DE AS-PARTNERS BEREIKTEN Vermanende woorden tot de wereld Conferentie te Tokio in ernstig gevaar „VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING" Ciano teruggekeerd naar Rome na conferentie met Hitier Ongerustheid over Oceaan vliegers DE EEMLANDER Maandag 14 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 44 - A lAANDAGOCHTEND] BLAD MET SPORTBLAD „Een vreedzame sfeer", zegt men te Rome TREINEN ONTSPOORD Duitsch ambassadeur te Parijs doet stappen voor Otto Abetz Minister Sandler: „Met den punt van een degen dicteert men geen duurzamen vrede" Skandinavische vrede is een voorbeeld „De wereld zal vrede hebben", zegt dr. Ley Het probleem der „nieuwe instructies AME1R SFOORTSCH DAGBLAD ABONNlMtNliPRIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1 95: per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 B 'fieriund trance per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERIENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiên voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 /^lANO is Zondagochtend om vijf minuten over tienen per auto van Salzburg naar Berchtesgaden vertrokken voor een onderhoud met Rijkskanselier Hitier. Hij wordt vergezeld door ambassadeur Attolico. Von Ribbentrop was rechtstreeks van zijn verblijf te Fuschl naar Berchtesgaden vertrokken. Buitenlandsche en Duitsche kringen te Salzburg, die de Duitsch-Italiaansche besprekingen aldaar met aandacht volgden, bevestigden dat de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken Csaky. wiens aanwezigheid te Salzburg was opgemerkt, de stad vóór de aankomst van Ciano had verlaten en sindsdien niet is teruggekeerd. IANO werd tegen elf uur door Hitier ontvangen. Dit onderhoud, waar bij ook von Ribbentrop tegenwoordig was, eindigde tegen kwart over twaalf. Men veronderstelt in den delegaties na staande kringen, dat de be sprekingen Zaterdagavond, voor zoover het den kern betrof, feitelijk reeds geëindigd waren en dat het bezoek van Zondag vooral een beleefdheids bezoek was In hotel Oesterreichischer Hof te Salzburg werd Zondagmiddag het .noenmaal gebruikt door Ciano, Von Ribbentrop. de ambassadeurs Attolico, Von Mackenzen en de voornaamste leden der delegaties. Om twee uur begaf Ciano zich naar het vliegveld, vanwaar hij direct naar Rome vertrok. Attolico vertrok de« avonds naar Berlijn. Graaf Ciano is om vijf uur des middags te Rome aangekomen. In hetzelfde vliegtuig bevond zich de Duit sche ambassadeur te Rome. Von Mackensen. Tal van autoriteiten-waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig. wijze wordt getroffen. De besprekin gen hebben op alle vraagstukken een overeenstemming' opgeleverd en er bleef geen enkele Vraag over". HAVAS meldt uit Rome, dat men in Italiaansche kringen ten aanzien van de besprekingen tusschen Ciano en Von Ribben trop te Salzburg een zeer gereser veerde houding aanneemt. Men zegt, dat de besprekingen vooral betrekking hebben gehad op zeer algemeene onderwerpen en dat men zich zou vergissen door te denken, dat het resultaat „een on- heidspellende beslissing of een vreeselijke intrigue" zou zijn. Deze Romeinsche kringen wenschen in de conferentie te Salzburg niet anders te zien dan een bijeenkomst der minis ters van buitenlandsche zaken op een ernstig oogenblik in den internationalen toestand. Intusschen ontkent men niet, dat het vraagstuk Danzig uitvoerig be sproken is. Het schijnt echter, dat geen practische besluiten genomen zijn. Het vraagstuk is. zoo zegt men „in vreed zame sfeer" bestudeerd en men is voor nemens „dé natuurlijke oplossing" te bevorderen. Verder meent men in dezelfde kringen te weten, dat gesproken is over een eventueele samenwerking met Japan. Het is duidelijk, dat de „omsingeling" door do democratische mogendheden be sproken is en dat de beide ministers zich voorstellen, een „anti-omsingelings- polifiek" daartegenover