Farleyeen tweede kolonel House dCaaióie (B&AÏchien Hongaarsch - Duitsche besprekingen Vliegfout veroorzaakte ramp van „Ijsvogel" W er eldr ecor dpoging van Fanny Koen K.L.M. gaat Suriname in kaart brengen Csaky's bezoek aan Ribbentrop De bruidegom belandde in de cel BEKERWEDSTRIJD Kring competitie K.N.Z.B. ^STADSNIEUWS GOUDEN MEDAILLE UITGEREIKT NIEUWE FRAMBOZEN BRANDEWIJN zeer fijn per flesch f 2.30 fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 TELEF. 6777 GLASTRA'S VISCHHANDEL Radio-programma's Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1939 W ereldgebeuren „Boss" der democratische partij en minister van P.T.T. der Ver. Staten bezoekt de Oude Wereld KORT voor en-tijdens den Wereld oorlog bracht een van president Wilson's voornaamste, medewer kers en adviseurs, kolonel House, bezoeken aan Europa, welke van groote politieke beteekenis waren, hoewel do afgezant van Wilson geen officieele functie bekleedde in de Vereenigde Staten. Zijn rapporten aan den presi dent hebben echter een belangrijke rol gespeeld bij het vaststellen der politiek van het Witte Huis. Kolonel House had het vertrouwen van den presi dent Wilson gewonnen door de wijze waarop hij indertijd voor den in het politieke strijdperk ccnigszins onwen- nigen professor Wilson de verkie- zings-campagne had geleid, welke met succes werd bekroond. Tharis brengt wederom eeri der' voor naamste medewerkers en adviseurs van een president der Vereenigde Staten een bezoek aan Europa. De analogie, met 1914- is opmerkelijk. Evenals kolo nel House arriveert „Big J im" Ja- m e s Farley, minister van P.T.T der Vereenigde Staten, in de Oude We reld: op een oogenblik. waarop overal gesproken wordt van oorlog en oorlogs dreiging. Evenals kolonel House is Ja mes Farley een leidende figuur in de partij van den président, dié een door slaggevende rol heeft gespeeld bij de verkiezingscampagnes van Roosevelt voor het gouverneurschap van den staat New Yorlv en voor het president schap der Vereenigde Staten. Evenals kplonel House zal,.'.zoo. wil het gerucht, ook James Farley aan den president rapporten uitbrengen over den toe stand in Europa, waarbij de officieel e diplomatieke wegen worden vermeden. Kortom, de analogie is zoo treffend, en de figuur-Farlèy zoo belangwekkend, dat het zaak is aan dezen Amerikaan- schcn minister tijdens zijn rondreis door Europa aandacht te besteden. FARLEY ie de voorzitter, de „boes" van het „Nationale Comité der De mocratische Partij" en tegelijk van het sub-comité voor New York. Farley heeft indertijd meer dan iemand anders Roosevelt op de spring plank naar het. presidentschap gehol pen, op den gouverneurspost van den staat New York. Desondanks heeft hij later geaarzeld, vóór hij er toe overging Roosevelt, den democratischen candi- daat voor het. Witte Huis, werkelijk te steunen. Hij i§ de raadsman van den pre sident in alle dingeri betrekking hebben de op het bijeenhouden van de partij: de man, die de handen schudt en de ruggen klopt van hen, die den president niet kunnen bereiken. Dat is voor een goed deel zijn functie, afgezien van de ad viseering in de politieke vraagstukken. Dat het zoo gebleven is, bewijst de hard nekkigheid der oüde methodes in de partijleiding der Vereenigde Staten. Want Roosevelt is géén bewonderaar, laat staan liefhebber van dit gedoe, waarbij gunsten, kleine en groote voor deden en geschenken verdeeld worden. Farley, veel meer tacticus dan man van een programma, weet de enorme stembussuccessèn van den president naar waarde te schatten. Zijn, aanpas