AMERSFOORTSCH DAGBLAD Het gegoochel met LEYTAX de politieke verantwoordelijkheid GOUWLEIDER FORSTER TE BERCHTESGADEN De Partijraad der S.D.A.P. beslist heden, welke Socialisten eventueel minister worden DE EEMLANDER Dinsdag 8 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 39 De kabinetsformateur make er spoedig een eind aan! Oostersche bevolking vierde feest De tekst der geboorteaangifte van H.K.H. Prinses Irene Duitsche pers richt waarschuwende woorden tot Polen Groote jacht op een „openbaren vijand" Spanje koopt katoen van de Ver. Staten PRINS BERNHARD dankt Volksraad ZWARE BRAND TE KOETA RADJA De Kabinetscrisis TEL. 3086 VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Licht op: 9 uur 10 min. Een accoord inzake Noord-Sachalin? ABONNEütNiifüiJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) I 0.15 B "tieniand tranen per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels I 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 RAMPACHTIG zet de heer de **Geer zijn pogingen tot formatie eener regeering voort. Het aanvankelijk door hem opgestelde programma reeds onder den druk en den in druk der gehouden besprekingen goeddeels gesneuveld. Niettemin gaat de heer de Geer verder, zeker niet tot genoegen van de meerderheid der Christelijk-Historische fracties in de beide Kamers der Staten-Generaal. Naar wij ten stelligste weten, is de formateur gezwicht voor de eischen van de Sociaal-Democraten op het stuk van defensie. De verdediging van het Rijk in Azië is geofferd aan de sociaal-politieke eischen van de hee- ren Albarda, Vorrink en geestverwan ten. Nu moge in de politiek het com' p r o m i s eene onmisbare figuur zijn, wie op een zoo vitaal punt als de im periale defensie capituleert, ris- queert, dat hij zichzelf en het land Compromitteert. ZEKER, het landsbelang eischt dwingend, dat aan den huidigen onzekeren politieken toestand een ein de komt. En het is hierom te waar- deeren, dat de heer de Geer zich be reid verklaarde om alsnog eene poging tot liquidatie der bestaande onzeker heid te ondernemen. Doch de prijs, dien de heer de Geer blijkbaar bereid is te betalen voor eene oplossing, moet veel te hoog worden geacht. Het gaat niet aan, en is in strijd met alle parlementaire usances en richtige op vattingen van parlementaire demo cratie, dat de heer de Geer thans in feite de sociaal-politieke eischen van Sociaal-Democraten, Vrijzinnig-De mocraten en radicale Katholieken in willigt, de defensiebelangen des Rijks offert envoor dit alles als Chris- telijk-Historisch staatsman de verant woordelijkheid op zich neemt. Slaagt de formateur er in om op de hiervoren geschetste basis een regeering bijeen te brengen, dan is een zoodanige re geering niet anders dan een ..Camou flage-Kabinet". En het door den heer de Geer te baat genomen middel is dan veel* erger dan de kwaal, die hij geacht wordt te bestrijden. I OEN de motie Deckers werd aangenomen en het vijfde Kabi- net-Colijn naar huis werd gezonden nog vóór het in de gelegenheid was gesteld om door daden zijn bruikbaar heid te bewijzen, was er een klare si tuatie. Verantwoordelijk voor den val der regeering waren de Roomsch- Katholieken, de Vrijzinnig-Democra ten en de Sociaal-Democraten. Zij eischten een ruimere sociale politiek inzonderheid op het stuk van de werk loosheidsbestrijding. De heer Colijn en zijn medestanders, onder wie de heer de Geer, zijn evenzeer als de drie genoemde politieke groepen ge porteerd voor eene degelijke en deug delijke werkloosheidsbestrijding. Maar 's Lands defensie, met inbegrip van de imperiale defensie, achten de heer Colijn c.s. evenwel primair. Dies wil len zij de werkloosheidsbestrijding zooveel doenlijk inschakelen in de werken ten behoeve van de defensie. Geen verstandig mensch wil in de zen tijd vol gevaren iets anders. Ten koste van de werkloosheidsbestrijding behoeft deze gedragslijn niet te gaan. De door de voorstemmers van de mo- tie-Deckers beoogde werkloosheids- politiek gaat evenwel ten koste van de defensiebelangen des Rijks. S* T NDIEN nu de heer de Geer voort- -*• gaat met en slaagt in het formee- ren eener regeering. die de sociaal-po litieke eischen der R.K.