AMEK5F00RTSCH DAGBLAD Londen's dilemma: Danzig of China Politiek van afwachten overheerscht in Tokio Gemaskerd bal in Europa ERNSTIGE DUITSCH- POOLSCHE WRIJVING LEYTAX DR. WEIZMANN LOOFT EN LAAKT ENGELAND TEL. 3086 DE EEMLANOER Donderdag 17 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 48 Over opvoeding tot democratie Merkwaardige ontwikkeling van de kwestie der vier gevangen Chineezen in Britsche concessie te Tientsin Tal van berichten over arrestaties op Duitsch, Poolsch en Danzigsch gebied Een „juridisch" congres nabij Danzig Prinses Irene wordt 15 of 16 Sept. gedoopt Licht op: 8 uur 54 min. VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Fransche oefenvlucht boven Engeland Krachtige strijd tegen Iersche terroristen Verplichtingen tegenover de Joden ABONNEMENTSPRIJS maanden voor Amersfoort 1 95: per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) t 0.15 Binnenland trance per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS OER ADVERIEN1IEN van 14 regels t 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.05 PUROPA leeft in af- *-J wachting van de din gen, die komen gaan. Onzekerheid heerscht opnieuw in ons werelddeel. Ten zooveelsten male in den loop der laatste jaren vraagt de Europeaan zich. niet zonder benauwenis, af. hoe en waar de bestaande spanningen zich zullen ontladen. Een trommel vuur van geruchten, insinuaties, be richten, dementi's, redevoeringen en verklaringen maakt het voor den buitenstaander welhaast onmogelijk om te vernemen, wat er nu w e r k e- 1 ij k besproken wordt. De .regie van de internationale crisis' is een kunst geworden, waarin tal van staatslieden eene groote bedrevenheid hebben ver worven. De ,pers' in de verschillende landen publiceert, in hoofdzaak, slechts datgene, hetwelk past in het betreffende nationale straatje. Tever geefs zal men in de Duitsche bladen zoeken naar een rustige uiteenzetting van de argumenten, die van Poolsche zijde worden aangevoerd in de Dan- ziger quaestie. Evenmin vindt men in de Poolsche bladen het Duitsche standpunt zakelijk weergegeven. Over de affaire-Mannheimer, die voor het prestige van den Franschen minister van Financiën, den heer Rey- naud, zoo weinig vleiend is en die misschien voor het Fransche staats- crediet onaangename gevolgen kan hebben, treft men in de Fransche couranten nauwelijks een woord aan. Over het leed der Duitsche Joden rept de Duitsche pers met geen enkel woord. Dat in de Vereenigde Staten van Amerika Negers en kleurlingen beschouwd en behandeld worden als tweederangs burgers, is voor de Amerikaansche bladen geen reden tot schrijven. En deze reeks voorbeel den kan zeer lang worden voortgezet. Iedereen preekt voor eigen parochie.... en voor praten met elkander, dat op het oogenblik zoo broodnoodig is, ontbreken tot dusverre voldoende mogelijkheden. Het spel van waan, wantrouwen en domheid, dat Europa bij wijlen het aanzien geeft van een macaber gemaskerd bal. gaat door. Ten detrimente van ons werelddeel, ten detrimente' van de welvaart en. wat zwaarder weegt, van het geluk van ettelijke millioenen menschen. LYRIEK en internationale poli tiek gaan zelden samen. Zeker doen zij zulks niet op dit oogenblik. De bij de Danziger quaestie betrokken partijen olijven tot dusverre star op haar standpunt staan. Polen, zich ge steund wetende of wanende door zijn garanten, wil inzake de Duitsche eischen geen principieele con cessies doen. Berlijn houdt eveneens het been stijf. Omtrent de militaire besprekingen tusschen de Fransche, Britsche en Russische officieren te Moskou komen geen berichten door. Frankrijk, dat ten vorigen jare de keuze tusschen Moskou en Europa besliste ten gunste van Europa, heeft om welke redenen dan ook zijn keuze herzien en zich geheel op een russophielen koers ingesteld. De En- gelschen zijn de Franschen gevolgd, zij het min of meer contre coeur. Aan den invloed van Parijs is het in hoofdzaak toe te schrijven, dat de Britten zoo veel concessies hebben gedaan en zoo veel