Leve de jonge Prinses! BLIJDE GEBEURTENIS KWAM GEHEEL ONVERWACHT DE EERSTE BERICHTEN UIT NACHTELIJK SOESTDIJK In hotel Trier wordt koortsachtig gewerkt Regen valt in stroomen op de schare van wachtenden PRINSESJE OM 1 UUR 9 GEBOREN Officieel communiqué Het nachtelijke Baarn was plotseling in volle bedrijvigheid Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana heeft heden den vijfden Augus tus des voormiddags 1.09 uur het leven geschonken aan een welgeschapen dochter. Moeder en kind maken het uitstekend. [w. g] Dr. J. De Groot Dr. C. L. De Jongh RIJKSVELDWACHT UITGERUKT De eerste dronk op de nieuwe Prinses! Ich steh' im Regen. Weersgesteldheid EXTRA-EDITIE AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1(W BAARN, 5 Augustus. TTOEWEL in den avond van den vierden Augustus geen enkel voorteeken er op wees, dat de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin reeds zeer binnenkort zou kunnen wor den verwacht, heeft Prinses Juliana om ongeveer één uur op den 5den Augustus het leven geschonken aan een dochter. In volkomen stilte was Baarn gisteravond te ruste gegaan. Het onweer, de regenslag en de wind hadden hun kracht verlo- iren en rust viel over de natuur. Niemand had er ook maar eenig idee van, dat binnen de muren van het Paleis de blijde gebeurtenis reeds plaats vond. Zeker, de aanwezige journalis ten in het Badhotel en in hotel Trier hadden hun maatregelen getroffen: verschillenden van hen waren daarna te ruste gegaan andere bleven nog wat op, zooals dit in Baarn en omgeving te doen gebruikelijk is, niet echter omdat men de groote gebeurte nis al zoo spoedig verwachtte. ling tot de volkomen rust op den straatweg voor het Paleis, dat bleekwit in het maanlicht aan een bedekten hemel in het donkere groen lag. Het IN de telcxkamer van het A.N.P. te Baarn waren in den loop van den avond over de verschillende netten de normale proefseinen gegeven, tele- fooribcllen waren gecontroleerd en de militaire wacht doodde den tijd van den langen nacht met het lezen van een boek, het rooken van een cigaret. Totdat plotseling de tele foonbei van de speciale ver binding met het Paleis Soest- dijk luid en schel in den nacht overging. Wij konden ons aan vankelijk de mededeeling niet goed realiseeren: toch was de stem van Jhr. Dedel duidelijk en beslist, toen hij zeide, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Jujiana het leven had geschonken aan een dochter. Precies om negen minuten over één kwam het Vorstelijk kind ter wereld. En ineens was het Badhotel in volle bedrijvigheid. Er moesten gewaar schuwd worden Baron Baud en jhr. de Roo van Alderwerelt, die in het Bad hotel logeerden. Inmiddels vloog de mi litaire ordonnans, die het tot zijn taak wist kapitein van Nijnatten, den com mandant van de saluutbatterij te Baarn, te waarschuwen, met knetterende motor den donkeren tuin van het Badhotel uit want hoewel de 51 schoten eerst om zéven uur zullen worden afgegeven, het spreekt vanzelf, dat de commandant oogenblikkelijk op de hoogte moest zijn van het blijde gebeuren, dit temeer, om dat het waarschuwingstelegram door de volkomen onverwachte snelheid van het heugelijke feit achterwege is ge- ble»en. Daar ratelden enkele oogcnblikken na de ontvangst van het blijde bericht door het geheele land langs de techni sche kanalen van de Telexapparaten de belsignalen bij de aangesloten dag bladen en bij de kazernes, welke voor deze gelegenheid van een telex waren vo.orzicn. Met breede spacie tusschen de letters werd het groote, het heuge lijke, het juichende bericht neer geschreven en na enkele minuten was^ het bekend, niet alleen in den lande, maar ook door den volko men uitgerekenden technischen dienst in Oost en West, kortom over de geheele wereld. In de beide hotels, welke