Nogmaals: kweekeling met acte en spelling De „Grand old man" aan het woord Middenstanders komen te Hilversum bijeen In afwachting van de blijde gebeurtenis Nood onder het onderwijspersoneel zeer groot John R. Mott over „Gezant van Christuswege" Schweitzer als voorbeeld Op 10 en 11 October a.s. voor het houden van het 35e Nationaal Midden standscongres Aantrekkelijk programma samengesteld Strijbos' avontuur in het hooge Noorden Rijksveldwacht geïnstalleerd 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 Het N.O.G. vergadert Hoofdbestuur en bestuur af- deeling Den Haag ten stadhuize ontvangen De aansprakelijkheid in het geding 's-GRAVENHAGE, 1 Auk. In zijn begroetingswoord in de verga dering van het Nederlandsch On derwijzersgenootschap. wees de voorzitter van de Haagsche afdee- ling er op. dat deze afdeeling dit jaar 75 jaren bestaat. Als uiting van feestvreugde bood spr. namens de leden der afdeeling aan het Cri sisfonds van het Genootschap een chèque van 230 gulden aan. Vervolgens werd overgegaan tot de afhandeling van de agenda. Met algemeene stemmen werd be paald. dat de algemeene vergadering van 1940 in Assen zal plaats hebben. Voorts heette de voorzitter der verga dering welkom den hoofdinspecteur de? tweede hoofdinspectie, vertegenwoordi ger van den minister, den heer P. van Nés. den wethouder van Onderwijs, prof. ir. C. L. van der Bilt. den chef van de afdeeling onderwijs ter gemeen tesecretarie. dr. mr. A. Buriks. verschei dene inspecteurs van het onderwijs en de vertegenwoordigers van buiten- landsche onderwijzersorganisaties. Vertegenwoordigers van het Engel- 8Che, het Belgische en het Luxemburg- sche onderwijs brachtpn de -groeten der buitenlandsche collega's met enkele woorden over. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van de afdeeling 's-Graven hage. waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat het hoofdbestuur er voor ijverc, dat diensttijd, als zelfstan dig werkende kweekeling met acte doorgebracht, meetelt voor de bereke ning van het salaris en het pensioen Er was een gunsti-z prae-advies door het hoofdbestuur uitgebracht. Tegelijk met dit voorstel kwam een voorstel van de afdeeling Noord Bra bants Westhoek in behandeling, dat de strekking hoeft er bij de regeering op aan te dringen, dat de positie van den kweekeling met akte beter geregeld worde, in dien zin. dat zoowel voor be zoldiging. medetelling van diensttijd, als mogelijkheid van aanstelling wette lijke regelingen worden vastgesteld. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidde over dit voorstel ongunstig. Na mens het hoofdbestuur werd naar voren gebracht, dat het bepleiten van wette lijke regelingen de stilzwijgende erken ning van het instituut der kweekelin- gen met akte in zich zou houden. Tegen het voorstel van de Haagsche afdee ling en het amendement van Gronin gen had het hoofdbestuur geen bezwaar, daar hier sprake is van bezoldigings besluiten, niet van wettelijke regelingen In het hierop volgende debat, werd o.m. naar voren gebracht, dat het in stituut van den kweekeling met acte nu eenmaal bestaat en men niet in staat is het kwaad volledig uit te snij den. Ook gingen er stemmen op om de positie van de kweekelingen met akte niet te verbeteren, daar zij een gevaai zouden zijn voor de vastaangestelde onderwijzers. Het voorstel van Den Haag werd door de vergadering aangenomen. Het voorstel van Noord Brabants Westhoek werd door de voorstelster ingetrokken. Namens het hoofdbestuur werd vervolgens een motie toegelicht, waarbij er bij de regeering op wordt aangedrongen, dat door wijziging van art. 191 der L-O.