Schietpartij bij rivier tusschen Hongaren en Roemenen Pain's wonderlijke avonturen Hongaren stoorden zich niet aan Roemeensch verbod om de rivier de Theiss te bevaren Ond erhand elingen door Roemenië afgebroken EEN NATIONALE FEESTDAG....! EDEN SCHRIJFT AANZIJN KIEZERS Geen achterdeurtje voor aanvaller Nieuwe maatregel van den Senaat van Dantzig VAN ROSSUM Kleeding naar maat OPRUIMING De algemeene Synode Radio-programma's HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 Grensincident in midden-Europa BOEKAREST, 1 Aug. (Havas). In een hier gepubliceerd offi cieel communique wordt melding gemaakt van een ernstig incident aan de grens van Roemenië en Hongarije. Den geheelen nacht zijn schoten gelost tusschen de Roemeensche en de Hongaarsche grens wacht te Teceulmic op den Roemeenschen oever van de Theiss, die de grens vormt tusschen Roemenië en Sub-Karpatisch Rusland, dat thans tot Hongarije behoort. Volgens deze officieele lezing zouden Hongaarsche vlotten, op aanstichting van de Hongaarsche autoritei ten, vannacht hun pogingen hernieuwd hebben om de Theiss te be varen, ondanks het verbod dat de Roemeensche autoriteiten terstond na de Hongaarsche bezetting van Sub-Karpatisch Rusland hadden uitgevaardigd. Op de sommaties van de Roemeensche grenswacht bleven de Hongaarsche vlotten doorvaren, beschermd door het ge weervuur der Hongaarsche grenswachten. De schietpartij duurde, aldus het communiqué, tot 6 uur s morgens, doch er wordt geen melding gemaakt van het aantal slachtoffers. Hongaarsche regeering onder neemt stappen ÜOEMENIË heeft de onderhan- A delingen, die te Sinaja met een Hongaarsche delegatie werden ge voerd en het tot stand komen van een nieuw verdrag voor de rivier- vaart od de Theiss ten doel hadden, volgens een- Reuterbericht uit Boe karest afgebroken in verband met de schietpartij tusschen de Roemeen sche en Hongbarsché grenswacht aan weerszijden van de Theiss. De reeds genomen besluiten zijn voor- loopig opgeschort. Het incident van den afgeloopen nacht, is eigenlijk het laatste van een serie grensincidenten, die zich hebben voorgedaan, sedert Hongarije Subkar- patisch Ruslajïd bezet heeft. Sindsdien Is de scheepvaart op de boven-Theiss gestaakt in afwachting van een nieuwe regeling, die de/oude overeenkomst met Tsjecho-Slowakfje moet vervangen. Het Hongaarsche lelegraafagent- schap meldt uit Boedapest het vol gende: Vannacht heeft zich opnieuw een Roemeensch-Hongaarsch grens incident voorgedaan. Een Hongaar- «che grenswacht werd hierbij ge wond. Tot 7 uur 's morgens hebben Roe meensche soldaten met hun geweren en machinegeweren geschoten in de rich ting van Tosco, een plaatsje, waar zich de Hongaarsche bruggewacht bevindt Genoemd agentschap voegt hieraan toe, dat de Roemenen een batterij welke ge richt is op het dort» Tésco hebben opge steld. Het Roemeensche standpunt In een semi-officleele Roemeensche verklaring over het laatste grens incident wordt gezegd, dat de Hon gaarsche 'autoriteiten. door de vlot ters aan te moedigen de Theiss te bevtyen. de gehcele verantwoorde lijkheid voor het incident dragen. Tien dagen geleden heeft de Hongaar sche regeering verzocht onderhandelin gen over een nieuw scheepvaartverdrag 'e openen. De Roemeensche regeering stemde daarin toe en Hongarije erkende dat op de boven-Theiss niet gevaren kon worden, zoolang er geen overeenkomst was gesloten. Het feit. dat de plaatse lijke autoriteiten dezen stand van zaken niet hebben erkend, heeft de Roemeen sche regeering. aldus de verklaring, ge noodzaakt de onderhandelingen af te breken, tot de Hongaarsche regeering de noodige maatregelen zal hebben ge nomen om een einde te maken aan de onwettige scheepvaart en