Danziger Senaat antwoordt op Poolsche protestnota Het kan niet worden uitgelegd als een afwijzing DE UIL OP DE THUISREIS Beethoven was van Vlaamsche afkomst Wreszynski gaat in hooger beroep Liefdesdrama in Driel Lichaamsomvang verried opiumsmokkelaars Een A.R.-weigering fa. M. R. N. OOSTERVEEN Radio-programma's HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 8 AUGÜSTUS 1939 DANZIG, 7 Aug. (Reuter). Het antwoord van den Senaat van Danzig op de Poolsche protest nota van Zaterdag ten aanzien van de positie der PoolscHe douane-inspecteurs in de Vrije Stad kan niet worden uitgelegd als een afwijzing. Het antwoord geeft uitdrukking aan de verras sing, dat de jongste gebeurtenis sen beschouwd zoudeD moeten worden als een rechtvaardiging voor een „ultimatum, speciaal op een oogcnblik, dat het zou kun nen komen". Het antwoord van den Senaat, dat vandaag werd overhandigd, verklaart: dat het wapen vertoon van Poolsche douaneambtenaren een schending van het verdrag heteekent. Het ontkent, dat zekere poolsche douane-inspecteurs aan de grens van Zondag af zouden worden geboycot De Senaat protesteert tegen de bedrei ging met niet nader genoemde tegen maatregelen door Polen. De nota hesluit met uiting te geven aan de bereidheid over de aangelegenheden te beraadsla gen. In Danzig Overheerscht de indruk, dat de Polen niet tevreden zijn met het ant woord. De hooge commissaris te Danzig laat niets ongedaan om een meer normale atmosfeer te scheppen. De indruk te Warschau WARSCHAU. 7 Aug. (Havas). - Van de zijde van Danzig wordt verklaard, dat men reeds mondeling was overeen gekomen Poolsch—Danziger onderhan delingen te openen om het vraagstuk der poolsche douaniers tot klaarheid te brengen. Hef Pnolschp standpunt te dien aanzien is niet gewijzigd: Indien Danzig in bespreking wenscht te treden, zal dit verzoek worden ineewilligd op voorwaarde, dat de furidische positie der Poolsche douane-inspecteurs niet zal worden betwist en de rechten dezer inspecteur worden geëerbiedigd. Het is kenmerkend, aldus zegt men, dat de Danziger pers zich onthoudt van het verkondigen, van een standpunt en het woord laat aan de officieele Duit- sche agéntschappe.n. Tégenover het ar gument van den Senaat, waarbij de po ging de poolscnd donahe-iffspecteurs te verhinderen hun.functies uit te oefenen geruchten worden genoemd, doof men van Poolsche zijde opmerken, dat op 4 Augustus Verscheiden Poolsche douane-inspecteurs in de dorpen Pieklo Steegen. Sever en Knlthof van Danzi ger douaniers de mededeeling hebben gekregen, dat zj| zich niet meer aan de grens moesfert vertonnen, noch in de douaneposten en dat zij niet meer in uniform of gewapend moesten wande len Danziger douaniers zonden hieraan hebben toegevoegd, dat zij hij overtre ding dezer instructies zouden kunnen worden gearresteerd Toch hebben eeni- ge Danziger douaniers Zaterdagavond na de indiening der Poolsche nota GEBROEDERS MOODY NA 3M UUR VLIEGEN GELAND SPRINGFIELD (Illinois) 7 Aug. (Ha- vns). De gebroeders Moody, die het duurreconi voor lichte vliegtuigen heb ben ve.rheterd, hébben vanochtend we gens een onweder moeten landen, na 343 uur en 46 minuten in de lucht te ztjn geweest. EX-KONING ZOG IN BELGIE ANTWERPEN, 7 Aug. (Belga). - Ko ning Zog is met zijn gezin en zijn uit omstreeks twintig personen bestaande gevolg om haffel/ met de mailboot „Brabant" uit Oslo te Antwerpen' aange komen. Per auto heeft, het gezelschap 2ich- naar Brussel begeven. d.w.z. om 11 uur. Poolsche douane-in specteurs laten weten, dat deze maat regelen voorloopig zouden worden op geschort. Hoe het zij. aldus besluit Havas. de Poolsche douane-inspecteurs bevinden zich sinds gisteren opnieuw in uniform op de posten, welke zij te voren hezet hielden. De indruk te Berlijn BERLIJN. 