-wet weder verkregen wordt, dat slechts zij, die den titel van onderwijzer dragen en diensvolgens alle rechten aan het ambt verbonden kunnen Uitoefe nen de bevoegdheid hebben tot het zelfstandig geven van onderwijs in een klas. Aan de hand van cijfers werd aange toond, hoe groot de financieele nood is der onderwijzers. Het aantal sollicitan ten naar een plaats is ontzaglijk groot. Deze motie beoogt aan dien toestand een eind te maken. o.m. door verlaging van den leerlingenschaal en uitbreiding van den leerplicht. Do noodtoestand wordt gecamoufleerd door misbruik te maken van de werklooze akic-hezitters Het onderwijzerscorps moet hart voor zijn zaak hebben en blijmoedig zijn, niet verdeeld. Naar aanleiding van twee voorstellen betreffende de aansprakelijkheid van den onderwijzer krachtens art. 1403 B.W. sprak vervolgens mr. J. B. de Hes, rechtskundig adviseur van het N.O.G., Naar spr.'s mecning moet aan deze kwestie niet te veel ruchtbaarheid wor den gegeven. Dit is echter reeds ge schied door een artikel van mr. A. G. Lissauer in „De Vacature". Spr. wil het wetsartikel beschouwen in den samen hang met de andere artikelen, hij geeft daartoe een overzicht van het Wetboek en verklaart het begrip „onrechtmatige daad". De aansprakelijkheid kan alleen wor den ingeroepen gedurende den geheelen schooltijd, het vrije kwartier inbegre pen, wellicht ook gedurende den tocht naar en van school. De verantwoorde lijkheid van den onderwijzer bij het voorbereidend onderwijs is het grootst, daar het toezicht hier zeer uitgebreid is. Het verantwoordelijkheidsgevoel van den leerling kan geacht worden te groeien met zijn leeftijd. Ook als men verhonden is bij een school voor bui tengewoon onderwijs kan men eerder aansprakelijk zijn. Wanneer de onderwijzer aantoont, dat hij juist toezicht heeft geoefend, is het mogelijk, dat hij niet aansprakelijk is, Speciaal bij schoolreisjes moet het toe zicht streng zijn. Spr. behandelde ver volgens het voorstel-Rotterdam. dat be oogde een onderzoek in te stellen naar de draagkracht van art. 1403 B.W. en bij de regecring op wijziging aan te dringen, indien dit noodig is. benevens het vonrstel-Oost Zeeuvvscli Vlaanderen, dat beoogde den onderwijzer van ge noemde aansprakelijkheid te ontheffen. Namens de tuchtcommissie werd ver volgens het rapport dier commissie aangeboden. Dé commissie komt tot de conclusie, dat het wenschelijk is. dat het tuchtrecht van den onderwijzer wordt geregeld. Het tuchtrecht bestaat en vloeit voort uit de natuurlijke taak van den onderwijzer. Aan don onder wijzer dienen de te nemen tuchtmaat regelen te worden overgelaten. De com missie constateert voorts, dat niet iedere lichamelijke strafmaatregel als mishandeling wordt beschouwd. Tuch- tigingsrerht wordt echter niet ver langd. wèl tuchtrecht. Over het rapport zal in de volgende algemeene vergadering worden beslist. Nadat nog enkele kleinere voor stellen waren aangenomen, werd een motie inzake de spelling toege licht. De vergadering van het N.O.G. spreekt daarbij als haar ernstige meening uit. dat van de Koninklijke Besluiten van 8 Juni 1939 voor het Onderwijs in de moedertaal zeer nadeelige gevolgen zijn ie verwach ten. terwijl de beoogde spelling eenheid daardoor geenszins zal wor den bereikt, en verzoekt de regee ring dringend zoodanige maatrege len te willen nemen, dat de alge meene toepassing van de in 1934 vastgestelde spellingvoorschriften op elk terrein krachtig worde be vorderd. Er werd op gewezen, dat de rijksin spectie invloed kan uitoefenen op wij ziging van het leerplan. Waarschijn lijk ontvangen de inspecteurs van den minister een rondschrijven, waardoor het leerplan in de lagere School in overeenstemming zal worden gebracht met de nieuwe spellingbesluiten. In het taalonrierwiis moet niet veel Verande ring worden gebracht. Op de taal kan geen minister invloed uitoefenen. Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. De vergadering werd hierop verdaagd tot morgenoch tend. Vanavond wordt een huishoude lijke vergadering gehouden. Ontvangst ten stadhuize Het hoofdbestur van het Nederland- sche Onderwijzersgenootschap en het bestuur van de afdeeling 's-Gra- venhaage van dit genootschap, is Dinsdagmiddag door het Haagsche gemeentebestuur ten stadhuize ont vangen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de lieeren J. N. Pattist, inspecteur van het L.O. en W. P. Blokpoel, gemeen telijk inspecteur van het L. O., dr. mr. A. Buriks, chef van de afdeeling onder wijs ter gemeentesecretarie en enkele af- gevaagdigden van buitenlandsche onder- wijs-organisaties. Namens het gemeentebestuur, dat ver tegenwoordigd was door de wethouders Van der Bilt, Snoeck Henkemans en Vrijenhoek en den gemeente-secretaris mr. dr. J. J. Boasson, heette de wethou der van onderwijs prof. ir. C. L. van dei- Bilt als waarnemend burgemeester bij lichte ongesteldheid van den burgemees ter. de aanwezigen welkom. Op de ver gadering van het N.O.G., aldus de wet houder, zullen vele belangrijke kwesties de revue passeeren. Niet tot spr.'s ver wondering vormt daarbij het vraagstuk van de kweekelingen met acte den hoofdschotel. Het demissionaire mini sterie had iets willen doen ten gunste van dit instittut. Den Haag slaat in dit opzicht een gunstig figuur, daar het het maximum aantal overtollige leerkrach ten onderhoudt. Helaas heeft ook Den Haag moeten overgaan tot invoering van dit instituut, dat gelukkig ook gunstige zijden biedt. .Spr. betreurde, dat het aan tal jonge, onderwijzeressen zoo sterk ge daald is daar. het onderwijzersambt een belangrijk ambt is. Het gemeentebestuur waardeert dat. ondanks de tegenslagen, de onderwijzers hun taak nog met volle toewijding vervullen. Spr. zeide er ver heugd over te zijn. dat ook het buiten land van belangstelling voor het werk van het N.O.G. blijkt.. Namens het hoofdbestuur bracht de voorzitter, de lieer L. F. Kleiterp, het gemeentebestuur dank voor de ont vangst en de woorden van de wethouder. Spr. zeide met groote belangstelling de nieuwe plannen van de regeering ver nomen te hebben, doch over de plannen ten aanzien van kweekelingen met acte was spr. niet gerust. Helaas heeft de nood der tijden dit instituut in het leven geroepen en spr. was verheugd, dat het in Den Haag niet dien omvang heeft aangenomen als elders. De belangen van het onderwijs zijn bij dit gemeentebe stuur in goede handen. Conferentie der Christenjeugd AMSTERDAM, 1 Aug. Er was op den voorlaatsten dag der wereld conferentie van Christen jeugd een uitzonderlijk groote belangstelling. Ze was te danken aan den figuur van den spreker dr. John R. Mott, de „grand old man" van de Chris telijke Jonge mannen-, studenten-, en zendingsbeweging. De voorafgaande godsdienstoefening werd geleid door rev. E. Sambayya, van de kerk van Britsch-Indië, Burma en Ceylon. Slechts door een