„Polen diende het voeren van politiek verboden te worden" „Het spel der Sudeten- Duitschers herhaald" GOUWLEIDER FORSTER: Weekeinde bracht weer ongelukken „Belangstelling was noodig in 1919, niet nu" Zeer langdurige besprekingen te Moskou Inbreker aangehouden Koelhuis „Prinses Irene" te IJmuiden Explosie in een verzinkerij Haringvangst is niet zeer groot Weersgesteldheid Een vertoog der as-partners verwacht Mendelssohn en Co. vraagt nog geen surceance BINNENLAND In totaal twaalf gewonden en één doode ten gevolge van verkeersongelukken MEPPEL, 12 Aug. Vanavond tusschen zes en zeven uur is op den Havelterberg tusschen Steenwijk en Meppel een personenauto bestuurd door den heer De Vries uit Leeuwarden, door tot dusver onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. De wagen werd totaal vernield. In de auto zaten, behalve de heer De Vries, zijn echtgenoote en zes kinderendie bij familie te Leeuwarden hadden gelogeerd en thans op den terugweg naar Meppel waren. Alle acht inzittenden werden gewond, de heer en mevrouw De Vries en vier der zes kin keren zoo ernstig, dat zij in het Diaconessenhuis te Meppel moesten worden opgenomen. Naar omstandigheden is hun toestand redelijk wel. Naar omstandigheden is hun toestand redelijk wel. FURTH, 13 Aug. (D.N.B.) - In een Zaterdagavond te Fürth bij Neurenberg gehouden betooging. waaraan ruim 20.000 personen deelnamen, heeft Forster, de gouw leider van Danzig, een rede uitge sproken, waarin hij zeide: Men kan wel aannemen, dat Danzig in het middelpunt staat van de poli tieke gebeurtenissen ter wereld. Tientallen journalisten, vooral Engelsche en Fransche. bevinden zich sedert weken in Danzig, om verslag uit te brengen van de po litieke gebeurtenissen aldaar. Het zou beter geweest zijn. indien de Engelschen en Franschcn zich in 1919 zoo druk met de kwestie-Danzig en mei het vraagstuk van het Duitsche Oosten hadden bezig gehouden. Dan zou de op lossing van dit probleem, thans 20 ja ren na het einde van den Wereldoorlog, geen twistpunt hehoeven te ziin. Had men toen. evenals in een deel van Sile- zië en Oost-Pruisen ook voor Danzis en de vroegere Duitsche gebieden in het Oosten het zelfbeschikkingsrecht dei volkeren laten gelden, dan zouden deze onaangename kwesties toen reeds op de juiste wijze ziin opgplost. Maar evenals toen wil men ook thans niets van het zelfbeschikkingsrecht der Danzigers weten. Den F.ngelsc^ien en Franschcn Jieh ik, aldus Forster, daar- MOSKOKU. 13 Auft. (Havari. om het volgende te zeggen: Dat het hun in het geheel niets aangaat hoe de Dan zigers hun toekom.-t willen vormen. De Danzigers bekommeren zich er ook niet om hoe de Engelschen en Franschen hun lot denken te vormen. De kwestie Danzig en de kwestie van het Oosten zou allang een stuk verder ziin wanneer de F.ncelschen zich in Maart van dit jaar niet tof de Polen gericht hadden en hen tot tegenstand tegen Danzig en Duitsch- land hadden opgehitst. De Engelschen en Franschen moeten goed begrijpen, dat de band des bloeds sterker is dan alle verdragen, welke eens tegen Duitschland en de Duitschers zijn gedicteerd. Den Polen echter, die grootendeels nog niet eens lezen c schrijven kunnen, diende het voeren van politiek volkomen ver boden te worden. Europa zou er slechts wel bij varen. Het beste antwoord op hun rede voeringen en hun schrijverij is ech ter het volgende: Het Duitsche Rijk bestaat, uit. tachtig milüoen men- schen, die tot één ras behooren. Het Duitsche rijk heeft het sterkste leger ter wereld met de modernste wape nen en het Duitsche volk heeft een Fuehrer, die weet wat hij wil, en die vastbesloten is den eer en de vrijheid en de rechten