W aarom koopt Defensie niet meer auto's Het administratiegebouw voor de artillerie inrichtingen De eerste Nederlandsche Kunstweek een succes Vader staat terecht wegens kindermishandeling Will Tuschinski ter aarde besteld De piloten der K.L.M. Eerste Kamer Opening door Twee jaar geeischt wegens diefstal Verbetering van kostwinners vergoeding bepleit Acht maanden geëischt Na twee jaar aangehouden Het Hoog Militair Gerechtshof 125 jaar 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 Groote maatschappij zal het terrein met wat reeds tot stand kwam overnemen VGHAVENHAGE 8 A"8 - Thans heeft de minister van Defensie ten ver volge op de beantwoording van vragen van den heer Duymaer van Twist be treffende den stand var> zaken ten aan- lien van den houw van een ndministra- tle-gehouw voor de artillerie-inlichtin gen te 's-Oravenhaee nadere mededee- lingen gedaan. In bovenbedoelde beantwoording werd medegedeeld, dat de kans aanwezig was dat de kosten voor het riik hii liquida tie van hetgeen reeds werd gebouwd, beperkt konden worden gehouden en dat voor de artillrrie-inrirhtimren nog geen oplossing was gevonden Thans kan worden medegedeeld, dat een aanemeliike oplossing als volgt is verkregen- Met een pronte maatsrhannii hier ter stede, welke over een ruim kan toorcomplex hesrhikt. is overeen stemming hereikf omtrent de liqui datie van hovengennemden houw en omtrent hef huren van een cen traal administratiegebouw voor de artillerie-inrichtingen. Bedoelde maatschappij zal aan de gemeente 's-Gravenhage ver zoeken om in eigendom te mogen venverven het terrein aan het Ly ceumplein om daarop voor haar rekening en te haren dienste een kantoorgebouw te stichten over eenkomstig de ontwerpen der ar tillerie-inrichtingen en neemt te gen den kostenden prijs in eigen dom over al hetgeen door de artil lerie-inrichtingen reeds hieraan werd besteed. Zij neemt (behoudens nadere wette lijke goedkeuring! eveneens tegen den kostenden prijs in eigendom over de beide perceelen in de Willemstraat, wel ke waren aangekocht voor garage, wasch- en werkplaats voor automobie len en dienstwoningen. De artillerie-inrichtingen huren met Ingang van 1 Januari 1041 het thans bij deze maatschappij in gebruik zijnde complex kantoorgebouwen Hierin kunnen worden ondergebracht de administratieve organen van de ar tillerie-inrichtingen. welke thans over 5 gebouwen verspreid zijn. Het regeeringscommissariaat, enz. en andere organen van het departement van defensie kunnen in bedoeld com plex niet worden ondergebracht en blij ven derhalve op huurgehouwen aange wezen. Het gemeentebestuur heeft in begin sel geen bezwaren tegpn ovprdracht aan eenoemde maatschappij van hpt aan de arfillerie-inrichtineen in knop gegeven terrein aan het I.vceumpleln. Bij deze oplossing wordt de schade van het riik hepprkt tot pnkele relatief geringe aan aannemers uit te keeren vergoedingen wegens het stopzetten der werkzaamheden vanaf 3 Mei il. fn verhand met deze. voor 's rijks financieple hplangen aannemelijke op- 'ossine hebben de ailillerip-inrichtingen met 's ministers goedkeuring een bin dende overeenkomst aangegaan met de maatschappij hefreffende vorenbedoel de overneming en huur. met dien ver stande. dat deze perfect zal zijn gewor den. wanneer de maatschappij den eigendom van de terreinen aan het Ly- cenmnlPin heeft verworven en vonr wat betreft den verkoop van de perceelen aan dp Willemstraat, wanneer dp goed keuring van den wetgever daartoe is verkregen. Ten einde inzicht te gevpn ln de fi- nancieelp gevolgen wordt vermeldt: De jaarlijksche huur van het kantoor complex bedraagt f 16.500.