vernederingen hebben geslikt van Stalin en zijn trawanten. Wat de resultaten der militaire besprekingen zullen zijn. weten wij niet. Dat zij in sterke mate positief zullen uitvallen, is iets, dat wij ten sterkste betwijfelen. Ook 'in Polen is men te dien aanzien weinig optimistisch gestemd. En de Polen weten niet goed. of zij zich hierover moeten verheugen of niet. Want het innemen eener nositie .between the devil and the deep sea' is niet be nijdenswaard. En de Polen weten dan ook maar al te goed. dat zij noch van Duitschland noch van Rusland bij een p"~n*u<»rl gcwanend conflict veel goeds te verwachten hebben. Kussische „bevrijders" zijn voor Po len al even weinig aantrekkelijke fi guren als Duitsche „veroveraars". JAPAN zet John Bull in China de duimschroeven aan. En nu moge bij monde van vooraanstaande Britsche staatslieden eenige malen verklaard zijn. dat het zwaartepunt der Britsche politiek ten huidigen dage in Euorpa ligt, dit doet niets af aan het feit. dat het zwaartepunt van de Britsche belangen in Oost- Azië moet worden gezocht. Het is in het belang van het Britsche Rijk en van geheel Europa, om niet te zeggen van geheel de wereld, te hopen, dat Londen de congruentie van belangen en politiek ten spoedigste herstelt. Hongkong en Shanghai, om dan van Tiëntsin maar niet te spreken, zijn steden, die voor den verderen gang der wereldgeschiedenis in het huidig tijdsgewricht van oneindig meer be- teekenis zijn dan Danzig. Indien Honkong. Tiëntsin en Shanghai voor het Britsche Rijk en voor den Brit- schen invloed verloren zouden gaan, ware dit voor de Europeesche mensch- heid oneindig schadelijker dan een eventueele afstand van Danzig door Polen. Het is deze wetenschap, die ons mede vertrouwen geeft in eene uiteindelijk vreedzame oplos sing hoe dan ook van het Dan ziger probleem. De vraag is slechts, wie den Danziger knoop zal doorhak ken, en vooral wanneer en met welk instrument? OOK LUISIANA SLUIT OLIEBRONNEN NEW YORK, 17 Aug. (Reuter.) De gouverneur van Louisiana heeft meege deeld, dat bevel zal worden uitgevaar digd met ingang van heden, tot slui ting dor petrolcumbronnen in Louisiana gedurende twee weken. Een dergelijk besluit is reeds genomen in de staten Oklahoma, Arkansas, Kansas, Nieuw- Mexico en Texas. Baldwin meent, dat de demo cratie de moeilijkste van alle regeeringsvormen is „Men moet bereid zijn voor zijn idealen te sterven" NEW YORK, 17 Aug. (Reuter). Tijdens een diner van het congres in zake opvoeding tot democratie heeft graaf Baldwin een rede gehouden, waarin hij heeft gezegd, dat indien een oorlog zou komen, deze het Britsche volk meer eensgezind dan ooit zou vin den. Engeland is krachtig in mate- ricele bronnen en het volk is overtuigd, dat van den uit slag van den strijd de vrijheid van de mensch- heid afhangt. In een dergelijk con flict moet Enge land zijn rol tot het einde spelen. Sprekende over zijn ervaring in het leiden van een groote demo cratie in den tijd na den grooten oorlog zeide Bald win. dat de de mocratie de moei- r a i n\r/iM lijkstc regeerings- BALDWIN yorm. is. welke bestaat. In een totalitairen staat heeft de burger slechts te doen wat hem wordt bevolen, hij behoeft niet te den ken of- een keus te maken of verant woordelijkheid te dragen. Het succes van de democratie berust hierop, dat iedereen zijn verantwoordelijkheid be grijpt. De democraat moet. werken en moet bereid zijn voor zijn democra tische idealen te sterven, zooals de na- tionaal-socialisten en communisten be reid zijn voor hun ideaal te sterven. Baldwin, verklaarde, dat fascisme en communisme gevaren zijn voor de de mocratie. De democratie is op het oogenblik niet veilig, doch men heeft getoond, dat de democraten geen min dere idealen hebben dan de leiders van de totalitaire staten. Deze idealen zijn moeilijker te verwezenlijken, om dat zij van hooger orde zijn: zij sluiten in de samenwerking der menschen uit eigen vrijen wil om te pogen met God mee te werken aan de opheffing van de