Hongaarsche pop voor Prinses Irene Arbeidersbeweging en monarchie Venter te Boedapest vroeg gezagvoerder van K.L.M.-machine het speel goed mee te nemen Muziek in vele steden In de residentie In Rotterdam In Maastricht Op schepen en in vliecrmaëhines Meisje aangereden en gedood Gelukwenschen in Amsterdamschen Raad van Beroep Feest in Padvinders- land Vroegere tegenstellingen zijn verbleekt en maakten plaats voor oprechte hoogach ting en waardeering Radiorede van Koos Vorrink Jongeren betuigen trouw Indrukwekkende Joodsche dankdienst 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939 DE nationale feestdag drukte te Amsterdam vooral zijn stempel op de binnenstad, waar reeds vroeg in den morgen muzi kanten, straatzangers en venters het stadsbeeld verlevendigden. Na tien uur werd het in de stra ten rondom Dam. Rembrandt- plein en Leidscheplein drukker dan gewoonlijk, vooral door de met vacantie zijnde schooljeugd, die in de stad de feeststemming zocht of maakte. In den namiddag nam deze drukte toe doordat toen ook vele openbare instellingen, kantoren en magazijnen, gesloten waren. Op verschillende plaatsen, ook op pleinen buiten het centrum, werden concerten gegeven, en indien even moge lijk trokken de concerteerende fanfare korpsen weg met muziek en vaandels door de binnenstad. Verschillende buurtvereenigingen hadden kinderfees ten georganiseerd. Groot was dc belangstelling om streeks halfécn, toen extra-édiUes op straat verschenen met de namen van het jongste Prinsesje en alge meen verheugde men zich over de keuze van het Prinselijk Paar. De naam Irene bleek naar klank en he- teekenis terstond de sympathie van het publiek te hebben verworven. Des avonds werd een dankdienst ge houden in de Nieuwe Kerk. In het bede huis met zijn prachtige gebrandschil derde ramen, welke in het avond-zon licht volledig tot hun recht kwamen o. m. bevatten deze ramen een voorstel ling. waarop alle stadhouders, Koningen en Koninginnnen van Prins Willem I tot Koningin Wilhelmina zijn uitge heeld waren ruim duizend menschen hijeen gekomen. De dienst, welke onge- veor een uur duurde, werd geleid door ds. R. Dijkstra en dr. J. van Bruggen predikant hij de Ned. Hervormde ge meente te Amsterdam. Het orgel wérd bespeeld door den orgajiist Henk Loo- huys. Ds. van Bruggen had tot tekst van zijn rede gekozen Psalm 65 1: „De lofzang is in stilheid tot U", waarbij spr. oen vergelijking trok tusschen den lofzang, waarvan in de Psalm sprake is en de vreugde, die in den lande is ont staan, nadaj bekend werd, dat een Prin sesje was geboren. Ds. Dijkstra koos tot tekst Exodus 1 21: ..De vreeze des Hoeren bouwt het huis." Spr. herinnerde er aan, dat meer malen het voortbestaan van het Huis van Oranje in gevaar is geweest, maar steeds is onze vrees beschaamd gewor den. want Gods goedhpid heeft steeds uitkomst gebracht,. In het gebed smeek ten do voorgangers Gods zepen voor de jonggeboren Prinses en de andere leden van het Koninklijk Huls af. Met het zingen van het derde vers van het „Wilhelmus" werd de dienst beslo ten ZELFS de regen, die in den avond begon te vallen, kon weinig afbreuk doen aan de vroo- lijke stemming, die den geheelen dag in de Koninklijke Residentie heeft geheerscht. Het was heel druk in de stad, vooral 's morgens en 's avonds. De verlichting trok veel bekijks in de binnenstad. Maar de meeste menschen gingen in den loop van den avond even een klikje op het Malieveld nemen, dat vroolijk verlicht was door oranje-ballonnetjes. Er was kermis en deze trok grootc belangstel