Diesel versplintert vrachtwagen te Houten: vier dooden Vrachtauto tegen tram gereden en verbrand Kunstweek deelnemers Ontzettend ongeval op een onbewaakten overweg bezoeken de hoofdstad akKERÏJÉ^ Drie broedersom het leven gekomen Dahlia-expositie in Vondelpark geopend Botsing bij Hillegom eischt twee dooden Opgetogen over Hilversum's raadhuis Teraardebestelling jhr. van Sasse van Ysselt Nederl. ambtenaar op congres van „Kraft durch Freude" Inbraak bij jhr. Dedel Wanneer „het" meisje niet komt.... 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 (Van onzen specialen verslaggever) Vrijdagmiddag omstreeks kwart over drie heeft zich op den onbewaakten overweg in de spoorlijn UtrechtDen Bosch, op de grens van de gemeenten Houten en Schalkwijk, een ontzettend onge val voorgedaan, waarbij drie personen op slag werden gedood, en drie zeer ernstig gewond. Nabij de hofstede „de Poel" heeft men in verband met de werken aan het in aanleg zijnde AmsterdamRijn kanaal een tijdelijken weg aangelegd, die de spoorlijn met een onbe waakten overweg kruist, en die uitkomt op den provincialen weg van Utrecht naar Schalkwijk. Uit de richting Wijk bij Duurstede naderde op dezen weg een vrachtwagen, waarop zich zes personen bevonden, drie in de cabine, en drie in de leege laadbak. Tezelfder tijd naderde uit de richting Utrecht de Dieseltrein naar Den Bosch, die om 3.11 uit Utrecht was vertrokken. Ooggetuigen verklaarden, dat de wagenvoerder signalen heeft gegeven voor enkele wielrijders, die op het nippertje nog overstaken; tot hun ontzetting zagen deze omstanders, dat achter de fietsers met een zeer kalm vaartje, de vrachtwagen van de gebroeders Roodenburg uit Benschop naderde, en zonder eenige vaart te verminderen, eveneens de spoorlijn over stak. Een botsing was onvermijdelijk; de met een snelheid van meer dan 100 K.M- rijdende Diesel greep met daverend geweld den vracht wagen, en versplinterde deze totaal; de inzittenden werden er uit geslingerd en kwamen langs den spoordijk terecht. Drie hunner, de drie gebroeders W., Th. en J. Boer uit IJsselstein, bleken op slag te zijn gedood; hun neef, de jonge Leendert Boer, zoon van J. Boer, werd levensgevaarlijk gewond, de gebroeders C. en A. Roodenburg uit Benschop bleken eveneens ernstig gewond. tuurlijk een zeer gevaarlijke factor de geweldige snelheid, waarmede deze te genwoordig rijden. Intusschen kan hier van overmoed e.d. geen sprake zijn. an ders zou rnen niet zoo kaim en met een zoo rustig vaartje den overweg gekruist hebben. Eerder zou men moeten den ken aan een oogenblik van onachtzaam heid. dat in ieder geval wel zeer ver schrikkelijke gevolgen heeft gehad. Burgemeester V. R. Los, op wiens grondgebied het ongeval geschiedde, bleef verscheidene uren ter plaatse, en leidde het opruimingswerk. De wagenvoerder van de Diesel remde krachtig, en bracht zijn treinstel tot stilstand bij het sein- wachtershuisje, ruim honderd me ter verder. Een stuk van den vrachtwagen hing toen nog aan het voorste gedeelte van den eer sten Dieselwagen, en overal langs de spoorbaan lagen de resten van de auto, spatborden, wielen, het motorblok, stukken van de laad bak, de totaal verwrongen fietsen van de meerijders, enz. Onmiddellijk snelden van alle kanten arbeiders, die hier aan het werk waren, en die als het ware het ongeval voor hun oogen zagen gebeuren, toe. om hulp te verleenen. De burgemeesters van Houten, de heer V. R. Los. en van Schalkwijk, de heer L. P. J. ten Holder, werden gewaarschuwd. Dr. Jansen uit Schalkwijk verscheen zeer snel ter plaatse, uit de Diesel kwam een dokter zich melden voor de eerste hulp, terwijl twee geestelijken, die