Dreigende blokkade van Hongkong Een Amerikaansch plan tot een dertig-daagschen „wapenstilstand" „Er broeit iets in Berlijn", meldt Times-correspondent cJtaai&le (BeAicktw Geen politieke koehandel" zegt Duitsch blad Voorbereiding van Britsche manoeuvres Ongeveer twee millioen man zijn thans in Duitschland onder de wapenen Een compromis niet volledig uitgesloten" Lithausch stadje door brand verwoest Amerikaansche immigratie-" problemen Duitsche lezing van grensincident bij Danzig De spoorwegexpositie nadert voltooiing Teleurstellende cijfers i.z. de Mendelssoh n-débacle Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 Xredes-voorstellen LONDEN, 16 Aug. (Reuter). - Officieele Amerikaansche kringen staan zeer gereserveerd tegenover berichten uit Oslo volgens welke Hamilton Fish, de Republikein- sche leider uit het Huis van Afge vaardigden, aan de conferentie der internationale parlementaire unie een motie wil voorleggen om een dertig-daagschen Europee- schen „wapenstilstand" te doen houden en een viermogendheden- conferentie te beleggen tot rege ling van de hangende vraagstuk ken. Fish heeft Maandag geluncht met von Ribbentrop nabii Salzburg. In officieele Amerikaansche kringen wordt Fish beschouwd als een der verbitterdste tegenstanders van Roo sevelt's buitenlandsche politiek, en zegt men. dat hij uitsluitend voor zichzelf spreekt, zoodat zijn meenin gen niet vereenzelvigd moeten wor den met de officieele Amerikaansche opvattingen. Senator Hamilton Fish heeft in een interview met „Tidens Tegn" erkend het voornemen te hebben een wapenstilstand van een maand in Europa voor te stellen, tijdens welke de ministers van bui tenlandsche zaken van Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië elkander zouden ontmoeten. Wan neer zij het op essentieele punten niet eens zouden worden, zou een arbitrage-rechtbank worden be noemd, bestaande uit de Konin gen van Noorwegen en België en de presidenten van Ierland en Zwitserland, voor de oplossing der moeilijkste problemen. „De onverwachte en aanvankelijk ge heim gehouden ontmoeting tusschen Hitier en den Hoogen Commissaris van den Volkenbond te Danzig, prof. Burck- hardt, schijnt niets nieuws te hebben opgeleverd," schrijft de diplomatieke re dacteur van do Times. „Hitler schijnt het meest gepraat te hebben, en niet minder krachtig dan tevoren zijn mee ningen over Danzig, Polen en zelfs over andere kwesties, te hebben weergege ven. Burckhardt kreeg weinig kans zijn eigen meening te geven, hoewel hij als diplomaat, die het nauwste contact met beide partijen onderhoudt, wellicht zelf een schrandere opvatting heeft, hoe een vreedzame oplossing gevonden kan worden." „Het onderhoud tusschen Hitler en Burckhardt duurde slechts een half uur, zegt de Daily Telegraph, en Hitler nam hiervan het grootste deel in beslag met zijn meening over Danzig weer te geven en vragen te stellen over de omstandig heden, waaronder plaatselijke inciden ten zijn ontstaan. Had het onderhoud den vorm genomen eener gedachtemvis- seling. dan zou Burckhardt het Britsche standpunt hebben kunnen verduidelij ken, dat elke poging om den huidigen status van Danzig te wijzigen ,door ge weld of dreiging met geweld, waartegen Polen zich genoodzaakt zou zien zich te verzetten, terstond de Britsch-Fransche garanties van gewappndc hulpverlpe- ning in werking zou stellen. Burckhardt wist, dat de Britsche houding niet ge wijzigd is. maar hii schijnt zijn opvat tingen niet te hebben kunnen weerge ven, en derhalve kan aan dit feit geen bijzondere beteeken is worden gehecht. De Times doet