Welken invloed GREISER EN CHODACKI GAAN CONFEREEREN „Men wil Duitsch Rijk doen verdwijnen van de kaart" LEYTAX op onze wisselmarkt? TEL. 3086 DE EEMLANBER. Maandag 14 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 45 had de débacle van het huis Mendelssohn r ONZE GULDEN REAGEERDE GUNSTIG Stijging van den koers Russisch - Japansche wrijving Een nieuwe luchtlijn? Surséance - aanvrage van Mendelssohn BOMONTPLOFFING TE JERUZALEM Geruchten over plannen voor een regeling der kwestie-Danzig Ontevredenheid van bevolking der Vrije Stad? Admiraal Raeder: De politiek van Hitier „geniaal" De tragedie der Joodsche vluchtelingen Minister van Defensie ontvangt autoriteiten VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Grenskiosk te Vaals geopend Licht op: 8 uur 53 min. AMERSFÖORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS pcr maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 ■imneniand tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummef» 1 elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor da helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regelt 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen t.Bewijsnummer extra 0.05 -\]\r U men hel geheel van de moeilijkheden van deze firma iets beter kan overzien, loont het stellig de moeite eens na te gaan of onze gulden hiervan een ongunstigen invloed heeft ervaren. In ons Avondblad van 11 dezer zetten wij reeds in het kort uiteen, waaraan de débacle zeer waarschijnlijk zal moeten wor den toegeschreven; in het kort kwam dit hier- jOp neer. dat de firma, of laat ons gerust zeg gen. haar leider, de thans overleden heer Mann- heimer, de plaatsingscapaciteit van onze markt voor buitenlandsche leeningen schro melijk heeft overschat, hetgeen ten gevolge moest hebben, dat het syndicaat, t.w. Mendelssohn Co. dat zich tegenover den debiteur i.e. den Franschen Staat nu eenmaal voor de plaatsing garant had gesteld, zelf het bedrag moest fournee- ren, dat ontbrak aan hetwelk Mendelssohn tegenover den Franschen Staat had gega randeerd. Zeer duidelijk kwam dit tot uitdrukking bij de f 100 millioen groote leening ten laste van den Franschen Staat van Januari jl.; deze werd een groote mislukking en Mendelssohn zag zich gedwongen een groot bedrag van het ongeplaatste gedeelte zelf op te nemen. In hoeverre het hiertoe zelf over de noodige middelen beschikte, zal de toekomst, d.w.z. wanneer straks de lijst van crediteuren en debiteuren bekend zal worden gemaakt, uitwijzen. Maar reeds zal men mogen aannemen, dat de firma voor een belangrijk gedeelte voor opgemeld doel in het buitenland en wellicht ook in Ne derland. credieten zal hebben opgenomen. EN hierop wijst ook de situatie op onze buitenlandsche wisselmarkt, dra na ihet bekend wórden van de krach. In tegenstelling toch tot wat men gemeenlijk waarneemt, indien een toon aangevende financieele instelling in een bepaald land haar betalingen staakt, n.l. een daling van den koers van de valuta van het betrokken land, kon men nu een stijging van den guldenskoers constateeren. Dit is déérom merkwaar dig, omdat, aldus redeneert men ge meenlijk, de mogelijkheid bestaat dat ook andere instellingen in den krach zullen worden meegesleurd, waardoor buitenlandsche banken, welke saldi in het betrokken land aanhouden, zich zul len haasten deze saldi zoo spoedig mo gelijk weg te trekken; in het onderha vige geval zouden zij dus tot wegtrek king van hun guldenssaldi moeten zijn overgegaan. Hiervan is echter geen spra ke geweest en zulks is om tweeërlei re den ook volkomen verklaarbaar. Vooreerst mag men aannemen, dat het buitenland bij ons nog slechts tot zeer geringe bedragen saldi onderhoudt, om de eenvoudige reden, dat