menschheid. TOKIO, 17 Aug. (D.N.B.). - De Britsche ambassadeur, Craigie, heeft heden het departement van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat verdere Britsch-Japansche be sprekingen voorloopig niet kun nen plaats vinden, daar de beraad slagingen in Londen nog niet zijn afgeloopen. Wegens de economi sche kwesties, verband houdende met de Chineesche dollar en het in Tientsin aanwezige zilver, is Londen genoodzaakt nog te on derhandelen met de Dominions en derde mogendheden. Semi-officieel wordt meegedeeld te Tokio, dat de voor dezen Vrij dag vastgestelde conferentie der vijf ministers betreffende Japans politiek ten aanzien van Europa voorloopig is uitgesteld. De woordvoerder der Japansche admiraliteit te Tokio heeft ver klaard, dat de Japansche marine niet het voornemen heeft Hongkong te blokkeeren. ,.Er bestaat geen reden voor een dergelijk optreden, zoo voegde hij hieraan toe, en Japan heeft niet de bedoeling nieuwe com plicaties' uit le lokken met een bui tenlandsche mogendheid, waarmede het op vriendschappelijken voet staat." Uit mededeelingen van de Britsche grenspolitie te Eenling nabij Hongkong, zes kilometer ten Zuiden van Tsjoem- tsjoen blijkt, dat. de geruchten over een bombardement van deze stad door Ja pansche vliegtuigen onjuist, zijn. De Brit sche grensbeambten hebben verklaard, dat bij hun weten Tsjoemtsjoen noch werd gebombardeerd, noch met mitrail leurs werd bestookt. De Japansche strijdmacht is rustig binnengerukt en de bevolking zet haar gewone leven voort. Grant Jones, assistent-rechter bij het Britsche hooggerechtshof in China, heeft een door den Epgelschen prof. Bentwick en miss Frv ingediend verzoek om een „writ of habeas corpus" (bevelschrift om een gevangene tot onderzoek voor te lei den) voor de vier Chineesche verdach ten te Tientsin, van de hand gewezen. Grant Jones verwierp het verzoek op den grond, dat prof. Bentwick en miss Fry „vrijwilligers" waren in het geval en niet in verband stonden met de ge vangenen, die zelf geen beëedigde ver klaring hebben afgelegd, dat zij zich in arrest bevinden. De Britsche advocaten Becks en Jones, die het verzoek hebben ingediend in opdracht, van prof. Bent wick en miss Frv, hebben tegen het be sluit van Grant Jones beroep aanget.ee- kend. In brieven, welke aan den gou verneur van Hongkong en aan den Brifschen gezant in Sjanghai ge richt zijn, beschuldigen zich twee Chineezen van moord op den douane-inspecteur Tsjen Hsjih Sjang te Tientsin. Zij verklaren zich be reid, zich ter beschikking te stellen van de autoriteiten te Hongkong, indien men hun belooft onpartijdig over hen te oordeelen en hen niet aan de Japanners uit te leveren. Deze zelfbeschuldigingen hebben al gemeen opzien verwekt. Zooals bekend heeft de eisch der Japanners om vier van dezen moord beschuldigden Chinee zen in de Britsche concessie te Tientsin aan de Japanners uit te leveren, tot het incident van Tientsin en de blokkade der Britsche concessie aanleiding gege ven. In Japansche kringen staat men sceptisch tegenover deze zelfbeschuldi gingen, en gelooft men. dat met deze brieven de in Tientsin gearresteerde vier Chineezen behoed moeten worden voor uitlevering aan de Japanners. WARSCHAU, 17 Aug. (Reuter). Uit Beuthen in Opper-Silezie wordt melding gemaakt van ern stige wrijvingen tusschen S.A.- mannen en Poolsche beambten. Beweerd wordt, dat de S.A. man nen, na de Polen gehoond te heb ben, de Poolsche helft van het grensstation Beuthen zijn binnen gedrongen. Hierop ontstond een vechtpartij, welke echter geen ernstige gevolgen had. Wel kre gen verschillende betrokkenen lichte verwondingen. De Poolsche autoriteiten te Chelm- no hebben ontdekt, dat de bank van de Duitsche minderheid aldaar, de „Deutsche Bank", meer dan 40.000 zloty aan zilver had opgepot. Bij huiszoeking werd een opdracht uit Duitschland gevonden, zilver op te potten, om zoodoende druk uit te oefenen op de Poolsche valuta. De directeur en de kassier van de bank zijn gearresteerd en de bank is