D cZaat&Jte fë&nkhiw Indië's defensie en Nederland r.Dushkind Het moederland heeft vele financieele moeilijkheden Schuldpositie van Indië Jeugdige inbrekers aangehouden D De conferentie der Christenjeugd Fakir van Ipi is weer op het oorlogspad NOODWEER BOVEN EDE Jaarvergadering Nederlandsche Tafeltennisbond VIERDE LUSTRUM DER A.R.B. Wedvlucht van Pro Patria Turksche bemiddeling tusschen Roemenië en de Sovjet-Unie? STADSNIEUWS EUCHARISTISCH congres geopend DE „SPOOKTREIN' RIJDT! Twee winkeliers veroordeeld Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 31 JULI 1939 OOST-INDIK BATAVIA. 31 Juli (Aneta). Bij de beantwoording van de sprekers, die het woord hebben gevoerd bij de algemeene beschouwingen, zegt de regeeringsgemachtigde, dat de regee ring de gebleken wil tot samenwer king ten aanzien van de defensie, waardeert. De financieele moeilijkheden van het moederland mogen echter niet worden onderschat. Spreker geeft clan een uiteenzetting van de taak van den staatsmobilisatie-raad. Het algemeen beleid van de regeering. zoo zegt de regeeringsgemachtigde, is steeds gericht geweest op economische ontwikkeling. De bezetting van staatsambten, zoo merkt spreker op, is nog steeds voor iedereen opengesteld,, behalve die be trekkingen, welke uitsluitend voor Europeesche ambtenaren moeten wor den gereserveerd, zooais functies bij het binnenlandsch bestuur. De regeexing is bedacht op verbetering der berichtgeving uit Nederland. Hierna gaf dé heer Götzen, directeur van het departement van financiën, een gedetailleerd overzicht van de Indische schuld-positie. Elke yermeej-dering van schuld, zoo zeide spreker, is onder de huidige omstandigheden een hoogstern- stige zaak. Het is minder juist om het nadeelig saldo voor 1940 geheel te wijten aan de stijging der defensie-uitgaven. Ook de burgerlijke departementen dra gen mede een zeer belangrijk deel bij De figuur van een defensie-leening blijft de regeering onnoodig achten. Zij gaat niet in op het denkbeeld van een kapitaalsheffing. Het denkbeeld van een defensie-fonds is ernstig overwogen. De thans gevolg de methode van boeking der uitgaven voor de versterking van de weermacht, verdient echter in alle opzicht de voor^ keur. Spieker wijst er verder op dat yer- hooging van de opcenten op inkomsten on vennootschapsbelasting de voorkeur verdient boven handhaving van het defensie-uitvoerrecht. De regeeiïng ziat geen aanleiding voor de heffing van een uitvoerrecht op thee, kina cn suiker. De regeering kan den heer Thamrin niet volgen ten aanzien van zijn denkbeelden inzake de aard olie. Hierna komt de directeur van het departement van Economische Zaken, de heer van Mook, aan het woord. Hij noemt het verwijt dat gx'oote lijnen in de economische politiek zouden ontbreken, een „legende". Overigens gaat het min der om het gebrek aan groote lijnen dan om het gebrek aan groote sommen. De Volksraad moge er van overtuigd zijn. dat het economisch beleid dyna misch zal blijven. AARDSCHOK PREMBOEN, 31 Juni (Aneta). Za- tex-dag werd hier om 1 uur 's middags oen aardschok gevoeld, waarvan de duur 1 seconde bedroeg. Het meteorologisch observatorium te Batavia heeft deze schok niet geregis- treerd. BINNENLAND 'e-GRAVENHAGE, 31 Juli. Reeds eenigen tijd schaduwde de Haag6che politie een jongmensch, dat opvallend royale uitgaven deed. De vorige week is de politie er toe overgegaan den jongen te arrestee ren en aan een verhoor te onderwer pen. Hij bleek te zijn de 17-jarige loopjongen A. H. F. C, H. De 18-ja- rige koopman H. H. L., iri wiens ge zelschap hij zich meestal bevond, werd eveneens aangehouden. Een huiszooeking bij H. leverde re sultaat op: de politie vond een gouden rand van een