STADSNIEUWS^ Prot. Chr. jeugd verzamelde zich in De Valk V In een sportleven kamp ontmoetten elkaar de militairen TRANSPORT MET VELE MOEILIJKHEDEN ORANJE-AVOND DRIE TAFEREELEN Gala-voorstelling in het Grand Théatre DE OOIEVAAR STREEKNEER V Vreugdevuur te Amsterdam Veelzijdige wedstrijden ter gelegenheid van de Blijde Gebeurtenis ZEER GROOTE DEELNAME Rijtijdenwet en Rijtijdenbesluit Een mosterdpot schoot los Scheveningen in feestroes 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 Gisteravond werd er in de stampvolle groote zaal van „De Valk" een Oranje-avond gehou den voor de Prot. Chr. Jeugd van onze stad. Deze avond was georgani sèerd door een klein comité, sa mengesteld uit diverse Christelijke jeugdverenigingen. Het voorzit terschap berustte bij dr. Joh. H Scheurer. Nadat het tamboers- en pijpers corps „Juliana" een pittige fanfare had laten hooren wérd de avond door den heer Scheurer met gebed geopend. Psalm 138: 1 en 5 werd vervolgens voorgelezen waarna Ps 138: 1 en Ps. 150: 1 als beurtzang gezongen werden. In zijn inleidend woord stipte de voorzitter even het programma aan, dat door alle aanwezigen zou moeten worden uitgevoerd. Het bestond uit 3 tafereelen betreffende het Oranjehuis. Het eerste gaf den twaalfjarigen Wil lem van Oranje op den Dillenburg bij de tijding van zijn benoeming tot Prins van Oranje. Het tweede teekende den indruk van den Kerstgroet onzer Ko ningin aan haar volk in December 1914. Het derde deed de dolle vreugde zien bij demare: „We hebben een prinses", welke slagzin door de zaal geestdriftig werd overgenomen. Tus- schen deze tafereelen in sprak de heer Noordam. directeur van ..Valkenheide", een boeiend woord over wat Oranje voor ons volk had overgehad en hoe Oranje in zorgelijke tijden ons den weg tot God herinnerd had. Tegenover diegenen, die op een Prirls gehoopt hadden, herinnerde hij aan de laatste 50 glorieuze reg'eerings,jaren van Oranjevorstinnen; „God zegent op Zijn wijze en daarom zijn wij Hem dankbaar voor deze Prinses." Verder werd er veel en geestdriftig gezongen, begeleid door het slagvaar dig piano-snel van Bram Roodbergen en de Tamboers en Pijpers onder lei ding van den heer J. de Vries Pzn. Een aardig moment was het toen een fraaie plant gepoot werd door den heer de Vries als svmhool van den frisschen geest en de liefde van Jong Holland voor ons Vorstenhuis. Na het zingen van psalm 21 1 en 7 en na het dankgebed werd de avond door het tamboers en pijpeerscorps met een fanfare gesloten. Majoor J. M. N v. d. Drift richtte afscheidswoorden tot kapel meester v. d. Glas IN zijn hoedanigheid van voor zitter van de feestcommissie ter voorbereiding van de feestelijke bijeenkomsten van het 5e, 16e, 18e en 21e Regiment Infanterie in het Grand Théétre, heeft majoor J. M. N. v. d. Drift gisteren de aparte voorstelling voor de officieren en genoodigden uit de burgerij ge opend. Hij richtte allereerst het welkom tot generaal-majoor A. R. v. d. Bent, adjudant in B. D. van de Ko ningin, commandant van het vier de legercorps, bevelhebber in de vierde militaire afdeeling, kolonel A. G. Lagerwey, garnizoenscom mandant, burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck, genoodigden van verschillende corporaties, offi cieren en onderofficieren met hun ne dames. Spreker wees op de vreugde, welke alom in den lande en ook in ons gar nizoen heerscht. Hij gaf de verklaring van de drie namen van de kleine prin ses en bracht hulde aan de nagedach tenis van koningin-moeder Emma, aan wie Nederland het te danken heeft, dat