(stadsnieuws] EEN VOORBEELD ter navolging DE BOCHT BIJ NEDERBERG zeer verbeterd Invaliditeitswet Districtsbureau voor Arbeidsrecht LAAT UW PLAATJE STEMPELEN Auto grijpt arbeider Oranjefeest van Prot. Chr. Jeugd EXAMENS Veertig jaar militair Gelden gevraagd voor Indische leger De vloot naar Priok BLIKSEM SLAAT IN BOERDERIJ Wat rookers mogen meenemen ,Ik weet niet, waarom ik de tasch wegnam" Geweldige drukte op Texel 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 DE bocht bij huize Nederberg heeft sinds gisteren een be langrijke verbetering voor het ver keer ondergaan. Een groot gedeelte van deze vrij scherpe kronkeling van den Utrechtscheweg werd tot dus verre aan het oog onttrokken door hooge beplanting van den particu lieren tuin aan de overzijde van Nederberg. Komende uit de richting van de stad, moest men de bocht al ver ingereden zijn, wilde men kunnen zien, of uit de Bergstraat en uit tegenovergestelde richting ver keer naderde. Vooral voor auto's, die uit de Bergstraat kwamen en naar den Vlasakkerweg wilden oversteken, moest men oppassen. Hetzelfde gold natuurlijk voor wiel rijders en auto's in tegengestelde rich ting. Maar al te vaak kwam het voor, dat men op het allerlaatste oogenblik. komende uit de Bergstraat en gaande naar den Vlasakkerweg. moest stoppen om voorrang te verleenen aan verkeer, dat uit de stad kwam en dat men onmo gelijk had kunnen zien aankomen. Daarin is nu een aanmerkelijke ver betering gekomen, doordat men de hees terbeplanting in den tuin langs deze bocht, welke het uitzicht belemmerde, heeft laten opruimen. De bocht is nu veel overzichtelijker geworden en stelt het verkeer niet meer voor onverwachte en onaangename verrassingen. Particulier initiatief, dat ook op an dere gevaarlijke punten in onze stad na volging verdient! Zoo zou het aanbevelenswaardig zijn, verbetering te,brengen in bet uitzicht bij de haaksche bochten bij den spoor wegovergang aan den Arnhemscheweg. Komende uit de richting van de stad over den Arnhemscheweg. moet men een hoek van negentig graden draaien om op den spoorwegovergang te komen. Is men de rails over. dan buigt de weg onmiddellijk zeer scherp naar links. Het nasseeren van deze bocht moet met groote nauwgezetheid gebeuren en ge heel rechts, want een hooge haag links van dén weg verhindert het uitzicht vol komen. Wie de bocht ter plaatse wat krap neemt groote trailers zijn daar toe soms genoodzaakt kan voor de verrassing komen te staan, dat plotse ling van tegengestelde richting achter de haag een auto opduikt. Hèt gevaar wordt nog grooter. wan neer deze auto naar links, de Everard Meysterweg. in wil rijden en dus voor- Stand op 1 Juli j.l. Geneeskundige behandeling of verple ging. Aantal gevallen, waarin behan deling of verpleging werd toegestaan. Over het geheele land bedraagt het to taal gevallen 66690. Hiervan in het ge bied van den Raad van Arbeid Amers foort 2259 gevallen. Weezenrenten. Over het geheele land bedraagt het totaal toegekende Weezenrente 14449 (164) tot een totaal bedrag van 1,826.604,24 per jaar. Hier van in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 363 (5) gevallen tot een totaal bedrag van 46.147,16 per jaar. Weduwenrente. Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Weduwenrenten 43086 (197) tot een to taal bedrag van 6.672.931,19 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 1018 (3) geval len tot een totaal bedrag van 159.543,54 per jaar. Ouderdomsrente. Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Ouderdomsrenten 113271 (1682) tot een totaal bedrag van f 17.345.025.36 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 2962 (26) gevallen tot een totaal bedrag van 4-54.922.per jaar. Invaliditeitsrenten. Over het gehee le land bedraagt het aantal toegekende Invaliditeitsrenten 72623 (852) tot een to taal bedrag van 10.498.366.S8 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 2016 (17) gevallen tot een bedrag van 293,507,21 per jaar. De tussclien haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het aantal over ledenen, ingetrokken renten, geëindigde uitkeeringen en geëindigde renten we gens het bereiken van den 14-jarigen leeftijd in de maand Juni 1939. rang aan rechtsch verkeer moet verlee nen, dat pas op het allerlaatst zichtbaar is. Ernstige ongelukken kwamen, naar wij meenen. in deze bocht nog niet voor. Dat is toe te schrijven aan het trelukki- ge feit. dat het snelverkeer daar lang zaam. zelfs zeer langzaam moet rijden, om de twee haaksche bochten te kun nen nemen. Voorkomen is echter beter dan gene zen en daarom zou het goed zijn. de haag weg te nemen of zoo laag te knip pen. dat men er ruim overheen kan zien. Aan het jaarverslag 1938 van het districtsbureau voor Arbeidsrecht te de zer stede wordt het volgende ontleend. Het bestuur bestond gedurende 1938 uit vertegenwoordigers van de bestuur dersbonden te Amersfoort. Baarn, Soest en WoudenbergScherpenzeel met als voorzitter de heer J. W. Polder en secre taris de heer H. G. Huslage. Door den adviseur den heer J. Me- bius Wzn., weiden 279 zaken behandeld en 435 adviezen gegeven. Diverse kantongerechts-procedures wer den gevoerd, enkele scheidsgerechten werden aangevraagd voor ziektewetge- vallcn. Ook dit jaar kwam weer vele alimentatie vorderingen van armbestu ren voor. Uitbetaald werd aan gewonnen be drag in 51 posten een totaal bedrag van f 2083.56. Inkomsten en uitgaven van het bu reau bedroegen f 3270.06 met een saldo van f 2S2.07. dat. verminderd met de kasgeldleoning van den Amersfoort- schon Bestuurdersbond. ten bedrage van f 300 een nadeelig saldo geeft van f 17.93 Het is een kleine moeite en de voordeelen zijn groot Zooals men weet wordt ook in onze stad onder auspiciën van de verccni- ging „Arbeid voor onvolwaardigen", ge legenheid gegeven om de rijwielplaatjes van een stempel te doen voorzien. Reeds cenigen tijd is met dit doel een gebouw tje betrokken, op de Kortegracht nabij het postkantoor. Dit 'stempelen heeft zijn voordeelen. Herhaaldelijk was een gestempeld rij- wielmerk de oorzaak, dat een gestolen fiets weer in het bezit van den eigenaar kwam. Verloren plaatjes konden vaak aan het goede adres terugbezorgd wor den. doordat zij van een naam voorzien waren. En bovendien heeft een gestempeld merk voor leden van de kaste der lang- vingerigen weinig bekoring, omdat de handelswaarde na de behandeling sterk is gedaald. Niet in de laatste plaats bedenke men, dat men het maatschappelijk werk van de A.V.O. steunt door het rijwielmerk te doen stempelen. De Engelsche ka pitein King Hall. die zich naam maakte door zijn brieven aan het Duitsche volk. werd bij zijn aan komst te Parijs door de journalis ten onder vuur ge nomen. Hedenmorgen omstreeks half zeven had op den hoek BisschopswegBeeken steinsche laan een botsing tusscheneen auto en een wielrijder plaats, welke nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een ar beider uit