repeteerhorlogc, dat teza men met vele andere gouden en zilveren voorwerpen op 29 Juni bij een Inbraak in een perceel aan de Van Vodrschoten- laan was ontvreemd. Na een lang ver hoor bekenden de beide aangehoudenen zich aan deze inbraak te hebben schul dig gemaakt. Na het huis eepigen tijd be6pionneerd te hebben, hebben zij, ter wijl de bewoners uitstcdig waren, de ruit van een serredeur vernield en, na de deuren geopend te hebben, het gc- heele huis doorzocht. Acht gouden rin gen, met diamanten en brillianten bezet, drie colliers, een ijierspcld met paarlen bezet en een gouden repeteerhorloge werden ontvreemd, benevens een gou den legpenning van zeer hooge waarde. Van deze penning, die geslagen is ter gelegenheid van de onthulling van hot monument op het Plein 1813 in 1863. be staan nog slechts twee exemplaren. De penning e-n de binnenkast van het hor loge hadden de jeugdige dieven in een zakdoek gewikkeld en begraven op een terrein aan de Soestdijksehekade. Inder daad wei-den daar door dc politie de voorwerpen aangetroffen. De rest van de buit was verkocht bjj opkoopers hier ter stede, te Rotterdam en te Antwerpen. Van het. daarvoor verkregen geld had den de aangehoudenen royaal gejeefd. Daar H. loopjongen was bij een apo theek van de Volharding in de Van Ostadestraat en daarop 8 Juni bij een inbraak geld vermist was. legde de po litie hier verband tusschcn. Het bleek, dat inderdaad H.. die van de situatie op de hoogte was. bijgestaan door zijn vriend L„ de inbraak had gepleegd. Uit een geldkistje in een schrijfbureau had den zij honderd gulden in zilvergeld ontvreemd. Hiervoor hebben zij o.m. een uitstapje naar Antwerpen en Brussel ge maakt. Toen dit geld op was, hebben zij besloten tot de inbraak aan de Van Voorschotcnlaan,; Tijdens hun reis, die zij ten tweede nlale naar België onder namen. hadden zij een gedeelte van de buit in een sigarenkistje verpakt en tc Rotterdam in het hagagodepót afgege ven, waar zii het later weer hebben af gehaald. Vrijwel alle voorwerpen zijn bij opkoopers in beslag genomen. Toen hét geld "van deze' tweede In braak was opgemaakt, besloten zij tot/ een derde inbraak, thans in de Van der Burehlaan. Dit is eehter bij een poging gebleven, danr. terwijl zij niemand in huls verwachtten, de dienstbode luid keels begon te gillen. 7if kon een vaag signalement van de daders geven. Ook deze poging hebben zij bekend. De Kabinetscrisis E „Daily Telegraph" schrijft in een hoofdartikel, dat Nederland op het oogenhlik, op een tijdstip van internationaal gevaar, zich niet mag veroorloven In zichzelf verdeeld te zijn en nog minder kan het de lei ding van zijn vorstandigston raadsman ontberen. Voor zijn eigen zaak en voor Europa is hel te hopen, dat spoedig eejx oplossing zal worden, gevonden, wvar- door dr. Col ij n weer aan hoi hoofd der zaken zal worden geplaatst. HET GROOTSTE SCHIP OOIT IN AMSTERDAM GEBOUWD In „Amsterdam, Heden en Toekomst" wordt op vele wijzen de lof gezongen van Amsterdams vlpggeschip de „Oranje". De havenmeester B. de Vries geeft eenige zakelijke mededceliugen, die ook den niet-Amsterdammcr zullen interesseeren: „De „Oranje", het grootste schip ooit in Amsterdam gebouwd, het 6neiste koopvaardijschip van Nederland en het snelste motorpassagiersschip van de wereld. Terecht zijn de Amsterdammers trotsch op dit vaartuig „ons vlagge- sehip." Gaf de Amsterdammer voorheen nog wel eens blijk weinig van de haven te weten, bij de tewaterlating van het m.s. „Oranje" door H.M. de Koningin September 1893 tijdens de Jubileum feesten, is de aandacht van het publiek wel bijzonder op de haven gevestigd. Voor het tewaterlating van de nicune „Oranje" is het water voor de werf uit