ling. Drommen menschen stonden voor de kraampjes en genoten van dit echt oud-Hollandsche genoegen. In h^t mid den van hel veld werd door de afdoe ning Den Haag van dc Nederlandsche Verconiging voor den volkszang, onder leiding van Herm. Stenz gezongen. Om tien uur begonnen de zoeklichten van de 7e z&eklichtafdeciing tegen luchtdoelen te werken. Dit boeiend schouwspel duurde vijftien minuten en werd om kwart voor elf herhaald. Overal in de stad trokken muziek korpsen rond. Omstreeks half elf stolde het groote corps van de politiemu- zlokverepniging ..Onderling Kunstgenot" op het Lange Voorhout zich naast het bureau van hef A.N'.P. op. waarna tot groote vreugde van de dichte drommen feestgangers eenige opwekkende num mers ten beste werden gegeven, terwijl Inspecteur Larestein den dirigeerstok hanteerde niet alleen om zijn mannen te leiden, maar levens om daarmede het omringende publiek tot meezingen en dansen op te wekken. Hij slaagde daar in met buitengewoon groot succes. Tot laaf in den nacht duurde de feest vreugde, Zonder twijfel zal deze natio nale feestdag bij allen die er aan deel namen nog lang in de herinnering blij ven. HOF.WEL Maandagmorgen door het personeel van de meeste zaken nor maal gewerkt werd, was in de stad toch de echte feeststemming reeds vroeg aanwezig. Om halfacht gaf de harmonievereeni- ging „Ohadja" een koraalconcert op het bordes van het oude raadhuis, waar voor vee! belangstelling bestond. Om acht uur heierden dc klokken van het stadhuisrarillon hun feestklanken over het stadsgewoel. Dc stadsbeiaardier Ferd. Timmermans gaf daar een con cert van vaderlandsche liederen, waar onder ook een cantate, gewijd aan de joncc Prinses Irene. Natuurlijk was de ieupd al vroeg op de heen. Van verschillende pleinen ver trokken groenen kinderen, met otanje- strikken en vlaggen getooid en vroolijk gestemd, omdat ze gingen genieten van de attracties, welke hun door de ver schillende oranjevereenigingen zouden worden aangeboden. Om halfelf was er een feestelijke bij eenkomst in het Grand Theater, georga niseerd door het Comité voor Nationale Belangen, in samenwerking met Rot- te's mannenkoor. Wethouder De Zeeuw, als waarnemend burgemeester, ds. A. A. Wilschut en pater C. D. Terstegen O.P. hebben hier het woord gevoerd, terwijl onder leiding van mevr. Grimberg- Huyser werd gezongen. Voorts werd in de Wilhelminakerk een orgelconcert gegeven, terwijl in de beurs het gebruikelijke zanguurtje van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang werd gehouden, eveneens on der leiding van mevr. Grimberg-Huy- ser. DE geboorte van Prinses Irene heeft in do meest zuidelijke hoofdstad des lands, waar een zeer feestelijke stemming heerschte, twee officieele punten gehad. Maandagmorgen werd in de hoofdparochiale kerk van Sint Ser- vaas door den deken F. J. Ingendaal, eere-kanunnik van Luik, een Hoogmis van dankzegging opgedragen, gevolgd door een plechtig Te Deum. Bij deze kerkelijke officieele viering van de heugelijke gebeurtenis waren, behalve de geestelijke autoriteiten der stad. aanwezig de griffier van de Pro vinciale Staten, de heer J. H, Jaspar. burgemeester en wethouders, dc leden van den raad. de waarnemend-garni zoenscommandant. majoor J. Kloeke, de districtscommandant der Koninklijke Marechaussée. kapitein Vj G. F. A. van Walt Mover, de consuls van Frankrijk en België, de hoeren H. F. J. Houben en E. F. Husfinx, alsmede verschillende vertegenwoordigers van rijksdiensten. Om twaalf uur is in de versierde hal van het stadhuis een buitenge wone, en vrijwel