te stellen. Het zou dan de vraag blijven, welke landen bereid zullen zijn aan een dergelijke ac tie actief mede te werken. Naar Italiaan sche meening zouden Zuid-Slavië en Hongarije en eventueel Bulgarije ge acht kunnen worden „met de as te sym- pathiseeren". De Duitsch-Italiaansche besprekingen van Zondag hebben gediend tot ophel dering van die vragen. die Zaterdag waren open gebleven, aldus meldt het Duitsche Nieuws Bureau. De heide mi nisters van buitenlandsche zaken heb ben alle hangende noiitieke kwesties be sproken en de Duitsche en Ttalinanscho buitenlandsche nolitiek in volledige overeenstemming hevonden. Zii zijn van de volkomen overeenstemmende over tuiging. dat deze kwesties tot oen op lossing moeten en kunnen worden ge bracht. Natuurlijk heeft het vraagstuk- Danzig een belangrijke rol gespeeld, daar dit zich thans ter wereld heeft ontwikkeld tot hef meest brandend probleem. De coalitieverdraeen der democratieën aldus deze Duitsche verklaring leiden van dag tot dag tot. een steeds verdere verstijving in de houding van Polen, waardoor Duitschland niet alleen in zijn eer, doch ook in de behandeling van zijn volksgenooten op de meest gevoelige Tegenover de in buitenlandsche krin gen opgedoken berichten, dat op het be zoek van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken nog verdere besprekingen zouden volgen, wordt er in welingelichte Duitsche kringen op gewezen, dat bij de besprekingen te Salz burg voorloopig alle acute kwesties vol ledig zijn afgehandeld, zoodat verdere besprekingen niet noodig zullen zijn. In Duitsche officieuze kringen wordt in het bijzonder gewezen op de buiten gewone vriendschap en hartelijkheid, waarmede de beide ministers van bui tenlandsche zaken elkander bejegend hebben. Dit befeekent volgens de Duit sche opvatting niet alleen een „vriend schap" van honderd procent, doch ook een „bereidheid" van honderd procent der beide as-mogendheden. Verscheidene dooden te betreuren RENO, 13 Aug. (Havas). De Sou thern Pacific-Express is ontspoord. Er zijn tot nu toe negentien dooden en zes tig gewonden. Omtrent het ongeluk van do Southern Pacific-Express wordt nader gemeld, dat het Zaterdagavond is geschied, ongeveer 17 mijl ten Westen van Carlin, terwijl de meeste reizigers sliepen. Men veron derstelt dat het ongeluk is te wijten aan het feit, dat iemand aan de rails heeft geknoeid. Omtrent het. ongeluk van de Southern Pacific Express wordt itader gemeld, dat de verongelukte trein de „City of Francisco" is, de luxe-sneltrein, welke in minder dan 38 uur van Chicago naar de Westkust rijdt. De machinist van den verongelukten trein heeft verklaard, dat op het oogen- blik dat hij de brug over de Humbolt- rivier opreed, de rails, welke vermoede lijk waren losgemaakt, onder het ge- wiclit van den locomotief weken. De machinist kon den trein niet meer tot staan brengen, aangezien hij reed niet een snelheid van 80 K.M. per uur. Der tien van de zeventien wagons ontspoor den en de restauratie-wagen werd in de rivier geworpen. Het ongeluk geschiedde midden in den op een verlaten plaats in een rots achtig gebied, waar moeilijk hulp te verlecnen was. Na een onderzoek ter plaatse heeft een hoofdinspecteur van de Spoorwegen verklaard, dat het ongeluk van de Sou thern Pacific Express zonder twijfel moet worden toegeschreven aan moed wil en moorddadige bedoelingen. Een rail van 36 voet was 10 c.M. naar binnen gelegd, doch aangezien het electrisch contact niet verbroken was, merkte de machinist niets. Vier uur tevoren was nog een trein ongehinderd over hetzelf de spoor gereden. Ontsporing op de Sim- plonlijn BOEKAREST. 