Qeluhwenschen DE SALUUTBATTERIJ TROK door slapend Baarn Saluutschoten daveren over de weilanden buiten Baarn 5. 9. 0.4. OPRUIMING BLIJDE MARE BRACHT groote drukte in Den Haag KROON-TAX Tel. Amsterdam in den vroegen morgen van 5Augustus Weinigen wisten een Prinsesje toen nog, dat er geboren was Princevlag was nummer één SIERKUNST N.V. Ijlings werd nog de ontbrekende versiering aangebracht De vlaggen uit 3e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 BAARN, 5 Augustus. Tegen vier uur begaven wij ons naar de Julia- naschool, waar de manschappen der saluutbatterij zijn ingekwartierd. Het was nog geheel donker, de maan scheen nog aan den hemel door een lichtwolkendek heen. Het dorp is nog in ruste. Voor den argeloozen fietser zou er geen enkel teeken zijn, dat er op wees, dat zoo juist op het paleis een Prinsekind geboren is. Op de straten bevinden zich nog slechts heel weinig menschen, mannen, die zich naar hun werk begeven. Ook zij blijken nog niet te weten, dat er een Prinsesje is geboren, en blijven ver wonderd en verheugd een oogenblik staan, als zij de blijde tijding verne men. De wachter bij de spoorbaan echter is al op de hoogte. Om halfdrie kwamen de versterkingen van de veldwacht, die het verkeer langs de toegangswegen naar het paleis zullen regelen, voorbij. En de majoor van de veldwacht heeft het hem verteld. Hij heeft het nieuws onmiddellijk aan zijn familie doorgegeven „want zie u, nog voor negen uur zullen drie kinderen van de kleuter school in de Schoolstraat een cadeautje komen aanbieden aan het paleis." „Daar is ook mijn kleindochter bij,"- vervolgt hij trots. „Zij zullen in witzij den kleedjes gaan." Op het postkantoor is het groote nieuws natuurlijk bekend, en ook bij de politie. Het politiebureau hoorde het be richt reeds om 2 uur, toen het bureau door de Hilversumsche politie werd opge beld. Die had het bericht weer verno men van een der omroepvereenigingen, die zooals men weet, op de tele* ziin aangesloten en zoo is du6 het bericht in een kringetje rondgeloopen De politio heeft dadelijk den burgemeester en den commissaris opgebeld, die toen nog niet met de heugelijke tijding op de hoogte waren. In het gymnasliekgebouw van de Ju lia naschool heerscht groote actie. De manschappen zijn om vier uur gewekt, maar sommige waren al een uur eerder, wakker geworden, toen enkele fotogra fen van buitenaf met blitzlampen t^en plaatje trachtten te maken. De officie ren en onderofficieren waren onmiddel lijk nadat het eerste bericht op <ie telex- kaïner binnenkwam, gealarmeerd. Zij behoefden echter in den nacht niet on middellijk hun stelling in te nemen. Doordat het Prinsesje zoo vroeg in den morgen geboren werd, is ditmaal niet in Nederland zelf, maar in een der andere gebiedsdeelen van het Koninkrijk, in Nederlandsch-Indië, het eerst geschoten. Tus^fhen Nederland en Indië bestaat namelijk een tijdsverschil van 6 uur en 10 minuten, zoodat het in Indië reeds volop dag was, toen de blijde mare daar Verspreid werd. Om halfvijf zijn de manschappen gereed en treden voor de school aan. Zij dragen nog hun werkpakken, want de gloednieuwe uniformen en uitrustingsstukken, die voor den fee6telijken dag zorgvuldig gereed gehouden zijn, zullen zij eerst aan trekken, wanneer zij de stukken in gereedheid hebben gebracht en een oogenblik in hun kazernement te ruggekeerd zijn. Daarvoor bestaat volop gelegenheid. Na de bevelen „richten", „nummeren", „met twee uit de flank", „met vieren", marcheeren de mannen stram af naar het Oranjepark, bij het politiebureau, waar de stukken onder zeilen zijn -ge borgen. Door slapend Baarn. Niemand schijnt te merken, wat er aan de hand is. Nog weinigen weten het Nergens wordt een raam opgeschoven. Men ziet geen gezichten achter de rui ten verschijnen. Het is trouwens nog schemerdonker. Langzamerhand wordt het wat lichter. De lantaarns gaan uit. De maan schijnt nog, maar flauwer door de dichterwordende nevels heen. Bij het Oranjepark houdt de troep zich slechts enkele minuten op, genoeg om de stukken op straat te brengen. De eerste luitenant Feitsma, die