Japan heeft thans sterke positie Danziger Senaat moet houding wijzigen zijn Onwettige emigratie een ernstig gevaar Verklaring van kolonel Koe Tsjoengking ligt thans half in puin Graf Zeppelin" nabij Schotsche kust gesignaleerd 170.000 Spanjaarden nog in Frankrijk Turksche manoeuvres in Oost-Tracië voor de vluchtelingen-beweging Lord Winterton optimistisch Wereldgebeuren Buitenlanders in concessies in China zijn even zoovele eventueele gijzelaars B1 Driejarig bewind van Metaxas Oude kunst te Maastricht Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 TELEF. 6777 Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 Polen''s standpunt Polen wil samenwerking met landen met vrije deviezen WARSCHAU, 5 Aug. (Reuter). Onlangs werd gemeld, dat de Danziger Senaat overwoog alle douanebelemmeringen weg te ne men op goederen in het transito- verkeer tusschen Danzig en Oost- Pruisen. Intusschen heeft Polen geantwoord op de jongste nota van den Senaat, waarin deze pro testeerde tegen de verwijdering van de Poolsche douaneinspec teurs uit de Amada-margarine- fabriek, hetgeen geleid heeft tot het verlies van de Poolsche markt voor deze fabriek. In zijn commentaar op de Poolsche weigering een zeker aantal zendingen haring uit de Vrije Stad toe te laten in Polen, verklaarde de officieele Poolsche woordvoerder, dat het geschil over deze aangelegenheid ongeregeld blijft, daar de autoriteiten van Danzig tot dusverre hebben nagelaten een gedelegeerde te zenden om er over te beraadslagen. Mij verklaarde, dat de Poolsche regeering thans het onlangs door de Vrije Stad uit gegeven decreet inzake de bezittingen van Joden bestudeert, met het oog op de bescherming der rechten van Poolsch- Joodsche burgers in Danzig. Bij zijn terugkeer uit Londen heeft kolonel Koe aan den vertegenwoordi ger van PAT verklaard, dat men om het mechanisme van de Britsch-Pool- sche economische onderhandelingen Ie begrijpen, rekening moet houden met het feit, dat de verhouding in do samenwerking tusschen Polen en Groot-Brittannië is gewijzigd. Een nieuw systeem van samenwerking moest worden ingesteld tusschen Po len en do landen met vrije deviezen: Frankrijk, Engeland en de Vereenig- de Staten. De eerste besprekingen hebben reeds een groot voordeel afgeworpen door Po len in staat te stellen op crediet grond stoffen te krijgen, terwijl andere resulta ten in hot vooruitzicht staan. Polen doet wat "het kan om de wegen tot verdere sa. menwerking vrij te maken. Wanneer de Britsche vrienden beter het leven van het huidige Polen zullen kennen, zullen zij geleidelijk hun samenwerking uitbrei den, zoowel op particulier-economisch als op internationaal gebied. TOKIO, 5 Aug. (Domei). Zaterdagmorgen heeft de Japan- sche luchtmacht opnieuw Tsjoeng king, den zetel der Kwo-Min-Tang regeering, met bommen bestookt, met name de Chineesche regee- ringsgebouwen en de militaire werken. Dit is de dertiende aanval op Tsjoengking. Meer dan de helft van de stad is thans volkomen verwoest. Tijdens den laatsten Japanschen luchtaanval zijn vele bommen te rechtgekomen in de wijk der buiten- landsche consulaten. Het Britsche consulaat is ernstig beschadigd, het Duitsche vernield. Acht leden van het Chineesche personeel van het Fransche consulaat zijn gewond. Het huis van den Franschen consulaats dokter is eveneens verwoest. Hier werden vier Chineesche bedienden gedood. Twee Japansche vliegtuigen zijn neergeschoten. 99 LONDEN. 