enkel woord in eigen taal aan het slot, een driemaal herhaald Santi. Santi, Santi (vrede), werd er de aandacht op gevestigd, dat dit keer een zoon van een der jonge ker ken van het Oosten de aanbidding leid de. nadat het Joegoslavisch koor met zijn aangrijpende zang de congresgan gers tot gebed gestemd had. De voorzitster van den dag, Madeleine Barot, bibliothecaresse van de Franschï school te Rome. leidde den spreker in door een inleiding overbodig te noemen Een hartelijk applaus getuigde van de instemming van het gehoor, dat wel zeer goed verstond, waarom juist aan dezen na 50-jarigen arbeid over de ge- heele wereld, nog altijd strijdbaren ve teraan dit onderwerp „Gezant van Christus wege" was toevertrouwd. Weinigen onder ons, zoo begon hij, zullen verwachten eens gezant van hun "and te worden, toch hebben wij allen hier in dezen allerzwaarsten tiii ge zanten van Christus te zijn. Met zulk een geweldige verantwoordelij Kheid gaan wij straks van hier. Waarom moe ten wij Christus met ons geheeie leven vertegenwoordigen? Omdat hij Heer van allen is. om wat hij voor ons gedaan heeft, omdat Zijn heerschappij over ons ongedachte krachten in ons los rraakt. Omdat hij alleen den zekeren weg wijst waarop alle kwaad van de wereld en van dezen tijd weerstaan kan worden. Of wij deze krachten ontvangen zullen, hangt af van de mate, waarin wij hem gehoorzaam zijn. Voorwaarde van dit gezant-zijn is allereerst dat wij beslist voor Christus kiezen en de schepen ach ter ons verbranden. Dan zal de keuze voor Christus een blijvende houding worden en zullen wij de kracht ontvan gen om lijden te doorstaan. Gezant van Christus zijn Is niet ge makkelijk, maar het is een vreugde en een glorie. Mogelijk zijn er hier, die klagen over de onvruchtbaarheid van hun leven. Dat kan velerlei oorzaak hebben. Voor den spreker lag de verhin dering in zijn eerzucht. Het kan ook onbeleden of niet bekende zonde zijn, onbeslistheid, de gewoonte om er zonder plan op los te leven. Nie mand heeft ooit Gods wil ontdekt om zich maar te laten leven. Vol strekte gehoorzaamheid overwint al de hindernissen. De gedachten van dr. Mott werden verduidelijkt door vele korte beschrij vingen van figuren, uit wier leven blijkt wat gezant van Christus zijn inhoudt. O.m. wees hij op Schweitzer, op Henri Hodgkin, den stichter van de „broeder schap der verzoening, op baron Paul Xicolai, den vader der Russische Chr. stud, beweging, op Caroline Macdonald, de „Witte Engel van Tokio", op Kaga- na en Aggrey, den neger van de Goud-, kust, die zooveel deed om een waarach tige ontmoeting van zwart en blank. Ook voor verscheidene groep-acties werd aandacht gevraagd: de studentengroep van Williams college, waaruit de wijd- vertakte zendingsactie van Noord-Ame- rika haar oorsprong nam, het Cambrid ge-team, dat naar het zendingsveld in China trok, het Zweedsche groepje jon ge menschen, dat den stoot gaf tot de stichting van de wereldconferentie van Christen-studenten, de Kumamoto-groep in Japan, waaruit de grooto Christelijke leiders van dat volk voortkwam .En het was zeker geen wanklank, dat dr. Mott op verzoek in eenige eenvoudige woor den ook iets van zijn eigen levensgang vertelde. Een aantrekkelijke gedachte van de conferentieleiding was het, miss Ruth Rouse, Motts medestrijdster van lange jaren en nu nog voorzitster der wereld- Y.W.C.A. te verzoeken, deze zitting -te sluiten NEDERLANDSCHE ONDERZEE BOOTEN OP REIS 's-GRAYEXHAGE, 1 Augustus. H. Ms. onderzeeboot O. 