HET MOORDRAADSEL VAN TERSCHUUR OPGELOST Amsterdamsch zeeman cXaat&.tv (Bohkhim Het drama van den „witten oorlog" vermoordde zijn vrouw Het waschnummer op het ondergoed der vrouw gaf de justitie het goede spoor Dader in Indië gearresteerd Opname van S.D. ministers een fout Ontploffing eischt een doode Zijn eigen muntmeter gelicht De plannen der as-partners Roemeensch-Turkschf samenwerking Synagogen geplunderd in Slowakije Wereldgebeuren Danzig is niet het eenige gevaarlijke probleem in de Europeesche politiek Een Engelsche stem over Mendelssohn en Co. Oorlogsbodems naar Singapore De jonge democraten steunen Roosevelt stadsnieuws"] Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 "IVT AAR wij vernemen heeft het justitieel onderzoek inzake de lugu- bure vondst onder Terschuur, waarvan wij Vrijdagochtend mel ding maakten, reeds succes opgeleverd. Binnen zeer korten tijd is de justitie er in geslaagd te ontdekken, waar de moord op de onge lukkige vrouw is gepleegd en wie de bedrijver van deze gruwelijke daad is geweest. Alleen was de justitie niet in de gelegenheid, den dader te arresteeren, omdat hij zich buitenlands bevond. Hij is na melijk hofmeester op een van de passagiersschepen die op Indië varen. Bij zijn aankomst te Semir ang is de man echter onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. Door de mededeelingen van den buurman is vrijwel vast komen te staan, dat de hofmeester zijn vrouw in koelen bloede heeft ver moord, het lijk In stukken heeft gesneden en de romp in den kof fer heeft gepakt. Dezen koffer heeft hij in een auto geladen, waar na hij met de auto dat is ook komen vast te staan naar De venter is gereden- Rijdende van Amsterdam naar Deventer heeft hij, op een stil plekje aan den Vrijdagavond publiceerden wij een verzoek van den officier van jue-titie te Utrecht aan alle was- scherijen in Nederland, om hem mede te deelen de namen van cliënten met het waschnummer 273, aangezien in den koffer ondergoed was aangetroffen, waarin met Oostindische inkt dat waschnummer was gemerkt. Tal van wasscherijen in den lande hebben aan stonds aan dit verzoek gevolg gegeven, en dank zij de inlichtingen, welke al dus ten parkette zijn binnen gekomen, ie' het mogen gelukken dit aanvankelijk zoo uiterst raadselachtige geval tot vol komen klaarheid te brengen. Zen aangifte Het bleek wel, dat er tal van wasch nummer s 273 zijn in den lande, doch een van de Amsterdamsche wasscherijen, die eveneens aan den oproep van de Justitie gehoor gaf. gaf daardoor den sleutel voor de ontsluiering van het raadsel. In den loop van Vriidag 11 dezer namelijk deed een Amsterdamsch ingezetene aangifte bij den burgemeester van Barneveld. dat hü sinds een dag of veertien zijn zuster vermiste, waarbij hij de veronderstelling uitte, dat de vermoorde vrouw wel eens zijn zuster zou kunnen ziin. Die veronderstelling werd al heel spoe dig werkelijkheid, toen een van de Am sterdamsche wasscherijen denzelfden naam opgaf, als de naam van haar cliënt die waschnummer 273 had. Maar in ieder geval, door den tip, dien de Bar- neveldsche politie aldus had gekregen, kwam zij op een spoor, dat zou blijken het goede te zijn. De aangever vertelde den burgemeester van Barneveld, dat zijn zuster gehuwd was met een zee- roan, een hofmeester op een van de In dië-booten, doch dat de verhouding tus schen de beide echtelieden den laatsten tijd wel wat te wenschen overliet. Onderzoek te Amsterdam DEZE wetenschap was voor de Barneveldsche politie aanleiding zich naar Amsterdam te begeven, ten einde een onderzoek in te stellen in de woning van het echtpaar, daar een dergelijke huiszoeking waarschijn lijk, als ten minste dit spoor juist was, wel meer aanwijzingen zou kunnen opleveren. Men zocht contact met dc Amsterdamsche justitie en recherche, in samenwerking waarmede in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een huiszoeking werd gedaan in de woning van het echtpaar. Deze huiszoeking bracht inder daad de ontsluiering van het