men met recht mag spreken van onze Koningin als Landsvrouwe en als Landsmoeder. De jeugd van Nederland, aldus ma joor v. d. Drift, wordt groot gebracht in moeilijke tijden, in een wereld, waarin het maar al te zeer ontbreekt aan rechtvaardigheid en naastenliefde. Gelukkig zijn er voorbeelden te noe men, die in de richting van verbete ring gaan en er op wijzen, dat de jeugd stelling neemt tegen deze droeve verschijnselen. Spreker dacht hierbij aan de Oxford beweging en ook aan de bijeenkomst van de Christenjeugd. Het woord Irene (naar het Grieksche woord' voor vrede) heeft daarom in deze wereld van onvrede zijn diepere beteekenis. Spreker wekte tenslotte op, den goeden weg te vinden, die onze Koningin aangegeven heeft. Alleen dan kunnen wij zeker zijn van een wereld, waarin rechtvaardigheid en liefde voorgaan. Na het openingswoord werd tot de pauze hetzelfde programma uitgevoerd, gelijk wij reeds in ons blad van giste ren weergaven. De feestcantate werd goed uitgevoerd en was het hoogtepunt van den avond. Na afloop van de cantate wenschte majoor v. d. Drift kapelmeester v. d. Glas geluk met het welslagen van de uitvoering. Hij wees tevens op de bij zondere beteekenis van dezen avond voor kapelmeester v. d. Glas. omdat dit een afscheid van het Amersfoort- sche muziekleven beteekent. Als huldeblijk en als herinnering aan al het werk, dat hij hier in deze stad verricht heeft, bood spreker den kapel meester een schilderij aan. Ook Philia. die den tekst gedicht had werd op het tooneel seroepen en mocht van majoor v. d. Drift waardeerende woorden ontvangen, onder aanbieding van een cigarettenaansteker. Hulde werd gébracht aan het muziek korps en verdér aan alle medewerken den in het koor. Tenslotte heeft de heer G. van Lun- teren namens het koor een woord van erkentelijkheid tot majoor v. d. Drift als voorzitter van de feestcommissie ge richt. Kapelmeester v. d, Glas bood hij sigaren aan, terwijl hij ook Philia in zijn dankbetoon betrok. Na de pauze werd de film „Zestig glorierijke jaren van Koningin Victo ria" vertoond. r~ Op de spoorlijn bij Echten /N ons blad van gisteren hebben wy over een Ooievaar in de Wolken" geschreven en de vraag gesteld, waarheen deze bordpapieren vogel wel zou vliegen. De Meppeler Courant van gisteren geeft daarop het antwoord. Gisteravond zag onze stadgenoot W. Pothof. Zuideinde 12, terwijl hij te Ech ten in de rogge werkte, een eigenaar dig gevaarte in de lucht. Het daalde op de spoorlijn en toen hij ging kijken, bleek het een groot aantal luchtballons te zijn. waaraan een groote ooievaar bevestigd was met een baby in zijn bek. Het geheel was eenige meters hoog. Er waren nog veertien kleurige ballons overgebleven van de veertig, die de na gemaakte ooievaar door de lucht heb ben doen zweven. Sommige ballons wa ren wel 60 c.m. in doorsnee. Verschil lende droegen het opschrift „W. C. Evertsen. import- export. Willemstad. Curacao. N.W.I." Hulde aan de Konin gin" etc. In een briefje stond vermeld, dat de ballonnen waren opgelaten als een uiting van vreugde over de geboorte van een prinses uit het Huis van Oran je. op initiatief van den heer Evertsen, met medewerking van de Oranjever- ecniging te Baarn. De ballons ziin opgelaten plm. 3.30 uur n.m. op den nationalen feestdag. Zij zijn te halfacht gevonden, zoodat zii in vier uur tijds den afstand BaarnEch ten (pl.m. 125 K.M.) hebben afgelegd. De vinder heeft het schrijven opge zonden aan het opgegeven adres. Sint Radboudstraat 18. Amersfoort. Hij ziet thans met verwachting uit naar het