eveneens in den Disel zaten, geestelijken bijstand ver leenden. Bovendien kwam uit Utrecht de geneeskundige dienst met den gelen ziekenwagen. Met den meesten spoed werden de drie gewonden naar Utrecht overge bracht: men benutte daartoe een Die seltrein. die van tegengestelde richting kwam, en die even stopte, ten einde de gewonden op te nemen. Alle drie wa ren. nhar wij vernamen, ernstig ge wond: vooral voor het leven van Leen dert Boer. die aan het- stuur gezeten had, werd gevreesd. Het stoffelijk overschot van de drie overige slachtoffers, de drie gebroeders Boer, werd onmiddellijk met dekens en jassen toegedekt, en later vervoerd naar het lijkenhuisje te Houten. Wij vernamen nog. dat de heeren Boer en Roodenburg bekende fruitkoo- pers zijn. Men vindt hen op alle fruit- verkoopingen in de provincie, zij had den juist des morgens een verkooping in Werkhoven bijgewoond, en zouden zich des middags met hun wagen naar Schalkwijk begeven, waar eveneens een verkooping plaats vond. Ze doen dit werk al jaren, en kennen dus de omgeving op een prik. Herhaaldelijk waren zij ook dezen oyerweg reeds gepasseerd, en de menschen, die den vrachtwagen zagen naderen, konden zich dan ook niet indenken, dat de bestuurder niet even gewacht heeft, te meer. waar de wagenvoerder van den Die seltrein herhaaldelijk signalen heeft gegeven, ter waarschuwing aan overstekende fietsers. Vermoedelijk heeft men zich in de cabine in het geheel niet gerealiseerd, dat men een onbewaakten ovenveg naderde, en toen men zich eenmaal op de spoorrails bevond, was het natuur lijk te laat om het gevaar nog te ontwijken: ook de drie mannen die in de laadbak zaten, zagen geen kans meer. door een sprong hun leven te redden: in een fractie van een seconde was de voortrazende Diesel reeds op den ovenveg Het uitzicht op den spoorbaan is, wan- neer men van de richting Wijk bij Duurstede komt. niet slecht te noemen: men kan de Diesels reeds op vrij groo- ten afstand zien naderen, al blijft na- Een der gewonden overleden In den loop van den avond is Leendert Boer, die met de andere gewonden naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht was overgebracht, aan zijn kwet suren bezweken. De beide andere gewonden, de gebroeders C. en A. Roodenburg uit Benschop, heb ben ernstige hoofdwonden opge- loopen. Hun toestand is evenwel niet levensgevaarlijk. Nader ver nemen wij, dat nog een derde lid van de familie Roodenburg, met zijn fiets achter de vrachtauto reed. Hij kwam evenwel met den schrik vrij, doch werd ter obser vatie eveneens meegenomen naar het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht. Jeugdige werkloozen hebben van 13.000 dahlia's een kleurrijk, smaakvol geheel gemaakt AMSTERDAM, 11 Aug. Weder om heeft de stichting „Practisch Werken Amsterdam" een weelderige bloemententoonstelling in het Von delpark ontworpen en tot stand ge bracht. Voor de derde maal thans hebben jeugdige werkloozen in de hoofdstad met ijver, enthousiasme en liefde een deel van het Vondel park herschapen in een bloemen tuin, als maar heel zelden is te aan schouwen. Onder het wakend oog van deskundi gen hebben zij 13.000 dahlia's gepoot, hebben zij kleurrijke bloemen in groote verscheidenheid in ronde en langwer pige perken gerangschikt en zijn zij er in geslaagd om in het centrum van de levendige, drukke stad een bloemen-ex- positie tot stand te brengen, waarvan duizenden Amsterdammers en ook an dere belangstellenden ministens zeven weken lang dankbaar zullen geieten. In het midden van deze bloemenweel de, die omringd is door een hooge rieten muur en wier omlijsting voorts wordt gevormd door oude, pittoreske