De val van het huis «5taat&Jtc iBsüiichifw Britsche en Fransche protesten te Tokio Mendelssohn Co. CONFERENTIE CIANO- VON RIBBENTROP Nederland-Frankrijk in het Olympisch Stadion Hoe het drama zich voltrok Ouders mishandelen achterlijk knaapje Een gespannen sfeer heerscht te Sjanghai AARZELING VAN ITALIË TE OVERWINNEN? Tsvetkowitsj bezoekt Triëst Een auto slipte Door auto aangereden en gedood Het ongeluk op den weg Arnhem-Ede Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1939 TfET bericht van de aanvraag F1 tot surséance van betaling van het bekende huis Mendels sohn Co, Amsterdamzal in breeden kring verbazing hebben gewektEn niet ten onrechte, want vooral sedert deze firma, welke oorspronkelijk een zuiver Duit schen inslag had, in nauwe samen werking met een onzer grootste bankinstellingen, t.w. de Neder- landsche Handel Maatschappij zich op het syndicaatswezen ging toeleggenheeft de firma in aan zien stellig gewonnen. Dit culmi neerde ten slotte in de naturalisa tie van den thans gestorven leider van dit concern, den heer Mann- heimer. \YJANNEER wij over het syndicaats wezen spreken, dan hebben wij met name het oog op de groote ef fectensyndicaten, welke sedert het jaar 1929 onder leiding van Mendelsssohn Co. werden gevormd, en die vnl. beoog den credieten te verleenen aan crediet- arme staten. Tot dezulken kan men reke nen de in die jaren aan Duitschland ver strekte leeningen, en om bij de meer re cente gevallen te blijven, de leeningen verstrekt, aan den Franschen staat, eerst in den vorm van disconto-credieten en later in langloopende leeningen. Niet onvermeld mogen ten slotte blijven de credieten, verleend aan de Belgische en tie Argentijnsche regeering, zij het dan ook, dat het bij deze om veel beschei dener bedragen ging dan bij de Fransche credieten, waarmede, naar bekend, eeni- ge honderden millioenen guldens ge moeid waren. En het is dan ook waar schijnlijk hiermede, dat het huis Men delssohn Co. zal blijken te zijn vastge- loopen. Het Is een bekend feit, dat een der grootste financieele kunststukjes der Re geering Daladier destijds werd geacht het consolideeren van haar uitstaande vlottende schuld in het buitenland in een langloopende leening ten bedrage van omstreeks honderd millioen gulden, waarvan vijftig millioen in Zwitserland, en in een disconto-crediet van circa ƒ200.000.000.Hoewel het op het eerste gezicht eenigszins vreemd aandoet, dat men van consolidatie spreekt, wanneer het gaat om een disconto-crediet, zoo is deze benaming toch wel juist te achten, omdat de looptijd van deze promessen w. i. w. slechts drie maanden was ge steld. doch de debiteur, i.e. de Fransche Staat, het recht heeft deze promessen tel ken male, dus na elke drie maanden te verlengen. In totaal echter 23 keer, zoo dat zulks practisch zou uitwerken op een langloopende leening van rond 6 jaar. Het merkwaardige geval deed zich ech ter reeds dra na de uitgifte voor, dat het enthousiasme om op deze promessen cre dieten in te schrijven van de zijde der Nederlandsche banken zeer gering was, weshalve de emlttenten, i. c. Mendels sohn Co. Amsterdam, zich bereid ver klaarden, het papier ook aan houders te yerkoopen die voor dat papier geen lan ger interesse hadden dan 3 maanden, de verlenging voor de overige termijnen, aan Mendelssohn overlatende. Dit volkomen overstaggaan van het emissichuis heeft ons destijds reeds zeer gefrappeerd, en het was dan ook om die reden, dat wij schreven, dat het huis Mendelssohn daar ongetwijfeld eerst toe zou zijn besloten, nadat het zich ervan had overtuigd, dit papier op zijn beurt vlot elders