van alle Duit schers te waarborgen. Van de belooging in Fuerth, zoo be sloot Forster. neem ik nieuwe kracht en nieuw vertrouwen mee naar Danzig te rug en in Danzig zal ik zeggen, dat de terugkeer naar het Duitsche rijk. wat er ook geschieden moge, eens werkelijk heid zal zijn. Afbeelding van de voor- en keerzijde der gedenkpenning, ontworpen door den medailleur C. Wienecke en ge slagen door de Rijksmunt, welke pen ning door het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene wordt aangeboden aan allen, die het Fonds metterdaad steunen. DELFT. Tijdens afwezigheid van de bewoners, die met vacantie zijn, is ingebroken in een villa te Delft. De in braak werd ontdekt door het dienst meisje. Alle kasten waren overhoop ge haald, maar er werd niet veel van waar de vermist, omdat de bewoners tevoren ale waardevolle voorwerpen in de safe hadden geborgen. Slechts enkele siera den en wat geld zijn gestolen. Het door do recherche, ingestelde onderzoek leid de tot de aanhouding van den 28-jari- gen zwerver M. zonder vaste woon plaats, die te Rotterdam is aangetrof fen. M., die reeds meermalen met de Justitie in aanraking is geweest, is te Delft in arrest gesteld. mogelijk is, dat Hitier en zijn hel pers een diplomatieke manoeuvre van grooten stijl voorbereiden. Na zijn eischen te hebben opgestapeld en bedreigingen tot een aantal na ties gericht te hebben, kan hij zeer goed plotseling verklaren, dat de aanhechting vart Danzig hem zou bevredigen. Dat dan in de hoop, dat het publiek in Engeland en Frank rijk dat als „liet kleinste kwaad" zou aanvaarden. OOST-1ND1Ë NIEUW-GUINE A-EXPEDITIE VOLTALLIG AMBOINA, 12 Aug. (Aneta). Giste ren is liet laatste lid der Nieuw-Guinea- expeditie, prof. Boschma, vergezeld van vier mantri s aangekomen. Hij is per gewestelijk vaartuig naar de Etna-baai doorgereisd, waar hij 15 Augustus kan worden verwacht. ZENDSTATION VOOR DE N.I.R.O.M. TE MEDAN MÉDAN, 12 Aug. (Aneta). Naar de „Deli Courant" verneemt, heeft de Ne- derlandsche Indische Radio Omroep Maatschappij besloten tot aankoop van een terrein, groot 10.000 M2. gelegen aan den Serdangweg, voor den bouw van een eigen zendstation en een studio. ADMINISTRATEUR OVERLEDEN MEDAN, 12 Aug. (Aneta). In den ouderdom van 44 jaar is overleden de heer W. Schwartz, administrateur tan de ondernemingen Soengei Kopas en Ambaloetoe, beide ondernemingen van de Sumatra Rubber Cultuur Mij. S§r- badjadi. INSTELLING BEVOLKINGSREGISTER TE MEDAN MEDAN, 12 Aug. (Aneta). Het col lege van B. en W. te Medan stelt voor over te gaan tot de instelling van een bevolkingsregister voor Europeanen en vreemde Oosterlingen, met ingang van het volgende jaar, direct na de volks telling. DE ZEDENAFFAIRE MEDAN. 12 Aug. (Aneta). De Raad van Justitie veroordeelde een Europee- sclien beklaagde tot tien maanden ge vangenisstraf. De officier van Justitie toekende revisie aan. WATERSNOOD BANDJARSAR1. 12 Aug. (Aneta). De waterstand in de rivieren nabij Bandsjarsari is nog steeds hoog. On metelijke sawah-vlnkten zijn over stroomd. De weg van Bandjar naar Ba- toelawang is voor geen enkel voertuig berijdbaar. De assistent-resident van Tjiamis bezocht in de afgeloopen da den de geteisterde streek. Rijtuig op onbewaakten overweg gegrepen HELMOND. 