cXaai&jte (BcAkhJtcn „Leiddraad" kan goede resultaten geven Christenjeugd voor het laatst bijeen Er is een tekort van 4.930.000 Japansch goud naar de VerStaten WIRTJES Rede van den heer L. Welling op de vergadering van het N.O.G. Indrukken van deelnemers Uitkomsten over 1938 zijn niet ongunstig te noemen Wereldgebeuren Roosevelt en Huil verschaften zich politieke pasmunt voor eventueele besprekingen met Japan GARNIZOEN Advertentiën Praktijk hervat Grafwerk J Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 Onderwijzers vergaderen 's-GRAVENHAGE. 2 Augustus. - Hedenochtend zette het Nederland- ache onderwijzers-genootschap (N. O. G.) zijn 93ste algemeene jaarlijksche vergadering voort. Op een voorstel van de afdeeling Am sterdam, dat tot strekking heeft een commissie te benoemen, die onderzoekt, of de verhoudingen tusschen openbaar en bijzonder onderwijs aanleiding geven, de wenschelijkheid te bepleiten van een herziening der l.o.-wet had bet hoofdbe stuur een afwijzend prae-advies uitge bracht. Na eenig debat, waarin voor- en te genstanders hun standpunt toelicht ten, werd het voorstel door de vergade ring verworpen. Vervolgens hield de heer L. Welling, hoofdinspecteur van het L. C. in de orde hoofdinspectie een rede over het twee de gedeelte van den „leidraad" van de hoordelijke hoofdinspectie. Spr. wees er op. dat hij niets nieuws kon vertellen. Het gaat hier echter niet om de denk beelden, doch om de concrete \iitwer- king ervan. De „leidraad" is niet het eenige ware en goede, doch men ver wacht, dat toepassing ervan goede re sultaten zal hebben. Bij raadpleging van den leidraad weet de onderwijzer, waaraan hij zich te houden heeft. Thans wordt er veel te veel geleerd, daar er geen zekerheid bestaat over wat ge vraagd zal worden. De leidraad geeft datgene, dat alge meen aanvaardbaar is voor alle richtin gen. Hij is een combinatie van oud en nieuw. Er is vorm gegeven aan hetgeen onder de onderwijzers leefde. Spr.'be sprak voorts den inhoud van den „leid raad", die aardrijkskunde en geschiede nis behandelt.. Het doel is een algemeene basis te geven. Er wordt slechts een glo bale topografische kennis vereisclit, den kinderen moet geleerd worden te vin den, hetgeen zij weten willen. Den kin deren worden voorts de meest gangbare begrippen bijgebracht. Het vakjes-on derwijs moet verdwijnen, het leven zelf moet in de school worden gebracht. Aan de heemkunde is een ruime plaats ingeruimd. Onderwijsvernieuwing, aldus spr. is niet in de eerste plaats een kwestie van verandering van leerstof, doch van den geest van het onderwijzend personeel Eerst na jaren zal men de resultaten er van kunnen constateeren. Nadat spr. enkele vragen uit de ver gadering had beantwoord, deelde de voorzitter mede, dat tot lid van verdien ste zijn benoemd de heeren H. J. Bon, oud-voorzitter van het hoofdbestuur, en S. de Vries Jzn., oud-secretaris. Met en kele woorden huldigde spr. de beide heeren waarvoor deze met een korte rede dank brachten. AMSTERDAM, 2 Aug. Weer was het Concertgebouw gisteravond tot op de laatste plaats bezet, weer was de groote met vlaggen versierde zaal gevuld met 1300 jongemannen en vrouwen uit alle deelen der we reld. Maar nu niet in aandachtige stilte, luisterende naar een toe spraak van een hunner leiders, doch bijeen om tezamen feest te vieren en te genieten van een amusements programma, dat zij zelf verzorgden. Heden Woensdag eindigt de wereld conferentie van de Christen jeugd en.dezen laatsten avond, waar op afgevaardigden in de Nederland- sche hoofdstad waren vereenigd, heerschte er een vroolijke, ongedwongen stemming in het Concertgebouw. Hongaren, Bulgaren, Zweden, Fran- schen, Belgen, Engelschen, Zwitsers, Slowaken, Chineezen, Japanneezen, Britsch-Indiërs, Russen (in balling schap), Amerikanen en nog verschil lende