beloofde souvenir uit Curacao. PERSONALIA Dinsdag 15 Aug. a.s. hoopt de heer C. Zwanenburg den dag te herdenken waarop hij voor veertig jaren in dienst trad bij de firma P. E. Rintel. WERKOPDRACHT Aan den aannemer E. de Bruin (Hoogland) is voor 10.277 gegund het maken van eenige verzonken sporen in het gebouw voor „Kleine Herstel lingen" van de Centrale Wagenwerk plaats der Spoorwegen te Haarlem. CITY THEATER Blijkens de advertentie in dit blad, wordt heden- en morgenavond in het City Theater de film „De roode Sultan" vertoond. BURGERLIJKE STAND 9 Augustus Gehuwd: J. Slangewal en H. Koore man. Th. Blom en M. A. Klarenbeek. M Nomes en J. Laseur B. Wijnands en H. J. ten Hove. J. v. d. Berg en G. D Koene. Overleden Gerrit van der Does, 62 j. wed. v. M. Mulder. Pieter Tjallingii j. geh. met E. F. Busé. V NADERT °p punt (roods rand, geen teelcemrtg erin) wil zeg- A* gen„pas op, gij nader" -/L een voorranasweg". "n Vierkan. op rijn A punt (oranje met wit- Ajb- ten rand) vindt U langs '0 /p de voorrangswegen, ^5. ^4 waar voorts de af- Üqsmda GRAND THé&TRE. Maandagavond, Woens dagavond en Donderdagavond 8.15 uur vertooning van de films „Het wonder lijke avontuur" en „Ons Prinsesje loopt." Donderdag 2.30 uur nam. kinderfeest programma. CITY-THEATER. Woensdag- en Donder dagavond vertooning van de film „De roodé sultan". Aanvang 8.15 uur. Donderdagmiddag vertooning vari „Drie handige meisjes worden groot". STERHUIS. Beekenst.laan 6 Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur GILDEHUIS. A.K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. «PENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9 u K LEESZAAL. - Wjjerstraat 2 Filiaal (Titleenbibliotheek Edisonstraat 35 «"LUBLOKAAL SPEELTUIN VER SOESTER- KWARTIER. lederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst. afd Soesterkwartior •IIJSEUM KLéHITE Westmngel Geopeno dagelijks van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zordag: 's Zaterdags 10—12 en 1.30—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. Oranjetentoonstelling. DE VALK. 9 Aug. Feestelijke bijeenkomst Onderofficieren, 9 uur. Slot der officieele feestelijkheden in de hoofdstad AMSTERDAM, 8 Aug. De offic.erle feestelijkheden ter eere van de geboomte van H. K. H. Prinses Irene in de hoofd stad werden vanavond besloten mei een grootsch vreugdevuur in den grooten vijver van het Vondelpark. Reeds lar.g voor het donker worden trokken hon derden en honderden menschen naar -ie groote speelplaats en de grasstrooken om den vijver, ten einde tijdig een g-.-ed plaatsje te veroveren en het schomv- speC waartoe het bestuur van de stich ting „Practisch Werken Amsterdam' het initiatief had genomen, in ai zijn luister te bewonderen. Het was een luisterrijk gezicht toen na het, vallen van den avond eerst langs den geheelen oever van den vijver fak kels werden ontstoken en daarna de hooge stapel takkenbossen op net vlot opvlamde. Een geweldige vlam -teeg hoog boven de omringende boomen uit en een schitterende vonkenregen ver spreidde zich in de lucht. Doordat er vrijwel geen wind was het wa.