stadsnieuws] Het feestgeruisch klonk overat Mooie uitvoering van de Feestcantate Amersfoort 't Vreugdevuur liet vonken tuimelen door den avond Militaire taptoe op den Hof DF De Soesterweg is versierd Bijeenkomsten in het Grand Théatre Ooievaar ,in de wolken vierde feest Katholieke Volkspartij NA HET FEEST üqsmda Jubileumreis P.F.W. van TENTOONSTELLING VAN SCHILDERIJEN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939 r\E dag der vreugde is voorbij.Nóg wapperen vlaggen langs U de gevels en nóg is er feeststemming merkbaar als een late echoy voortgevloeid uit het feestgeruisch der laatste dagen, maar tóchAmersfoort keert weer terug tot den gewonen gang van zakenAmersfoort is weer werkstad geworden. Maken wij een balans op van de vroolijkheid, die over onze stad gevaren was, dan komen wij tot „goede resultaten". Want het feèst, dat gisteren gevierd werd, is werkelijk een féést geworden. Dat het deze richting zou uitgaan, was Maandag reeds vroeg te consta- têeren. De drukte, die des morgens in de straten heerschte, was een voorbode van wat komen zouen welnude vreugde, die zoo vroeg reeds tot gangmaakster diende heeft ons niet verlaten. Er is een perfecte feeststmming geweest. Een stemmingdie tot in den nacht heeft voortgeduurd. wijze te vermaken, was geheel voor de viering van den nationalen feestdag in gericht. Voor deze gelegenheid had men een speciaal vreugdevuur bij de fa. Kat te Leiden besteld, dat, uit een verza meling sterk brandende .fakkels be staande, het. terrein op sprookjesach tige wijze verlichtte. Politie en brandweer hadden de noo- dige veiligheidsmaatregelen genomen. Om 8 uur precies vertrok de Post- fan fare van den Parallelweg. Door ver schillende straten van het Soesterkwar- tier, en langs den versierden Soester- weg trok de stoet, door veel belangstel lenden ge\olgd, naar het terrein aan de Zonnebloemstraat. Daar had men alles gedaan, om den avond te doen slagen. Voornamelijk ten behoeve van het groote aantal kinderen dat van de par tij was, werden eenige amusante films gedraaid, waar ook de volwassenen zich uitstekend mee vermaakten. Een compliment aan het adres van de Oranjevereeniging Soesterkwartier cu aan de Postfanfare, voor de activi teit, die werd betoond om dit feest te doen slagen is op zijn plaats. Feestvierende massa veroverde de stad De vooravond werd opgeluisterd door tal van muziekkorpsen, die kriskras onze stad doorkruisten. Waar zij kwa men stonden de menschen soms rijen dik langs de route geschaard... het was dan vrijwel onmogelijk om zich een weg te banen door deze massa. Zooals altijd slöot ook nu de jeugd zich hossend bij de muzikanten aan, een onstuimige ach terhoede vormend. Zij maakten het oude woord „daar waar muziek is. is dc jeugd en daar waar de jeugd is, is ver tier" weer eens tot werkelijkheid... Het is natuurlijk niet slechts de jeugd geweest, die zich gisteren geamuseerd heeft. Tallooze ouderen hebben de vreugde gedeeld. Wie een blik sloeg in de overvolle straten en wie de stamp volle cafés zag. zal dit kunnen beamen. Ter eere van de blijde gebeurtenis was het sluitingsuur veriaat, doch omstreeks half drie gingen alle deuren dicht... niets te vroeg, wanneer men bedenkt, dat de andere dag voor de meesten een werkdag zou zijn! Taptoe EEN geweldige drukte heeff gister avond op den Hof geheerscht, waar onder leiding van kapel meester J. R. van der Glas een militaire taptoe werd gehouden. Ergens uit een „uitkijkpost" overzagen wij het schouw spel. Onoverzienbaar was de mensehen- massa. Tn gespannen aandacht luisterde men naar de muziek, die in den avond verklonk. Zooals wij het tafreel overza gen, was het niet slechts een ge pot voor het oor, doch ook voor het oog. De medewerkenden wa ren „in gala", dat wil zeggen: zij waren uitgerust met trompetvaan tjes, diepe trommen, schelleboo- men, wit ledergoed en wat dies meer zij. Grillige speelsche scha duwen