5 Aug. (Reuter). Of schoon men in officieele Britsche verklaart, dat men zich over het be richt, dat de „Graf Zeppelin" boven de Noordzee ter hoogte van de Oost kust van Schotland is gesignaleerd, „weinig bezorgd" maakt, heeft het verschijnen van het luchtschip de belangstelling gewekt van het Brit sche publiek, dat zich herinnert, dat de laatste vlucht van de „Graf Zep pelin" de propagandatocht boven het Sudetenland in December 1938 was. Een ambtenaar van het ministerie van luchtvaart verklaarde overi gens, dat ieder vliegtuig het volste recht had, over de Noordzee te vlie gen, mits het buiten de drie-mijls- zöne blijft, zooals de „Graf Zeppe lin" blijkbaar deed. PARIJS, 4 Augustus In de Fran sche concentratiekampen bevinden zich op het oogenblik nog ongeveer 170.000 Spaansche vluchtelingen en wel in het kamp van Barcarès 58.000 van St. Cy- pre 14.000, van Argelcs 3000, van Bram 15.000, van Montolieu 15.000, van Agdc 15.000, van Vernet en Marzeres 15.000, van Caylus 16.500, van Gurs 19.500; daarbij komen nog 17.000 grijsaards en vrouwen in de departementen van Zuid- West-Frankrijk. Per week vertrekken ongeveer 4000 vluchtelingen naar Span je, zoodat het nog betrekkelijk lang kan duren voor en aleer Frankrijk van dezen last bevrijd is. Overigens hebben zich in de laatste weken 20.000 Spaan sche vluchtelingen bereid verklaard, tij delijk in Frankrijk werk te verrichten. Deze lieden worden thans voor militai re werkzaamheden gebruikt. IERSCH TERRORISME DUURT NOG VOORT LONDEN, 5 Aug. (Havas). De ïer- sche terroristen hebben gisteren aan slagen gepleegd te Preston, Halifax, Biadford on Blackburn. Telkens is hier sprake van postpakketten en brieven, waarin een stof was gesloten, welke van zelf ontbrandde. Deze aanslagen hebben geen slachtoffers gemaakt en de schade was slechts gering. Gisteravond zijn vier Ieren, die uit gewezen waren, naar Ierland scheep gegaan. De minister van binnonland- sche zaken heeft nog zeven nieuwe be volen tot uitwijzing onderteekend. Miss Ardina Sullivan, een 24-jarige dienst bode. is de eerste lersche vrouw die uit Engeland wordt gezet. Gisteravond heeft zij zich te Holyhead ingescheept voor Ierland. GEEN MUTATIES IN DUITSCHEN DIPLOMATIEKEN DIENST BERLIJN, 5 Aug. (Havas). In tegen spraak met zekere in het buitenland verspreide berichten ontkent het minis terie van buitenlandsche zaken, dat mu taties in den diplomaticken dienst ten aanzien van do posten te Parijs, Wash ington en Warschau in het voornemen zouden liggen. RUSSISCH-AMERIKAANSCH HANDELSVERDRAG WASHINGTON, 5 Aug. (Reutor) - De Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten hebben hun handelsverdrag voor d»*n .tijd van een jaar verlengd. ANKARA, 5 Aug. (Reuter) Alle troepenafdeelingen van het eerste Turksche leger zullen deelnemen aan manoeuvres, welke van 15 tot 21 Augustus zullen worden gehou- c!"i over een front van 60 K.M. in het Turksche gedeelte van Oost- Tracië, dat bij de Bulgaarsche grens is gelegen. Gemeld wordt, dat het mogelijk is, dat president Inönü het laatste stadium der oefeningen zal bijwonen. Een 54-urige werkweek voor Duitsche vrouwen BERLIJN, 5 Aug. (Havas). In een onlangs door het ministerie van arbeid uitgegeven decreet wordt verklaard dat „een werkweek van 54 uur voor vrouwen normaal moet worden ge acht". Hieraan wordt toegevoegd, dat de werkdagen niet langer dan tien uur mogen zijn. Dit is, aldus Havas, een volkomen miskenning van het natio- naal-socialistische beginsel, dat de vrouw in het huishouden moet werken en een inbreuk op de wet van den acht- urigen werkdag, hetgeen wijst op het thans in Duitschland heerschend ge brek aan arbeidskrachten. PLANNEN VOOR BOUW VAN SPOOR LIJN IN NOORD-CHINA TOKIO, 5 Aug. (Domei). Het minis terie voor de spoorwegen en de Noord- Chineesche spoorweg Mij. zijn voorne mens een nieuwe spoorlijn aan te leg gen in Noord-China, welke alleen be stemd is voor goederenvervoer. Deze spoorweg zal vertakkingen hebben naar Tangkoe, Tientsin, Peking, Tatoen en Soeanwa. Het werk moet in het na jaar van 1941 gereed komen. LINKS: Het Peruaansche vliegtuig van den dienst RomeLima, dat nabij Azem- mour brandend is neergestort, waarbij twee der inzittenden om het leven kwa men. RECHTS: De bemanning van het neergestorte Peruaansche vliegtuig. De mecanicien leaza (links) en de commandant Canja (midden) vonden den dood. De radio-telegrafist Villanueva (rechts) werd gewond Het Lagerhuis verdaagd tot October LONDEN, 5 Aug. (Reuter). In het Lagerhuis heeft Lord Winterton gisteren do kwestie der Duitsche vluchtelingen aangeroerd. Hij zeide, dat het inter-gouvernementecle co mité tc Londen vooral in de laatste maanden groote vorderingen ge maakt had, en dat het aantal uit Duitschland vertrokken vluchtelin gen sedert de oprichting van de Evian-commissie verleden jaar, nu 150.000 bedroeg, welk getal hij be vredigend noemde. De Vereenigde Staten, zoo vervolgde Winterton, hebben een jaarlijksch con tingent opgenomen van 27.000 emigran ten. In werkelijkheid hebben zij echter meer vluchtelingen opgenomen, aange zien aan tijdelijke touristen werd toege staan te blijven. Het totale aantal was vermoedelijk 40.000. Ook in Groot-Brit tannië zijn op het oogenblik 40.000 Duit sche vluchtelingen. Winterton zeide dit een voldoende antwoord te. achten op de beschuldiging, dat de Britsche regoering niets doet. Het Britsche koloniale rijk, Palestina en Transjordanic uitgezonderd, heeft in de #s maanden eindigend 31 Maart 1700 personen opgenomen. Australië neemt jaarlijks gedurende drie jaar 5.000 vluchtelingen op en Bra zilië 11.000. Dit laatste land is bereid er nog 8.000 meer" op te nemen. Verwijzende naar het plan voor vesti ging op groote schaal zeide Winterton, dat het plan van Britsch-Guyana in het a.s. najaar zou beginnen. Voorts zou San Domingo groote gelegenheden voor vestiging bieden. Het rapport van dc Philippijnen was nog niet ontvangen, doch, naar verluidt, zou dit gunstig zijn. Eenige kans op vestiging bestaat cr in Noord-Rhodesia en naar andere gelegen heden voor vestiging op groote schaal wordt gezocht. Reeds zijn stappen ondernomen in Duitschland om don toestand van de Duitsche Joden aldaar tc regelen en te verbeteren. De grootste schade, aldus Winterton, welko men aan de vluchtelingen-beweging kan berok kenen, is dc onwettige immigratie van vluchtelingen in ccnig land aan te moedigen, inclusief Palestina. Zeer veel last is hierdoor veroor zaakt aan België en Nederland en ook de Franschen en Zwitsers hebben onder deze onwettige immi gratie geleden. Hiermede was bet debat over de buitenlandsche politiek geëindigd en ging het Lagerhuis tot October op reces. Leden van het Engelsche parlement hebben een bezoek gebracht aan de marine ven zich aan boord van de in de haven liggende onderzeeërs, om deze basis Portsmouth. De bezoekers bege- schepen van nabij te bezichtigen ELANGRIJKE gebeurtenissen in de internationale politiek, welke minder spannende tijden diepen in druk zouden maken, doch thans wel haast onopgemerlet voorbijgaan, volgens elkaar op. Wij noemen slechts enkele feiten, welke de wereldpers welhaast „voor kennisgeving heeft aangenomen" de verlenging van het mandaat der thans zittende Fransche Kamer met twee jaar, de uitlevering van het in Frankrijk gedeponeerde Spaansche goud aan de regeering-Franco, het verwerven door den Spaanschen phalanx van een over- heerschende positie in het huidige Span. je, de reis van Bulgaarsche Kamerleden naar dé Sovjet-Unie. Het is slechts een greep uit veie gebeurtenissen van het grootste belang, die toch haast onopge merkt voorbijgaan, omdat alle aandacht uitgaat naar het verloop der Britsch-Ja- nansche besprekingen te Tokio en der Britsch-Fransch-Russische besprekingen te Moskou, welke nauw verbonden zijn met de problemen, welker oplossing van de grootste heteekenis is voor het behoud an den vrede in Europa en in het Verre Oosten. Gelukkig blijven wij in het stadium der besprekingen, instede van te geraken in het stadium der incidenten. Naarmate echter de besprekingen voortduren, en het zekerder wordt of deze al dan niet zullen voeren tot positieve resultaten, worden de posities der groote mogendhe den meer bepaald. Zoo heeft Chamber lain het thans ondubbelzinnig moeten uitspreken, dat de Europeesche proble men op dit oogenblik voor