TWEE! STUDIEBOEKEN NIEUW PARIJS STADSNIEUWS Nu komen er dilettanten in het Boschtheater Christus verworpen SPORT en KAMPEERARTIKELEN Hoogland's gemeenteraad bijeen r Zal het leekenspel ons verlossen uit de impasse? Garnizoen SCHOENMAGAZIJN EN PEDICUURSALON VAN VAN DE ZUIDWIND GESLOTEN DANK AAN ONZE INFANTERIE Bliksembezoek Van paard gevallen door auto overreden en gedood Machtig verkoops hulpmiddel BESTEL VROEGTIJDIG UW Boekhandel G. G. Veenfintteal Vijf scheidende leden Lugubere vondst bij Terschuur 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1939 T^EEDS meermalen hebben wij ■I*- betoogd, dat er ten aanzien van de bespeling van ons Birk- hovensche Boschtheater nog wel eenige op- en aanmerkingen zijn te maken. Er wordt te weinig ge bruik van gemaakt. dit is, kort gezegd, de groote kwaal. Alle din gen werken wederkeerig op elkaar in en het Boschtheater levert daar het bewijs van. Want omdat dit openlucht-tooneel zoo uiterst wei nig bespeeld werd, kon de belang stelling van den Amersfoorter voor dezen theatervorm ook niet ontwaken. En waar de interesse zoo gering was, durfde ook vrijwel geen enkele tooneelgroep een be speling aanMen was in een impasse geraakt, waar men slechts met groote moeite een uitweg in kon ontdekken Den laatsten tijd schijnt er eenige ver andering ten goede op til te zijn. In ieder geval zijn er enkele personen of instel lingen optimistisch genoeg geweest om tot het geven van een of meer voorstel lingen over te gaan. Wij denken aan de opvoering van „Judith" in het vorige jaar en aan de voorstellingen, welke kort geleden door Arlecchino werden gege ven. Tot ons leedwezen hebben wij zelfs bij deze, toch zeker niet talrijke, bespe lingen een fiasco moeten vaststellen. Een fiasco betreffende de publieke belang stelling in géén geval een fiasco ten aanzien van het spel zélf. Nu heeft Arlecchino ook weinig geluk gehad. Twee van de drie voorstellingen verregenden volkomen. Maar de eerste opvoering vond plaats onder gunstige weersomstandigheden en ook toen was de belangstelling niet zoo groot als zij behoorde te zijn. Amersfoort en het Boschtheater bicken elkaar nog niet ge vonden te hebben! Het Boschtheater, over welke uitnemende kwaliteiten het ook moge beschikken, is met dit al nog lang geen paradijs voor het beroeps- looneel Het is misschien geen kwaad idee, 'dat nu het dilettantentooneel eens aan het woord zal komen in ons Boschtheater. Wij weten, dat onder de Amersfoortsche amateurs goede krachten schuilen en het feit, dat een aantal van hen op a.s^ Zaterdag en Zondag een opvoering zullen ge ven van het spel „Christus verwor pen", zal er zeer zeker toe kunnen medewerken, de publieke belangstel ling voor dit Birkhovensche tooneèl- oord te doen ontwaken. Zou mis schien voor dit theater de victorie moeten komen via het dilettanten- spel? Gezien de ervaringen met het beroepstooneel schijnt het wat opti mistisch deze vraag nu reeds met „ja" te beantwoorden, maar onze hoop is, dat de practijk het goede antwoord in dezen zal geven. De actie om het Boschtheater door di lettanten te doen bespelen is uitgegaan van „Katholiek Amersfoort", dat samen werking heeft gezocht en gevonden met de vereeniging Cultuka en dat op parti culieren steun mag rekenen. De vertolkers der belangrijke rollen voor het spel „Christus verworpen" wer den gevonden in de rijen der plaatselijke Katholieke tooncelvereenigingen, terwijl naast de hoofdrolvertolkers een honderd tal figuranten uit verschillende kringen kon worden gerecruteerd. De Ermelosche kunstschilder W. Adolfs heeft de regie voor dit stuk aanvaard. De heer Adolfs is geen nieuweling meer op dit gebied. Reeds gaf hij openlucht opvoeringen te Voorburg, terwijl onder zijn leiding in Schiedam eenige malen het spel „Eros en Psyche" met succes ging. Het Bijbelsche stuk „Christus verwor pen" heeft tot thema de veroordeeling van Jezus Christus en het speelt zich