boomen terwijl de omgeving in niet geringe mate wordt verfraaid door decoratieve werken van Amsterdamsche beelhou. wers, die in de gazons op artistieke wijze zijn neergezet, heeft de burge meester van Amsterdam, d r. W. de V 1 u g t, vanmiddag een woord van har- telijken dank en hulde gebracht aan het adres van het bestuur der Stichting, alsmede aan de jeugdige werkloozen, die dit voor hen ongewone werk tot stand hebben weten te brengen. Spr. gai uiting aan de hoop dat de bloemenex- positie zich in een druk bezoek mag ver heugen, niet alleen overdag, maar ook 's avonds, wanneer sterke schijnwerpers het. geheel een sprookjesachtigen aanblik zullen geven. De burgemeester verklaar de hierna de tentoonstelling geopend. Voordien hadden nog gesproken de voorzitter der stichting, de heer W. C. Posthumus Meyjes, de heer Chr. P. van Eeghen namens het bestuur van het Vondelpark en vertegenwoordi gers der Nederlandsche Dahliavereeni- ging en de Amsterdamsche beeldhou wers. Groot enthousiasme verwekte de mededeeling van den heer Posthumus Meyjes aan het slot der plechtigheid, dat het bestuur der Nederlandsche Ver- eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem 150.000 bloembollen ter beschik king van de Stichting heeft, gesteld met het doel, dat deze bollen in het voorjaar op hetzelfde terrein als waar nu de dahlia's staan, geplant zullen worden. Over ruim een half jaar zal er dus weer een tentoonstelling in het Vondelpark te bewonderen zijn, dan echter een tul penexpositie. Na de openingsrede hebben de belang stellenden een wandeling over het groo te terrein en langs de rustieke vijver, die het doorsnijdt, gemaakt. HILLEGOM, 11 Aug. - Even voor zeven uur is vanavond in de Weeresteijnstraat alhier, een on derdeel van den grooten weg Haarlem's-Gravenhage een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een auto van de Zwitsersche wasscherij te Rijswijk (Z.H.) reed hier tegen een tram van de N.Z. H.T.M. op. De auto vloog in brand en de beide in de cabine zittende personen kwamen om het leven- Nader vernemen wij, dat het ongeluk geschiedde bij dc Oosteinderbrug op de plaats, waar de tram van de wissel weer naar het midden van den weg gaat. De vrachtauto van de Zwitsersche Wasscherij te Rijswijk (Z.H.), komende uit de richting Leiden, kwam hier met een tramtrein uit de richting Haarlem in botsing. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De auto werd aan de voor zijde geheel ingedrukt, de benzinetank barstte en de wegvloeiende benzine vloog onmiddellijk in brand. De wagen was geladen met wol len dekens, waarin het vuur uiterst fel woedde. De bestuurder vond ach ter het stuur in de vlammen den dood. Zijn metgezel trof men buiten de auto gedeeltelijk verbrand en met een ernstige schedelwond even eens levenloos aan. De lijken der slachtoffers zijn naar het St. Jozefsgesticht te Hillegom over gebracht. Hun namen zijn nog niet bekend. De trambestuurder kreeg een kleine wonde aan de hand. Het tramrijtuig werd door het vuur geblakerd. Op eigen kracht is het later naar de remise te Haarlem teruggekeerd. De brandweer van Hillegom, die op het alarm terstond uitrukte, bluschte den brand. De burgemeester van Hille gom was als hulp-officier van justitie onverwijld ter plaatse van het ongeluk gekomen. Later verscheen de officier van justitie te Haarlem, die het ver dere onderzoek leidde. Rij- en tramver keer ondervonden ernstige vertraging. Het gebeurde wekte groote ontsteltenis. Later vernamen wij nog, dat de vrachtwagen werd bestuurd door den 50-jarigen van T. uit Den Haag. Door den schok van de botsing kreeg hij de lading op het lichaam, waardoor hij aan