« van avond heerlijk zomerweer steeg oe vlam loodrecht omhoog. Het „Wilhelmus" door het m.iziek corps ingezet, werd door de aanwezigen medegezongen. Op de speelplaats stond een g»"uot bloemmozaiek opgesteld, waarin men voor de luttele somma van één cent e~-n bloem kon hechten. Morgen zal dit bloemstuk naar Soestdijk worden over gebracht. stcmdspaaltjee oranje koppen hebben. ()P de terreinen der Infanterie- kazerne, op de heide en in het zwembad van Pesie'hebben de mili tairen der in onze stad gelegerde re gimenten elkaar in vreedzamèn kamp ontmoet: Vandaag immers was het de dag, waarop de wedstrij den, georganiseerd voor onderoffi cieren, korporaals en manschappen ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis. gehouden werden. Er is heel wat voorbereiding noo- dig geweest, voor men hiertoe kon overgaan. Niet alleen was het wed strijdprogramma zeer uitgebreid, doch ook het aantal deelnemers overtrof de verwachtingen. De orga nisatie bleek evenwel in orde. De sportcomissie, onder leiding van ma joor C. Reijnierse (voorzitter) en ka pitein jhr. F. J. A. Cal koen (secre taris) hebben in dit opzicht, goed werk verricht. Met opzet was aan het programma een allround, sportief karakter gegeven. Het zwaartepunt werd gevormd door den Vijfkamp, welke bestond uit 100 meter hardloopen, verspringen, handgranaat werpen, schuttingklimmen en kogel- stooten. Voorts bestond het „athletisch" gedeelte uit een estafette (400-, 200-, 200- en 100 meter), een veldloop over 354 kilometer en touwtrekken in ploegen van zes man. Natuurlijk ontbraken ook de spring- wedstrijden niet: te paard werden er op de Leusderheide door de onderofficieren hindernissen genomen. Op de schietba nen aldaar werden wedstrijden met de karabijn gehouden door beroepsonder officieren en onderofficieren-capitulant, die een serie van vijf schoten op 100 M. afstand met tijdwaardeering moesten lossen. Ook in Pesie's bad hebben de deelne mers den strijd met elkaar aangebonden. Daar vond een estafette plaats over 6 x 50 meter wisselslag, terwijl voorts een nummer „patrouille-zwemmen" (ge kleed. met helm en geweer!) werd ver vuld. Een aantal hoofdofficieren had vooi de verschilende onderdeelen prijzen be schikbaar gesteld. Er waren medailles voor vijfkamp en een voor het schieten uitgeloofd door den generaal-majoor A. R. van den Bent. bevelhebber in de vierde militaire afdeeling, commandant van het ÏVe legercorps, adjudant in b.d. van II.M. de Koningin. Een beker voor de compagnie, die het best geplaatst werd in den veldloop, was beschikbaar gesteld door kolonel A. G. Lagcrvvev. garnizoenscommandant. De commandant van dp VTIIe Divisie, kolonel A. de Vries, loofde een medaille uit voor den winnenden estafetteploeg. Voorts stelden de commandanten der Infanterieregimenten medailles be schikbaar. respectievelijk voor het touwtrekken door den commandant van het 18e R. I. H. Polis, voor hét palrouil- le-zwemmpn door lt.-kol. J. Visser van het 16e R. I. voor het estafette-zwemmen door lt.-kol. J. de Vries van het 21e R. I. en voor den tweetien prijs in dpn veldkamp door lt.-kol. v. d. Lely. Tenslotte waren er voor de indivi- dueele winnaars zeer fraaie prijzen in den vorm van gebruiksvoorwerpen uit geloofd door den sportcommissie. Generaal-majoor van den Bent heeft vanmorgen de sportwedstrijden in oogenschouw genomen. Hij arriveerde omstreeks halfelf op het terrein van de Infanteriekazernes en werd met kla roengeschal ontvangen. Gen.