raad sel, want in het huis werden bloed sporen gevonden welke duidelijk maakten, dat hier in dit perceel niet lang geleden een moord moest zijn gepleegd. Bovendien werd in het huis nog eenig damesondergoed gevonden, dat eveneens het wasch nummer 273 droeg, en dit feit maak te als (het ware de zaak rond. Het stond na deze vondst wel vast, dat de vrouw, die in dit huis had ge woon, vermoord was geworden, en dat het lijk, dat onder Terschuur in den koffer was gevonden, het lijk van deze vrouw moest zijn. De kring van aanwijzingen had zich gesloten. Buurman hielp met den koffee IN de derde plaats meldde zich dien nacht nog een buurman van de echtelieden bij do politie met de verklaring, dat hij ongeveer veertien dagen geleden den heer des huizes had geholpen met het transporteeren naar buiten van een zwaren koffer, een hut koffer. Hij wist natuurlijk niet, wat zich in dien koffer bevond, doch dit transport was heelemaal niet iets bij zonders, omdat de man, zooals gezegd, hofmeester was op een van de Indië- vaarders, en dus geregeld, als hij moes: uitvaren, met koffers <le deur uit ging. De burman heeft due op dit feit geen verder acht geslagen, doch begon zich een en ander te herinneren, toen hij van de vondst te Terechuur las. grooten rijksweg onder Terschuur den koffer met den luguberen in houd ter zijde van den weg in het kreupelhout gedeponeerd, waarna hij zijn weg heeft vervolgd, in de hoop, dat hij daarmee de sporen van zijn afschuwelijke misdaad had uitgewischt. De hofmeester naar Indië WEINIG zal hij hebben kunnen vermoeden, dat de waschnum- mers opdiet ondergoed den speur ders der justitie een aanknoopingspunt zouden geven tot ontraadseling van do misdaad in zoo korten tijd als nu het geval is geweest. Benige dagen na den moord is de ver moedelijke dader als hofmeester aan de „Johan de Witt" aangemonsterd, en met dit schip naar Indië vertrokken, waar schijnlijk in de stellige verwachting, dat zijn misdaad zoo geruimeri tijd ver borgen zou blijven, dat het groote moei te zou kosten om haar, na eventueele ontdekking, te reconstrueeren. Doch de Amsterdamsche justitie, tot wier arbeidsterrein deze moordzaak nu behoort, heeft zich aanstonds telegrafisch in ver- binding gesteld met de justitie in Indië met verzoek den hofmeester onmid dellijk na aankomst te arresteeren, terwijl tevens aan den gezagvoerder van het schip radio-telegrafisch een dergelijk verzoek is gedaan Hoewel het onderzoek in deze zaak dus zeer spoedig succes heeft gehad, is het de justitie tot nog toe niet mogen gelukken de ledematen en het hoofd van de onge lukkige vrouw op te sporen. Waar deze verborgen zijn, is tot nog toe niet ontdekt. Vlak voor het ter perse gaan van ons blad vernemen wij, dat de hofmeester op telegrafisch ver zoek van de Airisterdamsche jus titie te Semarang is gearresteerd. Oordeelt de R.K. Residen tiebode De Residentiebode (r.k.), welk blad van den aanvang af tegen deelne ming van sociaal-democraten aan een kabinet heeft gewaarschuwd, blijft het verschijnen van de S.D.A.P. in de regee ring om principieele redenen betreuren: „Wij blijven de z.g. ideeën-verandering van de S.D.A.P. als zuiver opportunis tisch beschouwen en zien geen enkel motief waarom deze bij veranderde om standigheden niet weer even licht in de oude richting zou terugslaan. In te veel gevallen duikt tegen woordig bij uitlatingen van S.D.A.P.- zijde de uitdrukking op, dat zij „onder de huidige omstandigheden" met diver se voorstellen kan meegaan. In deze woorden ligt 'n belangrijke beperking en ze laten den weg voor terugkeer naar afbraak der defensie open zoodra deze huidige omstandigheden niet meer be staan. De heer Koos Vorrink hield dezer da gen een redevoering, waarin de schuld voor de „vroegere" kloof tusschen Socia listen en Oranje geweten werd aan hen, die ons Koningshuis te veel in den strijd tegen de S.D.A.P. betrokken hebben. Dat is de zaak wel op „meesterlijke wijze omdraaien"! Nu zullen wij straks wel licht ook te hooren