ver zegeld. De ontdekking werd gedaan in een groote campagne van de Poolsohe autoriteiten het oppotten van zilver tegen te gaan en ter be strijding van iedere manoeuvre te gen het crediet van den staat. Gisteravond omstreeks 7 uur is van Poolsche zijde geschoten op een Duit sche auto, welke te Liessau nabij de Dirohauer brug op gebied van Danzig stond. In de auto, welke voor een ben zinestation stond, zaten enkele journa listen uit Danzig. De Senaat van Danzig heeft bij de Poolsche regeering gepro testeerd. De Danzigsche autoriteiten hebben gisteren weer drie Polen gearresteerd: twee spoorwegambtenaren en een post ambtenaar. De leider der jóng-Duitsche partij in Opper-Silezie en ongeveer zestig leden dezer partij zijn evenals een aantal an dere Duitsche burgers gearresteerd. Zij worden beschuldigd van spionnage. De „Dresdener Neueste Nachrichten" meldt., dat de Poolsohe grensautoriteiten voor het eerst de grens in Opper-Sile zie volkomen gesloten hebben. Daar mede gaat, aldus het blad, een golf van arrestaties van Duitschers in geheel Opper-Silezie gepaard. In geheel Polen is gisteren een inschrijving van specialisten op ieder gebied der nationale verdedi ging begonnen. De inschrijving geldt voor mannen en vrouwen van 16 tot 60 jaar: militairen, geestelij ken en ambtenaren vallen er niet onder. De toeloop op dezen eersten dag was zeer groot. Gisteren zijn de drie-maandelijksche Poolsch-Duitsche onderhandelingen voor de vaststelling dér góederen-contingen ten begonnen. Van 21 tot 25 Augustus houdt het „Reichsrechtsamt" der N.S.D.A.P. teza men met den nationaal-socialistischen advocatenbond, den gouw. Danzig de* N.S.D.A.P., de buitenlandsche organisa tie der N.S.D.A.P. in overleg met alle daarvoor in aanmerking komende mi nisteries en autoriteiten, te Zoppot een congres van vooraanstaande Duitsche advocaten. De bedoeling is op „duide lijke en wetenschappelijke wijze" de juridische en politieke problemen van het Oosten, in het bijzonder van de Vrije Stad Danzig te behandelen en de rechtmatigheid van de opvatting van de Vrije Stad Danzig te bewijzen. Het con gres zal worden geopend met een rede van gouwleider -Forster. Er zullen voordrachten worden gehou den door gouwleider Bohle, rijksleider Frank, rijksleider Boehler en rijksmi nister dr. Seiss ïnquart, die zal spre ken over den terugkeer van de Oost mark. TOENEMEND BR1TSCH ZELFVERTROUWEN LONDEN. 17 Aug. (Reuter). In een rede te Redditch bij Birminghamhqeft de minister van Luchtvaart, Kingsley Wood, onder meer gezegd: „De duide lijkste les van de laatste jaren is, dat hoe meer wij bereid zijn^en hoe sterker onze defensie is, des te grooter de bij drage tot den vrede is, die wij kunnen leveren. In ieder geval kunnen wij in de ernstige dagen, die wij beleven, voor waarts gaan in kalm vertrouwen en moed putten, niet alleen uit onze groei ende kracht en de eenheid van ons volk. maar ook en vooral uit het besef, dat dit alles steunt op recht en gerechtig heid." Tijdens het jaarlijksch bezoek van H.M. de Koningin aan Amsterdam AMSTERDAM, 17 Aug. Naar wij vernemen, zal het jaarlijksche officieele bezoek van H.M. de Koningin aan de hoofdstad dit jaar plaats vin den van Dinsdag 12 tot Maandag 18 September a.s- Tijdens dit bezoek zal, zoo als bekend is, in de Nieuwe Kerk de doopplechtigheid van Prinses Irene geschieden, waarschijnlijk op Vrijdag 15 of Zaterdag 16 September a.s. PARIJS, 17 Aug. (Havae). Het ministerie van luchtvaart deelt me de, dat in den afgeloopen nacht Fransche zware bombardements eenheden een vlucht over Engeland hebben ondernomen. Na de gestelde doelen te hebben bereikt, keerden zij naar hun bases terug, waar zij vanmorgen arriveerden. LONDEN, 17 Aug (Ilavas). In ver band met de terroristische activiteit van de IRA heeft het ministerie van binnenlandsche zaken Scotland Yard gemachtigd de bizondere bewakings dienst aanmerkelijk te versterken. In verscheidene havens van Wales en langs de geheele westkust van Enge land zijn de bewakingsposten