het centrum vormen van journalistieke en publieke belangstelling, was het alsof het onweer en de bliksem van dezen namiddag waren terugge keerd en alsof één straal uit den hemel doel had getroffen. Het valt moeilijk te beschrijven, nog moeilijker bij het verzamelen van deze eerste gedachten de juiste woorden te vinden om aan te geven, hoe de span ning. welke eigenlijk door de berichten in den loop van den vorigen avond ont vangen, nauwelijks spanning genoemd kon worden, culmineerde in één mo ment van hoogspanning, van uiterste zenuwachtigheid, om daarna uit te bar sten in het werk, dat allen wachtte. Want daar waren, zoowel in het Bad hotel te Baarn als in hotel Trier, veie Ne- derlandsche journalisten, die in verband met het uur van de Blijde Gebeurtenis een kleine kans zagen om nog een gedeelte van hun erste indrukken in de laatst verschij nende ochtendedities opgenomen te zien. Maar temidden van hen stormden de velen buitenlanders op de telefooncentrale af om xoo spoedig mogelijk hun trunkcalls over landen en zeeën te tclefoneercn. Een frappante tegenstelling DE zenuwachtige bedrij vigheid in hotel Trier stond in frappante tegenstel- nachtverkeer over den groo- ten weg ging normaal voort. De gewone afzetting van rijksveld- wacht was gehandhaafd en toen één der journalisten op de fiets langs het paleis kwam en tegenover een passeerenden chauffeur op een vrachtauto zijn vreug de wilde te kennen geven door het jui chend opsteken van een hand, toen stopte de chauffeur inderdaad, maar, volkomen onbewust van de gebeurtenis Op nog geen 200 Meter van hem van daan, vroeg hij laconiek, of „mijnheer soms een lekke band had en een eindje mee wilde rijden." Slechts enkele vensters van het paleis Soestdijk waren verlicht, licht straalde ook uit ecnige ramen van de apparte menten, welke bewoond worden door H.M. de Koningin. Doch in den voor avond lag de Prinselijke woning in het licht van binnenuit, dat tegen het mid dernachtelijk uur allengs werd gedoofd. Onbewust ook van het heugelijke feit bleven vooralsnog de inwoners van Baarn en Soestdijk. wier huizn stil in het donker bleven. Deze koele regenachtige zomernacht heeft de blijde gebeurtenis gebracht en eerst over enkele uren zal de feestjubel over den lande gaan. Oogenblikkelijk na het bekend worden van het heugelijke feit waren de foto grafen op de been om hun eerste platen ter plaatse te maken. Twee van hen stel den hun toestellen op lange expositie in om op deze wijze te probeeren een foto te. maken van het Paleis in maanlicht op het moment van de blijde gebeurte nis. Het gewicht van hef prinses je BAARN, 5 Augustus. Wij vernemen, dat het hedenmorgen geboren prinsesje 3.870 K.G. weegt Ten einde het verkeer bij Soestdijk stop te zetten BAARN, 5 Augustus. De rijksveld- wacht is uitgerukt om de verschillen de posten te betrekken, opdat in den vroegen morgen het wegverkeer nabij het paleis Soestdijk volkomen tot stil stand kan worden gebracht. Het verkeer van en naar Amsterdam- Ameréfoort wordt dan geleid over de Spoorweglaan. Stationsplein. Vondel laan. Doorn laan te Baarn. Stadhouders laan. Lange Brinkweg te Soest, vice versa. Groote. duidelijke borden geven de route aan, welke gereden moet worden. Op het postkantoor te Soestdijk Te half twee werd op het postkantoor te Soestdijk de eerste telegrammenserie aangeboden, welke het Prinselijk Paar deed verzenden, om kennis te geven van de geboorte van een tweede dochter. Onder deze telegrammen waren er aan den Koning en Koningin van En geland, de Duitsche regeering, den pre sident der Fransche republiek, den Ko ning der Belgen, prins Aschwin, graaf en gravin Athlone e.a. ONVERANTWOORDELIJK RIJDEN ZEIST. De bestuurder G. van een luxe auto. nam de bocht Sanatorium laanOude Arnhemsche