Wie is de beste film-detective? PIU^XI Economische opleving is eenzijdig Het illuster voorbeeld van „thi in man won het Misdaad als probleem en als gezelschapsspel... DE SPAARPOT VAN JACKIE COOGAN De gulden heeft zich hersteld rv^ misdadigheid hoe verfoeilijk ook overigens oefent een merkwaardige J aantrekkingskracht op de niet-misdadige menschheid uit: het avontuur, de span ning, de zonderlinge en meestal romantische omgeving zijn een wereld, waarin iedereen op zijn tijd zich graag een oogenblik weg-fantaseert. Het zou wel eens interes sant zijn om na te gaan hoeveel detective-romans er jaarlijks gelezen worden en hoeveel nieuwe er in eenzelfde tijdsverloop worden geschreven. Ze vormen een ontspanningsstof, waar rijk en arm zich mee bezig houden en die vaak een zekere „geestelijke gym nastiek" bevatten, waarvan ook de meest ontwikkelden onder ons het nut niet ont kennen, evenmin als zij een partij schaak of een spelletje bridge af zullen wijzen. Een goede detectivegeschiedenis is niet alleen opwindend en meesleepend, maar dwingt haar lezer ook dot een geestelijke paraatheid, waarin noch plaats is voor de hevige vervoeringen eener dichterlijke romantiek, noch voor de tot peinzen stemmende uitingen van droeve tragiek. Een goede detectivegeschiedenis is als een blad van koolzuurhoudend bronwater, waar dê lezer frisch en nuchter weer uit te voorschijn komt. De wereld van de fil um ER is uiteraard, sinds den tijd, dat Sir Arthur Conan Doyle zijn we reldberoemde en nooit geëvenaarde romans over Sherlock Holmes schreef, heel wat kaf tusschen het koren geko men. Sherlock Holmes is met zijn onaf scheidelijke dokter Watson een unieke verschijning geweest, een ridderfiguur tusschen de in menig opzicht hurgcrlijk- bezadigdo mcnschen van het Victoriaan- sche tijdperk. Sherlock Hol mes is d de- tectivefiguur. de verpersoon lijking van een ascetisch con cent ratiever- mogert, van een verbluffend scherp denk vermogen. Maar hij is meer, hij was een mcnsch. een dichter zelfs in som mige opzichten, iets waarvan zijn ..ge liefkoosde viool" het symbool was. De verdienste van den schrijver van deze knappe geschiedenissen is ook vooral deze geweest, dat hij teveel ro manticus was om eenzijdig te blijven. Ook de „andere" figuren: de misdadigers en de nevenpersonen, waarmee zijn hoofdkarakters in aanraking komen wa ren levend getypeerd en hadden hun eigen menschel ijk en soms tragisch le ven. Deze romans zijn het begin geweest van een welige detectiveroman-cultuur, die varieerde van Nick Carter tot Geof- frv Giii' toe en die eindelijk weer een toppunt bereikte in de romans van den onvolprezen Edgar Wallace. WAT DE FILM DEED DE film is niet achter gebleven in het scheppen van detectivefilms en heeft ze gepeperd met sen satie. aangelengd met suikerzoete ro mantiek of gekleed in historische ge waden opgediend, in alle soorten en formaten. Ze volgde gewoonlijk de be staande literatuur vlak op den voet en liet zooals haar aard is niet na, het een en ander flink aan te dikken en daardoor vaak niet erg geloofwaardig meer te maken. Hoewel er uitstekende dectivefilms zijn gemaakt, spannend en sterk van makelij, is er toch een heel groote veel te groote catagorie, die een vergelijking met de detectivelitera tuur niet niet gunstig gevolg kan door staan. De doorsnede-dectetive film bleef over het algemeen volkomen aan de opper vlakte, haar figuren waren schimmen zonder mcnschelijk leven, ze leefden bij de gratie van het avontuur en de sen satie alleen. Groote figuren heeft de film er maar enkele gevormd: Charlie Chan, is de meest bekende, die echter Voor een groot gedeelte op de