door alle raadsle den bijgewoonde, raadsbijeonkomst gehouden. Hierbij deed de burge meester. Jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, mededeeling van het te- tcgram van den minister van bin- nenlandsche zaken over de geboor te van de Oranjetelg, waarna hij in een toespraak de gevoelens van vreugde en oranjeliefde der gemeen te en bevolking vertolkte. De heilwenschcn, die de burgemeester uitsprak voor de Prinselijke Jonggebo rene. Haar Ouders cn Harp Koninklijke Grootmoeder, werden neergelegd in een drietal telegrammen aan H.M. de Ko ningin. Prinses Juliana en Prins Bern- hard. welke de raad onder grooten bij val besloot te verzenden. Tijdens de plechtigheid speelde het stedelijk orkest nationale liederen. Het Oranjecomité was hij beide plechtigheden vertegen woordigd. In de avondruren werd een groot vuurwerk afgestoken op het historische fort Sint Pieter. HET spreekt vanzelf, dat het blijde nieuws van de geboorte van een Prinses Zaterdag al spoedig aan boord van allo Nederlandsche schepen, op welke wereldzee deze zich ook moch ten bevinden, bekend was en. al naar mate de accommodatie van machtig passagiers- of bescheiden vrachtschip, meer of minder grootsch werd gevierd. De radio lichtte echter niet alleen de schepen, maar ook de Nederlandsche vliegtuigen in. en zoo kon het gebeuren, dat vroege passagiers, die Zaterdagmor gen in een verre hoofdstad een K.L.M.- vliegtuig betraden om naar Schiphol te vliegen, hij het aan boord komen het blijde nieuws vernamen. Vooral te Boedapest, waar de Hongaren immer met alle nationale gebeurtenissen in ons land meeleven, was de belangstelling groot. Men kwam de Nederlandsche be manning gelukwenschen en een arme drommel, die op het vliegveld souvenirs tracht te slijten, verzocht den gezag voerder van de Douglas- machine „Kemphaan", voor het pas 'geboren Prinsesje een pop in Hongaarsch nationaal costuum te willen medenemen. En de air-hostess van de „Kemphaan", mej. Kramers, zorgde voor een nieuwe verrassing door het geheele interieur met Oranje te versieren. Aan boord van dc vliegtuigen, die uit Amsterdam ver trokken. tracteerden de meeste stewar dessen passagiers en bemanning op be schuit met muisjes. IJMUIDEN, 7 Augustus. Hedenmor gen is op den IJmuiderstraatweg te IJmuiden het vierjarig dochtertje van den heer D.. aldaar, toen het den rijweg overstak door eeii auto overreden. Het meisje werd zwaar gewond naar het An- toniuszickenhuis overgebracht, waar het na een half uur aan de bekomen ver wondingen is overleden. Den chauffeur treft geen schuld, daar het kind onver wacht achter een langs den weg staan- den wagen te voorschijn kwam. Rede van mr. Bosboom ter gelegenheid van de Blijde Gebeurtenis AMSTERDAM, 7 Aug. De plaats vervangend voorzitter van den Raad van Beroep (sociale verzekering) te Am sterdam mr. M. Bosboom, heeft alvorens de werkzaamheden van de terechtzitting heden een aanvang namen, het volgen de openingswoord gesproken. „Alvorens de werkzaamheden van deze terechtzitting een aanvang te doen nemen, wil ik beginnn met namens den Raad van Beroep (S. V.) het Prinselijk Gezin en H. M. de Koningin mijn eer biedige gelukwenschen aan te bieden met de waarlijk blijde gebeurtenis, die 5 dezer ten paleize Soestdijk heeft plaats gevonden. In dagen van leed en in dagen van vreugde heeft het Nederlandsche volk steeds medegeleefd met de lotgevallen van het Huis van Oranje-Nassau, gelijk ook de leden van dit Huis het wel en wee met de burgers van ons land heb ben gedeeld. Bleek in de laatste jaren deze verknochtheid aanvankelijk slechts bij leedbrengend gebeuren, sinds de ver loving van Prinses Juliana on Prins Bernhard heeft zich een reeks feestelijke gebeurtenissen aaneengereid. die tel kenmale tot een ongedwongen uiting van vreugdebetoon aanleiding gaf. Dat deze feestdagen steeds waardig en in eensgezindheid gevierd werden, toont, hoezeer de liefde tot ons Vorstenhuis een deel van ons geestelijk bezit is ge worden en hoezeer het een behoefte des harten is daaraan uiting te geven. 