Groot-Brittan nië prevaleeren boven de Oost-Aziatische. Hetgeen niet zeggen wil, zoo duidde de Britsche premier voorzichtig aan, dat Groot-Brittannië niet te eeniger tijd de rekening zal willen presenteeren voor het thans in het Verre Oosten geleden prestige-verlies. Tusschen willen en kun nen ligt echter vooral voor Engeland on der de huidige omstandigheden een zeer breede marge. Het antwoord van Japan op de Brit sche uitlatingen bestaat uit een verscher ping der blokkade van de concessie te Tientsin. Ook heeft de Japansche lucht macht weer eenige hevige luchtaanvallen gedaan op Tsjoengking, den zetel der Kwo-Min-Tang-regeering. Tevens zijn er anwijzingon voor, dat sterke troepen- deelen uit Midden-China zijn terugge trokken en geconcentreerd nabij Kanton om druk te kunnen uitoefenen op de Britsche kroonkolonie Hongkong. In hoe verre men hier met feiten te maken heeft valt niet na te gaan. Het lijkt echter niet onwaarschijnlijk, dat de Japansche mili tairen ook Hongkong „onder druk" wen: schen te zetten. Openlijk bedreigt men elkaar thans zoowel aan Britsche als Japansche zijde. Tegenover de blokkade der Britsche con cessie te Tientsin, de anti-Britsche be toogingen in Japan en Noord-Clvina dc dreigende bewegingen van liet Japan sche leger stellen dc Britten bij monde van Chamberlain en Halifax waarschu wingen, dat ook Engeland wel eens zou kunnen overgaan tot een opzegging van het handelsverdrag met Japan, en dat de Britsche vloot wel eens naar het Verre Oosten gezonden zou kunnen worden. Maar do Japanners hebben onmisken baar de sterkste positie. De in de conces sies te Tientsin en Sjanghai vertoevende Engelschcn zijn even zoovele gijzelaars, want ondanks de aanwezigheid van eenige duizenden Britsche troepen zijn deze concessies natuurlijk niet tc verde digen tegen de ter plaatse overmachtige Japanners, wanneer deze een bezetting dezer concessies zouden willen forccercn. Het is begrijpelijk, dat de Britsche regee ring, zooals Chamberlain ook openlijk verklaarde, beducht is voor het lot der buitenlanders in C.bina, mocht het tot ernstige moeilijkheden met de Japanners komen, en tot het uiterste wil gaan om een noodlottig conflict te voorkomen. ATHENE, 5 Aug. (Reuter). In het stadion te Athene is door circa 60.000 aanwezigen hulde gebracht aan gene raal Metaxas, ter gelegenheid van den derden verjaardag van diens autoritair bewind. Door geheel Griekenland wor den thans dergelijke herdenkingen ge vierd. MILLARD E. TYDINGS DEMO CRATISCH CANDIDAAT BALTIMORE (Maryland), 5 Aug. (Reuter). Senator Millard E. Ty- dings van Maryland is de eerste demo cratische candidaat voor het president schap. Hij heeft een voorstel van de plaatselijke politieke groep goedge keurd om te zijnen behoeve een cam pagne in te zetten voor een benoeming in 1940. Tydings is 49 jaar oud. PETROLEUMGEBIED ONTDEKT IN HONGARIJE BOEDAPEST. 5 Aug. (Havas). Bij Zala in de nabijheid van Magyer Szent Miklós is een petroleumgebied ontdekt, dat zich uitstrekt tot. hctBalato-meer.De petroleum ligt op 2500 M. diepte. Om trent de ontginning is nog geen besluit genomen. In hetzelfde gebied is een rijk steenkoolbekken ontdekt. KUNSl Zeldzame bezienswaardig heid MAASTRICHT, 4 Aug. De Limburg- sche Kunstkring is er, dank zij de wel willende medewerking van bekende scliilderijenbezittors als de heeren D. G. van Bcuningcn te Rotterdam en B. de Geus van den Heuvel te Amsterdam, het gemeentebestuur van Maastricht, liet Geschied- en Oudheidkundig Ge nootschap en eenige kunstkenners, die een gedeelte hunner verzamelingen wil den afstaan, in geslaagd te Maastricht een tenoonstelling van Oude Kunst te organiseerenj welke in het Zuiden van ons land tot dc grootste zeldzaamheden kan worden gerekend. In het Stedelijk Museum zijn nl. bij eengebracht stukken uit de school van Jan van Eyck, tcekeningen van dezen meester z.elf, van Jan Prevost, bekende kunstwerken van Jeroen