andere natiën, kwamen achter eenvolgens op het podium, waar zij volksliederen zongen of karakteristieke dansen, uit de landen welke zij ver tegenwoordigen, demonstreerden en het spreekt wel van zelf. dat het succes buitengewoon groot was en dat het congres zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken stak. Zoo internationaal als op dezen avond, zou een amusementsprogramma want dat was het toch eigenlijk nog nim mer zijn geweost. Ons land en Neder- landsch-Indië maakten in dit groote ge zelschap „artiesten" een uitstekenden indruk. De Hollanders demonstreerden klompendansen in Volendammer eos- tuum, de afgevaardigden uit Neder- landsch-Indië zongen krontjong-liedjes, terwijl twee Japanneezen een zwaard dans uitvoerden. De kleurrijke pracht der klederdrach ten, die in groote verscheidenheid op het podium verschenen en waarvan voor al genoemd mogen worden de interna tionale gewaden van de Britscli-ïndiërs en van de vertegenwoordigers van het zwarte ras, maakten hier een onvergete- lijken indruk. Het was bijna middernacht, toen dit rijk gevarieerde programma eindigde. AMSTERDAM, 2 Aug. De gods dienstoefening ter opening van den laatsten dae van de wereldconferen tie van Christen jeugd werd van morgen geleid door „een Ameri- kaansche groep." Er was een voor ganger ds. Ivan M. Gould, directeur van het jeugdwerk van den raad voor godsdienstige opvoeding, maar hij werd bij het lezen der antiphoni- sche passages met duidelijke bedoe ling bijgestaan door een jonge Afri- kaansche. In dezelfde richting ging ook het op nemen van verscheidene Negro spiri tuals als koorzang in de liturgie. Deze was ook in zooverre van bijzonderen flard, dat telkens het oude profeten woord werd opgevangen en beantwoord door dichtregels en godsdienstige uit spraken van den huidigen dag, waarin ook de bekommering om den socialen nood duidelijk tot uiting kwam. Een referaat werd niet gehouden, in de plaats daarvan kwam een reeks van deelnemers uit alle groepen der wereld een korte samenvatting geven van wat hun in de bijbelstudie- en discussiegroe pen het meest waardevol is geweest, In den namiddag zouden deze indruk ken samengevat worden en gezamenlijk vervangen zij de resoluties, zoo geliefd op internationale samenkomsten, maar ditmaal welbewust van het programma geweerd, omdat zij niet meer dan een groote gemeene deeler der verschillende opinies kunnen vastleggen. De voorloopige indrukken waren van zeer verschillenden aard: De Angelsaks gaf korte bondige uiteenzettingen van het al of niet bereikte, de „Vasteland- sche" theoloog bekommerde zich om de diepe verschillende in de houding ten opzichte der meest essentieele vragen. Algemeen was dankbaarheid voor het gezamenlijk in contact gebracht worden met den Bijbel en de ontmoeting zoo veler volkeren over de vragen van kerk, volk, volkerenwereld, opvoeding, gezin en huwelijk, economische orde, enz., maar men voelde; het is een begin, geen einde, de beteekenis ligt daarin, dat nu voor nationale en persoonlijke studie een uitgangspunt gegeven is. Aan het slot van de morgenzitting konden nog enkele minuten beschik baar gesteld worden voor de deelne mers, die spontaan zich over hun con- gresindrukken wenschten te uiten. Uru guay, de Verecnigde Staten, Roemenië, Nederland, Engeland, de Russen in bal lingschap, China, Frankrijk en de deel nemers uit het vroegere Tsjecho-Slowa- kije zagen één hunner gedelegeerden op lfet podium en alleen tijdsgebrek ver hinderde, dat nog velen bun hart lucht ten. Opvallend waren hierbij naast overheerschende dankbaarheid. de vraag, of niet te zeer de problemen in plaats van Christus de besprekingen beheerschten, en een uiting van leed, dat de R.K. kerk od het congres niet aanwezig is. Voor het uiteengaan werd onder al gemeene instemming besloten telegram men van bijzonderen dank en hulde té zenden aan H.M. de Koningin, het Prin selijk Paar, de Nederlandsche Regeering en aan B. en W. van Amsterdam, ter wijl eveneens onder algemeenen bijval woorden van dank en hulde werden gebracht aan allen, die deze conferentie zoo voortreffelijk hebben georgani seerd. Amsterdam's begrooting voor 1940 AMSTERDAM. 