AmióJte S&AidÜM Te veel geruchten in de wereldpers Dagblad PHAAL Gespannen sfeer in concessie te Tientsin Wereld-congres van het Zionisme JAC. VAN KEMPEN ter aarde "besteld De koffers herkend Oudheidkundige vondsten op Java Nederland weert zich geducht te Antwerpen Wereldgebeuren Een flinke dosis scepsis is noodig om schijn van wezen te onderscheiden in de internationale politieke berichtgeving De vrouw van den mooien danser Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAARDAG 14 AUGUSTUS 1939 BUITENLAND Japansche militaire delegatie per vliegtuig uit Tokio naar Tientsin teruggekeerd TOKIO, 14 Aug. (Reuter). Dc vier Japansche militaire gedelegeer den ter Britsch-Japansche conferen tie te Tokio, zijn vanmorgen pet vliegtuig naar Tientsin terugge keerd. Voor hun vertrek bracht ge neraal-majoor Piggott, de Britsche militaire attaché, een hoffeliikheids- bezoek aan hun leider generaal Muto. Naar Domei verneemt, hebben zij daarbij van gedachten gewisseld over het doode punt, waarop de Britsch-Japansche besprekingen thans beland zijn. Pantserwagens van het Britsche vrij willigerscorps partouilleeren langs de grenzen van de Britsche concessie te Tientsin, sedert hedenmorgen 10 uur. Zij zijn gemobiliseerd als voorzorgs maatregel tegen mogelijke gevolgen van de anti-Britsche massa betooging, welke vandaag verwacht wordt in het. door de Japanners bezette deel der stad. GENÊVE, 14 Aug. (Havas). De le den van het uitvoerend comité en het bestuur van het Joodsche Wereldcon gres hebben hier onder leiding van Na hum Goldmann een gemeenschappe lijke vergadering gehouden, waaraan talrijke Joodsche gedelegeerden uit Engeland, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Zwitserland, Centraal- en Oost- Europa. alsmede Palestina deelnamen. De agenda bevatte o.a. de kwestie der Joodsche emigratie, en der .eventueele. bijeenroeping van een groote emigra tie-conferentie. Een delegatie zal ih October naar de Vereenigde Staten vertrekken om met het Amerikaan- sche Joodsche congres de plannen voor een gemeenschappelijke actie te be spreken. Woensdag begint te Genève het 21ste Zionistische Wereldcongres, waarop de zesde zitting van de Jewish Agency voor Palistina zal volgen. Het congres zal twee weken duren. Zeshonderd ge delegeerden uit 50 Europeesche en niet-Europeesche landen nemen er aan deel. De Vereenigde Staten zullen ver tegenwoordigd zijn door een delegatie van 125 man en Palestina door een de legatie van 140 leden. Voorts zijn groo te délegaties te verwachten uit het Britsche rijk, Polen, Roemenie cn Frankrijk, terwijl voorts de Joodsche groepen in België, Nederland, Bulga rije, Griekenland, Hongarije, Letland, Lithauen, Estland, Joegoslavië, de Scandinavische landen, Slowakije, Egypte en de Zuid-Amerikaansche lan den vertegenwoordigd zullen zijn. De voornaamste taak van het congres zal zijn hot vastleggen der richtlijnen voor de. politiek ten aanzien van het Brit sche Witboek. BINNENLAND Groote belangstelling van collega's BLOEMENDAAL, 14 Augustus. On der groote belangstelling is Zaterdag middag te Bloemendaal het stoffelijk overschot van den enkele dagen geleden in het Haarlemsche diaconessenhuis overleden concertzanger Jac, van Kem pen, ten grave gedragen. Het was ongeveer drie uur. toen de stoet op de algemeene begraafplaats aan den Bergweg aankwam. Tevoren hadden zich in de woning van den neef van den overleden kunste naar. den Bloemendaalschen architect H. W. van Kempen, aan den Zuider Stationsweg, verwanten en intieme vrienden verecnigd. Hier ging ds. van