7 Aug. (Reuter). Als men den toestand te Danzig van hieruit be ziet. krijgt men den indruk, dat met be trekkelijke zekerheid gezegd kan wor den. dat het stadium van regelmatige diplomatieke onderhandelingen bereikt is. In teder-geval is>-men in politieke kringen van meening.'dat het antwoord van Danzig de mogelijkheid-1 opent - tot het houden van besprekingen over- het dounnevrnagshik. De feiten zijn overi gens nog niet geheel duidelijk/ Duitsche kringen nemen de lezing van Danzig over. vofgens welke Polen op grond van een wild. gerucht zou hebben gehandeld. In buiten landsche politieke kringen echter verklaart men. dat de Poolsche douane-inspecteurs ongetwijfeld van iemand aanwijzing hebben gekregen te vertrekken. OOST-1ND1E Passagiers vernamen het bericht van de geboorte van Prinses Irene in de lucht Verongelukt Duitsch toestel in Rangoon BATAVIA, 7 Aug. (Aneta). De be manning van het K.L.M.-vliegtuig „Uil", dat gisteren uit Nederland op Tjililitan aankvvajn, vertelde, dat zij bij het aan doen van Rangoon de overblijfselen za gen van het daar verongelukte toestel van de Lufthansa, dat de openings- vlueht maakte van de nieuwe lijn Ber lijn—Bangkok. Het toestel is vrijwel vol komen verbrand. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in onbe kendheid met de gesteldheid van het vliegterrein, dat ook bij de HoIIand- Iridiëvliegcrs in eeri kwade reuk staat. De Duitsche piloot vloog met het lan dingsgestel tegen een verhooging. waar door dit landingsgestel afbrak, in de benzinetanks drong en brand veroor zaakte. Passagiers en bemanning - kon den echter nog tijdig het toestel verla ten en bekwamen geen enkel letsel. Het bericht over de geboorte van de Prinses bereikte de „Uil" in de lüclxt. op het traject van Bangkok haar 'Periang. Hieraan werd bekendheid gegeven door een op de binnenzijde van de deur beves tigd plakkaat, waarop stond ..Royal Dutch baby born". KUNST Onderzoekingen van den Mechélsen archivaris van Aerde hebben dit bewezen BRUSSEL, 7 Aug. (A.N.P.) In de Belgische muzikale wereld wordt ander maal aandacht gewijd aan de afkomst van Ludwig von Beethoven.- Aan de Vlaamsche afkomst van den genialen BINNENLAND Op 28 September voor het Gerechtshof te Am sterdam AMSTERDAM. 7, Aug. - Naar wij vernemen zal de bekende buitenland- sche financier Wreszynski, die op 27 April j.l. door de rechtbank werd ver oordeeld tot dë maximumstraf, n.l. vier 'jaar gevangenisstraf, met aftrek van 'voorarrest, op Donderdag 28 September in hooger beroep voor het gerechtshof terechtstaan. Hij zal worden verdedigd door mr. Th. Muller Massis en mr. F. Mannheimer. Aan verd., tegen wien de officier van justitie vier jaar gevangenisstraf eisch ic. waren twee gevallen van oplichting ten laste gelegd. De officier besprak in zijn requisitoir uitvoerig verdachtes aan deel in de ernstige bcnadeeling van de Amsterdamsche Bank, waarbij hij sa menwerkte met den Engelschman Nor- Slachtoffer om het leven gekomen DRIEL (gem. Heteren), 7 Aug. Vanmiddag heeft de 40-jarige ongehuwde arbeider, H. van W. een moordaanslag gepleegd op de ongeveer 35-jarige echtgenoote van den heer J. D., met welke vrouw hij eenigen tijd omgang heeft gehad. Vanmiddag, toen de vrouw al leen thuis was, begaf de man zich naar haar woning, waar eerst eenige woorden werden