vergleden over het glim mend metaal der instrumenten. Het klankenfeest. werd ingezet met. een taptoe oran de tamboers en hoorn blazers der Infanterie. Hierna speelde de stafmuziek van het 5e R.I. een in drukwekkende Russische taptoe, die, evenals de andere melodiën, met groote aandacht, werd gevolgd. Het slot was niet minder dan een apotheose: over den Hof klonken de klanken van ons Wil helmus... Vreugdevuur \Y7 ERD de Hof vóór en tijdens het muzikale eerbetoon over stroomd door een zee van menschen. óók het. open terrein aan de Helle straat heeft gisteravond een tafreel van ongekende drukte getoond. Dui zenden oogen richtten zich daar naar den rossen, hoogoplaaiendcn gloed van het vreugdevuur. Het was vrij laat geworden en de duisternis was gevallen. In den avonrl speelde het verugdevuur een Rembrandtiek spel van lichten schaduw en-lekten vlammentongen hooger en hooger. Een fantastische aanblik. Een don kere menschenmassa keek naar het lustige vlammenspel en zag vonken speels wegtuimelen door den avond. Dit feest van het vuur vormde een symbool van dat andere, groote feest: het feest van de hoogoplaaien- de, Amersfoortsche Oranjevreugde... Soesterkwartier IN het Soesterkwartier waren de fees telijkheden zeer goed georganiseerd; het groote terrein aan de Zonne bloemstraat, dat aan duizenden gele genheid biedt, zich op vrije en veilige Een comité heeft er voor gezorgd, dat het gedeelte van den Soesterweg tus- schcn rosarium en de begraafplaats feestelijk versierd is. Op de foto ziet men v. I. n. r. de comité-leden, de heeren Willemsen. Mosterd, v. d. Brink, van Burgstede, v. d. Wetering en Spaink E Soesterweg is van het Rosarium tot aan de begraafplaats keurig versierd. Dit getuigt van activi teit van het comité, dat zich zoo plot seling voor de taak gesteld zag feest vreugde in dit gedeelte van het Soes terkwartier te brengen. Men is uitste kend met de uitvoering van deze taak geslaagd. Gisteravond om 7 uur waren velen verzameld bij het Rosarium waar een lint de toegang tot het versierde gedeel te afsloot. Hier 'werd het woord gevoerd door den heer A. Mosterd, die op het mooie werk door het comité verricht in zoo'n korte spanne tijds wees waarna hij den heer v-d. Wetering verzocht het lint door te knippen en den feestavond te openen. Nadat deze de goede verstandhouding tusschen de bewoners van dat stads deel gememoreerd had, voldeed hij aan 't verzoek en knipte het lint door. Het pierement zorgde den geheelen avond voor vroolijkheid. De vele lampions, een 500, gaven in den avond een fan- ta6tischen aanblik. Te Utrecht slaagde voor de hoofdacte onze stadgenoote mej. E. Nieuwendijk. I ER gelegenheid van de geboorte van 't Prinsesje, zijn voor het 5e, 16e, 18e en 21e Regiment Infante rie in het Grand Théatre feestelijke bijeenkomsten georganiseerd. Vanmorgen, vanmiddag en mor genochtend zijn deze voorstellingen voor de manschappen en dienst plichtige onderofficieren,, terwijl er vanavond een galavoorstelling is voor de officieren en genoodigden uit de burgerij, waarvan 't program ma in zooverre gewijzigd is, dat, in plaats van de film „Robin Hood" de film „Zestig glorierijke jaren van Koningin Victoria" vertoond wordt. Onze belangstelling in de ochtend voorstelling ging voornamelijk uit naai de feestcantate. De bijeenkomst werd geopend met twee coupletten van het Wilhelmus, waarna de voorzitter van de feestcom missie, majoor J. M. N. van 'der Drift een kort openingswoord sprak en de beteekenis van de namen van het jonge Prinsesje verklaarde. Daarna volgde het journaal met ver tooning van de films „In en om de Pa leizen" en „Ons Prinsesje loopt." De feestcantate, samengesteld door kapelmeester J. R. van der Glas op tekst van Philia, werd niet op volledige bezetting uitgevoerd. Vanavond zal dit wel het geval zijn. Toch kregen wij reeds een zeer goe den indruk van deze uitvoering. De heer van der Glas verstaat