Soest die naar zijn werk ging, werd door een aldaar passeerende auto gegrepen en eenige meters weggeslin gerd. De automobilist trachtte nog een aanrijding te voorkomen door naar links uit te wijken, doch deze manoeu vre mislukte, waardoor zijn wagen dwars over den weg kwam te staan. De wielrijder klaagde over pijn in zijn zij. De politie die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Vermoedelijk moet men die zoeken bij het geen voorrrang ver leenen. De man is op medisch advies naar het Ziekenhuis vervoerd. Reeds eerder zijn op dit onoverzichte lijke kruispunt aanrijdingen voorgeko men. Op het oogenblik is men bezig den Bisschopsweg te verbreeden. mogelijk, dat men tegelijkertijd deze gevaarlijke bocht kan veranderen. Men schrijft ons: Voor de gezamenlijke viering van het blijde feit, dat in ons Prinselijk Gezin verwacht wordt door alle Protestantsch Christelijke Jeugdvereenigingen alhier, is de groote zaal met achterzaal van „De Valk" gehuurd. Heeft de publicatie van het feit vóór 12 uur plaats, dan is de feestviering bepaald op den 3den daaropvolgenden avond; dus bijv. pu blicatie op Dinsdag vóór 12 uur. dan het Jeugdfeest op Donderdagavond. Is de bekendmaking er pas na 12 uur 's middags dan een avond later. Zou volgens deze regeling de avond op Za terdag of Zondag zijn, dan wordt hij gehouden den daaropvolgenden Maan dag. De avond zal staan onder leiding van den voorzitter van het regelings comité, dr. Joh. H. Scheurer. NUTSSPAARBANK Overzicht over de maand Juli: Ingelegd in 8199 posten f 664.316.28. Te rugbetaald in 7272 posten f 636.997.71 Meer ingelegd dan terugbetaald f 27.318,57. Gespaard in busjes f 4.247,— Aantal nieuwe boekjes 155. Aantal af betaalde. boekjes 128. Het aantal inleg gers bedroeg op 31 Juli 21592' met een te goed van f 7.493.289,62. (In het aantal nieuwe boekjes zijn begrepen 21 z.g. habv-boekjes, waarop de Spaarbank een eerste in log van f 1.— plaatste). TEMPERATUUR IN PESIES'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 68 gr F., of 20 gr. C. Het diploma werd behaald door H. de Gooijer, H. J. A. Bekker, C. van Minnen en H. Colenbrander. Voor het examen Engelsche Handels correspondentie Mercurius slaagde onze stadgenoote. mej. C v. d. Beek. Voor het te Utrecht door de vereeni- ging ter veredeling van het ambacht onder rijkstoezicht gehouden examen afd. timmeren (Gezel en Meester) slaag de onze stadgpnoot, de heer A. J. Hemel voor Meester. Voor het laatste gehouden examen, uitgaande van de Ver v. Leeraren in de Handelswetenschappen, slaagden voor het Dipl. Ned. Handels Corr. de dames C. Schouten en G. Veldmever; voor het diplo boekhouden: de hoeren B. J. H. Veerbeek. A. R. Woerdman en J. Zuidcr- vlict. Voor het examen, uitgaande van de Federatie van Hand. en Kantoorbed. Ver. in Ned. „Mercurius". slaagden voor het diploma Engelsche Hand. Corr.: de dames C. Overwijk en G. Overwijk; voor Boekhouden: de heeren B. J. H. Veer beek, A. R. Woerdman en J. Zuidervliet. Voor het exa.men uitgaande van den Kon. Erk. Sten. Bond slaagde voor Duit sche. Fransche en Engelsche Stenogra fie: mej. J. Singor. Te Utrecht slaagde voor het diploma Engelsche Handelscorrespondentie Mer curius onze stadgenoot de heer M. A. Boomker. De heeren H. A. G. Hesseling en J. K. Meyer slaagden, na voortzetting, voor het Staatsexamen. Onze stadgenoot., de heer G. H. Olden- hof, behaalde te Utrecht het diploma boekhouden Mercurius. Voor het hoofdakte-examen te Utrecht