JUBELENDE BREEKT VROOLIJKHEID ZICH BAAN EEN EN VIJFTIG SCHOTEN DREUNDEN ALS INZET VAN HET FEEST LEVE Wie ben ik? Wielrijdster Er wapperen nu vlaggen overa PRINSENKIND y Uren, die men niet vergeet Een nieuwe Oranjedag Feestprogramma KNAAPJE ERNSTIG GEWOND Run der reporters te Soestdijk Postdienst op Maandag Grand Théatre door vrachtauto gedood Ze BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 STADSNIEUWS TT AN MORGEN hebben een en vijftig saluutschoten geklonken over onze stad het eentonig gedreun dreef voort op den wind en bereikte duizenden en duizenden harten. Zij galmden dofdie schoten. Maar de weerklank, welke zij vonden in het gemoed der duizenden, was een jubel, een vreugdekreet. Waren het niet die eere klanken, waarnaar het Nederlandsche volk al dagenlang gesparmen verlangde? Was het wonder, dat bij den eersten doffen dreun een juichkreet spontaan losbrak uit de rijen van hen, die naar de Prins Frederiklaan getogen waren om de saluutbatterij te zien vuren? Kapitein W. D. Laarhuis, commandant, loste het eerste schot, dat om zeven uur losbrandde. Doch eerst klonk zijn stem: „Leve de nieuw geboren PrinsesIn den grijzen, vochtigen ochtend gingen deze woorden niet verloren. Integendeel: uit de monden dergenen, die tot de saluutbatterij behoorden, klonk een juichend, blij Hoera. Een jubel, die ook klonk nadat de een en vijftig schoten over de stad waren voortgegalmd en nadat kapitein Laarhuis het eeresaluut besloten had met een „Leve de Prinsesen „Leve de leden van het Koninklijk Huis". het nieuwgeboren \T ROEG was het reeds dag, van- v morgen. De schemer hing nog in flarden om de toppen der hoo rnen toen op tal van plaatsen de eerste vlaggen van de gevels begon nen te wapperen. Om zeven uur was het al vrij druk in de straten. En gemoedelijk! Zoo gemoedelijk als Amersfoort om zeven uur in den ochtend maar zijn kan, als er een Prinsesje is geboren en iedereen aan iedereen het groote nieuws wil meedeelen. Velen stonden vroeger op dan gewoonlijk, alleen maar om heraut van de blijde tijding te kun nen zijn Op verschillende punten zag men personen, meestal jeugdige, voor overgebogen over het stuur, voort jakkeren naar de Prins Frederik laan. Hier immers was men het dichtst bij de saluutbatterij bij het geschut, dat een en vijftig maal de ochtendstilte zou doen scheuren... Honderden verdrongen zich daar. Hon derden oogen tuurden over de nevel achtige vlakten, waar de slanke lopen van het geschut omhoog staken. De generaal-majoor A. R. van den Bent, ad judant i.b.d. van H.M. de Koningin, bevelhebber in de vierde militaire afdec- ling, commandant van het IVe leger corps, was er alsmede de commandant van het 5e R.V.A., luitenant-kolonel G. Schouten. De paarden der saluutbatterij schenen te deelen in de algemeene vreugde. Aan het hoofdstel waren zij met oranje linten gedecoreerd Onze politie had tot taak, de men- schenmassa buiten de afgezette strook rond de saluutbatterij te houden. Zij deed dit onder leiding van commissaris G. Goorhuis en verschillende inspecteurs tot volle tevredenheid. Het eerste schot, door kapitein Laar huis gelost, was het beginsignaal van een ongewonen dag. Wij schreven reeds, dat velen in de vroegte hun weg naar de Prins Frederiklaan zochten. Maar ook elders concentreerde zich een groote drukte. Heeft U vanmorgen de vroolijk- heid gezien rond het Autopark? Om streeks half acht reeds zag men daar groepjes met Oranjemutsen en andere nationale versierselen de feestviering lachend inzetten Het was opmerkelijk, zoo vroeg als de vlaggen uithingen. Nog had de Lange Jan zijn acht slagen niet doen galmen