's Raadszitting van heden valt samen met den ter eere van de geboorte van Prinses Irene Emma Elisabeth uitge schreven nationalen feestdag. Ware deze zitting niet lang te voren uitgeschreven, er zou zeker alle aanlei ding zijn geweest om heden niet bij elkaar te komen, teneinde alle bij deze zitting en de werkzaamheden van den raad betrokkenen gelegenheid te geven, deel te nemen aan het algemeene vreug debetoon. Nu dit. niet mogelijk is geble ken, acht ik het een voorrecht degene te zijn, die aangewezen is om deze zitting te leiden en wien de eer is te beurt ge vallen de gelukwenschen uit te mogen spreken, waarmede ik de zitting ge opend heb. Ik moge besluiten met den wensch. dat het. het Prinselijk Gezin. H. M. de Koningin en het Nederlandsche volk gegeven moge zijn het pasgeboren Prin sesje in voorspoed te zien opgroeien. Jeugd uit alle deelen des lands vereenigd in een rondedans op het marktplein in Ommen Men meldt ons uit Ommen d.d. 5 Aug.: In de stilte van de regenzware bos- schen langs de Overijsselscho Vecht klinkt in het vroege morgenuur luid ge juich. Het plant zich voort van kamp tot kamp. Het verre klokgelui is nog even hoorbaar; alle kampen zijn in feeststemming. De vlaggen gaan met Oranjewimpels omhoog. Bij de vlaggen- parade is een plechtig woord en een hartelijk dankgebed. Mogen de padvin ders niet bijzonder verheugd zijn om de vreugde in het Prinselijk Gezin? Ommen is weldra in feesttooi. De „Waarborg voor de duurzaam heid onzer democratische instellingen" AMSTERDAM, 7 Aug. Vandaag, op den nationalen feestdag, heeft de lieer Koos Vorrink. voorzitter van de S.D.A.P. een radiorede gehouden over arbeidersbeweging en monarchie. Na de plaats van de monarchie in het leven van den stant te hebben aangege ven. wilde spr. niet. ontkennen, dat er, voor wat Nederland en de S.D-arbei dersbeweging betreft, in de verhouding tot hPt Koninklijk Huis zekere spannin gen bestaan, deels als gevolg van ze kere theoretische opvattingen en de°ls. nis gevolg van zekere feitelijke omstan digheden. Die theoretische opvattingen hebben in het practische optreden van de arbeidersbeweging in het politieke leven nooit een rol gespeeld. Toen in het jaar 1895 het eerste strijdprogramma der S.D.A.P. werd opgesteld, werd er een voorstel ge daan om daarin ook te eischen: af schaffing van het koningschap. Ilct voorstel werd krachtig be streden en verworpen. Reeds in de zoo moeilijke dagen dus van de op komst der arbeidersbeweging. En in 1967 constateerde ir. Albarda op het S.D.A P.-congrcs: „Van de zijde der Koningin hebben wij nooit an- Koos Vorrink ders dan de meest correcte bejege ning ondervonden". Maar anderen hebben in hun verzit tegen de opkomende arbeidersbeweging volkomen overbodig hun gevoelens van sympathie ten opzichte van het Ko ninklijke Huis betrokken. F.en kunstmatige tegenstelling tus schen de S.D.