gewisseld. Plotseling haalde de man een re volver te voorschijn en loste hij eenige schoten- De dader begaf zich daarna naar de politie om zicH aan te geven. Het slachtoffer leefde nog even, doch overleed korf na dëri moordaanslag. Na een voorloopig verhoor is de dader ter beschikking van den officier van justitie gesteld. toondichter is vrijwel nooit getwijfeld. Tot»:Voor een tientar jaren werd alge meen aangenomen, dat de rheester van Bonn uit een Antwerpsche familie stam de: Bewijzen hiervan werden evenwel nergens gevonden. Aan den Mechelschen archivaris Ray mond van Aerde komt de eer toe onom- stootelljk te hebben vastgesteld dat de grootvader van den toondichter, even eens een Lodewijk .van Beethoven, tc Meehelen werd geboren en uit Meche- len naar Bonn vertrok om er als zanger l.o worden verbonden aan de Hofkapel van den. Keurvorst van Keulen, te Bonn verblijvende. Uit nieuwe onderzoekingen van den heer van Aerde blijkt thans dat de fami lie van Beethoven, waaruit de toondich ter stamt, uit Vlaamsch Brabant, name lijk uit Kampenhout of wel uit Boorl- meerbeek. afkomstig is. Aldus is voor goed uitgemaakt, welke thans' nog in België verblijvende Beet- hovens aanspraak kunnen maken op den titel van "verwant met. den grootsten aHér toondichters. KINDERHOEKJE 238. Dan klinkt een geloei van jewelste. Blijkbaar een alarm signaal. Pam blijft staan. Dan verdwijnen de stralen. 239. Pam wacht op de komende gebeurtenissen. Vlak voor zich bemerkt hij een hoogen metalen muur. Een poortje gaat open en eenige metalen mannetjes komen -eruit tevoorschijn. Het is een deputatie uit Mecanoville. Goede vangst van Schiedam- sche politie; 30 kg contra bande in beslag genomen SCHIEDAM. 7 Aug. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de Schie- damsche politie in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. een goede vangst gedaan met de aanhouding van een tweetal opiumsmokkelaars. Een surveilieercnd agent zag om streeks één uur in den nacht twee man nen loopen. Later bleken zij Grieken te zijn, die een pakje droegen. Bij nade ring van den agent verborgen zij boven dien nog iets onder hun kleeding. De heeren werden .staande gehouden en reeds bij het eerste onderzoek bieek, dat hun omvang te danken was aan 10 pakjes opium, die zij om het lichaam gebonden hadden, in totaal een hoeveel heid van niet minder dan 30 K.G. Op het politiebureau werden zij met behulp van een tolk verhoord. Zij beweerden de opium van een onbekenden man ont vangen te hebben en de pakken onder diens geleide naar een onbekend adres tc moeten brengen. De Grieken zijn van daag voor den politierechter geleid. De heeren van Dijk en Terpstra niet bereid zitting te nemen in kabinet-de Geer 's-GRAVENHAGE, 7 Aug. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld hebben de heeren dr. J. J. C. van Dijk en mr. J. Terpstra het standpunt ingeno men, dat zij niet zitting kunnen nemen in het kabinet, dat dë heer jhr. mr. D. J. de Geer zich voor genomen heeft te vormen. Hedenmiddag heeft de kabinetsforma teur jhr. mr. D. J. de Geer. op het de partement van binnenlandsche zaken ir. J. W. Albarda ontmoet. Voorts heeft de kabinetsformateur ten departemente van Binnenlandsche Za ken een onderhoud gehad met den lui tenant-kolonel van den generalën staf. A. G. II. Dijxhoorn. Het onderhoud volgde, op dat met ir. Albarda en duur de van ongeveer halfvier tot vijf uur. Hedenavond van ongeveer halfnegen tot half tien heeft jhr. De Geer een be spreking gehad met den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jende, ten