13, onder bevel van luitenant ter zee le klasse J. F. van Duim, is op 31 Juli, ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland, uit Curacao vertrokken. H.Ms. O. 19,. onder bevel van luite nant ter zee le klasse K. van Dongen, is heden te Oran aangekomen. Het 35e Nationaal Middenstands congres, uitgaande van den Kon. Ned. Middenstandsbond, zal op 10 en 11 October a.s. te Hilversum wor den gehouden. Uit de Gooische afdeelingen 'van den bond (Baarn. Bussum, Hilver sum en Weesp) is een comité ge vormd, dat de voorbereiding van de ontvangst der deelnemers ter hand heeft genomen. Onder leiding van den heer J. G. Verhoop heeft dit comité in samenwerking niet het Bondsburcau een aantrekkelijk programma ontworpen, dat onge twijfeld velen zal bewegen tot in schrijving als deelnemer. Niet alleen de belangrijke onderwer pen, welke op het Congres aan de orde komen, doch ook de ontspanning, welke in Radiostad en omgeving zal worden geboden, zullen den trek van talrijke middenstanders naar het fraaie Gooi in de tweede week van October in de hand werken. Op Dinsdag 10 October zullen de deel nemers en de genoodigden een reünie houden in het restaurant en op het ter ras van het A.V.R.O.-studiogebouw aan den 's-Gravclandscheweg. Om 11 uur biedt de omroep-organi- atie oen ontvangst aan in de groote concert-studio, waarbij het woord zal worden gevoerd door den heer G. de Clcrcq, voorzitter van do A.V.R.O. en door den bondsvoorzitter, den heer L. de Groot. Vervolgens wordt een plechtige her denking van wijlen den heer Ed. G. Schürmann in leven oprichter en voor zitter van den K.N.M.B.. gehouden, waarbij de heer II. J. Peletier, onder voorzitter van den bond en voorzitter van het Memvsenfonds, een herden kingsrede zal uitspreken. Het omroeporkest en Pierre Palla zul len Voor de passende muzikale omlijs ting zorgen. Dit gedeelte van het pro gramma zal door de A.V.R.O. worden uitgezonden. Na afloop bestaat er gelegenheid tot studiobezoek. Om 12.30 uur zullen Hoofdbestuur, deelnemers en genoodigden door het Gemeentebestuur van Hilversum in het fraaie gemeentehuis officieel ontvan gen worden. Hierbij zullen toespraken worden gehouden door den burgemees- Gevecht tegen ijs en water Het Vaderland meldt: Volle drie etmalen heeft Jan P. Strij bos, nadat zijn motorbootje door een vloedgolf was weggesleurd, in een on- herbergzamen uithoek van het glet- scherland van Spitsbergen rondgedoold, zonder mogelijkheid wocr naar de be woonde wereld terug te komen, zonder tent en zonder ander voedsel dan een jonge zeemeeuw, vóór hij door een van de reddingexpedities. die de Noren van Nieuw Aalesund en Kings Bay hadden uitgezonden om hem te zoeken, gevon den werd. Strijbos logeerde in het Noordpoolho- tel te Nieuw Aalesund en uit een hij de te Oslo gevestigde directie van dit hotel ontvangen telegram blijkt, dat de Bcntveldsche vogel fotograaf vorige week Maandag 's morgens met zijn vouwboot met buitenboordmotor ver trokken is en bij Sarsfjellet aan land is gegaan. Hij heeft daar zijn bootje een eind op land getrokken, maar toch niet ver genoeg om te voorkomen, dat het lichte ding meegesleurd werd, tocu plotseling een stuk van den naburigen gletscber iri zee storte een gewoon verschijnsel in den zomer, dat men „kalven" noemt en ten gevolge waar van het water hoog tegen de oevers op liep. Strijbos had zijn peddel behouden en met behulp hiervan probeerde hij op een ijsschots naar het eiland Sto- roien te peddelen, maar hij kwam al spoedig