slaagden de dames A. M. C. Ammer- laan en H. M. Schuurmans, alhier. R.K. SPAARBANK Bedrag der inlagen f 10001-41; Bedrag der terugbetalingen 9047.08. Uitgegeven nieuwe boekjes 1; Afbe taalde boekjes 7; Aantal posten van in lagen 64; Aantal posten van terugbeta lingen 61. BURGERLIJKE STAND 2 Augustus GEBOREN: Cornells, z. van A. A. van den Ham en W. M. Nellestijn; Hendri- kus Gerrit, z. van D. Veer en A. Alc- wijnse; Albert, z. van H. J. Smit cn O. W. W. Meerbeek. ONDERTROUWD: P. C. Spijker en C. de Jongh; J. A. F van Geelkerken K. Poppes. GEHUWD: M. Hamers en J- G. Mol: E. van Esspn en- M. E. Hoveling; B. Koudijs en D. de Gans; J. Bomhof en Eneelina van Ou werk erk; C. Eij kei boom en Elisabeth van Ouwerkerk; A. van de Biezen en C. B. Brandsen; G. Albers en M. A. van Drie. OVERLEDEN: Cornelia Hendrika Borgers, 63 j. wed, van J, van Loeve- sijn; Petronella Cornelia Sleeking, 41 j. wed. van G. van Eeden. Belangrijke dag voor majoor A. A. M. van Baak Naar wij uit goeden bron vernemen, zal de majoor titulair A. A. M. van Baak, hoofd mobilisatiebureau 16e R.I. morgen den dag herdenken waarop hij vóór 40 jaar als adspirant-onderofficier bij het 4e R.I. te Leiden zijn militaire loopbaan aanving. OOST-1ND1L Tweede aanvullende begrooting ingediend Completeering der oorlogsreserve BATAVIA, 2 Aug. (Aneta). Bij den Volksraad is ingediend een twee de aanvullende begrooting voor het de partement van oorlog voor het dienst jaar 1939. Hierbij wordt onder het hoofd „uit gaven in Nederland" een bedrag van f 70.800.aangevraagd voor de oplei ding van officieren, als aandeel van Nederlandsch-Indië in de voor 1939 nog noodzakelijk gebleken voorzienin gen inzake huisvesting en rijkunstig onderricht. Verder wordt voor uitgaven in Indië aangevraagd f 7.654.800.— ten behoeve van een verdere completeering der oor- logsrescrvevoorraden, machines voor den aanmaak van munitie, aanschaf fing van vlieginstructiematerieel ter versnelling van de vliegeropleiding, aanvulling en vervanging van het ma terieel voor verlichting, en den ver snelden bouw van kampementen en woningen. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat tot deze maatregelen eerst in 1940 zou worden overgegaan, doch inmiddels is gebleken, dat de ten uitvoerlegging nog in dit begrootings- jaar mogelijk is. Voorts wordt nog een bedrag van f 32.300.— aangevraagd voor excursiën, expedities, manoeuvres, meerdaagsche oefeningen, enz., waaromtrent in de memorie van toelichting wordt mede gedeeld, dat tijdens de exploratie van het bovenstroomgebied van de Digoel- rivier vanwege de mijnbouw mij. Ne- derlandsch Nieuw Guinea, veelvuldig aanraking met de bevolking is verkre gen en dat het noodig wordt geacht dit contact, ook na de binnenkort te verwachten beëindiging van de. explo ratiewerkzaamheden. wordt onderhou den. Dit is mogelijk door uitbreiding van het patrouilleeren van het- garni zoen te Tanah Merah, waarvan de kos ten op f 10.000.worden geraamd. De overblijvende 22.300.zijn bestemd voor de verbetering van de spoorweg emplacementen te Tjimahi en Setjang, ten behoeve van verzekering van con centratie in het vervoer in oorlogstijd. