AMERSFOOMSOi DAGBLAD SPOORWEG-SERVICE OOK DE RESTAURATIES Standaard - artikelen met vaste prijzen IN Britsche vrouwelijke zendelingen door LEYTAX Japanners gemolesteerd 4000 DE EEMLANDER Woensdag 2 Augustus 1S39 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 33 KONINGIN EMMA HEDEN HERDACHT Consumptie Goedkoop en goed Ernstige water schade in de Siegfriedlinie Het Congres zet Roosevelt den voet dwars Australië maakt zich ongerust over Port. Timor FRANK UIT PRAAG TERUGGEROEPEN Spaansche regeering dankt Frankrijk Japansche visie op kwestie der zilver-voorraden TEL. 3086 IrOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Mr. van Schaik op den Ruigenhoek Ondergeloopen prauw opgepikt Licht op: 9 uur 21 min. ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGB'AD ABONNEMtNISPRIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 tfuineniana iram. Der post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS GER ADVERTENTlEN van 14 regels I 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 TAL VAN STATIONS-RESTAURATIES ZULLEN WORDEN GEMODERNISEERD EN VERBOUWD TVT AAR wij vernemen is men bij de Nederlandsche Spoorwegen op J t het oogenblik druk doende met een reorganisatie van het restau- ratiebedrijf, welke verandering ten doel heeft ook dit en dikwijls zeer belangrijke onderdeel van het Spoorwegbedrijf zich te doen aanpassen aan den modernen tijd. De Spoorwegdirectie toch stelt zich op het volkomen juiste standpunt, dat de reiziger, als klant van het bedrijf, recht heeft op een zoo groot mogelijke service. Als gevolg van dezen regel brengen de Spoorwegen hun klanten zoo snel, zoo veilig en zoo goedkoop mogelijk naar hun plaats van bestemming, doch zij hebben er thans ook voor gezorgd, dat de spoorreiziger, als hij onderweg iets wil eten of drinken, dat kan doen tegen prijzen en kwaliteiten, die overal in den lande op alle restaura ties dezelfde zijn. HET is namelijk zoo dat de Spoor wegdirectie de stationsrestaura teurs heeft verplicht, en zij kan dat door middel van de pachtcontrac- ten welke zij met de restaurateurs heeft gesloten, standaardartikelen verkrijg baar te stellen, en wel tegen standaard prijzen. Tot nog toe was het zoo, dat in do eene restauratie voortreffelijke spij zen en dranken werden verkocht aan het reizend publiek tegen vrij goed- koope prijzen, terwijl het elders slecht of middelmatig was, tegen veel hooge- ren prijs. Aan dezen toestand is nu een einde gekomen. De restauraties op de stations le veren nu den reizigers een serie standaardartikelen, zooals koffie, thee, melk, broodjes in diverse sor teering, tegen prijzen, die door de spoorwegdirectie zijn vastgesteld, en dus overal in den lande, waar men ook komt, dezelfde zijn, terwijl de artikelen ook overal van dezelfde kwaliteit zijn. In het algemeen is de richtlijn ten deze geweest: wat men aan de stationsrestauraties koopt, moet goed en goedkoop zijn. En dat hierin nu eenheid is gekomen, zal zeker door het reizend publiek ge waardeerd worden. /N de tweede plaats is voor verschil lende stations, die daarvoor in aan merking komen, aan de betrokken restaurateurs voorgeschreven, dat zü per ronbediening moesten invoeren, aus per soneel met eet- en drinkwaren langs de stilstaande treinen moesten laten ïoopen. opdat de doorgaande reiziger zich, terwijl hij in den trein blijft zitten, zich het nou- dige kan aanschaffen om de eventueel krie belende maag tot zwijgen te brengen, het zij de koude te verdrijven door een war men dronk, of de warmte door een wel kome verfrissching. Verschillende restauraleurs op de groote stations, en vooral op de knoop punt-stations, hadden deze perron-bedie ning reeds lang ingevoerd, doch ande ren, op stations die er toch heusch wel voor in aanmerking kwamen, deden daar niets aan. Men kan er nu op reke nen, dat men op vrijwel alle belangrijke stations perronbediening heeft. ENt ten slotte heeft de Spoorwegdi rectie zich eveneens bezig gehou den met het uiterlijk van de sta tionsrestauraties, waarbij zij moest er varen, dat die lang niet allemaal aan redelijk te stellen eischen voldoen. Iemand, die op een station zijn twaalf uurtje gebruikt of een kopje koffie of thee drinkt, zal het toch wel op prijs stellen als hjj dat kan doen in een ple zierig en