-Staatspartij, Sociaal-Democraten en Vrijzinnig- Democraten inwilligt, en de defensie belangen op de tweede plaats zet. dan is het doel van de voorstemmers der motie-Deckers bereikt. Immers, zij zien hun sociaal-politieke wenschen ver vuld en dragen niet alleen de verantw oordel ij kheid voor 's Rijk's defensie. Eene zoodanige situatie zou de parle mentaire democratie hier te lande in een zeer zonderling licht plaatsen en den formateur oneer aandoen. Laat ons derhalve hopen, dat de heer de Geer nog te rechter tijd tot juiste in zichten terugkeert en dat hij uit de huidige situatie de eenig mogelijke consequentie trekt: Mededeelen, dat hij de opdracht tot formatie eener re geering niet kan aanvaarden. Het is dan aan de Katholieken, Sociaal- Democraten en Vrijzinnig-Democra ten om met vereende krachten ons volk het beloofde .Luilekkerland' te brengen en eens en vooral het vak .goochelen' te schrappen van de se ries lectionum der hoogeschool van de parlementaire democratie. Redevoeringen te Batavia BATAVIA, 7 Aug. (Aneta). Op grootsche wijze heeft de Oostersche burgerij van Batavia gisteravond het feest van de geboorte eener Prin ses uit het Huis van Oranje gevierd. Verschillende autoriteiten waren hierbij tegenwoordig, als de gouver neur van West-Java, de resident van Batavia, de assistent-resident, de fungeerend burgemeester, de regent, de patih en het volledig Chineesche bestuur en de kapitein der Arabie ren. De voorzitter van het Chineesche co mité, de heer Liem Khian Soen, leidde de feestelijkheden in met een kernach tige toespraak welke hij hield namens de gecombineerde Chineesche, Inheem- sche en Arabische comité's. In bloemrijke taal uitte liij de bes te wenschen voor de jonggeborene. Moge deze, zoo zeide hij, even lief tallig zijn als „mei hoa" (de Chinee sche kersen-bloesem), even zacht als de godin Tjhang Oh (de Chineesche maan-godin) en even beminnelijk als de ziel van den heiligen berg Siong Gak. Hierna hield de gouverneur van West- Java een redevoering, waarin hij er op wees dat het Oranje-feest niet alleen voor Nederlanders geldt, doch voor alle bevolkingsgroepen in het Koninkrijk der Nederlanden. Duizenden en duizenden bevonden zich aan heide oevers van de kali Besar, de rivier welke door Batavia naar zee stroomt, om getuige te zijn van het feerieke waterfeest waaraan door schit terend versierde vaartuigen werd deel genomen. Op verschillende plaatsen werden nog openlucht-voorstellingen gegeven van Chineesch tooneel-spel en andere volks spelen. De geheelo omgeving van de Oostersche wijken was feestelijk ver sierd met. oranje en levend groen. Het besluit en tevens het hoogte-punt van het oranjefeest vormde een schitte rend vuurwerk dat te elf uur in den avond wercl ontstoken. 'r^TTy Ce-ctt W "7' di .If «Wpo rffc ^9, «yrifcf wen,*** iCifrtok c, toCTTwA ,i~' f ff Ac/ U firrisrri - \a^v€, JÜcf-rt't V - in......"! 11 1 11 :«v ip-wsnF' ^«1^. *4&vie t* c* f**êmjckx£ BERLIJN, 8 Aug. (Reuter). De Danziger gouwleider Forster is per vliegtuig op het vliegveld Ober Salzburg bij Berchtesgaden aangekomen en zal een onderhoud hebben met Hitier. De Duitsche ochtendbladen schrijven in felle bewoordingen over een gisteren door het Poolsche blad Czas ge publiceerd artikel naar aanleiding van de rede, welke maarschalk NAAR wij uit goed ingelichte Haagsche bron vernemen, komt vandaag te 's-Gravenhage de Partijraad der S.D.A.P. in buitengewone spoedzitting bijeen. Aan de orde zijn een bespre king van den huidigen politieken toestand, zooals deze is ge schapen door het aftreden van het vijfde ministerie-Colijn en de opdracht tot formatie eener nieuwe regeering aan den heer De Geer, alsmede de vraag welke Sociaal-Democraten eventueel zullen toetreden tot een door den heer De Geer te formeeren regeering. In beginsel is de S.D.A.P., nu de formateur aan de socialistische eischen heeft toegegeven, bereid om met hem in zee te