CHAMBERLAIN IS DUIDELIJK EN OPENHARTIG Europa gaat voor het Verre Oosten „JAPAN ZAL ZICH WEL twee maal bedenken" De formateur confereert HEVIGE BRAND BIJ BENTHEIM Een Poolsche nota aan Dantzig FALANGISTEN Niets te winnen veel te verliezen BOORTOREN IN BRAND? In het Oosten geen Britsche vloot die sterker is dan de Japansche HET VRAAGSTUK van het zilver ANTI-BRITSCHE BEWEGING NEEMT TOE VOORNAAMSTE PARTIJ Zou Duitschland Japan's toetreden tot de militaire alliantie onwelkom zijn? GESTOLEN BUIT GEVONDEN GASONTPLOFFING IN LONDEN's CITY Nieuwe Deensche gezant te Den Haag ASTRONOMISCHE CIJFERS Spoorwagens rijden door de straten van Amsterdam 4e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 LONDEN, 4 Augustus. (Reuter). IN antwoord op een vraag van Noel Baker (Arb. Opp.) die het debat over buitenlandsche zaken opende, heeft Chamberlain in het Lagerhuis verklaard: Ik tracht niet de krachtige bezwaren der regeering tegen vele der incidenten, waarbij de Japanners de laatste maanden in het Verre Oosten betrokken waren, te verkleinen. Ik zou willen, dat het Huis bedenkt, dat de toestand voor dit land bijzonder moeilijk is (applaus). Ik behoef nauwelijks te wijzen op het funda- menteele verschil tusschen de Vereenigde Staten en hun van Europa afgezonderde ligging en dit land. Zelfs nu er Engelschen in China door de Japanners beleedigd en gekwetst zijn, moeten wij bedenken, dat er grenzen zijn aan hetgeen wij op het oogenblik kunnen doen om ons volk daar te helpen. Op het oogenblik hebben wij in het Ver re Oosten niet een vloot, die sterker is dan de Japansche. Wij hebben zulk een vloot hier. Onder bepaalde omstandigheden zouden wij het noodig kunnen vinden, de vloot derwaarts te zenden. Ik hoop, dat niemand zal denken, dat het daarom geheel buiten gesloten is, dat zich zulk een omstandigheid voordoet. Ik bedoel dit niet als een bedreiging, doch slechts als een waarschuwing. „Ernstiger probleem dat dichterbij is" Tegelijkertijd, zoo vervolgde Chamberlain, zouden wij veel liever de geschillen met de Japanners re gelen door bespreking en onderhandeling, mits wij dit kunnen doen zonder datgene op te offeren, wat wij fundamenteele over wegingen en principes achten, dan door bedreiging met geweld. Zelfs als wij mor gen zouden besluiten, tot het uiterste te gaan. zouden wij toch vele der weerlooze menschen in China niet kunnen bescher men. Wij mogen hen. als wü het kunnen vermijden ..geen grooter gevaar laten loopen, dan waarin zij thans verkeeren Ten aanzien van de tusschen Craigie en Arita tc Tokio overeengekomen for mule zeide spreker dat hieruit niet moet worden opgemaakt, dat de Britsche po litiek is gewijzigd, daar dit niet het geval is. In elk geval, zoo voegde Cham berlain er aan toe, heeft deze formule ons in slaat gesteld, een zeer dreigen den toestand te Tientsin te bespreken en ten aanzien van een deel der moei lijkheden ziet het er naar uit, alsof wij niet veel moeite zullen hebben om met de Japanners tot overeenstemming te komen. Ik zeg dit met opzet, omdat, of schoon het geen gebruik is, op één punt tot een accoord te komen als men om trent de andere geen overeenstemming kan bereiken, omdat een accoord als een geheel moet worden beschouwd, er in elk geval uit blijkt, dat zij. die de onderhandelingen te Tokio voeren, geenszins zoo extreem of onredelijk zijn als vele Japanners in China zelf ons bleken te zijn. Omtrent het zilvervraagstuk zeide Chamberlain, dat overeengekomen was, dat de besprekine slechts betrekking zou hebben op plaatselijke kwesties te Tientsin en dat, wat er ook ten aan zien van het zilver of de valuta gedaan wordt, er een veel uitgestrekter gebied dan Tientsin bij is betrokken. Hieruit volet, aldus spreker, dat niet alleen de Britsche regeering er bij be trokken is. en wij hebben het de Japan sche regeering