singsvermogen is verbazingwekkend. Hij legt er zich bij neer, wanneer de president hem passeert. Dit doet de pre sident zelden, zij het ook menigmaal duidelijk. „Life" herinnerde er eens aan, dat Roosevelt rechter Black in het Opperste Gerechtshof riep eenige uren nadat hij met Farlev confereerde, tij dens welke conferentie hij met geen woord van Black repte. De president handhaaft Farley. Maar tegelijk heeft hij vertrouwelingen, jonge llarvard- menschen en typische intelleetueelen, waarmede Farley niets kan aanvangen en die klaarblijkelijk met Farley niets aanvangen willen. Zij vooral hebben,.over het hoofd der oude partijgrootheden heen, volgens de algemeene opvatting den president den raad gegeven, in den strijd in de partij een krachtigs houding aan te nemen. Zij hebben aangeraden de partij te „zui veren" van de afvalligen, die gedurende de laatste twee,jaren den president in den steek gelaten hebben bij wetsvoor stellen van de soort, die volgens nieuw gebruik door de allerhoogste instantie als >,moet-wettén" aangekondigd waren. Want de president wil geen ballast. Hij wil een „gestroomlijnde" partij, hij heeft deze noodig tor voorbereiding voor de presidentsverkiezingen in 1940. Nu hebben wij kort geleden uit zijn mond gehoord, dat Roosevelt „liberalen" met zich wil hebben, een liberale partij tegen de reactionnairen, dat hij geen or thodoxe democraten wenscht en dat een „liberale"-republikein hem liever is dan een reactionnaire „conservatieve" demo craat. Roosevelt zoekt den weg naar het vrije veld, uit de-bekrompenheid van de oude-Democratische Partij. Roosevelt verwacht, dat zijn popula riteit onafhankelijk zal blijken te zijn van conservatieve democraten en con servatieve republikeinen, ook van libe rale democraten en liberale republikei nen en zelfs van Farley, in wiens borst zich al deze schakeeringen te verbinden hebben. THANS vertoeft Farley met „vacan- tic" te Rome. Of het hem werkelijk om een vacantia-verblijf in de Oude Wereld te doen was? Het lijkt zeer twij felachtig. vooral wanneer men ver neemt, dat Farley den komenden Zater dag door den Paus in audiëntie zal worden ontvangen, en dat hij na zijn verblijf te Rome voor „belangrijke be sprekingen" naar Parijs. Londen en Du blin, en wellicht naar Warschau zal gaan. Dit wijst, op de juistheid van de veronderstelling; dat „Big Jim" Farley evenals indertijd kolonel House aan den president der -Vereenigde Staten belang rijke rapporten zal. hebben uit te bren gen bij zijn terugkeer te Washington. ATHLF.TIEK Om den Prinses Juliana- beker AMSTERDAM, 17 Aug. Zondagmid dag a.s. wordt op de sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam de belang rijkste dames-aihletiekwedstrijd van het seizoen gehouden. Het is de wedstrijd om den Prinses Juliana beker, welke tevens geldt voor het dames clubkampioenschap van Ne derland. De sterkste vereenigingen van ons land schreven in,-am. de bekerhoudster A.D.A.. Brunhilde, Groningen en Sagit- ta. Ongetwijfeld zal de strijd om den beker hoofdzakelijk tussohen deze drie vereenigingen gaan. A.D.A. won reeds vier jaar achtereen onbedreigd het Ne- derlandsche clubkampioenschap, maar ditmaal zal zij zeker zeer veel tegen stand ondervinden van haar stadge- rioote Sagitta, van welke vereenigine prominente Nederlandsche athlete's als Fanny Koen, Ans Niesink en Nel van Balen Blanken lid zijn; Tijdens dezen wedstrijd zal Fanny Koen een poging doen het wereldrecord vèrsprfngèn te verbeteren. Het programma van den P. J.