in 't water terecht en moest toen naar Sarsfjellet terugzwemmen. Van hier uit trachtte hij over het Col- lett-gebergte heen te komen wat echter niet gelukte, zoodat hij naar Sarsfjellet terugkeerde. Na een langdurigen tocht over den Koningsgletscher bereikte hij een baai. Dyrbukten. waar hii Donder dagmiddag gevonden werd. Hii was toen volgens het. telegram „in goeden vorm", hoewel hij in drie dagen geen ander voedsel had gehad dan een jonge meeuw, die hij met zijn peddel doodge slagen had. Toen Strjjbos Maandagavond niet in Nieuw Aalesund teruggekeerd was, zijn er onder leiding van den visscherij- consulent uit Kings Bay, Thor Iversen uitgebreide nasporingen in 't werk ge steld. Hieraan namen de menschen van het visscherijstation met het inspectie vaartuig Solveig en personeel en gasten van het. Noordpoolhotel met verschil lende motorbootcn deel. Tn den nacht van Wopnsdag op Donderdag vond de Solveig de vouwboot van Strijbos in de buurt van Dyrbukten en daar heeft men toen nauwkeurig gezocht tot men, ruim twaalf uur later, den vermiste tenslotte vond. ter, den heer J. M. J. H. Lambooy. en door den bondsvoorzitter. Om half drie zal het 35e Nationaal Middenstandscongres in de schouw burgzaal van Grand Hotel „Gooiland" beginnen. Namens het uitvoerend-comitè, ge vormd uit de Gooische afdeelingen, zal de heer J. G. Verhoop de congressisten verwelkomen. Vervolgens zal de bondsvoorzitter zijn openingsrede uitspreken. Ook de congresopening zal muzikaal opgeluisterd en door de A.V.R.O. wor den uitgezonden. Als eerste onderwerp komt daarna aan de orde het prae-advies van den heer Dr. E. J. Tobi. economisch advi seur te 's-Gravenhage. over „Het indu- strieele concern en zijn invloed op de maatschappij tin het bijzonder op den middenstand)". Des avonds biedt de A.V.R.O. in haar groote concertstudio een Bonte Dinsdag avond aan. OMTREK Op Woensdag 11 October wordt het congres om 9.30 uur voortgezet. De heer Prof. Mr. R. Kranenburg, hoogleeraar in het Staatsrecht en het Administratiefrecht aan de Rijks-Uni versiteit te Leiden, zal een inleiding houden over „De verhouding tusschen groot- en kleinhedrijf in den detailhan del". Vervolgens houdt de heer prof. mr. F. de Vries, hoogleeraar in de Economie, het Ondernemings- en Bedrijfswezen, verkeerswezen en verkeerspolitiek aan de Nederlandsche Handelshoogeschoni te Rotterdam, een inleiding over „De re geling van de concurrentie-verhoudin gen in het bedrijfsleven en de taak van de Overheid." Zonals de laatste jaren gebruikelijk, zal door een nog nader aan te wijzen spreker een slotrede worden gehouden. De Gooische afdeelingen bieden ver volgens een autotocht door liet Gooi aan gedurende welke een gemeenschappe lijke koffie-mnaltijd zal worden ge bruikt, respectievelijk te Baarn en te Weesp, in welke gemeenten ook de ge meentebesturen van hun belangstelling zullen doen blijken. Het in twee groepen gesplitste gezel schap zal zich in Bussum vereenigen alwaar wederom het gemeentebestuur bij een thee de congressisten zal begrop- ten. Om halfzeven wordt in de fovers van Grand Hotel „Gooiland" te Hilversum een gemeenschappelijke maaltijd gehou den, na afloop waarvan de afdeeling Bussum in Hotel-Café-Restaurant „Con cordia" aldaar een gezellig samenzijn aanbiedt. Hiermede zullen dan de ongetwijfeld zeer aantrekkelijke congresdagen in he" Gooi tot bet verleden bchooren. Vier stukken geschut in het Oranjepark te Baarn BAARN. 