huize van laatstgenoemde. Aan het departement van binnenland sche zaken heeft een bespreking plaats gehad met mr. A. M. J.oekes, den voor zitter van de. Vrijzinnig-Democratische fractie der TWeede Kamer. WAT ETEN WIJ MORGEN' VOOR DE KOFFIETAFEL Gemarineerde garnalensla. Wasch Y* pond garnalen, laat ze uit lekken en zet ze dan circa een half uur in een paar eetlepels azijn. Schep ze er uit, maak een saus van 3 eetlepels sla olie en 1 eetlepel azijn, benevens een snufje peper ên zout, en vermeng hier mee de garnalen tot een smakelijk ge heel. Doe er vóór het opdienen een eet lepel gehakte peterselie door. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderlappen in pikante saus. Bietjes. Aardappelen. Bitterkoekjes in rumsaus. Bereiding: Week 150 gr. bitterkoekjes even in een kopje rum. Schik ze in een glazen schaaltje, klop 2 eierèn cn 2 eier dooiers met 50 gr. basterdsuiker goed uit, doe er het sap yan 14-citroen bij, de,gezeefde rum en een kopje water, en laat de massa op heel zacht vuur zachtjes binden. Giet ze over de bitter koekjes. VOOR DE REIS: doozen bonbons doozen chocolade blikjes gesorteerde biscuits blikjes gesorteerde koekjes blikjes gebraden vleesch uitgesneden vleeschwaren. LANGESÏRAAT 42 ÏELEF. 6777 WOENSDAG 9 AUGUSTUS HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M, VARA Uitzending, 10.00—10.20 voorm. en 7.30 8,00 VPRO. 8.00 Gram.muziek; (ca. 8.16 Berichten); 9,30 Causerie „Onze keuken"; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven; 12.00 Gram.muziek; (ca. 12.15 Berichten); 12.30 VARA-orkest (opn.) 1.00 Gram.muziek; 1.151.45.en 2,00 Esme ralda (opn.); 2.20 „La Bohème", opera (gr. pl.); -4.00 Voor de kinderen-; 4]30 Gram.mu ziek; 5.25 VARA-orkest (opn.); 6.28 Be richten; 6.30 Gram.muziek; 6.406.55 Cau serie „Bijbelsche kunst"; 7.00 VARA-Kalen- der; 7.05 Felicitaties; 7.iÖ Pianovoordracht; 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof"; 8.00 Herhaling SOS-Berichtcn; 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.17 Causerie „De VA- RA-Zomerprijsvraag"; 8.20 Orgelspel; 8.30 Zang met pianobegeleiding; 8.45 Orgelspel; 9.00 Declamatie; 9.20 Pickard's Chineesche Syneopaters; 9.50 Gram.muziek; 10.00 Be richten ANP; 10.10 Gram.muziek; 11.00 Viool en piano; 11.3012.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uit- zending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie; 8.15 Be richten, gram.muziek (9.309.45 Gelukwen- schen); 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. muziek; 11.15 Cellovoordracht; 12.00 Be richten; 12.15 Gram.muziek;- 12.30 Stichts Salonorkest en gram.muziek; 2.00 Hobo- voordracht en gram.muziek; 2.40 Gram.mu ziek; 3.45 Zang, piano en gram.muziek; 4.45 Felicitaties; 5.0.0 Voor de jeugd; 5.45 Gram.muziek (ca. 6.30 Berichten1)6.30 Causerie over het Lager Onderwijs aan Schipperskinderen; 7.00" Berichten; 7.15 Land- en tuinbouwcauserie; 7.357.55 gram.muziek; 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.15 Orgelconcert; 9.15 Cau serie „Eenige opmerkingen, over de wijze, waarop de Statenbijbel in onze tegenwoor dige Bijbeluitgaven is overgebracht"; 9.45 Het Christ. Radiokoor; 10.00 Berichten ANP, actueelhalfuur; 10.30 Christ. Radio koor en gram.muziek; 11.00 Gram.muziek, ca. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.25 Zang; 11.50 Orgelspel; 12.20 Het Cecilian-Trio en soliste; 12.25 Zang en pianoduetten; 1,00 Uit Zlirich: Omroeporkest; '1.35 .Pianovoór- dracht; 2.05 BBC-Northern Ireland-orkest en soliste; 3.00 Variétéprogramma; 3.20 Or gelspel^ 3.50 De „Stop Dancing Players" en solisten; 4.20 Vesper; 5.20 Gram.muziek; 5.40- Jack Hylton en zijn Band en solisten; 6.20 Berichten; 6.50 Sportpraatje; 7.10 BBC- Harmonie-orkest; 7.40 Orgelspel; 8.00 We tenschappelijke causerie; 8.20 Radiotooneel 8.35 Gevarieerd programma; 9.20 Berichten; 9.50 RadfSfconeel; 10.20 Cabaret-program- nia; 11.00 De Ritz Players én solisten; 1150 Granr.muztek; I2,15'-^12.2Ö' Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gram.muziek; 12.30 Zang; 12.45, 1.10, 1.45 2.45 en 3.30 Gram.muziek; 3.35 Zang met toelichting; 3.50 en 4.50 Gram.muziek; 5.05 Fluitvoordracht; 5.25 Ellis-orkest; 6.35 Planovoordracht; 6.50 en 7.25 Gram.muziek 7.35 Ccllovoordracht; j8.25. Gram.muziek; 8.50 Variété-programma; 10.2012.20 Sym- phonieconcert m.m.v. solisten en het Noyon- koor. KEULEN. 456 M. 6.50 Rheinische Lan- desorkest 8.509.50 Gram.muziek; 12.20 Mi litair orkest; 1.35 Omroepkleinórkest; 2,30 Populair concert; 4.20 Orkest van de Lucht macht (5.205.30 Gram.muziek); 7.10 Gram. muziek; 7.35 Leo Eysoldt's orkest en solist; 9.20 Rheinische Landesorkest en solisten; 11.0012.20 Omroepdansorkest, Omroepor kest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek; 12.50 en 1,30 Germaine Ego's orkest; 1.50—2.20 Granpmuziek; 5.20 Het Pro Nova-kwartet; 6.20, 7.20 en 7.45 Gram. muziek^ 8.20 Mannenkoor „Die Haghe Sanghers" en soliste; 9.20 Gram.muziek; 10.30 Dansmuziek (gr.pl,); 10.5011.20 Gram.muziek. 484 M,: 12.20 en 1.30—2.20 Gram.muziek; 5.20 en 5.55 Jo Bouillon'sorkest en „The Lanigiro's" 6.35- Cellovoordracht; 7.05 Ac- cordeonsoli; 7.35 Gram.muziek; 8,20 Gram. muziek niet toelichting; ~9."20 Gram.muziek; 9.50 Zang; 10.05 -Gram.muziek;10.3011.20 Dansmuziek (gr.pl.). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Militair orkest; 9.20 Militair programma. 10.20 Berichten; 10.40 - Pianoduetten; 11.05 Berichten; 11.2012.2(1 Het Zernick-kwar- tet. FEUILLETON Naar het Engelsch van STANLEY HART PAGE H) „Dat Is genoeg, Connon", zei Gerri- ty grimmig. Toen de brigadier weg was, keerde Hand zich nogmaals lot Spitz. „U hebt het nu zelf gezien", zei hij rustig. „En dan zal ik je er nog één ding bij vertellen", schreeuwde Gcrrity. „De kogel, die miss .Vcnora doodde en die Spinel li den agent trof, waren uit het zelfde wapen afgevuurd; dal hebben we vastgesteld. Als je de cenc dus doodge schoten hebt, dan heb je den andere ook vermoord." „U schijnt niet te heseffen, dat alle bewijzen tegen mij niet moor dan bijko mende omstandigheden zijn", zei Spitz, bedaard glimlachend. „Geen recht- streeksche bewijzen. „Het zal ons niet moeilijk vallen een Jury ervan te overtuigen, dat jij nuss Venora vermoord hebt", wierp Iland hem tegen. „Zijdelingsche bewijzen zijn alleen zwak. als ze niet door de omstan digheden gesteund worden. Er bevindt zich iemand in dit vertrek, die gezien heeft, dat je mevrouw Garrison gevan gen hield. We hebben genoeg bewijs om een jury tc overtuigen. Maar het zou veel beter voor je zijn, als de officier van justitie je doodslag ten 'laste legde, dan moord met voorbedachten rade. Wc bieden je een kans, jezelf van den elec- trischcn stoel te redden. Wil je die kans aangrijpen?" Spilz bleef zich ccn geamuseerde hou ding geven. „Dat is heel aardig van u", zei.hij. „Je schijnt te dénken, dat het een grapje is", bromde Gerrity. „Dat zul je niet meer denken, als je op den stoel wordt gezet in het volle licht." „Polilieincnschcn zijn gewoonlijk heel vorvelepd",-zuchtte Spitz. Hand keek hem lang en doordringend aan. „Ik