daarmede aan de betreurenswaardiep grensincidenten. Stappen der Hongaar sche regeering Het Hongaarsche telegraaf- agentschap bericht uit Boedapest, dat de Hongaarsche regeering bij de regeering van Roemenië stap pen heeft gedaan om haar verwon dering te kennen te geven over de grensincidenten bij het dorp Tesco. De Hongaarsche regeering heeft voor gesteld een gemengde militaire commis sie ter plaatse een onderzoek te doen instellen naar de verantwoordelijkheid en tot het herstellen van den normalen toestand in het dal van de Theiss. BERLIJN, 1 Aug. Havas). De 25ste verjaardag van de oorlogsverklaring zal morgen door het Duitsche leger als nationale feestdag gevierd worden. De kazernes zullen gepavoiseerd zijn en de offi cieren zullen de troepen toe spreken. Des avonds worden in alle steden fakkeloptochten gehouden. De bevolking is uit- genoodigd aan de feestelijk heden deel te nemen. KINDERHOEKJE „Het Britsche volk zal slechts door daden over tuigd worden" LONDEN, 1 Augustus (Reuter). In een brief, door Eden aan zijn kiezers ge richt, schrijft de oud-minister, dat de politiek van pacificatie veertig vaam diep begraven is en dat de regeering die politiek heeft vervangen door het op bouwen van een vredesfront tot het bie den van verzet tegen verdere agressie. „Gedurende de volgende weken aldus vervolgt Eden zullen wij ongetwijfeld een opeenvolging van geruchten verne men, waarvan sommige optimistisch andere pessimistisch zullen luiden. Wij zullen afwisselend kennis moeten ne men van verzekeringen, dat er geen oorlogsgevaar bestaat en van bedreigin gen met wat er zal gebeuren, indien wij niet zullen doen, wat men ons zegt. Het Britsche volk za! beloften noch verze- keringen-gelooven. Het zal slechts door daden overtuigd worden. Het Engelsche staatsmanschap heeft thans slechts een taak: de regeerders en het volk van Ita lië en Duitschland te overtuigen van onze onwrikbare vastbeslotenheid. In dien wij daarin slagen, indien wij ande ren er van overtuigen van wat het ware temperament van het Britsche volk is, zal er geen oorlog zijn". Het geschilpunt tusschen Engeland en de U.S.S.R. MOSKOU, 1 Augustus (Tass). Vol gens persberichten heeft Butler, de par lementaire onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, in de Maandag in het parlement afgelegde verklaring gezegd, dat de Britsche regeering met den grootsten spoed voortgaat de be staande verschillen van opvatting tus schen Sovjet Rusland en Groot Brittan- nië uit den weg te ruimen en dat de voornaamste vraag is geweest of de on afhankelijkheid der Baltische staten zou moeten worden aangetast. Ik ben het er mee eens, aldus Butler, dat wij dat niet moeten doen en dat dit verschil van opvatting de voornaam ste reden is voor het rekken der on derhandelingen. Tass is gemachtigd te verklaren, dat indien Butler werkelijk het bo venstaande heeft gezegd hij de hou ding der Sovjet regeering heeft ver draaid. In werkelijkheid is het ver schil van opvatting niet of de on afhankelijkheid van de Baltische staten al dan niet zal worden aan getast, daar beide partijen deze on afhankelijkheid wenschen te waar borgen, doch dat geen achterdeur tje moet worden open gelaten in de formule van „indirecte agressie" voor 'agressors die de onafhanke lijkheid van de Baltische staten zouden willen aantasten. Een der redenen voor het rekken der onderhandelingen is. dat de Britsche formule een dergelijk achterdeurtje voor een agressor openlaat. TWEE VLIEGTUIGEN IN ZEE GESTORT LONDEN, 1 Aug. (Reuter). Op twaalf mijl van Lossiemouth zijn twee vliegtuigen der Royal Air Force in zee gestort. Een ooggetuige heeft verklaard een hevige ontploffing te hebben gehoord, welke veel weg had van het geluid van grof geschut. Toen hij opkeek, zag hij twee vliegtuigen, die met een groote snelheid in zee vielen. Een der toestel len kwam in stukken en brokken boven Bij het ongeluk zijn drie personen om het leven gekomen. 