gediept moeten worden en daarna het water rond <le kompasboei', bovendien zijn er eenige werkzaamheden op de proefstoomplaats verricht. De verbreeding van het Noordzeeka naal is juist voor het In de vaart ko men van het nieuwe motorschip gereed gekomen, weliswaar is er nog een ver nauwing bij' de spoorwegbrug te Vel- sen, doch ook dit obstakel zal over ccmge' jaren;tot het verleden behooren, als het tunnelplan tot uitvoering is komen. De afmetingen van het vaarwater van zee tot de ligplaatsen hebben steeds gelijken tred gehouden met den groei der schepen. ÏTit historisch oogpunt is het vermel denswaard, dat het tegenwoordig vlag- geschip reedis het der.de is van dien naam. dat door de Stoomvaart. Maat-, schappij .^Nederland" sinds 1870 in de vaart is gebracht. De allereerste „Oranje", (eigenlijk „Prins van Oranje"), die in haar tijd ook beschouwd werd als een „trotsch- zcekasteei", hadAeen brutö-inhoud van 2600 ton Oostersch-orthodoxe Avond- maaldienst AMSTERDAM, 31 Juli. De zitting, waarmede de wereldconfex-entie van chrnnenjeugd vanmorgen is voortgezet, begon met een oostersch-orthodoxen avondmaalsdienst, die zich aansloot bjj de avondmaalsdiensten, die gisteren in een aantal kerken naar verschillende gebruiken zijn gehouden. Ofschoon heel vroeg begonnen, nam de dienst van hedenmorgen zoo veel tijd in beslag, dat, wilden de bijbelstudiegroepen niet in hot gedrang komen, een rede van dr. Bjaorgnist moest worden uitgesteld tot vanavond. De congres-leden dankten aan de godsdienstoefening een inleiding over het orthodoxe kerkelijke leven, dat voor zoovelen nog een gesloten hoek is. Men had getracht al ontbraken byv. de heilige (leuren de viering zooveel te doen gelijken op een gewonen kerk dienst en was er zeker in geslaagd de wondere bekoring van haar kleuren-, gebaren- en klankenpracht voor de af gevaardigden te doen leven. BOOTWERKER GAF ZIJN VROUW EEN KAAKSLAG Tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld AMSTERDAM, 31 Juli. Een boot werker, die zijn vrouw mishandeld had, door haar een kaakslag te geven, tenge volge waarvan zij met een lichte hersen schudding werd opgenomen en eenige dagen in het ziekenhuis moest worden verpleegd, is door de rechtbank veroox-- deeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van de voorloopige hech tenis. De proeftijd werd bepaald op drie jaar en de hardhandige bootwerker werd onder toezicht gesteld van het Leger des Heils. Het O.M. had zes maanden gevan genisstraf geëischt, waarvan drie maan den voorwaardelijk met aftrek van de preventieve hechtenis. Ter zitting is de man die in voorarrest zat de officier had hem namelijk aanvankelijk poging tot. doodslag ten laste gelegd in vrij heid gesteld. BUITENLAND AMERICAN CIGARETTE BANNU, 31 Juli, (Reuter). Aan de Noord-Westelijke grens van Britsch-Indië hebben opstandige stammen twee aanvallen gedaan op Britsche gx-enstroepen, een bij Raz- mak, waarbij de Britsche troepen het vuur beantwoordden en drie inlanders doodden en een op een troepentransport tusschen Tal en Damdil. Hierbij werden twee inlan ders gedood en velen gewond. Opnieuw zet de Fakir van Ipi, de be kende rebellenleider aan de Noord-Wes telijke grens, die reeds vaker de rust in dit gebied verstoord heeft, de stam men aan tot vijandelijkheden jegens de Britsche overtieid, meldt de Daily Telegraph. Sinds eenige maanden ko men deze stammen de grens over, over vallen steden en dorpen, ontvoeren vrouwen en kooplieden, meercndeels Hindoes, laten hen vrij tegen betaling van een losgeld. Op voorstel van Gandhi heeft de Con- gres-regeering der grensprovincie vori ge week besloten krachtige maatrege len te nemen om hieraan een einde te maken. Ondanks hun