krijgen, dat de kerk schuldig is aan het anti-godsdienstige en anti-christelijke in de S.D.A.P., omdat zij God en godsdienst in den strijd tegen de atheïstische S.D.A.P. heeft „ge mengd"! Het Volk geeft nu ook weer aan ande ren de schuld voor het wegblijven der S.D.A.P. uit de vroegere regie-ringen, wanneer het schrijft- in het blad van Woensdagavond: „Jarenlang hebben de politieke verhoudingen de sociaal-demo craten het dragen van verantwoordelijk heid in He landspolitiek belet. De schuld lae bij hen. die te lane de verwezenlij king van eigen opvattingen en program uit den weg zijn gegaan." Ook dit noemen wij eenvoudig een verdraaien der feiten. En het wekt geen vertrouwen, dat de S.D.A.P. de erkenning van principieele dwalingen omzeilt. Het is geen garan tie, dat die dwalingen niet nog worden beleden of later weer zullen worden omhelsd. Na alles wat er was gebeurd kon wel licht de heer De Geer niet anders meer handelen dan hij nu deed. Intusschen hebben zij, die voor deze oplossing heb ben geijverd, er anderen naar toe ge jaagd en deze hebben verwerkelijkt, in verschillenden graad een ernstige ver antwoordelijkheid op zich geladen. Men heeft, het feit nu te aanvaarden; het is de triomphdag voor de S.D.A.P.: de toe komst zal moeten uitwijzen of Neder land het paard van Troje heeft binnen gehaald. De groote vraag zal zijn of minister De Geer den invloed van de soc. minis ters binnen de perken cn in redelijke banen zal weten te houden. Naar onze maening is het voor He R.K.S.P. een voordeel, dat niet zij deze formatie heeft hoeven te doen. Den heer De Geer zal men hierover niet te zeer lastig mogen vallen. Hij heeft volgens zijn eigen inzichten op gebied van het Parlement en Kabi net, zeker naar beste weten en best vermogen een oplossing gezocht en ge bracht en zich niet verdiept in defini ties van nationaal parlementair extra- palementair enz. kabinet. Wij moeten afwachten wat de toe komst brengt. Zeker ware een nog lan ger voortduren van de kabinetscrisis een hoogst bedenkelijk verschijnsel ge weest, maar indien onze weinig optimis tische verwachtingen zouden worden bewaarheid, dan kunnen helaas met de verantwoordelijkheid voor het gebeur de, niet ook de fatale gevolgen door het geheele Nederlandsche volk op den hals der daaraan schuldigen worden geschoven." Vijftigjarige kuiper het slachtoffer ROTTERDAM, 12 Augustus. Vanmorgen halftien heeft te Rotter dam een ontploffing in een fabrieks- ketelhuis den dood van een circa vijftigjarigen kuiper tengevolge ge had. Op dat tijdstip was de kuiper E. B. de Vin uit de Paradijslaan te Rotterdam, werkzaam in het ketelhuis van de N.V. A. F. G. Avis en H. H. Roelofs Heyr* mans N.V. oliehandel en teerproducten, Boompjes 103. Het pefsoneel hoorde een geweldige ontploffing in het op de bin nenplaats uitkomende ketelhuis, waar van de deuren gesloten waren en on middellijk daarna stond het ketelhuis in lichte laaie. Met drie stralen van de fa- brieksbrandweer en hulp van slangen wagens 23 eh 24 werd het vuur bedwon gen. Toen men in het ketelhuis kon doordringen, vond men in een hoek het totaal verkoolde en verminkte lijk van den kuiper. Naar de oorzaak van de ont ploffine wordt een diepgaand onderzoek Ingesteld. En van het geld goede sier gemaakt AMSTERDAM, 12 Aug. Het lich ten van muntmeters door onbevoeg den is een dagelijksch bedrijf gewor den. Dat iemand zijn eigen meter licht, is minder gewoon. In de sectie van het bureau Stadhouderskade had een man, naar de politie ter oore was gekomen, zich aan dit feit schuldig gemaakt. Hij had zich ze ven gulden ten nadeele van de ge meente toegeëigend en was met dit geld aan den zwier gegaan. Toen hij gisteravond dronken thuiskwam, wachtte hem daar de politie op. Na dat hij op het bureau eerst rustig zijn roes had mogen uitslapen, bekende hij vanochtend bij ziin verhoor, dat hij inderdaad het geld uit den munt meter had genomen. Een initiatief op den Balkan mogelijk geacht SALZBURG, 12 Aug. (D.N.B.) Nu de langdurige besprekingen