hierbij het bevel voert, prijst zich gelukkig, dat de kapitein Van Nijnatten, de comman dant der batterij, gisteren de eerste oefe ning heeft doen houden. Want nu zijn de manschappen op bekend terrein. Zij weten nu al, hoe zij de bochten moeten nemen door de nauwe straatjes van Baarn en hoe op den landweg naar het weiland, waar de stukken opgesteld zullen staan, de moeilijke plekken gepas seerd kunnen worden zonder opont houd. Ratelend gaan de kanonnen in snel tempo hun weg, getrokken en geduwd door de zwoegende manschappen, die zich echter, vroolijk gestemd, vol ijver van hun taak kwijten. Zij hebben ple zier in hun werk. Vreemd genoeg, nie mand schijnt te merken, dat de kanon nen in stelling gebracht worden. Wij zien trouwens nu ook geen menschen meer op straat. Een enkele vrachtrijder komt voorbij. „Weet je, dat er een Prin sesje geboren is?" „Is het toch"! Dat is gauw". Nu staan de stukken in de wazige ne vel van het bedauwde land en de man schappen kéeren weer naar de Juliana- school terug. Straks zullen zij fier en stram in nieuwe uniformen weer door het dorp trekken. Dan zullen zij wel meer bekijks hebben. Velen zullen ech ter eerst door het eerste saluutschot merken, dat de blijde gebeurtenis een feit is. Dan zullen straks ook de klok ken luiden en daarna trekken herauten te paard rond om den volke kond te doen, dat er een Prinsekind geboren is. De telex-kamer in het Badhotel te Baarn, van waar het heugelijk nieuws de wereld werd, ingezonden SOESTDIJK, Zaterdag. (Van onzen specialen verslaggever) I RAAG breekt het schier violette daglicht door de dichte nevelen, die op dezen morgen van den heuglijken vijfden Augustus boven Soestdijk han gen. In de verte kraait een haan, wiens ochtendsignaal onmiddellijk vier, vijf voudig wordt overgenomen door de chantecler's uit de buurt. Vijfmaal laat de klok in den paleistoren zich hooren, en rustig draait een rijksveldwachter het hek open, dat toegang geeft tot de oprijlaan van het paleis. Een nieuwe dag gaat beginnen, een bijzondere dag voor heel Nederland, dat zich eens te meer verheugen mag in het opbloeiend geluk van het Prinselijk Gezin. X4 EN jongeman staat voor het hek, en vraagt toegang: hij is vroeg opgestaan, om de eerste te zijn, die zijn gelukwenschen komt aanbieden, en inderdaad is hij in dien opzet ge slaagd. Het is Gerrit de Hoed, het jongste lid van de afdeeling Utrecht van de Princevlag, gekleed in de be kende frissche uniform met de gekleur de das, en dragend het symbool der vereeniging, de Princevlag. Met zich draagt hij een schriftelijke geluk- iwensch van het hoofdbestuur zijner organisatie, en deze komt te liggen als eerste van den geweldigen stapel, welke straks aangedragen zal wor den. Want aan den overkant, in het tele graafkantoor. dat in den loop van den nacht aanzienlijke versterking kreeg van Amsterdamsch personeel, ratelt reeds zonder ophouden de morse-sleutel, en uit alle deelen van de wereld komen de signalen naar het kantoortje langs den Amsterdamschen straatweg. Als steeds is Indië het eerst aan de beurt. Officicele gelukwenschen hebben in de vroege morgenuren reeds de oceanen overbrugd, in de eerste plaats natuurlijk die van den Gouverneur-Generaal en verder van vele vooraanstaande per soonlijkheden in ons Rijk overzee. De districtscommandant van de rijks- veldwacht, de heer P. J. H. C. H erten, is ook al heel vroeg in de weer, om zijn mannetjes overal te posteeren, en hun nog eens de instructies in te scherpen, waardoor een strikte rust in de omge ving van het paleis in de komende we ken gewaarborgd zal zijn. Sinds zeven uur dezen morgen vindt men op alle kruispunten rond Soestdijk de man schappen van de rijksveldwacht opge steld, die tot taa.k hebben, het verkeer volgens de vooraf uitgestippelde banen om te leiden. In de nachtelijke uren zijn deze maatregelen echter niet van kracht; de fietsers vallen er in het ge heel niet onder. Baarn ontwaakt INTUSSCHEN is Baarn ontwaakt. Van vele gebouwen wappert reeds de driekleur, en op niemands revers ontbreekt het Oranje, ten toeken van vreugde over de ver