voorts het denk beeld aan de hand van een nieuw „handvest", waaromtrent Europa het eens moet worden om zijn zaken te leiden. Na het volgende jaar zoo besluit het blad moet een vredes conferentie gehouden worden. Alles is er voor te zeggen, zulk een con ferentie te houden alvorens de „vol gende oorlog" zou uitbreken, doch op voorwaarde, dat het een werke lijke conferentie van den vrede zou worden. In verband met geruchten in de Fran sche en Engelsche pers over de bespre kingen van Salzburg en Berchtesgaden schrijft het 12-Uhr-Blatt: „De poging. Hongarije tegen de as uit te spelen, is mislukt. Boedapest heeft daarover cenige scherpe en duidelijke tegenspra ken uitgegeven. Thans heeft men het over z.g. conferenties, waartoe in Salz burg of Berchtesgaden plannen zijn ge maakt. Ook deze geruchten moeten wij tegenspreken. Dc z.g. conferenties be staan uitsluitend in het brein der Lon densche en Parijsche sprookjesvertellers. Wij hebben geen conferentie noodig, om het Duitsche recht op Danzig vast te stellen. De geschiedenis en het volk van Danzig zijn de eenige getuigen van dit recht. Ook aan compromissen is ons niets gelegen. Noch in de kwestie-Dan- zig. noch in de kwestie-Corridor bestaat er voor ons een politieke koehandel. De Corridor is tot een onverdraaglijk en on houdbaar feit in Oost-Europa geworden. Onverdraaglijke en onhoudbare feiten helpt men niet uit de wereld door een compromis." VLUCHTELINGEN NAAR ALASKA? WASHINGTON, 16 Aug. (Havas). - In een commentaar op een rapport over de ontwikkeling van Alaska, waarin het particuliere kapitaal wordt uitgenoo- digd hieraan mede te werken, heeft de minister van binnenlandsche zaken Ickes voorgesteld Europeesche indu strieën, welke door onverdraagzaamheid worden vernield of bemoeilijkt, naar Alaska over te brengen en daarvoor het verbod van immigratie in Alaska op te heffen. Hieraan wordt toegevoegd, dat het kli maat van Alaska is aan dat van de Scandinavische landen en dat Alaska slechts 60.000 inwoners telt. Als te ves tigen of uit te breiden industrieën wor den genoemd, pelterijen, leer, papier en hout. Tactische oefeningen omvatten een aanval op de „Vrije Stad Huil" LONDEN, 16 Aug. (Havas) Voorbe reidende oefeningen voor de groote ma noeuvres van het landleger, welke in September gehouden zullen worden, zijn in vollen gang. Sinds het einde van den Wereldoorlog heeft men nooit zooveel troepen in Engeland geconcentreerd. Belangrijke legeroefeningen worden op het oogenblik gehouden in het centrum van Engeland, in de streek van Hanting- donshire. In het bijzonder bestudeert men daarbij het probleem van een snel troepentransport en van camoufleering van groote eenheden. In het kader van de tactische oefeningen hebben 1500 man, "be schikkende over 200 motorvoertui- *gen, een aanval gedaan op de „Vrije stad Huil". Ondersteld werd daarbij, dat Northumhria, een groote mili taire mogendheid, besloten had de. „Vrije Stad" te annexeeren onder be gunstiging van een opstandige be weging in de stad. Engeland moest die annexatie ver hinderen en trachtte door het zenden van een sterke luchtmacht den op- marsch van Northumbria te stuiten. Het schijnt dat de troepen van Northumbria de stad niet hebben bereikt, doch stel lingen hebben kunnen bezetten in een boschachtige streek in de nabijheid. Op uitnoodiging van het ministerie van oorlog woonde een Duitsch Infanterie- officier de manoeuvres bij. BRITSCH-INDISCHE TROEPEN IN EGYPTE AANGEKOMEN CAIRO, 16 Aug. (Reuter). 6.000 man troepen zijn uit Britsoh-Indië aangeko men om de Britsche strijdkrachten in Egypte te versterken. 