over de stad, toen in verschillende straten het dundoek al huis aan huis wapperde. Wij hingen omstreeks zes uur onze vlag aan den gevel en dachten vroeg te zijn. Maar we waren niet de eerste. Op andere plaatsen stak het oranje, het rood, wit en blauw reeds af tegen de vage contouren van nog door nevelen omwaasde huizen. Wij knoopten het eerste bandje van onze vlag vast, toen men op het politiebureau juist aan het laatste dito bezig was. En hoe druk het was, reeds in de vroegte moge blijken uit het feit, dat we binnen enkele uren vijfduizend extra-edities van het Amers- foortsch Dagblad hebben kunnen uitreiken Vreugdeklanken Ook de galm der kerkklokken heeft de geboorte van het Prinsenkind luister bijgezet. Heel ijl klonken de metalen stemmen over een stad, die, vroeger dan gewoonlijk, ontwaakte. Het was nauwe lijks vijf uur, toen van de Luthersche kerk reeds het gebimbam over onze stad gestrooid werd. In het koor der kerk klokken stemde ook de Lange Jan met zijn zware gebeier in, terwijl van vele andere kerken eveneens klanken klepel den. Het stadsbeeld is het stadsbeeld niet meer zooals het gisteren was. Velen, zeer velen, zijn in vreugderoes gevangen. Er was een vrachtauto met zingende sol daten en rijkelijk met groen versierd een draaiorgel op het autopark een jeugdig tweetal, dat met hooge hoed en oranjevlag per motor de stad door kruiste er waren (ook alweer héél vroeg reeds) zingende groepen, die met gepavoiseerde strooien hoeden door de straten trokken er was kortom: een oranjecocktail van vreugde, gezang, mu ziek en vroolijkheid! Een speciale partituur' in het concert der feestvreugde werd gespeeld door on ze muziekkorpsen. Wij zagen omstreeks negen uur het politie muziekgezelschap voorbij trekken, op weg naar het ge meentehuis, waar een aubade aan den burgemeester werd gebracht. Plechtig klonken de tonen van ons vaderlandsche volkslied over den Zuid singel. De commissaris van politie, de heer G. Goorhuis bracht namens het politiecorps zijn gelukwenschen aan den burgemeester over. De burgemeester sprak een kort dankwoord, en zag in deze aubade niet slechts een geluk- wensch aan zijn persoon, doch aan het geheele Nederlandsche volk. Na een pittigen Juliana-marsch trokken de mu- siceerende politiemannen weer verder en waar zij gingen, was vroolijkheid. Vroolijkheid die was er ook, toen het vrijwillig muziekkorps van het 21e R.I., onder leiding van sergeant-majoor G. A. M. de Rie, voorbijkwam. Aardig klonken de zangstemmen boven het ge roffel der trommels en boven het koper uit. En vroolijkheid, tenslotte, bracht ook al de Postfanfare, die eveneens een rondgang maakte Feestexposttie EVENALS bij de geboorte van Prinses Beatrix wordt ook ter gelegenheid van deze Prinselijke gezinsverrij king een tentoonstelling gehouden in den kunsthandel Veenendaal in de Lan- gestraat. Men vindt er tal van herinne ringen' aan die eerste blijde gebeurtenis. Er zijn geboortekaarten in kleurendruk, er zijn uitnoodigingskaarten voor de doopplechtigheid van „het oudste Prin sesje", men vindt er tal van foto's en andere bezienswaardigheden, welke op Soestdijk betrekking hebben, enz. Be zienswaardig vooral zijn de buitenland- sche kranten, waarin de geboorte van Prinses Beatrix gemeld wordt. Voorts zal er ook de huls van het eerste saluut schot, dat vanmorgen gelost werd, ge- exposeerd worden. De gansche tentoon stelling, die met dennengroen versierd is, maakt een fleurigen indruk. Te dezer gelegenheid wordt ook in de schilderijen-afdeeling een bijzondere ex positie gehouden. Het werk, dat er te zien is, is van de hand van Andries Ver