13 Aug. Vanochtend omstreeks half acht is te Mierlo-Hout op den onbewaakten overweg bij wachtpost 37 een rijtuig door een personentrein uit Helmond gegre pen. De vijf inzittenden, de landbou- wersknecM B. en vier bejaarde boe renvrouwen werden uit. het rijtuig geslingerd. B. en twee der vrouwen kwamen er met eenige schrammen af. De twee andere vrouwen waren er erger aan toe. Vrouw S. had een gebroken arm en een diepe hoofd wonde, terwijl vrouw C. ernstige in wendige verwondingen had opgeloo- pen. Men vreest voor haar leven. Beiden zijn per ziekenauto naar het St. Anthoniusgasthuis te Helmond ver voerd. De dokters Kerssemakers uit Mierlo en Vingerhoetf uit Helmond verleenden de eerste hulp. Het paard werd gedood, het rijtuig to taal versplinterd. Het uitzicht bij den overweg kan goed genoemd worden. Het ongeluk moet wor den toegeschreven aan het feit, dat B. zijn aandacht bestedde aan een uit de richting Eindhoven naderenden goede rentrein, waardoor 'hij den uit de rich- tnig Helmond komenden extra-trein niet heeft gezien. Ernstig auto-ongeluk te Staphorst STAPHORST, 13 Aug. Vanmor gen omstreeks kwart over negen is alhier een auto-ongeluk gebeurd, dat iemand het leven heeft gekost, ter wijl twee personen licht werden ge wond. Een auto, bestuurd door den veekoop man Van der Sloot uit Hilversum die met zijn vrouw en een tienjarig meisje uit den Haag, dat bij hem logeerde, op weg was naar Friesland, is tengevolge van de gladheid van den weg, toen de heer van der S. vaart wilde verminde ren en remde, tegen een aan den linker kant van den weg staanden boom gere den, vervolgens met twee andere in aan raking gekomen, om daarna tegen een vierden boom rechts van den weg tot stilstand te komen. Hierbij werd de be stuurder op slag gedood. Mevrouw van der S. en het meisje, die licht werden gewond, zijn in het gemeentehuis ver bonden. Daarna konden zij op eigen ge legenheid haar weg vervolgen. Dokter Kars uit Meppel verleende de eerste hulp. Ht stoffelijk overschot van den heer van der S. zal naar Hilversum worden overgebracht. De auto is totaal vernield. Eerste steen gelegd van de nieuwste aanwinst van „Frigo" IJMUIDEN, 12 Aug. Zaterdagmor gen heeft mevr. G. FauëlHuizinga, de echtgenoote van een der directeuren van de N.V. Unie van Ijsfabrieken na een begrootingsrede van den directeur van de N.V. Vercenigde Ijsfabrieken-Koel huis Frigo, den heer K. H. Tusenius, den eersten steen gelegd voor het nieu we vrieshuis. Bijna alle directeuren van de Neder- landsche koelinrichtingen waren bij de ze plechtigheid aanwezig, Ook was aan wezig prof. dr. M. de Haas. oud-voorzit ter van de Nederlandsche Yereeniging voor Koeltechniek. Het gebouw, waarvan de kosten twee ton bedragen, zal uit vijf verdiepingen bestaan cn wordt 26 meter hoog. Vier verdiepingen met een opslagruimte voor 50.000 kisten, worden bestemd voor visch, de vijfde verdieping voor bloem bollen. Er kan tot 250 C. gekoeld wor den met deze uitbreiding wordt het koelhuis Frigo. de grootste vriesinrich- ting in Nederland. Met toestemming van Prinses Juliana cn Prins Bernliard zal het gebouw den naam „Prinses Irene" dragen. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN Een klein gezelschap uit Enter begaf zich Woensdag j.l. met een z.g. „Entcr- sclic zomp" een ouderwetsch Ovcrijs- sclsch vaartuig, waarvan nog maar een enkel exemplaar bestaat, op vacantie- tocht naar Friesland. Zaterdagmiddag zou men Kuinre passeeren. In de nabij heid van deze plaats gebeure een ernstig ongeluk. Door tot dusyére onopgehel derde oorzaak sloeg de zestigjarige ge ruwde landbouwer D. ter Weel, wonen de te Enter overboord. De man verdronk i jammerlijk. Vijf personen gewond ALBLASSERDAM. Op de ver zinkerij van de firma G. Clements en Zn. te Alblasserdam heeft een ontploffing plaats gehad. In de werkplaats waren arbeiders bezig met het verzinken van ijzeren pij pen, toen' plotseling een explosie ontstond, die op verren afstand hoorbaar was. Tengevolge hiervan werden de 49-ja- rige arbeiders Joh. v. Wingerden, de 23- jarige firmant