Grootmoederweelde de kinderziekten te boven" Nederland, pluimveeland „De vuurproef doorstaan, Prof. Huib Luns houdt een rede bij de opening der tentoonstelling Band moet zijn „vederlicht" Wat wil de „Agoedas Jisroeil?" PRIN SES-IRENE GEDENKRAAM ten Paleize Soestdijk Aanvaring op de Wester schelde TREINTRANSPORT VLOTTE THANS GOED Prinses Beatrix op de wandeling 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 Nederlandsch en Zweedsch schip in botsing AMSTERDAM, 12 Aug. I.T de opening hedenmiddag van do eerste eeuwfeesttentoonstel ling „100 jaar Nederlandsche kunst", die gehouden wordt ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van „Arti et Amicitiae", heeft de voorz. dier maatschappij, prof. Huib Luns" een rede gehouden over het onderwerp: „De kinderziekten te hoven, de vuur proef in eenige generaties door staan. wordt geen verval van krach ten gevreesd". Anders dan bij den mensch. die zich zelden troost oud te worden zoo be gon spr. zijn instellingen trotsch op de bereikte levensduur, als deze de il lusie begint te wekken van iets blij vends. Van een mensch, die 100 jaar gewor den is, komt het niemand in het hoofd op te merken: als gij honderd jaar ge worden zijt is er alle reden te gelooven dat gij ook 200 jaar zult worden. Rij het eeuwfeest van een instelling is dat nu juist het sterkende gevoel. De kinderziekten te hoven, vreest een so ciaal verhand geen verval van krachten, als steeds nieuwe toewijding met de nieuwe menschen toevloeit. Als een in stelling de vuurproef van eenige gene raties heeft doorstaan dan is het niet onredelijk aan te nemen, dat een zeker aantal moeilijkheden en gevaren onder da oogon werden gezien en overwonnen. Dc heteeknnis van den tijdsduur voor een verceniging is juist dat zij deze moeilijkheden en eevaren niet alleen overwon, maar de herinnering aan de wijze waarop deze onder de oogen wer den gezien en bezworen, vasthield in een traditioneele wijze van doen, al of niet vastgelegd in wettèn en reglemen ten. Zoo'n instelling krijgt, naast de zich opvolgende geslachten van leden, nog een eigen leven. Wordt dit ei zen leven te machtig en te zwaar, dan dreigt een ouderdomskwaal als de nieuwe men schen gebukt gaan onder een soort stijf heid of geestelijke rheumatiek, die een vorm is van overorganisatie. Aan overorganisatie heeft „Arti et Amicitiae" zich nooit schuldig ge maakt. De band, die kunstenaars binden kan, zal nooit een „poirl lourd" maar slechts „vederlicht" mo gen zijn want de vrijheid is meer dan voor wien ook, voor den kunste naar de natuurlijke levenslucht. Met deze tentoonstelling bedoelt het huidige „Arti", naast eer aan haar groo- te leden, ook dank te brengen aan haar onbekende soldaten, die een strijd hiel pen winnen, die met eenvoud en toewij ding wordt voortgezet. Nu de voorzitter, naméns de maat schappij. dank brengt, laat deze dan ook gaan naar hen. zonder wie de tentoon stelling niet mogelijk ware geweest zoo ging spr. verder. De Hooge Beschermvrouwe der maat schappij gaf wel een bijzonder gewaar deerd blijk van belangstelling door het in bruikleen geven van „de pottenbak ker" van Alma Tadema. Maar onze har telijke dank gaat ook naar particulieren en beheerders van openbare verzame lingen, die ons hun kunstschatten tijde lijk afstonden. Zij hielpen „Arti et Ami citiae", door het mogelijk maken van een terugblik die deze expositie is, aan nieuw vertrouwen. Zoo moge dan deze tentoonstelling een waardig besin zijn van feestelijkhe den rond den 3den December van dit jaar. als het een eeuw geleden zal zijn, dat een kleine groep Amsterdamsche kunstenaars, onder presidium van J. W. Pieneman, Arti ten doop hield. VLISSINGEN, 12 Aug. In den vroe gen ochtend is het Nederlandsch stoom schip „Heemskex-ck". vermoedelijk ko mende van Hamburg, met