2 Aug. - In ver band met het feit, dat vanavond de voordracht, waarbij de ont- werp-begrooting 1940 van de ge meente Amsterdam den raad wordt aangeboden, verschijnt, heeft de wethouder voor de financiën, de heer Jacq. Rustige, vanmiddag tij dens een persconferentie eenige be schouwingen aan de rekening over 1938 en het ontwerp der begrooting over 1940 gewijd. De inkomsten en uitgaven op de be grooting voor 1938 zoo beide hij waren in evenwicht; die in de reke ning over 1938 zijn dat niet geheel. Die rekening sluit met een klein tekort van rond f 25.000.—. Daaruit mag even wel niet de conclusie getrokken wor den. dat de financieele uitkomst van het jaar 1938 ongunstiger is dan bij de begrooting werd verwacht. Om de begrooting voor 1938 sluitend te maken, waren de afschrijvingen op activa der bedrijven op de bedrijf6be- grootingen gelimiteerd tot de bedragen overeenkomende met de verplichte af lossingen op gcldleeningen, welke door de gemeente ten behoeve van de bedrij ven zijn aangegaan. Deze maatregel j bracht voor de algemeene begrooting een bate van rond ƒ5.880.000 op. Toen na de indiening van het ontwerp der. begrooting bleek, dat uit de plaats ge vonden conversie van geldleeningen een grooter voordeel voor de begrooting dan geraamd was zou voortvloeien en toen eveneens bleek, dat tengevolg van een verhooging der raming van de middelen op de begrooting van het gemeentefonds voor het jaar 1938/1939, de geraamde uit- keering uit dat fonds op de ontwerp-be- grooting kon worden verhoogd, is op de algemeene begrooting, tegenover, de ba ten verkregen uit limiteering der ai- schrijvingen, een tegenpost gesteld, om die limiteering gedeeltelijk te niet te doen. Die maatregel van beperking der af schrijvingen is in de bedrijfsrekeningen niet toegepast. De bedrijfsrekeningen zijn belast met de normale afschrijvin gen volgens de afschrijvingstabellen der bedrijven. De financieele uitkomsten van de bedrijven zijn hierdoor met de begrooting vergeleken ongunstig beïn vloed. Twee omstandigheden hebben er vooral toe bijgedragen, dat de onge- wenschte maatregel van limiteering van afschrijvingen niet behoefde te worden toegepast: het ruimer vloeien van be lastingmiddelen en betere uitkomsten van de bedrijven. De belastingopbrengsten gaven een meerdere opbrengst van rond 1.900.000, de bedrijven, wanneer men de hiervoor vermelde hoogere, afschrijving buiten beschouwing laat. tezamen een gunstiger uit komst van rond 2.200.000, hetgeen ten deelc te danken is aan de con versies van leeningen. De uitkomst der rekening 1938 een tekort van rond 25.000 kan dan ook een gunstig resultaat genoemd worden. Het is niet mogelijk nu reeds cijfers van de vermoedelijke uitkomst van het dienstjaar 1939 te geven zoo ging de wethouder verder. Tusschen den dag van heden en den datum, waarop het dienstjaar 1939 eindigt, liggen nog onge veer vijf maanden, waarin veel kan ge beuren, dat zoowel van gunstigen als ongunstigen invloed op de uitkomst kan zijn. De begrooting voor 1940 De betrekkelijk gunstige uitkomst van het dienstjaar 193S zou doen venvach ten, dat het mogelijk zou zijn een slui tende begrooting voor het jaar 1940 te verkrijgen. Waren de omstandigheden voor 1940 gelijk aan die over 1938, dan zou dit mogelijk zijn geweest. Die om standigheden zijn evenwel niet gelijk. Zoo moest voor bijdrage aan liet ge meentelijk pensioenfonds rond f 3.670.000 meer worden geraamd, dan het be drag, daarvoor in do rekening 1938 voorkwam. Voor het grootste deel vloeit deze verhooging hieruit voort, dat van het kapitaal van dat pensioenfonds in 1940 niets meer over is, zoodat in 1940 het volle bedrag van het verschil tusschen ontvangsten en uitgaven van het fonds door de gemeente moet worden bijge past, terwijl voor het jaar 1938 tot dek king van pensioenlasten, nog een be drag van rond 2.900.000.