Dijk voor met een eenvoudig woord. In overeenstemming met den wensch van den overledene ontbraken bloemen en kransen. In de aula. waar de kist werd opge baard. trof men onder de bekenden uit de concertzaal: de zangeres Jo Vincent, met haar echtgenoot dr. Bos. de zange ressen Di Moorlag. Annie Woud. Hans Gruys, C.orrie Bijster. Ans Stroink. Suze Luger en Annie Veenenhos. de zangers Louis van Tulder. Henk Noort, Johan Lammen. Willem Ravelli en den eersten dirigent van de Haarlemsche Orkest- vereeniging. Marinus Adam. Ook de leerlingen van den overleden kunste naar waren in grooten getale gekomen, om Jac. van Kempen uitgeleide te doen prinses armgard naar duitsch- land vertrokken SOESTD1JK. 14 Aug. - Hedenoch tend is Prinses Armgard van het paleis Soestdijk naar DuiU-chland vertrokken. (Vervolg van het Tweede Blad) Vanmorgen heeft zich bij de politie van het bureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam de leverancier van de aan K. gelever de koffers aangemeld- Hij heeft den hutkoffer, waarin de romp van de vrouw te Terschuur is ge vonden, en de Zaterdag in het depót van het Centraal Station in beslag genomen handkoffer, waar in lijfgoed van de vermiste vrouw K. is teruggevonden, herkend als twee van de drie koffers, welke verdachte K. op 24 Juni j.l. bij hem heeft gekocht Deze leverancier heeft In het haven gebied een zaak in zeemansuitrustingen en hij kende K., die een vaste klant van hem was, heel goed. K. had dien bewus- ten dag drie koffers bij hem gekocht, één hutkoffer en twee handkoffers. De eigenaar van deze zaak heeft zich pas vanmorgen bij de politie kunnen aan melden. omda) hij gedurende twee we ken in het buitenland heeft vertoefd. Hij heeft de berichten over deze opzien barende moordzaak in Italië in de kran ten gelezen en is gisteren van zijn reis teruggekeerd, om zich vanochtend direct hij de politie hekend te maken als de leverancier van de koffers, welke zoo'n groote rol in dit drama spelen. Landbouwschuur in brand REKKEN, 14 Augustus Vermoe delijk door hooibroei is vanochtend brand ontstaan in een der schuren van de boerderij van de Rekken- sche inrichtingen. De brandweer uit Eibergen, die spoedig ter plaat se was, heeft het vuur bedwongen. De hooioogst van dit jaar ging ver loren. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken voorgekomen. UIT HET OLYMPISCH TRAININGS KAMP VOOR ZWEEFVLIEGERS 's-GRAVENHAGE. 14 Aug. Van de zweefvliegers, die nu in een kamp op het vliegveld Welschap bijeen zijn en uit wie een ploeg zal worden' gekozen voor de Olympische Spelen in 1940, heeft de heer O. P. Koch gisteren een vlucht gemaakt van Welschap naar Venlo met zijn zweeftoestel „Minimoa". Hij-stelde onderweg een stijging vast van 2600 meter. DRIJFWANTHARINGVISSCHERIJ 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Van be voegde zijde deelt men ons mede, dat van 16 Augustus 1939 af de aanvoer van pekel- en steurharing slechts zal zijn ge oorloofd, indien zulks geschiedt met de zelfde schepen, aan boord waarvan de haring is verwerkt -(instelling van een jaarverbod). Er wordt tevens aan herinnerd, dat op dien datum de vaartuigen een vleet mo gen medenemen van grootere boven- speerreeplengte dan tot voor dien ge oorloofd was. OOST-1NDIË Een correspondent van de Loco motief te Bodjonegoro schrijft: Circa drie jaren terug werden in het gehucht Kanten van desa Poen- poengan in het district Kalitidoe (Bodjonegoro) oude kalang-graven ontdekt-Deze vondst dankt men aan den thans in het Madioeneche (ond. Saradan) wonenden boscharchitect