-beker is aangevuld met eenige meisjes-, junior en heerennummers, waaronder een 1000 M., op welk nummer de middenafstand- loopcr Frits de Ruvter eveneens een recordpoging zal wagen. De wedstrijden beginnen 2 uur pre cies, terwijl terwille van een vlot ver loop de nummers hoogspringen en dis cuswerpen voor den P. J.-beker reeds om-half één verwerkt worden. Buitenlandsch weeroverzicht De belangrijkste factor voor het weer in onze omgeving blijft het gebied van hoogen luchtdruk, dat sedert gistermor gen weer iets in beteekenis is afgeno men. De kern ligt thans- over-de Brit- sche, eilanden 'en de Noordzee. Tcngé- volge hiervan is in óns land de wind' tot óp groote hoogte Noord tot Noord oost. (Te De Bilt werd hedenmorgen een loodsballonwaarneming gedaan tot bij na 21 km. hoogte, waarbij op omstreeks 12 km. boven het aardoppervlak een zeer zware storm vaan 145 km. per uur werd waargenomen.) In nagenoeg ge heel West-Europa blijft het weer fraai en zonnig met in de ochtenduren nevel of mist op vele plaatsen, terwijl giste ren de temperatuur alleen in Zuid- Frankrijk tot boven 25 graden steeg. Langs de Zuidoostkust van Groenland trekt een vrij diepe depressie. Aan haar Zuidzijde worden koele maritieme luchtmassa's getransporteerd tusschen IJsland en Schotland door. Deze nade ren thans de Noorsche kust en brach ten hier overal regen. Ook in Schot land is wat regen gevallen. Over Finland is de luchtdruk nog verder gedaald. De lucht is hier zwaar bewolkt tot betrokken. Over Oost-Duitschland en Hongarije liggen nog vlakke minima, welke in vergelijking met gistermorgen minder diep zijn geworden. Plaatselijk werd uit deze omgeving nog onweer gemeld, maar over het algemeen zijn de afge tapte hoeveelheden neerslag veel min der groot dan gisteren. Raad voor de Luchtvaart: 6-GRAYENHAGE, 17 Aug. De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan omtrent het ongeval met het vliegtuig P-H.—A.R.Y., type Douglas DC-3. welk vliegtuig op 14 November van het vorige jaar, ko mende van Berlijn, in den Rieker- polder te Amsterdam is veronge lukt. Het vliegtuig, eigendom van de K.L.M., vloog onder gezag van den gezagvoerder J. J. E. Duime- laar. Bij het ongeluk zijn vier leden van de bemanning en 2 vrouwelijke' passagiers gedood, 3 passagiers werden zwaar cn 1 licht gewond. De raad voor de lucht vaart heeft de zaak In het openbaar on derzocht in de zittingen van 10 en 17 Juli jj. Aan de heden gedane uitspraak wordt het volgende ontleend: De Raad heeft do oorzaak van het ongeval niet met zekerheid kunnen vaststellen. Wel spreekt hij als zijn meening uit dat niet storingen van technischen aard het ongeval hebben veroorzaakt. De Raad meènt ook de weersomstandigheden, althans als pri maire oorzaak van het ongeval, te kunnen uitschakelen. Zij kunnen ech ter w e 1 secundair tot den ramp heb ben bijgedragen. De Raad is van meening, dat een vliegfout het ongeval moet hebben veroorzaakt, doch tast bepaaldelijk ook, indien hij let op de bekwaam- heid der beide vliegers, in het duis ter omtrent de vraag welke omstan digheden tot het maken daarvan aanleiding hebben gegeven. Dat de onderstelde vliegfout zou zijn te wijten aan onvoldoende observeering van de hoogtemeters door den gezag voerder dan wel aan een plotselinge blokkeering van de hoogtebesturing tjoor een kaarten trommel of een ander voor werp is niet volstrekt uitgesloten, doch anderzijds niet \Vaarschijnlijk. Evenmin is het uitgesloten, dat een misverstand tusschen de beide bestuur ders heeft plaats gehad. Tenslotte kan nog worden gedacht aan een plotseling onwel geworden zijn van den gezag voerder. Zekerheid hieromtrent bestaat echter evenmin; integendeel het moet zelfs zeer onwaarschijnlijk worden ge acht. De. Raad heeft getracht door het hoo- ren ter openbare zitting van getuigen en deskundigen. 