— uit het ka pitaal van het gemeentelijk pensioen fonds kon worden geput. Een ander belangrijk verschil met de rekening over 1938 vormt de uitkeering uit het gemeentefonds. De uitkeering over het tijd.vak 1 Mei 1938—1 Mei '39 bedroeg rond f 13.411.000, die over het uitkeeringstijdvak 1 Mei 1940—1 Mei 1941 wordt geraamd op rond 12.007.000, dus rond 1.404.000 mindy\ Een derde oorzaak, waardoor de cij fers der begrooting voor 1940, vergele ken met de rekening 1938, ongunstig werden beïnvloed is hierin gelegen, dat in 1939 tot een bedrag van 15.000.000 leeningen werden gesloten voor het te kort van het opgeheven crisisfonds, het tekort der rekening 1936 en enkele uitgaven, die vroeger in een betrekke lijk gering aantal jaren plachten te woi- den afgeschreven, zonder dat daarvoo» leeningen werden gesloten, doch waai- van de afschrijving in de laatste jaren werd nagelaten. Voor aflossing op deze leeningen is in de begrooting voor 1940 een bedrag van 375.000.— opgenomen, waarmede en kele der „onvolkomenheden" van de begrootingen en rekeningen der laatste jaren zijn hersteld. Telt men de drie genoemde bedragen aan ongunstige afwijkingen bij elkaar, dan komt men reeds tot een bedrag van rond f 5.450.000.dat dus het tekort van de begrooting 1940 zou zijn, indien alle overige posten te zamen gelijk wa ren aan de rekeningscijfers van 1938. Het tekort der begrooting 1940 is echter rond 4.930.000, dus onge veer 520.000 minder. De vroeger wel eens gevolgde gedragslijn, om de begrooting sluitend te maken door toepassing van middelen, welke geen andere beteekenis hebben dan liet vermeerderen van schuld zon der dat daartegenover nieuwe be zittingen staan en waardoor de ernst van den toestand slechts zou worden gecamoufleerd, wordt niet meer gevolgd. Een post, waarbij het tekort naar den kapitaaldienst wordt overgeheveld, brengen B. en W. dus niet op de be grooting, ook wanneer men de ontwerp- begrooting voor 1940 vergelijkt met de begrooting voor 1939, valt die vergelij king niet ongunstig uit. De begrooting voor 1939 werd sluitend gemaakt door een bedrag van f 6.593.000 te putten uit het vrije kapitaal van het grondbedrijf. Vergelijkt men dit bedrag met het tekort op de begrooting voor 1940 ad rond f 4.925.000.dan valt voor het jaar 1940 in vergelijking met het jaar 1939 een niet onbelangrijke verbete ring in de begrootingspositie waar te nemen. Van de vele verminderingen, welke zijn aangebracht, meende de wethou der met name de schrapping van het bedrag, aanvankelijk opgenomen voor verhooging van de vergoeding aan particuliere ziekenhuizen voor verple ging van gemeentepatiënten. Ook heb ben B. en W. zich genoodzaakt gezien, hoewel een minderheid in (het College zich daarmede niet kon vereenigen, den grondslag voor de ondersteuning voor armlastigen gelijk te stellen met dien voor de ongeorganiseerde werkloozen en kleine zelfstandigen. Een normaal sluitende begrooting zoo merkte de wethouder o.a. nog op zal niet kunnen worden verkregen zon der totstandkoming van een grondige ATHLETIEK W. van Beveren kampioen AMSTERDAM, 2 Aug. Bij den voor zitter van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie de heer A. J. G. Strcng- holt, is een brief binnen gekomen, waar in het jurylid van aankomst bij do be slissing van het Nederlandsch kampioen schap 100 m. hardloopcn verklaart, dal hij zich, gezien de foto's van de eind streep der 100 meter finale rnoet hebben vergist, zoodat de athlcet