gaan. Smigly Rydz te Krakau heeft ge houden. Het artikel wordt een „misdadige provocatie' en een „uitdaging der Duitsche wapens" genoemd. De Berliner Boersenzeitung acht het duidelijk, dat de Polen een slinkschen overval op de Duitsche stad Danzig voorbereiden en het blad voegt hieraan toe: „De lieden, die het juist achtten, dezen waanzinnigen een blanco cheque te geven, moeten eindelijk inzien, tot welke vreeselijke misdaden zij hun va zallen den weg hebben geeffend. Het eerste schot op Danzig uit een Poolsch kanon zal in onze oogen een voldoende aanleiding zijn, om den Polen een ant woord te geven, waarvan de lettere den slotzin van de tegenwoordige Poolsche geschiedenis zullen vormen." De Berliner Lolcalanzeiger schrijft: „De Polen moeten zeer voorzichtig zijn. Aan het Duitsche geduld, dat thans lang genoog op de proef is gesteld, kan eens een einde komen." Ook de Yoel- kische Beobachter waarschuwt voor een eenzijdigen represaillemaatregel, die Polen kennis zou kunnen doen ma ken met een overweldigende gewapen de macht. In een officieele verklaring wordt te Warschau gezegd, dat de Poolsche douane-inspectie te Danzig in vollen omvang zal worden gehandhaafd. Ver der wordt in de verklaring, welke de ontvangst van het antwoord van den senaat, van Danzig op de Poolsche nota bevestigt, gezegd dat toen de Poolsche commissaris-generaal op 5 Augustus stappen deed inzake de Poolsche doua ne-inspectie, de voorzitter van den Se naat onmiddellijk een positief antwoord gaf en binnen twee dagen schriftelijk antwoord beloofde. Dit antwoord werd in den ochtend van 7 Augustus ontvan gen en hierin werd bevestigd, dat ten aanzien van de Poolsche douane-inspec teurs geen beslissing was genomen en werd ontkend, dat de verklaringen, NEWx YORK, 8 Aug. (Havas). - Het bureau van de federale recher che heeft de „G-Men" opdracht ge geven den procureur Thomas E. Dewey bij te staan in het zoeken naar Louis Buchalter alias Lepke, „public enemy nr. 1". De premie van 10.000 dollar, welke door de federale regeering was uitgeloofd voor hem, die den bandiet dood of levend over levert, is verhoogd tot 35.000 dollar. WASHINGTON, 8 Aug. (Reuter). De Federale Bank voor In- en Uitvoer deelt mede, dat een overeenkomst tot stand is gekomen voor liet deelnemen in het financieren van den verkoop van 250.000 balen Amerikaansche katoen aan de Spaansche spinnerijen en weve rijen tegen een maandelijksch bedrag van 25.000 dollar. De bank zal 80 procent van het benoodigde crediet verstrekken en de individueele katoenexporteurs de rest. De credieten zullen worden gega randeerd door de vooraanstaande Spaan sche banken. De Spaansche regeering heeft de verzekering gegeven, dat dol lars beschikbaar zullen worden gesteld. De katoen zal met Amerikaansche sche pen worden vervoerd. DE LIQUIDATIE VAN ZUID-TIROL ROME. 8 Aug. (Stefani). Aan de kamer van fasces en corporaties is een wetsontwerp voorgelegd betreffende het verlies van het Italiaansche staatsbur gerschap voor Duitsch-sprekende perso nen van Duitsche afkomst., wonende in de streek van de Boven-Adige, die naar Duitscbland zullen verhuizen en het Duitsche staatsburgerschap zullen aan nemen. De verklaring, dat zij het Ita liaansche staatsburgerschap zullen op geven, moet. worden opgemaakt alvorens zij naar Duitschland vertrekken. De wet is ook van toepassing op de kinderen der betrokken personen. BATAVIA, 8 Aug. (Aneta) Bij den aanvang van de vergadering van den Volksraad van heden, deel de de voorzitter mede. de volgende telegrafische dankbetuiging van Prins Bernhard te hebben ontvan gen: „Betuig Volksraad Ned.