's-GRAVENHAGE, 17 Augustus. Tusschen «Je Billiton Maatschappij en de K.L.M. worden op het oogen blik onderhandelingen gevoerd, welke reeds vrijwel beëindigd zijn, in verband met de uitvoering van kaarteeringsvluchten boven enkele gebieden in Suriname. Men zal zich herinneren, dat aanvang 1938 de Fokker F. 8 .Duif", naar West- Indië werd gedirigeerd ter uitvoering van luchtkaarteeringswerk aldaar. Met dit vliegtuig werd o.a. een kaarteering uitgevoerd vaan Trinidad en van een gedeelte van Curacao, waarbij in totaal c.a. 500.000 h.a. West-Indisch- gebied werden opgenomen zoowel ten behoeve van geologische kis vari andérè doel einden. De chef van den fototechnischen dienst der K.L.M., de heer Corsten, die destijds met de uitvoering van dit werk belast was, voerde bij die gelegenheid tevens inleidende besprekingen: met geïnteresseerde instanties elders, o.a. in Suriname en op Barbados. Voor de, uitvoering van het a.s. werk in Suriname zal tharis het Fokker F.18-vliegtuig „Snip" worden gebruikt, terwijl de opnamen zullen worden ver vaardigd met een der Zciss-camera's, ycike reeds eerder door de K.L.M. in de West rapt zulke góede uitkómsten zijn gebruikt. Een fotografisch laborato rium zal te Paramaribo voor deze ver kenning worden ingericht, terwijl als basis voor de „snip" het landingster rein „Landerij" is aangewezen, waar de „Snip" ook in 1934 op Surinaamschen bodem landde na de geslaagde Oceaan- vlucht van Hondong c.s. Intusschen worden thans in Surina me verdere onderhandelingen gevoerd, o.a. met gouvernementsdiensten, ten einde de a.s. fotografische werkzaamhe den van de „Snip" zoo mogelijk verder uit. te breiden. Hierbij is o.a. gedacht aan de belangen van den irrigatie- dienst, die bij locale fotografische ver kenning vaak zeer gebaat zou zijn, aan verkenningen ten behoeve van tracee ring c.d. De volledige uitrusting is reeds zei lende, en de werkzaamheden zullen half September a.s. worden aangevan gen. BERLIJN, 17 Aug. (Havas). Voor de tweede keer deze weck heeft de Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken .Csaky, een bezoek ge bracht aan kasteel Fuschl, waar hij een onderhoud heeft gehad met zijn Duitschen collega, von Ribbentrop. Men aarzelt niet groot gewicht te hechten aan dit bezoek. Volgens deze kringen is Csaky op zijn eerste „particuliere bezoek" op 9 Augustus begonnen niet belangrijke onderhandelingen en is dit tweede „particuliere bezoek" bestemd tot het voortzetten van de besprekin gen. De aanwezigheid van minister Frick, die In het vorig jaar met de re geering van Boedapest een statuut voor de Duitsche minderheid in Hon garije heeft uitgewerkt, bewijst, dat dit onderwerp een rol speelt in de bespre kingen. Aangezien geen enkel officieel com muniqué is gepubliceerd, heeft, men 8Is enkele aanduiding een inlichting van het „Rheinfront", dat op de eerste pagina onder het opschrift „spanning in het Zuid-Oosten, de beschermelin gen van Engeland worden lastig'' een bericht publiceert, waarin wordt ge zegd, dat Bulgarije ongerust is door de militaire voorbereidingen van Turkije cn vooral van Roemenie, dat 600.000 man onder de wapenen heeft, gecon centreerd langs de grenzen van Roe menie mot Bulgarije en Hongarije. Het Duitsche blad critiseert verder de opmerking van een Britsch blad over de mogelijkheid van een Britsche garantie voor Hongarije. De