-arbcidorsbeweging en de Kroon werd op deze wijze in het leven geroepen Ongetwijfeld tot schade van de heeln nationale gemeenschap, want daardoor werd bet groeiproces noode- loos bemoeilijkt. Met de geleidelijke inschakeling der arbeidersbeweging als een levende fac tor in de volksgemeenschap, welke het eenheidsbewustzijn wakker riep, is ge paard gegaan een wijziging in de waar- decring van de vertegenwoordigers van* deze eenheid: het staatshoofd en zijn functie in de nationale gemeenschap: een toenemende behoefte om tot een positieve verhoudine te geraken ten op zichte van het staatshoofd als vertegen woordiger en als symbool van de natio nale eenheid. Vervolgens vergeleek de heer Vorrink de monarchie, vertegenwoordigd door het erfelijke Koningschap en de repu bliek, vertegenwoordigd door den uit de burgers gekozen president. Voor de overweldigende meerderheid van het volk zijn de nationale eenheid en onze nationale traditie in de personen uit het Oranje Nassau-huis gesymboliseerd. Dat feit heeft de sociaal-democratische arbeidersbeweging zonder reserve aan vaard. onafhankelijk van de voorkeur, die zij uit theoretische overwegingen zou kunnen hebben voor een andere op lossing. De praktijk hier en elders heeft bewezen, dat de constitutioneele monarchie zich voortreffelijk met een democratisch staatsbestel en een uitgebreiden volksinvloed laat verecnigen. Ja, er is reden in de tij den van heftige beroeringen, die wij thans beleven, de vraag te stellen, of de constitutioneele monarchie niet een bijzonder te waardeeren waarborg biedt voor de duurzaam heid onzer democratische instellin gen. In het groeiproces der Nederlandsche S.D. arbeidersbeweging zijn vroegere te genstellingen tot de monarchie verbleekt cn heelt, zieli een gevoel ontwikkeld van op rechte hoogachting en waardeering voor de voorname figuur van de Draagster der hoogste waardigheid in ons staatsbestel. Er leeft ook In de S.D. arbeidersbeweging een gevoel van menschelijke sympathie met Haar. die eenmaal geroepen zal zijn, die hoogste waardigheid over te nemen. Met voldoening is het feit waargenomen, dat in het Kroonprinselijk gezin klaarblij kelijk van die algemeen menschelijke, de mocratische levensopvattingen worden ge huldigd. die zooveel hebben bijgedragen tot de populariteit van de regeerende vorsten huizen in dc Europeesche staten, aan wier olksaard wij ons het meeste verwant voe len. De fraaie versiering in het Damplantsoen ie Amsterdam onder het licht van de schijnwerpers, die cachet geven aan de feestelijke omlijsting van het centrum der hoofdstad. dorpsharmonic krijgt nauwelijks rust en van alle kanten stroomen de verken ners, welpen en voortrekkers naar het dorp. Natuurlijk zullen ze samen feest vieren. Onder leiding van den kamp leider van het buitencentrum trekken alle troepen samen rondom de padvin- riersboerdcrij en niemand vermoedde dat er zoo'n leger in de bosschen ver scholen lag. liet lijkt een-jamboree défi lé. Voorafgegaan door de fanfare en be geleid met de padvindershoornblazers marcheert een jeugd uit alle deelen van het land en zelfs van daarbuiten uit En geland en Schotland langs de autoritei ten: den burgemeester van Ommen, den heer C. E. W. Nering Bögel, en den lui tenant-kolonel der Kon. Marechaussée jhr. A. D. Laman Trip. Heel het dorp deelt in de feestvreugde. Als de ^toet de ronde door het dorp heeft gemaakt, rolt zij zich op in een wijde spiraal op het vroo- lijke marktplein, waar allen keurig in de houding het Wilhelmus zin gen, maar dan hun plechtigheid ver geten en in een groote rondedans hun vreugde uitzingen, een ware nationale vreugde. Om 9 uur zijn alle groepen rondom een hoogoplaaiend kampvuur bij de pad vindersboerderij. Na het „Hoort zegt