belofte zich rus tig te zullen houden, thebben sommige stammen den fakir herhaaldelijk ge holpen. Daarom heeft de politieke agent voor Noord-Waziristan, majoor Bacon, alle betrekkingen met den fakir verbo den, en verklaard, dat deze onvriende lijk staat tegenover het Britsche gezag en tegenover de onderdanen van Britsch-Indië. Dit weekend zijn 200 bewoners van Bannu gearresteerd en opgesloten, toen zij den fakir eer gingen bewijzen. In het district Kohat hebben stammen een dorp overvallen, een man gedood, twee gewond, en 20 huizen geplunderd. Zij schoten op'Britsche troepen, die het vuur met een machinegeweer beant woordden, waarbij vele slachtoffers vie len. De aanvallers sneden ook de tele foondraden door. De gouverneur van de grensprovincie, Sir George Cunning ham, en de eerste minister, dr. Khan Sa'hib, vliegen morgen naar Bannu om met de plaatselijke autoriteiten te over leggen hoe aan de invallen een eind te maken. TAFELTENNIS In den nacht van Zondag op Maandag heeft bovCn Ede een nood weer gewoed, en had er een regen val plaats, zooals sinds bijna dertig jaren niet is voorgekomen, dóch de donderslagen waren zeer gering in aantal. Het regende meer dan een half uur lang zoo hevig, dat het een wolkbreuk geleek. Vele kelders cn g clijkvlocrsche ver trekken liepen onder water. Toen de bui voorbij was, i liepen dc dorpsbewoners pootje-badenqe (velen geheel of gedeel telijk in nachtkleeding) in de straten te hoop. De consternatie was algemeen. Gelukkig bleek de riolecring zeer veel water te kunnen verzwelgen. Op ver schillende plaatsen echter werden de deksels van cie putten gestuwd, waar door de faecaliën op de straat vóelden. Verscheidene inwoners hebben vrij be langrijke schade geleden, vooral winke liers. wier kelders of winkels onderlie pen. De hrandwecr'heeft eenige kelders ieeggeïïoosd. Een hotelhouder, die een grooten voorraad conserven in hl ik in zijn kelder had opgeslagen, is zeer gc- dupeerd, doordat van alle blikken de etiketten zijn afgeweekt, zoodat hij van geen enkel blik den inhoud weet. AMSTERDAM, 31 Juli. De Ne derlandsche Tafeltennisbond heeft Zaterdag j.l. tê Utrecht zijn vierde «lgemeenc. ledenvergadering gehou den, welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer J. L. Hiem- stra. Het jaarverslag van den secretaris werd zonder discussie goedgekeurd, bij de bespreking van het verslag van den penningmeester zijn enkele aanvallen gedaan op den hoogen post reiskosten. Het bestuur verdédigde zich met de me- dedeeling, dat verschillende extra ver gaderingen cn besprekingen noodig wa ren door.de reorganisatie. Na een hef tig debat werd besloten de contributie ongewijzigd te laten, met uitzondering voor de leden.- die niet aan de compe titie deelnemen. Het voorstel van het hoofdbestuur om het ontwerp touroooi- en wedstrijdregle ment aan te nemen op proef voor een jaar werd door de. vergadering goedge keurd. Ook het. jaar^rslag van den hoofdcorapetitieleider werd goedge keurd. Zijn voorstel tot instelling van een protesl-commissie vond na eenige discussie steun in dc vergadering. Er werd een centrale protest-commissie ge kozen, waarin zitting hebben de hceren Langerveld te Den Haag, Poelgeest te Hilversum en Van den Brink te Utrecht. Het competitiereglement, aangevuld met amendementen, is thans goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing zijn de af tredende leden, dc heeren Heemstra, Nicmantsverdriet en Koelo bij acclama tie herkozen. De heer J. Swart te Groninger werd in de vrijgekomen vacature gekozen. In verband met het komende lustrum stelde het hoofdhestuur voor de Konink lijke goedkeuring op de statuten van den bond aan te vragen cn een inter nationaal lustrum