Times meldt uit de Slowaaksche hoofdstad Bratislawa: „Uit niet-offi- cieele, doch zeer betrouwbare, bron wordt vernomen, dat binnenkort een Duitsche militaire commandant zich in Bratislawa, de hoofdstad van Slowakije, zal vestigen. Voorts doet het feit. dat de kazernes gedeeltelijk ontruimd zijn om Duitsche troepen te kunnen lege ren, vreezen, dat met een officieele Duitsche bezetting van de Slowaaksche hoofdstad rekening moet worden gehou den. De steden langs het dal van de Waag alsmede Trencin en Zilina (Zlin) zijn nog drukker met troepen be zet dan gewoonlijk en'alle wegen welke naar Zilina leiden, het voornaamste knooppunt der Slowaaksche spoorwe gen, zijn voor particulier vervoer verbo den. De versterkingen in het dal van do Waag zijn volledig bezet, cn de in Slowakije wonende Hongaren, die ter gelegenheid van de feesten van St. Stephanos naar Boedapest willen rei zen. vertellen, dat het voor de Slowaken bijna niet mogelijk is ora naar Honga rije te komen". Inplaats van te gaan trouwen, werd hij gevangen genomen OSS. Een niet alledaagsche diefstal heeft een dertigjarigen landbouwerszoon uit Berghem, die op het raadhuis in zijn woonplaats in ondertrouw zou gaan, doen belanden in de marechausseeka zerne te Oss. Hij werd kort voordat hij den gewichtigen stap zou gaan onder nemen, gearresteerd, omdat hij een jón gen os uit een weide heeft gestolen. Toen de veehouder J. Spierings uit Oss in den loop vari de vorige week zijn veestapel controleerde, die in de polder- weide de Duizeng bij Oss was overge bracht, ontdekte hij, dat een* fraaie jonge os ontlbrak. Nadat de boer hier èn daar naar het beest had gein formeerd en niemand hem opheldering kon geven, deed hij aangifte van de vermissing bij de marechaussee te Oss. Aanstonds Werd naar dit misdrijf, dat in deze streek sporadisch voorkomt, een onderzoek in gesteld. De politie-autoriteiten waren de meening toegedaan, dat het dier wel zijn weg zou hebben gevonden" haar de Bos sche veemarkt, om daar verhandeld te worden. Allereerst werden de verschil lende expediteurs, die zich met veever- voer belasten, vertioord en weldra bleek, dat één hunner inderdaad een jongen os, die aan de opgegeven teekenen be antwoordde, had vervoerd. Hot bewuste beest was hem te Haren, bij Megen, door een landbouwerszoon, zekeren Van E.. uit Berghem, ten vervoer naar de Bos sche Veemarkt medegegeven. Verdei kwam aan het licht, dat het dier op de veemarkt in Den Bosch was verkocht voor 145, een bedrag, dat ongeveer de waarde van het dier vertegenwoordigde. Toen hadden de politie-ambtenaren ge noeg aanwijzingen om tot arrestatie van den verdachte, den 30-jarigen landbou werszoon H. van E. uit Berghem, over te gaan en hem gevankelijk naar do marechausseekazerne te Oss te trans porteeren. De jongeman werd aan den (and gevoeld en bekende ten slotte het hem ten laste gelegde. Hij zal ter be schikking worden gesteld van den Offi cier van Justitie te 's-Hertogenbosch. Al dus het relaas in de Telegraaf. WATERPOLO A.Z. P.C.Brandenburg 1—i Gisteravond hebben A.Z. P.C. en Brandenburg I elkaar in Pesie's bad be- kampt, met als inzet de beker. De Amcrsfoorters hebben het.er niet kwaad afgebracht. De uitslag luidde 1—1 cn eigenlijk is dit een beter resultaat, dan wij hadden durven hopen. Krachtens de regeling wordt het bezoekende Branden burg nu in de volgende ronde geplaatst. In ieder geval heeft A.Z. P.C. deze ontmoeting met eere verloren. Na den inworp ontspon zich reeds da delijk een snel, gelijkopgaand spelbeeld. Aanvankelijk wogen beide partijen goed