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H.M. de Koningin BATAVIA, 2 Aug. (Aneta/A.N.P.). - Van 25 Augustus tot 4 September zal. ter eere van den verjaardag' van H.M. de Koningin, practisch de geheele vloot te Tandjong Priok vertoeven. Zoo zul len daar aanwezig zijn de kruisers „Ja va" en „De Ruijter", de torpedobootja- gers „Kortenaer", „Piet Hein". „Witte do Witt", „Van Galen". „Van Gent" en „Banckert", de „Soerabaja", de „Soem- ba", de „Zuiderkruis", zeven onderzee- booten en vier mijnenvegers. Het staat nog niet vast of ook marine- vliegtuigen naar Priok zullen komen. Waarschijnlijk zullen landingsdivisies van de vloot op 31 Augustus deelnemen aan de groote parade ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. DE PERSBREIDEL BATAVIA, 2 Aug. (Aneta). De ,„Ta- vasche Courant' bevat een gouverne mentsbesluit van 31 Juli, waarbij het' drukken, uitgeven en verspreiden van het Chineesche weekblad „Ta Chung Shih Chieh Weekly" te Batavia voor den duur van drie weken is verboden, zulks in verband met voortgezet uiting geven aan anti-Japansche gevoelens. BINNENLAND ZU1DWOLDE, 2 Aug. Bij het zware onweer dat vanmorgen tus sclien zeven en acht uur boven stad en provincie Groningen woedde, is de alleenstaande kapitale boerderij, bewoond door de familie J. Slopse- ma te Zuidwolde gemeente Bedum door het hemelvuur getroffen en to taal afgebrand De bewoners konden zich redden. Van den inboedel is niets behouden. Verzekering dekt de schade. RONDOM RODIN AMSTERDAM. 2 Augustus. Prof. Htiih Luns heeft zich bereid verklaard eiken Zondagmorgen van de maand Augustus om elf uur een rondleiding te houden op de tentoonstelling van Fransche sculptuur rondom Ródin, in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Als zij naar het buiten land gaan EEN tevreden rooker is geen on ruststoker, dat is de wand- spreuk, die men in vrijwel ieder huis boven het pijpenrek kan aan treffen. Eenerzijds moge deze spreuk het uitvloeisel zijn van een 1 wat al té gezapige gemoedelijkheid van den maker, aan den anderen kant is de rooker er wel juist door getypeerd. Want de gemiddelde rooker is. zoolang hij zich tenmin ste ongestoord in steeds dikkere rookwolken kan hullen, een zacht moedig mensch, die tot geen groo ter kwaad in staat is dan tot het geel-rooken van witte gordijnen. En hij is zeker een tevreden roo ker wanneer hij op reis is en zich neerzet in een gemakkelijken hotel- stoel om te genieten van het mooie uitzicht en van zijn geurige Hol- landsche tabak of sigaar. Maar elke tevreden rooker kan een geducht onruststoker worden, wanneer hij zonder invoerrechten te betalen meer tabak, sigaren of cigaretten in een ander land tracht in te voeren dan de wet toelaat. Want de controle aan de grens is in den regel vrij streng en het is zaak zich aan de geldende re gels te houden. Men kan immers toch, wanneer men in een gezelschap van enkele niet-rookers reist, altijd nog ge noeg meenemen, daar de hoeveelheid per persoon gerekend wordt. Alleen moet men er aan denken, dat dames geacht worden slechts cigaretten te rooken en dus geen tabak of sigaren. Wie dus als man met zijn vrouw en twee volwassen zoons b.v. naar België trekt, mag per persoon 10 sigaren, of 50 gram tabak, of 25 cigaretten invoe ren, dat is in totaal 30 sigaren, plus 25 cigaretten. of 150 gram tabak plus 25 cigaretten, of 100 cigaretten. Hoewel er voor andere landen weer andere re gels gelden die wij hieronder laten volgen is men overal verplicht den douanebeambte ongevraagd aangifte te doen van den voorraad, dien men bij zich heeft. België (Luxemburg) 10 sigaren of 25 cigaretten of 50 gram tabak. Bulgarije 15 6igaren of 50 cigaretten of 50 gram tabak. Denemarken 10 sigaren of 25 cigaret ten of 50 gram tabak. Duitsc-hland 