— De normale onderhoudskos ten zijn voor rekening van huurder en worden ge raamd op 2.000. Totaal ten laste der art. inrichtingen f 18.500.— De tegenwoordige huisvesting der ar tillerie-inrichtingen in 5 verspreide gebouwen, welke niet voldoende ruimte bieden en waarbij een vlotte samenwer king niet wel mogelijk is vraagt: Aan huren 11.720.— Onderhoudskosten Hoogere exploitatiekosten dan in één kantoorcom plex (portiers, bedienden, telefoon, verwarming (schoonhouden), minimum 2.000. Totaal ten laste der art. inrichtingen rond 21.000.— Ter vergelijking moge dienen, dat de exploitatiekosten (met inbegrip van rente en afschrijving! van het door de art.inrichtingen aan het Lyceumplein te stichten administratiegebouw per jaar zouden hebben bedragen 24.000.—. Dat bedrag dient te worden verminderd met hetgeen voor rekening van het regee ringscommissariaat en andere organen van het departement van Defensie zou zijn gekomen, nl. f 8000. zoodat in totaal f 16.000 ten laste van de artillerie-inrich tingen zouden zijn gekomen. ROTTERDAM. 8 Aug. Vanmid dag is op de Israëlietische begraaf plaats aan het Toepad te Rotterdam ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den op 33-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden Will Tu schinski. zoon van den eigenaar van het Tuschinski-theater. Er was voor deze plechtigheid op verschillende plaatsen zeer veel belangstelling. De uit tien auto's bestaande begrafe nisstoet vertrok omstrpeks tien uur vanmorgen van het sterfhuis te Am sterdam met bestemming Rotterdam. Allereerst werd hier naa. het ouderlijke huis aan den Coolsingol gereden, waar de stoet eenige oogenblikken zou halt houden. Zeer vele belangstellenden hadden zich langs de trottoirs opgesteld en de gevel van de Cineac, die gevestigd is in het pand van den beer Tuschinski. was met rouwfloers overtrokken. Zoowel in de lijkauto als op een blnemenvolgauto was reeds een schat van fraaie bloemen bijeen, die te Rotterdam nog met een groot aantal vermeerderd werd. Hierna reed de stoet nog langs de Thalia- bioscoop en hef C.rand Theatre, welke bioscopen tot het Tuschinski-concern be- hooren en hier stond het personeel voor den ingang opgesteld, teneinde den over ledene een laatsten groet te brengen. De stoet reed hierna naar de hegraaf- plaats. waar zeer vele vrienden en be kenden van dpn overledene waren bij eengekomen. In het Reinigingshuis werd allereerst het woord gevoerd Hoor den leeraar van de Israëlietische gemeente, den hper A. Keizer. Hierna «prak de hepr A. de Hoop. directeur van den Nederland- schen Bioscoopbond, die den overledene een pionier noemde op het terrein der Nederlandsche filmindustrie. Vervolgens sprak de heer Max Tak namens het personepl van Tuschinski Tenslotte sprak de heer Alex de Haas, waarbij hij de prettige samenwerking met zijn vriend Will herdacht. De heer De Hoop dankte aan de groeve de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. DE KAMPEERREIS VAN DE ..TARA* \N" AMSTERDAM. 8 Aug. - De Stoom vaart Maatschappij ..Nederland" deel: mede. Dinsdagmorgen zes uur is de ..Tara- ban" te Fjaerland aangekomen. Het weer is fraai en de stemming aan boord uitstekend. De heer Rost van Tonningen vraagt of overwegingen van ras een rol spelen bij hun aanstelling 's-GRAVENHAGE. 8 Aug. De heer Rost van Tonningen heeft aan den mi nister van koloniën de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat door eenige K.L.M.- autoriteiten ten aanzien van Indische Nederlanders, die piloot wenschen te worden, een onwelwillende houding wordt aangenomen? 2. Zoo ja. wordt die houding dan aan genomen. omdat de Engelsche passa giers nu eenmaal bepaalde opvattingen huldigen met betrekking tot niet zuiver blanken? 