1 Augustus Q OND het paleis Soestdijk begint nu #T toch langzamerhand eenige span- ning te komen, nadat het lang stil is gebleven. De vele pensiongasten en kampeerders, die thans Baarn en Soest bevolken, houden zich geregeld in de na bijheid van het Paleis Soestdijk op. in de hoop iets nieuws te zien, een hoop. waar in zij nochtans voorloopig beschaamd worden. In het paleis lieerscht dezelfde kalme rust van altijd en niets wijst er nog op de naderende blijde gebeurtenis of het moest ziin. dat de behandelende genees heer zich van tijd tot tijd op Soestdijk laat zien. Verschillende journalisten hebberj reeds hun intrek in het Badhotel of in hotel Trier genomen en ook de buiten landsche pers is sedert Zondag verte genwoordigd. In hotel Trier is thans een tijdelijk telefoonkantoor gevestigd, waar twee telefonisten de 9 lijnen be dienen, waarmede dit bijkantoor mét de centrale te Amsterdam is verbonden. Vandaag is het eerste gedeelte van het detachement rijksveldwacht, bestaande uit 50 man. te Soestdijk aangekomen; hedenmiddag te 3 uur zijn ze officieel geïnstalleerd. Deze installatie geschied de op het terrein achter het gemeente huis te Baarn in tegenwoordigheid van den wnd. fungeerend directeur der po litie mr. Reijlingh. advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, den districts-commandant van de rijksveld wacht in het 7e district, den heer P. H. J. A. Herten te Utrecht, de heide bur gemeesters van Baarn en Soest, resp. ihr. mr. G. C. T. van Reenon pn mr. W. A. J. Visser; den commissaris van politie te Baarn, den heer F. B. Kipp en den inspecteur van politie te Soest, den heer A. F. Srhreuder. Nadat de brigadecommandant van Lingen de troepen aan den districts commandant had gepresenteerd, ver zocht laatstgenoemde aan den fungee- renden directeur de manschappen te ipsnecteeren waaraan deze voldeed. Vervolgens hield de districts-comman dant een toespraak, waarbij hii hen op bun moeilijke taak wees en het voor de troep oen eer noemde voor deze functie te zijn anngewezen. Commissaris Kipp uit Baarn heeft daarna nog gesproken en bracht daar bij in herinnering de goede samenwer king. welke tusschen rijks- en gemeen- tepolitié steeds bestaan heeft. Hedenmorgen zijn te Baarn vier stukken geschut aangekomen van de veldartillerie, welke zijn opge steld in het Oranjepark en die teza men de batterij vormen, welke bij de geboorte van een prins of een prinsesje salauu(schoten zullen los sen. De batterij staat onder com mando van kapitein Nijnatten van de veldartillerie te Harderwijk. Zoo juist is dr. Colijn met zijn echt- genoote in het Badhotel te Baarn aan gekomen. De heer en mevrouw Colijn zullen daar een paar dagen verblijf houden. Drukte voor het Paleis Voor het paleis groepen de menschen bijeen; onder hen de ingezetenen uit Baarn en Soest, voor wie het paleis Soestdijk zoowel des zomers als des win-1 ters een trekpleister is en altijd het doel van de wandeling uitmaakt. Het groot ste deel van de vele toeschouwers daar voor het paleishek wordt echter ge vormd door de reizigers van de autobus sen, die hij honderden in deze vacnntip- dagen Soestdijk passeeren en nimmer nalaten een poos te parkeeren opdat de inzittenden gelegenheid hebben de wo ning van de geliefde Prinses te bezich tigen. Dezen middag troffen de vele toe schouwers het wel bijzonder goed. want op een gegeven oogenblik liep het prin sesje Beatrix aan den hand van haar grootmoeder, Prinses Armgard, door de zijvleugel van het Paleis. Het wachten de publiek was enthousiast en drong van