228. Hij is erg nieuwsgierig naar hetgeen hij te zien zal krijgen als hij aan het einde van de brug is. Plotseling be merkt hij dat hij moeilijker gaat loopen. Het lijkt wel of er kleefstof aan zijn schoenen zit. 229. Maar nu wordt het toch te erg. Pam kan niet verder meer en hij moet gaan zitten. Hij trekt zijn schoenen uit, maar wanneer hij die wil optillen bemerkt hij, dat de brug magnetisch is. Over de Poolsche douane inspecteurs WARSCHAU. 1 Aug. (Havas). In vervolg op de nota, waarin de Senaat van Dantzig gisteren bij het Poolsche commissariaat protesteerde tegen de kwestie van de douanebeambten en de firma Amada, heeft de senaat vandaag de douane der Vrije Stad opdracht gege ven als inspecteurs der Poolsche douane voortaan slechts die personen te be schouwen, die door den senaat zijn aan gewezen. De andere, niet door den se naat erkende douane-ambtenaren, krij gen den naam „grensbeambten". In Poolsche kringen te Dantzig wordt dit verschil tusschen Poolsche douane ambtenaren als volkomen willekeurig beschouwd. Men zegt, dat dit onder scheid niet erkend kan worden door de Poolsche regeering. die uitsluitend be voegd blijft voor de aanwijzing en de instructie harer ambtenaren. BRITSCHE MINISTERS BRENGEN VACANTIE IN EIGEN LAND DOOR LONDEN, 1 Aug. (Havas). Terwijl in andere jaren een groot deel der mi nisters hun vacantie in het buitenland doorbracht, zullen dit jaar alle minis ters, met uitzondering van den minis ter van volksgezondheid Elliott, die twee weken aan de azuren kust zal doorbrengen, hetzij in Engeland, hetzij in Schotland blijven, zoodat zij, indien noodig, snel naar Londen terug kun nen keeren. Lord Halaifax zal zich naar zijn landgoed in Yorkshire bege ven. „Telkens, zoo zegt men, wanneer de omstandigheden hem zullen veroor loven, het foreign office te verlaten." Het is nog niet bekend, waarheen de minister-president zich zal begeven. VERKIEZINGEN IN ENGELAND LONDEN. 1 Aug. (Reuter). Volgens den parlementairen redacteur van Reuter wijzen de laatste inlichtingen op algemeene verkiezingen op 16 of 23 November. 3 KORTE BERGSTR. TELEFOON 3830 HOEDEN en CONFECTIE KERKNIEUWS In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Syno de der Ned. Herv. Kerk kwam bericht in van prof. dr. M. van Rhijn te Utrecht dat hij om redenen van tijdsgebrek de benoeming tot ouderling-lid van de Al gemeene Synodale Commissie niet kon aanvaarden. In zijn plaats werd nu be noemd prof. dr. J. de Zwaan te Leiden. Dr. G. Oorthuys van Amsterdam rap porteerde over een schrijven van prof dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel Ie Utrecht in betrekking tot diens col leges tijdens zijn verblijf in Ned.-Indië waar hij de Ned. Herv. Kerk zal verte genwoordiger ter Synode van de Prot. Kerk aldaar. Besloten werd dat. de hoog leeraren dr. M. J. A. de Vrijer te Utrecht en dr. F. W. A. Korff te Leiden hem zul. len vervangen. Ds. J. Boonstra van Gieten bracht rap port uit over een voorstel van de hoog- leeraren dr. M. J. A. de Vrijer en dr. W. F. A. Korff om aan art. 16 van het reglement op het Hooger Onderwijs een nieuwe alinea toe te voegen beoogend naar analogie van het beroepen van een pi'èdikant vergoeding van huishuur te verstrekken aan een predikant die tot kerkelijk hoogleeraar wordt benoemd. In de commissie voor de nieuwe wets voorstellen is een minderheid die deze vergelijking onjuist oordeelt en dus af wijzing van het voorstel voorstelt. De meerderheid wil echter de kerk