inwendige kneuzingen over leed. Toegeschoten hulp wist hem nog uit den brandenden wagen te halen. Een vijftienjarig jongmensch, van wien de naam nog niet bekend is, kwam in de cabine in de vlammen om. NOODLOTTIGE AAN RIJDING DIEMEN, 11 Aug. Vanavond keer de de 73-jarige Th. Kamphuis uit Haar lem, die met zijn dochter en zijn schoon zoon per auto een tochtje had gemaakt naar huis terug over den Muiderstraat- weg. Nabij het spoorwegviaduct verliet de oude heer even den wagen en stak daarbij den weg over. Op hetzelfde oogenblik naderde met groote snelheid een andere auto, waarvan de bestuur der in de veronderstelling verkeerde, dat de heer K. zijn wagen in het oog had. Dit was helaas niet het geval. De heer K. werd gegrepen en op slag ge dood. Zijn lijk is naar het lijkenhuisje van de algemeene begraafplaats te Diemen overgebracht. Wat er van den vrachtwagen overbleef: een vormlooze ruïne van spatborden, wielen, motorblok en carosserie-onderdeelen. Amsterdam trok zeer de aandacht door de mooie oude gevels en grachten AMSTERDAM. 11 Augustus. Na de kathedralen en na een dag van natuurschoon hebben de deelnemers aan de Nederlandsche Kunstweek Vrijdag kennis gemaakt met weer een geheel nieuw punt op het wel zeer gewaardeerde program, dat hun geboden wordt, n.I. met de hoofd stad. In Amsterdam zullen zij tot Maandagochtend blijven en van hier uit een excursie in de provincie Noord-Holland maken. Van Utrecht naar Amsterdam werd vanmorgen gereden over Hilversum, waar verschillende voorbeelden van mo derne villa- en schoolarchitectuur wer den bekeken, doch waar het bezoek toch in de eerste plaats het Hilversumschc raadhuis van Dudok gold. De geaard heid van het gezelschap is in het alge meen zoo, dat de moderne vormgevin gen er vele aanhangers ondervinden, zoodat men vol bewondering het gebouw van alle kanten bekeek en vooral de Franschen het zonder aarzeling het mooiste stadhuis van onzen tijd noem den. Een bejaard Engelsch museumbe heerder meende, dat hij de schoonheid van het bouwwerk pas ten volle zou kunnen waardeeren als hij zichzelf zou hebben opgevoed tot den moderne stijl, waar men, zooals hij zeide. aan moest wennen als men er voor het eerst tegen over stond. Na dit bezoek volgde in den namid dag een bezoek aan het Koninklijk Pa leis op den Dam. De aanvankelijke ge reserveerdheid van die buitenlanders, die in eigen land zeer groote monumen tale bouwwerken hebben, en de sobere pracht van het exterieur van Jacob van Campen's schepping niet terstond kun nen waardeeren. vooral omdat zij vreemd tegenover den typisch Holland- schen renaissancestijl staan, week volkomen, toen zij in de impo- neerende ruimte van de grootsche burgerzaal stonden en de pracht van de, na de huidige restauratie geluk kig weer vrijgekomen marmeren gangen op zich lieten inwerken. Ten volle genoten zij van de schoon heid der Amsterdamsche grachten, met de vele fraaie gevels, die de belangstel ling der talrijke deskundigen van het gezelschap wekten, en van een welda dige rust vonden zij de intimiteit der vele oude hoekjes in de Amsterdamsche binnenstad. De wandeling door de bin nenstad werd besloten met een bezich tiging van de ook velen Amsterdam mers onbekende Portugeesch Israëlie- tische Synagoge, het imponeerende bouwwerk van Daniël Slalpaert en Bon man, waar voor deze gelegenheid de kostbaar bewerkte gouden en zilveren ritueele siervoorwerpen, en de prachtig geborduurde thoramantels voor de Hei lige Arke waren tentoongesteld. Evenals twee dagen tevoren in de kathedralen van het Zuiden was hier mgr. dr. van Gils een der enthousiaste voorlichters der bezoekers. Sobere plechtigheid, waarvoor zeer groote belangstelling bestond 's-HERTOGENBOSCH, 11 Augustus. Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, in leven lid van de Eerste Kamer en nestor dezer Kamer en oud-president van het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch. is hedenmorgen onder groote belangstelling ten grave gedragen. Om halfelf vertrok de droeve stoet vanaf het sterfhuis naar de Sint Leo- narduskerk. In deze kerk werd een plechtige Requiemmis opgedragen. Het Godshuis was tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden. In het priesterkoor hadden plaats genomen mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Her- togenbosch en mgr. C. C. Prinsen. In de kerkbanken waren gezeten mr. A. J. Vliegenthart, president van het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, die in deze kwaliteit den overledene heeft op gevolgd, de raadsheeren van het ge rechtshof te Den Bosch, mr. Weyers, mr. de Nerré tot Babberich en mr. A. van Schuylenburch en de griffier bij het gerechtshof, jhr. mr. Verheyen en verder nog vele andere zittende en staande leden van de magistratuur en de vertegenwoordigers van de balie. Voorts merkten wij op de heer Vincent Clcerdin, griffier van de Provinciale Staten van Noord-Brabant en talrijke figuren uit de politieke wereld, de Tweede Kamerleden, oud-minister mr. dr. L. N. Deckers en de heer A. N. Fles- kens. Van de Eerste Kamer-leden wa ren tegenwoordig jhr. dr. S. van Citters en de heeren F. J. J. Janssen, prof. dr. Barge, mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard, vertfgenwoordiger der Liberale Staatspartij, de heer J. ter. Haar waar nemend voorzitter van de Christelijk- Historische Eerste Kamerfractie, de op volger van jhr. van Sasse van Ysselt in de Eerste Kamer, mr. J. van den Mortel, dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter van de Vereeni- ging tot Behoud van Natuurmonumen ten en de griffier van het bureau van de Eerste Kamer, mr. A. de Block. Van den Hoogen Raad van Adel zagen wij mr. J. A. C. baron de Vos van Steen- wijk, waarnemend-voorzitter, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, tevens vice- president van den Raad van State, als mede den secretaris, dr. J. Ph. de Mon- té ver Loren, en den oud-voorzitter van de R.K. Staatspartij, baron van Wijn bergen. Er waren voorts vertegenwoordigers van de Nederlandsche afdeeling van de Maltheserorde, van de Ridderschap van Noord-Brabant, de Provinciale Staten en van de Provinciale Griffie. Namens het gemeentebestuur van Den Bosch waren aanwezig, burgemees ter F. J. van Lanschot, de wethouders L. Meuwese en M. G. W. van Soestber- gen, en de waarnemend secretaris Quint De absoute werd verricht door pas toor Van der Kant. Vervolgens werd het stoffelijk over schot de kerk uitgedragen en stelde de stoet zich op voor den laatsten tocht. Een druiligo regen sijpelde neer toon tegen twaalf uur de droeve stoet de be graafplaats te Orthen bereikte. Op het kerkhof waren nog aanwezig kapitein W. Kist, districtscommandant der Koninklijke Marechaussee te Den Bosch, mr. Jos. G. Chr. Dubois, substi tuut-officier van justitie te Den Bosch en namens het Provinciaal Genootschap mr. dr. L. J. C van Gorkum. De gebeden op het kerkhof werden gezegd door kapelaan Van den Bigge- laar. Aan de groeve werd niet gespro ken. Een neef van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Hiermede was een einde gekomen aan deze sobere doch aangrijpende plechtigheid. Slechts aanwezig geweest als persoonlijk belangstellende 's-GRAVENHAGE. 