tournooi tc organi seeren. In principe ging de vergadering met dit voorstel accoord. Zij droeg het hoofdbestuur-op de mogelijkheden tot organisatie van een internationaal tour nooi nader tc onderzoeken. Tijdens de vergadering heeft de voor zitter aan de kampioensteams de prij zen uitgereikt. Mobie Vierdag wint tweeden prijs Gisteren werden te Tilburg onder auspiciën van de K.N.M.V. dc motor- torrcinkampinensehappen van Brabant verreden. Onze stadgenoot Mobie Vier dag werd op zijn Ariel tweede in dc 500 c.c. klasse, hetgeen van dezen jon gen renner een goede prestatie is. Voor de eerste prijswinnaars verwijzen wij naar ons ochtendblad. ZWEMMEN Het voorloopige programma der wedstrijden op Zater dag 5 Augustus Het voorloopig programma van de Nationale en Districtwedstrijden, der Amersf. Reddings Brigade ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan, te hou den op Zaterdag 5 Augustus 1939, in het Sportfondsenbad, Bisschopsweg luidt als volgt: 1. 4 maal 25 M. estafette, gekleed met drenkeling of duikpop. (District Utrechten Neder-Betuwc en. Natio naal). 2. 75 M. gekleed schoolslag, waarvan de laatste 25 M. met, ongekleede dren keling in reglementaire kopgréep. (Nationaal, Wisselbeker). 3. 25 M. rugslag met stokje, gekleed boven -35 jaar. (District Utrecht en Nedei-Betuwe). 4. 100 M. gekleed schoolslag. (District Utrecht en Neder-Betuwe cn Natio naal). 5. 25 M. gekleed rugslag met, stokje, voor hen die nog nooit een prijs ge wonnen hebben (Amersfoort). 6. 125 M. met duikpop, ongekleed voor hen die nog nooit een prijs gewonnen hebben. (Amersfoort). S. Demonstratie. 9. 50 M. rugslag met stokje gekleed. (District Utrecht en Neder-Bethuwe). 10.25 M. gekleed schoolslag, boven 35 jaar. (Amersfoort). 11.25 M. gekleed schoolslag, tot 35 jaar, voor hen die nog nooit een prijs ge wonnen hebben. (Amersfoort). 12.3 maal 25'-M. estafette, gekleed wis selslag, rug- 6chool- en vrije slag. (Nationaal). De nummers zijn zoowel voor dames als heeren. DUIVENSPORT Pro Patria hield Zaterdag een wed vlucht voor Jonge duiven 'van Soig- nics(B) uit. Afstand 200 km. Wind west. Aankomst eerste prijswinnende duif 2.21.10; idem laatste 2.41.54. Duiven in vrijhied 12.00 uur. Dc uitslag luidt als volgt: G. Diekorhof 1, 3; A. van Nus,2, 9. 10; W. Th. Pot Jr. 1. 5, 8: W. Chr. Ruiten berg 6, 7: H. Hop 11, 14, J. R. Tichelaar 12, 13. Stand kampioenschap J. Duiven t./m Soignies. Hok: 1 G. Diekerhof 385 punten 2 A. van Nus 364 punten 3 W. Th. Pot Jr. 3G3 punten. Duif: 1 G. Diekerhof 185521 met. 136 punten. 2 G. Diekerhof 185523 met 118 punten. 3 A. van Nus 185471 met 98 punten. PARIJS. 31 Juli (Havas) De „Excelsior" verneemt uit Londen: Volgens hier ontvangen berichten van gezaghebbende zijde heeft het bezoek van Koning Carol aan Istanboel resultaat opgeleverd. De president der Turksche republiek zou aangeboden hebben als bemid delaar op te treden tusschen Roe menie en Rusland. Turkije, dat uit stekende betrekkingen met de Sov jet-Unie onderhoudt, schijnt voor het vervullen van deze rol in een goede positie te verkeeren. Generaal Metaxas, de Grieksche mi nister-president, heeft verklaard, dat de landen van de Balkan-entente, Roeme nië, Joego-Slavië, Griekenland cn Tur kije, hun onafhankelijkheid en territo riale onschendbaarheid zouden bewa ken. De alliantie tusschen Gi'iekeuland cn Turkije, aldus de minister, bedreigt niemand en komt voort uit een verlan gen naar vrede. Deze alliantie is des te waardevoller, omdat zij een matige fac tor geweest is- bij de vorming van de Balkan-entente, welke de vier landen vereenigt in haar pogingen, die op den vrede gericht zijn. BRITSCHE TROEPEN NAAR EGYPTE CAIRO, 31 Juli (Reuter) Onge veer 5.000 man