Soepardi, wiens liefde voor en ken nis van dit onderdeel der oudheid kunde in den kring der boschopzich ters en -architecten genoeg bekend Na een kort tijdsverloop van deze drie jaren schijnen er weer oudheidkundige vondsten te zijn gedaan, than*, in Zuid- Toeban, vlak aan de Noordelijke grenö van het regentschap Bodjonegoro, nj. in het boschplaatsje Parengen, circa 14 km. Noordwaarts gelegen van de stad Bodjonegoro. Bovengenoemde vondsten, welker waarde en belangrijkheid pas later be oordeeld kunnen worden, wanneer reeds overleg met den oudheidskundigen dienst zal zijn eepleegd, waren door de vinder*.- in alle onkundigheid gedaan. Het huis van den aes.-wedono van bo vengenoemd onderdistrict, M. Soejono, wordt aan de Oostzijde begrensd door een ongeveer 25 meter hoogen heuvel, waarvan de inhoud naar het schijnt bij na geheel uit steen bestaat. Genoemde bestuursambtenaar nu wilde dit nict-al- ledaagsrh bezit aanvankelijk produc tief maken» waarom hij zich dan ook zonder bedenken met een aannemer ver hond, die alle voor den eventueelen bouw van bruggen, huizen e. d. bruik bare steenen tegen een overeengekomen prijs uit genoemden heuvel zou moeten halen. Toen men voldoende diepte had be reikt en de eerste steenen opgediept wa ren, kwamen tegelijk hiermede vele vreemdsoortige steenen voorwerpen te voorschijn, welker vorm eeheel verschil de van die der andere opgehaalde stee nen. Zoo werden er vele,grillig gpvorm- de kalksfeenarhtise voorwerpen uit den grond opgegraven, aan welke wij ver schillende primitieve gebruiksvoorwer pen konden herkennen, zooals me*sen, bijlen, lansen, speerpunten, zwaarden, wajangpoppen e. a. dingen. SPORT EN SPEL Men schrijft ons uit Utrecht: Dat onze Nederlandsche scherm krachten niet ver over de grenzen behoeven te trekken om naar ster ke tegenpartijen te zoeken, bewees de internationale scherm wedstrijd te Antwerpen, die gisteren aldaar in de handelsbeurs gehouden werd. Dit geldt dan alleen voor degen, omdat het sabel schermen tegen viel. Niet van de Nederlandsche schermers doch van de deelnemen de Belgen. En ziet. na Ostende kwa men er weer Nederlandsche degen- successen, waarmede het bewijs te meer geleverd werd. dat wij in ons land niet alles op de sabel behoe ven té zetten om kans op een Ne- derlandsch schermsucces te verkrij gen. Aan den degen wedstrijd namen zes Nederlanders deel, w.o. de Utrechtsche schermer J. K. F. van Hulssen, die wel den stijl der goede Belgen het meest benaderd. Wel moet hij vlugger ri posteeren. doch gedachtig aan de les van Ostende bleef hij in alle partijen de juiste tactiek toepassen en scherm de niet te voorzichtig. Met de scher mers Jansen, Wabeke. Hessink ging hij naar de demi-finale over. Onze Utrechter als. no. 1 uit zijne poule. De uitslag van die poule was: 1. van Hulssen met 5; 2. Coppejans met 5; 3. Lamcsch met 4 en 4. Wabeke met 3 winstpartijen. De uitslagen van de poules der demi finale luidden: Poule I: De Vos met 4; van Hulssen en Uyttendaelle ieder met 3 en Jansen met 2 winstpartijen. Poule II: Hessink en Braecke ieder met 4; Coppejans en Lamesch ieder met 2 gewonnen partijen. In de finale kwamen nogal eens zon derlinge beslissingen voor: Na een voordeeligen stand voor de Belgische schermers werd bij een treffen met duidelijk tijdsverschil nogal eens coupe double beslist, waarvan de Nederland sche schermkrachten dc dupe werden. Hier zou het electrisch apparaat zeer van pas gekomen zijn en vermoedelijk zou een andere uitslag verkregen zijn geweest. Na een voordeeligen stand van 2—0 tegen Hessink