55 LONDEN, 16 Aug. Uit Berlijn meldt de correspon dent van de Times, dat men el- daar algemeen van meening is, dat op de bijeenkomst van Salzburg belangrijke besluiten zijn geno men, waarvan het algemeene pu bliek evenmin als naar het schijnt de VVilhelmstrasse nog in kennis zijn gesteld. In Berlijn heeft men den indruk, dat „er iets in de lucht hangt", ofschoon de aard daar van meer een zaak van veronder stellingen is dan van betrouwbare inlichtingen. Volgens tc Berlijn ontvangen berich ten hcerscht dezelfde indruk in Danzig sinds den terugkeer van Burckhardt. Men spreekt daar over een „vierpunten plan", dat zoowel Polen als Duitschland tevreden zou stellen en dat een alge meene waarborg zou behelzen van de Poolsche gre n door alle Europeesclic staten, een voorslel, dat in zekere mate schijnt samen te vallen met berichten, die voorzichtiglijk in het buitenland vermeld zijn over een min of meer ge lijkluidend plan, afkomst tg uit Rome. In Berlijn echter zegt men: „Ons is niets bekend." Het geloof, dat tenzij de huidige im passe op een tf andere wijze verbroken wordt, een rampspoed volgen zal, is thans in de hoogste Duitsche regeerings- kringen in veel ernstiger mate doorge drongen dan in September vorig jaar het eeval was. Dat beteekont niet, dat eoniverlci hereidl. 1.' tot compromissen ten aanzien van de Duitsche eischen ■eeds tot. uitdrukking is gebracht, of in liet poogde opgesloten ligt, maar hier en daar zijn teokenen in de pers er: elders dat de gedachte aan epnige mate van samenwerking met de andere landen niet volledig v^rdi uitgesloten De militaire voorbereidingen in Dui'sehland tonnen geen telkenen van verslapping, en men kan thans veilig ramen, dat twee millioen man onder de wapenen zijn. Gisteren zijn aantallen oudere mannen, tusschen de 40 en 45 jaar en in sommige streken zelfs nog oudere, opgeroepen en reservisten zwaaien niet af na volbrenging van bun diensttijd. Voor zoover vernomen kaï worden hebben geen belangrijke troc penconeentraties plaats gehad, doe'.i d> militaire bedrijvigheid in het pehipd van den corridor en in Silezië wordt met belangstelling waargenomen. VIER SPOORWEGARBEIDERS DOOR TREIN GEDOOD CHEMNITZ. 16 Aug. (D.N.B.) - Nabij het hoofdstation van Chemnitz is een D.-trein op een groep spoorwegarbeiders ingereden. Drie man waren op slag ge dood, een overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. MEMEL, 16 Aug. (Havas). In het Lithausohe stadje Gardsen, óp 18 K.M. van Memel, woedt een zware brand. Het plaatsje wordt met vol komen vernieling bedreigd. Omtrent den brand in het Litlhau- sche stadje Garsden wordt nader ge meld, dat ongeveer de helft van het stadje door de vlammen is vernie tigd. Er woonden 3.500 inwoners in Garsden. In totaal zouden ongeveer 500 huizen zijn afgebrand. Daarbij zouden ook drie personen om het le ven zijn gekomen. WASHINGTON, 16 Aug. (Reuter.) Terwijl de immigratieqüota's van Groot-Brittannië, Ierland, Frank rijk, België, Zwitserland, Nederland en Scandinavië verre van uitgeput zijn, zijn de immigratie-aanvragen uit Middcn-Europecsche landen tot zoo'n hoogte gestegen, dat het voor sommige candidatcn 25 jaar of lan ger kan duren, alvorens zij de Ver- eenigde Staten zullen mogen bin nengaan. Ofschoon het Duitsche quotum 27.370 per jaar bedraagt, waren door de Duit sche consulaten in Duitschland volgens hier gepubliceerde cijfers 298.000 aan vragen voor visa ingeschreven op 30 Juni jl. Dit zou beteekenen, dat liet Duitsche quotum voor de eerstvolgende 11 jaar is uitgeput. Ongeveer dc helft der candidatcn