A. Clements gewond. Drie arbeiders kregen lichtere kwets uren. Van Wingerden was er het ergst aan toe; hij had verscheidene brand wonden opgeloopen en kreeg bovendien nog in beide oogen kokend zink, zoodat hij zich onmiddellijk onder behandeling moest stellen van een specialist in Dor drecht. De heer Clements zal eenigen tijd zijn werk niet kunnen verrichten. De materieele schade in aanzienlijk. De ruiten der werkplaats werden ver nield; de pannen vlogen van het dak en een wegvliegende pijp sloeg een gat in het dak. Een groote hoeveelheid vloeibaar zink ging verloren. T N tegenstelling met de berich- ten, dat de firma Mendelssohn Co. reeds Vrijdag surséance van betaling zou hebben aangevraagd, komt ons thans ter oore, dat Zater dag nog geen aanvrage bij de grif fie der arrondissementsrechtbank was binnengekomen. De oorzaak van deze vertraging moet worden gezocht in de omvangrijke admini stratieve werkzaamheden, die ver bonden zijn aan het opmaken van een staat van schulden en baten. Een dergelijke staat is, zooals men zal weten, een vereischte bij een aanvrage voor uitstel van betalin gen, aldus verneemt het Vaderland. Het valt op het oogenblik nog niet te zeggen of er in Frankrijk een stcun- consortium zal worden gevormd of maatregelen zullen worden genomen om een koersdaling van Fransche fond sen te stuiten, indien het eenmaal tot realisaties mocht komen. Het Alg. Handelsblad verneemt ech ter, dat in Amsterdam berichten zijn ontvangen volgens welke de Bank van Frankrijk zich bereid zou hebben ver klaard, om Fransche 6-jarige obligaties, voortspruitende uit de emissie Mendels sohn. voor zoover die zich in Fransch bezit bevinden, in disconto te nemen op een voet van 3% pCt. Het Belgische ministerie van Finan cien heeft gisteren het volgende com muniqué bekend gemaakt. De firma Mendelssohn Co. te Am sterdam, maakte deel uit van een syn dicaat van Nederlandsche, Zwitsersche en Zwcedsche banken, dat met de Bel gische regeering contracten heeft afge sloten voor leeningen op korten en lan gen termijn. Tot nader bericht zullen alle dien sten op deze leeningen, waarmee bo venstaande firma zich moet belasten, door de Nederlandsche Handel Maat schappij worden uitgevoerd. Belangrijke verliezen verwacht Naar het Handelsblad uit goede bron verneemt acht men een sur séance van betaling thans niet meer te voorkomen en zal deze naar alle waarschijnlijkheid Maandag wor den aangevraagd. De zaak verkeert in een stadium, dat er reeds drie bewindvoerders zijn aangewezen, waarvan één deskundige op bank- gebied. De president van de Neder landsche Bank zou zijn goedkeu ring aan de benoeming reeds heb ben gehecht Verder verneemt liet blad in verband met de zaak nog, dat de staat van schul den en lasten groote verliezen zal aan- toonen en dat het dus zeker niet alleen een kwestie van illiquiditeit zal blij ken te zijn, zooals men een oogenblik heeft verondersteld. Immers in het laatste geval zou er ongetwijfeld een SCHEVENINGEN, '12 Aug. Volgens berichten uit zee waren de vangsten in het begin der week beier dan in het laatst van dc week. In de voorweek wer den zelfs door enkele schepen flinke schoten gedaan en werden vangsten ge meld van SO tot 150 kantjes haring. Docli er waren ook schepen die gering vingen, terwijl ook de Engelsche vis- scherijberichten van matige vangsten getuigden. Van een overvloedige vangst is dan ook geheel geen sprake. De aan voeren bleven in doorsnee daarom ook heel matig. Het regelmatig overgeven van haring op zee aan andere schepen is oorzaak, dat de markt steeds voorzien wordt van haring, anders had er wel eens een te kort aan haring ontstaan. De aanvoer