van gister middag hebben von Ribbentrop en Ciano zich naar Sankt Wolfgang bege ven, waar zij in hel bekende hotel „lm Weissen Roessl" aan de Wolfgangsee het avondmaal gebruikten. Vervolgens begeleidde minister von Ribbentrop zijn Italiaanschen gast terug naar 2ijn hotel te Salzburg. Havas voegt hier aan toe. dat graaf Ciano weigerde iets te zeggen aan de journalisten, die voor het hotel op hem wachtten. Te Sankt Wolfgang hebben dansgroepen Beiersche en Ooostenrijk- sche volks dansen voor de ministers uitgevoerd. De Italaansche pers kenmerkt de onL- moeting tusschen Von Ribbentrop en Ciano als een normale gedachtenwisse- ling voor een normale bestudeering van den toestand. De internationale toe stand, zoo zegt zij. laat niet na, be zorgdheid te wekken, doch hij is niet zoo ernstig, dat buitengewone ongerust heid behoeft te bestaan. De Essener National-Zeitung schrijft, dat men in het bezoek van Ciano aan Von Ribbentrop geen sensatie moet zien Het blad noemt het vanzelfsprekend, dat de verantwoordelijke mannen der beide naties zich voortdurend en vve- derkeerig op de hoogte houden, gezien het feit, dat Duitschland en Italië steeds en overal gemeenschappelijk optreden. De Angriff verklaart, dat de kwestie van de herziening der territoriale bepa lingen der vredesverdragen een der punten is, welke te Salszurg besproken worden, en dat een duurzame vrede afhangt van herziening der verdragen van Trianon en St. Germain, „welker verwezenlijking zeker kan worden ge acht". Men heeft zich te Berlijn zeer terughoudend getoond over het be zoek van den Hongaarschen minis ter graaf Csaky aan von Ribben trop en men spreekt categorisch te gen. dat Hitier een bezoek aan Boe dapest zal brengen. De uitlatingen van de Angriff wettigen evenwel de veronderstelling, dat op den Balkan initiatieven van de as-mo- gendheden niet uitgesloten zijn. Tusschen het door Duitschland be schermde Slowakije en Hongarije, dat de vriendschap der as-mogend- heden geniet, zijn de betrekkingen voortdurend zeer gespannen ge weest. De moeilijkheden zouden ieder oogenblik interventie kunnen rechtvaardigen. ISTANBOEL, 12 Aug. (Havas). Ko ning Carol van Roemenië is op zijn kruistocht te Istanboei aangekomen. Hij heeft een onderhoud gehad met den Turkschen president, Ismet Ineu- noe, die ujt Ankara was overgekomen. De Turksche minister van buitenland- sche zaken, Saradjogloe, was bij het onderhoud aanwezig. Het verluidt, dat het onderhoud van koning Carol van Roemenië met presi dent Ismet Ineunoe den geheelen inter nationalen toestand en de Turksch-Roe- meensche houding daartegenover heeft gegolden. Er bleek daarbij een volledi ge overeenstemming van opvatting tus schen de beide landen te beetaan. Ernstige uitspattingen in de hoofdstad Bratislawa BRATISLAWA, 12 Aug. (Reuter).— Een opgewonden menigte heeft gis teravond te Bratislawa (hoofdstad van Slowakije) drie Synagogen ge plunderd. Een aantal Joden werd ernstig mishandeld en bloedend op straat achtergelaten. Van de (hoofd synagogen werden de ruiten inge slagen, de deuren uit de schanieren gelicht en het Inwendige geplun derd. De religieuze voorwerpen wer den op straat opgestapeld en in brand gestoken. Langer dan een uur deed de menigte haar vernie lend werk, voor de politie er in slaagde, haar uiteen te drijven en verdere uitspattingen te verhinde ren. Soortgelijke aanvallen zijn ook op twee andere synagogen gepleegd. DE JAPANNERS GEVEN LOONSVERHOOGING OP SACHALIN MOSKOU, 12 Aug. (Tas,). De bonden der arbeiders op de petro- leumvelden van Noord-Sachalin hebben een collectief arbeidscon tract met de Japansche conces siehouders onderteekend. Het con tract behelst een loonsverhooging voor de Russische arbeiders van 15 procent met terugwerkende kracht. ARTHUR HENDERSON TE BOEDAPEST BOEDAPEST. 