bestemming Vlissingen of Antwerpen op dé Wester- schelde op de reede van Vlissingen in aanvaring gekomen met het van Ant werpen komende Zweedsche stoom schip „Gerania". Tot op dit oogenblik zijn geen nadei'e bijzondexTxeden om trent de oorzaak van deze aanvax-ing bekend. Vermoedelijk is de „Heems- kerek" ook aan den grond geloopen, doch het schip is thans weer vlot en bevindt zich voor de reede van Vlissin gen. Het s.s. „Heemskerck" komende van Amsterdam, was op weg naar Antwer pen. Het schip heeft schade aan den boeg bekomen en wacht op verdei*e in- structiën. Vermoedelijk zal het naar Amsterdam tei'ugkeeren. Het Zweed sche s.s „Gerania" dat evenals de „Heemskex'ck" water maakt, heeft het anker uitgeworpen. Voor zoover kan worden naeagaan zit de „Gerania" na bij Breskens op een zandbank. Bij deze aanvaï-ing zijn geen persoonlijke onge lukken voorgekomen. DE FRUITVEILINGEN IN HET WESTLAND DE LIER, 11 Augustus. De aan voer van meloenen aan de West.land- sche veilingen is thans nog tamelijk groot. Voor export is de handel in de afgeloopen weken lusteloos, zoo dat de afzet» aangewezen blijft Op de binnehlandschè markt, die evenwél dit aanböd niet kan verwèrken, het geen duidelijk in de prijzen tot uit drukking komt. Netmeloenen, die het meest in het Westland worden geteeld, werden Vrij dag verkocht tegen 5 tot, 8 ct. per stuk, extra soorten brachten hoogstens 11 ct. per stuk op. Toch waren er nog duizen den meloenen, die den minimumprijs van 5 ct. niét konden opbrengen én der halve doorgedraaid werden. Ook de prij zen voor axinanas- en suikermeloenen waren laag. Doorgaans leverden deze soorten van 10 tot 18 cènt per stuk op. De prijzen der druiven zijn in de laatste dagen mede aanmerkelijk ge daald én besteedde men gisteren voor alicante 34 ct. per kg. Daarentegen bleek golden champion prijshoudend en bracht deze soort tot 60 ct. per kg. op. Over het geheel genomen is Augustus voor de tuinders een slechte maand geweest. Eèn uitéénzetting van dr. Breuer 's-GRAVENHAGE, 12 Aug. Óver de Agoedas Jieroeil (den „Bond van Israël"), heeft dr. Breur uit Palesti na, die thans in ons land vertoeft, inleen persconferentie een en ander meegedeeld. De Agoedas Jisróeil werd in 1912 op gericht 'en had tót doèl hét Jodendom in zijn oude, religieuze traditie te doen voortleven. Om dit financieel te verwer kelijken, werden twee fondsen gesticht, waarvan één het Kéren Hajisjoew, hét sti'èvên steunt om alle orthodoxe Joden in Palestina 6amen te brengen. Het re ligieuze en het nationale element gaan bij den Agoedas Jisroeil dus samen en dit is een verschil met het Zionisme, dat het Joodsche beginsel heeft verwe reldlijkt. De Agoedisten hebbèn het ge loof. dat God het Heilige Land voor de Joden heeft voorbestemd en geen aard- 6che kracht kan dit tegenhouden. In die lijn zien de Agoedisten ook de Balfour- declariet, iets dat moest komen. Wat het Witboek betreft, dit is volgens de Agoe disten, niet iets blijvends, niet iets, dat het laatste woord over den Palostina- opbouw beteekent. Zij verzetten zich daarom niet tegen hèt witboek, en dragen de gevolgén er van met gelatenheid, in vertrouwen, dat ook deze toestand zal veranderen. TeiTreur keuren de Agoedisten ten eenen male af. Dc Joden hebben te lang onder terrx-eur in verschillende landen van Europa geleefd, dan dat zij dit in eigen land willen invoeren. Anders denken sommige Joodsche extremistische stroomingen hiei'ovor, die zich op het standpunt stellen: „wij verdroegen den Arabischen terreur drie jaar lang met gelatenheid, en wat is het gevolg? Dat de Ai'abiérén hun zin kre gen. Laten wij het dus Ook met terrreur probéei'en." Dit standpunt déélt dc „Agoedas" geenszins. Voorts streeft, het Kerén Hajisjoew er naar de jeugd in de agoedistische tradi tie op te voeden, sticht