het voort" en het welkom der gasten houdt de burgemeester een treffende toespraak. Hi| is de tolk van de diepe dankbaarheid, die leeft in aller harten en in naam van allen, die uit. zoo ver schillende groepen der bevolking en deelen van het land hier aanwezig zijn, belooft hij trouw aan ons Oranjehuis, trouw tot in den dood. Na vroolijk zingen en enkele aardige voordrachten wordt de dag plechtig ge sloten met Wilhelmus en gebed. Duizenden belangstellenden op het Malieveld 's-GRAVENHAGE, 7 Aug. - Onder auspiciën van het Haag- sche comité voor volksfeesten en op initiatief van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond, hebben honderden Haagsche jongeren hedenmiddag op het Malieveld een plechtige be tuiging van trouw aan Prinses Irene afgelegd. In het midden van het veld stonden dc jongeren, die bij vereenigingen zijn aangesloten, opgesteld met vaandels en banieren. Om halfvijf nam mr. Th. M. Bautz, voorzitter van de Haagsche af deeling van het X.J.V. het woord om al len. de jongeren en de duizenden be langstellenden, die naar het veld waren gekomen welkom te heeten, in het hij zonder den burgemeester cn het be stuur van het comité voor volksfeesten. Op aller eendrachtigheid deed mr. Bautz een beroep, waarna hij de jon geren verzocht hem de volgende woor den na te zeggen: ..Trouw aan Oranje als symbool van onze volkseenheid in verleden en heden zijn wijtrouw aan de nieuwe Oranje zul len wij zijn als symbool van de toekomst; wil jongeren van Nederland". Nadat hieraan voldaan was speelde de reinigingsharmonie „Wilt heden nu treden", waarna honderd postduiven werden losgelaten om de betuiging van trouw naar het Paleis Soestdijk te bren gen. Daarna werd het Wilhelmus gespeeld en gezongen, waarna allen geestdriftig instemden met den roep: „Leve Prinses Irene. Tenslotte hebben kinderen onder dc 15 jaar ballonnen opgelaten, waaraan do op een kaart afgedrukte plechtige belofte was gebonden. EEN TE DEUM IN DE KATHOLIEKE KERKEN Zondag j.l. Is op last van den Aarts bisschop cn de Bisschoppen van Neder land na dc Hoogmissen in alle kerken of kapellen, waarover een rector is aan gesteld, een Te Deum gezongen om God te danken voor den gelukkigen afloop der blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. DOODELIJK VERKEERS ONGELUK GELDROP, 7 Aug. Vanavond om kwart voor zeven is ds ongeveer 50- jarige wielrijder Diepen uit Geldrop, vader van oen groot gezin, bij het. por rijwiel oversteken van den rijksweg, die voorrangsweg is, door een personen auto gegrepen en op slag gedood. Vanwege Joodsche regelings comité in de Nieuwe Synagoge AMSTERDAM, 7 Augustus. In de verlichte en met oranje en groen versierde Nieuwe Synagoge is van middag vanwege het „Joodsch rege lingscomité bij Oranjefeesten en Na tionale Manifestaties" een plechtige dankdienst gehouden, waaraan alle Joodsche vereenigingen hebben deel genomen. Het comité had dezen kerkdienst op den nationalen feestdag georganiseerd, daar het Joodsche volksdeel den dag van de Blijde Gebeurtenis Zaterdag wegens godsdienstige redenen niet in de gelegenheid was geweest deel te ne men aan de toen op den Dam gehou den betooging. De belangstelling voor deze bijeen komst was zeer groot Onder de genoo- digden merkten wij o.m. op den com mandant der Maritieme Middelen, kapi tein tor zee N. A. Rost van Tonningen, adj. in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, den president van de rechtbank, mr. A. I. van Roycn, ds. W. M. A. Kalkman, hoofdkwartierscommis saris der Nederlandsche Padvinders, den heer J. Ni