daartoe, als gevolg van de zwakke tendens die onze gulden nu reeds sedert eenige maanden aan den dag legt, niet de min ste aanleiding meer bestond. Men gaat nu eenmaal geen omvangrijke saldi aanhouden in een land, welks valuta men niet zonder risico's acht, in welke positie onze gulden, ook al in verband met de onafgebroken regeeringsmoel- lijkheden, helaas nu eenmaal verkeerde. Maar daarenboven en zulks is de voornaamste oorzaak voor de bijzonder vaste guldenskoers, direct na het be kend worden van de surseance de markttechnische positie van den gulden was van dien aard, dat een stijging van den guldenskoers niet kon uitblijven. Wat toch was het geval? De credieten, welke de firma Mendels sohn had opgenomen, om haar bovenge noemde verplichtingen na te komen, luid den, naar het schijnt, voor het grootste deel in dollars. Het gevolg hiervan was ech ter, dat wilde de firma geen dollarrisico loopen, zij genoodzaakt was deze dollars welke zij aanstonds in guldens had omge zet immers de Fransche Staat had gul dens noodig op termijn terug te koo- pen. En vandaar dan ook. dat een groot deel van de Amsterdamsche banken, die op termijn dollars hadden verkocht, de firma Mendelssohn als tegenpartij hadden. En toen dan ook de krach kwam, waren er verschillende banken, die op dien dag dollars aan Mendelssohn hadden te le veren. terwijl Mendelssohn op haar beurt g aid ens aan de betrokken banken schuldig werd. Hiertoe blijkt de firma echter reeds niet in staat te zijn geweest, m. a. w. zij beschikte niet over voldoende gul dens om de dollars, zooa's het hopt. „op- te nemen". Krachtens de reglementen van de Veree.niging voor den Wissel handel geeft surseance van betaling, de tegenpartij echter het recht het termijn contract als ontbonden te beschouwen, met het gevolg, dat zij die op dien dag dollars uit termijncontracten te leveren hadden, deze terstond contant gingen verkoopen, wilden zij geen ongewensch- te koersrisico's loopen. N hierin hebben we dan ook de dl- rede oorzaak van den vasten gul denskoers te zoeken, een gcforceerden ver koop van dollars op de contante markt, hetgeen tot de bekende koersdaling van den dollar leidde. Deze kwam nl. op 1.86%, op welk niveau het Nederlandsche egalisatiefonds zelfs tot steunverleening aan den dollarkoers overging Het is duidelijk, dat de banken niet alleen tot verkoop van hun, krachtens termijncontract met Mendelssohn te le veren dollars overgingen resp. over gaan, maar ook van de dollars, welke zij contant aan de firma had te leveren, hetgeen in de terminologie van den wis selhandel wil zeggen, dollars, welke de banken twéé dagen vóór de débacle aan de firma hadden verkocht. Uit het bovenstaande moge het dui delijk zijn geworden, dat alhoewel onze banken ongetwijfeld gedupeerd zijn ge worden door het niet nakomen door. Mendelssohn van haar termijn-contrac ten op valuta's, de hieruit voor de banken algemeen toch zeer beperkt zullen blij ven, daar zij nimmer betrekking kun nen hebben op de hoofdsom. Voor deze toch werd op denzelfden dag een andere tegenpartij gezocht en gevonden, die de termijn-dollars afnam, zij het dan ook zeer waarschijnlijk tot een lageren prijs, dan waartegen oorspronkelijk met Men delssohn was afgesloten. TOKIO, 14 Aug. (Domei). Het in lichtingenbureau van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft een nota gepubliceerd, waarin het zich keert tegen de „door Sovjet-Rusland op de Japansche ondernemingen in Noord- Sachalin uitgeoefende pressie". Het wordt duidelijk, aldus de nota, dat de sovjet-autoriteiten voornemens zijn een krachtigcn druk uit te oefenen op de Japansche petroleum-ondernemingen in Noord-Sachalin door te weigeren Russi sche arbeiders te leveren en het trans port van een voldoende aantal Japan sche arbeiders voor de Japansche on dernemingen niet top te staan, waar door de gelieele exploitatie feitelijk wordt gestaakt." Aan de nota wordt toegevoegd, dat Zaterdag tijdons een conferentie van vertegenwoordigers der ministeries van oorlog, marine, buitenlandsche zaken en handel „tegenmaatregelen" onder oogen zijn gezien. SOERABAJA. 