te kunnen onderbrengen, resp. dat het over de noodige middelen beschikte om het zelf in portefeuille te houden. En nu mag het tot op zekere hoogte zijn geslaagd, in het buitenland en met name in Frankrijk gegadig den voor dit papier te vinden, omdat dit in guldens luidende papier voor de Fransche banken het risico van den Franc uitschakelde, voor een niet onbe langrijk gedeelte is het daarin echter on getwijfeld niet geslaagd en heeft het het papier zelf moeten opnemen, aange zien ook de Fransche Staat het daar bij niet behulpzaam zal zijn geweest En tot overmaat van ramp kwam daar ten slotte nog de 100.000.000.— 4% conver sie leening bij, waarvan het een maar al te bekend feit was. dat zij een groote mislukking is geworden en Mendelssohn a.h.w. dwong, het niet opgenomen be drag zelf te nemen. Waar de te conver- teeren Fransche spoorwegleeningen, welke per 1 September en 1 October a.s. vervallen, moeten worden betaald uit de opbrengst van ovengenoemde convèrsie- leening, begon de tijd waarop de firma het bedrag ter beschikking van den Franschen Staat moest stellen langza merhand te nijpen. EN nu mag men aannemen, dat zij, w. i. w. met het geheele, niet uit gesleten gedeelte der leening in portefeuille zit. maar daarmede heeft zij nog geen contanten, en hierom toch gaat het in dit geval. Op 'dit punt sluit het drama geheel af, want in deze positie had de firma Men delssohn er natuurlijk tevens een groot belang bij, om den koers dezer leening te steunen, waartoe zij tot 6teed6 groo- tere bedragen genoodzaakt was deze leeningen op te nemen. Dit moest op een déb&cle uitloopen en deze is thans gekomen. Slechts een kalme liquidatie zal houders- van deze stukken, alsmede hen die vorderingen op de firma Men delssohn hebben, voor groote verliezen kunnen vrijwaren. Gaat men met deze stukken smijten, dan is het eind niet te overzien. Het is wel niet noodig te zeggen, welk een gevoelige klap deze débAcle voor het Fx-ansche staatscrediet moet hebben en hoezeer ook het prestige van den huidigen Franschen minister van Fi nanciën hierdoor moet lijden. 1) Een gelukkige omstandigheid achten wij het echter, dat voor zoover wij het geheel kunnen overzien, het Neder- landsch belang bij de firma Mendels sohn niet bijzonder groot moet worden geacht. 1) Dit klinkt dus geheel anders dan de verklaring, welke het Fransche mi nisterie van Financiën heden ter publi catie aan de wereldpers gaf en welke men op pagina één van deze editie vindt. De levensloop van dr. Mannheimer Dr. Mannheimer, die den 19 Septem ber 1890 te Stuttgart werd geboren, werd in 1936 tot Nederlander genatu raliseerd. Men zal zich herinneren, dat deze naturalisatie nog al wat stof deed opwaaien in verband met de activiteit van den heer Mannheimer op finan cieel gebied. De heer Mannheimer was doctor in de rechtswetenschappen, wel ke graad hij behaalde na de voltooiing zijner studiën te Heidelberg. Nadat hij eenigen tijd in het bank- vak in Parijs was werkzaam geweest, kwam hij in den oorlog naar Amster dam als vertegenwoordiger van de Kriegmetall A. G. te Berlijn. Vervol gens werd hij agent voor de Duitsche Rijksbank te Amsterdam, waarna hij in 1920 firmant werd van Mendelssohn. Na dien tijd deed dr. Mannheimer zeer groote zaken, vooral door de -Belgische en Fransche leeningen op korten "ter mijn. Korten tijd geleden is dr. Mann heimer nog in het huwelijk getreden. Man tot twee maanden, vrouw tot zes weken gevangenis straf veroordeeld ZUTPHEN, 11 Augustus. Voor den politierechter, mr. A. H. van der Giesen te Zutphen, had zich vanmorgen een echtpaar uit Hoen- derloo