Rond de Blijde Gebeurtenis De geboorte te Baarn plechtig afgekondigd Burgemeester van Reenen las de proclamatie voor Oranje-muisjes Toen het heugelijk nieuws Indië bereikte 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 BAARN, 5 Aug. NA de luide aankondiging van de blijde gebeurtenis door de zwaardreunende monden der ka nonnen vanmorgen prompt om zeven uur kanon 103 vuurde het eerst geassisteerd door het gil len van stoomfluiten, sirenes en alles wat geluid kon produceeren, heeft de burgemeester van de ge meente Baarn, Jhr. van Reenen, om halfnegen van de trappen van het gemeentehuis de proclamatie aan de gemeentenaren voorge lezen cn daarna ter verkondiging overgereikt aan drie herauten, wier paarden ongeduldig trappel den 1 Zij, die hun belangstelling hadden geloond bij liet indrukwekkende saluut van de voortreffelijke model-batterij van 1 R.V.A. onder commando van ka pitein van Xijnatten, begaven zich daarna naar de kom van de gemeente om ook bij de proclamatie aanwezig te zijn. Oranje zagen wij allcrwcge en wij verdenken velen ervan, dat zij de rijk- begroeide heggen eenigszins hebben geplunderd om alle liefhebbers van de geliefde kleur te voorzien! Oogcnblik- kelijk verschenen op jeugdige en eer biedwaardige hoofden een wonderlijk soort hoofddeksels, bestaande uit een strooien hoed met een rood-wit-blauw lint. Voor velen was het feest, dat eigen lijk eerst Maandag volop begint, van daag al aangevangen. Er was nog wel geen gemeenschappelijk gedans te be speuren trouwens wat wil men in den vroegen morgen maar er lag vreugde op ieders gezicht, blijdschap in het hart, welke straks, morgen en overmorgen uitbundig geuit mag wor den. Nu stelde men zich tevreden met de beschouwing van de voorbereidingen der feestversiering, welke door werk lieden van de gemeente werden ver richt. Blauw-witte palen, rijk met Oranje behangen, werden op vastge stelde. plaatsen opgericht en voor dat alles hadden de inwoners van Baarn geen oogen genoeg. Is het ook niet zoo, dat men bij de gedachte aan een feest al bij voorbaat, als het ware in stilte, geniet? De geheele burgemeester-familie gaf den volke het goede voorbeeld door voor één der ramen van het gemeentehuis beschuit-met-oranje muisjes te eten: goed voorbeeld zal goed doen volgen Om halfnegen trad jhr. van Reenen naar buiten, vergezeld van verschillen de gemeentelijke autoriteiten en be stuursleden van plaatselijke oranje verenigingen. Op vurige paarden ge zeten, reden drie herauten voor: twee van hen staken de trompetten en een krachtig, fraai signaal kaatste terug van de muren der rondom staande huizen De proclamatie Burgemeester van Reenen las toen de volgende proclamatie voor: EDEN den vijfden Augustus werd ten paleize Soestdijk. in de ge meente Baarn. een Prinses ge boren. Dat zij vele jaren in gezondheid en voorspoedigheid gespaard moge blijven tot vreugde van haar prinselijke ouders en tot heil van het Nederlandsche volk. Zoo zii het. Lang leve de Prinseliike Familie. Gegeven te Baarn den vijfden Augus tus 1939." Lang cn luid nam het publick het zegegejuich over en de echo's rolden weg over Baarn... de herauten ont vingen uit handen van den burgemees ter de blijde aankondiging en verdwe ncn naar de hoeken van de straten om de boodschap officieel verder te bren gen. Het zal voor allen moeilijk zijn te wachten op den nationalen feestdag van Maandag, want de vreugde moet een uitweg vinden. Tl' ,Jan Quorum"kwam te rechtertijd Anders was Volksraads vergadering niet doorgegaan OMTRENT de inderhaast bijeengeroepen vergade ring van den Volksraad waar in de voorzitter mededeeling deed van het