-maj. v. d. Bent maakte van de gelegenheid ge bruik om kapelmeester J. R. v. d. Glas te complimenteeren met de feestcanta te, welke gisteren werd uitgevoerd. Hoewel de wedstrijden een vlot ver loop hadden, kon door de groote deel name de prijsuitreiking hedenmorgen niet plaats vinden. Dit geschiedde nu des middags, tijdens de pauze van den voetbal wedstrijd. (In ons blad van morgen komen wij hierop terug). Zooais reeds eerder aangekondigd, treden de bepalingen der Rijttfdenwet 1936 en het daarbij behoorende Rijtij denbesluit op Zondag 13 Augustus 1939 in werking. In verband hiermede vestigt de Com missaris van Politie te Amersfoort, er de aandacht op, dat: lo. bestuurders van autobussen; 2o. bestuurders van taxi's en huur auto's; 3o. bestuurders van vrachtauto's; 4o. alle andere personen, die als be stuurder van een motorrijtuig in dienstbetrekking werkzaam zijn. hetzij uitsluitend, hetzij tevens op andere wijze; 5o. pprsonen, die anders dan in dienstbetrekking een motorrijtuig be sturen, waarmede personen of goede ren worden vervoerd, in het bezit moe ten zijn van een z.g. „werkboekje", dat voor in deze gemeente woonachtige be langhebbenden tegen betaling van f 1.per stuk verkrijgbaar is aan het bureau van politie, afdeeling Verkeer, des voormiddags tuschen 10 en 12 uur en des namiddags tusschen 2 en 5 uur en tusschen 7 en 9 uur. Aan hen, die vóór 13 October 1939 hun aanvrage daartoe doen en daarbij in leveren een te hunnen name voor het jaar 1939 afgegeven rustdagkaart, wordt het eerste werkboekje gratis uitgereikt. Hoofden of bestuurders van onder nemingen, waarin personen als be stuurders van een motorrijtuig werk zaam zijn, zijn vanaf 13 Augustus 1939 o.m. verplicht een chauffeursregister aan te jiouden. De ondernemer van een autobusdienst is tevens verplicht een rooster samen te stellen en in elke stal ling op te hangpn, vermeldende de re geling van werktijden en rusttijden van alle bestuurders \an autobussen, die werkzaam zijn ten behoeve van den autobusdienst. Uitvoerige inlichtingen worden ver strekt bureau van politie, afd. verkeer. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 68 gr. F. of 20 gr. C. Carillonconcert op paleis OP verzoek van de „Ver- eeniging tot veredeling van het Volksvermaak" geeft de heer J. Vincent op Don derdag 31 Augustus om 12 uur een carillonconcert op het Koninklijk Paleis te Amster dam De K.R.Ozal dit con cert uitzenden. Ook te Soest dijk zal de heer Vincent des namiddags een carilloncon- ceri geven. j ELECTRISCHE DRIEWAGENTREIN BLIJFT STEKEN IN DE STRATEN VAN AMSTERDAM te gaan. Precies 4 uur was men bezig geweest de zware wagon weer muurvast op de kleine lorries „mosterdpotten" zooals de technici der spoorwegen ze noemen te zetten en kort na drie uur was men met deze werkzaamheden ge reed gekomen. Er wachten nog andere groote moei lijkheden, met name de brug over de Ceintuurbaan en het kruispunt Cein tuurbaanvan Woustraat, waar het transport wederom een rechthoekige bocht moet nemen. Intusschen vernemen we, dat er op het oogenblik overleg wordt gepleegd tus schen ingenieurs van de spoorwegen en technici der gemeente, waarbij wordt overwogen in hoeverre het mogelijk zal zijn het transport van het spoorweg-ma teriaal door Amsterdam zonder stagna tie van het tramverkeer kan worden be spoedigd. (Op de fotopagina vindt men een op name van dit nachtelijk transport). AMSTERDAM. 9 Aug. Spoor wegmateriaal en vooral een lange, moderne electrische driewagentrein, is nu niet bepaal J het aangewezen voertuig voor de straten van een stad. En ook al zet men zoo'n mo derne en gestroomlijnde wagen op laag-bij-de-grondsche karretjes én laat men hem voorttrekken door een stoomwals, dan nog zal het transport op groote moeilijkheden stuiten. Men weet, dat de volgende maand in de hoofdstad op het terrein van het voormalige Paleis van Volksvlijt aan het Frederiksplein ter gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandsche Spoor wegen een spoorwegtentoonstelling ge opend zal worden. Op deze even groote als grootsche expositie zal ook het