14 Aug. tAneta). Dr. Jose de Mendonca, directeur van Justitie van Portugeesch Timor, die thans op doorreis zich te Socrahaja bevindt, deelt mede dat liet plan be staat tot oprichting van en nieuwe luchtlijn, welke van Timor-Dill* aansluiting geeft op den K.X.I.I..M.- dienst naar Australië. Heden voor de rechtbank AMSTERDAM, 14 Aug. - De rechtbank behandelde vanmorgen in raadkamer het door Mendels sohn en Co. Amsterdam ingedien de verzoekschrift tot het verlee- nen van surséance van betaling. De rechtbank was als volgt sa mengesteld: mr. J. E. Hoekstra, president, mr. E. A- M. Lamers, en mr. M. C. Bergsma, rechters. JERUZALEM, li Aug. (Reuter). tn het centrum van de stad is Zon- lag een bom ontploft, waardoor ver scheidene Joodsche voorbijgangers werden gewond, waaronder ver scheidene vrouwen. De ontploffing werd overal in de stad gehoord. In drie Arabische dorpen nabij de Joodsche nederzetting Rehovoth zijn huizen opgeblazen, en wel in elk dorp één. Niemand werd gedeerd. De aansla gen zijn gepleegd door onbekenden, doch naar men zegi, zijn liet Joden. Men gelooft, dat sommige Joodsche elemeo- ten deze strafmethode hebben toegepast als représaille voor den overval op de politie-auto nabij Rehovoth, waarbij drie Joodsche politie-beambten het le ven verloren en twee anderen ernstig gewond werden. ONTSLAG VAN EGYPTISCH KABINET AANVAARD CAIRO, 14 Aug. (Havas). De ko ning heeft Zondag het ontslag van het kabinet-Mohamed Mahmoed Pasja aanvaard. De kwestie-Danzig WARSCHAU, 14 Aug. (Havas). Naar vernomen wordt zullen heden besprekingen worden ge opend tusschen den Poolschen commissaris-generaal te Danzig, Chodacki, en den president van den Danziger Senaat, Greiser, over de Poolsche douane-inspec tie. De besprekingen vallen samen met het overhandigen van het Pool sche antwoord op de laatste nota van Danzig van 7 Augustus. Het Poolsche commissariaat-generaal zal geen nieuwe problemen aan de orde stellen, doch in bijzonderheden het Poolsche standpunt uiteenzetten ten aanzien van de Poolsche douane controle en de grenzen der Vrije Stad. Deze controle moet naar Pool sche opvatting onverminderd ge handhaafd blijven. De besprekingen hebben ten doel een oplossing, te vinden voor de controle in de fabriek Amada, welke dé Polen se- Hedenmorgen hebben de troepen van de rijksveldwachtdie tijdens de blijde ge beurtenis dienst hebben gedaan bij het paleis Soestdijk. hun tijdelijke post weer verlaten. De districtscommandant, de heer Herten, sprak de manschappen toe DRESDEN, 14 Aug. (Havas). - De commandant van de Duitsche oorlogsmarine, admiraal Raeder, heeft Zondag een toespraak ge houden in een vergadering van de Duitsche maritieme liga. Hij sprak over de omsingeling, welke even als in 1914 Duitschland bedreigt en het van de wereldkaart wil doen verdwijnen door een „Dik tat" dat erger zal zijn dan dat van Versailles. Admiraal Raeder voeg de hieraan toe, dat deze pogingen, welke wederom onder leiding .staan van Engeland, tot mislukken zijn gedoemd. Do Ffthror. aldus de admiraal, «heeff hot Dliitsrhc volk een bewapening ge geven, welke heter is dan die van den tegenstander, zoowel door de macht der wapenen, als door de opleiding en den hcwonde- renswaardigen geest van den Duitschen soldaat. De geniale politiek van den Führer heeft Duitschland bondgenooten en