over dit voorstel hooren zulks op grond van de overweging dat wanneer de kerk een predikant beroept tot eenig kerkelijk werk het billijk moet geacht worden te handelen zooals het. voorstel dit aan geeft. Conform beslóten. De president, ds. J. W. T. Addink van Heeze heette hierna ter Synode welkom ds. L. S. Mulder, vertegenwoordigend de Ned. Herv. Kerk te Zuid-Afrika. Ds.'Mulder het woord' Verkrijgend merkte allereerst op dat.de kerk die hem afvaardigde groote belangstelling heeft voor de Ned. Herv. Kerk hier te lande. Tal van predikanten zijn in dep loop der jaren uit Nederland naar Zuid- Afrika gekomen. De universiteit van Pretoria heeft sedert 1917 een theologi sche faculteit. De behoefte aan predi kanten is in de kerk in Zuid-Afrika groot en de toeloop van studenten is daaraan niet evenredig. De kerk telt 40.000 lidmaten en heeft 80 gemeenten en 40 predikanten. De grondslag wordt gevormd door de drie formulieren van eenigheid. Bij de discussie over het gehoorde antwoordde ds. Mulder naar aanleiding van een hem gedane vraag dat het meest voor de hand liggend is dat zij, die in Nederland kerkelijk voorberei dend examen gedaan hebben, nog een jaar in Pretoria gaan studeeren tenein de ook het leven in Zuid-Afrika te lee- ren kennen, om daarna proponents examen te doen. Er zijn plannen in voorbereiding om te komen tot een of ficieele correspondentie met de Ned. Herv. Kerk in Nederland. F.r zit uitbrei ding in de' kerk in Zuid-Afrika en ter jongste synode waren zoowel Z. Afrika als O. en W. Afrika en Centraal-Afrika vertegenwoordigd. De president dankte ds. Mulder voor zijn mededcelingen en verdaagde, aan gezien een svnodus-contracta gehouden moest worden, de zitting tot hedenmor gen. DONDERDAG 3 AUGUSTUS HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO- uitzending. 8.00 Gram.muziek (ca. 8.15 Berichten}. 8.45 Orgelspel. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor Qe vrouw, 10.35 Omroeporkest. 11.10 Declama tie. 1L30 Omroeporkest (ca. 12.15 Berichtenj. 12.30 AVRO-Vaudeville-orkest en solisten (opn.). 1.00 Interview. 1.05 De Romancers en soliste. 2.00 Het Sylvestre-trio. 2.45 AVRO- Aeolian-orkest en gram.muziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gram.muziek. 5.00 Jeugdhalfuur. 5.30 AVRO-Amusements- orkest en solist. 6.28 Berichten. 6.30 Repor tage. 7.00 Cabaretprogramma. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP., radiojournaal, mededée- lingen. 8.20 Verkorte opera „Das Dreim8deri- haus" (opn.). 9.20 Gram.muziek..9.25 Uit Lu- zern: Symphonieconcert o. 1. v. Arturo Tos- canini. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Gram.platen met toelichting. 11.00 Berichten ANP., hier na tot 12.00: AVRO-Dance-Band. HILVERSUM II. 301.5 M. -8.00 KRO. 10.00—12.00 NCRV. 8.00 Gram.muziek (ca. 8.15 Berichten). 10.00 Schïiftlezingr meditatie, gram.muziek. 10.20 Reportage. 10.30 Versterkt NCRV-Har- monie-orkest. 11.00 Opening van het Gene raal Appèl. Ca. 1.15 Berichten. 1.30 Gram.mu ziek. 2.00 Versterkt NCRV-Harmonie-orkest. 2.45 Reportage van het Generaal Appèl. 5.00 Marcando-Ensemble en gram.muziek. (Ca. 6.30 Berichten) 7.00 Berichten. 7.15 Boekbe spreking. 7.45—7.55 Gram.muziek. 8.00 Be richten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.1b Reportage van het Generaal Appèl, afgewis seld door het Amsterdamsch Salon-orkest. 11.15 Gram.muziek. Ca. 11.5012.00 Schrift lezing. DROITWrCH. '1500 M. 11.20 Gram.mu ziek. 12.05 Het BBC-Wels-orkest, en solist. 1.05 Gram.muziek. 1.20 Vroolüke voordracht. I.35 Orgelspel. 2.05 Dansmuziek (gr.pl.). 2.35 Politie-muziekcorps. 3.35 Het Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gram.mu ziek. 5.20 Het J. Lewig-orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Het BBC-Harmonie-orkest en solist. 