wordt echter afgewezen om lichamelijke of geestelijke redenen, maar ook dan nog zijn er candidatcn vijf jaren. In Polen hebben thans 114.000 personen immigratie-aanvragen ingediend, terwijl het Poolsche jaarquo tum slechts 6524 bedraagt. Het percen tage afgewezen Polen is echter grooter dan dat.van afgewezen Duitschers. Een merkwaardige toestand bestaat ten aanzien van Hongarije, waar 30.000 personen visa hebben aangevraagd, terwijl een jaarliiksch quotum van slechts 869 voor Hongarije bestaat. Of schoon Hongarije een geringer percen tage afgekeurden heeft dan bijna ieder ander land, zon het volgens het thans geldende systeem van 25 tot 30 jaar duren vóór alle candidatcn in de Ver- eenigde Staten zouden zijn opgenomen. Wereldgebeuren Japansche troepen aan de grens van het Britsche militaire en economische centrum in Zuid-China JAPAN zet- Engeland „onder druk", aldus kan men het best de huidi ge verhouding kenschetsen. Thans zijn Japansche troepen nabij Hongkong geland, om de grens tusschen deze Britsche kroonkolonie en' het Japan sche gebied te blokkeeren. Daarmede wordt een belangrijke schrede voor waarts gezet door de Japansche leger leiders op hun weg, welke leidt naar een algemeen politiek en economisch offensief tegen den Britschen invloed in China. Terwijl de onderhandelin gen van wereldpolitieke beteekenis tusschen de as-partners en Japan eenerzijds, Engeland. Frankrijk en de Sovjet-Linie anderzijds voortduren, en nog niet tot een beslissing lijken te hebben geleid, gaan de Japansche mi litairen hun gang en.stellen zij naar men mag aannemen evenals bij den aanvang van het Japansch-Chineesche conflict in 1937 de regeering in To kio telkenmale voor voldongen feiten. Het Japansche leger meent dat thans de kans schoon is (aangezien Engeland naar Chamberlain zelf erkende in Europa gebonden is) om de Britten uit het Verre Oosten en China te ver drijven. Nadat de blokkade van Tien tsin, de bezetting van Sjanghai en an dere „verdragshavens'' den Britschen invloed reeds aanzienlijk had vermin derd en aan het Britsche. prestige ern stige klappen had toegebracht cn nog steeds toebrengt, lijkt thans Hongkong aan de beurt te zijn. HONGKONG, de Britsche kroonkolo nie aan de trechttervormige mon ding van de Kanton-stroom, wordt met recht beschouwd als een sleutel-stelling in Oost-Azië. Dit is eigenlijk al het ge val sinds de Union Jack over het eiland waait, en wel sinds 1841. Tot in de 19de eeuw behoorde de Chi- na-handel van de Europeesche landen tot liet monopolie der bevoorrechte „Chartered Companies", voor Engeland tot die van de Oost-Indische Compagnie. Het jaar 1833 bracht voor Engeland de afschaffing der verschillende privile gies. Men zond Lord Napier naar Kan ton, ten einde de „vrije handel te bewa ken, China voor de wereld te ontsluiten en de rechtsgelijkheid te verzekeren". Over die „ontsluiting van China" loo- pen de méeningen nog al uiteen, want nadat Engeland met geestdrift begon nen was met het verdringen der ander re landen, was de weg vrij voor een on begrensde opiumhandel, waaraan de Engelsche O.I.C. in de jaren van 1780 tot 1839 ongeveer 300 millioen Chinee- sche dollars verdienen kon. Uitgevoerd werden o.a. thee en zijde. Het behoeft geen betoog, dat de invloed van de opium-invoer in groote mate fnuikend was voor de moreele ontwikkeling en de vólksgezondheid van. het Chineesche rijk.. Er -trad toen een keizerlijk Chineesch commissaris naar voren, die in Kanton zijn stem liet hooren en verderen in voer van opium verbood en bovendien de vernietiging.gebood van alle voor