volkomen duidelijk ge maakt, dat wij niet bereid zijn, deze twee kwesties van het zilver en de va luta met de Japanners alléén te regelen. Naar aanleiding van het verzoek van Noel Baker, het Britsch-Japan- sche handelsverdrag op te zeggen, zeide Chamberlain: Als ik weiger, hem die verzekering te geven, zou het kunnen schijnen, dat ik vastbe sloten ben. dat het handelsverdrag niet zal kunnen worden opgezegd, doch laat niemand dien uitleg aan mijn woorden geven. Wij hebben, door de omstan digheden gedwongen, enkele zeer zware verplichtingen in Europa op ons moeten nemen, waarvan het gevolg is, dat, in dien bepaalde dingen zouden gebeuren, dit land in den oor log zou moeten gaan. Het zou mogelijk zijn. dezelfde ver plichtingen aan te gaan in het Verre Oosten, doch ik wensch dit niet te doen. Hoe wij ook mogen worden geërgerd, aldus vervolgde Chamberlain, door de dingen, die in liet Verre Oosten gebeuren, ik kan het Huis verzekeren, dat ik de heftigste gevoelens van wien ook ten volle deel Mijn bloed kookt, wanneer ik hoor en lees van sommige gebeurtenissen daar. Wij mogen echter ondanks dit alles de verplichtingen, die wij op ons genomen hebben en de positie onzer landgenooten. die zich daar bevinden, niet vergeten. Bij de voortzetting der onderhandelin gen zullen wij er naar streven de be ginselen, welke tot dusverre ons beleid beheerscht hebben, zoo ver mogelijk te handhaven. Wij zullen de belangen en de bezittingen der Britsche onderdanen in het Verre Oosten tot het uiterste be schermen. Wij mogen niet vergeten, dat wij wellicht in de eerstvolgende maan den een nog ernstiger probleem, dat ook dichterbij is, onder oogen hebben te zien en dat wij onze krachten moeten sparen om iede- ren noodtoestand, die zich zou kunnen voordoen, het hoofd te bieden. almiraal cunningham te ankara ANKARA, 4 Augustus (Reuter). Admiraal Cunningham is hier met zijn gevolg per vliegtuig aangekomen. Hij werd op het met vlaggen versierde vliegveld verwelkomd door vertegen woordigers van de drie diensten van het ministerie van defensie. Later heeft Cunningham een gesprek gehad met maarschalk Cakmak, chef van den Turkschen staf. generaal Tinaz, den mi nister van defensie, en Saradjogloe, minister van buitenlandsche zaken. Een poging tot organisatie van de agitatie in China Ongeregeldheden te Tientsin TOKIO, 4 Augustus (Domei). De anti-Britsche agitatie, welke thans uit gaat van plaatselijke commissies in ver schillende deelen van China zonder ver dere organisatie of onderling verband, zal, volgens een persbericht uit Tientsin binnenkort waarschijnlijk worden geor ganiseerd en gecontroleerd door een centrale commissie voor de campagne. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat de commissie voor een anti-Britsche campagne tegen Ij- Augustus te Tientsin een nationale anti-Britsche samenkomst heeft belegd. Voor deze nationale bijeenkomst zul len vertegenwoordigers van anti-Brit sche commissies uit verscheidene dee len van China op 12 en 13 Augustus een tweedaagsche ontmoeting hebben ter be spreking van de volgende negen pun ten: 1. organisatie van en controle op de anti-Britsche campagne. 2. Omzetting van het anti-Britsche gevoelen in actie. 3. Toezicht op de Britsche rechten en belangen in China. 4. Onderzoek naar de bewegingen van de Britsche onderdanen. 5. Aanbrenging \an pro-Britsche Chi- rieezen. 6. Verbinding tusschen de anti-Brit sche organisaties in de verschillende deelen van China. 7. Verbreiding van de anti-Britsche gevoelens naar het buitenland. 8. Verleening van bijstand aan de Indische onafhankelijkheidsbeweging. 