7.40 Het Mewges strijkkwartet. 8.20 Gevarieerd programma.. 9.05 Het Lucky Ilip.-orkest, en solisten. 9.20 Berichteii. 9.50 Radiotooneei. 10.30 Intermezzo. 10.35 Zie-! Radio-Paris om 9,20. 11.20 Jee Loss en zijn Band, en solisten, II.50 Gram.muziek. 12.16Ï2.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 9.00 en 9.30 Gram.muziek. 12.35 Zang. 1.10 en 1.45 Eddie Foy's orkest. 2.10 en 2.35 Gram.muziek. 3.35 Zang. Pianovoordracht. 4.05 Gram.muzIeK. 5.25 Piano, viool en zang. 6.05 Radiotoopeel. 7.25 en 8.25 Gram.muziek. 8.50 Maurice Ma- réchal (cello). 9.2012.05 Uit Luzern: Sym phonieconcert o. 1. v. Arturo Toscaninl. KEULEN. 456 M. 6.50 Gram.muziek. 7.3b Otto Fricke's orkest. 8.509.50 Het Omroep orkest. 12.20 Trompetterskorps en een or kest van de luchtmacht. 2.303.20 Populair concert. 4.20 NSKK-orkest, Coorny Oster- mann's orkest, Georg Freundorfer's Schraih- melkwintet, en reportages. 7.30 Populair con cert. 8.35 Hoorberichten. 1-1:0012.20 Hei Omroepkleinorkest, de „Stuttgarter Volks- musik" en solisten, BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.2U Gram.muziek 12.50 en 1.30 Het Germaine Egó-orkest. 1.50—2.20, 5.20—7.02, 7.20 en 8.2U Gram.muziek. 9.20 Symphonje-coneert en. so liste. 11.00—11.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omroep- dansorkest. 1.10 Gram.muziek. 1.30 Omroep- dansorkest. 1;50—2.20 Gram.muziek. 5.20 Om- roepdansorkest. 6.35 en 7.35 Gram.muzIeK. 8.20 Gram.muziek en Zang. 9.20 en 10.30 Om- roepsymphonie-orkest en solist. 10.5011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Radiotooneel. 9.05 Omroeporkest 10.20 Be richten. 10.40 Het Berljjnsch violakwartet en solist, 11.05 Berichten. 11.20—12.20 Zie Keu len om 11.00. FEUILLETON Naar het Engelsch van STANLEY HART PAGE ti) „Wat is het ditmaal, weer een gehei me distilleerderij?" vroeg ik. „Een pakhuis", gromde de inspecteur. Deze onbegrijpelijke conversatie werd gehouden in verband met het door Hand opgezette plan. In de overtuiging, dat Spitz en Spawn de ontvoerders van me vrouw Garrison waren, was hij op een Idee gekomen. Dat stond in verband met de kelders, waarin het sluwe paar ons nu al twee maal ontsnapt was. Hand veronderstelde, dat ze nog meer kelders tot hun beschikking hadden, net zoo in gericht als deze eerste twee Hij wilde nu uitvisschen welke kelderruimten in den laatsten tijd in de stad verhuurd waren, om die zonder uitzondering te doorzoeken. Zoodra dan ook de woning bureaus dien morgen open waren, wa ren de detectives van Gerrity er op uit gegaan. Tot dan toe. het was twee uur in den namiddag, hadden verschillende gehei me distilleerderijen, twep geheime brou werijen en een opiumkit een onderzoek ondergaan, maar er was geen enkele kelder gevonden, die sooren vprtoonde. dat Spitz en Spawn er in gewerkt had den. We zaten op het bureau van Ger rity op rapporten te wachten. Gerrity ging eindelijk in zijn bureaustoel zitten. „Het heele geval is zoo krankzinnig, dat ik er gewoonweg niet bij kan", ver- klaarde hij somber. „Waar is het mo tief? De eene vrouw wordt doodgescho ten. de andere ontvoerd en er lipt een man met een schedelbreuk op zijn hotel kamer. Wat hebben ze ermee voor? Als het om losgeld te doen is. waarom heb ben ze miss Venora dan doodgeschoten? Het is niet om geld. De eonige, die reden tot wraakzucht kon hebben, zat opge sloten op het oogenblik. dat de vrouw van Garrison ontvoerd werd. Als we maar wisten, wat die twee in het schild voerden, dan waren we een heel eind verder. Maar... wat willen ze?" „Dat hebben de kranten uitgeplozen", merkte ik op. „Ze noemen die kerels de Sterren-moordenaars en „De