dan ook voor een belangrijk gedeelte* af in het Sanhedrin (den Hoogen Raad dei- Joden) en het gerechtshof van Pilatus, eindigend met de veroordeeling van Je zus tót. den kruisdood. Dit historische spel zal dus Zaterdag en Zondag in onze stad worden opge voerd. Er is tijdens de repetities hard gewerkt en niet slechts aan het spel. doch ook aan décors en costumeering wordt alle zorg besteed. De regisseur heeft ons gisteren iets naders omtrent de opvoering medege deeld. Zoo zijn er in totaal een 150 medewer kenden, die betrokken zijn uit de plaat selijke R.K. tooneelvereeniging „Ons Genoegen", „Euripides" en „Eigen Kring", terwijl men voorts de medewer king heeft van een aantal dienstplichti gen van het 13c Regiment Infanterie, dat in de Bokkeduinen gelegerd is. Deze militairen zijn afkomstig uit Brabant en zijn vertrouwd geraakt met het tooneel door deelname aan passie spelen etc. Hoewel het dus een bont gezelschap is, kon de. heer Adolfs reeds zijn tevredenheid betuigen over de saamhoorigheid, welke bij de repeti ties gebleken is. „Christus Verworpen" bestaat uit drie bedrijven. Het eerste bedrijf behelst de besprekingen en de veroordeeling van Christus voor het Sanhedrin en speelt zich af in het huis van Kaïphas. Onder het opkomen van de spelers krijgt het publiek gelegenheid gesprek ken af te luisteren, als inleiding tot de vergadering. De twee overige bedrijven na de pau ze verplaatsen ons naar de woning van den Romein Pilatus, een zwak, maar geniaal mensch die in opbouwen- den zin gesteund wordt door Petroniu terwijl Plautus daarentegen invloed uitoefent op zijn zwak karakter. Tenslotte volgt de veroordeeling van Christus. Verplaatsing van 18e R.I. naar Ermelo De kapitein J. J. Koopman van het 21e Regiment Infanterie wordt overge plaatst bij het 18e Regiment Infante rie, teneinde te worden belast met de functie van Hoofd van het mobilisatie- bureau. In verband met de verplaatsing van het 18e Regiment Infanterie naar het garnizoen Ermelo worden de navolgen de officieren en onderofficieren met ingang van 21 Augustus a.s. overge plaatst naar laatstgenoemd garnizoen: Luitenant-kolonel H. Polis, majoor A R. van der Woude, eerste-luitenant J. P. de Lange, adj.-onderoff.-adm. W. Bremer, sergeant-maj.-adm. A. C. van Nes, sergeant-majoor-instr. W. E. de Leu, sergeant-tamboer J. A. Wissing, Als voren met ingang van 28 Aug.: Kapitein P. F. van Dorst en J. J. Koopman, tweede-luitenant A. J. de Gee en A. Kuiper, adj. onderoff. adm. G. Th. van der Waarden en H. J. Friederich, adj. onderoff. instr. H. J. Mulder, J. Heltzel en F. J. H. de Bes ten, sergt. maj. adm. H. P. van Oosten en H. A. Akkermans, sergt. maj. instr. J. G. W. van Kaldekerke en H A. Kra mers, fourier le klasse P. M. Bijleveld, sergeant le klasse J. Knol. B. Ros kam, J. Spruijt en H. B. Molkenboer. Kapitein van het 18e regiment Infan terie C. E. Chivat is benoemd tot officier commissaris in het ressort der IVe Mili taire afdeeling. PERSONALIA Onze stadgenoot de heer J. W. van der Gang, onderwijzer te dezer stede is met ingang van 1 September benoemd tot onderwijzer te Groningen aa,n de Centrale School voor het 7e en 8e leer jaar. STAATSEXAMEN. Na voortgezet examen slaagden voor diploma A, Mej. P. de Groot en de hee- ren E. Italië, en N. Kooreman en voor diploma B, Mej. A. Moerman. Denkt U er aan, dat LANGESTRAAT 56 - TEL. 311S IS WEGENS VACANTIE van 14 tot 18 Augustus f"N TJARE Majesteit de Koningin heeft hl mij opgedragen den onderoffi cieren van 5e. 16e. 18e en 21e Regiment Infanterie en van het deta chement van het 13e Regiment Infan terie Haar dank over te brengen voor de gelukwenschen aangeboden bij ge legenheid van de geboorte van Prinses Irene. Hare Majesteit heeft deze geluk wenschen zeer op prijs gesteld. De Particulier Secretaris van H.M. de Koningin, get.: HEEMSTRA. IT liedje draagt geprononceerd Vandaag een 2-idee, Het staat qua fiets en