3. Acht de minister het iuist, dat een door de Nederlandsche regeering gesub sidieerd lichaam als de K.L.M. een dui delijk onderscheid maakt lusschen Ne derlandsche piloten -i sluitend op over- weginger van ras? RADIOTELEFOON- VERKEER MET INDIE VGBAVEN'HAGE. 8 Ahk. In Juli 1039 werden met Ned.-Indië in totaal 1007 gewone gesprekken gevoerd, waar van 321 in Nederland en 686 in Indië werden aangevraagd. Van de in Nederland aangevraagde waren 262 gewone en 47 goedkoope fami- liegesprekken. terwijl 12 gesprekken werden aangevraagd op de tentoonstel ling Rotterdam—Batavia. Van de in In dië aangevraagde gesprekken waren 470 gewone. 155 goedkoope familiegesprek ken en werden 61 gesprekken aange vraagd op de Jaarbeurs te Bandoeng. Hef aantal verznmclgpsprekken bedroeg 25. waarvan in Nederland 5' en in Indië 20 werden aangevraagd. lTit andere landen werden via Neder land met Ned.-Indië 18 gesprekken ge voord. n.I. uit Duitschland 5. Frankrijk 1. Groot-Brittannië 7 Hongarije 2. Zwit serland 2 en Argentinië 1. Tenslotte werden met Malava van Ne derland uit één en via Nederland 7 ge sprekken gevoerd, t w. 1 uit Denemar ken. 1 uit Duitschland en 5 uit Groot Rrittannië. OPVOLGER VAN DEN HEER VAN SASSE VAN YSSELT 's-GRAVENHAGE. 8 Aug De heer van Sasse van Ysselt zal in de Eerste Kamer worden opgevolgd door den heer J. C. A. M. van de Mortel te Til burg. 's-GRAVENHAGE. 8 Aug. - Aan de orde is het wetsontwerp goedkeuring van de wijzigingen, aangenomen door de vergadering van den Volkenbond in haar negentiende zitting 10:18, van de inleiding, eenige artikelen en het aan hangsel van het Volkenbondsverdrag. Het wordt zonder debat en z. h. st. aangenomen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen: Naturalisatie van J. A. Baetens en 18 anderen. Bekrachtiging van een Koninklijk Be sluit tot regeling \an den invoer van juteproducten. Onteigening van perceelen. erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor het uitbreiden van de water- winplaats in de gemeente Laren van de provincie Noord-Holland ten behoeve van het verzorgingsgebied van het pro vinciaal waterleidingbedrijf van Noord- Holland in de afdeeling Zuid. Het eerste ontwerp wordt z. h. st. aan genomen met de N.S.B. tegen. De beide andere worden z. h. st. aangenomen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen: Goedkeuring van besluiten van den Gouverneur-Generaal van Nederl.lndifl tot: le. Wijziging en aanvulling van en kele afdeeiingen der bctfrooting van Ne derlandse!) Indië vooi 1930. 2e. Vaststel ling van de nieuwe afdeeling IVa (land streken in de buitengewesten) van voor noemde begrooting (9 wetsontwerpen). Goedkeuring van besluiten van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië tot: le. Wijziging -m aanvulling van on derscheidene afdeeiingen der heerooting van Nederlandsch-Indië voor 1939 2e. Vaststelling van de nieuwe afdeeling IXa (marine-etablissement) van voor noemde hegrooting (14 wetsontwerp).en De heer V ij I h r t e f (S.D.) heeft en kele bezwaren, doch deze wil hij met den demissionairen minister niet be spreken. hoewel hii niet twijfelt aan zijn bekwaamheid. Bij de hegrooting zal hij er op terugkomen De ontwerpen worden z. h. st. aange nomen. Aan de orde is het wetsontwerp goed keuring van het besluit van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-In- dië tot vaststelling van de begrootings- rekening der gezamenlijke landsbedrij- ven over 1936. Het wetsontwerp wordt zonder debat en z. h. st. aangenomen. Om 13.40 wordt de vergadering ver daagd tot morgenochtend 11 uur. Aantal deelnemers zoo