kranten en hun Sterren!" schold Gerrity. „die zijn krankzinniger dan ooit! Bovendien, mevrouw Garrison is gepn Ster meer en al lang hij het too- neel weg." „Maar er werd gemompeld, dat ze weer terug zou gaan. Tn elk geval heb ben de tooneeldirccteuren voorzorgs maatregelen genomen. Geen actrice van beteekenis komt meer op straat zonder een lijfwacht" „Ja", smaalde Gerrity. „Ze hebben van morgen verlof tot het dragen van wape nen aangevraagd., mei bosjes tegelijk!" „En wat heb je gedaan met dien mode kunstenaar.. dien Ardette?" ,WeI. die had een onomstootelijk alibi. We hebben op slof van zaken de inrich ting gevonden, waar zün naamkaartje gegraveerd was. Ze moesten daar een cliché en een proefdruk maken. Een man kwam den proefdruk halen en is natuurlijk niet meer teruggeweest. Wat ik niet snap is, hoe Snifz en Spawn er achter gekomen zijn. dat. Ardette japon nen voor mevrouw Garrison maakte." „Er moet. nog wel iemand anders tus schen zitten" meende ik. „Ja. dat weet ik wel zeker!" schreeuw de Gerrity. „Die twee hebben dat kar weitje gisteravond niet. alleen opge knapt. Twee stevige rechercheurs neer geslagen op het prondgebied van Garri son! Ze moeten met een heele bende zijn geweest. Vreemd, dat noch Flannery, noch Rowen de kerels hebben gezien, die hen hebben neergeslagen. Het is een boevenbende! De telefoon rinkelde. Gerrity luisterde en trok een misnoegd gezicht. „Garrison!" zei hij tot Hand. „Voor u." „Goeie genade, zeg maar, dat ik weg hen", fluisterde Hand. Gerrity maakte zich van Garrison af en zei: „Drommels die was totaal van streek." Tim kwam kloppen en trad binnen „Hier is Migg. meneer!" „Binnenkomen!" beval Gerrity. Er kwam een vrij schuwe man binnen. Hij frommelde 7.enuwaci>ti«y aan zijn veltiee pet. Zijn oogen puilden een beetje uit, Gerrity nam hem met weerzin op. „Migg", vroeg hij. „Heeft inspecteur Copley je verteld, wal we zoeken'" „Ja. meneer", was het antwoord. „Er is een stel, dat het gezochte wel kou zijn. Maloney en Naper." „Die zitten in de gevangenis en dal weet je ook wel", snauwde Gerrity. plot seling op Migg afstuivend. „Jij bent op de F.ast F.nd Avenue goed bekend. Waar kwam dat stel vandaan? Spreek on'" Mige kromp ineen. „Het zijn eeon New-Yorksehe inncens" jammerde hij. „Het zijn vreemdelingen. Tk heb vroe ger nonit van ze gehoord." Gerrity keek den kleinen man drei gend aan, „Schiet op!! Als je iets^ van die twee kerels te weten komt, dan ver tel je het me dadelijk, begrepen?" Zonder antwoord schuifelde Migg weg. „Met dergelijke betaalde verklikkers kom je niet veel verder, inspecteur", zei Hand waarschuwend. „Ik geloof ook, dat Spitz en Spawn vreemdelingen zijn. Clark, zou je me nog eens een dienst willen bewijzen?" vroeg hij dringend. „Toe, ga dan nog eens naar Garrison kij ken. Het is niet leuk, maar probeer hem toch wat op te monterenWat moet die man veel van zijn vrouw houden!" Ik ging met veel tegenzin. Voordat ik naar het huis van Garrison ging, mocht ik wel een beetje frissche lucht schep pen en besloot daarom eerst een paar straten te loopen, alvorens een taxi te nemen. Terwijl ik zoo in gedachten voortliep, hoorde ik opeens mijn naam. Opkijkend zag ik Archie Flount op het trottoir aan den overkant met zijn pa raplu zwaaien. Ik bleef staan. Mijnheer Flount kwam voorzichtig door het drukke verkeer naar me toe. Toch moest een auto met gierende rem men stoppen om hem niet te overrijden. Flount bleef bedaard stilstaan en keek naar den doodshleeken geschrokken chauffeur. Dc dikke lieer in de taxi keek door het portier heen. Ongeloovig keek hij naar Flount. En dan stak hij in een opwelling van woede zijn hoofd er heelemaal huiten. „Zeg, kleine pompernikkel!" scheen w- de