troepen uit Britsch- Indië zullen midden Augustus te Suez aankomen en hun intrek ne men in in het lagcrkamp van El Fayid. De artillerie-eenheden zullen kampementen betrekken nabij do Pyramidcn. In Egypte zijn hoeveel heden Indische levensmiddelen op geslagen, die zoo noodig voor dc grootste strijdmacht voldoende zul len zijn. De Britsche troepen, die thans in Egypte liggen, zijn bijna tweemaal zoo sterk in aantal als bij het Britsch-Egyptische verdrag is bepaald. GROOT AANTAL VLIEG ONGEVALLEN Te Boulogne sur Mer, is tijdens vlieg- demonstraties een toestel van het vliegkampschip ,3earn" gevallen. Het kwam terecht in een autoparkeer plaats en geraakte in brand. Do be stuurder kwam in de vlammen om. Eenige toeschouwers liepen lichte brandwonden op. Te Frankfort aan de Main zijn gisl teren vliegfeesten gehouden, waaraan vliegers uit 11 landen deelnamen en welke door 150.000 toeschouwers wer-| den bijgewoond. Bij den internationa len vliegwedstrijd deden zich twee on gelukken voor. De vlieger Taxis kwam om het leven doordat zijn toestel per ongeluk met den grond in aanraking kwam. terwijl een voorbijganger, die door een vliegtuig dat een noodlan ding moest maken gegrepen werd. ver wondingen opliep, waaraan hij is be sweken. Te Chicago is een driemotorig vlieg tuig over den kop geslagen, waarbij elf passagiers werden gewond. DJOKJAKARTA, 31 Juli (Aneta). - Het Eucharistisch congres te Djokja karta is Zaterdagmorgen aangevangen in het gouverneur Biileveld-Stadion, waar een altaar was opgericht Hier naast waren zetels ingericht voor mgr. Willckens, apostolisch vicaris van Ba tavia, en mgr. Panico, apostolisch dele- gaat voor Azië en Australië, en de apostolisch prefecten. Zaterdagavond hield mgr. Willekens een preek, welke werd gevolgd door een toespraak van dén voorzitter van het hoofdcomité voor het eucharistisch con gres, welke door ongeveer 12.000 inheem- sche geloovigen werden aangehoord. Zondagmorgen om half zes dx-oeg mgr. Panico een H. Mis op. In den loop van Zondag werden op verschillende plaatsen een zestal bijeen komsten van Javaansche en Europee sche geloovigen gehouden, terwijl s avonds een lof werd gehouden. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Bedankt: voor Almelo ds. C. J. Laar man te Velp; voor Arnhem ds. I. P. v. d. Waal te Hengelo (O); voor Arum ds. H. Kreb te West zaan. Benoemd: tot hulpprediker te Ter- neuzen rand. P. J. F. van Voorst Vader, hulpprediker tc Weesp. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Spijkenisse ds. G. Toornvliet te Nieuwerkcrk a.d. IJssel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Lelden ds. A. v. Stuij- venberg tc Benthuizen. Bedankt: voor Ridderkerk en Melis- kerk ds. A. van Stuijvenperg te Bent huizen. coot* wand'iaass onvoorzichtigheid RAAKT HOLLAND Z'N NATUURSCHOON Blijk van medeleven aan Maj. v. d. Goes Door de oudste deelnemers aan de 4- daagsche marschen vanaf 1916 te Mil- lingen. de H. H. v. d. Kaag, Sutherland, Dinkhuyzen, Theunissen, v. Maanen en Poot is het volgend telegram aan ma joor v. d. Goes gezonden: „Uwe oude mede-deelnemers 4-daagsche marschen, zenden u hiermede hartelijke, oprechte, beste wenschen en betuigingen van me- deleven en voor herstel". EEN BOEKJE VOOR DE VACANTIE Nu de vacantietijd is aangebroken cn uien plannen maakt om een of meer weken van huis te gaan. komt het „va- cantieboekje", dat door net ,ois- cn pas sagebureau N. V. Mundus wordt ver spreid, goed van pas. Het is een aardig geïllustreerde bro chure, waarin men naast, gegevens over Schcveningen en Noordwijk, tal van in* lichtingen vindt over Zweden, Frank rijk. België, Denemarken, Duitschland en England. BLOEMPJESVERKOOP De bloempjcsverkoop ten bate