verloor van Hulssen met 3-*2. Op sabel namen deel de Nederlanders W. v. d. Berg, Munnik en W. Drieber gen (Amersfoort), die zich allen voor de finale veilig wisten te stellen, Drieber gen eerst na harrage. Behalve het schermen der Nederlanders viel het sabelschermen der overige deelnemers tegen. Steeds maar dansen over den looper, steeds maar wegloopen in stede van een aanval te weren en steeds maar arretteeren naar den voorarm. Dit eischte voorzichtigheid en geduld van onze schermkrachten, die een der gelijk spel niet gewoon zijn. v. d. Berg liet zien wat sabelscher men moet zijn. Zijn keurige parades en snelle riposten waren af. V. d. Berg die als de beste sabelschermer de eere plaats toekwam, boekte een onver wachte nederlaag tegen Niewegerts, waardoor Nijs op de eerste plaats kwam. De resultaten luidden als volgt: Degen: 1. Bracke (B) met 5 gewon nen partijen, 14 ontv. en 16 gegeven treffers: 2. Lamesch (B) 4—1418; 3. J. Hessink (Nederland) met 41418; 4. J. K. F. van Hulssen (Utr.) met 41518; 5. Uittendaele met 41518;. 6. Jansen (Nederland) met 31514; 7. De Vos (B) met 3—16—17 en 8. Coppejans (B) met 0-21—4. Sabel: 1. NijS (B) met 6—27—34; 2. W. v. d. Berg (Nederl.) met 5—2231; 3. W. Driebergen (Amersfoort) met 4 2329; 4. Niewegerts (B) met 42630: 5. van Overschee (B) met 3—29—24; 6. Seghers (B) met 3—30—28; 7. G. Mun nik (Nederl.) met 2—3122 en 8. Goe- dert (B) met 13224. MEER dan ooit is het thans moeilijk in de internationale politiek schijn van wezen te onderscheiden. De „wereldpers" draagt daartoe het hare bij. Oost-Europa is overbevolkt met journa listen, wlen het er niet zoozeer om te doen is bij te dragen tot een herstel van orde en rust in ons werelddeel, dan wel om „pakkende" berichten sneller dan hun collega's naar Parijs. Londen, Washington e.t.q. te seinen. Wij hebben een kleine bloemlezing van deze geruch ten, met bijpassende tegenspraken, ver gaard en laten deze hieronder volgen. Het zijn slechts de geruchten van dit week-end, maar vrijwel elke dag brengt een gelijk aantal. Dat Europa onder die omstandigheden laboreert aan onrust en verwarring is begrijpelijk. Het is goed zich nu en dan eens rekenschap te ge ven van de overmaat aan geruchten, welke door de „wereldpers" worden ge lanceerd, deels om sensatie-lust te be vredigen, deels met propagandistische oogmerken, hetgeen vooral in neutrale en onafhankelijke landen als het onze met aandacht (en scepsis) moet worden gevolgd. De „geruchten" van dit week-end (de lijst is nog geenszins volledig!) waren onder meer de volgende: (1). Géén Poolsche waar schuwing aan Italië. Officieele kringen te Warschau zagen zich Zondag genoodzaakt een „In het buitenland ver spreid gerucht" tegen te spreken, vol gens hetwelk de Poolsche regeering Italië op de hoogte zou hebben gesteld van bepaalde consequenties, welke het zou trekken uit een schending van het statuut van de Vrije Stad Danzig. (2). Géén mobilisatie in Joegoslavië. I-Iet officieele Joego slavische pershureau Avala verklaarde Zondag gemachtigd te zijn de „in het buitenland verspreide brichten" tegpn te spreken, dat Joegoslavië omvangrijke militaire maatregelen zou hebben geno men. Zoo wist bijvoorbeeld de Daily Ex press-correspondent te Belgrado te be richten, dat 500.000 man voor „manoeu vres" waren opgeroepen. Het springt in hef. oog, dat men zoowel bii het voor gaande als het hiprhij vermelde „ge rucht" te maken heeft met tendentieuze berichten in verband met de conferen tie van Ciano en von Rihbentrop met Hit Ier. (3). Tendentieus worden ge