hij, „Wat heb je ermee voor, zoo midden op straat te gaan loopen?" Flount keerde de taxi minachtend den rug toe en begroette mij uitbundig. De chauffeur barstte in een vloed van ver- wenschingen tegen hem los. „Let maar niet op hem", zei Flount bedaard. „Kom, kerel, ga mee." Hij nam mijn arm en voerde me def tig mee. „Waar moet u naar toe?" vroeg hü. „Ik ben op w ee naar mijnheer Garri son", antwoordde ik. „Hand wilde, dat ik eens ging kijken, of ik iets voor hem doen kon." „Arme kerel", zuchtte Flount. „Dat was mijn doel ook." ,.Bent u van zins iets te doen?" „Beslist. Ik zal eens .met dien inspec teur Gerrity spreken en hem zeggen, dat er eindelijk iets gedaan moet wor den." „O, dat is heel aardig van u, maar ik geloof niet. dat u hem op het bureau zult treffen." „Dan zal ik wachten, tot hij terug komt", zei Flount. ..Och, die politie moet nu en dan een duwtje hebben. Dat pro- heeren de kranten ook wel, maar, nu ja... die kranten!... Eén degelijke, aanzienlijke burger „Blijf staan!" fluisterde ik, Flount beëtgrijpend. „Ik geloof, dat ik dien ke rel voor dat winkelraam daar ken." We bleven staan en Flount zette zijn lorgnet recht. „Ik kan niet zeggen, of ik ook het genoegen heb", zei hij. „Maar hij staat met zijn rug naar ons toe." Ik keek naar den man, wiens rechter schouder beslist breeder was dan de an dere. Spawn had ook zulke schouders! En zijn achterhoofd kwam me eveneens bekend voor. Do man, die een meter of acht van ons af stond, keerde zich loom om. Hoewel mijn pijp uitstekend brand de, streek ik toch overhaast een lucifer aan, om over mijn handen heen het ge zicht van dien man te kunnen bekijken. De baard was verdwenen, maar die kleurloozc oogen waren ongetwijfeld die van Spawn! Hij was meer dan keurig gekleed als een welvarend zakenman. Ik deed, alsof ik last met mijn pijp had en fluisterde intusschen tegen Flount: „Die man heeft mevrouw Garrison ont voerd! Kijk niet naar hem!" Ik had verwacht, dat Flount zou schrikken, maar hij hield zich uitste kend. Hij greep zijn paraplu steviger va6t en wilde Spawn, die intusschen doorgeloopen was, zonder ons gezien te hebben, achterna. Ik hield hem tegen. „Voorzichtig!" zei ik. „Als we hem hier te grazen nemen, dan vinden we die dame nooit. Laten wc hem volgen. Misschien brengt hij ons wel naar haar toe." Flount keek me goedkeurend aan. We gingen Spawn achterna. Zonder rechts of links te kijken liep hij met gemakke- lijken tred verder. Ik wilde zoo graag herstellen, wat ik den vorigen avond be dorven had. Als ik Flount naar Hand stuurde, zou dat niets geven. Want dan konden zc mij net zoo min terugvinden als Spawn. Een agent kwam voorbij. Ik moest me bedwingen, zijn hulp niet in te roepen. Dan zou al onze- kan6, me vrouw Garrison terug te vinden, ver keken zijn. Het was duidelijk, dat ik de zaak met Flount alleen moest opknap pen. Voor iemand, die door de politie ver volgd werd. was Spawn zeldzaam zor geloos. Hoewel hij door om te kijken, gemakkelijk had kunnen bemerken, dat hij gevolgd werd. liep hij regelrecht ep rustig door. Tot mijn verbazing besefte ik opeens, dat hij in de richting van het hoofdbureau wandelde. Maar plotseling, zonder zijn schreden in Ie houden. 6loeg Spawn een steegie in. Ik maande Flount tot omzichtigheid en sloop naar het steegje. Voorzichtig gluurde ik om den hoek. Spawn was halverwege en liep nog steeds even zorgeloos. Hij' verdween echter even later om den hoek van-een gebouw. Flount en ik volgden hem zoo snel en ongemerkt mogeiijk. Bij den volgenden hoek gluurde ik weer om het huis heen en zag nog juist- een deur aan den overkant van een smerig bin nenplaatsje dichtslaan. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2