machtige vrienden gegeven, welke het zullen helpen, het zij door aan zijn zijde te strijden, danwel door een welwillende neu traliteit te bewa ren, wanneer de tegenstanders den oorlog zouden wil len ontketenen. Daarom ziet het Duitsche volk zon der nervositeit en zonder vrees voor een oorlog de toe komst tegemoet in onwrikbaar ver trouwen in den Führer en in eigen kracht. Tenslotte her innerde admiraal Raeder aan het optreden van de „Ooehen" en de „Brpslau" in de Middellandsehe Zee in 1914 en hij zeide: „Moge de geest, 1 wejke in 1914 de bemanning van de Admiraal Raeder dert 1 Augustus teruggetrokken hebben, waartegen van de zijde van Danzig is geprotesteerd. De Poolsche regeering heeft steeds gezegd, dat zij de controle wil herstellen, mits voldoende garantie wordt gegeven, dat de Poolsche inspec teurs in het vervolg hun functie in volle vrijheid zullen kunnen uitoefenen. Volgens inlichtingen, welke het Parijsche dagblad „le Journal" te Londen heeft opgedaan, zou men zoowel in Warschau ale in Danzig bezig zijn een regeling der kwestie- Danzig in groote lijnen op te stellen. Twee plannen zouden in studie zijn, welke beide beoogen een compromis af te bakenen, dat een regeling zou kunnen bctcekenen. Het eerste plan behelst de beëin diging van het Volkenbondsgezag over de Vrije Stad en de vervanging hiervan door een gemeenschappelijk Poolsch-Duitsch bestuur. Het twee de plan bepleit een verdeeling van het grondgebied van Danzig, waar bij de Vrije Stad een Poolsch- Duitsch condominium (gemeen schappelijk bestuurd gebied) zou worden. De correspondent van de Daily Tele- gi'aph meldt uit Danzig aan zijn blad, dat de zuivering" der Duitsche bevol king van Danzig van anti-nationaal-so- cialistischë elementen nog steeds voort gaat en dat verscheidene honderden ar restaties verricht zijn in de laatste paar dagen. De ontevredenheid over de po litiek der nat.-soc. autoriteiten zou zelfs doorgedrongen zijn tot de gelederen der S.A. en der politie. Vele leden dezer or ganisaties zijn gearresteerd wegens het verspreiden van vlugschriften en andere illegale daden. Desondanks echter Is een open brief van de „Vrijheidspartij" aan Forster in duizenden exemplaren tijdens het weekend in de Vrije Stad verspreid. SMYRNA, 14 Aug. (Reuter). Nog twee andere schepen met uit geputte Joodsche vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije zijn gisteren voor Fcrnike aangekomen, maar de Turksche autoriteiten gaven hun geen verlof aan land te gaan, en bevalen hun terstond weer te vertrekken. Een schip is aan den grond geloopen, waardoor de pas sagiers toch aan land moesten gaan. Zoodra het vaartuig vlot was gebracht, werden zij gedwon gen weer aan boord te gaan. Naar gemeld wordt, kruisen nog drie andere schepen met Joodsche emi granten in het Oostelijke deel van de Middellandsehe Zee, zonder ergens aan land te kunnen gaan. De 500 Jood sche vluchtelingen aan boord van de „Parita". welke schip j.l. Dinsdag in Smyrna is aangekomen, trotseeren nog steeds de Turksche autoriteiten. Gis teravond ontstond een handgemeen tusschen de vluchtelingen en de be manning, waarbij de kapitein de hulp der Turksche politie inriep. 