te verantwoorden wegens ergerlijke mishandeling van een achtjarig achterlijk kind. In de dagvaarding stond, dat de ouders den jongen hadden geschopt en geslagen. De 'politierechter merkte op, dat de sobere voorlezing van de dagvaarding door den officier van justitie eigenlijk een resumé is van oen drama zuoals er meer in ons land voorkomen, doch welke over het algemeen uit een doo- delijke angst van de kinderen voor de ouders niet aan het licht worden ge bracht. Het geval, dat hier thans wordt behandeld zoo zcide spr. komt gelukkig maar zelden voor. Het onderzoek had aan het licht gebracht, dat de stiefmoeder het kind had gepijnigd door de vingers van het knaapje tusschen een nijp tang te knijpen. Ook do vader tuch tigde het kind. De blauwe plekkenop het lichaam van den knaap waren een gevolg van het slaan met een riem en den ploer- tendooder. Onder toezicht van de ouders werd een broertje eveneens tot mishandeling van het achterlijke knaapje aangezet. De politierechter, die het onbegrijpe lijk vond, dat deze dingen in 1939 nog kunnen voorkomen, merkte op, dat de ouders van geluk mogen spreken, dat er geen volksgerecht was. De officier van Justitie, mr. W. M. des Tombe, eischte tegen den man drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bonga uit Apel doorn, die in zijn pleidooi in het licht stelde, dat de ouders hun achterlijk kind niet begrepen en niet beseft heb ben. dat hun opvoedingssysteem onmen- schclijk was. deelde mede, dat zij thans ontzetting uit de ouderlijke macht had den gevraagd. Hij bcpleitie een voorwaardelijke ge vangenisstraf. De politierechter veroordeelde de vrouw tot zes weken en den man tot twee maanden gevangenisstraf. BUITENLAND TOKIO, 11 Aug. (Reuter) De raadsman Dodds van de Britsche ambassade heeft bij het Japansche ministerie van buitenlandsche za ken een krachtig protest ingediend tegen de vernieling van twee Brit sche schepen tijdens den luchtaan val op Itsjang Zondag jongstle den. Dodds heeft eveneens ge protesteerd tegen het recente ver zoek van de onder Japansche toe zicht staande voorloopige regee ring van Honan tot overdracht van de aan de Anglo-Chinese Fi nance and Trade Corporation be- hoorende kolenmijnen aan de re geering van Honan. De Britsche consulaire autoriteiten te Sjanghai hebben krachtig gepro testeerd tegen de inbeslagneming van het huis van een te Tsjefoe wo nend bejaard Engelsch echtjaar door het onder Japansche controle staan de gemeentebestuur. De Japanners willen het huis als verblijfplaats voor de soldaten gebruiken. De Fransche ambassadeur te Tokio heeft op het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken geprotesteerd tegen de beschadi ging van het Fransche consulaat te Tsjoenking bij de jongste Japan sche luchtaanvallen, en medege deeld, dat Frankrijk zich alle rech ten ten aanzien van de schadeloos stelling voorbehoudt. Het Japansche consulaat-generaal te Tientsin heeft den Britschen consulgene- raal een formeel schriftelijk antwoord ge zonden, waarin het Britsche protest naar aanleiding van aanslagen op Britsche ge bouwen wordt afgewezen. Het protest was door de Japansche autoriteiten ook reeds mondeling afgewezen. In de nota wordt gezegd, dat de betooging een spon tane uiting is van de gevoelens van het Chineesche volk. De Japansche autori teiten kunnen derhalve de Britsche ver* toogen niet aanvaarden en zich niet in zulk een betooging mengen. Geweldda den zullen echter, naar er aan toege voegd wordt, niet worden toegelaten. De autoriteiten van de Fransch en internationale nederzetting te Sjanghai hebben hun geheele politiemacht