Bosch. Pieter Brueghel dc Jonge, fraaie stukken van Aert de Gelder, Dirk Hals. Adriaan en Isaac van Ostade, J. van Goyen, teeke- ningen van Leonardo da Vinei, Correg- gio, Rafael, Rembrandt, Rubens. Ter- horgh, bekende werken van Ruysdael, Guill. van Aelst, Bartli. v. d. Helst, W. v. d. Velde enz. Als merkwaardigheid prijkt ook op deze expositie een trip- tychon, een uniek voorbeeld van Neder- landschc schilderkunst vóór Jan van Eyck, dat uit dc verzameling van den Hertog van Norfolk in de collectie van den heer D. G. van Beuningcn is over gegaan. De tentoonstelling is een zeldzame be zienswaardigheid. welke Vrijdagavond door den wethouder J. Schaepkens van Riempst, loco-burgemeester, is geopend. De schilderijen en teekeningen. die hier aanwezig zijn, vertegenwoordigen een waarde van ongeveer een millioen gulden. Het menu voor Maandag Voor de koffietafel Hard gekookte eieren met tomaten. Bereiding: Kook 4 eieren hard, pel ze en snijd ze in plakjes, schil 4 tomaten en snijd ze in kleine stukjes, pluk de slablaadjes eveneens in kleine stukjes en roer eieren, tomaten en sla door ei" kaar met 1 eetlepel azijn, 2 eetlepels slaolie, een snufje peper en zout. Geef er desgewenscht mayonnaise bij. Voor de middagtafel Gehakt Stoofsla Aardappelen Kruisbessencompóte. Bereiding: Wasch 1 kg. kruisbessen en verwijder blaadjes en steeltjes. Breng 1 kopje water aan den kook met 1 ons basterdsuiker, en laat ze hierin zachtjes koken; wrijf ze door een zeef, doe er het sap van 1 citroen bij en neem de pan van het vuur. Roer er een uitgeklopte eidooier door. en daarna het stijfgeklop te eiwit. Laat de massa koud worden en dien ze op in een compote-schaal met biscuits. VOOR DE REIS: doozen bonbons doozen chocolade blikjac gesorteerde biscuits blikjes gesorteerde koekjes blikjes gebraden vleesch uitgesneden vleeschwaren. MARKTBERICHTEN FRUIT- EN GROENTENVEILINg AMERSFOORT, 4 Aug. Perziken 3—12, Reine Vic. 19—31, kruideniers 6— 9, suikerpeer 3452. roode bes 410, morellen 68, Yellov 512, val-appelen 24, meloenen 1224, wijnpruim 910, kruisbes 2835, Eld. blauwe 5980, kro zen 4057, druiven blaüw 1724, witte druiven 2527, tomaten 20—27, augur ken 210, peterselie 68, selderij 817, look 6—3, sla 13i5, groene kool 3751, andijvie 1025, tuinboonen 26—27, dub bele boonen 810, snijboonen 1416, stokboonen 916, bloemkool 411, pos telein 2340, wortelen 2551, uien 25 50, roode kool 1823. doperwten 8—15, komkommers 12—33, pronkers- 47, bie ten 1322, spitskool 28—30, rabarber 14 —25. EIER VEILING AMERSFOORT, 3 Aug. Aanvoer pl.m. 53.000 stuks, witte eieren 3.75— 4, bruine 44.20, eendeieren 3, kal koeneieren ƒ6. Buitenlandsch weeroverzicht Ons land blijft nog steeds onder in vloed van de depressie, welke geduren de Woensdag en Donderdag van Schot land naar Frankrijk is getrokken, en zich Vrijdag en vandaag weer in tegen gestelde richting beweegt. Gisteren bracht zij in den middag en avond in het Zuiden en midden van ons land re gen en onweer, zoodat weer vele sta tions groote hoeveelheden neerslag mel den. Hedenmorgen meldt Den Helder nog zwaar onweer, waarbij 23 mm regen viel. De Bilt had 15, Maastricht 12, Vlis- singen 10 mm. Ook het Oosten van En geland kwam weer onder invloed van de depressie, vooral in de omgeving van Londen is veel neerslag gevallen. Over Engeland en Scandinavië ligt een rug van hoogen luchtdruk, die een verbin ding vormt tusschen het hoogedrukge- bied bij dc Azoren en het maximum bij de randstaten. Thans daalt de lucht druk weer over de Britsche eilanden. In Noord-Scandinavië viel gisteren nog lichte regen. Over het algemeen is de temperatuur hier gestegen. De depressie, welke gisteren bij Groen land gelegen was, verplaatst zich lang zaam in de richting van IJsland. Op den Oceaan bewegen zich koele luehtmassa's, in de richting van de Britsche eilanden. Deze hebben IJsland reeds bereikt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5