weg met zulk een onverantwoordelijke snelheid, dat hij eerst een eind over het eene trottoir en het zich daar bevindende plantsoen reed en daarna het tegenover liggende trottoir nog een eind berijden moest- Gelukkig waren er geen voetgangers anders had het dezen zeker vergaan als een daar staanden jongen boom die werd omgereden. Het is niet kunnen blijken dat drankmisbruik hier een rol speelde. Proces-verbaal is opgemaakt Van onzen specialen verslaggever) SOESTDIJK. Vrijdagavond D UST, roerlooze rust heerscht er itt deze nachtelijke uren rond het paleis, waarboven de sterren als trouwe wachters te fonkelen staan. Op den straat weg werpt een enkele lantaarn zijn bleek geel licht over de naaste omgeving, een haastige vrachtwagen suist voorbij, een politie-agent doet rustig zijn ronde en werpt in het voorbijgaan een nieuwsgierige blik op het in duister gehulde paleis, dat als weggescholen ligt achter het zware geboomte. len van beroepsijver, want om twee uur des nachts beginnen Fleet Street's mach tige persen te draaien en lang voor tweeën hebben zij hun eerste berichten, het nieuws voor de frontpagina's door geseind. Naar alle kanten straalt Trier zijn licht in den donkeren nacht. Auto's rij den af en aan, een reportagewagen van de N.C.R.V. staat al gereed om de eer ste indrukken te registeeren, fotografen vragen zich in wanhoop af, wat zij op dit nachtelijk uur eigenlijk voor fotogra fisch nieuws moeten brengen en als visschen in het water schieten daar- tusschen door de bleeke onuitgeslapen journalisten, van de telefoon naar de alom tegenwoordige telex, en van de telex naar het buffet van Trier, met de noodkreet: „Ober, koffie!" De eerste Oranjeborrel parelt er in de glazen, want in het Gooi is de tijding reeds doorgedrongen en vele nachtvogels zijn naar Trier gestoven, het eenige hotel, waar op dit uur van den nacht het glas kan worden geheven op de gezondheid van de jonge Prinses, van wie de telex juist het gewicht wereldkundig maakt: 3.870 kilogram! „Een profijtelijk ge wicht voor een meisje", zeggen de ge trouwde mannen, die het weten kunnen. En nu is het wachten op het eerste morgengloren, wanneer het ontwakend menschdom tot de ontdekking zal ko men, dat de nacht in zijn zwarte sluiers een kostbaar kleinood had verborgen, een sprankelende verrassing, een nieuw Prinsesje, een speelkameraadje voor de kleine Beatrix, dat zich reeds thans om geven moge weten van de liefde van gansch het Nederlandsche volk. TT^ES enkel venster in den rechter- fdj vleugel is verlicht, maar dat is op zichzelf niets bijzonders, want ook in de voorgaande nachten hebben deze lichtschijnsels menigen journalist langer opgehouden dan strikt noodig was. Ook in Baarn en Soest ligt alles in vreedzame rust. De gemeentehuizen zijn hermetisch gesloten, de café's toonen neergelaten gor dijnen en verlaten terrassen, zelfs hier bii de naaste buren van het „witte huis" slaapt alles in onwetendheid van het heugelijk bericht. Maar op twee plaatsen is alles in vol bedrijf, in Trier en in het Badhotel, voor al echter in Trier, dat meer dan vorig jaar het middelpunt der persmenschen is geworden. De dames van de P.T.T. hebben sedert half twee de handen vol om de tientallen aansluitingen tot stand te brengen, de telefoon legt in dezen nacht banden van het stille Baarn naar vrijwel alle hoofdsteden van Europa. Kopenhagen, Bern, Berlijn, Londen en vooral de Engelsche hoofdstad komt herhaaldelijk aan het apparaat, op de ver verwijderde nacht redacties wordt naarstig gestenografeerd en getachogra- feerd: het laatste nieuws uit Soestdijk. Er is een Prinses geboren! Vooral de Engelsche journalisten stra- Hoe Amsterdam het blijde nieuws ontving NGELOOFLIJK snel zooals een belangrijk en in dit geval boven dien blij nieuws