groot, dat het beperkt moest worden prof. Van Poelje Telegram aan het Prinselijk Paar MAASTRICHT, 8 Aug. - He denmiddag is ten stadhuize te Maastricht de eerste Nederland sche kunstweek geopend, die door het departement van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen is ge organiseerd, in navolging van de Belgische kunstweken, die in Bel gië reeds gedurende vier jaren met groot succes worden gehou den. Een groot aantal buitenlanders, voor een groot deel kunsthistorici, leeraressen en leeraren, studenten, museumbeheerders, artisten, maar ook leeken bleken in België aan deze kunstweken deel te nemen en ook de deelnemers aan deze eerste Nederlandsch kunstweek zijn uit dezelfde groepen samengesteld. Deze kunstweek sluit bovendien i op de Belgische, die eergisteren geëin digd is en dank zij de goede samenwer king tusschen de Nederlandsche en Bel gische organisatoren zijn de laatsten er in geslaagd vele tientallen deelnemers aan de Belgische kunstweek te doen deelnemen aan de eerste Nederland sche. die. wat betreft de belangstelling, reeds voor den aanvang een succes mag heeten. 130 deelnemers uit zestien ver schillende landen hebben zich heden te Maastricht verzameld en eeniga tiental len meer hadden zich opgegeven, doch werden afgewezen, omdat de leider van de Nederlandsche kunstweek, dr. J. K. van der Haagen van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen voor de eerste maal de deelneming niet te èroot wilde maken, gezien de er varing. welke men in ons land nog moet opdoen. In de raadszaal van het fraaie Maas- trichtsche stadhuis is de kunstweek ge opend door prof. dr. G. A. van Poelje, secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. die zijn groote vreugde uitsprak over de belangstelling, waarin de Ne derlandsche kunstweek zich mag ver heugen. Niet alleen zullen de deelne mers kennis maken met Nederlandsche monumenten, die het resultaat zijn van tal van Europeesche cultuurstroomin gen. maar bovendien zal getracht wor den hun iets hij te brengen van den geest van het Nederlandsche volk. waardoor deze cultuuruitingen eerst goed begrepen en doorvoeld kunnen worden, wat vooral sterk het geval is met de Nederlandsche schilderkunst- Ook het Nederlandsche landschap zul len zij leeren kennen, zij het ook enkele aspecten er van. Deze kunstweek begint in Maastricht, de poort, waardoor christendom en cul tuur ons land zijn binnengekomen, een oude stad. rijk aan monumenten en bovendien een goede overgang vormend voor hen, die de Belgische kunstweek hebben medegemaakt, omdat hier nog zeer veel verwant is aan België, al draagt het reeds een eigen karakter. Spr. brengt bijzondpren dank aan den directeur van de Belgische kunstweek, den heer Paul Montfort. die in zoo be langrijke mate heeft bijgedragen met de door hem opgedane ervaring tot het or- eaniseeron van deze Nederlandsche kunstweek. Met vreugde kon spr. dan ook mede- deelen, dat het H.M. de Koningin hepft behaagd den heer Montfort te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Deze medpdeeling 'werd met luid ap plaus begroet. De heer Montfort dankte ontroerd voor deze onderscheiding en sprak te vens woorden van dank. namens alle Fransch sprekende deelnemers voor de hartelijke ontvangst te Maastricht. Namens alle deelnemers, die zich van de Duitsche taal bedienden, dankte prof. dr. ing. R Rtumpf van de Technische Hochschulp te Aken. Namens alle deelnemers van de En- gelsch sprekende groep, dankte de heer A. Preston Pearce voor de hartelijke ontvangst. In de vestibule van het raadhuis wer den de deelnemers ontvangen door het gemeentebestuur van Maastricht en sprak de