10 sigaren of 25 cigaret ten of 50 gram tabak. Engeland 25 sigaren of 50 cigaretten of 50 gram tabak. Estland 50 sigaren of 100 cigaretten of 200 gram tabak. Finland 25 sigaren of 100 cigaretten of 200 gram tabak. Frankrijk 10 sigaren of 20 cigaret ten of 40 gram tabak. Italië 6 sigaren of 20 cigaretten of 50 gram tabak. Noorwegen een kleine hoeveelheid, wordt ter plaatse beoordeeld. Zweden 10 sigaren of 50 cigaretten of 50 eram tabak. Zwitserland 20 sigaren of 100 cigaret ten of 100 gram tabak. Tenslotte zij noc vermeld, dat het geen verschil maakt van ■'■■elk land uit men deze hoeveelheden invoert. Bij terugkeer in Nederland mag men een aangebroken doos van 50 sigaren of 100 cigaretten of 250 gram tabak me- denemen. Aldus de Persdienst van de Neder- landsche Reisvereeniging. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. Bij be schikking van den minister van Defen sie is de luitenant ter zee der 2de klasse bij de Kon. mar. res. A. van Altena, den 9den Augustus 1939 geplaatst bij den on derzeedienst te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van Defensie is de officier van gezondheid der 2de klasse P. J. van Waegeningh, den 3den Augustus 1939 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Nautilus". Bii K. B. van 29 Juli 1939 zijn be noemd en aangesteld: Bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot territoriale-be velhebber in Zuid-Limburg, de luite nant-kolonel A. Govers, commandant van het 13e regiment infanterie, zulks- onder eervolle ontheffing uit zijn te genwoordige betrekking; en tot luite nant-kolonel. de majoor K. R. Lankenau, van dien staf. Voorts is benoemd tot luitenant-kolo nel, commandant van het 13e reg. int., de majoor G. Greiclanus. van den stal der 6e divisie. Bij K. B. van 31 Juli 1939 zijn met in gang van 1 Aug. 1939 bij het departe ment van dcten6ie benoemd tot hoofd commies in vasten dienst de commiezen P. J. C. v. Dusseldorp en H. R. Boelsma. Bij K.B. van 29 Juli 1939 is met ingang van 1 September 1939 de kapitein ter zee 'R. H. Arntzenius eervol ontheven van de betrekking van directeur van het loodswezen, de hetonning. bebake- ning en verlichting in het 6e distriet :e Ylissingon, tevens permanent com missaris voor he.i gemeenschappelijk toezicht over de betonning, hebakening en het. loodswezen op de Schelde, 'en is hem met dien datum op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ont slag uit den zeedienst verleend onder toekenning van den titulairen rang van schout-bjj-nacht. Voorts is de. betrekking van directeur van het loodswezen, de betonning, he bakening en verlichting in het 6e dis trict te Ylissingen. tevens permanent commissaris voor het gomernsrhanrw»- lük toezicht over de betonning. heba kening en het loodswezen op de Schelrte opgedragen aan den kapitein ter zee A. C. van der Sande Lacoste. Bij K.B. is bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee A. M. Hekking. Bij K.B. van 29 Juli 1939 zijn met in gang van 1 September 1939 bevorderd GRAND THé&TRE. (Tel. 4682). Vertooning van de films „Drie handige Meisjes groeien op" en „Ons Prinsesje loopt." Voorstellingen Zondag 6.15 en 8.30. Ove rige dagen 8.15 uur n m. Famihematinée's Zaterdag-, Woensdag en Donderdagmiddag 2 30 uur. Zondag 1.45 en 4 uur. CITY THEATER (Tel. 6572). Vertooning van de films „Jongens met smerige gezich ten" en „Als vrouwen regeeren". Voorstellingen: Zondag doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur. Zaterdag 2.30, 6.15 en 8 30 uur. Woensdag 2.30 uur. Vacantie-matinée's Maandag., Dinsdag en Donderdagmiddag 2;30 uur Vertoo ning van „Branie in Oxford". STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHU1S Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35 MUSEUM FLéHITE Westsingel. - Geopeno dagelüks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en 1:303 uur. (Stadgenooten hebber 's Za terdags vrijen toegang). KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. 