leur. wijlen G. C. Haverkamp, H. C. Boonstra, A. Keus en J. van Oortmers- sen, en deze schilderijen staan alle min of meer in verband met Soestdijk en om geving. Kunsthandel v. d. Vaart aan den Arn- hemscheweg exposeert vandaag portret ten van het Prinselijk gezin. De uitvoe ring geschiedde door den kunstenaar C. J. Snoeyerbosch in Fransch rood berg- It rijt. Het A.D. vond zijn weg in duizenden handen L|' R zijn oogenblikken in het le- ven, die heel anders zijn dan gewoonlijk. Oogenblikken, die onver wacht komen en uren worden, die men niet vergeet. Zulk een verrassing heeft ons van nacht, even na het middernachtelijk uur, overvallen. Met opgewonden telefonische gesprekken, korte tele grammen, gevolgd door een stroom van bulletins en nieuws in anderen vorm. Maar alles naar den letter van eenzelfden heuglijken tekst: een prinsesje is geboren. Voor de krant is het dan in de eerste plaats plicht om er bij te zijn en het publiek in te lichten. En wanneer men zoo heel vroeg in den morgen de klok van zessen moest nog slaan niet de beschikking heeft over den dagelijkschen staf van mede werkers, neemt men het eigen nieuws, zoo juist van de pers, onder den arm en gaat men de straat op. Aan weerszijden van de Utrechtsche- straat betrokken wij onze opstelling, in afwachting van de vroege Amersfoor- ters. Men staat er versteld over. hoeveiet dat er zijn. Geen oogenblik hebben wij het idee gehad, dat het zoo vroeg was. Auto's, groote trailers, wielrijders en wielrijdsters zochten reeds in grooten getale hun weg naar de dagtaak. Zij allen hebben, gelijk ervaren ring- rijders, de hand naar ons uitgestoken en ons geleidelijk verlost van een ge- illustreerden s.tapel heuglijk nieuws. Het was een blijde, zonnige morgen met goedgehumeurde menschen, die ieder weer op eigen manier reageerden op wat hun aangeboden werd. De één zegt niets, pakt het nieuws als vanzelfsprekend aan en rijdt snel door. In zoo'n geval kan men niet beoordeelen of het offer in goeden aarde gevallen is. Wellicht had het vroege uur schuld aan deze weinige erkentelijkheid. Liever hadden we te doen met eon andere categorie. Fietsers, die reeds van verre de hand uitsteken en vertrouwe lijk lachen en onder het voorbijgaan zooiets roepen van: „Wat een dag, hè. Wel gefeliciteerd. Dat wordt een feest vandaag hoor..." En dan zijn er ook vacantiegangers, die al vroeg op de tandem doorkomen en nog niets weten. Hun gezicht is een groot vraagteeken.dat in een vreugde- uitroepteeken verandert, wanneer wij hen „het is een prinsesje" toeroepen. Automobilisten stopten, openden de ROETEN wij met vlag en wimpel, met een lied en met een lach en met opgeheven handen dezen nieuwen vreugdedag! Hooger straalt d' Oranjezon, die het duister overwon! Door een nieuwen Kinderzegen bewcldadigd en verblijd, is aan Neerland en Oranje sterke hoop opnieuw bereid! Leve 't Prinselijk Gezin, Vaderland en Koningin! Groeten wij met vlug en wimpel. met een lied en met een lach. maar nog meer door trouw en eendracht, dezen koninklijken dag van versterking van den band: God Oranje Nederland! G. NIEUWENHUIJSEN portieren of lieten de raampjes zakken. In grijpende handen werd het. nieuws meegegrist, 0111 met aandacht opgeno men te worden. Met het voortschrijden van den tijd kwamen ook de eerste vroo- jijke Oranjeklanten op straat, getooid met kleurige petten en sjerpen en bege leid door ietwat zeurig, weinig melo dieus, maar toch wel vriendelijk getoe ter en gefluit. Allengs groeide de stroom van wielrijders, aanvankelijk de stad uit, maar later tegen acht uur, in veel groo- ter getale de stad in, zoodat wij