ver sterkt, in het bizonder to Holyhead, waar de Iersche dcporté's worden in gescheept en te Fishguard en Heys- ham. De politie heeft vernomen, dat dë uitgewezenen naar Engeland pogen terug te keeren, met personen, die de Britsche politie nog niet kent. Scot land Yard wijdt derhalve vooral aan dacht aa nde Ieren, die onlangs te Lon den zijn aangekomen en die er van verdacht worden de gedeporteerde ter roristen te willen vervangen. GENèVE, 17 AUG. TIJDENS zijn gisteren uitgesproken openingsrede voor het 21ste Zionis tische congres verklaarde dr. Weiz- mann. dat het Joodsche probleem er veel ernstiger voor is komen te 6taan. Groote Joodsche centra van wetenschap en cultuur zijn weggevaagd, het aantal slachtoffers is haast ontelbaar, de el lende is nog verdiept, de schaduw over Israël is duisterder geworden. De wel sprekendheid van een Jeremias i6 noo- dig om de ontzettingen te beschrijven van deze nieuwe vernietiging van groo te aantallen van het Joodsche volk. Wat de conferentie van Evian be treft, zeide Weizmann dat sommige groote mogendheden het tragische pro bleem der Joden gedurende vele eeu wen 'het probleem „waarheen?" ter hand hebben genomen. De hoop op een onmiddellijke, althans tijdelijke verlich ting, is niet verwezenlijkt. Tenslotte was de wereld nog niet zoo beperkt, dat er geen „levensruimte" zou zijn voor bijv. nog een millioen personen van aanzienlijke bekwaamheid en he-, schaving. De Zionisten hebben getracht behulpzaam te zijn met plannen om on geveer 100-000 personen in betrekkelijk korten tijd in Palestina onder te bren gen. De andere rcgceringen zouden ze ker deze plannen hebben goedgekeurd, maar de mandaotregeering. wier plicht het was de vestiging der Joden in Pa lestina, te vergemakkelijken, heeft zon der rekening te houden met den huidi gen noodtoestand de plannen onmoge lijk gemaakt Het is een bittere ironie der geschie* denis, dat een van Engelands humaan ste en grootste daden bijna tot een om mekeer wordt gebracht door den zoon van Joseph Chamberlain, den voorloo- pcr van de Balfour-verklaring. In dit plechtige uur was Weizmann echter, zij het schoorvoetend, gedwongen te zeggen, dat de trouw gebroken is. Een internationale verplichting jegens de Joden betreffende een Heilig Land, kan niet als een vodje papier worden behan deld door een natie als Engeland, die streeft naar eerbiediging van recht en verdragen. De Zionistische politiek, aldus Weiz mann, is niet in gebreke gebleven, an dere zijn tegenover de Zionisten in ge breke gebleven. Zij vertrouwden Groot- Brittannië, geloofden In zijn gegeven en geschreven woord en wenschen dat. nog te doen. Zij kwamen met reine handen en een zuiver hart naar Palestina en moeten dus voortgaan. In dit verband veroordeelde dr. Weizmann alle vormen van geweld. Mên moet zijn leven, zijn Geschetst portret van dr. Weizmann. den bekenden Zionisten-leider, met zijn handteekening rechten, zijn werk met alle beschikbare kracht verdedigen, maar het moet een zuivere strijd zijn. Het is te betreuren, dat onverantwoordelijke individuen of groepen de nationale discipline verbre ken en de ethische standaarden omlaag balen. De Joodsche methode is die van den opbouw. De Joden hebben gewerkt en gebouwd, terwijl anderen gedood en vernield hebben. Dr. Weizmann besloot met hulde te brengen aan de Joden in Palestina, die de laatste drie jaar te midden van on ophoudelijk geweld het groote werk hebben voortgezet. Ongeveer 50 nieuwe kolonies zijn gesticht, sommige in ge vaarlijke gebieden, een groote haven is in korten lijd opgebouwd. Wat er in de naaste toekomst ook gebeuren zal, het werk der Joodsche pioniers zal leven en groeien en een blijvende bron van kracht en moed zijn voor deze en de ko mende generaties. Weer verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Des nachts iets minder koel, plaatselijk ochtendmist. Over dag helder tot half bewolkt, droog warm weer. Zwakke tot matige N. tot O. wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1