scholen, bekos tigt cursussen voor opleidingspersoneel en richt zich tevens tot de arbeidende klasse. Naast den grooten arbeidersbond in UIT DE STAATSCOURANT Onderwijs Bij K.B. van 8 Augustus 1939, is tijde- lijk benoèmd tót leeraar aan de Rijks Hoogére Burgerschool te Brielle, dr. A. M. van der Giezen, thans tijdelijk lee raar aan het gemeentelijk gymnasium te Leiden. Is wederom tijdelijk benoemd tot lee raar aan de Rijks Hoogere Bui-gerschool te Schiedam. J. Smit. Bij K.B. van 31 Juli 1939 is met in gang van 1 Augustus 1939 benoemd tot administi-ateur der Landhouwhooge- school te Wageningen L. Th. Wilhelmy van Hasselt te 's-Gravenhagc. Palestina, die op socialistisch stand- puiit staat, hebben ook de agoedisten hun veel kléinéren bond op religieus standpunt. Zij aanvaardden het socialisme slechts in zóóverre als het uit de Thora voortspruit Het Agoedisme werkt langzamer dan het Zionisme (beiden zijn allerminst te genstellingen). Doch de idee is sterker en zal ten slotte daarom overheerschen. Naar aanleiding van de géboorte van H. K. H. Prinses Irene Emma Elisabeth, vervaardigde dezer dagen de schilder en glazeiiier Dix*k Boode, voor den uit- In ons land zijn plm. 30.000.000 kippen en 1.000.000 eenden ALS wé nu in dè vacantie per trein, auto of rijwiel een tocht maken door ons land valt ons wel het groot aantal kippen en eenden op dat we in sommige streken van ons land aantreffen, doch weinigen zullen zich een denkbeeld kunnen vórmen hoe gi-oot het totaal aantal dezer dieren in ons land is. Voorheen werden door vele burgers kippen gehouden in hun tuin voor lief- hebbei-ij en voor het eitje voor eigen ge bruik, terwijl de meeste boeren een par tijtje kippen en eenden van allerlei pluimage lieten i-ondscharrelen op hun erf, levende van het afval van het be- dx-ijf, weinig rekening houdende met de financieele vooi'deelen, welke ze hun be zorgden of. konden bezox-gen. In den loop der laatste 30 jaar is dit langzamerhand geheel anders gewor- den, dank zij de opi-ichting vaxi velerlei vereenigingen op pluimveegebied, wél ke hai*e vele leden voorlichten bij het aanschaffen, fokken en verzorgen van hét pluimvee; de moderniseering van het pluimveebedrijf; de bemoeiingenen voox-lichting van overheidswege (Rü' vooi'lichtingsdiènst voor Pluimvee teelt); het bevorderen van uitvoer van eieren en slachtpluimvee; bestrijding van ziekten, enz. Thans hebben talrijke personen in het houden van een hoenderpark een be staan gevonden en verschaffen de kip pen en eenden aan vele boeren, als ne- venbedrijf, een loonende bijverdienste. Volgens mededeelingen in het pluimveeblad „Bedrijfspluimvee- houder" bedraagt het totaal aantal kippen in ons land ca. 30.000.000, waarvan de grootste helft jonge dieren zijn en het aantal eenden een klein millioen. Er blijken in ons land in totaal te zijn pl.m. 250.000 kippen- en pl.m. 17.000 een denhouders, welke cijfers alleen het aantal z.g. nutpluimveehouders omvat ten, dus waaronder niet begrepen zijn de talrijke sportfokkers en ook niet hen, die een toompje hoenders houden voor een eigen smakelijk eitje, Van de b.g. kippenhouders (bedrijfs- pluimveehouders) zouden minder dan 100 dieren en Va van 100 tot 1000 kippen houden, terwijl 1 pet van hen 1000 tot 3000 dieren heeft. Zij, die eenden houden hebben over het algemeen minder dan 100 eenden. Als dan nog de statistieken weer geven, dat in de laatste jaren de binnénlandsche eierenconsumptie c.a. 1100 millioen en de export c.a. 1000 millioen eieren, zijnde een ge zamenlijke geldswaarde van rond 80.000.000 gulden bedragen, dan blijkt daaraan stellig dat Neder land een echt pluimveeland is ge worden. En dat niet alleen de productie in ons land hoog opgevoerd is, doch ook alle moeite wordt besteed uoor talrijke se- rieuse sportfokkers