13 Aug. (Havas) Door een verkeerde manoeuvre van een wissehvachter is een personentrein in den afgeloopen nacht bij Pietroaia op de lijn van den Simplon-Express ontspoord. Volgens de eerste berichten zouden er 15 dooden en 25 gewonden zijn. Stadstrein ontspoord New York, 13 Aug. (Havas). In vol le vaart is een stadstrein in New York ontspoord. Twintig personen werden ge wond, meest ernstig. Op het excercitievclde te Grave, zes K.M. buiten de stad, droeg de tot terri toriale-bevelhebber in Zuid Limburg benoemde luit. kol. A. Govers (links) het commando over het 13de regiment infanterie over aan zijn opvolger, den tot tuit. kol. benoemde majoor G. Grei- danus van den staf der zesde divisie PARIJS, 13 Aug. (Havas). De Fransche minister-president Dala- dier en minister Bonnet hebben .Zondag den Duitschen ambassadeur te Parijs. Von Welczeck, ontvangen, die kwam spreken over het geval Otto Abetz. Deze Abetz, een bekende figuur in Duitsche regeeringskrin- gen, werd onlangs door Fransche bladen er van beschuldigd in Frank rijk illegale Duitsche propaganda, alsmede spionnage te hebben bedre ven. De Fransche ministers ver klaarden, dat geen enkele klacht wegens spionnage tegen Abetz is in gediend, doch dat zijn aanwezigheid op Fransch gebied niet wenschelijk wordt geacht en dat geen visum zal worden verstrek.t Te kwart over zeven Zondagavond is von Welc zeck naar Berlijn vertrokken. STOCKHOLM, 13 Aug. TER gelegenheid van een nabij de Zweedsch-Noorsche grens gehouden vredesbetooging werden redevoeringen gehouden door den Zweedse' n minister van buitenlandsche zaken Sand ler, den Noorschen minister van buitenlandsche zake Koht en den DeenscK-^ minister van binnen- landsche zaken Dahlgaard. Deze vriendschapsbetooging werd ge houden te Eda, waar 25 jaar ge leden een monument v 1 opge richt ter herdenking van het feit, dat Zweden en Noorwegen een eeuw lanq in vrede en vriendschap naast elkander leefden, ongeacht het feit, dat in 1905 de politieke unie tusschen de beide landen was geëindigd. Minister Sandler zeide in zijn rede, dat de Noordsche volken zich met dankbaarheid en vreugde er reken schap van kunnen geven, dat de gunsti ge ontwikkeling in het binnenland evenals die van hun buitenlandsche be trekkingen het voor deze volken verge makkelijkt heeft meer dan andere na ties de voordeelen te erkennen van een vreedzame samenwerking boven on- eenigheid. „Terwijl de rest van de wereld een strijd op leven en dood voerde om tot een vrede te komen, welke op zijn beurt de nieuwe kiemen voor oneenigheid in hield, hebben wij, Noorsche volken, den weg der samenwerking genomen als beste voor het oogenblik en voor de toe komst. Wij zijn er in geslaagd zoowel onderling als ten aanzien van het bui tenland den vrede te waarborgen en wij hebben beter dan anderen de pogin gen kunnen voortzetten voor de duur zamen vrede. Het monument, dat wij voor ons zien, is opgericht ter herinne ring aan een vrede, welke niet de vrucht .van een oorlog is geweest. De vreedzame regeling, in September 1905 te Karlstad tot stand gekomen, is zelf het grootste en beste vredesmonu- ment. Dit verdrag is niet door kracht gedicteerd, doch ontstaan op voet van gelijkheid, waarbij rekening werd ge houden met de belangen onzer beide vrije volken. Het is zeer duidelijk, dat deze vreedzame oplossing de oorzaak is gewest van het wederzijdschc vertrou wen, dat thans binnen onze grenzen heerscht. Met de wapenen lost men de problemen van een oorlog op, niet. die van een vrede. De thans in Europa heerschende stand van zaken, vergele ken bij de gunstige situatie op het Skandinavische schiereiland, is een duidelijk bewijs dezer waarheid, dat een duurzame vrede niet wordt verkregen door den oorlog. De oorlog heeft steeds weer oor log opgeroepen, nimmer vrede. Wanneer do oorlog met een wapen stilstand eindigt, hangt het van de vredeskrachten en niet van 4e °or" logskrachten af of de wapenstil stand op zijn beurt tot vrede leidt. Thans schijnt het twijfelachtig of de vredeskrachten overwinnend te voorschijn zullen komen. Indien zij