onbetwistbare charmes van zijn eigen persoonlijkheid heeft ge bouwd en zijn geschiedenissen rijkelijk doorspekte niet bloemrijke en grappige kwasi-chinecsche wijsheden, in een bloemrijke taal voorgedragen. Mr. Moto fs populair om zijn feilloozo manier van Yu Yitsu worstelen en zijn goochelen en inspecteur Hornloigh alias Vlijm scherp is als filmfiguur nog in op komst, evenals „The Saint", die half- misdadiger, half-detective is en bij ons filmpubliek nog weinig bekend kon wor den. DETECTIVE-ECHTPAREN TOEN de detective-film-fiRuren steeds weer schabionen werden in een soort intelligenliespel, waarin alle emoties behalve de spanning werden verwaarloosd, heeft op een keer een re gisseur, die naar variatie zocht een vin ding gedaan, die miljoenen waard was: hij schiep „The thin man" en dat was een nieuwigheid, waar de menschen op af vlogen. Het was nog juist een detec tivegeschiedenis, maar op den rand van een moderne huwelijkscomedie. Er was spanning genoeg, maar ze werd nooit bitter en groeide eerder uit tot. een Wijlen Charlie Chan, een van de wei nige standaarddetectivefiguren van het witte doek clownerie dan tot de grimmige conse quentie van een grimmig noodlot. De humor staat hier altijd weer op den voorgrond en de misdaad is zoo lang zamerhand geen sociaal probleem meer, geen gevaar, dat door zwoegende en ver bitterde lieden wordt bezworen, maar een soort bridgeprobleem. heel interes sant en spannend, maar méér niet. Een typisch verschijnsel, dat tvpee- rend is voor onzen tijd, waarin het pu bliek zoo beu is van moeilijkheden en zorgen, dal liet in zijn bioscoop zoo weinig mogelijk te doen wil hebben met de onverbloemde ernst van hel leven zelf. Zoo hebben William Powell en Myrna Loy verschillende films in hetzelfde genre kunnen maken en ande ren hebben het hun nagedaan. Joan Blondell en Melvvn Douglas maakten er in ..There's that woman again" heelemaal 'n comedie van. Jack Buchanan en G o o g i e Withers hebben al twee films in een soortgelijk genre gemaakt en or zijn or nog meer op komst. „This man in Paris", met Barry K. Barnes en Valeric Hobson (een Engelsche werk) is e'en soort opvolger van „This man is news" TJ EBZUCHT is de drijfveer die de jQ meeste detective films als grond slag hebben de brandkast is het veel begeerde doelwit der misda digers in minstens even vele gevallen (Foto uit „The saint strikes back" van R.K.O.). „Thin man". William Powell lost een van zijn mysteries op in avondtoilet.. terwijl Mr. Moto. zijn fameuse Ja- pansche collega, her meer in Yiu Yitsu zoekt en komt ook sterk overeen met de „Thin man" avonturen. „Fast and Loose" met Robert Montgomery en Rosalind Russe 11 is meer aan den sensationeelen kant en „What a woman" is een navolging van „There's that woman again" (Altijd die vrouw). Ook Kay Francis speelt met James Stephenson zoo'n moderne detecti vefilm „King of the underworld", maar die staat veel meer aan den kant van de gangstergeschiedenissen. Toch zal Sherlock Holmes nog een keer tot leven komen in de film en wel in een werk van Fox, waarin Basil R a t h b o n e de fameuse detective zal spelen. Of we daarmee weer naar de oor spronkelijke soort detectivegeschiedenis sen zullen tcrugkeeren? P. FILM HELPT POLITIE Bij de Olympische spelen in Berlijn hebben we kennis gemaakt met een vernuftige methode om de uitslagen van wedstrijden door middel van films vast te stellen. Op de filmstrooken, waarop de kampioenen voorkwamen werd namelijk tegelijk het beeld van een chronometer vastgelegd cn op die ma nier was twijfel uitgesloten. Dc Ameri- kaansche politie heeft dit idee in prak tijk gebracht bii het achterhalen