burgemeester, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich. woorden van welkom. Met autobussen vertrok men vervol gens naar het fort Sint Pieter, waar het avondeten werd gebruikt. Op voorstel van den heer Montfort werd een dronk ingesteld op Prinses Irene en de overige leden van het Koninklijke Huis. terwijl aan het Prinselijk Paar te Soestdijk het vol gende telegram werd verzonden: „De deelnemers aan de eerste Ne derlandsche kunstweek uit zestien landen zoojuist door prof. van Poelje geopend, bieden oprechte geluk- wenschen aan met geboorte Prinses; nomen sit omen. w.g. algemeen lei der. van der Haagen. De deelnemers wandelden hierop naar de stad terug, waar men na het vallen der duisternis aankwam, nadat onder weg de fraai verlichte resten der oude bolwerken bewonderd waren. AMSTERDAM. 8 Aug. De offi cier van justitie mr. Bosch requi- reerde vandaag tegen een 25-jarigen boekbinder, die voor de vacantieka- mer der rechtbank terecht stond wegens diefstal een gevangenisstraf van twee .jaar. Op 14 Mei j.l. is ingebroken in een woning aan het Hendrik de Kcyserplein Toen de bewoners thuis kwamen troffen zij iemand in de woning aan. die onmid dellijk het hazenpad koos. Het gelukte niet om hem te arresteeren. later reken de de politie, die in de woning vinger afdrukken had gevonden, een man in. die al eens eerder met de justitie had kennis gemaakt en wiens vingerafdruk ken zich in het archief van den dacty- loscopischen dienst bevinden. Naar het oordeel van inspecteur H. J. Regenboog is er overeenkomst tusschen de in de woning aangetroffen afdruk ken en die op de kaart in het archief van de recherche. De bewoners van het huis aan het Hendrik de Keyserplein. die een gouden horloge en een bedrag van f 25 vermis ten, verklaarden voor de rechtbank, dat zij aanvankelijk dachten, dat de jonge- CRITIEK OP HET SYSTEEM VAN HUREN VOOR PLAATSELIJKE COMMANDANTEN Uit het eindverslag van de commissie van rapporteurs inzake de verhooging van de defensiebegrooting 's-GRAVENHAGE. 8 Aug. Aan het eindverslag van de commissie van rap porteurs over het ontwerp van Wet tot wijziging en verhooging van de Defen siebegrooting voor 1939 ontleenen wij het volgende: Bij de overweging van dit wetsont werp in de afdeeiingen verklaarden zich vele leden zich te kunnen vereenigen met de opvatting, dat de huidige inter nationale toestand er toe noopt, thans reeds over te gaan tot den aankoop van geschut, van voorraden voor dp Inten dance, e.d., hoewel volgens de aanvan kelijke planen zoodanige maatregelen pas in de volgende jaren zouden wor den genomen. Deze leden waren den minister voorts erkentelijk voor diens meermalen ge geven verzekering, dat wordt gestreefd naar een zoo zuinig mogelijk beheer van de aanzienlijke bedragen, welke ons volk ten bate der defensie beschik baar moet stellen. Niettemin achtten zij de ongerustheid, welke o.a. bij het laat ste defensiedebat in de Tweede Kamer te dien aanzien van meer dan een zijde tot uiting is gekomen, niet ongegrond Zno oordpplden Zif het. om althans een voorbeeld te noemen, niet rationeel, dat nu al gedurende vier maanden o.a. voor plaatselijke commandanten automobie len in huur zijn genomen, waarvoor een bedrag van circa f 300 per maand wordt betaald. Dat het in zulke gevallen efficiënter zou zijn, voor dat doel auto's te koopen, ligt huns inziens voor de hand. Ten ein de nu aan zoodanige.bezwaren tegemoet te komen en ter bevordering van een doeltreffend financieel beheer in het algemeen, gaven de hier aan het w'oord zijnde leden in overweging de aanstel ling van eenen of meer deskundige con- troleur(s), a l'instar van de vroegere