onvoldoende zullen blijken te zijn óm een nieuwen algemeenen brand te voorkomen, zal het- probleem niettemin hetzelfde blijven. Met den punt van een degen dicteert men geen duurzamen vrede. Oorlog kan zeer zeker een nog erger kwaad voor komen. Er zijn geesels, die nog ont- eerender zijn dan oorlog. Indien wijzelf er toe zouden moeten overgaan, opdat onze vrijheid niet worde opgeofferd, zullen wij de slechte tijden voor de goe de moeten nemen. Het zal echter steeds afhangen van de vreedzame ontwikke ling of na den oorlog de duurzame vre de zal komen. BERLIJN, 13 Aug. (Reuter). Dr. Ley, de leider van den Duitschen ar beidsdienst. heeft in een verklaring aan de pers over het komende par tijcongres te Neurenberg gezegd: „Ik ben er van overtuigd, dat de we reld vrede zal hebben en in staat zal zijn een blijvenden vrede te vormen, indien slerhts de woorden van den Führer op het partijcongres ter harte genomen worden". Japansche vertegenwoordigers keeren terug naar Tientsin 55 TOKIO, 13 Aug. (Havas). Arita, de Japansche minister van buitenlandsche zaken, heeft een langdurig onderhoud gehad met den minister-president Hiranoema inzake de politiek van Japan ten aanzien van den toestand in Euro pa. Hiranoema brengt het week einde door te Kanazawa bij Yoko hama en keert Dinsdag in Tokio terug, na een onderhoud gehad te hebben met den keizer. De Japan sche militaire vertegenwoordigers ter conferentie van Tokio onder leiding van generaal-majoor Akira Muto zullen Maandag naar Tient sin terugkeeren. Zij zullen om zes uur van het vliegveld Haneda bij Tokio vertrekken. Aangezien de Engelschen de hervatting der be sprekingen steeds weer uitstellen, meenen deze Japansche leger-ver- tegenwoordigers, dat langer ver blijf in Tokio doelloos is. Arita heeft een conferentie der leiden de ambtenaren van zijn departement be. legd, welke de. volgende besluiten nam: (l) Japan behoudt zich na de ont vangst der instructie uit Londen de her vatting der besprekingen voor. (2.) Japan zal het Britsche voorstel voor nieuwe onderhandelingen slechts dan aanvaarden, wanneer de nieuwe in structies voldoende zijn, om de verdere besprekingen met succes te verrichten, d. w.z. wanneer de tegemoetkoming van Engeland volstrekt gewaarborgd is. 9 De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat in offi- cieele kringen te Londen nog geen bericht is ontvangen, dat Kato het voorstel van Craigie om de bespre kingen te hervatten zou hebben ver worpen. Te Londen wordt er op ge wezen, dat het niet mogelijk is al léén met Japan vraagstukken te be spreken, waarbij ook andere mogend heden betrokken zijn, tenzij deze mo gendheden Engeland hiertoe zouden machtigen. De Britsche regeering heeft contact gezocht met deze mo gendheden en hun eerste indrukken zijn zoowel aan de Britsche als aan de Japansche regeering ter kennis gebracht. De anti-Engelsche agitatie in Noord-China De gedelegeerden van verschillende anti-Engclsche organisaties in Noord-Chi- na hebben een program opgesteld, dat voorziet in de oprichting van een cen traal orgaan van alle anti-Engelsche or ganisaties in Noord-China, de aanmoe diging van anti-Engelsch onderwijs op de scholen, de publicatie van brochures en dagbladen en de organisatie van een anti-Engclsche beweging onder alle Azia. tischc volken. Uit Peking wordt aan de Japansche pers gemeld, dat alle Enge/schcn uit do provincie Sjansi zijn vertrokken. Hier aan wordt toegevoegd, dat deze provin cie onlangs een krachtige anti-Britscho agitatie heeft meegemaakt: De anti-Britsche actie te Peking heeft een nieuwe wonding genomen toen een Japansch vliegtuig, gevaarlijk laag over de diplomatenwijk -vliegende, honderden strooibiljetten in het Engelsch en Chi- neesch uitwierp met het opschrift „weg met Engeland", „sluit de Britten uit". Do Britsche autoriteiten ondernamen ter» stond stappen bij de