noemd de commentaren, door Engelsche bladen, met name ook de Daily Express van Zalerdag. vastgeknoop aan het be zoek van den Joecoslavischen minister president Tsvetkowitsj aan de Italiaan sche havenplaats Triest. Officieel wordt tegengesproken, dat deze reis zou zijn geschied op een „dwingende invitatie" der ns-mooendheden, en dat aan Joego slavië den eisch zou zijn gesteld in ge val van een Europeesch conflict de spoorlijn van Oostenrijk naar Triest, voor zoover deze over Joegoslavisch ge bied loont, ter beschikking van de as- mogendheden te stellen. (4). Japan en dc as. Een ge rucht zonder tegenspraak is vooralsnog een bericht van een Daily Telegraph- correspondent te Salzburg, die weet te melden, dat Dnitschland. Italië en Ja pan zouden zijn overeengekomen een militaire alliantie tr sluiten, hetgeen zou worden bekend gemaakt op hetzelf de oogenhlik. dat Engeland. Frankrijk en de Sovjet-Unie een pact zouden slui ten. Het is niet ondienstig hier nog eens in herinnering te brengen, dat de Daily Telegraph ten tijde van de be zetting van Praag in Maart j.l. het lu gubere en onzinnige verhaal bracht van de dokters, die tijdens het bekende onderhoud van Hacha en Chwalkovsky met. Hitier en Rihbentrop den Tsjechi- schen staatspresident zouden hebben „bewerkt". (5) 11 a l i 's r o 1. Het Parijsche dag blad Excelsior heeft, ondanks alle van zelfsprekende geheimhouding, uit Ber lijn via Londen(I) preciese bijzonderhe den vernomen over hetgeen door Ciano, Hitler en von Rihbentrop dit week-end is besproken. Het Fransche blad verzekert, dat Italië weigert zich voor Danzig in een oorlog te laten be trekken, en dat het ook weigeren 2ou druk op Hongarije en Bulgarije uit te oefenen en toe te treden tot de „as", hetgeen Duitschland zou wenschen. Zelfs wanneer de Excelsior met deze veronderstellingen het bij het, rechte eind zou hebben, is het nog ondenk baar, dat dit bericht op verklaringen van gezaghebbende zijde kan berusten. Het diende dan ook als veronderstellend gerucht, niet als feitelijke bijzonder heid te zijn gelanceerd. 6) Hongaarse he waarschu wing. Overigens staat Hongarije, zeei tegen eigen zin, thans evenzeer als Polen en Danzig in het brandpunt van de be langstelling der „wereldpers". Zoo gaat zelfs te Boedapest in kringen van bui- tenlandsche journalisten het gerucht dat de Duitschers wenschen. dat Horthy zal aftreden, omdat hij niet voldoende vriendschappelijk gezind zou zijn jegens de „as", en dat om diezelfde reden ook de premier, Telekl. zou moeten verdwij nen. De Hongaarsche regeering heeft in de verspreiding van deze op gceii enkel feitelijk gegeven berustende berichten aanleiding gevonden om alle huitenland- sche journalisten te Boedapest te doen weten, dat zij onverwijld nit. het land zullen worden ggezet. wanneer zij aan dit. soort geruchten verdere bekendheid zouden geven. (7) Géén boodschap van Roo sevelt. Tenslotte een der fraaiste exemplaren uit het bloemperk der „ge ruchten": géén boodschap van president Roosevelt aan de Russische regeering. Het officieek Sovjet-Russische pers bureau Tass zag zich Zondag genood zaakt categorisch tegen te spreken, dat Roosevelt een boodschap naar Moskou zou hebben gezonden, waarbij hij voor stelde mot de Sovjet-Unie samen te wer ken tegen Janan in het Verre Oosten, wanneer de Soviet-Unie met F.ngeland en Frankrijk een militair verdrag zou tcekenen. De moraal van deze geruchten- bloemlezing is, dat men in dezen ge spannen tijd meer dan ooit het hoofd koel dient te houden, wanneer men kennis neemt van de berichten