bezuinigingsinspecteur. Deze leden waren wijders van oordeel, dat van de gelden, door ons volk opge bracht of op te brengen, bij de onder scheidene aanschaffingen voor leger en vloot een zoo groot mogelijk deel in ons land dient te worden besteed, vooral met het oog op de bestrijding van de werkloosheid. Hetgeen de minister te dier zake in de Tweede Kamer heeft be toogd, had hen niet geheel bevredigd. Gaarne stelden zij daarbij voorop, dat zij mot voldoening kennis hadden geno men van de medode.eling. dat binnen kort een belangrijke opdracht, en wel voor den aanmaak van vliegtuigen bin nenslands zou worden geplaatst. Ten zeerste zouden zij het echter be treuren, zoo voor den aanmaak van een ander deel der alsnog benoodigde vlieg tuigen de gelden in den vreemde zouden worden besteed. Tndien de plannen voor het hier bedoelde type, in Nederland nog niet in voldoende mate tot ontwik keling mochten zijn gekomen, vindt dit. naar hun gevoelen, zijn oorzaak in on voldoend of niet tijdig georganiseerd overleg van de landmacht met de Ne derlandsche industrie, ter bevordering van een. niet te verwaarloozen. werk verruiming. drongen deze leden er bij den minister dan ook op aan. dat deze een weg zou weten te vinden om de laatst bedneldp vliegtuigen ook in het eigpn land door de eigen industrie te doen vervaardigen. Voorts bepleitten deze leden dat de regeling voor de kostwinnersver goedingen zou worden verbeterd, ze ker ten aanzien dergenen, die, ge lijk bij voorbeeld thans bij de Bui tengewone)) O(pmeping) voor Uit wendige)) V(eiligheid) het geval is, zijn opgeroepen onder zoo geheel andere omstandigheden dan die, waarvoor deze regeling aanvanke lijk was bestemd Huns inziens hehooren de normen beter te worden gevoegd naar de maat schappelijke positie en de vaste ver plichtingen van de oudere personen, die thans onder de wapenen zijn geroepen. In do laatste maanden hebben deze opgeroepenen namelijk in het belang van het gchcele volk zware offers ge bracht. weshalve zij, naar de mcening van de hier aan het woord zijnde leden, reeds hierom aanspraak kunen maken op extra-vergoeding. Eenige leden bepleitten, andermaal de invoering van den algemeenen dienst plicht. huns inziens de eenig juiste op lossing van het defensievraagstuk. wat betreft het ter beschikking hebben van de noodige manschappen. man, die met zooveel spoed het huis verliet een vriend van hun zoon was. „Ik was het tenminste niet." merkte verdachte op, die ter zitting zijn on-' schuld volhield. De verdediger mr. A. B. Gomperts achtte het bewijs niet geleverd. „Er is overeenkomst tusschen de vingeraf drukken. doch is dit een voldoende be wijs?" vroeg mr. Gomperts zich af. PI drong op vrijspraak aan. Vonnis 22 Aug. WILL WEMERMAN OVERLEDEN 'S-GRAVENHAGE. 8 Augustus. - Men schrijft ons; Dezer dagen overleed plotseling op 25-jarigen leeftijd té Den Dolder do let terkundige Will Wemerman. .Wemerman publiceerde verschillende verzen en litteraire bijdragen 'en novel len. Hij werkte een tijdlang samen met Alice Dorell. De tekst voor de litteraire revue „Wonderland" was gedeeltelijk door hem geschreven. Zijn ietwat ironisee- rende geest, die van scherpte en intel ligentie getuigde, verraste telkens die genen, die wisten hoe zwak en lijdend zijn ph.vsieke gesteldheid was. De begrafenis zal plaats vinden mor gen, Woensdagmiddag om halfdrie op. de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. Tragisch geval in het gezin van een werklooze AMSTERDAM, 8 Augustus. Een tragische geschiedenis werd van daag behandeld voor de strafkamer der rechtbank, gepresideerd door mr. A. J. van Royen. Een 25-jarige werklooze arbeider