meerdering in het Prinselijk Gezin. Even 11a half zeven komen de man schappen van de batterij aanmar- cheercn, met een fameuzen pas, zóó streng rhvtmisch dat men slechts één beweging ziet. Honderden wan delen met hen naar den Eemweg, waar in den vroegen morgen reeds de stukken in stelling werden ge bracht niets anders te doen hebben dan hun plaatsen achter de vier stukken 7 c.M. veld in te nemen, en de bevelende officieren af te wach ten. Kapitein van Nijnatten, hun comman dant, komt kwart voor zeven ter in spectie; scherp speurend glijdt zijn oog langs manschappen en materiaal, waar aan, tenminste voor den leek. in het ge heel niets aan te merken valt. Langs den Eemweg schaart zich het publiek, honderden jongens en meisjes, maar ook vele ouderen, die vóór zij naar hun werk gaan, dit evenement nog wel even willen bijwonen. Op het gereserveerde gedeelte zien wij den burgemeester van Baarn, Jhr. Dr. G. C. J. van Reenen. Kapitein van Nijnatten raadpleegt zijn horloge; het wordt een kwestie van minuten; nog zes, vijf, vier, twee. nog één minuut, dan heft hij de hand omhoog, de stukscommandant van het eerste kanon heeft geen oog van hem af, de arm valt, „Vuur" comman deert de wachtmeester, een vuurstraal spuit uit de monding, een geweldige rookwolk, de luchtverplaatsing davert ons in de ooren, het eerste van de 51 schoten is gelost! In de verte begint een stoomfluit te gillen, afkomstig van een zandtreintje dat ergens in den polder op en neer rangeert. En op dit moment breken door de witte nevelen, die laag hangen boven de weilanden in het stroomgebied van de Eem de eerste zonnestralen, die de natte sluiers wegvagen, en glanzend schieten over het metaal van stukken en munitie. Intusschen is de commandant naar het, tweede stuk gewandeld, wederom gaat zijn arm omhoog, en vijftien secon den na het eerst schot, klinkt het tweede, 11a weer vijftien seconden het derde, dan laat het vierde geschut zich hooren, en precies een minuut later is de beurt weer aan de eerste batterij. Groote rookwolken hangen nu boven de weilanden, en van alle richtingen komen de nieuwsgierigen nog aange sneld, want de knal van het geschut is ditmaal beter te hooren dan verleden jaar, toen deze zelfs in de kom der ge meente nauwelijks waarneembaar was. Er is nog geen kwartier verloo- pen, wanneer de mondingen dei' ka nonnen omhoog gedraaid worden, de 51 schoten zijn gelost! Dan verzamelt kapitein van Nijnatten al zijn man schappen achter de stukken, ze ne men de hoilding aan, zetten de hel men af, de hoornblazer laat het sig naal „Geef acht" weerklinken, en plechtig klinkt het aloude Wilhel mus over de lange landen van de Eem, weldra ook meegezongen door de honderden langs den Eemweg, die zoowel het eerste als het laatste WONINGINRICHTING Utr. weg 90a Tel. 1235 Coupons moderne gor dijn- en meubelstoffen Ho« kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past... ('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). BATAVIA, 5 Aug. (Aneta) ONMIDDELLIJK na ontvangst van het blijde nieuws uit het moederland, zond de Gouverneur-Generaal de volgende telegrammen: H.MKoningin-Den Haag. Uwe Majesteit moge mij veroorloven om mede namens de ingezetenen van Nederlandsch-Indië uiting te geven aan de gevoelens van groote vreugde en dankbaarheid, waarmede hei bericht dat H.K.H. Prinses Juliana is be vallen van een prinses, hier te lande is ver nomen Bij de aanbieding van zeer eerbie dige gelukwenschen moge ik mij tot tolk maken van aller innige bede voor het wel zijn van Moeder en Kind. Starkenborgh „H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins 's-GRAVENHAGE. 