aller nieuwste spoorwegmateriaal aanwezig zijn. Vele hoofden peinsden reeds lang hoe men deze zware wagens van 50 tot 60 ton en niet te vergeten de 90 ton zware jumbo in het harte van Amster dam zou moeten krijgen. Ooogenschijn- lijk was het Weesperpoortstation de aangewezen plaats om het materiaal vandaar naar het Frederiksplein te di- rieeeren. want die afstand Is misschien iets meer dan 600 meter. Hiervan moest worden afgezien, omdat de brug over de Amstel, voor dergelijke zware transporten veel te zwak is, terwijl bo vendien het zich in deze route bevin dende ondergrondsche buizennet een zoo zware druk waarschijnlijk niet zou kun nen vprdragen Om elk rinco te vermijden werd dan ook besloten, de wagens en de jumbo van het Haarlemmermeersta tion voor den tocht door de stad naar "het tentoonstellingsterrein te doen vertrekken, een afstand, die veel en veel grooter is, dan die van het Weesperpoortstation naar het Frederiksplein, maar een route, die geen risico's heeft, omdat de twee bruggen, die nu moesten worden ge passeerd niet lang zijn en bovendien zonder veel kosten versterkt zijn kunnen worden. Vanavond was men dan zoo ver ge reed, dat het eerste transport, bestaan de uit het allernieuwste model van een electrische driewagentrein, den tocht door de stad zou kunnen beginnen. Voor en achter stond de 20 meter lange wagon, die een gewicht heeft van 52 ton, op z.g. „mosterdpotten". Op mosterdpotten Deze laag-bij-de-grondsche karretjes, waarmede gemakkelijk gemanoeuvreed kan worden, rusten ieder op 16 wieltjes. Het gewicht van den wagen was dus over een groote oppervlakte verdeeld. Het moderne, gestroomlijnde voertuig werd voortgetrokken door een stoom wals, maar dat had heel wat meer voe ten in de aarde dan de leiders van het transport zich aanvankelijk hadden voorgesteld. Die moeilijkheden begonnen al met het nemen van een rechthoeki- gen bocht: Karperstraat, Amstelveen- scheweg. Verscheidene malen moest de wagen door een tweede stoomwals achteruit worden getrokken, voor dat men er in was geslaagd, dat het voorste stuk van de trottoirbanden vrij kwam te staan en het spreekt wel vanzelf, dat duizenden Amster dammers dit zeer ongewone én in teressante schouwspel gadesloegen. Om 9 uur, toen het transport den moeilijken tocht begon, stonden er 1000 menschen en drie agenten, doch nauwelijks een kwartier later stonden ei meer dan 5000 toeschouwers zich om de wagon te verdringen en was er plotseling een politiemacht met moto ren en paarden noodig om het trans port ongehinderd te doen voortgaan. Maar dat voortgaan was nog langza mer dan een slakkengang. Over die eerste bocht deed de wagon een uur, toen volgde een kort recht stukje over den Amstelveenscheweg. dat in een be hoorlijk tempo werd afgelegd en waar bij alleen een aantal tegels van een tramhalte onder den zwaren druk sneuvelden, doch toen was het weer mis. Want toen het transport de Cor- nelis Kruzemanstraat moest indraaien en er wederom verscheidene malen gemanoeuvreerd moest worden, schoot de voorste mosterdpot op een gegeven moment los en kon het transport voor- loopig niet verder. Was de moderne, gesfroomlijndetreinwagen het sym bool van snelheid en van techniek ge kwetst in zijn eergevoel door een der gelijke heleedigende handeling: beroofd ♦e zijn van eigen wielen en eigen rails eu getrokken te worden door een zoo log gevaarte als een stoomwals is en was hij daarom naast de ..mosterd pot" gaan staan bij wijze van protest? Voorloopig althans waren de leiders van het transport niet van plan dit