de overzijde van den weg naar het paleishek, zoodat-de op post staande veldwachters moeite hadden het publiek op don gewonen plaats tc houden. De geruchten, welke er de ronde doen. zijn meestal uit de lucht gegrepen. Zoo circuleerde dezen morgen liet bericht, datzuster Bonnstra reeds zou ziin aan gekomen. doch hiervan bleek niets waar te zijn. Uit het feit. dat dr. Colijn mot echlgenoote in het Badhotel zijn afge stapt om daar eenige dagen te verblij ven, meende men te mogen afleiden, dat Z.Exc. hier was voor een bespreking met H.M. de Koningin, die dezen avond nog zou komen. Ook hiervan was niets waar. de heer Colijn is slechts naar Baarn gekomen om eenige dagen uit te rusten en misschienom het eerste het Prinselijk Paar geluk tc kunnen wenschen met de geboorte van het nieu we Koningskind! Aller gedachten vertoeven thans bij de Prinselijke familie te Soestdijk, maar toch maken de inwoners van Baarn zich op om morgen -den geboortedag te her denken van Haar, die ook eenmaal het Paleis Soestdijk bewoonde en die men nog steeds niet kan vergeten. Koningin Emma. Baarns Hooge Ambachtsvrouwe leeft nog steeds in de herinnering voort en daarom zal men morgenochtend een krans hechten aan het monument dat Ier T-Iaror eere aan den Spoorweglaan werd opgericht, terwijl des avonds op den Brink een concert van gewijde mu ziek gegeven wordt. AANRIJDING TE SOESTERBERG SOESTERBERG. Dinsdagmiddag ongeveer 3 uur. naderde er op den Amersfoortschestraatweg even voor het Cenakcl, een luxe-auto uit de richting Amersfoort, bestuurd door J. H. uit Hier de bij Harderwijk. Ter zelfder tiid pas seerde er een driewielige transporters uit Soesterberg. bestuurd door H. A. M. W. Volgens dezen bestuurder werd zijn driewieler door zuiging van eerstge- genopmde auto dwars op den weg ge zet. Op dat moment kwam uit de rich ting Amersfoort een andere auto, zoo dat een aanrijding rnet de transportfiets niet meer kon worden voorkomen. De bestuurder van dit laatste voertuig be kwam een verwonding en werd per brancard door den heer Knudijs naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Beide rijtui gen werden zwaar beschadigd. De poli tie van Soesterberg was weldra ter plaatse en regelde het drukke verkeer. WIELRIJDER GEVALLEN DE BILT. Op het rijwielpad langs den straatweg is gisteravond omstreeks haifelf een wielrijder komen te vallen, doordat een van de andere richting ko mende fietser nog wilde passeeren, hoe wel daarvoor op dat moment geen ruim was. De jonge man is met vrij ernsti ge kwetsuren naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. WA T ETEN WIJ MORGEN! Voor de Koffietafel Roereieren met, groente. Bereiding: Roer 4 eieren met 4 eet lepels melk en wat peper en zout goed uit. Snijd over gebleven restje groen te (b.v. snijboonen) in kleine stukjes of hak het fijn met 1 eetlepel peterselie. Roer de groente door de eiennassa en bak ze in 4 eetlepels gesmolten boter, onder voortdurend roeren gaar. Voor de Middagtafel Runderlappen Postelein Aardappelen Aardbeiencrême Bereiding: Klop K L. slagroom stijf met 1 of 2 eiwitten en 1 eetlepel poeder suiker. Laat 1 blik aardbeien uitlek ken en wrijf ze door een paardeharen zeef; pers 2 citroenen uit, zeef het sap en roer er 100 gram basterdsuiker door. Vermeng de aardbeien-puree met de slagroom, doch houd hiervan een paar lepels achter. Doe de massa op kleine glazen schoteltjes en leg op ieder hoopje een torentje slagroom.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6