van overtreders van snelheids-geboden. Met het beeld van een rijdende auto wordt dat van den snelheidsmeter van de poli tieauto vastgelegd en als dat filmpje voor den rechter vertoond wordt zal er wel weinig twijfel meer bestaan aan de schuld van den verdachte. WAT DEANNA VERDIENT Deanna Durbin heeft haar contract met Universal verlengd en zal de eerstkomende vijf jaren in totaal onge veer een millioen verdienen. Bovendien krijgt ze per film goed of slecht 25000 gulden NOG MEER NOTRE DAME Blijkbaar in navolging van de groote film, welke R.K.O. op het oogenblik aan het maken is: „De klokkenluider van Notre Dame", met Charles Laughton in de hoofdrol, hebben ook Warner Bro thers een geschiedenis over de Notre Dame op stapel gezet: ..The spirit of Notre Dame". Pat O'Brien speelt de hoofdrol. MAE WEST FILMT WEER Mae West zal in het najaar een film maken, samen met W. C. Fields. De twee satyristen zullen aan elkaar ge waagd zijn. Nieuwe wet voor de studio-kinderen DE eerste wet, welke zich bemoeide met de kinderen, die in de Amerikaansche filmstudio's wer ken, is er reeds lang. Zij bepaalt, dat de „wonderkinderen", zoolang ze nog den leerplichtigen leeftijd hebben door hun werk in de ateliers heelemaal niet vrij gesteld zijn van lezen, schrijven en re kenen, hetgeen ertoe geleid heeft, dat aan de meeste studio's speciale onder wijzers verbonden zijn, die de filmkin deren in hun vrijen tijd les geven. De zorg voor de filmende jeugd is thans met een nieuwe wet verrijkt die de volgende maand in Californië van kracht zal worden. De directe aanlei ding daartoe is het opzienbarende en alles behalve fraaie proces geweest, dat Jackie Coogan tegen zijn eigen ouders heeft gevoerd. Deze knaap had in zijn jonge jaren duizenden en duizenden ver diend, met zijn kinderrollen (herinner u „The Kid") en' de filmmaatschappijen hadden zijn gage, zonder verder aan moeilijkheden te denken, rustig aan zijn ouders uitbetaald. Toen Jackie een Jack geworden was en hij meerderjarig werd zei hij op een gegeven dag tot zijn ouders: geef mij nu mijn geld eens. Maar de ouders zeiden neen en betoog den in het weerzinwekkende proces, dat volgde, dat zij het volste recht hadden het geld, dat hun kind. verdiend had zelf te houden. Bovendien kwam nog vast te staan, dat het grootste gedeelte al opge maakt was. Deze bittere ervaring heeft blijkbaar de autoriteiten wakker geschud en in de nieuwe wet wordt thans bepaald, dat de ouders geen geld mogen aannemen, wanneer niet de rechter eerst vastge steld heeft welk deel van de verdiensten van het minderjarige wonderkind voor hemzelf gereserveerd zal blijven. Er wordt dan onder regeeringstoezicht een spaarpot gevormd, welke het kind pas krijgt, als het volwassen is geworden. Het systeem is al niet nieuw meer, want verschillende kinderen werkten al onder dergelijke condities. Freddie Bartholo mew, die onder voogdij van zijn tante staat. Shirley TemplerJane Withers en Deanne Durban hebben alle een con tract, dat hun bij hun meerderjarigheid de rechten op hun eigen geld verzeke ren. Strijd tegen communisme en nationaal- socialisme PAUS PIUS XI heeft de leiding der Roomsch-Katholieke Kerk in han den gehad in een tijdperk, dat in vele landen voor die kerk en haar aan hangers ernstige moeilijkheden met zich bracht. Hij stond dan ook voor de nood zaak om met kracht op te treden tegen de gevaren en de belagers van het Roomsch-Katholicisme en zijn instellin gen. Het was vooral tegen het communis me en het nationaal-socialisme. dat Pius XI zijn aanvallen richtte. Het Italiaansche fascisme liet hii betrekkelijk buiten schot. WILHELM SOLZBACHEH heeft in