W. van Beve ren als eerste dient te worden gerang schikt. Het betrokken jurylid heeft zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor het gemaakte abuis. De door Profilti ter be schikking, van de K.N.A.U. gestelde films van de 100 meter finale hebben ten over vloede de juistheid van den herzienen uitslag volkomen bevestigd. Hiermede is dus officieel W. van Beve ren 100 meter kampioen van Neder land 1939. SEDERT Roosevelt en Huil aan het bewind zijn, dus sedert 1933, voeren de Vereenigde Staten een handels politiek, welke volgens hen ten doel heeft de wereld te,bevrijden van belem meringen op den weg naar. vrijhandel en welvaart. Op hare wijze heeft de Amerikaansche regeering getracht het economische en handels-systeem, waar in zij gelooft, te verdedigen tegenover het Ëritsche Empire-pr.otectionisme evenzeer als tegenover de economische en handels-systemen der totalitaire mo gendheden. Washington heeft daarmede wel belangrijke resultaten, maar geen algeheel succes' kunnen boeken, en het heeft zelfs in Zuid-Amerika, dus aan de grenzen van het eigen gebied, de groot-, ste moeite om zijn handelsbelangen te verdedigen. Het Engelsch-Amerikaan- sche handelsverdrag, vorig jaar tot stand gekomen, was echter een belang rijk succes voor Huil, omdat daarmede een zekere mate van harmonie werd be reikt tusschen de Amerikaansche en de Britsche economische en handels-poli tiek. Duitschland staat, reeds sinds lang op de „zwarte lijst" van Washington, en dë extra-rechten op den Duitschen export naar de Verecnigde Staten zijn na de inlijving van Bohcmen en Moravlë ais strafmaatregel nog verzwaard. Ook tegen Italië keert zich het staatsdepar- tement te Washington: onlangs werd de invoer van zijde-producten uit Italië met overeenkomstige extra-rechten be last als reeds op alle Duitsche. produc ten rustten. Overigens ié.- er een nuan ceering te bespeuren in de houding van Washington jegens de as-mogendheden; tegenover Italië treedt het staatsdepar- tement coulanter en zachtmoediger op dan tegenover het Derde Rijk. Tenslotte heeft Washington zijn handels-politiek (waarbij de nadruk valt op politiek) nog verder geactiveerd door op 24 Juli hot handelsverdrag van 1911 met Japan op te zeggen, waarmede het een druk op Japan hoopt te kunnen uitoefenen, voldoende sterk om de Amerikaansche belangen in China tegenover den Japan- 6ch^n expansie-drana- te beschermen. Gisteren hebben wij te dezer plaatse reeds uiteengezet, hoe Washington de zen tegen Japan gerichten maatregel onverwachts heeft genomen op grona van binncnlandsch-politiekc overwegin gen. Het democratische bewind wilde aan den republikeinscho.n senator V a ri de n b e r g, een mogelijke candidaat bij de presidentsverkiezingen in 1940, de eer niet gunnen van een maatregel, wel ke als tegen Japan gericht In de Ver eenigde Staten algemeene instemming zou vinden. Immers, even sterk al6 de publieke opinie in de Ver, Staten ge kant is tegen „foreign entanglements" en actieve buitenlandsche politiek voor zoover het Europa betreft, juicht zij te gen Japan gerichte maatregelen toe. Of schoon Vandenberg en zijn republikeln- sche medestanders isolationisten van het zuiverste water, zijn, bleken zij er niet afkcerig van uit de verontrusting en verontwaardiging der publieke opi nie over de Japansche activiteit politie ke (en verkiezings-)munt te slaan. Roo sevelt en Huil zijn licn daarbij echter vóór. geweest. Zonder twijfel zou de president niet tot deze stap hebben besloten, wanneer de opzegging van het Japansch-Ameri kaansche handelsverdrag niet uitste kend zou hebben gepast in het kader van zijn buitenlandsche politiek, en op een uitgezocht oogenblik (de Britsch- Japansche besprekingen te Tokio!) eep bres had kunnen slaan in het isolatio nisme, op een door de isolationistisch^ republikeinen