bijkans handen tekort kwamen bij de bediening van al deze klanten. Gelukkig, dat de po litie een oogje dicht deed en ons onge hinderd, zij het op eigen verantwoording, tusschen het verkeer liet uitdeden. Af en toe ontstond wel een kleine op stopping en miste een krant de toege stoken hand, maar dat gaf niet. Een ieder deelde immers in de algemeene vreugde! Tegen negen uur waren wij uitver kocht, de verrassing van de eerste oogenblikken wachtte op nadere aanvulling. Eenige duizenden Adee's hadden onze stad de blijde mare verkondigd van de geboorte eener prinses. Spontaan en dankbaar heeft men haar nog zoo jong leven inge luid. Feestvreugde brengt gedrang, en ge drang brengt menschen die elkaar kwijt raken. Dit meegesleurd worden door me nigten heeft iets opwindends, het is avontuurlijk; men weet niet waar men komen" zal en laat zich willoos op de golven van de feestende massa voort drijven. Maar o wee. als de verloren geraakte een kind is. Hopeloos en schuw kijkt het om zich heen. Geen reddende hand, geen vertrouwd gezicht is er in de na bijheid. Ja toch. Daar komt een politie agent, zoo eentje, waar het in de gewo ne omstandigheden als de dood voor zou zijn geweest. Maar vandaag is hij allerminst kwaadaardig, zooals toen met het bellctjetrekken, en met het touwtjespringen op den rijweg. De groote politieman treedt op het kleine huilende figuurtje toe. Met een donkere, vaderlijke en rustige stem vraagt hij: „Wat scheelt er dan aan, kleine meid? Ben je je vader en moeder kwijtgeraakt? Twee betraande oogen worden naar hem opgeheven. Wees maar niet bang. alles komt terecht, zegt de handhaver der wet, en zijn stem is zoo hoopgevend, dat er een glimlachje op het kindergezichtje doorbreekt. Zoo gaan ze getweeën naar het bureau; de groote man en het kleine meisje. Er zijn nog veel meer forsche mannen in dat oude gebouw met. het torentje, maar ze doen geen kwaad. Ze brengen haar naar een kamer, vlak aan de straat. Zij zit er, veilig en beschermd, een beetje verlegen nog, een beetje kleintjes, in haar hoekje voor het raam. Boven haar groote, oranje strik, die de verwarde strooblonde haren tooit, hebben de politiemanen een briefje aan het raam geplakt: „Wie kent mij?" le zen de voorbijgangers. De mannen zien de humor, en lachen eventjes. De vrou wen zijn verteederd. Plotseling verheldert het gezicht van het meiske. Daar komen haar vader en moeder! Ze voelt zich nu middelpunt van een belangrijke gebeurtenis, wan neer ze, trots en blij met haar ouders het politiebureau verlaat. Het door de politie gevolgde systeem blijkt ondertusschen uitstekend te wer ken. FEESTPROGRAMMA GARNIZOEN In verband met de afwezigheid van een groot deel van het 21e R.I. tot Dins dagavond wordt de middagvoorstelling inplaats van a.s. Maandag a.s. Woensdag gehouden. Zii vangt om half 2 aan. De voorstelling op Dinsdag gaat volgens de bestaande regeling door, dus ook de Dinsdagavondvoorstellirig voor officie ren, onderofficieren en genoodigden. Samenkomsten op het terrein aan de Hellestraat TER gelegenheid van de geboorte van het Prinsesje hebben vandaag de volgende festiviteiten plaats: 6.30 uur p.m.: Massale betooging op het terrein aan de Hellestraat met af legging van de trouwbelofte onder lei ding van het N.J.V. 7 uur n.m.: Samenkomst op het ter rein aan de Hellestraat voor den op tocht. 