een onlangs gepubliceerd ge schrift 1) eene poging gedaan *om Pius XI te schetsen in zijne verdiensten als verdediger der mensciielijke persoon lijkheid. Hij heeft eene diepgaande stu die gemaakt van 's Pausen uitspraken allocuties, briéven en encyclieken en uit dit alles materiaal geput voor zijne zij het niet met zooveel woorden uitgespro ken stelling, dat Pius XI eigenlijk dc grootste en meest principiëele bestrijder is geweest van communisme en natio naal-socialisme. Het boek omvat veel ma teriaal, dat zeker Ier adstructie van Solz- baoher's stelling nuttige diensten kan be wijzen. Overtuigend is het daarom ech ter, althans voor den niet-Katholiek, geenszins. Ook van andere zijde onder vonden de beide genoemde stelsels prin cipicele bestrijding. En de auteur laat, begrijpelijkerwijs, in het midden, 's Pau sen betrekkelijk a-principieele houding tegenover het Italiaansche fascisme tc verklaren. Niettemin is Solzbacher's stu die hoe eenzijdig en hoe toegespitst zij ook op verscheidene plaatsen moge wezen een document, dat in dezen tijd de aandacht verdient, en waarvan wij dus gaarne te dezer plaatse gewag ma ken. De auteur heeft zich met ijver, overtui ging en toewijding van zijn taak gekwe ten. Zijn geschrift is, in sommige opzich ten, geworden tot eene apologie. Of het ten volle rust op eene objectieve basis, is een vraag, die weinigen na lezing van het werk zullen beamen. 1) Wilhelm Solzbacher: Piui XI. als Verteidiger der menscblichen Persönlichkeit; die Kirche und die Götzen unserer Zeit. Uitg. Vita Nova Ver lag, Luzern 1939. HET LEIDSCHE STADHUIS Ter gelegenheid van de officieele in wijding van het nieuwe Leidsche stad huis in het voorjaar 1940 zal bij de N.V. algemeene boek- en handelsdruk kerij voorheen Batteljee en Terpstra, in samenwerking met de Nederland- sche rotogravure maatschappij, beide te Leiden, verschijnen een album, ge titeld: het Leidsche stadhuis, oud en nieuw. De tekst wordt verzorgd door den heer Is. I.eman te Leiden. De burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, heeft zich bereid verklaard een voorwoord te schrijven. FINANCIEEL OVERZICH1 Invloed der bewapeningsorders op den we reldhandel. Japan's concurrentievermogen sterk verminderd. Dekking van „civiele" behoeften moet wijken voor oorlogsvoorberei ding. Bevredigende ontwikkeling van on zen buitenlandschen handel. NIEUWE gezichtspunten, die een ver levendiging van den beurshandel te weeg hadden kunnen brengen, werden er in de afgeloopen week niet geopend, op politiek noch op economisch gebied. De in ternationale spanning moge voor het oogen blik iets verminderd zijn, men ziet nog steeds met bezorgdheid de komende gebeurtenissen tegemoet en elk symptoom van een ver scherping der verhoudingen weerspiegelt zich onmiddellijk in een verdere inkrimping van den beurshandel. In economisch opzicht is de ontwikkeling in verschillende landen zeker niet ongunstig en een aantal ondernemingen, welker aan- deelen ter beurze genoteerd worden, profi- teeren van de uitbreiding der industrieele bedrijvigheid. De beurs houdt echter terde ge rekening 'met het feit, dat deze economi sche opleving een zeer eenzijdige is. Zij is niet het gevolg van een toeneming van het internationale ruilverkeer op grond van vraag naar goederen voor bevrediging van normale behoeften. Integendeel: de gespan nen politieke betrekkingen tusschen de ver schillende landen leiden hoe langer hoe meer tot een ontwrichting van het internationale verkeer. De gedwongen vermindering van afzetmogelijkheden in het buitenland dwingt ook de landen, die van oudsher het banier van den vrijhandel hoog hielden, steeds