rijwielplaat In 't teeken van de 2 Twee wielen en twee trappers voert Een rijwiel met zich mee. Wie er het aantaal beenen telt, dat trapt die telt er 2. En bent U met dit „twee-gesprek" Ten deele slechts tevreê, Dan wete U: proces-verbaal Kregen in 2 uur... 2! In Amersfoort werd gisteren 2 uur gecontroleerd, Door 2 werd nog verkeerd verkeerd, 't Verkeerde niet verkeerd! Want honderden gaan door de stad Per trap-velocipé, Een compliment verdienen hier Die honderden (min 2). Zij boden den Rijksambtenaar Met vrij geweten kamp, Wie plaatloos fietst, fietst niet alleen, Loopt óók tegen de lamp!) Al klinkt het op het eerste oor Misschien wat erg naief: Net als een kind heeft d'ambtenaar Het.... „plaatjes-kijken" lief! (Nadruk verboden) PHILIA ZEER OUDE GENEVER f. 3.25. ii ACCA HAVIK41 MADOA TEL.292 De Kunstweek voerde een cosmopolitisch gezel schap hierheen T|E „Kunstweek", die dezer dagen zooveel toeristen heeft doen ge nieten van de schoonheid aan ons land, is ook aan Amersfoort niet onopgemerkt voorbijgegaan. Gisteren, in den vooravond, rol den vijf glazende touringcars over het plaveisel van onze stad en deze wagens vervoerden Let cosmo- politisdhe gezelschap, dat deel neemt aan de kunstweek. Het was jammer, dat 'het toch al zoo korte bezoek zoozeer geken merkt werd door tijdnood. Men had #de gasten omstreeks half zes op de Kamp verwacht, waarvandaan de tocht zou leiden naar de Armen de Poth, doch het was al zeven uur ge worden voordat de toeristen Amers foort binnenreden. Eerst leidde de tocht naar de Poth. In velerlei tongvallen er waren zes tien nationaliteiten vertegenwoordigd - werd de lof van oud-Amersfoort en in het bijzonder van het schilderachtig weggedoken hofje bezongen. Het ge zelschap had echter reeds te veel tijd verloren om lang tusschcn deze eeu wenoude muren te kunnen vertoeven. De visite droeg dan ook duidelijk het karakter van een „bliksem-bezoek". In liet gebouw van het Amersfoorts Kunstenaars Gilde, waar de tocht ver volgens heenvoerde, werden de gasten reeds geruimen tijd verwacht door de bestuursleden Mevrouw Tvdeman-Falck mr. P. J. Rogaar, J. Bezaan, Machiel Brandenburg, F. J. Herman en andere personen. De gasten toonden zic-h har telijk en spontaan en spoedig was er een ongedwongen kameraadschappelij ke stemming. In de gildezaal werd een kopje thee aangeboden en nog nooit hebben 'daar onder de wit gepleisterde gewelven zoo veel buitenlandsche klanken geklonken. Zestien nationaliteiten er waren Engelschen, Franschen, Italianen, Duit- sehers en Polen, Zwitsers er was zelfs een Let Zoo kort kon het bestuur niet duren, of de gastei, vonden gelegenheid om de tentoonstelling, die nu daar gehouden wordt en die te dezer gelegenheid met. groote zorgvuldigheid was samenge steld, te bezichtigen. Maar het duurde ook hier niet lang. vóórdat in tal van talen het sein tot vertrek werd gegeven. Nog even werd een stormaanval onder nomen op het. gastenboek, dat gisteren handteekeningen in serie moest opne men, toen was het Gildehuis weer ver laten de vijf touringcars zetten koers in de richting Doorn RIJTIJDENWET EN RIJTIJDEN BESLUIT In aansluiting op de dankbetuiging betreffende Rijtijdenwet 1936 en Rijtij denbesluit, vestigt de commissaris van politie te Amersfoort er de aandacht van bestuurders van motorbakfietsen op. dat deze vervoermiddelen eveneens vallen onder het. begrip „vrachtauto's", zoodat voor die bestuurders de bepalingen van de Wet en het Besluit evenzeer gelden. Zij behoeven derhalve ook een werk boekje, indien zij gedurende meer dan 12 uur in een week als bestuurder van zoon motorrijtuig werkzaam zijn. EXAMEN Te 's-Gravenhage slaagde voor de Hoogduitsche taal (l.o.) onze stadgenoot de heer A. J. H. Kuylaars. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand Juli werd aan het Rijkspostspaarbank-kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 105.305.90 en terugbetaald 83.284.06. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ22.021,84. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 59. Op den Utrechtschenweg. nabij het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens, is vanmiddag omstreeks twee uur de opperwachtmeester J. F. Kruitwagen, doordat zijn paard schichtig werd en uitgleed, vlak voor een passeerende auto komen te vallen. Hij werd overreden en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het nabij ge legen ziekenhuis de Lichtenberg is overleden. BURGERLIJKE STAND Amersfoort, li Aug. GEBOREN: Cornelis Arnoldus z.v. C. Raats en M. de Kroon; Greta Janny d.v. C. van der Vlies en J. Buiter; Dirk, z.v. G. van Dijk en Y. Blom; Hendrika Petronella d.v. R. van Ouwerkerk en M. J. van Kuyk; Johannes Bernardus Maria z.v. J. J. de Geus en M. E. Ouwens; Willem Alexander z.v. F. G. Insinger en M. A. Guépin. OVERLEDEN: Barta v. Achterberg, 2 j. d.v. M. J. van Achterberg en C. Verhaar. 77I EN handelaar In tweedehandsch ij. auto's begon systematisch te ad- verteeren. met drie advertenties elke week van 60 regels. Wat was het resultaat? Hij verkocht alleen reeds in de eerste 25 dagen van Januari vo rig jaar 51 gebruikte auto's ter waar de van 18.000 gulden. In dezelfde pe riode in 1938: 31 wagens ter waarde van 22.500 gulden. VELDFLESSEN - RUGZAKKEN - TENTEN VELDBEDDEN - PRIMUS - GRONDZEILEN BROODZAKKEN - ZOMER SPEELGOEDEREN Verhuur van tenten LAN6ESTRAAT 35 TELEFOON 4501 Langestr. 33 - Tel. 3232 STANDAARDMARSCH Voor den door „Wilhelmina" te organi 6eeren Standaardmarsch kwam reeds een zeer bevredigend aantal inschrijvingen binnen, terwijl vele vereenigingen en corpsen bericht zonden dat zij zullen deelnemen. In de jury voor dezen marsch hebben zitting genomen de hee- ren: K. H. Broekhof f (voorzitter N.W.F.). Amsterdam; Kapt, Jhr. F. J. A. Calkoen, Amersfoort; Kapt. G. Geleijnse, Achter veld; C. Gijse, Amersfoort; A. A. H. F. van Hemmen (D.B.-lid N.W.F.) Amers foort; J. v. d. Veen, Utrecht. OMTREK Het schijnt nu vast te staan, dat de Lagere Landbouwschool in Hoogland komt Om een subsidie aan het Wit-Gele Kruis fjNDER voorzitterschap van den burgemeester, den heer L. O. U. I. S. Grippeling vergaderde gister middag de raad der gemeente Hoog land. Afwezig was de heer Flos, die bericht van verhindering had inge zonden. Nadat de burgemeester met enkele woorden de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin had herdacht, werd overgegaan tot behandeling van de agenda. 1. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeen te-ontvanger. Op 20 Juni was er in kas 22.639,73. 2. Een besluit van Gedeputeerde Sta ten strekkende tot verdaging van hun beslissing op het raadsbesluit tot over name van den Veenweg. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Reclames schoolgeld en hondenbe lasting. De afhandeling geschiedde volgens het advies van B. en W. 4. Aanbieding van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur van Duist, dienst 1938. De inkomsten bedroegen 1213.39%; de uitgaven S44.40V2. Het batig saldo bedraagt dus 368.99. 5. Aanbieding van de begrooting dienst 1940, betreffende voormeld Arm bestuur. Het saldo van ontvangsten en uitga ven bedraagt 612.99. 6. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. De desbetreffende commissie werd saamgesteld uit de heeren v. d. Hengel, v. d. Pol en de Bruin en adviseerde tot toelating der nieuwe raadsleden. 7. Nadere behandeling van een schrij ven van Rijkswaterstaat te Utrecht, met voorstel van B. en W., inzake grondaan koop voor den aanleg van den nieuwen rijksweg. Besloten werd, den eventueelen be langhebbende een schadeloosstelling van 189.40 toe te wijzen. 