van volje haring is tot heden beneden de verwachting gebleven. In deze week schijnt echter meer volle haring te zijn gevangen, zoodat de aanvoer van deze soort in de komende week ruimer zal zijn. De prijs, die de haring deze week opbracht, is niet slecht te noemen en zou bij een betere aanvoer reden tot te vredenheid geven. Bij betere exportmogelijkheden zou het tekort aan haring in het buitenland voorkomen kunnen worden en zeer ten goede komen aan onze Nederlandsche haringvisscherij. DE DRAAIHARTIGHEID BIJ KOOL AMSTERDAM, 12 Aug. Dr. Leef- mans- deelt mede,' dat de tweede vlucht van de draaihartmuggen thans ten einde is. Aan alle koolverbouwers kan daarom den raad gegeven worden de bespuitingen te staken. DE AANVARING OP DE WESTER- SCHELDE VLISSINGEN. 12 Aug. Nader kan gemeld worden, dat zoowel aan boord van het Nederlandsche S.S. „Heems kerk" als aan boord van het Zweedsche s.s. „Gerania", die in den vroegen och tend met elkander in aanvaring zijn ge komen, een expertise is gehouden. Be sloten is, dat het s.s. „Heemskerk" nog hedenmiddag naar Amsterdam zal terug keeren, voor droogdonkonderzoek en re paratie, en dat liet s.s. „Gerania" heden avond met hoogwater zal terugkeeren naar Antwerpen om aldaar de schade in het droogdok te doen onderzoeken en de beslissing in zake reparatie te nemen. Beide schepen vertrekken op eigen kracht zonder sleepbootassistentie. middel zijn gevonden, om een surséan ce te voorkomen. Op de posities in de Fransche waarden moeten verliezen van vele millioenen zijn geleden, maar afge zien hiervan schijnt de financieele. toestand van de firma reeds lang te voren van dien aard te zijn ge weest. dat dergelijke -transacties niet hadden mogen worden aange gaan. Vooral de omstandigheid, dat het persoonlijk vermogen van Mannheimer, waarover de meest fantastische geruchten de ronde hebben gedaan, naar met vrij groote zekerheid mag worden aan genomen, grootendeels verdwenen moet zijn, heeft nadat dit gebleken was, een schok veroorzaakt, waar op niemand voorbereid was, zelfs niet degenen uit zijn naaste omge ving. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 764.3 m.M. IWeerverwachting Verwachting voor het ge- heele land: meest zwakke Noordelijke tot Westelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, later wellicht toene mende bewolking, droog weer zelfde temperatuur. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 14 C. 57.2 F. Zon op: 5.41 uur; onder: 8.28 uur. Licht op: 8.58 uur; uit: 5.11 uur. Nieuwe Maan 15 Augustus 4.13 v.m. Zaterdagmorgen om 11 uur is in het volkscommissariaat voor defensie de eerste bespreking gehouden door de militaire delegaties van Frankrijk, Engeland en Rusland. De hijeen- komst werd om 1 uur 20 geschorst Men kwam overeen, dat dagelijks twee bijeenkomsten zullen plaats hebben. Dc leden der Fransche en Britschc militaire missies hebben zich Zondagochtend om elf uur. zoo als was afgesproken, naar de Spiri- donovka begeven om er de gisteren met Worosjilof cn andere leiders van het Roode leger begonnen be sprekingen voort to zetten. De offi cieren droegen uniform. De besprekingen hebben van elf uur tot half twee geduurd. Om drie uur zijn de loden der Brits'che en Fransche dele gaties in de Britsche ambassade bijeen gekomen om overleg te plegen. Des middags te vijf uur is een tweede be spreking door de drie delegaties gehou den. Deze bespreking duurde twee uur. DUITSCHE HANDELSOVEREEN KOMST MET IRAN BERLIJN, 13 Aug. (Reuter). De ka toen-importeurs te Hamburg hebben een overeenkomst gesloten met Iran (Per- zië), waarbij 10.000 ton katoen zullen worden ingevoerd uit Iran, in ruil tegen Duitsche producten. DUITSCHE RADIOUITZENDINGEN IN FRANSCHE TAAL BERLIJN, 13 Aug. (D.N.B.). De rijkszender Frankfort. Saarbrücken en Stuttgart zullen van Maandag af dage lijks van 20.15 tot 20.30 uur en van 22.15 tot 22.30 uur berichten in de Fransche taal uitzenden. BOMMENWERPERS AANGEKOMEN TE SINGAPORE SINGAPORE. 