tegen elkaar op, doch allengs openbaar de zich een gering krachtsverschil in het voordcel der gasten. Het eerste doel punt kwam als een verrassing. De goed spelende B. Kok los<te van verre een hard, schuin schot. Keeper Mosterd was er niet op voorbereid cn het leer ver dween in don rechterhoek van het net (0-1). Ondanks deze tegenslag hield de A.Z. P.C. energiek vol. Aardig samenspel bracht den bal herhaaldelijk in de ge vaarlijke zóne van het vijandelijk ge bied, doch het goede verdedigen van Brandenburg en het minder goede schie ten der gast'heeren verhinderden een wijziging in do 6core. Met 0—1 werd het half time. Na het wisselen veranderde er wei nig. Er werd nog steeds snel gezwom men, terwijl er nu eens weinig gefloten behoefde te worden. Dat A.Z. P.C. den wedstrijd nog niet als verloren be schouwde, bleek uit de gewijzigde op stelling, waarin van Ommeren, die aan vankelijk verdedigde, een plaats in den aanval bezette. Dit bleef niet zonder resultaat. De gelijkmaker ontstond uit een vrije worp, die door den goed spe lenden dr. Witte genomen werd. Ilij plaatste het leer naar van Ommeren, die met. een venijnig sohot het leer via de handen .van doelman van Zanten in het net deed belanden (1—1). Kort hier na floot de scheidsrechter het einde. N.A.S.B. elftal wint met 7-5 van België Voor de vierde maal kwam de offi cieele N.A.S.B.-handbalploeg in het veld tegen het vertegenwoordigend elftal van den Belgischen Sportbond, een wedstrijd die een onderdeel vormde van de groote sportfeestcn te Luik, gehou den in het kader van de Watertentoon stelling aldaar. De eerste officieele landenwedstrijd vond op 16 Juni 1935 te Brussel plaats, door de Hollanders met 104 gewon nen. In het daarop volgende najaar kwamen de Belgen naai' Hilversum en daar wonnen de Nederlanders met 94. cijfers die erop wezen dat het Belgische handbal nog betrekkelijk in de kinder schoenen stond. Dit werd nog eens op nieuw bevestigd toen de Belgen dit voorjaar te Amersfoort met niet min der den 16—5 verloren al dient daarbij vermeld te worden dat de Nederland sche ploeg, toen een brillanten wedstrijd speelde. In de ploeg die dit resultaat bewerk stelligde was voor Luik weinig wijzi ging gebracht. Utrecht cn Amersfoort waren er dus weer flink in vertegen woordigd. Ook nu werd het een Neder- lèndsche zege doch de ontmoeting bracht aan het licht dat België doende is den achterstand op liandbalgebied in te loopen. Het Belgische spel bleek aan tempo te hebben gewonnen en boven dien bleek de schotvaardigheid grooter geworden. Daartoe in, staat gesteld door den Utrechtschen speler Casius kon de Amersfoorter Helsdingen de score ope nen (01). Nederland wist door open spel de Belgische defensie meer uit el kaar te halen en weer was het Helsdin gen die scoorde (02). Beunder maakte er 0—3 van, terwijl Helsdingen, die dus wel bijzonder productief was, ervoor zorgde dat Nederland bij de rust een veiligen 4—0 voorsprong had. Voor de Belgen bleek dat evenwel geen motief om bij de pakken te gaan neerzitten. Fanatiek vielen zij aan met het gevolg dat de achterstand tot 24 werd verkleind. Helsdingen bracht met twee goede doelpunten den stand op 26 doch weer kwamen de Belgen te rug en werd het zelfs 5—6. De Neder landsche zege kwam toen erg in gevaar doch de Utrechtenaar Wolfsdorff stelde deze veilig, zoodat met een 7—5 zege voor Nederland het einde kwam. De stand is nu: Nederland 4 4 0 0 8 42—18 België 4 0 0 4 0 18-42 Na den tweeden dag luidt de stand van de kringcompetitie van den K. N. Z B. als volgt,: Heeren: 1 Star 680,5; 2 UZC 705/4: 3 Brandenburg 730,4 4 AZ en PC 734,1; 5 DKR 751,3; 6 VZC 751.4; 7 WZC 763,4; 8 Zwemlust 776.9 9 Wocstduin 778.7; 10 Vechtstreek 815,8; 11 Forel 821,1; 12 Bilthovcn 921,4; 13 de Meent 927,8; 14 Rijnrobben 932,0. De stand luidt na den tweeden dag: Dames: 1 Brandenburg 719,6; 2 UZC 731.S; 3 DKR 748 4 Wocstduin 74S.S; 5 AZ en PC 768,7; 6 WZC 851,1; 7 de Lies bosch 884.6. S Bilthovcn 1011.1; 9 Rijn robben 1013.8. Aan adjudant o.