de kunst om leiding te geven aan groote ensemble's. Ook ditmaal had hij dc ruim honderd medewerkenden goed in de hand. Een belangrijk deel van het succes mag verder toegeschreven wor den aan de goede solistische krachten mevrouw W. Soer—v. d. Glas en mevrouw F. v. d. Valk-Wouden- berg, terwijl de declamatie eveneens tot haar recht kwam door het mooie zeggen van den dienstplichtige, den heer E. Hoek. Hetgeen door dit drietal ten gehoore gebracht werd, stond op hoog peil. Lof mogen wij ook toezwaaien aan Philia. die-den tekst dichtte op een wij ze, welke een gemakkelijke en loch zin rijke vertolking in de hand werkte. De cantate, waarvan de uitvoering preries een half uur duurt vangt aan met: Weest gezegend, weest begroet Telg van Prinselijken bloed! Holland juicht en Holland jubelt. Holland stroomt en straalt en lacht; Holland draaft en Holland dartelf, Holland geurt en kleurt en vlagt! Vlaggen! Vlaggen! Rood-Wit-Blauw! Eerbied! Liefdel Neêrlands tromv! Voor Koningin en Prinsenpaar Een tweede, dierbaar pand. Voor Koningin en Prinsenpaar En héél het Vaderlandl Hoort de kloeke klokkenklanken Over dorp en over stad, Hoort ze jubelen en danken In een blij„Proficiat!" Hoort het feestgedruisch der steden En het forsch trompet-geschal. Hoort de vreugde van het heden Over heuvelen en dal! Is er óóit ons in Augustus Rijker „oogst" wel ingebracht? Een Prinsesse werd geboren, Nieuwe dynastieke kracht. 't Kleine Land buigt zich eerbiedig, Heft den beker! Geeft zijn trouw! Schaart zich voor Oranje achter Het Oranje-Rood-Wit-Blauw! Gedeclameerd worden de volgende woorden: Waar leeft een volk in rust en vreé Als in ons vaderland? Waar smaakt een volk wel zóó de vrucht Van liefde en verstand? Waar straalt er door de wolken heen Nog immer zonneschijn? Waar is een volk zoo fier, zoo gróót, Al is zijn land slechts klein? Waar vindt een volk znó'n broederschap En zulk een naastenzin? Waar treft een volk zóó'n Prinsenpaar En zulk een Koningin? Waar kent een volk in vreugd en rouw Geen rang. geen stand, geen ras? Waar voelt een volk den zegen van Het rustige kompas? Waar draagt een volk zijn Koningshuis Sinds heug'nis op de hand? TFaar vindt men dat in dezen tijd? Wéérbuiten Nederland? De cantate wordt bealoten met het Wilhelmus. In de pauze werd hot carillónconcert van den beiaardier van het Koninklijk Paleis' op den Dam .T. Vincent, té Soest- d ij k gespeeld, op gramofoonplaten, welke door de K.R.O. welwillend voor deze gelegenheid ter beschikking gesteld waren, ten gehoore gebracht. Majoor v. d. Drift bracht voor deze medewerking dank. Rest ons nog te vermelden dat het tooncel met een fraaien rand van bloe men aangekleed was. EERSTE NEDERLANDSCHE KUNSTWEEK Donderdag a.s. komen de deelnemers aan de Eerste Nederlandsche Kunst- week voor een kort bezoek tusschen 5-7 uur in onze stad. Deze „Kunstweck" gaat uit van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: leider is de heer mr. J. K. van der Hangen. Zulk een Kunst- week, door België reeds meermalen georganiseerd, houdt in een tocht door Nederland per trein en bus langs»ver schillende plaatsen waar oude en he- dendaagsehe kunst tot een oponthoud nooden. Als beginpunt, is Maastricht go- kozen .Het bezoek aan onze stad zal in het bijzonder de Stichting „Dc Armen de Polh" en het Gildehuis van het Amersfoortsch Kunstenaars Gilde gel den. Waarheen is zijn vlucht? GISTERMIDDAG verhief zich om streeks half vier een trotsche ooievaar met groote snelheid bo ven Baarn, die al spoedig in het blauw der luchten verdween. Een baby hing aan zijn snavel en maakte dus deze bijzoondere luchtreis me de over feestvierend Nederland. De ooievaar hoefde intusschen geen yleu- gel uit te slaan om te vliegen. Hij zou het ook niet gekund hebben: het was een bordpapieren dier vervaardigd door den schilder CC. Veldkamp, getrokken door een serie veelkleurige ballonnen, die als een tros druiven