gezellig aandoende omgeving, aan een gedekt tafeltje met een aardig lampje erop, en zal er minder toe ko men als hij moet zitten in een holle en lecge ruimte zonder meer. zooals er helaas nog zooveel restauraties zijn te vinden. Vandaar, dat het besluit is geno men om alle stationsrestauraties, die daarvoor in aanmerking komen, in een geleidelijk tempo op te knappen en een meer modern en gezelliger aanzien te geven. Op kleinere sta tions zal die moderniseering natuur lijk een eenvoudiger karakter dra gen. dan op de grootere. doch zij krijgen successievelijk allemaal een beurt in den loop van de komende jaren. Zij zullen, als dat noodig is, worden verbouwd, van een prettiger aanklee ding worden voorzien, een vloerbedek king krijgen, moderne verlichting, kortom alles, wat een eetgelegenheid meer in overeenstemming kan brengen met de eischen, welke de treinreiziger van heden stelt aan de lokaliteit waarin hij eenigen tijd moet verblijven om iets te gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat deze serie ver bouwingen niet in eens tot stand kan worden gebracht, doch dat daarmee eenige tijd gemoeid is. De Spoorwegen hebben op dit punt echter een program ma opgesteld, dat successievelijk wordt afgewerkt, zoodat binnen eenige jaren alle stationsrestauraties ook wat uiter lijk betreft, een aanmerkelijke verbete ring zullen hebben ondergaan. PARIJS, 2 Aug. (Havas). Naar uit Bazel gemeld wordt, erkent men einde lijk in Duitsche kringen, dat de over stroomingen van den Rijn wel degelijk in de Siegfried-linie aanzienlijke scha de hebben aangericht wellicht nog aanzienlijker dan men aanneemt. Van daag werd medegedeeld dat meer dan dertig personen, die aan den bouw der versterkingswerken hebben meegehol pen, door de Gestapo gearresteerd zijn, De Gestapo is tot de slotsom gekomen, dat gesproken kan worden van „onge wilde sabotage" van den kant dezer personen. Zij worden beschuldigd van het leveren van materialen, o.a. cement, van slechte kwaliteit, en van het maken van groote winsten op deze leveranties. Voorts zou een aantal generaals, naar men zegt vier of vijf, voor deze mal versaties verantwoordeliik gesteld en van hun functie ontheven zijn. WASHINGTON, 2 Aug. (Reuter) Met terzijdestelling van de ernstige bezwaren van den leider der meerder heid, Rayburn, heeft, het Huis van Af gevaardigden met 193 tegen 166 stem men geweigerd het wetsontwerp inzake het aangaan van leeningen in behan deling te nemen. Dit besluit beteekent, dat het wetsontwerp waarschijnlijk in de huidige zittingsperiode niet zal kun nen worden aangenomen. Rayburn deelde mede, dat het Congres Zaterdag avond zal uiteengaan. Kort nadat hij vernomen had, dat het wetsontwerp inzake leeningen niet in behandeling was genomen, zeide pre sident Roosevelt in een persconferentie dat dit gaat ten koste van de belasting betalers, die eenige honderden milli- oenen dollar schade zullen hebben. Het gevolg zou zijn. dat vele industrieën hun productie niet zonden kunnen uit breiden en vele duizenden werklieden geen werk zullen krijgen en ondersteu ning moeten blijven krijgen. Roosevelt voegde hieraan toe. dat het Congres het recht heeft te handelen zooais het heeft gedaan, hij zal geen critiek leveren, doch zij, die benadeeld zijn, hebben het recht de namen te we ten van hen, die tegen hebben bestemd en te weten waar de verantwoordelijk heid ligt. Het bestuur van de Christelijke Oranje- vereeniging te Baarn legde ter nagedach tenis van den geboortedag van wijten H.M. de Koningin-Moeder een krans bij het Emma-monument. De heer en F. Wynja. voorzitter (links) en mr. M. P van der Hoop van SlocHteren, secretaris, leggen de krans Olie-concessies op Timor- Dilly wellicht in Ja- pansche handen? NAAR thans beleend is geworden, hield een reis, onlangs onderno men door den Australischen mi nister van luchtvaart Fairbairn naar Portugeesch Timor, niet uitsluitend verband met een te openen luchtlijn van Port Darwin naar Timor-Dillv, doch met nog een andere, minstens even belangrijke kwestie. Het Bata- viasch Nieuwsblad meklt daarover na der, dat Portugeesch Timor van groot strategisch belang is, en er aan Austra lische zijde in de eerste plaats aan ge dacht wordt een „dreigend en vliegend gevaar uit het Noorden" te bezweren. Australië