om hoenders te kweeken van zeer uitèenloopende vor men en fraaie vederkleur, kan worden geconstateerd op de verschillende pluimveetentoonstellingen in den lande. Gèenerlei moeilijkheden op den wég van het station naar de tentoonstelling AMSTERDAM, 12 Augustus. Zöóals mén vei*wachten kon heeft het transport van hét tweede gedeel te van den driewagentrein minder moeilijkheden opgeleverd dan de vo rige maal. toen zich reeds bij het vertrek onvooi'ziene moeilijkheden voordeden, dank zij de voox-zorgs- maati-egelen, door de technische lei ding genomen. Deze bestonden o.m. in hot inkorten van de stoep op den hoek van den Kar- perweg en den Amstelveenscheweg, het verwijderen van eenige kleinere Obsta kels, zooals aanwijzingsbordjes aan pa len e. d. Precies kwart over één zette de stoomwals aan, met zich mee voerende het 42 ton wegende rijtuig, dat iets kor ter dan zijn voorganger bij het nemen van de bocht geen enkele moeilijkheid vei'oorzaakte. Ook thans was de publieke belangstelling op dit punt weer groot, maar deze slonk aanmerkelijk, nu het meest critieke punt zonder hindernissen was gepassèei'd. Toch was het aantal nog groot van hen die het interessante schouwspel van een zich langzaam voortbewegende spoorwagen over het plaveisel niet wilden missen. Het duur de niet lang of de lange De Lairesse- straat kon weer aan beide zijden voor het nachtverkeer worden vrijgegeven, de trein zwenkte via het J. W. Brouwei-- plein, zonder ook hier in de bocht moei lijkheden te maken de van Baerlestraat in en ^tond kort daarna voor de eerste brug over de Ruysdaelkade. Precies te twee uur stond men voor deze brug waarover het transport vlot verliep, evenals over de volgende brug bij het Westeinde. Men had thans met geen enkelen tegenslag te kampen, zoo dat klokslag drie uur de trein op het Fredex-iksplein arriveerde. Toen was het nog tnaar een kwestie van draaien en binnen de hekken van het tentoonstel lingsterrein loodsen, maar ook hierbij deed zich geen stagnatie voor. gever J. M. ten Hooge te Delft een ge- denkraampje van gebrand glas, het welk in sprekende emblemen de ge boorte van de px-inses vertolkt. Men ziet in het midden een Oranje boom in den Hollandschen tuin met de Nationale driekleur. Aan de boom hangen twee vruchten, één verscholen achter de bladen (pi-in- ses Beatrix) de andere op den voor- gx-ond met het vrouwelijke schild, duidt op de geboorte van prinses Irene. Om de boom slingert een lint met de naam van de Px-inses en datum van geboorte, achter dit alles een opgaande zon. De afmetingen zijn 30 bij 24 c.M. Het -geheel is in rijke kleuren uitge voerd en maakt een fleurigen indruk. NEDERLANDSCH SCHIP LOOPT OP KADE LIVERPOOL, 12 Aug. (A.N.P.). Gis- teravond is het Nederlandsche vracht schip „Moena" van de Stoomvaai-t Maat schappij Nederland in botsing gekomen met een aanlegstijger te Liverpool. Het schip werd door het sterke tij gegrepen en tegen den stijger geslagen. Een deel van het houtwerk van den stijger werd vernield en het schip kwam tot stil stand op een afstand van drie meter van een auto, welke op den stijger stond. Het schip is later midden op de rivier voor anker gegaan in afwachting van de beslissing of zal worden doorgevaren naar Amsterdam, dan wel dat zal wor den gedokt voor onderzoek. MATTHIJS MARIS WORDT HERDACHT 's-GRAVENHAGE, 12 Augustus. In het Haagsche gemeentemuseum zal het feit, dat Mathhijs Maris 17 Augustus 1839 in Den Haag geboren werd, worden herdacht. Op 16 Augustu's te 20.1a uur zal dr. H. E. van Gelder in de aula van het mu seum een gedachtenisrede uitspreken, aarna de tentoonstelling van Maris' werken uit Nederlandsen bezit zal wor den opengesteld. De tentoonstelling duuft tot 1 October, Het eeuwfeest van „Arti"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5