geloof, dat deze man tijd tot nadenken noodig heeft", zei hij. ,-,Hij is nog tc veel gewend, vrij man te. zijn. om te heseffen, waar hij aan toe is. Zul len we hem een dag of- zoo in zijn eigen vet laten gaar smoren, inspecteur? Maar, voordat je naar je cel teruggaat, vertel eens. waar ben je eigenlijk van daan?" „Wel, uit ons eigen kleine New York!" grinnikte Spitz. „Je liegt, beste vriend", zei Hand. „Je hout een Duiischer!" Onverwachts scheen hiermee een zwakke 1»lek getroffen van de schijn baar ondoordringbare wapenrusting van Spitz. Voor bet eerst schrok Ifij'cvcn en keek angstig om zich heen. Maar spoe dig herstelde hij ziel.i en glimlachte weer even vriendelijk als te voren. „Hoe komt u daarbij?" vroeg hij. „Omdat wc jou cn je vriend. Spawn in het Duitsch hebben, hooren praten, toen jullie overlegden, wat jullie met Clark zouden doen. Tusschen haakjes Clark, ze hadden juist afgesproken, jp maar meteen van kant tc maken, als dat verjaarscadeautje van den inspee leur niet gevallen was." .5 „Spawn is een Duitscher", verklaarde Spitz op slag. „Hij heeft last met het Engelscli. Daarom spraken we Duitsqh." „Toch waar?" .vroeg Hand ongcloovig. „Nou, 3an verzeker ik je, dat ik zal na gaan, waarom je niet voor je nationa liteit wilt. uitkomen en waarom je on gevraagd uitleg geeft over je Duitsch praton. Ik wil je wel zeggen, dat Spawn lieeleinaal geen last met het Engelsch had» 'oen by tegen Clark sprak bij ge legenheid van het vipden van mevrouw Garrison. Zijn taaltje mag dan niet per fect zijn geweest, maar. hij verstond cn sprak Engelsch goed genoeg. Sluit hem maar weer in, inspecteur. En nu moest je dat jacht maar niet langer op je la ten wachten, Clark!" HOOFDSTUK XIV Een ingewikkeld bewijs. Op halve kracht glééd 'dé „Dorothv" langs de kust van Nieuw-Engeland. De bakhoo'rdmotor was buiten werking. Zooals alles, wat er was gebeurd, se dert Hand het geval Garrison in han den genomen had, was ook dit defect van den Dieselmotor iets geheimzin nigs. Volgens den machinist was de machine volkomen in orde, toen we uit do haven vertrokken. Maar zoodru het nevel tot uitvaren gegeven was. weiger den beide motoren te draaien. Na veel gemorrel was de stuurboord-motor eaan werken. Maar die aan bakboord was niet op gang te krijgen cn dat was zon gebleven. Garrison had diyi tocht niet willen uitstellen. Hand was hel met hem eens.'Dus waren -we op halve kracht vertrokken en hadden zoo vier en twintig uur gevaren. In de leessalon zaten mevrouw Gar rison mevrouw. Abbington, Henry King en dr. Innes te bridgen. Gérrison Flount cn ik waren toeschouwers. Miss Dykcman lag beneden zeeziek in haar hut. Ze vond den Atlantische» Oceaan lang zoo rustig niet als den Stillen Oceaan.. Ik had medelijden met haar Toch was haar ziekte een soort opluch ting voor me. Zc had, waarom weet ik zelf niet, een zekere genegenheid voor inc opgevat. Ik houd er niet van mezelf in een spiegel te bekijken. Ik ben tweemaal zou oud als zij cn. mijn vrienden be schouwen me als ccn vrij saaien, maar harlelijken kerel. Dat zijn nu juist geen eigenschappen om het hart van een meisje, zelfs niet van een bakvischje, sneller le doen slaan. Niettegenstaan de was dat toch het geval met het harf van miss Dykeman. Daardoor was ik met mijn onderzoek nog niet veel .ver der gekomen. Maar eindelijk was ik nu toch vrij, om, hoe vervelend ook, voor luistervink te spelen. Garrison bromde iets over moloren en verliet ons. Met de bemerking, dat ik nog iets in mijn hut te doen had, ging ik even later ook heen. Na een