gemobi liseerd en laten streng toezicht uitoefe nen om ongeregeldheden te voorkomen ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag van het begin van den strijd bij Sjanghai op 13 Augustus. Sedert Zondag zjjn alle aanvragen tot het houden van vergaderingen afgewezen. Op verschei dene punten zijn versterkingen en prik keldraadversperringen opgericht en pantserwagens patrouilleeren door de straten. Deze maatregelen zullen naar verluidt tot Dinsdag worden gehand haafd. ROME, 11 Aug. (Stefani). De Ita- liaansche bladen noemen de ont moeting van heden tusschen graaf Ciano en Von Ribbentrop te Salz burg een manifestatie van waak zaamheid van de as in den interna tionalen toestand. De Popoio di Ro ma zegt, dat de ontmoeting eenvou dig bedoeld is om gezamenlijk den politieken horizon te verkennen, niet slechts van Europa, doch van de geheele wereld en vooral van het Verre Oosten. Italië wacht met kalmte de resultaten der ontmoeting van Salzburg af. Over het onderhoud wordt uit Londen aan de Matin gemeld: „De twee minis ters zullen de verschillende vraagstuk ken van den internationalen toestand bespreken: Hongarije, Roemenië, Span je, Zuid-Tirol en vooral Danzig en Po len. Wat het laatste punt betreft, ge looft men» dat Ciano bij zijn Duitschen collega op matiging zal aandringen." Do Jour uit de meening, dat de bespreking te Salzburg van grooten invloed zal zijn op de ontwikkeling van het probleem- Danzig en daarmede op de internatio nale spanning. Uit Berlijn wordt aan het Journal ge meld: „De meening dringt zich op, dat de Italianen, ondanks hun trouw aan de as, zich bezorgd toonen over de ge volgen van eeri politiek, die kan leiden tot een oorlog, waarvan het Italiaansche volk het nut zonder twijfel niet zal in zien." De correspondent verklaart er van overtuigd te zijn, dat Von Ribbentrop tot taak heeft de aarzeling van Italië te overwinnen. Dezelfde meening wordt ook geuit door den Berlijnschen corres pondent van de Ordre. TRIEST, 11 Aug. (Stefani). De mi nister-president van Joegoslavië, Tsvet kowitsj, is vanmorgen per vliegtuig al hier aangekomen. Hij werd verwelkomd door den onder-staatsseci-otaris voor de corporaties. Cianetti. Het doel van zijn bezoek is kennis te maken met do stede lijke instellingen van Triëst. Van Zuid-Slavische zijde wordt mede gedeeld, dat dit bezoek niet beteckent, dat een nieuwe richting zal worden in geslagen in de buitenlandsche politiek van Zuidslavië. Deze politiek is en blijft gericht op het handhaven van de neutra liteit van den Balkan. Het bezoek van den minister-president heeft slechts ten doel in zijn functie van leider van de ar beidsorganisaties van Zuidslavië een on derzoek in te stellen naar hetgeen de fascisten in Triëst tot stand hebben, ge bracht UITWIJZING VAN POLEN UIT OOSTENRIJK WEENEN, 11 Aug. (Havas). Voort durend worden Poolsche staatsburgers uit Oostenrijk uitgewezen. Een gewezen officier van het Oostenrijkscho leger, van Poolsche nationaliteit, Adamkiawicz die zeer bekend was. heeft order gekre gen Weenen binnen 24 uur te verlaten. Talrijke huiseigenaren zeggen hun Pool- schen huurders de huur op. „ZIONISTEN MOETEN FRONT VORMEN" GENEVE, 11 Aug. (Reuter). In een rede bij de opening van de wereldcon ferentie der Mizrachi (de orthodoxe vleugel van den wereld-zionistenbond) heeft rabbijn Meir Berlin aangedrongen op staking der samenwerking met de Britsche regeering als tegenmaatregel voor de stopzetting der Joodsche immi gratie in Palestina. Hij drong er bij de Joden der geheele wereld op aan, zich te verzetten tegen de beknotting der historische Joodsche rechten