5 Aug. DOOR kanonschoten, klokgelui en radio is de blijde mare van de geboorte van een tweede Prinsesje in Den Haag wereldkundig gemaakt, doch de ochtendbladen hadden er voor gezorgd, dat reeds voor zeven uur het nieuws bekend kon zijn. Toen reeds werd hier en daar in de stad gevlagd. De open bare gebouwen waren de eerste om de vlag uit te steken en de trams waren reeds zeer vroeg gepavoiseerd. Toen om zeven uur de kerkklokken begonnen te luiden, begrepen de Hage naars, welke belangrijke gebeurtenis te Soestdijk had plaats gehad. Zij, die de kanonschoten, die op het Malieveld werden afgevuurd, niet hooren konden of niet wilden wachten tot het 51e schot, schaften zich ijlings een ochtendblad aan bij de verkoopers, die met extra-edities door de nog ledige straten liepen, om zich te overtuigen, of Prinses Beatrix een broertje of een zusje had ge kregen. Ramen werden opengeschoven, vlaggen uitgestoken en versieringen, die nog onvoltooid waren, werden haastig door de eigenaars der gebouwen afgemaakt. Bernhard-Soestdijk. Mede namens de be volking van deze gewesten moge ik uiting geven aan de gevoelens van groote vreug de en dankbaarheid, waarmede het bericht van de geboorte van een Prinses hier te lan de is ontvangen en aller eerbiedige geluk wenschen en innige bede voor het welzijn van Moeder en Kind vertolken. Starken borgh" T JET hoofdbestuur van de Vereeniging van hoogere politieambtenaren ver zond de volgende telegrammen: .dandvoogd-Batavia. Verzoeken Uwer Excellentie eerbiedig bij H.M. vertolker wil len zijn van groote verheugenis in corps hoogere polilie-ambtenaren bij geboorte nieuwe Oranje-telg. Hoofdbestuur ver eeniging hoogere politie-ambtenaren" H.H.K.K.H.H, - Soestdijk. Corps hoogere politieambtenaren in Ned.-lndië biedt Uwe Koninklijke Hoogheden hun oprechte geluk wenschen aan bij de geboorte van de Prin ses. Hoofdbestuur vereeniging hoogere politieambtenaren". De telegrammen van den Volksraad lal den als volgt: ,JH.H. Koninklijke Hoogheden Soest dijk Nederland. Volksraad van Ned.-lndië moge Uwe Koninklijke Hoogheden eerbie dige gelukwenschen aanbieden, willende getuigen van zijn medeleven van gan- scher harte in Uw geluk en in het voor recht land en volk geschonken. Het college verbindt hieraan de innige bede voor het welzijn van moeder en long geborene". „H.M. Koningin Nederland. Volks raad van Ned.-lndië moge hoogst eerbie dig Uwe Majesteit diepgevoelde gelukwen schen bij geboorte tweede kleindochter aanbieden. Haar Huls en Haar onderdanen geschonken". Beide telegrammen waren onderteekend: Jonkman, voorzitter. TEGEN acht uur is het op het Plein al vrij druk. Op de daken van de ministeries wapperden de vlaggen. De verlichtingsattributen zijn voor de in gangen van de departementale gebou wen nog niet aangebracht. Alleen het groote gebouw van de Witte Sociëteit maakt een uitzondering. Aan den gevel van dit. gebouw zijn al honderden gloei lampjes bevestigd en een ploeg werklie den is bezig met het omhooghijschen van een kolossale J. en B. Tusschen twee groote banken op den Korten Vijverberg, waarvan de gevels rijkelijk van gloeilampjes zijn, staat heel sober het kabinet van de Ko ningin, het huis, waarin Groen van Prinsterer gewoond heeft en waarvan alleen de vlag is uitgestoken. Op het Binnenhof en in de omgeving van den Sint Jacobstoren staan schijnwerpers opgesteld. En ook in het water van den hofvijver. In de winkelstraten, in de binnenstad, zijn al eenige café's ge opend, die matineuze Hagenaars een warmen dronk en een hapje verschaf fen. Overal staan karretjes, beladen-met bont beschilderde schilden en andere versieringsattributen. Kennelijk hebben het rijk, de gemeente en het Haagsche comité voor volksfeesten er niet op ge rekend. dat de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin reeds heden een feit kon zijn. Tegen het uur, waarop de kan toren opengaan, wordt het drukker in de stad en zij, die zich naar hun werk spoeden, rijden door vroolijke straten, vol vlagen. Behalve het rood-wit-blauw ziet men veel vreemde vlaggen van de huizen van gezanten, andere leden van het corps diplomatique en van de gezant schappen. Saluutschoten Een belangrijk deel van het officieele programma vormden de saluutschoten op het Malieveld in de Residentie, met het lossen waarvan precies te zeven uur ingevolge de vastgestelde orders werd begonnen. Prompt iedere 15 seconden volgde een schot, zoodat reeds te 7.13 alle 51 schoten waren gelost. De schoten, ditmaal met rookgevend kruit, dat een scherp knal effect verzekerde, waren