-a. Smeets Vanmorgen is op het voorterrein van de Infanleriekazernes aan den Leusder- weg de gouden medaille voor zes en dertig jaren trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant-onderofficier-admi nistrateur Smeets van het 21e R.I. Tot dit doel had zich het regiment on der commando van majoor Brict opge steld. Deze was het, die de troepen aan luitenant-kolonel J. de Vries presenteer de. Nadat de commandant een inspectie had afgenomen, las kapitein U. de Stop pelaar het besluit voor, waarbij aan den jubilaris het eere-tecken wordt toe gekend. Overste de Vries spelde hem het me taal on de borst, waarna hij een korte rede hield. „Deze plechtigheid", zoo zei hij, „be- leekcnt de bekroning van een leven van trouw en toewijding in militairen dienst." Vervolgens verklaarde hij zich ver heugd, hij deze gelegenheid nog eens de aandacht te mogen vestigen op liet belang van een goed functionncercnd mobilisatie-apparaat. „Mede aan uw arbeid op het mobilisatiebureau is liet te danken, dat de twee gedeeltelijke mobilisaties, die korten tijd geleden gebonden moesten worden, den toets der critiek konden doorstaan", zoo ein digde overste de Vries. EXAMENS Voor het. Nijverheidsonderwijs Akte N 3 j(boifwkunde) slaagde de heer P. Ferwerda. WA TETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETALEL Kaaspasteitjes. Bereiding: Deeg: 125 gr. meel, 65 gr. boter, K d.L. water, 1 kleine lepel room, wat. zout. Vulsel: 20 gr .meel, 1 d.L- rnelk, 2'A d.L. (bijna K L.), room, 2 eie ren, wat zout, 50 gr. geraspte kaas. Wrijf boter en meel samen, verwerk ze tot een deeg met water, room en zout, laat het een half uur rusten. Rol dan het deeg tamelijk dun uit, steek er ronde koekjes uit en beleg daarmee met boter in gesmeerde taart vormpjes. Roer voor het vulsel eerst meel en melk goed door elkaar, voeg er kaas, room, eieren en zout bij en vul de met boter ingesmeer de vormpjes ruim half vol niet dit mengsel. Bak ze 1520 minuten in een heeten oven. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gestoofde snoekbaars. Worteltjes. Aardappelen. Deensche rijst. Bereiding: 1 L. melk. 150 gr. V/, d.L. rijst, wat zout, 1 ei. 50 gr. suiker, 100 gr. bitterkoekjes, K stokje vanille. Kook op de gewone wijze rijstebrij, doch laat. de vanille mee.koken en zQrg dat de rijstebrij vrij vochtig blijft. Roer er, van het vuur af, de suiker en voor zichtig het geklopte ei door. Leg in een vuurvast schoteltje de rijst en de bitter koekjes laag om laag, zorg dat de boven ste laag uit rijst bestaat. Laat de massa in den oven lichtbruin worden. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Ulr.slraet <0, TeL <H2 VRIJDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM I, 1875 cn 414 4 M 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12 00 AVRO 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.muziek; (Om 8.16 Berichten'); 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Altviool en piano; 11.10 Declamatie; 11.80 Gram.muziek; 12.00 De Palladians; (Om 12.15 Berichten); 12.50 Gram.muziek; (100 —1.05 Interview); 1.15 AVRO-Amuseraents- orkest; 