kerk,' directeur van het Vreemdelingenverkeer, mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, secretaris van het Cen trale Comité van Oranjevercenigingen, den heer Sneep, secretaris van den Ge reformeerden Jeugdraad, den heer J. J. Jansen van dc Christelijke Oranje Vereeniging West, mr. A. Prins, voor zitter van het kerkbestuur dor N.I.H.S. met den secretaris, dr. D. M. Sluys, eeni ge kerkeraadslcdcn der Port. Israël. Ge meente, met den secretaris den heer W. A. Mendes da Costa, dr. B. I. Ricardo, rabbijn der Port. Israël, gemeente, den heer A. J. Mendes da Costa, oud-secre taris der P.I. gemeente cn bestuurders van tal van Joodsche vereenigingen en instellingen. Nadat* het koor ter groote synagoge, onder leiding van den heer S. H. Eng- lander, met medewerking van opper voorzanger I. E. Maroko, de Psalm 100 en den Koningszang, Psalm '21, had ten gehoore gebracht, hield de adjunct-rab bijn der N.I.H-.S., dc heer I. Vredenburg, een gelegenheidsrede, waarin hij uiteen zette, dat de idoalcn van Oranje alle 'rassen en godsdiensten binnen liet Ko ninkrijk der Nederlanden, in Europa en Overzee, vreedzaam doen samenleven, Nederland ten zegen en anderen volken zoo noodig ten voorbeeld. De heer Vre denburg sprak de bede uit, dat het Volk^ van Nederland onder.de gezegende re" geering van het Huis van Oranje rust cn vrede moge blijven genieten en dat God het Vaderland moge behoeden voor rampen. Het koor zong hierna het gebed voor het Koninklijk Huis, in een variatie op het Wilhelmus, en vervolgens dc Psal men 116, 117 en 11S. Met het zingen van Psalm 150 werd de dienst besloten. Diensf in Port. Israël. Gemeente Zeer groot was ook de betangstelling voor den buitengewonen dienst, welke vanavond in dc synagoge der Port. Israël, gemeente is gehouden ter gele genheid van de geboorte van Prinses Irene. Ter verhooging van de feestelijk heid was de kaarsverlichting geheel ontstoken, langs de muren was het goudbehang aangebracht, terwijl op de tebali, cle verhevenheid vanwaar de voorlezer het. gebed leidt, hot, kanten kleed met Oranjefond was gelogd, dat sedert Koning Willem III de synagoge heeft bezocht 57 jaar geleden op nationale feestdagen wordt gebruikt. Na het middaggebed werd de Heilige Arke geopend door den voorzitter van het Port. Israël, kerkgenootschap, prof. dr. J. L. Palache. waarna de voorlezer en de gemeente jubelzangen zongen. De rabbijn der gemeente, dr. B. Israël Ricardo, sprak een gelegenheidsgcbed in het Hebreeuwsch uit, door de gemeente staande, aangehoord, waarin Gods zegen werd afgesmeekt., dat Hij de zegen der Koninklijke Familie zal bestendigen, het Prinselijk paar een lang en voor spoedig huwelijksleven zal doen deel achtig worden, het innige verlangen werd uitgesproken, dat het het Opper wezen moge behagen onze geëerbiedigde Koningin nog vele jaren Haar zegenrijke krachten te doen ontplooien ten bate van het Nederlandsche volk, dat. dege nen, die Haar mochten belagen hun plannen zullen zien verijdeld en niet. in vervulling zien gaan, dat voorspoed en welstand ook verder het deel zullen mogen zijn van het geheele Nederland sche volk. Na het smeekgebed van Psalm 21 reci teerde de voorlezer, de hoer J. D. Bla- nes, het gedeeltelijk in het Portugeesch gestelde gebed voor het Koninklijk Huis en dc overheid. Het feestelijk gedeelte werd besloten met Psalm 67, gezongen door de gemeente. Na de sluiting der Heilige Arke volg de het, avondgebed, dat voor deze ge legenheid eindigde met den slotzang.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6