raden, die zich in het bezit van buiten landsche handelaren bevonden. Onge veer 20.000 kisten opium werden in be slag genomen. Een en ander leidde tot den „opium-oorlog", die met het ver drag van Nanking in 1841 eindigde. Engeland verkreeg de overgave van de stad Hongkong, de openstelling van vijf belangrijke Chineesche havens, zooals Kanton cn Sjanghai en ex-territoriale rechten voor de Engelsche onderdanen. Hongkong werd al spoedig de sleutel stelling van Engeland in China, een „flankverzekering" voor de Britsche be langen in het Jangtse-dal en tenslotte in den loop der jaren de linkervleugel van de vesting-driehoek: SingaporeHong kongPort Darwin. Overeenkomstig zijn beteekenis voor Engeland bleef dc stad onder leiding van een gouverneur een kroonkolonie. Het eiland zelf is 18 K.M. lang, 3 tot S K.M. breed en heeft een oppervlakte van 114 vierkante K.M. Van het vasteland is het slechts gescheiden door de 800 me ter brcede „Straat van Lema". In het jaar I860 werd er het tegenoverliggende ge bied Kowloon aan toegevoegd. Hong kong zelf met zijn. aan de voet van de prachtige 554 meter hooge Victoria Peak gelegen haven en hoofdstad Victoria, heeft niet alleen beteekenis als handels plaats, die nog altijd een vierde deel van de Chineesche invoer voor zijn rekening neemt, maar niet minder als fabrieks stad. Katoen-spinnerijen, suiker-raffina derijen, scheepsbouw- en reparatie-wer ven behooren wel tot do voornaamste in dustrieën en doen wel «enigszins verge ten, dat de beteekenis van Hongkong eigenlijk is „Dal der Welriekende Wate ren". Immers, door deze industrieën wordt liet vermoeden gewekt, dat de wateren der stad allerminst welrie kond zullen zijn. De stad Victoria wordt met haar prachtig witte huizen, haar trotsche pal men en rijk-gevarieerde kust met dc schilderachtige horhten en moderne ho tels. wel de „Rivièra van China" ge noemd. Hongkong is niet alleen een cen trum van handel en industrie, maar evenzeer van ontspanning en verkwik king voor de in Oost-Azië levende Eu-, ropeanen en een belangrijk strategisch slcutelpunt van het Britsche Rijk. EEN reeks van jaren kon Hongkong niet ontkomen aan het noodlot, dat het min of meer verwaarloosd werd en tal van sinds lang besproken en uitgewerkte plannen tot uitbreiding, bleven plannen. De herbewapening, welke het Britsche rijk ondergaat, is ook aan Hongkong niet, ongemerkt voorhij gegaan cn gezien de huidige ge beurtenissen is het wel aan te nemen, dat de Engelschen zooveel mogelijk vaart achter het werk zetten. Het doel is, in 1942 „een stevig beschermde ves ting" verkregen te hebben. De plannen zijn drieërlei: twee versterkingen bij de havenmonden en één op het vasteland.' Xe worden voornamelijk in de rotsen aangebracht en van het zwaarste ge schut voorzien. Munitie-depots, vlieg velden, speciale legerstraten, dit alles is in den vestingbouw opgenomen. De uitvoering van liet Britsche vloot- bouwprogramma zal Hongkong in de naaste toekomst tot een sterke oorlogs haven voor het Oost-Azië-vlooteskader maken. Hoe zich de militaire en poli tieke situatie in Zuid-China ook zal ontwikkelen, de vesting-versterking van Hongkong zal steeds voor het Britsche rijk een buitengewoon groote beteeke nis hebben. Dit komt niet alleen tot uiting in het permanente garnizoen ran 10.000 man, maar ook in samenwer king met Port Darwin en Singapore. DANZIG, 16 Aug. (D.N.B.) Ten aanzien van het grensincident bij Kohling worden van Duitsche zijde de volgende bijzonderheden bekend: De Danzigsche grensambtenaar zag aan de Danzigsche grensversper- ring, die op een afstand