zelf aangegeven zwakke plek in hun verdediging. Roosevelt en IIull hebben daarmede de instemming der publieke opinie aan een besluit van henzelf weten te verhinden, de Ameri kaansche positie in China versterkt.en eenige politieke pasmunt gereed gelegd voor eventueele besprekingen met Ja pan over de toekomstige politieke en economische ordening in het Verre Oos ten. AANGEZIEN dit voor een goed be grip van zaken ongetwijfeld van belang is, laten wij hieronder nog eenige cijfers volgen over den omvang van het Japansch-Amerikaansche han delsverkeer. Sedert 19:42 hebben de Ver eenigde Staten een actieve handels balans met Japan. Sedert het uitbreken van het Japansch-Chineesche conflict, zomer 1937, nam de invoer door Japan van grondstoffen voor de wapen-indus trie nog aanzienlijk toe, terwijl (onder meer door boycott) de Japansche export naar de Ver, Staten sterk daalde, niet het gevolg dat de handelsbalans steeds ongunstiger is geworden voor Japan. In millioenen dollars had do Japansch- Amerikaansche handel de laatste jaren het volgende verloop; Amerik. Amerik. Amerik. invoer uit uitvoer, n. uitvoer- Japan Japan overschot 1935 153,20 203,60 50,40 1936 171.70 204,30 32,60 1937 204,20 2S8.60 84,40 193S 126.80 239.60 112.80 Hieruit blijkt, dat Japan ondanks een beperking van zijn import tot het hoogstnoodige (uitsluitend voor de wa penindustrie onontbeerlijke grondstof fen en producten) waardoor de import uit de Ver. Staten daalde van 288,6 mil- lioen dollar in 1937 tot 239,6 millioen in 1938, niet kon voorkomen, dat het Amerikaansche uitvoeroverscbot nog toenam met ruim 26 millioen dollar ten nadeele van Japan. Deze gang van zaken stelde Japan voor den eisch, zijn import met goud te betalen, en een zeer aanzienlijk deel der Japansche goudreserves heeft de laat ste jaren den weg van Tökio naar de Vereenigde Staten moeten afleggen. De Vereenigde Staten immers leverden aan Japan vrijwel uitsluitend tegen beta ling in baar geld. Dat Japan er zijn goud voor over bad, bewijst hoezeer het belang had bij deze Amerikaansche le veranties, maar bewijst ook dat de Vereenigde Staten door de opzegging van het handelsverdrag over een sterk (handels-)politiek wapen beschikken voor de eventueelê besprekingen met Japan over een nieuwe basis voor de on derlinge politieke en economische rela ties. BULGAARSCHE KAMER LEDEN NAAR MOSKOU SOFIA, 2 Aug. (Havas) Onder lei ding van den vice-voorzitter van de ka mer zijn 22 kamerleden naar Moskou vertrokken om de mogelijkheid van de versterking van de economische banden tussohen beide landen te bestudeeren. De Bulgaarsche pers heeft den wensch te kennen gegeven de economische en cultureele betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Bulgarije te versterken. BEKEND RUSSISCH VLIEGER OMGEKOMEN MOSKOU, 1 Aug. (Havas). De be- *?-n« Russische vlicgtuigbestuurder Michel Alexeie.v, een der beste invlie- gers is op 27 Juli bij een ongeluk om het leven gekomen, waarschijnlijk' tij dens een proefvlucht. Alexeiey was specialist op het gebied van hoogte- vluchten. Hij is houder van het wereld- ^810record met een nuttigen last van 1000 kilogram geweest. Buitenlandsch weeroverzicht liet gebied van hoogen luchtdruk bij de Azorcn hield onveranderd stand. Een uitloopcr hiervan strekt zich uit over Frankrijk en Zuid-Duitschland. In deze omgeving heerscht over het algemeen windstilte of is de wind zwak en veranderlijk. De lucht is er zwaar bewolkt tot betrokken, terwijl de tempe ratuur hier over het algemeen steeg. Over de Britsche eilanden is de lucht druk gisteren aanmerkelijk gestegen. Een front, dat gistermorgen over Ier land lag, bracht hiér en daar nogal wat regen en plaatselijk onweer (Bristol bad 16 mm). Dit front bèreikte hedenmor gen vroeg onze kust en passeerde ons land. hetgeen gepaard ging met regen en