tegen het azuur zweefden. Een stadgenoot, de heer Jonkers, liet het dier op. De „plechtigheid" had plaats op het ijsterrein te Baarn. waar gisteren nog meer feestelijkheden op het programma stonden. Het plan is uitgegaan van den heer W. C. Evertsz. Willemstad, Curacao (N.WA.), die voor den eerlijken vinder de ooievaar zal straks ergens stranden een souvenir ter beschikking heeft gesteld. Een aangehecht schrijven zorgt voor de noodige gegevens van adressen, enz. Wie weet, hoe ver deze surrogaat-ooievaar wel vliegt om er gens in een vergeten hoekje van Frankrijk of Begië als stille getuige van de vreugde-roes in Nederland neer te dwarrelen in een aardappeltuintje of op een rieten dak. Het parool blijft: afwachten. De zee heeft ook nog een kans De vreugde was groot Amersfoort's amusementsleven heeft gisteren uren van hoogspanning door gemaakt. Een ware stormloop werd on dernomen op melksalons, bioscoop theaters en café's en in menig geval moesten bezoekers teleurgesteld worden met een beleefd, maar beslist „Geen plaats meermeneer". De vreugde is er niet minder groot om geweest, zoo als men ook elders in dit blad kan le zen. Zij, die zich op dagen als deze immer zeer verdienstelijk maken, zijn de leden van onze militaire en burgerlijke mu ziekkorpsen. Een aardige attractie le verde bijvoorbeeld het vrijwillige korps van het 21e R. I., dat na van de poli tie toestemming te hebben ontvangen de stad doorkruiste om op verschillen de punten „gratis concerten" te geven. Een prettig symbool van vroolijkheid schonken ook de vele, de tallooze vlag gen, die schier overal de straten tooi den met een kleurrijke praal van vader- landsch dundoek. Dat het vlaggen weer zoozeer in de mode is gekomen, zou men een tijdsverschijnsel kunnen noemen. Een goed tijdsverschijnsel...! Jammer was het, dat de feestvreugde verstoord werd door enkele kleine on regelmatigheden. Vechtpartijtjes en aan slagen op spiegelruiten (als men het met. de bloote hand doet trouwens een riskant vermaak) moesten niet voorko men! Maar laat ons hiervan afstappen: het feestvieren is een vermaak met eigen spelregels: en het zal altijd een moeilijk probleem blijven, hoe men iedereen ertoe kan brengen deze re gels te eerbiedigen... Hoe hoog de vreugde, de gezonde vreugde, gisteren is opgelaaid blijkt ook uit. de enorme belangstelling, welke zich openbaarde voor dc Ornnjevoor- stellingen van éénurigen tijdsduur in 't City Theater. De liefhebbers voor deze vertoonincen maakten queue voor het gebouw. Een groote interesse werd er ook getoond voor de kindervoorstellin gen in het Grand Théatre waar slechts enkele leege plaatsen in de zaal waren. Een buitenkansje was weggelegd voor de kleine neringdoenden, voor hen, die Oranjestrikjes, luchtballonne tjes. wandelstokken en meer van der gelijke feestartikelen aan den man of de vrouw brachten. Het geld heeft gerold en is terecht gekomen bij velen, die daar een goed gebruik van zullen kun- n"n maken. Zoo moet het ook. En ook alweer daarom kunnen wij zeggen: de dag van gisteren is een goe de dag geweest! BURGERLIJKE STAND 8 Augustus. Geboren: Marijke d. v. E. H. Gijten- beek en C. B. van Huijzen. Frans Christiaan z. v. Chr. Zegers en A. Poorter. Overleden: Jacobus Cornelis Dekker 34 j. geh. met G. M. Veencndaal. Schrijven aan het gemeentebe stuur inzake uitkeering van een hooger steunbedrag Door de afdeeling Amersfoort van de Katholieke Volkspartij ie aan het ge meentebestuur het volgende schrijven gericht: Edelachtbare Heeren, Ondergeteekenden, resp. Voorzitter en Secretaris der Afdeeling Amesfoort van de Katholieke Volkspartij, in dezen do micilie kiezende ten huize van den twee den ondergeteekende, Brouwerstraat No. 12, geven met verschuldigden eer bied te kennen: dat de leden onzer par tij verheugd kennis hebben genomen van de mededeeling der blijde gebeur tenis in ons Prinselijk Gezin; dat zij met voldoening de berichten