over de internationale politieke situatie, want dat aan aUezijden zon dor uitzondering met het wapen van „geruchten" en „dementi's" wordt gewerkt, en dat de uiterste scepsis noodzakelijk is. wil men in den politieken warwinkel den weg niet verliezen. DE waarheid van de beide dage lijks in toepassing gebrachte wijsheiduitingen, „dat de wereld per slot van rekening toch maar klein is", en „dat dc banketbakker geen taartjes lust", heb ik weer eens beves tigd bevonden, toen ik een paar dagen in het Palacehotel der badplaats X doorbracht. Den morgen na mijn aan komst trad ik bet kantoor van de „Pa lace" binnen, om in een zijkamer een lieflijkzachte stem te hooren zeggen: „Ik heb je lief! Ich liebe dicht! I love you! Je t'aime! Ti voglio bene!" Ik kuchte een paar keer, waarna dc in ternationale liefdesverklaring onder broken werd en in de deur een kleine dikke, zwartharige vrouw verscheen, die verontschuldigd zei. „Neemt u mij niet kwalijk, alstublieft, ik heb u niet hooren binnenkomen met al dat la waai hier, wij zijn namelijk van daag tien jaar getrouwd!" Daarbij lachte zij en liet twee groote gouden snijtanden zien, welker aanblik mij radiosnel de reeds lang vervaagde her innering aan het gedrang in het res taurant in de 133ste straat, de leelijke cassajuffrouw en de schoone danser in het geheugen terugbracht. Het was in het jaar 1920, dat ik in New-York dagelijks omstreeks noentijd in bedoeld eethuis evenals zooveel an dere gehaaste zakenmenschen een „quick lunch" naar binnen sloeg. Bij het binnentreden werd eiken gast een kaartje, waarop getallen gedrukt wa ren, in de hand geduwd, waarmee hij aan dc oneindig lange toonbanken eenigc spijzen uitkoos, waarvan het totaalbedrag dan door het overeen komstige getal op het kaartje met een ponstang werd aangeduid; had men zijn maaltijd geëindigd, dan begaf men zich door de smalle ruimte tusschen de kleine tafels naar de cassa waar een ongelooflijk vlugge juffrouw het bedrag der vertering met een „thank you" in ontvangst nam, na het op de cassa te hebben aangeslagen. Na aan zijn verplichting tot betalen gedaan te hebben, stond niets het vertrek meer in den weg. Van de vele honderden, die op deze wijze de cassa passeerden, was ik misschien de eenige, die het op -!n dag opviel, dat in de plaats van de mooie, blonde pop, die geregeld aan de cassa zat, thans een dik. leelljk meisje dienst deed. Zij had zwart, strak naar achteren gekamd haar, een onbeduidende stompneus in een pan- nekoekengezicht, schrandere muizen- oogen en een breeden, lachenden mond met twee groote gouden snijtanden. Ik heb die bijzondere kenteekenen zoo goed fn mijn geheugen geprent, omdat een paar dagen later een mooie man in het restaurant opdook. Geen gast van deze New Yorksche grootonderne ming voor menschenvoeding scheen ooit tijd te hebben een anderen klant een blik te venvaardigen. Maar toen de mooie man voor de eerste maal met lange schreden naar het buffet stormde, ging er een geriiisch door de zaal. Al die moede, overwerkte kan toorjuffrouwen hielden op met eten en moesten plotseling in haar zakspiegel- tje kijken en haar neuzen poederen. Prachtig van gestalte, breedgeschou derd, flink van borst, blond en onge hoord elegant was deze man, vol maakt, van zijn weiverzorgden krulle- bol tot zijn onberispelijke schoenen. Hij was zóó mooi, dat de andere man nen zich voor hem schaamden. Aan het tafeltje naast mij, zei een jonge man tot zijn vriend: „Hallo, Jimmy! Tien dollars als je dien kerstengel een blauw oog slaat!" en gaf daarmee de meening to