8.30 uur: De Valk. Feestavond van den Bond van Oud-onderofficieren. De militaire Taptoe heeft Maandag avond 9 uur plaats. Na afloop daar van wordt op het terrein aan de Helle straat een vreugdevuur ontstoken evenals in het Soesterkwartier. Maandag. Dinsdag en Donderdag zullen in het City-Theater doorloopen- de uur voor stelling en (z.g. Cineac) plaats vinden ter gelegenheid van de tweede blijde gebeurtenis. Een prach tig Oranje-programma is samenge steld. waarin o.m. zal worden vertoond de film „In en om de paleizen" en ook het aardige filmpje „Ons Prinsesje loopt". De voorstellingen vangen aan om half 2. half 3 enz. terwijl de laatste voorstelling aanvangt om half 6. Met schedelbasisfractuur opgenomen In de Westerstraat heeft. Vanmor gen een tragisch ongeval plaats gehad. De 5-jarige van H., die zich door een voorbijtrekkend muziekcorps liet ver leiden om op onvoorzichtige wijze de straat over te steken, werd door een motorcarrier gegrepen. Hij sloeg tegen den grond en werd met een schedel basisfractuur naar huis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. BOVENSTE FOTO: Onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte van het Prinsesje werden te Soestdijk door de journalisten telefoongesprekken naar alle windstreken aangevraagd ONDERSTE FOTO: De run der reporters te Soestdijk op de telefooncellen, om het heugelijk nieuws wereldkundig te maken Het gevecht om den voorrang In verband met de geboorte van het Prinsesje zal het post- en telegraafkan toor hier Maandag te 12 uur voor den postdienst sluiten. Gedurende de openstelling worden al le postzaken, ook die van den girodienst behandeld. Girostortingen met spoedbe- handeling worden ten Centraal Girokan- tore geboekt voor zoover deze aldaar vóór 11 uur aanwezig zijn. De postagentschappen sluiten even eens te 12 uur, zoowel voor den post- als den telegraafdienst. De derde lichting van de bijbrieven bussen vervalt. De middagbriefpostbestelling zal niet worden uitgevoerd, terwijl 6lechts één pakketpostbestelling zal plaats vinden. Ter gelegenheid van de tweede blijde gebeurtenis is de directie van het Grand Théatre er in geslaagd een zeer bijzon dere film vast te leggen en te vertoo- nen in al haar voorstellingen. Deze film is getiteld: In en om do paleizen, en werd opgenomen door Profilti. Hoe dikwijls waren niet onze Konink lijke paleizen het brandpunt van bij zondere gebeurtenissen en spontane manifestaties. F.n hoe dikwijls zal bij menigeen niet het verlangen zijn opgekomen om eens een blik te slaan naar de andere zijde van die muren of hekken en te kun nen dwalen door de statievertrekken en de heerlijke parken. Welnuthans is die gelegenheid er en neemt het Grand Théatre u mede op een zeer interessanten tocht in en om de paleizen. Een unieke gelegenheid om tijdens de geboortefeesten nader tot ons Konink lijk Huis te komen. Deze film zal worden vertoond in allo voorstellingen van het. Grand Théatre en tevens in de z.g. Cineac voorstellin gen van het City Theater. De feestvreugde van dezen dag is vanmorgen schril verstoord door een doodelijk ongeluk dat omstreeks half- twaalf plaats greep. Uit het hek van een kwekerij, gelegen tusschen den spoor wegovergang bij den Soesterwee en Hotel Birkhoven, kwam een wielrijdster die een zak met aardappelen en booncn op haar fiets vervoerde. In de richting stad rijdende, volgde ze ongeveer 50 M. het fietspad aan.de linkerzijde van den weg. Op een noodlottig moment stak zij plotseling naar rechts over. Dit ging zoo snel in zijn werk, dat de chauffeur van een naderbij gekomen vrachtauto on mogelijk een aanrijding kon voorkomen. De wielrijdster. de 05-jarige mej. van Beek, uit de Groote Haag, kwam onder het voertuig, dat met twee wielen over haar heen reed. Zij was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar de Lichtenberg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7