22 Juli8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Schonk. BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 3 Aug. Opvoering van „Een romantische liefde". 8.15 uur n.m. DE VALK. 5 Aug. Receptie Amersf. Red dingsbrigade. 7—8 uur. LANDGOED PIJNENBURG. 4 Aug. Sa menkomsten van de Oxfordgroep, 's mid dags en 's avonds. tot hoofdofficier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse, de officieren van den marinestoomvaartdienst der le klasse J. Kooijman en D. J. Monté en is de titulaire rang van hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse verleend aan de officieren van den marinestoomvaartdienst der le klasse B. Zietse en J. C. van Pappe- lendam. Dief, slachtoffer van obsessie? AMSTERDAM, 2 Augustus Het speelde zich af in een restaurant in de binnenstad en het begon als de inzet tot een spannende detective film. In het restaurant waar het geroee was van vele dineerende menscihen en kéll- ners af en aan liepen, zat aan een tafel tje alleen een keurig gekleede jonge man. Voor hem was een echtpaar, dat een dag in Amsterdam doorbracht, ge zeten. Zij hadden hun garderobe op een stoel naast zich gelegd. Bovenop lag de tasch van mevrou Het was deze tasch waarvan de jongeman zijn oogen niet kon afwenden. Wie zal zeggen wat er precies in hem omging? De gedachte, dat hij de tasch moest wegnemen, ob sedeerde hem. Hij rekende vlug af, stond haastig op en, zijn weg langs den bewusten stoel nemend greep hij rle tasch anderen hadden den dief stal gezien. Men waarschuwde het echtpaar en in minder dan geen tijd had een kellner, degene die in het vak waar ook de jongeman had gezeten, had geserveerd, en hem dus zou kunnen herkennen, de achtervol ging per fiets ingezet. Eenige stra ten verder had hij den dief reeds te pakken, waarna hij aan de politie werd overgeleverd. Bij zijn verhoor op het bureau Leid- scheplein zeide de 2S-jarige man. die naar uit het politioneel onderzoek is ge bleken, een zeer behoorlijke betrekking heeft cn nimmer een strafbaar feit heef* gepleegd, dat hij niet kon verklaren hoe hij tot zijn daad was gekomen. „Het was alsof ik het moest doen, de drang er toe was sterker dan ikzelf'. De tasch bevatte overigens een klein bedrag aan geld. De man is na zijn verhoor vanochtend onmiddellijk in vrijheid gesteld. DEN BURG, 1 Augustus. Op het eiland Texel vertoeven thans zooveel personen als er nimmer te voren zijn geweest. De bevolking, groot 8000 zie len. is sedert Zaterdag bijna verdubbeld Alleen 1800 kampeervergunningen zijn reeds uitgegeven voor kampeeren. Ver schillende hotels en pensions, alsmede clubhuizen hebben voor deze en de vol gende week tal van aanvragen om pen sion moeten weigeren. Niet alleen bij strand en zee, doch op zeer veel boer derijen over geheel Texel zijn vacantie- gangers in pension. DOOR WANO'LAACè ONVOORZICHTIGHEID RAAKT HOLLAND Z'N NATUURSCHOON KW'JT 'nedeql* ^jkHEioeM*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5