geboortebericht kan nog het volgende verma kelijke incident worden me degedeeld: Aanvankelijk wa ren slechts dertig leden aan wezig waardoor het vereisch- te quorum van 31 leden niet was bereikt. Tenslotte betrad de heer Wirjopranoto de zaal en maakte het quorum voltal lig, waarmede hij den onster- felijken naam van „Jan Quo rumveroverde. De toespraak van mr. Jonkman /N zijn toespraak waarin hij den Volksraad mededeeling deed van het geboortebericht, verklaar de mr. Jonkman o.a.: Ten tweede male is het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard den kinderzegen deel achtig geworden. Voor alles gaan onze beste wenschen uit naar het welzijn van Moeder en Kinden wij willen daarbij onmiddellijk eerbiedig en van ganscher harte voegen onze gelukwenschen voor het Prinselijk Gezin en de Ko ninklijke GrootmoederWij wil len de verzekering geven van ons medeleven in dit geluk van ons geliefd Vorstenhuis. Het past ons bovendien in den Volksraad van Nederlandsch-lndië om met een Gouverneur-Generaal verzond onmiddellijk telegrammen HET WAS HELDER DAG Telegram van den G.G. BATAVIA, 5 Aug. (Anela). /NDIE ontving de tiiding van de blij de gebeurtenis, in tegenstelling met het moederland, bij klaarlichten dag. in den zonneschijn van den achturigen mor genstond. De niets vermoedende doch reeds gespannen schooljeugd was rustig naar school gegaan en vertoefde daar reeds een uur en in den handel werkza- men maakten zich op om naar de beneden stad te rijden om hun werkzaamheden daar aan te vangen. Het was wonderlijk hoe snel de tijding overal verspreid was, waartoe werd me degewerkt door den omroep per radio cn de sirenes die de uitgifte van een bulletin verkondigden, doch vooral ook door den „rondroep" op straat, waar elkander geheel niet kennende burgers elkander het heugelijke nieuws toerie pen. Overal verschenen vlaggen. De kopstukken van de Kali Besar, voor zoover zij onderweg waren, keer den terug naar huis of spoedden zich naar hun kantoren, al naar gelang hun ingeving om echtgenoote of personeel van het heuglijke nieuwe in kennis te stellen. In de scholen vingen de kinderen aan met het zingen van nationale liederen, gevolgd door een schoolwandeling op dezen blijden, zonnigen dag. waartoe de op dit vroege uur nog weldadige koelte nog mogelijkheden liet. De eerste die het bericht ontving was de Gouverneur-Generaal, die enkel woord rekenschap te geven, welk een zegen deze verdere op bloei van de Oranje-dynastie be teekent voor het Nederlandsche Volk en den Staat der Nederlan den in al zijn Deelen. Onmiddellijk telegrammen met ge lukwenschen naar het moederland verzond. Vervolgens werden de dagbladen in gelicht en de overige autoriteiten, ter wijl, ingeleid en besloten door het Wil helmus, alle omrocpmnatschappijen en omroepvereenigingen vlak na elkander het bericht doorgaven, over den gehee- len archipel een gejuich veroorzakend. Vrij spoedig na de eerste doorgave bleken alle telefoonlijnen géblokkeerd, het telefoonkanloor evenals het tele graafkantoor bleken, ondanks de voor uitgetroffen uitstekende maatregelen, toch overvallen, doch gingen met man en macht voort om de onmogelijke taak oin de duizenden aanvragen en aan biedingen tegelijk af te doen, te volbren gen. Intusschen gilden de sirenes van Aneta, de dagbladen en de schepen op Priok over Batavia en Tandjong-I'riok, terwijl de tongtongs deze geluiden in zwakkeren vorm overnamen en aldus ook de inheemsche bevolking in de vreugde betrekkend. Voor het gebouw van Aneta aan den Postweg Noord verdrongen zich onmid dellijk honderden die trachtten een der bulletins met hot heugelijke nieuws in hun bezit