kennen, die den anderen mannen duidelijk op het voorhoofd stond geschreven. Het toeval wilde, dat ik er getuige van werd, hoe voor dezen jongen man, die de beroering niet scheen te mer ken, het uur der lotsbeschikking sloeg. In de rij naar de cassa stond hij twee plaatsen vóór mij, en ik zag de uit drukking van verveling op zijn schoon gelaat plotseling voor die van een on verholen bewondering plaats maken. Verrast volgde ik zijn opgetogen blik en jawel, het. was de leelijke, dikke, kleine cassajuffrouw. Van toen af werd de mooie man een dagelijksche gast van het populaire eethuis, en wie als Ik do verdere ontwikkeling der aan gelegenheid met belangstelling gade sloeg, kon vaststellen, dat hij vaak vijfmaal achter elkaar door den nau- wen weg naar de cassa drong, om dan terstond door den ingang het restau rant opnieuw binnen te gaan. Het was meer dan duidelijk, dat de mooie man hals over kop op het leelijke eendje verliefd was geworden. En wat zei de juffrouw er zelf van? Zij deed het eeni ge ding dat mogelijk was: zij lachte den man in zijn gezicht uit, toen hij op een dag schuchter stamelde of hij haar kaarten voor de nieuwe Zieg- field-revue mocht brengen. „Awfully sorry", wees dc juffrouw hem af en tot mijn grenzelooze verbazing voegde zij er in haar eigen en mijn eigen landstaal bij: „Jij bent me veel te mooi, om met jou uit te gaan!" Maar destijds verstond de mooie man nog geen „Holland-Dutch". Kort voor mijn vertrek naar Europa gevoelde ik mij verplicht, de zoocvcn BURGERLIJKE STAND 14 Aug. Goboren: Robert z. v. A. Drop en N. Storm. Dirk Anton Leendert Arie z. v. M. A. van der Bas en W. van Hans- wijk. Berendina d. v. P. C. Strooker en J. C. Schooleman. Gerritje Maaike d. v J.ëG. van Moorselaar en J. C. van Ginkel. Tiny Hemlrika d. v. G. L. Ot- tens en Chr. J. van den Akerboom. Jo seph z. v. S. Klein en J. v. d. Horst. Johan Gerard z. v. G. C. Lampc en J. W. Palland. Overleden: Dirk de Graaf 31 j. geh. met W. Tuithof, Carolina Snoek 81 j., wed. v. C. A. Quint. Wilhelmus Brok 85 j. geh. met A. C. Korf. genoemde revue, die men naar de al gemeene meening gezien moest heb ben, in oogenschouw te nemen. Het berouwde mij niet, want het was een triomf van menschclijke schoonheid. Het prachtigste was echter het slot.ta- freel, waarbij honderd van de 'schoonst denkbare blonde vrouwen een huldi genden rondedans om een enkelen man dansten den mooien man- uit het restaurant. Dagenlang peinsde ik er over, wat dezen Apollo, die avond aan avond met do schoonste vrouwen samenwerkte, toch wel in die kléine, dikke, leelijke cassajuffrouw had ge zien om op het eerste gezicht op haar verliefd te worden, maar ik kon het raadsel niet oplossen. En nu stond in het kantoor van het badplaats-hotel de cassajuffrouw uit de 133ste straat voor me, lachte met de groote snijtanden en deed haar schan- dere nuiizenoogeti wijd open, toen^ ik eigenlijk tegen mijn wil vroeg: „Maar wat is is van den mooien Zieg- ficld-danser geworden?" Er kwam een vreugdetrek bij de herinnering op haar gelaat, toen zij antwoordde: „O, ja, New-York, niet waar? Daarom bent u me zoo bekend voorgekomen! De mooie danser is mijn man geworden, en als u ons vanmiddag de eer wilt aandoen een kopje thee met ons te drinken, dan kunnen wij meteen wat over het ver leden babbelen." In de zeer smaakvolle woning van den eigenaar van het hotel zat ik te genover de huisvrouw. „En tenslotte heb ik hem óók uit liefde genou'.en," zei ze, „ik arm, dik schepsel, ofschoon wij destijds nog geen twintig woorden met elkaar gesproken hadden