zich over een stad verspreidt. Café's en restaurants sluiten om één uur in de hoofdstad. Dan keeren de laatste bezoekers huiswaarts, dan geven de verlaten straten plotseling een levendig beeld En velen van deze late wandelaars wisten plotseling, dat er een Prinses ge boren was. Met duidelijke letters was het blijde nieuws te lezen op een bord voor een der breede ramen van een groot dagblad. Vandaar verspreidde het bericht zich als een loopend vuurtje over de stad. Iedereen, die op dit late uur door de stille straten liep; was op de hoogte. Agenten en nachtwakers waren plotseling zeer spraakzaam en hielden in vele gevallen voorbijgangers aan qm hun met de blijde boodschap uit het groote, witte Paleis in Soestdijk op de hoogte te stellen. Maar zij. die het blijde nieuws nog voor het naar bed gaan ontvingen, wa ren zeer gering in aantal. Want Amster dam sliep, zooals heel Nederland sliep. De eerste vlag, het eerste rood-wit- blauw, woei reeds om halftwee des nachts. Dat was in de Reguliersbreestraat, maar overigens was de stad in die pen rust en uitgestorven. Zoo naderde de morgen. En intusschen werd op de redactiebureaux der bladen met, koortsachtigen ijver gewerkt. Aan ochtendbladen en extra-edities, die het groote nieuws zouden brengen. Geduren de den geheelen nacht reden de vracht wagens der groote bladen door de stad en de provincie in om de couranten molt Ihet efclukkige bericht, over het geheele land te verspreiden. Bij het krie ken van den nieuwen dag gaf de hoofd stad reeds hier en daar een feestelijken aanblik. Vele vlaggen woeien nu reeds op de daken en ook op de eerste tram wagens waren de vlaggetjes aange bracht. Amsterdam en heel Nederland maak te zich op feest te vieren. (Van onzen specialen verslaggever) SOESTDIJK, Vrijdag. ONTELBAAR is het aantal malen dat dezen middag de regen het onderwerp van gesprek heeft uitgemaakt bij de wachtenden voor Het Witte Huis in Soestdijk. Want er viel volgens onze indruk ken globaal geschat een Meter of twee helder, solide water uit den valen hemel op de menigte neer„Ich steh' im Regen", zeide een blij moedige kampeerder, „und warte auf ihn'. „Ihn is de gele speciaal- Ford van Prins Bernhard, die naar het verluidt elk oogenblik uit Amersfoort kan terugkomen. Het logische gevolg is dat de nieuwe drommen kijk- en wachtlustigen bij elk gelig vierwielig motorrijtuig gereed staan om in hartelijke toejuichingen los te barsten, daar de veteranen, dat zijn allen van meer dan een uur „standing", hun met den blik van ingewijden en de geheimzinnigheid van een grootzegel bewaarder hebben medegedeeld, dat de Prins binnen zeer korten tijd zal terugkomen. Midderwijl zijn enkelen op het idee gekomen, dat in elke lange zwarte wa gen wel eens een beroemdheid zou kun nen zitten, waarom alle wagens, die zwart van kleur zijn en iets meer dan twee mille gekost hebben, grondig wor den bekeken. Den onschuldigen inzitten den valt dan een waar kruisvuur van haviksblikken te beurt, totdat blijkt dat zij van alle bijzonderheidssmetten vrij zijn. Welgemoed wordt dan echter weer de volgende „waarschijnlijke" wagen door het publiek letterlijk „geröntgend". En het zijn er zoo wat, deze wagens, want het verkeer is hoogst intens, voor al daar alle wagens eventjes een kleine buiging voor het paleis maken, als de bestuurder, voorover gebogen om door de lage zijruiten ook iets te zien, zijn voet op de rem plaatst. Alles en ieder een houdt in „zelfs de haastige Fransch- man, die eerst verwoed toeterend ruim baan tracht te maken, maar aldra zelf tot doorrijden aangemaand moet wor den, daar hij in een stille contemplatie van het paleis is verzonken geraakt. 