stond terecht wegens het opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toebrengen aan zijn dochtertje, een bahv van acht maanden. Hij zou volgens de tenlastelegging het kind een vuist slag tegen hef linkerriijheen hebben gegeven, waardoor het heentje brak De politie stelde een onderzoek in. De man beweerde, dat hij, toen hij het kind droeg, gevallen was tegen een oude en harde divan, waardoor het heentje brak. Later weer zeide hij, dat het niet on mogelijk was. dat hij na het vallen het kind. dat huilde, in zijn verbouwereerd heid had geslagen. Huilend zat thans de man in de ver- dachtenbank: „Ik heb zeker niet opzet telijk geslagen, ik ben dol op mijn kin deren." De psychiater, dr. S. P. Bakker, schet ste verdachte als een licht debiel man met weinig remmingen, die lichamelijk zeer sterk is en waarschijnlijk zijn eigen kracht niet kent. De officier van justitie, mr. J. W. Bosch, achtte de daad van dezen verdachte bijna onbegrijpelijk. Wel is de man licht debiel, doch hij is zeer zeker aansprakelijk voor het gebeurde. Spr. vorderde een gevan genisstraf van tien maanden. De verdediger mr. Keune schetste de moeilijke omstandigheden waarin verd. en zijn gezin leven. Hij is zeer arm en heeft zelfs geen geld om licht te beta len. In het donker is hij met het kind gestruikeld en tegen den divan geval len. Zelfs als hij de haby daarna een klap heeft gegeven staat nog niet vast, dat het beentje door den klap is gebro ken. PI concludeerde tot vrijspraak. Vonnis 15 Augustus. AMSTERDAM, 8 Augustus. Twee jaar geleden hebben in de Van Eeghen- laan tijdens afwezigheid der bewoners, alleen een lid der familie overnachtte, thuis, twee mannen een doel van het meubilair en huisraad voor een waarde van ongeveer duizend gulden uit een woning weggedragen en op een verhuis wagen geladen. Zij gingen daarbij rus tig en op hun gemak te werk. zoodat de indruk werd gewekt dat een en ander werd verhuisd. Een der mannen kon destijds worden aangehouden, doch zijn medeplichtige was en bleef zoek Vanmorgen kreeg da politie echter een aanwijzing in zekere richting en een 30-jarige man werd aan gehouden en op het bureau Leidschfi- plein opgesloten. De ander zit thans in het Iluis van Bewaring voor een andere zaak. Medio October plechtige herdenking 's-GRAVENHAGE, 8 Augustus. Op 17 October a.s. zal het 125 jaar geleden zijn. dat de toenmalige president van het hooggerechtshof der Vereonigde Ne derlanden. mr. C. F. van Maanen, na mens den Soevereinen Vorst het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht instal leerde. Dit college, dat sinds 1925 te 's-Gra venhage is gevestigd, is de hoogste in stantie voor de militaire rechtspraak en behandelt de appèl-zaken van dc in eer sten aanleg voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch en den Zeekrijgsraad te Willemsoord aangebrachte strafza ken. Voor hoofd-, opper- en vlagofficieren is het Hoog Militair Gerechtshof de eer ste en eenige instantie. Het ligt in de bedoeling ter herden king van het 125-jarig bestaan, een plechtige openbare zitting van het Hoog Militair Gerechtshof te houden. STAATSBLADEN 's-GRAVENHAGE. 8 Augustus. He den zijn uitgegeven Staatsblad no. 679 f. besluit van 2 Augustus 1939, houdende voorwaarden, waaronder een onderne mersovereenkomst in de wollenstoffen- industrie algemeen verbindend kan worden verklaard. Staatsblad no. 679 g. besluit van 2 Augustus 1939, houdende voorwaarden waaronder een ondernemersovereen- komst in het schoenenbedrijf algemeen verbindend kan worden verklaard. Deze hesluiten treden in werking op 10 Augustus 1939.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6