van onge veer 350 meter van de grens op Dan- zigsch gebied ligt. een Poolsch sol daat Op een afstand van ongeveer 8 meter riep hij den Pool aan, die onmiddellijk feijn gewèer van den schouder rukte. Op. een herhaalde sommatie van den Duitschen ambte naar, die onmiddellijk een waar schuwend schot in den grond loste, vuurde de Pool een schot af op den Danziger, die vergezeld was van twee verdere grensambtenafen. Daarop schoot een dezer ambtenaren op den Pool, die in de borst werd getroffen cn op slag dood was. Een arts uit Kohling constateerde om kwart voor vier den dood van den soldaat. De Poolsche soldaat had 96 patronen bij zich en vijf patronen in den loop van zijn geweer, waarvan er één mankeerde, die hij juist had afgevuurd. BINNENLAND Op 8 September a.s. moet het werk gereed zijn AMSTERDAM, 16 Aug. De laat ste weken en vooral de laatste da gen is er groote bedrijvigheid op het terrein van het voormalige paleis van volksvlijt aan het Frederiks- plein. Met rassche schreden nadert de spoorwegtentoonstelling, die hier ter gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen wordt ingericht en'die 8 September wordt geopend, haar voltooiing. En met groote voortvarendheid wordt op het oogenblik aan de afwerking ervan gearbeid. Een complete electrische trein, een diesel motorwagen, een groote wagon voor eerste, tweede en derde klasse en een restauratierijtuig bevinden zich reeds ter plaatse, evenals een kleine rangeerlocomotief en een open goede renwagon. In de eerstvolgende nachten worden nog overgebracht een pullman rijtuig, een gewoon slaaprijtuig, een ten der en een „Jumbo" met een gewicht van 90 ton. Deze zware machine zal waarschijnlijk in den nacht van 26 op 27 Augustus worden overgebracht en het behoeft nauwelijks te worden ge zegd, dat voor dit zware transport groo te belangstelling bestaat. De groote ex positiehal en de ingang, waarvoor in verband met het treintje uit 1839, dat rond het terrein zal rijden, hooge stel lages zijn gebouwd een viaduct als het ware zijn bijna klaar en reeds is een begin gemaakt met het overbren gen van het materiaal, dat in deze groo te hal zal worden tentoongesteld. Acht September a.s. moet het werk klaar zijn. Dan zal de tentoonstelling haar poorten openen, dan is Amsterdam gereed de duizenden belangstellenden yoor deze spoorwegshow te ontvangen en deze ontvangst zal bijzonder feestelijk zjjn. .Want op het Centraal Station, waar toch de grootste stroom der be zoekers worden verwacht, bestaan, groo te plannen. Men treft voorbereidingen om het station en in het bijzonder het eerste perron een feestkleed te geven en eerstdaags zullen definitieve plan nen daaromtrent bekend worden ge maakt. Ook aan de verlichting der grachten de bekende en altijd weer mooie illuminatie wordt druk ge werkt. FINANCIËN Tj E thans bekende crediteuren-opgave van in hoofde genoemd lichaam zal voor velen een onaangename verrassing beteekenen. Onaangenaam dan in dien zin, dat de koop, dat de moeilijkheden, waarin het bankiershuis zich zag ge bracht, v.n.l. op een tijdelijke illiquiditeit waren terug te voeren, steeds flauwer wordt. Vooreerst omdat de basis voor de surséance feitelijk zelf reeds niet aanwe zig is, gezien het feit, dat de schulden de activa overtreffen, waardoor eigenlijk het stadium der insolventie reeds is inge treden. Maar daarnaast doet de groepee- ring der crediteuren wel zien, dat verras singen allerminst uitgesloten moeten wor den geacht. Bovendien is er nog steeds geen lijst gepubliceerd van den staat van activa en passiva van den heer Mann- heimer