vernomen hebben over dc feestelijkheden, die als dan in het geheele land zullen plaats vinden; dat hierbij hun gedachten in de allereerste plaats uitgaan naar die stad- genooten, die door werkloosheid getrof fen zijn en door hun bescheiden inkom sten niet in staat zijn op behoorlijke wijze aan de algemeene feestvreugde deel te nemen; dat zij voorts hebben overwogen, dat. juist deze categorie van menschen, die toch reeds zooveel moe ten ontberen, niet ma" achterstaan bij hun werkende mede-stadgenooten in het uitleven van hun vreugde bij deze heug lijke gebeurtenis; dat hun is gebleken dat een extra bedrag in geld of in waar debonnen boven hun gewone uitkeering aan de steuntrekkende werkloozen met groote instemming zou worden begroet, omdat deze menschen daardoor in staat zouden zijn zich eenige hoogst noodza kelijke dingen voor hun huishouden en/of gezin aan te schaffen; dat deze nieuwe artikelen, welke uit den aard der zaak tot de meest noodzakelijke le vensbehoeften zullen behooren zioh in een aangename herinnering aan de blij de gebeurtenis zullen mogen verheugen dat bovendien de middenstand door de ze extra aankoopen zeer zal zijn gebaat; dat door een en ander de band tusschen het Volk en het Prinselijk Gezin zonder twijfel nauwer zal worden aangehaald; Stellen Uw Edelachtbaar College voor, goed te vinden en te besluiten op den dag der blijde gebeurtenis of direct daarna boven en behalve het normale steunbedrag uit te keeren: a: aansteuntrekkende ongehuwden een bedrag van f. 2.50 per persoon; b: aan steuntrekkende gehuwden een bedrag van f. 5.per persoon, veihoogd met f. 0.50 voor elk minderjarig, inwonend kind. Hetwelk doende, enz. den 5en Augus tus 1939, namens de afdeeling Amers foort der Katholieke Volkpartij voorn., G. BOKKERS, Voorzitter T. H. G. BREGONJE, Secretaris De feestelijkheden in de binnenstad waren gisteren oorzaak van enkele on geregeldheden, waarbij de assistentie der politie noodig bleek. In een café aan de Stationsstraat had een der gasten getracht, de stemming te verstoren. Toen hij zoover ging, daar bij met een mes te dreigen, traden de aanwezigen dermate krachtig tegen hem op, dat hij een hoofdwonde opliep, die hechting door een medicus nood zakelijk maakte. Een café in het Dreyershofje werd eveneens het tooneel van een ruzie, waarbij rake klappen vielen. Het feit in aanmerking genomen, dat men el- waar met. stoelen te lijf ging, hoeft het geen verwondering te baren, dat de vrouw, die slachtoffer werd, een vrij ernstige hersenschudding had opgeloo- pen. Een arts oordeelde het niet wen- schélijk, haar te doen vervoeren. Vannacht werd een minderjarige jon geman uit Amsterdam, die zich aan diefstal van 150 had schuldig ge maakt, door de politie aangehouden. Het was opgevallen, dat hij. in ver band met zijn leeftijd, opvallend groote verleringen maakte. In de Eemstraat ging het, door een hoogloopend verschil van inzicht tus schen buren, nogal kras toe. De voor deur van een huis, die werd ingetrapt, was hier gelukkig het eenige slachtof fer. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een portemonnaie in houdend 15. Door onbekende oorzaak vloog gister avond op den Hoogeweg een auto in brand. Met water en zand was men het vuur spoedig meester. BEDRIJFSLEVEN Moderne Lijstenzaak Langcstraat 21 De heer Joh. Bruinink heeft heden in het winkelpand Langestraat 21 een moderne Lijstenzaak geopend. Een uit gebreide collectie schilderstukken, et sen en pastels is op doelmatige wijze geëtaleerd en in den winkel -opgesteld. Voorts is een aardige collectie schilde rijtjes voor de kinderkamer aanwezig. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 68 gr. F. of 20 gr. C. GRAND THéATRE. Maandagavond, Woens dagavond en Donderdagavond 8.15 uur vertooning van de films „Het wonder lijke avontuur" en „Ons Prinsesje loopt." Donderdag 2.30 uur nam. kinderfeest- programma. CITY THEATER. Van Vrijdag 4 t.m. Dins dag 8 Aug. en Woensdagmiddag 2.30 uur vertooning van „Drie handige meisjes worden groot" en „De onzichtbare man". Voorstellingen; Zondag doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur. Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur. Woensdag 2.30 uur. Maandag, Dinsdag en Donderdag door- loopende uurvoorstellingen van 1.30 6.30 uur met Oranje-programma. STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zon dags van 2 uur GILDEHUIS. A.K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wjjerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. SOESTER KWARTIER. lederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbesdhermings- dienst, afd. Soesterkwartinr. MUSEUM FLéHlTE, Westaingel. - Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 1012 en 1.30—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. Oranjetentoonstelling. DE VALK. 8 Aug. Feestavond Prot. Chr. Jongeren Organisatie. 8 uur. DE VALK. 9 Aug. Feestelijke bijeenkomst Onderofficieren. S uur. Kostelijke dagen in de Bel gische Ardennen NAAR wij vernamen heeft de jubi leumreis, welke door de directie van de N.V. Polak's Frutal Works ter viering van het 25-jarig bestaan aan het fabrieks-, laboratorium- en kantoor personeel is aangeboden, een vlot ver loop gehad. Met een uit vier D-wagens bestaanden extra-trein werd het personeel Zater dagmiddag j.l. om 12 uur van de fa briek aan de Nijverheidsstraat afge haald. De reis ging via Maastricht en Luik naar Spa, waar het uit ruim 170 personen bestaande gezelschap aller eerst een korte wandeling maakte. Voor allen was een diner, en logies met ontbijt besteld in verschillende ho tels. Den volgenden dag werd 's och tends reeds om halfacht met. zes groote autobussen van Spa gereden naar dc Cascade de Coo, vervolgens over La Roche naar Han sur Lesse, waar het middagmaal gereed stond. De bezichti ging van de bekende grotten van Han was voor velen van het personeel van P.F.W., die nog nimmer „over de grens" waren geweest, één der hoogte punten van de jubileumreis. Eerst Zondag te middernacht, keerde het gezelschap in de beste stemming weer per trein in Amersfoort terug, met de herinnering aan een paar kostelijke dagen in de Belgische Ardennen door gebracht. Vermelden wij tenslotte nog. dat na bij La Roche twee der autobussen met elkaar in aanrijding zijn geweest, waardoor enkele feestgangers licht ge wond raakten. Allen konden echter den mooien tocht vervolgen en spoedig was de vroolijke stemming teruggekeerd. In den kunsthandel van den heer Vee- nendaal in de Langestraat wordt dezer dagen een schilderijenexpositie gehou den va"n werken, 'die men in verband kan brengen metde blijde gebeurte nis. Dc tentoongestelde, werken immers verbeelden alle op één stilleven na onderwerpen uit de omgeving van Soest- dijk. Drijft men den goeden wil nog ver der, dan kan men dus zelfs spreken van „een actueele expositie"... Uiteraard wordt hier werk naar voren gebracht, dat behalve over artisticiteit over een zekere verkoopbaarheid be schikt. Het meest bevredigend vinden wij deze twee factoren vereenigd in het werk van den overleden kunstschilder Haverkamp. Deze bracht iets opens en zwierigs in zijn doeken, dat direct sym pathiek «aandoet. Pretentie hebben zij niet en dit geeft aan zijn vlotte schilde rijen iets, dat naar verfijning reikt. Aar dig van stemming en kleur zijn zijn ri viergezicht ics (De Eem). Een groot werk van Haverkamp geeft een andere visie op zijn talent. Het is een gezicht op de Kerkehuurt bij maanlicht, in donkere tinten, verstild en goed van stemming. Er is verder werk te zien van den schilder Keus, die wel decoratief op mo derne manier weet te werken en van Boonstra, die een stilleven met Oranje appels inzond, dat fleurig genoemd kan worden. Tenslotte noemen wij nog de riviergezichten van Verleur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5