-Indië mede namens Prinses Juliana on zen oprechten dank voor gewaar deerde gelukwenschen Bernhard." KOETARADJA, 8 Aug. (Aneta- A.N.P.). Gisteravond om 10 uur is brand uitgebroken op passar At- jeh, vlak achter het politiebureau gelegen. Het geheeie blok, dat eigen dom was van de gemeente, is uit gebrand. Slechts enkele tokohouders waren verzekerd. De oorzaak is on bekend. Prof. dr. R. H. Woltjer bij jhr. de Geer •s-GRAVENHAGE, 8 Aug. He denochtend om halftwaalf heeft de Amsterdamsche hoogleeraar dr. R. H. Woltjer, lid van de Eerste Ka mer, een bezoek aan den kabinets formateur, jhr. mr. D. J. de Geer, te diens huize gebracht. Het bezoek duurde twee uur. EX-KONING ZOG TE VERSAILLES VERSAILLES, 8 Aug. (Havas). Ex- Koning Zog van Albanië is vanochtend met zijn gezin en zijn gevolg te Versail les aangekomen, waar hij een kasteel heeft gehuurd. welke tegen de Poolsche inspecteurs weiden geuit, op last van den Senaat werden medegedeeld. De Poolsche douane-inspecteur Li- pinski, die twee maanden geleden door de autoriteiten van Danzig werd gear resteerd, beschuldigd van spionnage en ontvoering, is thans, uitsluitend wegens beleediging van Hitler en Goebbeis, ver oordeeld "tot 18 maanden gevangenis straf. tV eerverwachting Meest zwaar bewolkt, nu en dan eenige regen. Zwakke tot matige Z. tot W. wind, wei nig verandering in tempera tuur. TOKIO. 8 Aug. (Domei). Het depar tement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat volgens een hier ontvangen officieel bericht een overeenkomst, be reikt is tusschen de vertegenwoordigers der Noord-Sachalin Petroleum Maat schappij en de Sovjet-Russische Vakver- eeniging van petroleum-arbeiders. Tus schen deze beide lichamen bestonden ernstige meeningsverschillen, welke reeds tot een wisseling van nota's tus schen de Russische en de Japansche re geering geleid hadden. Britsche vlootreserve uitgebreid LONDEN, 8 Aug. f Havas). De ad miraliteit bericht, dat twee bijzondere secties reserve-zeesoldaten worden op gericht. DE ROTSTUIN IN AUGUSTUS li; ANNEER de border op zijn mooist 1/1/ is. valt er in de meeste rofstuinen niet veel meer te beleven. De bloe menweelde in den rolstain is onafscheide lijk verbonden met het voorjaar, en het is maar goed dat de borders ons thans dal gemis ruimschoots vergoeden. Er zijn heusch nog wel plantjes te vinden, die deze maand en den verderen zomer het aspect verlevendigen. Denken wc alleen maar aan de verschillende Campanula's die van Juli tot September met hun witte, lila of blau we. stervormige of klokjesbloemen werke lijk opvallend fleurige kussens vormen, ffet zijn vooral de carpatica, de garganicu en de pusilla variëteiten, die we thans in bloei zien. We zouden ze niet graag meer willen missen. Bij de vlammend gekleurde Zonneroosjes of Helianthemams zijn ook nog genoeg va riëteiten te vinden die het deze maand volop doen. o.u. Helianthenum amabile flore plcno, kruipend met fclroode dubbe le bloemen van Juni tot September. Het verdient wel aanbeveling de Zonneroosjes na de bloei tot 15 a 20 c.M. terug te snij den, opdat zü niet te wild zullen uit groeien. Een merkwaardige zomerbloeier is voorts de Epüobium Hcctori, een kruipend dwergplantje met bruine blaadjes en witte bloempjes, gevolgd door rechtopstaande vruchten met grappig wit vrucht pluis. Ook bij de Erica's is wel iets te vinden, dat het omstreeks dezen tijd volop doet. De Erica cinerea in de kleuren wit. don ker rose of purper paars, de Erica hybrida Dawm die vanaf Juli tot in den herfst doorblocit met groote lila rose bloemen of de Erica vagans in de kleuren wit. zalm- rose of kersrood, die van begin Augustus tot in September blijft bloeien. De struik jes groeien sterk in de breedte en vormen fraaie dichte groepen. Bij liet planten zet ten we de Erica's altijd dicht opeen, zoo als ook de natuur de heidevelden beplant heeft, hetgeen veel meer effect maakt als afzonderlijke struikjes. Ook de Sedums, de bekende Vetplanten, brengen ons volop Augustusblociers, die in de rotstuin thuis hooren, o.a. Spcctabile Brilliant met grijsblauw blad en karmijn rode bloemschermcn, 40 c.M. hoog. de laagblijvcnde Sedum spurium Schorbusser Blut. zeer rijk bloeiend met donkerroodc bloemschermcn en de Sedum spurium splcndens met wijnroodc bloemen, die ook schaduw verdragen. Het is jammer om den rotstuin in den zomer te verwaarloozen. Er ziin mogelijk heden te over om er ook in dezen tijd ruimschooots van te genieten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1