Japansche ambas sade. die toegaven dat het vliegtuig waarschijnlijk een Japansche machino was en spontaan verklaarden, dat „hel anti-Britsche gevoelen in Japan thans was overgeslagen op de Japansche bur gers in China". Vrees voor terrorisme van Japansche extremisten Volgens inlichtingen uit Japansche po litieke kringen, zou de politie nauwkeu rig het doen en laten controleeren van de ultra-nationalisten, vooral van som mige personen, die verdacht worden van deelneming aan terroristische bewegin gen. Op 15 Juli j.l. zijn op het station van Tokio drie jongelieden gearresteerd, die bekend zouden hebben te willen deelne men aan de anti-Britsche betoogingen, en daarna een „uitroeiing" zouden wil len voorbereiden van sommige personen rondom den troon. Welingelichte kringen beschouwen dit niet als een ernstig complot, doch eerder als een dwaas avontuur van eenige heethoofden. De politie zou meer aandacht besteden aan de ar restatie, op denzelfden datum, van Kennechi Homma, die betrokken was bij den moord op den minister president Inoekai in 1932. Evenwel wordt de grootste geheimhouding over deze kwestie in acht genomen, en weet men alleen, dat in zijn huis bommen zijn aangetroffen. Chineesch protest De Chineesche regeering heeft een pro. test gericht tot de Britsche regeering te gen haar besluit om de vier van moord beschuldigde Chineezen uit te laveren aan wat genoemd wordt het „plaatselij ke Chineesche gerechtshof" te Tientsin. De woordvoerder van den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken noemt dit, besluit in tegenspraak tot de verplichting, geen toestand te erkennen welke uit het- gebruik van geweld voort komt. China is van meening, dat de des betreffende Chineezen, indien zij schul dig zijn, aan de Chineesche regeering moeten worden uitgeleverd. Het plaatse lijke gerechtshof wordt genoemd een Ja pansche instelling. LONDEN, 13 Aug. (Reuter) Men verkeert in ongerustheid over het lot der beide Amerikaansche vliegers Loeb en Decker, die Vrijdagavond in Nieuw Schotland zijn opgestegen en Zaterdag om 1 uur Ierland hadden gehoopt te bereiken. Sinds hun ver trek heeft men niets meer van hen vernomen. Hun vliegtuig is een een dekker van oud model, zonder radio Het heeft echter voldoende benzine aan boord voor 25 uur bij een kruis snelheid van 125 mijl per uur. Havas meldde Zaterdagavond laat uit Londen: Men heeft nog steeds niet? ge hoord van de beide Amerikaans-he vliegers Alex Loeb en Dick Decker, die Vrijdag uit St. J-etcrs op Nieuw Schot land zijn vertrokken om met cm óud eenmotorig vliegtuig den Atlantisc'nen Oceaan over tc steken. Dj vliegers kon den 25 uur m de lucht blijven doch er zijn reeds 50 uur sedert hun vertrek vcr- loopen. Men hoopt evenwel, dof de beide „voe gende dwazen" op zee do een siAiip zijn opgepikt, <>f dat zij erir. geslaagd zijn ergens op Noord-Ierland tc lan 'on. ROOSEVELT MAAKT ZEEREIS MtT KRUISER HYDF.PARK, 13 Aug. (Havas). pre sident Roosevelt is Zaterdagmiddag uit Hydepark vertrokken naar New York, waar hij zich aan boord begeeft van den kruiser „Tuscaloosa" voor een tocht langs de kust van Nieuw-Engeland en Canada. GRIEKSCH-DUITSCHE HANDELS BESPREKINGEN BERLIJN, 13 Aug. (Havas). Dins dag beginnen in Salzburg handelsbe sprekingen tusschen Duitschland en Griekenland. De Grieksche delegatie staat onder leiding van den gouverneur der centrale bank. Op 30 Augustus zul len in Sofia handelsbesprekingen met Bulgarije geopend worden. BULGAARSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND SOFIA, 13 Aug. (D.N.B.). Vertegen woordigers van Bulgarije en Duitsch land hebben een verdrag gesloten, krachtens hetwelk Bulgaarsche arbeids krachten in Duitschland gebruikt zullen worden. Het eerste transport van 10.000 man 7.011 te werk gestelr] worden hij de Hermann Goering-Werke.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1