en of schoon ik wist, Jat het leelijke eendje zich daarmee grenzeloos belachelijk maakte. Op eon Maaudag vroeg hij mij zijn vrouw te worden. Ik beet op mijn groote tanden en ze: Neet Op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag ge beurde hetzellde, doch op Zaterdag overviel mij 'n zwakheid en ik stemde toe. Dinsdag daarop werden we man en vrouw, nadat Charley zijn contract met Ziegfeld in der minne verbroken hadj Hij wou niet meer dansen en daarom besloten wij met onze spaarpenningen zelf een restaurant te openen. Maar al spoedig bleek het, dat wij de draag kracht onze „economics" ver overschat hadden; ze waren nauwelijks genoeg voor de huur en niemand was bereid ons iets op crediet te leveren. Trap-op, trap-af, liep Charley... tevergeefs! En toen liep hij trap- op, trap- af, om een' betrekkingen het was wéér tever geefs. Voor zaken kon niemand zoo'n knap pen man gebruiken. Dat ik mijn.' man aanbad, zal u niet verwonderen, maar dat hij mij oprecht en waarach tig. liefhad, was mij een ondoorgron delijk geheim, dat uzelf waarschijnlijk ook niet begrijpen kunt. Op een dag vatte ik al mijn moed te zamen en ging heimelijk naar de zakenmannen die mijn man hadden afgewezen. „Neem u de garantie op u, madam?" vroeg.de eigenaar van het lokaal, dat wij wilen huren. „Als u daar zoo op gesteld is, waarom niet?" lachte ik. Ook dc meubelhandelaar, de man die de keukeninrichting moest leveren, de glas- en aardewerkleverancier, de tim merman, de schilder, de slager, de bak ker, allen stelden zij mij dezelfde vraag, die ik met ja beantwoordde en waarna zij, merkwaardig genoeg, met afbetalin gen genoegen namen. Totdat ik, doon het onverhoopt succes overmoedig ge worden, den laatsten hunner vroeg: „Waarom, for Heaven'*- sake,*slaan de lieden mij allemaal zoo hoog aan?" De man wreef bedachtzaam zijn bril af en monsterde mij daarna van top tot teen, „Hebt u uw man wel eens met de Ziegfield-girls op het tooneel gezien?" informeerde hij. „Neen", gaf ik toe. „Nu", ging hij voort, Wanneer de mooi ste man van Amerika, dien de vrou wen van heel de wereld aan de voeten liggen, een hm niet zoo heel mooie vrouw trouwt, dan moet die vrouw bepaald heel veel geld hebben. Of niet?" „Neen, neen, neen", zuchtte ik. „ik heb geen geld. O, zeg me toch, waarom bemint hij mij, niettemin en waarom heeft hij juist mij getrouwd?" De man poetste nogmaals zijn brille- glazcn eens op en keek mij nogmaals diep in de oogen. „Ja, dat is er slechts één verklaring, dat hij van eeuwige schoonheid, vreemd en eigen, meer dan genoeg heeft. De banketbakker lust geen taartjes!" En zoo moet hot wel zijn. Ons restaurant ging zeer goed zoo dat wij gemakkelijk al onze verplich tingen konden nakomen en twee jaar geledon naar mijn vaderland konden toriigkeeren. wij kochten dit hotel en zijn nu gelukkig, darling", onderbrak de schoone danser, terwijl hij twee kleine, dikke zwartharige meisjes voor zich uit in de kamer schoof en voorstelde: „Hier zijn onze girlies, madam. Waarom ik deze onschuldige geschie denis do moeite van vertellen waard vond? Omdat de eenige waarachtige, echte liefde tusschen man en vrouw eon eeuwig wonder blijft en omdat er slechts heel weinig begenadigden zijn, die met het hart, kunnen zien. Want anders zou de mooie danser niet op het eerste gezicht hébben kunnen be grijpen, welk een heerlijk, goed on kost baar bezit het leelijke cassameisje uit de 133sto straat voor hem zou zijn. Wenscht U een beschaafden toon? Het spant c'e kroon!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9