9. Organisatie van een gezamenlijke anti-Britsche bijeenkomst van de Azia tische volken. In de vroegere Belgische concessie te Tientsin is het vandaag tot anti-Britsche ongeregeldheden gekomen, toen onge veer 200 Chineezen onverwachts een aanval deden op de bureaux van de In ternational Export Cy, een der grootste Britsche ondernemingen te Tientsin. Het personeel zocht een toevlucht op het in de buurt gelegen terrein van de Texas Oil Cy. Toen het een half uur later terugkeer de, was de kantoorinventaris kapot ge slagen, de ruiten vernield en de eetka mer verwoest. Volgens een telegram van Reuter uit Hankau bedreigen anti-Britsche elemen ten in de door de Japanners bezette stad Kaifeng (Noord Honan) thans de eigen dommen van Amerikanen Volgens betrouwbare inlichtingen zul len de Amerikanen te Kaifeng waar schijnlijk genoodzaakt zijn de stad te verlaten. De autoriteiten hebben stren ge vertoogen gericht tot de Japanners. De overeenkomsten inzake de Poolsche douane WARSCHAU. 4 Aug. (Havas). DePoolsche commissaris-generaal heeft van middag den voorzitter van den Senaat van Dantzig een nota der Poolsche regeering doen overhandigen, waarin geantwoordt wordt op de nota van den Senaat van 30 Juli. De Poolsche regeering vestigt de aandacht van den Senaat op de gevolgen, die het niet in acht nemen van dovereenkomst"n tusschen beide partijen zou kunnen hebben. Zij moet van meening zijn. dat de eerbied voor de verdragen en het begrip voor de gemeenschappelijke belangen Dantzig tot een herziening van zijn houding moest brengen. De nota herinnert aan de overeen komst van 9 November 1920, waarbij het toezicht der Poolsche douane werd in gesteld en de vaststelling van het aan tal inspecteurs, benevens de organisa tie van de douane uitsluitend aan de competentie der Poolsche regeering werden overgelaten. De nota herinnert er aan. dat de senaat in zijn nota van 30 Juli vermindering van het aantal inspecteurs heeft gevraagd. De Poolsche regeering is bereid de inspecteurs in de fabriek „Amada" np hunpost te laten terugkeeren. (Zij werden bij besluit van de Poolsche re geering met ingang van 1 Augustus teruggetrokken). Doch zij verklaart haar beslissing te laten afhangen van de houding der autoriteiten van Dan zig, die voortaan de rechten der Pool sche inspecteurs in hun geheel zullen moeten eerbiedigen, lvun de mogelijk heid moeten verschaffen hun functie uit te oefenen en instructies moeten geven, opdat de Poolsche douaneregle menten voortaan door de douanebeamb ten van Danzig gerespecteerd zullen worden. De nota maakt geen toespeling op de eventualiteit van opening der grens van Oost-Pruisen, waarover de pers te Dan zig eenige dagen geleden heeft gespro ken. Men beschouwt het opwerpen de zer mogelijkheid te Warschau als een nieuwe proefballon van de Duitsche propaganda. Een Poolsche waarschuwing WARSCHAU. 4 Augustus (Reu ter), Het verluidt, dat de waar schuwing tot den Senaat van Dan zig zal worden gericht, dat het openen van een grens van het ge bied der Vrije Stad met een derde mogendheid door de Poolsche re geering zou worden beschouwd als een buitengewoon ernstige aange legenheid. BURGOS, 4 Aug. (Reuter). In een door Franco uitgevaardigd de creet tot herziening van het statuut der partijen worden de Falangisti sche partij verstrekkende bevoegd heden gegeven. Deze partij zal het recht van toezicht op de buiten landsche politiek, het onderwijs, de pers en de propaganda hebben en ook de vrouwenbeweging, den so cialen steun, de oudstr ij dersorga nisatie, jeugd- en arbeidsorganisa ties, justitie, verkeer en politie-in- formatiedienst controleeren. De arbeidsorganisatie zal gebaseerd zijn op een nationaal syndicalisme. De leiders van alle vakorganisaties moe ten lid der falangistische partij zijn ter wijl een hiërarchie naar militair model wordt ingesteld. De meeste bestaande wetten worden bevestigd. De samen smelting van falangisten en traditio nalisten wordt geconsolideerd. Men ver wacht, dat de laatste groep een groo teren invloed zal hebben in het bestuur der falangistische partij. Beide groepen worden de inspiratie en de basis van den nieuwen staat genoemd. In de „katholieke en imperiale missie" van den staat zullen particulier en groeps belang ondergeschikt zijn aan de so ciale en christelijke behoeften van den nieuwen staat. De falangistische partij zal ook het recht van toezicht op het religieuze on derwijs hebben. BERLIJN. 