in het Noorden ook met onweer. Dc IJslandsche depressie trok in Zuid oostelijke richting en vulde daarbij wat op. Zij doet vanmorgen de luchtdruk in Ierland en Schotland dalen, terwijl het daar ook al regent. Dc depressie, welke gisteren in het Noorden van de Bothnische golf was ge logen, is in Noord-Oostelijke richting weggetrokken en daarbij flink opgevuld, zij bracht hier nog zwaren neerslag met onweer (te Sodankylae 32 mm en te Ha- paranda gisteren overdag 13 mm). Benoeming tof tweede luitenant Bij Koninklijk besluit van 17 Juli 1939 nr. 39 zijn de hierna genoemde cadetten-sergeant benoemd en aange steld tot tweede-luitenant bij de achter hunne namen aangegeven korpsen. Bij aanschrijving van 22 Juli 1939, Hie Afd. B, nr. 51 heeft de Minister van Defensie bepaald, dat de beëedi- ging en in de functiestelling zal plaats hebben op 12 Augustus 1939. Infanterie: G. J. Smink, 14e R.I. Cavalerie: J. K. L. Koch, 3e R.H. Artillerie: T. C. D. van Noord, 5e R.V.A.; M. Vermeer. 6e R.V.A.; P. J. Visser. 2e R.V.A. Art. Meetafd.; C. Ros, 3e R.V.A.J. Wagenvoorde, 3e R.V.A. T.V.G. Goulmv. lie R.M.A E. W. J. Bruins, lie R.M.A.H. B. Evers, 9e R.M.A.A. L. Stadhouders, 12e R.M.A.; R. P. Pieters, 12e R.M.A.; W. W. van der Hoek, 10e R.M.A.; A. Schouten, le R.L.A.; K. P. Bloema. le R.L.A.; A. A. Blijdorp, 2e R.L.A.; J. M. Schoenmaker, 2e R.L.A.; J. P. de Pont, 2e R.L.A.; A. W. Tresling, R.K.A. Genie: J. R. Hubert van Blijenburgh, le R.G.Th.; M. J. T. K. van Akkervee- ken, le R.G.Tr.; W. G. J. Mennes, le R.G.Tr.; H. C. Tesink. 2e R.G. Tr; T. H. Vonk. 2e R.G. Tr.: C. J. J. de Wit, 3e R.G.Tr.; S. A. W. Mies. 3e R.G.Tr.; E. Jongkamp, 3e R.G.Tr.; G. A. Brou wer, Korps P. en Torpedisten; J. G. Nolen, Korps P. en Torpedisten. Militaire administratie: B. Meeuw- sen, 4e R.V.A.; P. J. A. Wouters, le R.W.; H. W. Zoomers, 2e R.V.A.; L. H. M. Verhoef. Se R.I.; A. H. Hoogenboom, 5e R.I. herziening van de regelen op het stuk van de financieele betrekkingen tus schen het rijk en de gemeenten c.a. Met gevolgen voor de gemeente van een eventueele invoering van de nationale inkomsten en winstbelasting is geen rekening gehouden kunnen worden. De wethouder vertrouwt, dat de wet gever het belang zal beseffen, dat ge legen is in gezonde gemeente-financiën en dat dus met het tot 6tand brengen der noodzakelijk geachte voorzieningen, zooveel spoed zal worden gemaakt, dat de mogelijkheid om de gemeentefinan- eiën weer op een gezonde basis te bren gen, nog voor 1940 zal komen te be staan. Bij het geschetste beeld der begroo ting zoo besloot de heer Rustige zijn uiteenzettingen is het duidelijk, dat van verlaging van belastingen geen 6prake kan zijn. Verloofd: WIL DE JAGER en O. H. NIJLAND Winterswijk". Amersfoort, 6 Aug. Thuis 3—5 uur. Langestraat 19. Heden overleed plot seling onze lieve Moe der, Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante. PETRONELLA CORNELIA SLEEKING Weduwe van GERRIT VAN EEDEN In den ouderdom vau 41 jaar. ADOLF VAN EEDEN. ADA VAN EEDEN. Familie SLEEKING. Familie VAN EEDEN Amersfoort, 1 Aug. 1939 Utrechtschestraat 31 De teraardebestelling zal plaats hebben Vrij dag 4 Augustus op de Begraafplaats aan den Soesterweg te 12.30 uur n.m. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden gedurende de ziekte en voor de deelneming betoond bij het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder JAN TE LOO betuigen wij hiermede aan allen en in het bijzonder aan den Weledelzeergel. lieer Dr. BRESTER en aan de Zusters van liet Zieken huis de Lichtenberg voor de liefdevolle behandeling en verpleging, onzen harte- lijken dank. H. T. TE LOO. H. M. TE LOO— VAN KEULEN. WIET. BETSY. Amersfoort, Aug. 1939. Blocniend.st.raat 72. Tandarts Steenhouwerij R. VAN DIJK Arnhemscheweg 6 Tel. 5132

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3