in Pales tina. De Joodsche immigratie in Pales tina, zoo zeide hij, moet voortgaan, on danks alle kunstmatige beperkingen. Alle Zionistische poepen en partijen dienen hun geschillen te vergeten en een eenheidsfront te vormen om de nieuwe politiek der Britsche regeering te bestrijden. Ten slotte deed rabbijn Berlin een beroep op de Joodsche kapi talisten, meer kapitaal naar Palestina te zenden voor de industrieele ontwik keling van het land. NIEUWE INTERNATIONALE JOURNALISTEN-ORGANISATIE VENETIË, 11 Aug. (D.N.B.) De Duitsche en Italiaansche journalisten, vertegenwoordigd door de „Sindicato Na- zionale dei Giornalisti" en het „Reichs- verband der Deutschen Presse" hebben te Venetië een nieuwe internationale journalisten-organisatie opgericht. Deze oiganisatie staat open voor alle journa listen van andere landen, die met gelij ken geest bezield zijn. BINNENLAND Inzittende, die er uit sprong, gedood GIEKERK, 11 Aug. Vanochtend slipte onder Giokerk een auto, ten gevolge waarvan de bestuurder, de heer Dijkstra, bakker te Oenkerk, de macht over het stuur verloor en tegen een paar boomen botste. Een mede-inzittende, die onderweg was opgepikt, de zestigjarige A. van de VV. uit Oenkerk, sprong uit den wa gen. Hij sloeg met het hoofd tegen een boom en was vi'ijwel onmiddel lijk dood. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. Bij K. B. van 8 Augustus 1939, is aan H. Ms. Adjudant, den generaal-majoor- titulair jhr. W. C M. de Jonge van Ellcmeet, van den grooten staf, vergun ning verleend tot het aannemen en dra gen op de uniform van de ordeteekenen van grootkruis der ox-de van Leopold II. Is op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den reserve officier van gezondheid der eerste klas se G. Baarda, van den geneeskundigen dienst der landmacht. ATHLETIEK Interessante landen- strijd te Amsterdam te wachten Geen Osendarp, Butselaar en Wellerdieck E' EN geanimeerd erkeer op ath- letiek-gebied heeft er tusschen Nederland an Frankrijk nooit be staan. Een enkele maal trokken Ne derlandsche athletén naar Frank rijk, omgekeerd was het bezoek nog matiger en toch kunnen zij als gelijkwaardige tegenstanders wor den beschouwd. Frankrijk en Ne derland behooren, wat het peil be treft dat zij bereikt hebben, tot de zelfde klasse. Het was daarom een gelukkige gedachte een landenwedstrijd tus schen beiden tot stand te brengen, welke, dank zij de medewerking van het Amsterdamsche stadion moge lijk is geworden. De ontmoeting van Zondag a.s. is een open strijd. Er zijn nummers die zeker door Frankrijk, andere die even zeker door Nederland zullen worden gewon nen. Gaan wij de samenstelling der ploe gen en de oogenhlikkelijke conditie der verschillende athieten na, dan zijn wij geneigd een kleine overwinning van Frankrijk te voorspellen. Onder normale omstandigheden moe ten de sprintnummers voor onze land- genooten een puntenvoorsprong ople veren, doch veel zal hierbij afhangen van H. Baumgai-ten's conditie. Temeer is zulks van belang, omdat Frankrijk in den negersprinter Valray dit jaar een nieuwe kracht heeft, die tot de beste van Europa behoort. Tijdens den vijf- landenwedstrijd te Brussel werd hij of ficieel tweede achter den Engelschman Sweeney geplaatst, doch vrij zeker was hij daar, ook volgens het oordeel van het Engelsche jurylid, eerste. In elk ge val was zijn tijd daar 10.6 sec, en een athleet van de klasse Osendarp is noo dig, om hem achter zich te laten. Daar entegen kan de 200 meter een dubbele overwinning voor Nederland worden. K. Baumgarten moet den Franschen kampioen op de 400 meter kunnen slaan, doch