4 Aug. (Reuter). Officieele Duitsche kringen alhier zeggen vol komen in liet onzekere te verkeeren. of Japan al dan niet zal toetreden tot de militaire alliantie tusschen Italië en Duitschland. Zii willen zelfs niet zeggen, of Duitschland zulk een stap zou verwelkomen. Neutrale politieke kringen twijfelen of de onmiddel lijke gevolgen van Japan's toetreding tot de alliantie op het oogenblik aan Duitsch land welkom zou zijn. Men oppert het denkbeeld, dat de reactie in Moskou en Was hington zeer hevig zou kunnen zijn Voorts meldt Reuter uit Londen: Het opschrift in een Londensch avondblad: „Japan zal zich wel twee maal bedenken alvorens toe te treden tot de as", schijnt den algemeen hier heerschenden indruk weer te geven, ondanks de berichten uit Rome als zou Japan besloten hebben tot de as toe te treden. Reuter verneemt, dat officieel niet bekend is, dat het communique van de Japansche ambassadeurs de meeningen vertolkt van de regeering in Tokio. Men wijst erop, dat de hui dige Japansche ambassadeurs in Ber lijn en Rome altijd het krachtigst ge pleit hebben voor een. alliantie tusschen Japan. Italië en Duitschland. Welinge lichte Japansche kringen geven als hun overtuiging te kennen, dat Japan zich niet bij de Italiaansch-Duitsche allian tie zal voegen, en wel om de voor de hand liggende redenen, dat het niets heeft te winnen, doch wel veel kan verliezen door zich te steken in de Europeesche aangelegenheden. Welin gelichte buitenlandsche kringen huldi gen dezelfde meening. Zij wijzen erop, dat niets waarschijnlijk meer de Ame- rikaansche gevoelens zou kunnen doen verscherpen op dit delicate tijdstip nu het, lot van den toekomstigen Japan- schen handel met de Ver. Staten op het spe.1 staat, en dat niets meer dan dit ertoe zou kunnen bijdragen om Sovjet- Rusland in de armen der democratieën te. drijven AMSTERDAM. 4 Augustus. Eenig, maanden geleden, in Mei. werd des nachts ingebroken in een goudsmids- winkel in de Eerste Constantijn Huy- gensstraat. De dief had de etalageruit met een steen vernield en zich via het gemaakte gat een groot aantal gouden voorwerpen, als horloges, ringen en armbanden toegeëigend. De leege schil den werden eenige uren later op straat teruggevonden en eenige dagen later zat op het bureau Leidscheplein een verdachte, die aan drie getuigen een en ander van de gestolen voorwerpen zou hebben laten zien. De man bleef echter ontkennen iets van den diefsta: af te weten. Eenige weken geleden diende deze zaak voor de rechtbank ei de man werd op de getuigenverklarin gen veroordeeld. Het gestolene was en bleef echter zoek. Thans heeft een burger in een laantje in het Vondélpark, achter den Overtoom, de horloges, ringen en armbanden teruggevonden. De wandelaar zag aan den kant van den weg op de donkere aarde goud glazen, hij bukte zich en groot was zijn verrassing bij het zien van de vele kostbare voorwerpen, wel ke in een krant verpakt nog half in den grond hegraven lagen. Hij deponeerde zijn niet alledaagsche vondst op het bureau Leidscheplein, waar na vergelijking met de recherche- lijst de voorwerpen werden herkend als afkomstig van den diefstal in de Const. Huvgensstraat. De eigenaar van den goudsmidswinkel kon inderdaad dc sieraden als zijn eigendom herkennen LONDEN, 4 Aug. (Reuter). Het centrum van de Londensche City werd vanmiddag te half vijf opge schrikt door een hevige ontploffing. Te halftwee was op een plaats in Godlimanstreet het wegdek ingezakt