's-GRAVEXIIAGE, 14 Aug. De mi nister van defensie heeft in den loop van dezen dag de autoriteiten en com mandanten, die rechtstreeks onder hem ressorlceren, ontvangen. Tevens ontving de minister den garnizoenscommandant van 's-Gravenhage, de voorzitters van het georganiseerd overleg van zee- en landmacht, schout hij nacht Gregory en. den heer Van Ginkei, oud-secretaris-ge- neraal van liet departement, den advi seur onderwijszaken der Koninklijke marine, vice-admiraal jhr. Schorer, als mede den staatsraad gep. luitenant-ge neraal Muller Massis. keizerlijke vloot bezielde, herboren worden, v-qnneer de F ihrer eens de .jong" Duitsche vloot ra' roepen om het Groot-Duitsche Rijk te verdedigen." Vele autoriteiten aanwezig VAALS, 14 Aug. Vanochtend is onder groote belangstelling uit de leiding van den A.N.W.B. en uit fiscale en politieke kringen de vijf de grenskiosk van den A.N.W.B, te Vaals geopend. Xa een samenzijn in hotel Göttgens te Vaals, waar ook een aantal Duit sche gasten aanwezig was, zijn de genoodigde autoriteiten bijeengeko men aan de fraaie grenskiosk, welke op den rijksweg in Vaals duidelijk in het oog springt met de groote letters touringclub A.N.W.B. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren C. R. T. baron Krayenhoff, waarnemend voorzitter van do A.N. V.V.V. en buitengewoon lid van het dagelijksch bestuur, H. P. J. Bloemers, voorzitter van den A.N.W.B., Edo J. Bergsma, oud-voorzitter en eere-lid van den A.N.W.B., mr. J. A. M. de Jager en vele anderen. De plechtigheid werd geopend met een toespraak van den voorzitter van den A.N.W.B., den heer Blicmers, die speci aal tot de Duitsche gasten een hartelijk welkom sprak en in hun aanwezigheid een bewijs zag van de belangstelling, welke ook aan die zijde wordt gevolgd voor het verkeer tusschen beide landen* De bouw van de grenskiosk is een uit vloeisel van het streven van den A.Nj» W.B. om door zijn werkzaamheid in* vloed uit te oefenen op het verkeer tus schen beide landen. Het bieden van ser vice aan de reizigers is een doel gewor den. dat,' in navolging van de andere drukke grensposten, zijn invloed niet zal kunnen missen. De heer Bloemers deelde mede, dat spoedig ook in Babberich en in.Glaner- brug grenskiosken van den A.N.W.B. zullen worden ingericht, terwijl bij vol doening van het gevolgde systeem ook nog andere grensplaatsen zeker zullen volgen. Spr. richtte woorden van dank nog maals tot de Duitsche grens-autoriteiten en sloot daarbij in zijn waardeering ook de fiscale en politieele instanties van Nederland, die blijk gaven van hun me dewerking. Hij sprak het vertrouwen uit dat een goede taakverdeeling hij het grensverkeer met inschakeling van de werkzaamheid der grenskiosken het ver keer tusschen Nederland en Duitschland zal bevorderen en, waar mogelijk, zal vergemakkelijken. Hierna werd de vlag geheschen van het nieuws grenskantoor van den A.N. W.B.. waarna het gezelschap naar Val kenburg vertrok, waar in hotel „Prinses Juliana" door den A.N.W.B. een lunch werd aangeboden. KIND VERDRONKEN DE\ ENTER. 14 Augustus. Van middag is nabij Deventer het negen jarig zoontje van den schipper IJzer man in het Overijselsche kanaal ge vallen en verdronken. \V eerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: licht tot half bewolkt. Droog weer behoudens in het Oosten eenige kans op onweer. Aan vankelijk zelfde temperatuur als gisteren, later iets war mer. Zwakke veranderlijke wind, aanvankelijk uit N. richtingen. Ruitenlandsch weeroverzicht In Noordscandinavie blijft de lucht druk vrij snel stijgende. Terwijl het ge bied van hoogen luchtdruk boven En geland stationnnir blijft vormt zich een tweede maximum in het Noorden, dal zich naar het Oosten tot over het midden van Rusland Uitstrekt. In Zuid Zweden. 'tOostzcegehicd en tusschen den Oder on den Weichsel liggen nog res ten van het regenfront, aldaar vallen onweersbuien met plaatselijk fewaren regenval. In het zuiden wordt het weer he- heerscht door vlakke depressies in het Middellandschezéégebied en over Span je. De depressie h:j l.h.lnnd blijft oo "ie:. "id I. i ui 't-r A'p-, re;'-<\.| i> Wfitfp; r.f"9 m n-.-r e Do lent? >.i van O - - |iKt ten hoogte van liet Jungiiuujoch.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7