55 55 IN Augustus in the rain", zingt een jolige kampeerster, die ten deele ter eere van het paleis Soest dijk doch tevens om voor een zeer speciale kletterbui te schuilen onder een der boomen haar zeer geim- proviseerde regenjastent heeft opge slagen. Maar zij blijft toch nog maar even over tot de volgende bui, als de boomen wee? het beschermend mid delpunt van de trouwe wachters-in- hope worden. Overigens mankeert het niet aan klei ne gebeurtenissen bij en om het paleis die sensationeele ontwikkelingen belo ven. Een lakei begeeft zich met snelle passen naar den tuinman, die de ran den van het helgroene gazon ijverig fatsoeneert. Zullen er binnenkort bloe men, veel bloemen, moeten zijn dat de tuinman zoo gewaarschuwd wordt? Maar de tuinman knipt en harkt met een teleurstellende hoeveelheid flegma verder in den regen, en in de af en toe waterig doorkomende zon, die de klets natte aarde even dampend doet opdro gen. Een andere sensatie is het als de poorten, van de auto-stallen worden geopend en een lange zwarte wagen voorzichtig den weg opdraait, om het hek van het paleis binnen te glijden. En als dan de rijksveldwach ter uit zijn wachthuisje snelt en alle verkeer op den rijksstraatweg doet stilhouden, dan komen (alweer vol gens de insiders) alle leden van het toekomstige kabinet een bezoek af leggen. Het valt alweer niet mee; de zwarte auto van daareven ver trekt zonder algemeen bekende per sonages. Een milde regen daalt weer neer, en doet alle toeschouwers al dan niet met hun stalen ros, de strategische positie midden voor het paleis ver laten en een heenkomen zoeken on der de boomen, waar een illusie van droogte te handhaven is. In de flesch groene aquariumsfeer komen de ver onderstellingen en vertrouwelijke mededeelingen van zeer bijzonder wél-ingelichte zijde weer los. Doch plotseling klaart de lucht op, de zon komt door, en de impromptu so ciëteiten onder het bladerdak vallen weer uiteen in lange reeksen individuen die naar het paleis staren. Maar zij kij ken verkeerd, in het paleis is niets te zien, doch enkelen door een bij het lan ge wachten verworven achtste zintuig gewaarschuwd spieden den weg naar Amersfoort af, waar eindelijk de gele two-seater komt aanstuiven. Door velen onbemerkt schiet Prins Bernhard met een forschen zwaai het hek van den pa leistuin in. Blootshoofds, glimlachend en sportief als altijd. Even het witte hand- schoengebaar van den rijksveldwachter, het geluid van een fel optrekkenden mo tor en de Ford staat voor de trap van den woonvleugel, waar de Prins zich oogenblikkelijk naar binnen begeeft. Tallooze zijn de uitroepen van teleur stelling onder degenen, die ondanks hun trouw wachten den Prins niet hebben gezien. Maar zij worden 'ruimschoots schadeloos gesteld. Opeens is er een tel dringen, de afzettingen om de nieuw ge zaaide grasvelden worden bijna onderste boven geloopen, want: In de galerij is het witte huppelfiguurtje van Prinses Beatrix te zien. die met de zuster eenige malen op en neer wandelt, haar rood-blauwe schaap, beer of olifant, wat het dan ook zijn moge, achter zich aantrekkende. De straatweg, het rijwielpad en het plant soen voor het paleis zijn opeens vol men- schen. die naar dat kleine*figuurtje uit kijken. Zal zij nog eens terug komen Maar het blijft stil in de hooge galerij, de wagen van den Prins wordt door den chauffeur weggebracht. En de regen begint weer te vallen.». BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 759 m.M. W eerverwachting Voor het geheele land: Voor namelijk in den namiddag en avond plaatselijke regen- of onweersbuien, tijdelijk opkla rend, vrij warm, zwakke tot matigen wind meest uit ooste lijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur 14 C. 57.2 F< Zon op: 5.26; onder: 8.45 uur. Licht op: 9.15; uit: 4.56 uur. Laatste kwartier 8 Augustus.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2