waarschijnlijk tengevolge van ar beid, die ter plaatse verricht werd voor de uitbreiding van Faraday House, het belangrijkste Londensche telefoonkantoor, door het bezwijken van het wegdek was een lek in een groote gasbuis ontstaan en terwijl werklieden aan het herstel daarvan bezig waren, deed de ontploffing zich voor. Een gedeelte van de straat was tevoren voor het publiek afgezet. Bij de ontploffing werden bran dende brokstukken tot dertig me ter de lucht in geslingerd. Een huis aan de overzijde van de straat stortte in. Het ongeluk had tot ge volg, dat vele personen gewond werden, van wie verscheidene ern stig, terwijl andere slechts snij- wonden door weggeslingerd glas opliepen. De gewonden werden in vele ziekenauto's en vijf door de politie opgeëischte particuliere vrachtauto's weggebracht. De bemanning van vijf brandweerwa gens bestreed het vuur in de buis en op het wegdek. Honderden ruiten in den omtrek werden door het geweld der ontploffing vernield, ook verscheidene gebrandschilderde ruiten van de in de nabijheid gelegen St. Paul's Kathedraal moesten het ontgelden. Nader wordt gemeld: Bij de gasontploffing is een honderd tal menschen gewond, doch de meeste gewonden konden het ziekenhuis vrij wel onmiddellijk verlaten en ook de anderen konden later naar huis gaan, met. uitzondering van een, wiens toe stand ernstig moet zijn. BINNENLAND Bezoek van Mr. de Geer bij Mr. Terpstra 's-GRAVENHAGE, 4 Augus- tus. De kabinetsformateur jhr. mr. D. J. de Geer, heeft heden middag om halfvier mr. J. Terp stra, oud-minister van onderwijs, te zijnen huize bezocht. Het sociaal-democratische Twee de Kamerlid dr. J. van den Tem pel heeft hedenavond een bezoek aan jhr- mr. D. J. de Geer ge bracht. KOPENHAGEN. 4 Augustus. Dr. Knud Aage MonradHansen, Deensch gezant te Buenos Aires, zal met ingang van 1 November a.s. optreden als gezant in Den Haag. Het gevolg van gas- explosies OLDENZAAL. 4 Augustus. Eeni- gen tijd geleden werd melding ge maakt van boringen door een Duit sche maatschappij nabij Bentheim. Er deden zich toen geweldige explo sies voor. welke -tot ver in den om trek konden worden waargenomen. Eorme hoeveelheden gas trokken met geweld naar de oppervlakte. Het gelukte aan het technisch per soneel de exploisies tot staan te brengen. Na dien werd niets meer vernomen. Op het terrein van de boringen en in de nabijheid van den boortoren werd niemand meer toegelaten, zoodat over de werkzaamheden daar ter plaatse niets meer tot de buitenwereld door drong De boringen werden weer voort gezet. Zoo juist meldt men ons uit Bentheim, dat de explosies zich thans herhalen en dat de boorto ren in brand staat. De explosies zijn te Oldenzaal duidelijk hoor baar, terwijl ook de roode gloed van den brand waarneembaar is. Uit Bentheim geeft men ons over de gasexplosies de volgende lezing: in den loop van het jaar werd het boorgat met beton gestopt om aldus te voorkomen, dat de schadelijke gassen zich in groo te hoeveelheden naar buiten konden werken. Daarop is men opnieuw gaan bo ren en opnieuw ontwikkelden zich dc schadelijke gassen van een kwaadaardige soort, die hun uit werking op de omgeving niet mis ten, zóó zelfs, dat de hoornen in de omgeving van het boorterrein o.a. het Bentheimer woud dezen zomer geen bladeren droegen. Men trachtte daarop, en met succes die gassen op te vangen en door mid del van speciale buizen in het boorgat terug te leiden. Opnieuw echter kwa men deze gassen aan de oppervlakte, waarop ingenieurs een installatie zou den hebben aangebracht om deze gas sen op een bepaalde plaats te laten ontsnappen. Hedenmiddag zou men deze gassen met opzet hebben aangestoken met het doel de hoornen in de omgeving tegen den zeer schadelijken invloed te be schermen. Ambtenaren, die uit Bentheim kwa men -gaven dezelfde lezing. Ook werd gezegd, dat