privé. Hoe het zij, reeds thans valt te con- stateeren, dat ook het Nederlandsche bankwezen zeer sterk bij de debacle is betrokken, zij het dan ook dat. het over- grootc deel der vorderingen op Men delssohn gedekt blijkt te zijn, terwijl slechts een betrekkelijk ondergeschikt deel niet is gedekt, zoo b.v. de 2 mil- lioen's vordering on call van de Neder landsche Handel Maatschappij. In het licht van de totale vordering van deze bankinstelling op Mendelssohn ad ,f 291/: millioen, is dit slechts een gering be drag te achten. Intusschen blijkt ook- de Nederland sche Bank een zeer belangrijke vorde ring op de firma te hebben en wel ten bedrage van 12.2 millioen aan gedekte vorderingen en 2 millioen herdisconto van schatkistpapier, welke vordering natuurlijk wel door het papier zelf is ge dekt, doch waarin vanzelfsprekend geen marge schuilt. Deze kan in de 12.2 mil lioen *s vordering geacht worden wel aanwezig te zijn. in dier voege dat het effecten onderpand een overwaarde zal blijken te hebben boven de vordering. Deze overwaarde en dit zal het zwak ke punt in de gebeele liquidatie kunnen blijken wordt op zich zelf echter weer bepaald door de werkelijke waarde, welke de activa der firma zullen blijken te hebben. Naar men weet, bestaan deze voor het overgroote deel uit de onver teerde leeningen, waarmede het concern is blijven zitten en waarin het Fransche staatspapier de hoofdschotel vormt. Gaat men hiermede smijten, dan zou het hek ;van den dam zijn, en zouden onnoodig, grootere verliezen worden ge leden, dan thans gemotiveerd zijn. Men mag daarom aannemen, dat crediteuren en bewindvoerders het er over eens zul len zijn, dat een geleidelijke en geen ge forceerde liquidatie van de activa der firma iri aller belang ligt. En zelfs zou men zich kunnen voorstellen, dat ook het belang der Fransche regeering in dezen zal zijn: actieven steun te bieden, door den koers der Staatsfondsen te steunen; naar het schijnt is men in deze richting reeds werkzaam. Voor het oogenblik zal men alles rus tig dienen af fe wachten, in de hoop dat de gevolgen van de debacle uiteinde lijk toch nog te overzien zullen blijken. INDEXCIJFERS DER GROOTHANDELSPRIJZEN 's GRAVENHAGE, u Aug. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende indexcijfers groothandelsprjjzen mede: RAMP IN HET TATRA-GEBERGTE WARSCHAU, 16 Aug. (D.N.B.) In de Tatra is een groep vacantiegangers. die dicht bij een bergtop tusschen rnl- steenen waren gaan schuilen voor een onweer, getroffen door een sieenlawine. waardoor twee personen werden gedood en dertig gewond. (1926- -1930 100). 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 1937 83.5 70.1 75.8 82,1 74,1 57,2 fi4»l 101,5 94,6 54,8 69.3 78.7 76,2 193S 81.2 69,6 74.6 68.5 71,9 44,6 45,0 85,1 57,7 40,9 56,9 75,9 71,9 1938 Juli 81.9 67,6 73.7 65,4 68,4 45.2 41A 83,9 51,2 41,4 56,3 75.4 7U 1939 Junr-^^v' 74.3 65.4 69.2 76,7 69,1 46,6 43.2 78,5 50,3 41.0 56,8 74,8 69,9 1939 Juli 76,8 65,9 70,6 79,1 69.1 46,1 43,2 78,9 50,3 39,2 56.5 74.6 70,1 of in 4-<8.1 4-18,5 4- 1.8 4-13,1 4-32,4 4-11,3 3,7 4-16.7 4-12,9 4-124) t. o. v. Sept. 1936 2,4 4-11.9 4- 7,3 t. o v. Juni 1939 4- 3.4 4- 0,8 4- 2,0 4- 8.1 1,1 4- 0,5 4,4 0,5 0.8 4- 0,8 1 t/m 3 voedingsmiddelen 4 houtwaren 9 papier en papierwaren 1 plantaardige 2 dierljike 8 totaal 5 6 7 chemische w textielwaren lederwaren aren 10 gefabriceerde voedingsmiddelen 11 12 totaal grondstoffen (incl. hulpstoffen) afgewerkte producten 4 t/m 10 grondstoffen voor 8 metaalwaren 13 algemeen indexcijfer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3