te krijgen. Al spoedig donderden op het Konings plein de saluutschoten los, die gelost werden door de aldaar opgestelde batte rijen. Voor deze handeling bestond groo- te belangstelling van de zijde van het publiek. De straten van de hoofdstad waren onmiddellijk na het bekend worden van de blijde tijding druk bevolkt en de werkdag nam direct het karakter aan van een feestdag. Volksraad zendt telegrammen De volksraad zond telegrammen met gelukwenschen aan II.M. de" Koningin en aan het Prinselijk Gezin. De vergadering van den Volksraad werd hedenmorgen, na ontvangst van het geboortebericht, verdaagd tot Dins dagmorgen a.s. De voorzitter, mr. Jonkman, deelde de ontvangst van het cfficieele bericht me de in een geestdriftige, bezielde rede, welke hij besloot met den al-ouden kreet Oranje boven", die door de geheele ver gaderzaal en alle tribunes, waar de aan wezigen de toespraak staande aanhoor den, met vreugde werd overgenomen. De heer van Mook, directeur van het departement van economische zaken, sloot zich in even geestdriftige, eerbiedi ge termen namens de regeering hierbij aan. Feestprogramma's ingeschakeld Bij het bekend worden van het ge boortebericht schakelde de N.I.R.O.M. en de andere omroeporganisaties in Nederlandsch-lndië aanstonds de feest programma's in, dus juist op den eer sten dag waarop de speciale dienst in afwachting van de blijde tijding inging. De Chineesche wijk in de beneden stad was in een opmerkelijk korten tijd in een volledige vlaggcnzee her schapen, terwijl ook de daar gevestig de Europeesche zaken zich hierbij niet onbetuigd lieten. De omgeving van het paleis Konings plein zal vanavond de grootste attrac tie op illuminatiegebied zijn, aangezien Xoordwijk Rijswijk, en een deel van Molenvliet op kunstvolle wijze zijn ver sierd, op zoodanige wijze; dat het licht in het water weerkaatst wordt. Verder concentreerde de belangstel ling zich op het palcis aan Rijswijk, waar de gelukwenschrcgistcrs ter tee- kening waren gelegd. Tot de eerste teekenaars hiervan behoorden pok de consul-generaal en consul van Japan. Hierbij kan aangeteekend worden, dat ook van Japansche zijde ten volle met de blijde gebeurtenis wordt medege leefd. Op verschillende wijze wordt hieraan uiting gegeven. Uiteraard ging ook de inlandsche be volking geheel op in de blijde gebeur tenis. Duizenden tooiden zich aanstonds met oranje en in groote groepen trok do bevolking naar het centrum van de stad om de versieringen, voor zoover zij gereed zijn, gade te slaan cn op de haar eigen wijze uiting te geven aan de feestvreugde. Naarmate in den loop van den mor gen de warmte toenam zetten de oude ren zich op de terrassen voor de ver schillende café's om verder het feeste lijk beleven en de optochten van de jeugd, die inderhaast werden gevormd, gade te slaan. De verkeerspolitie had handen vol werk om op de best mogelijke wijze het met de minuut toenemende verkeer in I goede banen te. leiden. De, herhaalde [opstoppingen gaven hierbij aanleiding tot vreugdebetoon over en weer. Het jongste lid van de af deeling Utrecht van de Princevlagbood hedenmorgen om vijf uur namens het hoofdbestuur schriftelijke gelukwenschen aan Het eerste schot davert over Baarn. Onder leiding van kapitein van Nijnatten verrichten de stukscommandanten hun werk Overzicht van de batterij 7 c-M. veld, van 1 R.V.A. uit Harderwijk, die te Baarn hedenmorgen stipt zeven uur de 51 saluutschoten begon te lossen Officieren, onder-officieren en manschappen van de batterij, die fe Baarn de 51 saluutschoten loste, zingen tezamen het Wilhelmus

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11