kwartier gewacht te hebben, liep ik Garrison, die juist uit de machineka mer kwam, als toevallig tegen het lijf. „Nog niets gevonden?" vroeg ik. „Er is met flat ding niets aan te van gen", antwoordde hij. ietwat geprikkeld „Draait gewoonweg niet. Nog nooit eer der last mee gehad. Begrijp het niet'" „Och. met één motor komen we er ook. Wanneer denkt u het eiland te bereiken?" „Volgens den kapitein morgenoch tend. Tegen tienen. Met twee motoren zouden we er vanavond al geweest zijn." Ik troonde hom mee naar den deksa lon op het voorschip. „Wat is het toch een prachtig jacht „Geriefelijk", beaamde Garrison, af getrokken. Hij ging op een rieten stoel zitten, strekte zijn beenen en keek fron send voor zich uit. „Gek, dat die motor nu net onklaar moest raken", merkte ik op. „Meer dan gek", zei Garrison, me aankijkend. „Het staat mc niet aan. Iemand heeft die motoren onklaar po gen te maken." „Wie kan het geweest zijn? Een lid der bemanning?" Hij schudde het hoofd. „Ik heb deze bemanning nu al -drie jaar. Het zijn betrouwbare zeelui, zonder uitzonde ring." „Maar is er niemand anders aan boord geweest? Toen het in de haven lag, was er immers ëen wacht aan boord?" „Dc bemanning woont er altijd op. Niemand is aan boord geweest, die. er geen rcclit, toe had. Bovendien waren beide machines gistermorgen volkomen in orde. Ze hebben proef gedraaid." We dachten er beiden over na. Ik be gon te voelen voor de mcening van Hand dat een van het gezelschap toch mis schien de hand in het geval had. Mis schien was een hunner dc machineka mer vlak voor het vertrek binnengeslo pen en had de machines onklaar ge maakt-,Terwijlik hierover nadacht, voegde Henry King zich bij ons. „Hallo! Ik stoor toch niet? Ik heb mijn kaarten aan Floiint overgegeven. Ik ben lang genoeg een ongelukspart ner voor uw vrouw geweest!" „Neen, je stoort niet; kom binnen en ga zitten", noodigde Garrison. (<ing nam een stoel. Hij scheen zich in de enge ruimten van het jacht be nauwd tc voelen. Al was zijn hoofd nog in verband, toch was King merkwaar dig snel van de ontvangen verwonding aan bet herstellen. „Jullie keken allebei zoo plechtig, dat ik hang was, te storen", zei hij. „We zaten over dien motor te piekc ren", verklaarde Garrison. King ging rechtop zitten en grinnikte. „Je zult me wel heel onsympathiek vin den", zei hij lachend, „maar ik heb echt veol op met dien onwilligcn motor. De zeereis wordt er langer door. Ik was doodsbenauwd, zeeziek tc worden. Ik ben namelijk nog nooit, op zeo geweest. Maar je mag me kielhalen, als or ooit zoon goed zeeman bestaan heeft, als ik." „Ik ben 'er blij om", zei Garrison. „Eén zeezieke aan boord is al genoeg. Arme Gladys. Zeeziek zijn is geen pretje. Ze kan niet tegen die lichte deining. Alles bij elkaar is het toch opmerkelijk kalm voor dezen tijd van het jaar." „Wat is er toch met dien motor aan de hand?" vroeg King. „Weet ik niet", zei Garrison. „Ik heb geen verstand van Dieselmotoren. Iemand moet er aan geknoeid hebben. Aan allebei. Als de machinist den an deren motor niet op streek had kunnen brengen, zaten we nu nog in New-York." „Hoera voor dien machinist!" zei King. „Maar wie kan er aan geknoeid hebben?" „Wist ik dat maar!" bromde Garrison grimmig. „Mijnheer .Clark schijnt de be manning te verdenken, maar ik kan voor elk hunner instaan. Gistermorgen waren dé motoren volkomen in orde. Iemand moet er iets aan gedaan hebben na dien tijd." Zoover waren we al geweest. Nu hielp King ons verder op streek. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2