meer in de richting van reserveering der binnen- landsche markt voor de eigen industrie. Het internationale ruilverkeer beperkt zich dan ook in toenemende mate tot die goede ren of grondstoffen, die onontbeerlijk zijn voor de oorlogsindustrie of die voor voor- raadsvorming met het oog op een eventueel toekomstig conflict in aanmerking komen, terwijl daartegenover de handel in andere artikelen sterk is ingekrompen. Een dezer dagen door de Economische Af- deeling van den Volkenbond gepubliceerd „Overzicht van den Wereldhandel" bevat leerrijke gegevens hieromtrent, die betrek king hebben op het jaar 1938. Men mag ech ter aannemen, dat de geschetste ontwikke ling in het loopende jaar nog scherpere vor men heeft aangenomen. Zoo wordt er op ge wezen, dat de prijzen tusschen 1933 en 1938 in het algemeen in dalende richting zijn ge gaan, met uitzondering van voor de wapen industrie noodzakelijke producten, zooals ijzer, staal, cement, steenkool, evenals voor de voedselvoorraden noodige landbouwpro ducten, waarvan de prijzen in de hoogte zjjr geschoten. De stijging van den invoer van grondstof fen en voedingsproducten in de laatste ja ren is in de meeste landen van de wereld waar te nemen. Engeland, Duitsohland Japan zijn bijzonder opvallende voorbeelden. De invoer van traan in Engeland is van 1937 tot 1938 met 50 gestegen. De aan koop in het buitenland van aluminium en nikkel was in 1938 dubbel zoo groot als voor twee jaar. Wat Duitschland betreft, daar is de graaninvoer in 1937 en 1938 verdubbeld, terwijl, tot dekking van de behoeften der bewapeningsindustrie, de invoer van mine rale oliën er van 281.000 kub. ton in 1933 gestegen is tot 779.000 ton in 1938. De in voer van benzine en andere petroleumpro- rlucten steeg van 1.472.000 tot 2.824.000 ton. In Japan was de invoer van minerale oliën zoowel in 1937 als in 1938 bijna het dubbele van die in 1936. De toeneming van de orders voor bewape ningsdoeleinden heeft tot gevolg gehad, dat die landen, welke voornamelijk de desbetref fende artikelen leveren, hun bedrijvigheid sterk hebben kunnen uitbreiden. Een spre kend voorbeeld hiervan vormt Zweden, welks welbekende en vaak aan andere landen voor gehouden welvaart vrijwel uitsluitend te danken is aan het bezit van enkele ruwe grondstoffen en bepaalde producten, die thans in de geheele wereld in verband met de bewapeningsrace zoo zeer begeerd wor den. De verschepingen van ijzererts uit Zwe den bedroegen in 1938 bijna 113 millioen ton. tegen nog geen 11 millioen in 1929, wat destijds al een record was. De export van ijzer en staal is er eveneens tot een record gestegen. Daartegen valt het op, dat de Duitsche uitvoer van cokes en steenkool, ondanks de groote vraag naar deze artikelen en de hier uit voortspruitende prijsstijging op de we reldmarkt, in 1938 met Mk. 123 millioen is verminderd, de uitvoer van ijzer, en ijzer producten met Mk, 70 millioen. Dit is na tuurlijk het gevolg van het feit, dat de be wapeningsindustrie in het land zelf beslag legt op alle producten, die zjj kan gebrui ken, Artikelen, die vroeger aan het buiten land verkocht werden, en met welker op brengst de invoer van buitenlandsche pro ducten werd betaald, zijn dus uit het inter nationale goederenverkeer uitgevallen. Tegelijkertijd heeft een land, dat groote bedragen uitgeeft voor den aankoop van producten der dekking van „civiele" behoef ten. In Duitschland treedt deze ontwikkeling wel zeer duidelijk in het licht. Men kent de moeilijkheden, waarmede de Duitsche ex portindustrieën te kampen hebben bij het verkrijgen van de door hen benoodigde grondstoffen en men weet ook, hoe de in