ver in den om trek goed hoorbaar. En dat het inder daad rookgevend kruit was, kon men op het Malieveld zelf waarnemen, want er bleef in de dauw-achtige ochtendsfeer een mistige rookdamp tijdens het lossen der schoten hangen. Eenige schildwachts waakten voor de veiligheid van het pu bliek, dat zich wel achter, doch uiteraard niet voor de stukken mocht begeven. Nadat do militairen hun plicht op het Malieveld hadden vervuld, werden de vuurmonden door paardenbespanningen naar de kazerne teruggebracht. Behalve de militaire batterij was er mede een batterij van film- en foto-appa raten, om te zorgen, dat heden in de bios copen en dagbladen zoo vroeg mogelijk het lossen van de saluutschoten kon wor. den afgebeeld. schot met daverend applaus hebben begroet. „Leve het jonge Prinsesje" klinkt het ten besluite uit den mond van officieren, onder-officieren en manschappen, en dan wordt de terugtocht aanvaard; de manen van 1 R.V.A. uit Harderwijk heb ben hun plicht volbrachtl ZEVEN uur precies knalde vanmor gen het eerste kanonschot in het Beatrixpark bij den Stadionweg. Amsterdam verkondigde, dat er een Prinsenkind geboren was. Een diepe, heerlijke stilte heersch- te er in dit prachtige nieuwe park, dat voor deze bijzondere gelegen heid was afgezet. De batterij 10 veld van het negende regiment motorartille rie uit Naarden. onder bevel van kapi tein P. A. Goedhart, stond opgesteld op een zacht glooiende heuvel, die vier vuurmonden op de nog in diepen ernst verzonken stad. Zeldzaam mooi was de vroege ochtendstond van dezen nieuwen en zoo blijden dag. Een vriendelijk zon netje zag kans kort voor zeven uur door het lage wolkendek heen te dringen en met haar reeds warme, gouden stralen zette zij deze feeste lijke gebeurtenis bijzonderen luister bij. Amsterdam in den prillen ochtend Het is nog heel vroeg, maar door de zwaarbewolkte lucht breekt de zomer zon. die haar stralen over de ontwaken de hoofdstad werpt, een hoofdstad, die bezig ia zich in feestgewaad te steken. Van de hooge torens wappert fier de va- dcrlandsche driekleur om te verkonden: „Er is een Prinses geboren, vreugde heerscht in het vorstelijk gezin en in den lande. Het heugelijke bericht is reeds alom bekend, de couranten en de radio vertelden hoe ruim een uur na middernacht de Prinses het leven aan een dochter schonk. „Moeder en kind maken het uitstekend". En dubbel groot is hierdoor de blijdschap in ontwakend Amsterdam, waar in trams en op stra ten en pleinen slechts over één onder werp wordt gesproken: de blijde gebeur tenis in de residentie van onze prinses. Van vele groote kantoorgebouwen wap pert reeds het oranje- blanje, bleu of het rood-wit-blauw met den oranjewim pel. Maar ook van de statige zeventien de eeuwsche grachthuizen waait in den zomerwind de nationale driekleur. Ver voor de duizenden forensen de hoofd stad binnentrekken, heeft Amsterdam een feestelijk aanzien en ook die foren sen zelf trekken een minder zakelijk ge zicht, er is immers een kind geboren in het paleis te Soestdijk. Van de trams wapperen vroolijk de rood-wit-blauwe wimpels, in de haven vlaggen de schepen; de' eer ste verkoopers van Oranje strikjes en knoopjes zwermen uit en maken al vóór acht uur goede zaken. Nauwelijks hebben de torens in het centrum en de buitenwijken, waar ook reeds vlaggen getuigen van blijdschap, hun gebeier doen hooren of de een en vijftig saluutschoten dreunen door de city. Reeds zijn er gevels in het oude, histo rische centrum van Amsterdam, dat ge tuige is geweest van zooveel blijde ge beurtenissen in ons Vorstenhuis, ver sierd met Oranje, met groen en bloemen en vlaggen. Maar er klinkt ook nog voor het werk in de stad wordt opge vat, muziek. Versierde draaiorgels rij den langs de oude gevels van de bin nenstad, om met het „Wilhelmus" het programma van den dag te openen. Er is vreugde in de stad. er is in het Oranjehuis een kind geboren: het was een blij ontwaken voor de hoofdstad. De telefonistes in het hotel Trier te Baarn verrichtten hun plicht weer op uitnemende wijze

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 13