majoor H. J. Phaff, adjudant van H. M. de Koningin, is de gelukwenschen van Hare Majesteit komen aanbieden. Maandag zal er in het gebouw van den generalen staf van half drie tot half vijf receptie zijn van de officieren van het garnizoen. H.M. de Koningin ontvangt den vice-president van den Raad van State 's-GRAVENHAGE, 30 Juli H. M. de Koningin heeft gisteravond te negen uur op den Ruigenhoek ontvangen den vice-president van den Raad van State. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. is tijdelijk benoemd tot leer- aar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te 's-Hertogenbosch: H. F. Cox. thans leeraar aan het R.K. Gymnasium voor jongens te Venray. Bij K.B. zijn wederom tijdelijk be noemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Oud-Beijerland: J. Kruit mr. H. van Geuns en M. Hamme. Bij K.B. zijn met ingang van 1 Sep tember 1939 resp. 1 Augustus 1939, 16 Augustus 1939 en 16 Augustus 1939 be noemd tot referendaris der posterijen, te legrafie en telefonie W. Hammer, W. Kok, D. J. J. Veen en J. J. Suurmond, thans referendaris 2e klasse der poste rijen, telegrafie en telefonie. TIENDUIZENDSTE SCHIP IN DEN NIEUWEN WATERWEG MAASSLUIS, 30 Juli. Het vanmid dag binnengekomen Duitsche motorschip „Coburg" van den Noordduischen Lloyd, bestemming Rotterdam, is het tiendui zendste schip, dat dit Jaar den Nieuwen Waterweg is binnengeloopen. Het vorige jaar kwam het tienduizend ste schip op 9 Augustus binnen. BOSCH- EN HEIDEBRAND BIJ NIJMEGEN NIJMEGEN, 30 Juli. Vanmiddag heeft te Heumensoord nabij Nijmegen een felle bosch- en heidebrand gewoed, waarbij anderhalve hectare heide en dennebosch aan het vuur ten offer is gevallen. De Nijmeegsche boschbrand weer, onder leiding van brandmeester Sohmidt, rukte onmiddellijk uit en wist, bijgestaan door burgers de schade te beperken. Naar wij vernemen wordt hier kwaad willigheid vermoed. De politie van de gemeente Heumen stelt een onderzoek in. IR. A. B. VAN HAMEL OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Woens dag 26 Juli ls in 55-jarigen ouderdom te Harre (bij Luik, België) overleden ir. A. B. van Hamel, hoofdingenieur van dé rijksnijverheidsdienst en adviseur van den rijksgebouwendienst. DE INVOER VAN GROENTEN EN FRUIT IN BELGIE 's-GRAVENHAGE. 29 Juli. De di rectie van den landbouw deelt mede, van het Belgische ministerie van land bouw telefonisch berïclit te hebben ont vangen dat met ingang van Dinsdag 1 Augustus a.s. de invoer van alle soorten groenten fruit in België slechts moge lijk zal zijn op vertoon eener invoer vergunning. Deze invoervergunningen zullen voor de niet-gecontingenteerde artikelen door de daartoe bevoegde Belgische instan tie op aanvraag worden afgegeven aan in België gevestigde firma's, zonder be perking ten aanzien van de in totaal in te voeren hoeveelhéden. Om misverstand te voorkomen wordt opgemerkt dat voor sla, andijvie, kom kommers, augurken, tomaten, peen en aardbeien (voor welke artikelen con- tingenteeringen bestaan, waarvan Ne derland het beheer heeft en waarvoor door de NederlandacKe. groenten- en fruitcentrale contingenteéringscertlfica- ten worden afgegeven) in deh bestaan- den toestand niets verandert; AMSTERDAMSCHE BANK Reuter meldt uit New York. dat no Amsterdamsche Bank voorne mens zou zija, een agentschap te New York te vestigen. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) „TOUR DE FRANCE" Drié achtereenvolgende weken hebben alle sportliefhebbers in den lande mee geleefd met onze Nederlandsche wiel renners. die zich zoo ferm hebben ge weerd in den grooteten wielerwedstrijd van de wereld, de Tour de France. Hun sportiviteit en goede kameraad schap worden niet alleen in ons land doch overal in het buitenland zeer ge: roemd. Zooate de samensteller en moreele verzorger van de Oranjeploeg, de heer Joris van den Berg, tijdens de race door middel van de radio, zeer terecht op merkte, is het wel heel jammer dat be doelde Nederlandsche renners, uitsluh tend wegens het in ons land geldende wedstrijd verbod, hun opleiding in het buitenland moeten voltooien. Wae men hier soepeler met het ver leenen van ontheffingen van dit verbod, dan zouden ongetwijfeld nog vele goede krachten voor den dag komen. Iedere renner van klasse zou bovendien nifit genoodzaakt zijn om in het buitenlaiyi zijn brood te verdienen en men zou de verrichtingen van de Hollandsche ren^ ners op onze eigen wegen kunnen ga deslaan. Helaas moest ook het Bestuur van da A.R. en T.C. „De Pedaalridders" onder vinden dat B. en W. van Amersfoort 2ich eveneens op het standpunt hebben gesteld de vooruitgang van de wieler sport, welke thans op voetbal na. tot een der meest populairs volkssporten behoort, tegen te houden. Gedeputeerde Staten van Utrecht wei gerden n.l. het verzoek tot het verrijden van de Ronde van Amersfoort na ia- gewonnen advies van B. en W. Het circuit waarop reeds twee keer met. goed gevolg en met een uitstekend verloop, een wedstrijd werd verreden, trok reeds de aandacht van de Neder landsche Wielren Unie. Nu de N.W.U. voor het verrijden van de wegkampioen- schappen andere elschen aan het circuit gaat stellen dan dat van Valkenburg, was het niet onwaarschijnlijk geweest dat Amersfoort hiervoor in aanmerking zou komen. Een belangrijk sportevenement zou onze stad rijker kunnen worden Het bestuur van de Pedaalriddere hoopt, dat bij een volgend verzoek voor een dergelijken wedatrijd een gunstig advies zal worden verkregen. Met dank voor de plaatsing. H. SMIT, 2e Secretaris, „De Pedaalriddere*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3