voer van tallooze, min of meer als „luxe" beschouwde artikelen, waaronder verschil lende levens- en genotsmiddelen, er aan ban den wordt gelegd. Minder bekend is het, dat de buitenland sche handel van Japan met de landen, die buiten het „Yen-blok" staan, in den loop van het vorige jaar vrijwel geheel vernie tigd is. Binnen zeer korten tijd heeft Japan een groot deel van zijn afzetgebieden voor gefabriceerde goederen verloren, ten gunste van zijn concurrenten. De voornaamste oor zaken hiervan schijnen te zjjn geweest ge brek aan grondstoffen voor de uitvoer-in- dustrieën en de verhooging van de fabrica- ge-kosten in Japan, waardoor dit land zijn in den vroegere abnormaal lage prijzen ge legen voorsprong op de buitenlandsche markten verloren heeft. In andere landen, waar de bewapenings industrie op volle kracht werkt, kan men hetzelfde verschijnsel van prijsstijging waarnemen, waardoor het concurrentie-ver- mogen met het buitenland op den duur moet lijden. In Frankrijk b.v. baart het prjj- zenvraagstuk de regeering toenemende zor gen. In verschillende takken der Engelsche industrie treedt ook reeds een neiging tot stijging van de productie-kosten aan den dag. Men houdt er thans al rekening mede. dat de regeering indien zjj tenminste het tempo der bewapeningsindustrie verder wil opvoeren maatregelen zal moeten nemen om het verbruik voor „burgerlijke" doeleinden te beperken. Dit alles bevestigt de conclusie, waartoe economisten van den Volkenbond reeds waren gekomen op grond van de ontwikke ling gedurende 1938, n.l. dat de uitbreiding der bewapeningen slechts voor een beperk ten tijd den wereldhandel kan stimuleeren en dat de invloed, dien deze factor in tegen overgestelde richting oefent, zich des te meer doet gevoelen naar gelang de nationale productie-capaciteit meer voor de bewape ningsindustrie gebruikt wordt. Hoe meer van de nationale productie gevergd wordt voor de nationale bewapening, hoe meer de handel van het land er onder te lijden zal hebben. WANNEER men de cijfers betreffende den buitenlandschen handel van ons land beschouwt in het licht van de hierboven geschetste algemeene ontwikke ling van het (handelsverkeer, dan is er geen reden tot ontevredenheid. In 'de eerste ze ven maanden van dit jaar is de waarde van den invoer in ons land in vergelijking met de overeenkomstige periode van het vorige jaar gestegen van 820 tot 857 millioen, terwijl de uitvoer van 576 tot 613 millioen toenam. De invloed van de invoerbeperking in Duitschland komt tot uiting in een ver mindering van onzen afzet naar dat land van 94 mllioen tot 87 millioen, doch deze teruggang werd meer dan geneutraliseerd door een stijging van onzen uitvoer naar Groot-Britannië van 131 tot 145 millioen en naar de Ver. Staten van 16 tot 22 mil lioen. In de eerste zeven maanden van dit jaar was 71.6 pet. van den invoer door den uit voer gedekt, tegen 70.3 pet. in denzelfden tijd van 1938 zoodat onze handelsbalans nog een weinig verbeterd is. Van beteekenis voor den guldenskoers is zulk een kleine verbete ring natuurlijk niet, vooral niet in 'dezen tijd, nu onze valuta door allerlei andere fac toren beheerscht wordt. De voornaamste dier factoren is, naast den internationalen poli- tieken toestand, de financieele en monetaire politiek, welke in de naaste toekomst hier te lande gevolgd zal worden. De vorming van het kabinet-De Geer heeft de ongerustheid, die dienaangaande ook in het buitenland werd gekoesterd, wel eenigs- zins gematigd. Bij vroegere gelegenheden heeft de heer De Geer herhaaldelijk getoond, het belang van gezonde staatsfinanciën voor de geheele volkshuishouding volkomen