maakt zich voorts ten zeerste ongerust over een ander dreigend gevaar: de olie-concessies nabij Dilly te verliezen aan Japan. Het gaat om waardevolle, reeds 25 jaar oude, concessies. Het Portu- geesche gouvernement van Timor- Dilly nu heeft onlangs te kennen gegeven, dat, naar zijn meening, de concessies productiever zouden worden gemaakt, wanneer zij zou den overgaan in andere handen. Onmiddellijk daarop bleek, dal het Japansche handen waren, waarop Portugal doelde. Ondanks verzekeringen van hechte vriendschapsbanden tusschen het Brit- sche Empire en Portugal schijnen de Portugcezen dus niet geheel onver schillig te staan tegenover directe voordcelen, ook als zij te behalen zijn met concessies aan minder goede vrien den of desnoods slechts zakenrelaties. Minister Fairbairn wees op het zeer groote gevaar dat volgens hem voor Australië ontstaat wanneer de olie- concessies inderdaad overgaan in Ja pansche handen en het Australische gouvernement, heeft, blijkens een en kele dagen geleden gepubliceerd be richt volgens hetwelk officicelen steun zal worden verleend aan een te openen luchtlijn DarwinDilly, blijk gegeven, dat zij deze mecning van Fairbairn deelt. De vraag is nog maar, of het Porüigccsche gouvernement wil of kan afzien van andere, mogelijk fi nancieel verleidelijker aanbiedingen ten aanzien van de olie-concessies, waarmede nauw verband houdt de mogelijkheid van andere luchtlijnen in Noordelijke gebieden. PRAAG, 2 Aug. (Havas). Bij. den terugkeer van von Neurath uit Berlijn werd medegedeeld, dat zijn helper, Frank, een vurig voorstander van de verduitsching van het protectoraat, uit Praag is teruggeroepen. De Tsjechen beschouwen dit als een tecken, dat de Duitschers een meer gematigde houding aannemen in Bohemen en Moravië. In verband hiermede wordt opgemerkt dat de onderhandelingen over een eigen ter ritoriaal leger in Bohemen en Moravië, welke door Frank werden geremd, thans snel voortgang maken. DALADIER ONTVANGT GENERAALS PARIJS, 2 Aug. (Havas). Daladier heeft generaal Hutzinger, die do leiding van de Fransche militaire delegatie voor Turkije heeft gehad, ontvangen. Hutzin ger bevestigde de uitstekende resultaten van zijn besprekingen met de Turksche regeering en de militaire autoriteiten en had de gelukwenschen van Daladier in ontvangst te nemen. De gencraul reist heden door naar Londen. Do premier heeft ook generaal Dou rncnc, leider van de Fransche militaire delegatie voor Moskou, ontvangen. Dou- menc heeft daarna deelgenomen aan een belangrijke technische conferentie over de vraagstukken, die hij te Mos kou moet bespreken. Anders dan is gemeld, zal de Engel- sche militaire delegatie voor de bespre kingen te Moskou niet Woensdag, maar waarschijnlijk Donderdag van Londen vertrekken. PARIJS, 2 Aug. (Havas). Een ge delegeerde van den Spr.anschen minis ter van buitenlandsche zaken heeft een bezoek gebracht aan de Fransche ambassade te San Sebastian. Hij ver zocht maarschalk Pétain zich bij dr Fransche regeering tor tolk te maken van de voldoening der Spaansche re geering voor de restitutie van het Spaansche goud. welke, zooals hij zei- de, een belangrijke étappe in de ten uitvoerlegging van de overeenkomsten tusschen Béard en Jordana vormt. NIEUWE SLUIZEN IN HET PANAMA KANAAL WASHINGTON. 2 Aug. (Ilavas). Het Huis van Afgevaardigden heeft een crediet van 277 millioen dollar toege staan voor het bouwen van nieuwe slui zen in het Panama-kanaal. PEIPING. 2 Aug. (Reuter). Twee Britsche vrouwelijke zende lingen, die in het binnenland van China reisden, zijn gedwongen ge worden zich te ontkleeden in de door de Japansche troepen be zette stad Kaifeng (provincie Ho- nan). Een man was daarbij tegen woordig. Voorts heeft de anti- Britsche commissie te Peiping brieven gezonden aan 516 Chinee- sche bedienden van Britten en van Britsche concerns, waarin de Chineezen bedreigd worden, in dien zij hun werkkring niet opge ven. Een aantal personen heeft in paniekstemming hun betrekking verlaten. De Britsche ambassade heeft bij de Japansche ambassade stappen gedaan- Volgens vacantiegangers, die te Sjanghai zijn teruggekeerd, worden de Britsche en andere passagiers, die te Tsingtau aankomen of van daar vertrekken, door de Japanners scherp gefouilleerd. Alle Chinee- sche valuta, die in hun bezit is, wordt verbeurd verklaard. Aan de Engelschen wordt bijzondere aan dacht gewijd. Een Amerikaansche, die te Tsingtau aan boord van een schip ging, werd beroofd van ver scheidene honderden dollars. Van één passagier is naar schatting 5000 Chineesche dollar verbeurd ver klaard. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een door de Nitsji Nitsji gepubliceerde bericht omtrent stappen, welke Craigie zou hebben ondernomen inzake de anti- Brilsche agitatie tegengesproken en eeu puur verzinsel genoemd. Naar van Britsche zijde wordt me degedeeld, heeft Craigie onlangs stappen gedaan naar aanleiding van de anti-Britsche agitatie, doch dit onderwerp werd in het gister avond met Kato gevoerde onder houd, niet aangeroerd. Behalve een bijeenkomst van de ondercommissie voor politic-aangelegenheden te Tientsin, staan voor vandaag geen BritschJaparsche besprekingen op het programma. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de opzegging door Amerika van het verdrag van 1911 met Japan van geen invloed is geweest op de BritschJapansche besprekingen, welke aanzienlijk gevorderd zijn. Dc delegaties zijn op vrijwel alle punten van het poljtievraagstuk te Tientsin tot overeenstemming gekomen, terwijl dc ziVvcrkweslic uitvoerig door de desbe treffende commissie is besproken. Volgens dc Japansche bladen is de Japansche eisch voor overdracht van de Chineesche zilvervoorraden te Tientsin aan de regeering van Poking op de volgende feiten gebaseerd: (1) China heeft h»t zilver in 1935 ge nationaliseerd doch dc zilvervoorraden van Noord-China zijn niet overgebracht naar Nanking, doch liloven onder be heer van den politieken raad van Noord-China. Toen deze raad vervan gen werd door de voorloopige regeering der republiek China, werden de zilver voorraden uit Noord-China overgebracht naar het door laatstgenoemde ingestelde zilvercomité. (2) De betreffende zilvervoorraden behooren derhalve aan Noord-China, t.w. aan de voorloopige. regeering van Pe king en niet aan de regeering van Tsjoengking. (3) Deze historische achtergrond toont aan, dat de betreffende Chineesche zil vervoorraden onder hoede staan van het zilvercomité-in Peking en Tientsin, en dat er geen reden aanwezig is waar om de autoriteiten der Britsche conces sie in Tientsin bezwaren maken tegen de overdracht van dit zilver aan ge noemd comité. ABDIJ ONTEIGEND IN OOSTENRIJK WEENEN, 2 Aug. (Havas). De na- lionaal-socialistische autoriteiten heb ben besloten de Cistërcienser Abdij te jStams in Tirol te onteigenen, omdat de monniken het domein niet goed beheer den. Het voornaamste verwijt, dat hen wórdt gemaakt is, dat zij niet om tijd hun belastingen betaalden. De veertig monniken moesten het klooster met spoed verlaten. Zij zullen vermoedelijk een toevlucht vinden in het Cistercien- scr klooster te Feldkirch in Vorarlberg. Het Amersioortsch Dagblad is aangesloten bij de Vereeniging voor Publiciteitswaarde (Bureau: Tournooiveld 4, 's-Gravenhage], welke op aanvraag aan adverteerders volledige, door accountants gecontroleer de, gegevens omtrent de verspreiding van ons blad verstrekt. Dit blad heeft een dagelijk- sche oplaag van EXEMPLAREN •s-GRAVENHAGE, 2 Aug. - Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, heeft zich hedenoch tend naar H.M. de Koningin op den Ruigenhoek begeven. Een lid van de bemanning overleden TJILATJAP, 2 Aug. (Aneta) Het s.s. „Stentor" pikte 160 mijl voor Tjila- tjap een ondergeloopen prauw op, waar in zich drie Bimaneezen bevonden. De ze prauw was 16 Juni uitgevaren van Tambora (op Bima) naar het eiland Mojo en was op zee door een storm over vallen, ruim 40 dagen hadden zij op zee rondgedobberd met slechts weinig voed sel. Eenige zeil prauwen, vermoedelijk Madocreczen weigerden aan de drenke lingen hulp te verleenen. Rij aankomst te Tjilatjap werden de drie schipbreu kelingen naar het ziekenhuis overge bracht. Allen verkeerden in ernstigen toestand. Niettegenstaande direct werd ingegrepen is een der slachtoffers over leden. W eerverwachtin: geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Regenbuien met kans op onweer. Tijdelijk opklarend, weinig verandering in tempe ratuur, meest matige W. toi Z.W. wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1