de boringen geschieden, wij] men denkt helium te vinden of een soort gas, dat dit zou kunnen vervan gen. Er wordt in deze omgeving op ver schillende plaatsen geboord, ook in de omgeving van Gildehaus. Bij Bentheim heeft men geboord tot op een diepte van 2000 tot 2500 meter. Tot zoover de lezing over den brand in den boortoren, welke echter door anderen zeer in twijfel wordt getrok ken. Op het oogenblik is het geluid dat de brand veroorzaakt te Oldenzaal dui delijk hoorbaar: Het heeft veel weg van een op eenigen afstand draaiende motor. Van den Oldenzaalschen toren af is ook de brand duidelijk zichtbaar. Preciese opgaven zijn niet te verkrij gen, daar niemand in de nabijheid van het terrein der boringen wordt toegela ten. zelfs geen personen uit Bentheim en omgeving. Het was den laatsten tijd zelfs onder strenge straffen verboden het terrein met brandend rookmateriaal te betreden. Het binnenlandsch postvervoer 's-GRAVENHAGE. 4 Augustus. Het binnenlandsch postvervoer, dat reeds lang astronomische cijfers bereik te. neemt, ook dank zij den gunstigen invloed van de herhaalde tariefsverla gingen. van jaar tot jaar belangrijk toe. Overziet men een eenigszins langere periode, dan blijkt hoezeer het postale vervoer in eenige jaren is gestegen. Zoo bedroeg, blijkens de telkenmale gedu rende een week gehouden tellingen, waarvan de resultaten tot faarcijfers worden herleid, het aantal vervoerde binnenlandsche brieven In 1932 211 mil- lioen, in 1938 260 millioen en zullen deze cijfers voor 1939 neerkomen op 280 millioen. In de gelijke perioden steeg het aantal locale brieven van 39 tol 53 mil lioen en wordt voor 1939 een eindto- taal van 58 millioen berekend. Voor de binnenlandsche briefkaarten zijn deze cijfers resp. 61. 67 en 76 mil lioen en voor de locale briefkaarten 13. 15 en 16 millioen. Materiaal voor de Spoorwegten toonstelling wordt naar het Frederiksplein overge bracht AMSTERDAM, 5 Augustus. Thans zijn de werkzaamheden aan de Spoorwegtentoonstelling, welke door het gemeentebestuur op het terrein van het voormalig paleis voor Volksvlijt wordt ingericht, zoo danig gevorderd, dat kan worden overgegaan tot het overbrengen van het spoorwegmaterieel. Het vervoer van het omvangrijke spoorwegmaterieel, dat door den zorg van de Nederlandsche spoorwegen, in samenwerking met den dienst der pu blieke werken, zal geschieden in de periode van 7 tot en met 21 Augustus. Aangevangen zal worden met het overbrengen van een electrische drie- wagentrein, welke op 7 Augustus des avonds te 9 uur haar tocht van hot Haarlemmermeerstation naar het Fre deriksplein zal beginnen. Vermoedelijk zal het kruispunt cein tuurbaan van Woustraat des nachts te 7 uur worden bereikt. Bijzondere maatregelen worden van gemeentewege getroffen om dit onge wone transport vlot te doen verloopen. Achtereenvolgens zullen worden over gebracht de electrisoh^driewagentrein, een dieselmotorrijtuig, een restauratie rijtuig, een pullmanwagon, een slaap- rijtuig, enz. Een bijzondere gebeurtenis zal het overbrengen van de ongeveer 90 ton zware locomotief met tender vormen. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van niet minder dan 10 kleine, vier wielige transportwagentjes. Op 18 Aug. a.s. zullen aan het. Haarlemmermeer- station hiertoe, de voorbereidingen wor den getroffen, terwijl het eigenlijk ver voer in den nacht van 21 op 22 Augus tus zal plaats vinden. de tarakan morgen weer thuis AMSTERDAM. 4 Augustus. De Stoomvaart Maatschappij Nederland deelt mede. dat het kampeerschip „Ta rakan" gistermiddag om halftwee van Bergen (Noorwegen) vertrokken is en de terugreis heeft aangevangen. Het schip wordt Zaterdag a.s. om circa zes uur v.m. aan het terrein van de hoog ovens te IJmuidcn verwacht. Aan boord is alles wel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 15