12 Aub. (Havas). - De vroegere Britsche minister Arthur Hen derson is voor een kort verblijf te Boe dapest aangekomen. CIANO en Ribbentrop confereeren. Tevens versterkt de Duitsche pers haar anti-Poolsche campagne, en verneemt men van omvangrijke Duitsche en Italiaansche militaire maatregelen. Volgens het beproefde recept van de Oostenrijksche en Tsjechische voorbeel den nadert langzamerhand de ontknoo ping van het drama van den thans ge voerden „witten oorlog", zooals de Fran- sche uitdrukking luidt „Guerre blan che" noemt men in Frankrijk den huidi- gen toestand, waarbij noch werkelijke vrede heerscht noch openlijk oorlog wordt gevoerd. Zullen wij dezer dagen weer een verrassing beleven? En zoo ja, waar zal dit plaats vinden? Oostelijk Europa biedt een overvloedig aantal problemen, welke tot een actie der as-partners aanleiding kunnen ge ven. Men behoeft werkelijk niet uitslui tend Danzig als een „zeere plek" te be schouwen. Daar zijn de Hongaarsch-Slo- waaksche wrijving, de Hongaarsch-Roe- meensche wrijving..de binnen- en buiten- landsche problematiek van den Joego- Slavi8chen staat, het Bulgaarsche revi sionisme, om slechts enkele in het oog springende voorbeelden te noemen, wel ke alle ruimschoots aanleiding kunnen geven tot een plotselinge politieke „cri sis"! Nadert het moment, dat de waarde der Britsche garanties aan Polen,-Roe menië en Griekenland op de proef wordt gesteld? Ongetwijfeld hebben Ciano en von Rib bentrop er zich op beraden, welke tegen actie zij zullen voeren tegen de Britsche en Fransche anti-agressie-politiek, welke door de as-mogendhedon als „omsinge ling" wordt opgevat en gewraakt. Daar enboven hebben de as-partners nog het belangrijke punt van de verhouding tot Japan te bepraten. De Japansche ambas sadeurs te Rome en Berlijn, die dezer dagen aan het Como-meer hebben gecon fereerd, zijn sterke voorstanders van een Duitsch-Japansch-Italiaansche militaire alliantie ter versteviging van het reeds bestaande anti-komintern driehoeksfront. In Japan zelf zijn de meeningen ver deeld, en zijn, naar het zich laat aan zien, alleen in extremistische legerkrln- gen voorstanders te vinden van een aan. sluiting van Japan bij de militaire al liantie van Duitschland en Italië. En in deze twee laatstgenoemde landen is het enthousiasme evenmin groot. Zou Japan wellicht, naar het oordeel van de insi ders der as Rome—Berlijn, wel eens een lastig blok aan het been kunnen blij ken? BERLIJN ziet ongetwijfeld in, dat het resultaat van een militaire allian tie met Japan, hoe gunstig wellicht tegenover Engeland en Frankrijk alléén, in de wereldpolitiek toch ook ongunstig voor de Duitsche aspiraties zou kunnen zijn. Een dergelijke Duitsch-Japansch- Italiaansche frontvorming immers zou, welhaast onvermijdelijk, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie één lijn doen trekken met de „Westersche democra tieën". Daarmede zou de as alle groote mogendheden tegen zich vereenigd heb ben, hetgeen zou kunnen uitloopen op een politieke, economische en militaire débacle. De Duitsche politiek is er juist op gericht, door het isolationisme in de Vereenigde Staten te steunen, en door voorzichtig contact te zoeken met de Sovjet-Unie, deze twee groote mogend heden van Londen en Parijs „los te wee ken". En Berlijn kan op een dergelijk politiek succes niet meer hopen, wan neer het zich militair zou verbinden met Japan, dat zoowel in de Sovjet-Unie als in de Vereenigde Staten wordt be schouwd als een gevaarlijk tegenstan der. „Viel Feind, viel Ehr" was goed in den riddertijd, maar is thans geen bruik baar politiek maxime meer- Zoo zou men den toestand kunnen (tualiflceeren als „aan den vooravond van verrassingen", waarbij het ondoen lijk is te voorspellen hoe, waar en wan neer de thans weer sterk stijgende inter nationale spanning zich zal ontladen. LONDEN, 12 Augustus (A.N.P.). In de Financial News lezen wij: „Nederijfnd heeft de laatste weken ruimschoots zijn deel gehad in de moeilijkheden. Gelukkig is het moge lijk gebleken, een nieuwe en, naar ge hoopt mag worden, stabiele regeering te vormen. De toenemende bezorgdheid over de politieke vooruitzichten van Nederland heeft plaats gemaakt voor een gevoel van optimisme. Het is tegen dezen achtergrond, dat de waarschijnlijke uitwerking van Mendelssohn en Co's verzoek onj, sur séance van betaling bezien moet wor den. Een geluk is het, dat het overlij den van Mannheimer heeft plaatsge vonden na en niet voor de oplossing van de kabinetscrisis. De opluchting over de oplossing van de hinnen- landsch-politieke impasse zal er onge twijfeld toe bijdragen, de ongunstige gevolgen van de moeilijkheden van Mendelssohn en Co. op te heffen. CHURCHILL GAAT DE MAOINOT- LINIE BEZICHTIGEN LONDEN. 