van dc R.K. Vereeniging voor .Volksgezond heid voor uitzending van zwakke kin deren Zondag aan de R.K. Kerken ge houden bracht in totaal op een bedrag van 115.24. FILMNIEUWS Wethouder Boekman draaide de eerste meters film voor het nieuwe Nederland sche product AMSTERDAM, 31 Juli. In de Gine- tone-studio aan de Duivendrechtsche- kade heerschte vanmorgen drukte en bedrijvigheid na gerulmen tijd van stil te. De vlaggen staken uit en een groot bord kondigde reeds aan den buiten kant aan, wat hiervan de rede was. Film ex is vandaag begonnen met de Opnamen voor de verfilming van ,J£e Spooktrein", de eerste van een reeks films, welke deze onderneming acbitei- eenvolgens hoopt te vervaardigen en waarmede de Cinetone-studio's voorlgp- pig twee jaar aan het werk gehouden kunnen worden. Na dc incidentecle verfilming van „Pygmalion", „Vadertje Langbeen" en „Morgen gaat 't Beter" door de zelfde Filmex-Cinetone-combinatie. is het een verheugend verschijnsel, dat de onder nemers en ook de Nederlandsche Film- exploitanten voldoende vertrouwen zoo wel in de zakelijke mogelijkheden als in de artistieke prestaties der Neder landsche filmindustrie hebben om een dergelijk twee-jaren-plan op touw te zetten. Dat was ook de korte inhoud van de korte rede. waarmede de Am ster- damsche wethouder voor de kunstza ken, dr. E. Boekman, de werkzaamhe den Inluidde, want begrijpelijkerwijs heeft men vanmorgen deze belangrijke gebeurtenis een officieel tintje willen geven. Behalve dr. Boekman waren in de studio aanwezig de Amsterdamsche hoofdcommissax-is van politie, de heer H. J. Versteeg, de inspecteur der Neder landsche Spoorwegen, ir. B. C. M. Boot, en de perschef der N.S., de heer D. Schi- ferli, de directeur van den Nederland- schen Bioscoopbond, de heer A de Hoop, en verschillende leden van het hoofdbestuur. De eerste opname was toevallig ook de eerste opname van het draaiboek, waar de film mee opent, zoodat de „klap" kwam niet de beeldaanduiding „spookti-ein, beeld 1, instelling 1, geluld 1". Wethouder Boekman scha kelde de camera in en Sara Heyblom sprak dc eerste woorden van de film, die tegelijk met het beeld op de cellu- loid-strook worden vastgelegd. RECHTSZAKEN aar] tc AMSTERDAM. 31 Juli. Voor den kantonrechter mr. G. f. Haase stonden vandaag eenige winkeliers terecht, ver dacht van overtreding van de vesti gingswet, In een der gevallen legde de kanton rechter een recidivist een voorwaardelij ke hechtenis op. De eerste zaak betrof een man, die een schoenmakerijtje gevestigd had zonder ex-gunning. Deze vergunning was hem geweigerd omdat hij niet credietwaar- dig is. Hij was meer dan dertig jaar schoenmaker geweest, ging failliet, ex. pfoiteerdd' een cafétje om later weer naar zijn oude vak terug te.keeren. Op dc vx-aag van mr. Haasse of ver dachte van plan was met do schoenma kerij op te houden, zeide verd., dat hij dat niet kou, omdat hij een vrouw met tien kinderen heeft en niet in den steun wil vervallen. Het O.M. vorderde een geldboete van ƒ23 en de kantonrechter veroordeelde den schoenmaker conform dezen eisch. De tweede verdachte had eveneens een reparatiewerkplaats voor schoenen ge dreven zonder vergunning. Dc vergun ning was hem geweigerd omdat hij niet credietwaardig was. De kantonrechter had hem eenigen fiid geleden voor het zelfde feit veroordeeld en het O.M. was van oordeel, dat thans een strenge straf diende te worden opgelegd. Hij vorder de 25 boete en een voorwaardelijke hechtenis van vier weken. Do kantonrechter veroordeelde ver dachte tot een voorwaardelijke hechte- nlsstraf van 14 dagen met een jaar proeftijd en tot 100 boete. subs. 25 da gen hechtenis.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9