8. Nadere behandeling van een ander schrijven van voormelden Waterstaat, met voorstel van B. en W., aangaande de onttrekking aan het openbaar ver keer van eenige gedeelten openbaren weg, evenzeer ten behoeve van den aan leg van bedoelden rijksweg. De raad verklaarde zich accoord met het advies van B. en W. 9. Een schrijven van B. en W. van Amersfoort, met voorstel van B. en W. dezer gemeente, ten aanzien van de overdracht aan die gemeente van het gedeelte van den Hooglandschen weg, tusschen de Bloemendalsche binnen poort en don spoorwegovergang. Ook in dit opzicht ging de raad met B. en W. mee. 10. Afrekening ingevolge de L.O.-wet 1920, met het bestuur van de St. Henri- cusschool, over 1937. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Een afwijzend voorstel van B. en W. inzake subsidie-aanvraag van het Wit-Gele Kruis, afd. Hoogland. B. en W. meenden, een afwijzend advies te moeten indienen, daar zij be zwaar maakten tegen het principe. B. en W. maken namelijk verschil tusschen dekking van een sluitingstekort en een subsidie, die een geraamde rekening sluitend moet maken. Dat zij ditmaal de subsidie afwijzen, aldus de burgemees ter, wil niet beteekenen dat zij een slui tingstekort wanneer dit later mocht blijken te zijn ontstaan niet zou wil len verhelpen. Het raadslid Brouwer bestreed het standpunt van B. en W. en argumen teerde zijn meening aan de hand van verschillende gegevens. Hij constateerde, dat B. en W. niet op de hoogte waren van de moeilijkheden, ontstaan door het aanstellen van een nieuwe zuster voor het wit-gele kruis. De heer de Bruin meende bezwaar te moeten maken tegen het principe van B. en W. om als het ware een toekom stige dekking van tekorten in het voor uitzicht te stellen. Dit zou een prece dent kunnen scheppen, waarop even tueel gespeculeerd zou kunnen worden. De voorzitter herhaalde liever met exacte cijfers dan met ramingen te maken te hebben. Wethouder Sandbrink stelde voor nu hij de verschillende uiteenzettingen had eehoord, een tweede verzoek van het Wit-gele kruis af te wachten, even tueel ter beschouwing van meer ge gevens. De burgemeester deelde mede, het afwijzend advies dat berustte op verkeerde gegevens als ingetrokken te beschouwen. Besloten werd de 200.— subsidie nog te verleenen. 12. Een voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordening op de inning van leges ter secretarie. Aangenomen. 13. Een voorstel van B. en W. tot wij ziging van de begrooting dienst 1939, in verband met de verplichte invoering van hot gezinspersoon-kaartenstel. Aangenomen. 14. Aanbieding van 'de gemeente-reke ning, dienst 1938 en benoeming van een commissie van onderzoek. Deze rekening leverde een batig sal do op van 4840,46. De heeren Flos. v. d. Hengel en v. d. Pol namen hun benoeming tot lid van de commissie van onderzoek aan. Bij de rondvraag uitte het raadslid Brouwer zijn verwondering over het feit, dat door de firma van Vollenhoven tijdens de verbouwing een weggedeelte verlegd kon worden, zonder den raad er in te kennen. Inderdaad schijnt hier een formaliteit over het hoofd te zijn gezien, in de haast van het werk, doch de raad besloot geen spijkers op laag water te zoeken. Belangrijk was de mededeeling van den burgemeester, dat het nu vrijwel vast staat, dat de Lagere Landbouwschool in Hoogland ge vestigd zal worden. Het scheen, dat Amersfoort de uitverkoren plaats zou worden. De minister schijnt echter zijn standpunt gewijzigd te hebben, en Hoogland wacht nu nog slechts op het advies van Gedepu teerden. Aan het slot der vergadering wijdde de heer Grippeling woorden van dank aan de heeren Smink, Kok, Wern- sen, Brouwer en Kuijer, die nu de raad gaan verlaten. Hij memoreerde met waardeering de goede samenwerking, die er steeds heerschte in don raad. In het. bijzonder richtte hij zich tot der» heer Smink, oud-wethouder en eenige malen waarnemend burgemeester, die in laatste functie den lieer Grippeling ook op 11 September 1930 den ambts keten mocht omhangen. Met enkele woorden dankten vervol gens de scheidende raadsleden. GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 11 t/m Donderdag 17 Augustus, vertooning van de film „Je kunt 't toch niet meenemen." lederen avond 8.15 uur. Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Vrjidag, Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2.30 uur ma- tinée. Maandag en Dinsdag 2.30 uur jeugdvoor stelling met „Kazan Triomfeert". CITY-THEATER. Van Vrijdag 11 Aug., Maandag 14 Aug. vertooning van „Ka meraden van de straat", lederen avond 8.10 uur. Zaterdag 6.00 en 8.30. Zondag 1.45. 4.00, 6.15 en 8.30 uur. lederen middag 2.30 uur matinée. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Vrijbuiters van het Westen", en „Gevangenen der Yrijheid", STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor all* meisjes lederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. A.K.G. Tantoonstelling 10—6 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wferstraat 2. PiHaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85. CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. SOESTER- KWARTIER. lederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst, afd. Soesterkwartiar. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. Geopena dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en 1.308 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. Oranjetentoonstelling. BOSCHTHEATER, BIRKHOVEN. 12 Aug. en 13 Aug. opvoering van Christus Verworpen, resp. aanvang om 3 uur en 2.30 uur. BARNEVELD, 10 Augustus. Bra menzoekers hebben vanmorgen te cir ca 12 uur op de berm van den grooten verkeersweg Amersfoort Apeldoorn nabij Terschuur een afschuwelijke vondst gedaan. Zij stuitten bij hun speurtocht door de struiken op een koffer en toen zij dezen openden von den zij het deerlijk verminkte lichaam van een vrouw, waaraan hoofd en le dematen ontbraken. Zij waarschuwden onmiddellijk den burgemeester van Barneveld, den heer J. Westrik, die zich vergezeld van den gemeenteveldwachter, en van een ma joor der rijksveldwacht, naar de opge geven plaats begaf om het eerste on derzoek te leiden. Ook werd het par ket te Utrecht in kennis gesteld. De subst. officier jhr. mr. J. E. VV. Quarles van Ufford heeft zich direct naar Bar neveld begeven. De koffer met inhoud is naar Utrecht opgezonden. De burgemeester van Barneveld ver zoekt ons mede te deelen, dat zij, die inlichtingen kunnen verstrekken, ver zocht worden zich zoo spoedig moge lijk tot hem te wenden. Naar wij nader vernemen is dit in derdaad één van de meest lugubere vondsten, die de laatste jaren ter ken nis van de politie zijn gekomen. De koffer is van een normaal hut koffermodel, terwijl naast het 'lichaam nog eenige vrouwenkleeren werden ge vonden. Wellicht, dat de justitie daar in een aanknoopingspunt voor haar onderzoek zal kunnen vinden, hoewel uit den aard van de zaak dit onder zoek uiterst moeilijk zal zijn, daar concrete gegevens natuurlijk totaal ontbreken. Naar schatting moet het slachtoffer ongeveer veertien dagen geleden ge storven zijn, doch voor zoover op dit oogenblik bekend is, wordt er de laat ste veertien dagen in Nederland geen vrouw van tusschen dertig en veertig jaar, zooals de overledene geweest moet zijn, vermist en ook is geen en kele misdaad, waarvan dit het slacht offer zou kunnen zijn, bekend. Moge lijkerwijs slaat men hier dus voor een misdaad, die buiten onze grenzen ge pleegd kan zijn, waarna de daders het stoffelijk overschot bij Terschuur langs den weg hebben verstopt. Bij het onderzoek door de justitie is hedenmiddag gebruik gemaakt, van een politiehond, zonder eenig positief resultaat evenwel. UTRECHT, 11 Augustus- Bij het lijk, dat gisteren in een koffer bij Terschuur is gevonden, heeft men ondergoed aangetrof fen, waarin met oostindische inkt het waschnummer 273 was ge merkt. De Officier van Justitie te Utrecht verzoekt allen wasch- inrichtingen dringend hem de na men van de cliënten met dit waschnummer 273 mede te deelen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5