12 Aug. (Havas). De Evening Standard" meldt, dat Chur chill en het Lagerhuislid generaal Spears een driedaagsch bezoek aan de Magirtotlinie zullen brengen. De bezich tiging begint Maandag. SINGAPORE, 12 Aug. (Reuter). Twaalf Britsche duikbooten van het duikbootmoederschip Medway en de torpedojager Westcott worden Woensdag te Singapore verwacht. Het vliegtuigmoederechip Eagle en da torpedojager Defender moeten Vrijdag aankomen. De duikbooten blijven twee weken voor het houden van manoeuvres' «n de Eagle zal verscheidene weken hier oefenen. Dit beteekent, dat ingeval van on voorziene gebeurtenissen Ieder on derdeel van de defensie van Singa pore buitengewoon sterk zal zijn. Uit goede bron wordt te Tokio ver nomen, dat het Japansche ministerie van buiten landsche zaken thans bezig is met de uitwerking van een concreet plan, dat de politiek van Japan ten aan zien van den toestand in Europa vast stelt en op 15 dezer aan een nieuwe con ferentie der vijf betrokken ministers zal worden voorgelegd. Het plan zou in groote lijnen nog gelijk zijn aan de door den keizer goedgekeurde politiek, zooals die op 5 Juni door de Japansche regee ring Is vastgesteld. SPANJE NEUTRAAL EN ONAFHANKELIJK MADRID, 12 Aug. (Reuter). Als reactie op de nieuwe regeering schrijft de Spaansche pers, dat de wachtwoorden van de Spaansche politiek zijn: neutraliteit en onaf hankelijkheid. Algemeen is de pers van oordeel, dat de vorming van het kabinet het goede begrip, dat Franco voor het land heeft, bewijst. Een onbeperkt vertrouwen in de politiek van Fran co moet volgen. PITTSBURGH. 12 Aug. (Havas). De bijeenkomst van gisteren van het con gres der jonge democraten werd geken merkt door verscheidene pleidooien voor herkiezing van Roosevelt, welke de al- geheele instemming der congressisten hadden. Tot de sprekers behoorde Mac Nutt, de nieuwe directeur van den dienst der sociale verzekering, die vóór zijn rede aan de pers verklaard had, dat hij voor de verkiezingen in 1940 geen can- didaat der democratische partij zou zijn, als Roosevelt zich candidaat zou stellen. AANRIJDING OP HET STATIONS PLEIN Omstreeks halféén hedenmiddag is op het Stationsplein een bakfiets be laden met fruit door een motor met zijspan aangereden. Een groot gedeelte van het fruit kwam op den grond te recht, terwijl ook de bakfiets zelf vrij ernstig beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeval trok groote belangstelling. Buitenlandsch weeroverzicht Het gebied van hoogen luchtdruk over de golf van Biscaye breidt zich naar het Oosten en Noorden uit en brengt thans in het geheele Westen en op de Britsche eilanden mooi zomer weer. Het regengebied is naar het Oosten weggetrokken en lag hedenmor gen over het Oostelijk Oostzeegebied en het Oostelijk de?l van Centraal-Kuro- >a. In den nacht vielen in geheel lultschland groote hoeveelheden re gen. op sommige plaatsen gepaard gaande met onweer. In het geheele Westen en In het Westelijk deel van Centraal-Europa brachten de maritie me luchtmassa's opklaring en afkoe ling. Zomerhitte wordt nog gevonden in Polen, de Baltische Staten. Finland en tot zeer hoog in het Noorden. (Spits bergen meldt 10 graden. Jan Maven eveneens 10 graden). De depressie in het Noorden trekt af naar de Poolzee. In Zwitserland is het weer thans mooi. De Alpenstations melden hooge temperaturen. De iso therm van 0 graden ligt ter hoogte van het Jungfraujoch.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3