11 Aug. Op de schriftelijke vragen van den heer Ame- link betreffende het gesprokene door een Nederlandschen ambtenaar op het con gres „Kraft durch Freude" te Hamburg, heeft de (inmiddels afgetreden) minis ter van Sociale zaken, dr. ir. Dsmme, als volgt geantwoord: Het gestelde in de betreffende vraag 1 is in zoover niet juist, dat van een Nederlandsche delegatie niet kan wor den gesproken. De heeren, die het congres hebben bij gewoond. hebben dit gedaan op per soonlij ke uitnoodiging en louter als persoonlijk belangstellende. De heer Van Hoeven heeft dan ook niet gesproken namens een Nederlandsche delega tie, doch en deze bewoordingen heeft hij ook gebruikt namens de Ne derlandsche (en. op hun verzoek, mede namens de Belgische) gasten. De wensch, dien de heer Van Hoeven heeft uitgesproken, behelsde, dat het ge geven mocht zijn den arbeider vreugde en geluk te brengen. De Minister erkent, dat men over deze vraag verschillend kan denken. Het is hem bekend, dat zijn ambtsvoorganger, desgevraagd, geen bezwaar heeft ge maakt tegen het voornemen van den heer Van Hoeven, de aan dezen toeko mende verlofdagen te besteden aan de bijwoning van het congres. Daarbij heeft voor dien ambtsvoorganger mede gewogen de wenschelijkheid om van de organisatorische practijk van verschil lende systemen kennis te nemen. Uiteraard moet het onbevangen oor deel van een bezoeker daartegen bestand worden geacht. Dieven maakten ruim 1000.- buit 's-GRAVELAND, 11 Aug. In dc vil la „Schapenburgh" van jhr. C. Dedel, secretaris van Z.K.H. Prins Bernjiard. hebben inbrekers hun slag geslagen. Zij verschaften zich toegang door ver breking van een ruit van de tuindeur. Zij haalden de drie vertrekken bene den en alle kasten overhoop. Uit di verse kasten wordt een totaal bedrag van bijna 1000 vermist. De inbraak werd vanmorgen om 7 uur door de dienstmeisjes ontdekt. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld door de gemeentepolitie en de marechaussee van Bussum met behulp van een hond van de Rijkspolitie van Crailoo, hetgeen tot heden nog geen bevredigend resul taat heeft opgeleverd. „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk I Neem een "AKKERTJE", even v liggen. Daarna weer Irisch. Jongeman stak uit baldadig heid de heide in brand Een jongeman uit Aarle-Rixtel had op een goeden Zondagmiddag zoodanig het land. omdat hij geen meisje had kunnen krijgen, dat hij op een gegeven moment van zijn fiets sprong en onder Stiphout in een perceel heide brand stichtte, daarbij dapper geassisteerd door een van zijn kornuiten. Eenige me ters verderop deden ze het nogmaals en daar behalve.de goede dingen ook de kwade blijkbaar uit drieën bestaan, deden ze het een eind verder nog een keer. De hei brandde, doch het liep vrij goed af, aldus de Mb. Deze twee heeren, die geen smette loos verleden hadden en de vorige week nog terecht stonden wegens diefstal, he ling, enz., hoorden door den officier van justitie te Roermond tegen elk hunner twee jaren gevangenisstraf eischen. Uitspraak 24 Augustus. DE BROODBAKKERIJEN EN MARIA HEMELVAART 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. In alle broodbakkerijen, waarin ter viering van don R.K. feestdag van Maria Hemel vaart op Dinsdag 15 Aug. geen arbeid wordt verricht, mag krachtens een be schikking van den minister van Sociale Zaken door hoofden of bestuurders en door hakkersgezellen op Maandag 14 Augustus om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid worden aange vangen. Door bakkersgezellen mag op 14 Aug. gedurende ten hoogste tien uren arbeid worden verricht: ingeval tijdig een ken nisgeving aan het districtshoofd der ar beidsinspectie is ingezonden, mag de werktijd ten hoogste 13 uren bedragen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9