2.00Declamatie; 2.30 Gram.muziek; 3.30 De AVRO-Dance-Band (opn.); 4.00 Gram.muziek; 5.00 Voor de'kinderen; 5 30 Gram.muziek; 6.00 Orgelspel: 6.2S Berich ten; 6.30 Boekbespreking; 6.506.55 Gram. muziek; 7.00 VARA-Kalender; 7.05 Cause rie „De Fransche steden"; 7.23 Berichten ANP; 7.30 Berichten, mededeelingen; 7.85 Causerie „Een woord van Luther: Feri'en heben ist auch Religion „III Rust"; 8 00 Pianoyoordracht; 8.30 Cyclus .Levensaan vaarding"; 9.00 Gram.muziek; 9.30 Radio- tooneel: 9.45 VARA-orkesz; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwyding; 11.00 Orgelspel; 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.); 11.55—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma verzorgd door de KRO. S.009.15 Gram.muziek; (Ca. 8.15 Berich ten); 10.00 Gram.muziek; 11.30 Bybelscbe Causerie; 12.00 Berichten; 12.15 KRO-orkest 1.00 Gram.muziek; 1.20 KRO-orkest; 2,05 Orgelconcert en zang; 3.05 „La mascotte", operette (gr.pl.); 3.45 Gram.muziek; 4|35 „Die Csardas-fiirstin", verkorte operette (gr.pl.); 5.15 KRO-Melodisten en solist; (6.0Ö6.20 Land- en tuinbouwcauserie en ea. 6.30 Berichten); 7.00 Berichten ANP; 8.15 KRO-orkest; 9.00 Declamatie; 9.20 Gram.muziek; 9.55 Reportage; 10.30 Berich ten ANP; 10.40 KRO-Boys en solist; <11.00 11.10 Gram.muziek); 11.30 Erika Hellen en haar orkest; 11.5012.00 Gram.muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Gram.mu ziek; 11.35 Harry Evans en zy'n „Sextette intime"; 12.05 Orgelconcert: 12.35 Jack White en zün Collegians: 1.20 Causerie „Em pire Exchange"; 1.35 Het BBC-Northern Ireland-orkest; 2.20 Gram.muziek; 2.35 Har ry Fryer cn zün orkest; 3.20 Luisterwed- stryd; 3.50 Causerie „Seeing Life: Ireland to Brittany"; 4.10 Militair orkest; 4.50 Gram.muziek met toelichting; 5.20 Gram. muziek; 5.50 De Westminster Players; 6.20 Berichten; 6.50 Causerie „Romance in Glass Cases: Nelson Relics"; 7.15 Orgelconcert; 7.50 Cello en piano; 8.20 Revue-uitzendin gen; 9.20 Berichten; 9.50 Radiotooneel; 10.40 Cabaret-programma; 11.20 Pbil Watts en zy'n orkest m.m.v. soilste; 11.50 Gram.mu ziek; 12.1512.20 Berichten, RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 Gram.mu ziek; 12.30 Zang; 1.10 Gram.muziek; 3.35 Zang; 3.50 Gram.muziek; 5.25 Solistencon cert; 6.05 Gram.muziek; 6,35 Vioolvoor dracht; 6.50 Gram.muziek; 8.30 Vioolvoor dracht; 8.50 Radiotooneel; 11.05 Gram.mu ziek; 11.2012.50 Het Rhené Baton-orkest cn solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek: 12.50 en 1.30 Omroeporkest; I,50—2.20. 5.20 en 7.20 Gram.muziek; 8.23 Bcnoit-herdcnking; 9.20 Symphonie-orkest en het pianoduo „Wiener-Doucet"; 11.00-=- II.20 Grnm.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek; 12.50 en 1.80 Radio-orkest; 1.50—2.20, 5.20 cn 6.35 Gram. muziek: 8.20 Het Radi^-orkest m.m.v, so listen en gram.muziek; 10.3011.20 Gram. muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 De blazers van het Omroeporkest; 9.10 Ra diotooneel met muziek; 10.20 Berichten; 10.40 Viool en piano; 11.2012.20 Het Om roeporkest en solisten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gesina d. v. J. A. Barends en E. Koning. ONDERTROUWD: G. J. .Hammers en P. A. C. C. Schrevelins; W. E. Galesloot on H. A. van Zuilen; G. Gouw en M. Vis; A. Vink en A. v. d. Vis; H. E. Sie ger en J. Smit: J. J. Moro en E. v. Bin nendijk; P. van Horssen en A. M. Ver- stracfen. GEHUWD: J. A. F. van Geelkerken en C. Poppes; K. F. W. Klumper en H. J. L. Wouters. OVERLEDEN: Abraham Cornelia Chistiaan Plawije 65 j. wed.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3