te be seffen, en men mag aannemen, dat onder zijn leiding niet zal worden overgegaan tot experimenten, welke gevaren voor onze va luta kunnen openen. Het is intusschen de vraag, of het bij de uitwerking van het fi- nancieel-economische programma van het nieuwe kabinet niet tot botsingen zal ko men tusschen de conservatieve opvattingen van den minister-president te aanzien van het financieele beheer en de eischen, welke door verschillende „partij-mannen" binnen het ministerie zullen worden gesteld. Het welslagen van jhr. de Geer's pogingen heeft in elk geval voorloopig een gunstigen invloed op den guldenskoers uitgeoefend. Zoo wel ten opzichte van het Pond als van den Dollar kon een krachtig herstel intreden en zooals gewoonlijk sloten de andere wissel koersen zich hierbij aan. De staatsfondsenmarkt werd ternauwer nood 'door de nieuwe Kabinetsvorming be- invloed. Meer nog dan op de wisselmarkt wil men hier blijkbaar afwachten, wat het zoo heterogene ministerie op financieel-econo- misch gebied zal brengen. De vraag naar Amerikaansche fondsen is hier te lande nog gering. Men was teleur- steld, dat de New Yorksche beurs ondanks de gunstige berichten uit het bedrijfsleven op nieuw in een lustelooze houding is verval len waarbij de koersen weder zijn afgebrok keld. Op 'de locale markt -is eveneens zeer wei nig omgegaan. De noteeringen liepen over het geheel nog wat terug, ook die van aan- deelen, welker rendements-basis op het te genwoordige koerspeil stellig aantrekkelijk is. Men mag aannemen, dat de gang van za ken in het tot dusverre verstreken gedeelte van het nieuwe boekjaar in het algemeen niet bij die van het vorige jaar ten achter is gebleven; mocht een politieke crisis uit blijven, dan zullen de dividenduitkeeringen zeker wel op het peil van 1938 gehandhaafd kunnen blijven, tenminste wat de Nederland- sche industrieele ondernemingen betreft. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3*$ pet. Nederland '11 98 98 3/4. 3 pet. Nederland '36 97 3/4, 98. 9713/16. 3 pet. Nederland '37 91, 30 3/8. 3t43 pet. Nederland 94 7/8, 94 5/8. 2 pet. N.W.S. 70 1/4, 70 13/16. 3 pet. Ned. Indic 92 3/4, 92 5/8. Anaconda Copper 20 7/8, 19 3/4. General Motors 36 3/8, 35 3/8. 35 5/8. Bethlehem Steel 47, 44*$, 44 3/4. U.S. Steel 38 7/8, 36 5/8, 36 15/16. Aku 37 3/4, 36 3/4,37 3/8. Lever Bros. 131 3/4. 129 1/8, 130. Philips' 202, 203. 199. Koninklijke Petroleum 303 1/4, 298. 299*$. Amsterdam-Rubber 195. 190, 192. Oost-Java Rubber 96, 98. Serbadjadi 89 3/4, 87*$. Han'delsver. Amsterdam 399. 393. 394. Javasche Cultuur 194*$, 187. 188*$. Deli Batavia Tabak 130*$, 128. Senem'oa'h 150, 143*$. Holland Amerika Lijn 99 3/4, 97. Rotterdamsche Lloyd 103 1/4, 100 1/4, 1011/4. PRODUCTIEOPGAVEN Geoogst t.m. Juli 1939: Landbouw Mjj. „Dajbuh Manggoeng" (incl. de producties van „Juliana"). 1.027.262 kg. thee (incl. opkoop) tegen 992.284 1/2 kg. in dezelfde periode van 193S. 462 quintalen koffie (486 qt.) 12.271 kg. kinabast (8.888 kg.). N.V. Marywattie Tea Company. 310.353 i/2 kg. thee (incl. opkoop) (321.596 kg.). Cultuur Mij. „Gandasoli". 338.580 Vt kg- thee (incl. opkoop) (290.190 kg.). Cultuur Mij. „Pasir Randoe". 346.157 kg. thee (incl. opkoop) (433.350 i/ï kg-l. Landbouw Mij. „Radjamandala". 151.400 i/2 kg. thee (136.200 kg.); 222.976 kg. rubber (144.816 kg.). Landbouw Mij. „Kcrtamannh". 558.708 kg. thee (472.593 t/2 kg.). Culytuur Mij. „Bodjong datar". 669.949 kg rubber (877.992 1/2 kg.). Landbouw Mij. „Tjilentab". 152.153 kg. rubber (204.553 kg.). Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring....

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8