Marcillac zal op zijn beurt wel te sterk blijken voor den jeugdigen Blok, hoezeer deze zich ook in stijgen de lijn beweegt. De 800 meter zou een der spannendste nummers van het pro gramma zijn, indien Bouman zijn con ditie van 1938 weer terug had. Doch hoe wel hij Maandag j.l. in Londen de 800 meter weer in 1.56.8 liep, is hij de ge volgen van zijn ziekte toch nog niet te hoven en wij vreezen, dat Hansenne zoowel als Leveque nog te snel voor hem zullen blijken. Anders is het op de 1500 meter. Voor het eerst hebben wij op dezen afstand in De Ruyter een athleet van interna tionale klasse, die, naar wij mcenen, te mogen aannemen, sterker is dan de beide Franschen. Daarentegen is Frankrijk weer zeker van de beide eer ste plaatsen op de 5000 meter. Op de 110 meter horden is Brasser de sterkste en een kleine kans is er, dat ook onze tweede man, Hagedoorn, den Franschen kampioen Brison achter zich laat. Op de 400 m. horden is het uitkomen van den Franschen, tevens Europeeschen kampioen Joye onzeker, wel is hij in de ploeg opgesteld, doch er zijn berichten uit Frankrijk, dat zijn deelneming du bieus is, komt hij wel uit, dan is zijn overwinning zeker, doch ook zonder hem is Frankrijk sterker dan wij. Het is daarom, dat de nationale technische commissie van de K. N. A. U. heeft be sloten tot een experiment met onzen 110 m. kampioen Brasser. Wij kunnen er niets bij verliezen en mogelijk zorgt een ras athleet, als de Amsterdammer is, voor een verrassing. Bij het verspringen zal Frankrijk dc beide eerste plaatsen bezetten. Ook hoi hoogspringen is een verloren nummer. Op speerwerpen is Frankrijk steeds zeer zwak geweest, zij het ook, dat het op het oogenblik over eenige betere krachten beschikt Lutkeveld kan hier voor een Nederlandsche overwinning zox*gen. Het kogelstooten wordt een strijd tus schen Noël en De Bruyn. Weinig anders is het met discuswer pen. Ook op dit nummer is De Bruyn 'nt een betere prestatie in staat dan Noël, doch deze laatste is constanter. Het zoovoclste vraagtecken dus. En een vraagteeken ook is hot koge.lslingeren. Houtzager en De Bruvn hebben heiden betere prestaties bereikt dan de beste Franschman, doch of zij deze supprema- tie ook zullen toonen in dezen landen wedstrijd is een open vraag. Tenslotte de 4X100 meter estafette. Nederland is op dit nummer nimmer gelukkig geweest. Tot nu toe is te veel vertrouwd op de kracht van onze sprin ters stuk voor stuk en is de waarde van het deskundig wisselen onderschat, al thans, men heeft niet de methode ge vonden. die tot een uiteindelijk succes kon leiden. Op dit oogenblik is het an ders en wanneer onze estafetteploeg Zondag a.s. al riict de hoogte zal be reiken, waarop het kunnen der athie ten afzonderlijk aanspraak mag maken, wij hebben toch hoop, dat zij zal toonen op den goeden weg te zijn. ZWEMMF.N JENNY KAMMERSGAARD OVER DE OOSTZEE KOPENHAGEN, 11 Augustus. De Deensche zwemster Jenny Kammers- gaard, die gisteravond om 8 uur te Dars is gestart voor een tocht over de Oostzee, kwam vanmorgen om 6.15 uur aan de oostkust van Falster, enkele kilometers ten Noorden van Gedsr, aan. Aan het strand waren duizenden tezamen gekomen, om de koene zwem ster een enthousiaste ontvangst te be reiden. Zij kwam moe, doch volkomen fit- uit het water. BOESMAN STIJGT OP TE LILLE '-GRAVENHAGE, 11 Aug. Zondag a.s. heeft te Lille (N.Fr.) een interna tionale ballonrace plaats om de Coupe des Mines de Bethune. Aan den start van dezen wedstrijd, waarin het erom gaat den grootstcn afstand af te leggen, verschijnen 10 ballons. De Nederlandsche balloncom mandant J. Boesman, voorzitter