protest te aanvaarden. Oogenhlikkelijk werden vijzels en dommekrachten te voorschijn gehaald om te trachten de wagon weer op de „mosterdpot" te krijgen. Vannacht is men niet verder gekomen dan het Concertgebouw aan het begin van de De Laircssestraat. Precies 5 uur was men het kruispunt De Lairesse- straat—Van Baerlestraat genaderd en in verband met het aanbreken van den nieuwen dag zag men er van af verder SCHEVENINGEN, 8 Augustus. Con centreerde de feestvreugde zich Maan dagavond in hoofdzaak in de binnen stad, hedenavond stond Scheveningen in het middelpunt der belangstelling door het vuurwerk dat ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene op het strand werd afgestoken. Het was hedenavond prachtig zomerweer en reeds vroeg begaven velen zich met di verse voertuigen of te voet naar de bad plaats .en de terrassen waar strijkjes zorgden voor een opgewekte stemming, vulden zich meer en meer. Op de bou levard was het al niet minder. Hossen de jongelui, waarbij het militaire ele ment sterk vertegenwoordigd was, zwierden en zongen dat het een lust was. Te halfelf richtte aller aandacht zich op het vuurwerk, waarbij vele fraaie oranje-zonnen de omgeving nu en dan in gloed zetten. Aardig was het toen een wieg ver scheen waarboven een koningskroon en de beginletter van den naam Irene. Vervolgens bracht het vuurwerk twee herauten te voorschijn, terwijl luid sprekers het Wilhelmus ten gehoore brachten. De slotdecoratie bestond uit de woor den: „Welkom Prinses Irene", hetgeen een enthousiast applaus aan het publiek ontjokte. Na afloop zetten velen de feestviering nog tot laat in den avond voort in de inrichtingen van vermaak welke Sche veningen biedt Wielrijder aangereden en gedood AMSTERDAM, 9 Augustus. Gis teravond om negen uur is op den hoek van den Haagscheweg en den Sloterweg een ernstig verkeersonge luk gebeurd, waarvan een 45-jarige inwoner van Amsterdam het slacht offer is geworden. De man bevond zich per rijwiel op genoemd kruis punt, toen uit de richting Ringvaart een auto naderde, die den wielrijder eerst op het laatste oogenblik op merkte en geen kans meer zag om een aanrijding te voorkomen. De wielrijder kwam te vallen en werd met zeer ernstige verwondingen op genomen, waaraan hij korten tijd later is overleden. Het stoffelijk over schot is naar het Wilhelmina-gast- huis overgebracht. WERKLOOZE SPRONG IN WANHOOP TE WATER Omdat hij geen belasting- plaatje had AMSTfc.tDAM. 9 Aug. Het Rijk heeft fietsend Nederland een week respijt gegeven, maar vandaag was het dan ook definitief gedaan met het rij den zonder belastingplaatje. De belas tingambtenaren hadden zich reeds in den vroegen ochtend ter controle in stad en lande opgesteld. Ook op het Alexanderplein speurdo zoo'n ambtenaar naar overtreders, aan zijn argusoogen ontsnapte er geen. Een jongeman, een jeugdig werklooze, die zonder plaatje reed, werd verzocht af te stappen. Hij gaf, uiterlijk kalm, aan dit verzoek gehoor. Doch toen hij zijn naam had opgegeven, werd het hem plotseling te veel. Hij kreeg het blijk baar met zijn zenuwen te kwaad, liep van den verhijsterenden ambtenaar weg en tot ontzetting van de omstan ders rende hij op de plantage Muider- gracht toe en sprong pardoes te water. Onmiddellijk echter was een agent ter plaatse om den man kalmeerend toe te spreken en hem door handrei king weer op den wal te trekken. De man, die in hoogst opgewonden toe stand verkeerde, werd per ambulance wagen van den G.G. en G.D. naar (huif gebracht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5