13 Aug. (Reuter). - Een tweede afdecling bommenwerpers der Royal Air Force is hier Zaterdag avond aangekomen. KONING CAROL IN ROEMENIË TERUG BOEKAREST. 13 Aug. (Ilavas). Ko ning Carol is van zijn tocht door de Zwarte- cn Middellandsche Zee terugge keerd. Hij is terstond naar Roekarest doorgereisd, waar Zaterdagavond een ministerraad gehoudpn werd. HITTEGOLF IN SPANJE MADRID. 13 Aug. (Ilavas). Er heerscht een hittegolf. De thermometer heeft te Sevilla 53 en te Madrid bijna 58 graden in de schaduw aangewezen. WANHOOPSDAAD IN KOORTSGEVAL MAI.ANG. 12 Aug. (Anetn-A.N.P). - Gistermiddag heeft een inheomsche leerling van do cultuur-school, die lij dende was aan hooge koortsen, zich voor de Malnng-tram geworpen. Hem werden beide voeten afgereden. Hij ii aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Fransch persoordeel PARIJS, 13 Aue. (Havas). De Fi garo schrijft: „Er is aanleiding tot het vermoeden, dat dc Italiaansciie Regee ring in overleg met. de Duitsche het vol gende betoog tot de democratische lan den en de openbare meening der« we reld wil gaan richten: „Wij noodigen U uit tot een grondige cn practischc her ziening van een kunstmatig en gevaar lijk statuut, zoodat de hulpbronnen kun nen worden verdeeld naar gelang van ieders behoeften. Daardoor zou in Euro pa een duu-zame on gezonde vrede ge vestigd worden. Als ge deze laatste po ging tot saneering van Europa verijdelt, neemt ge dn verantwoordelijkheid voor de onvermijdelijke gevolgen op U". Wat is er aldus vraagt het Fransche blad gedurende de twee laatste jaren gebeurd? Duitschland heeft zich in Europa vergroot met een gebied van 200.000 vierkante kilometer en Italië met 27.000 vierkanten kilometer en een rijk in Afrika. En nog zou men ons, met een bedreiging op do lippen, spreken van „onrechtvaardige verdragen en noodzakelijke herzieningen?" De dicta toren hebben de fout begaan, door hun iladcn te bewijzen, dat, hoe meer zij zich van nnderer bezittingen hebben meestei gemaakt, des te meer 'hun eischen zijn gestegen. Op die wijze hehben zij ook de mogelijkheid van onderhandelingen ver nield. Dc Excelsior zegt: „Het is het groote spel der Sudetcn-Duitschers, dat herhaald wordt. Dat spel echter verrast Europa niet meer, omdat men zich rekenschap geeft van het diepgaande verschil tusschen den toestand in 1938 en dien in 1939. De kansen zijn niet meer ten gunste van de aanvalspolitiek. Men moet overigens niet de mogelijkheid uit sluiten, dal de leiders te Berlijn cn Rome ter elfder ure verstandig wor den en besluiten, hun eischen van het territoriale terrein, waar ze niet te verwezenlijken zijn, over te bren gen op het economische plan. waar ze besproken, zoo niet geheel bevre digd zouden kunnen worden." „Op intimidatie zoo schrijft dc Ke- rilles in de Epoque moet men ant woorden door te weigeren ook maar op één punt toe te geven of zelfs maar te onderhandelen. Wat zou een nieuwe overeenkomst waard zijn. als zij den vij and slechts nieuwe voordeden zou ver schaffen? Wanneer men het goede recht en de potentieele meerderhejd aan zijn zijde heeft. Iaat men de gebeurtenissen niet leiden en opleggen door de verme telheid, de hegeerigheid en de roovors- practijken van den vijand." De Populaire zegt, dat het niet on- Balansopstelling veroorzaakt eenige vertraging

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2