van do Haagsche Ballonclub, zal ons land ver tegenwoordigen met den 600 cub. m. metenden „Rexona". OSS, 11 Aug. Op den Berghem- scheweg alhier is vanochtend de elf jarige zoon van de familie Smits onder een personenwagen uit Den Bosch gekomen, doordat hij plotse ling achter een melkwagen van daan kwam. De knaap werd ernstig gewond. Nadat liem geestelijke- en geneeskundige hulp was verleend, is hij naar het ziekenhuis overge bracht. Onderweg is het slachtoffer overleden. KINDJE TREKT PAN MET SOEP OM EINDHOVEN, 11 Aug. Het één-jarig kindje van het gezin Bierens uit de Hoogstraat te Waalre trok Woensdag in een onbewaakt oogenblik een pan soep van het fornuis. Het kreeg den gloeien- den inhoud over het lichaampje. Met ernstige brandwonden overdekt is de kleine naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht, waar het gisteren is be zweken. TELEGRAM AAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT BUSSUM, 11 Aug. De heeren mr. I. van Crcfeld, H. Du dok van Heel en architect Ph. Hamers, leden van het dagelijkseh bestuur van de vei'eeniging voor Veilig Verkeer Naarden, Bussum en Omstreken, hebben telegrafisch de aandacht van den minister van Wa terstaat gevestigd op het toenemende aantal verkeersongelukken op den weg van Amsterdam naar 't Gooi en een dringend beroep op hem gedaan tot be spoediging der uitvoering van de ver- keerswerkon en tot het nemen van maatregelen voor uitgebreider politie toezicht H. Ms. O. 19 TE ALEXANDRIE 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. H. Ms. onderzeeboot O. 19, onder bevel van luitenant ter zee 1ste klasse K. van Dongen, is heden te Alexandrie aangekomen. ONS LAND KAN ORANJE NIET MISSEN Moge de naam Irene een profetie zijn van den vrede, waaraan de wereld zoo dringend behoefte heeft Het Alg. Weekblad voor Christendom en Cultuur schrijft: „Nederland hoeft weer een feestweek achter den rug. Ondanks de donkerheid der tijden en do zware zorgen van Re geering en Volk. We hebben dat een oogenblik niogen vergeten voor dat ééne dat een nieuwe loot ontsproot aan den ouden Oranjestam. De feestklokken heb ben alle sombere geluiden overstemd en aller aandacht was gericht op dat heug lijk feit En in de bedehuizen hebben duizenden zich verzameld om God te danken voor den nieuwen zegen dien Hij schonk aan Vorstenhuis en Vader land. Over het heele land wapperde vroplijk de driekleur ter eere van de jonggeboren Prinses. De zorg voor een uitstervend Oranjehuis is verdwenen en vergeten en heeft plaats gemaakt voor algemeene vreugde en dankbaarheid. Want ons land kan Oranje niet missen. En wij deelen de vreugde en de dank baarheid die in ons Vorstenhuis heerecht, van ganscher harte. God geve dat ons jongste prinsesje even voor spoedig opgroeit als onze Prinses Beatrix tot nu toe en binde Vorstenhuis cn Volk steeds nauwer samen tot heil van ons goede Vaderland. Irene heet de jonggeboren Prinses. Irene beteekent Vrede. Zoo heeft ons Prinselijk Paar hun Dochter genoemd. In eexi oorlogzwoelen tijd. Moge het een profetie zijn van den nationalen en in ternationalen vrede waaraan de wereld en ook ons land zoo dringend behoefte heeft God geve het!" NIJMEGEN, 11 Augustus. Naar wij vernemen, is het tweede slachtoffer, de achtjarige G. van Sand uit Nijmegen, die in den nacht van Vrijdag j.l. zwaar gewond werd hij do autobotsing op den weg EdeArnhem tusschen een vracht auto uit Nijmegen en een uit Amster dam, aan de gevolgen overleden. De toe stand van het derde slachtoffer, den heer K. uit Nijmegen, is nog steeds zeer ern stig.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3