HET WITBOEK WORDT AFGEKEURD VAN VLIET WINT IN DE SPRINT Niet in overeenstemming met interpretatie die de mandaatscommissie aan het mandaat geeft HET BRITSCHE ANTWOORD OP DE BEZWAREN De Fransche luchtmacht boven Engeland Vliegkampschip ging te vroeg te water FISH DIENT ZIJN VOORSTEL IN Flohr en Euwe winnen Smits blinkt uit HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE Ie PLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 I Engeland en Palestina GENEVE. 17 Aug (Reuter). De Volkenbondscommissie voor de mandaten geeft in haar verslag, dat aart den Volkenbondsraad zal worden voorgelegd, eenstemmig te kennen, dat dc Pdftstijnsche politiek der Britsche regeering. zooals die in het wit boek is uiteengezet, niet In overeenstemming is met de interpretatie, die de commissie aan het mandaat over Palestina geelt. Dit verslag heeft betrekking op de bijeenkomsten der commissie in Juni. toen minister Malcolm Macdonald persoonlijk de vraagstukken met de commissie heeft besproken. Terwül de meening der commissie ten aanzien van het witboek eenstem mig is bestaat er verschil van meening met betrekking tot de vraag, of het mandaat geen ruimte zou kunnen bieden voor een nieuwe interpretatie, welke, met behoud van de voornaamste beginselen, soepel genoeg zou zijn om de politiek van het witboek niet in strijd daarmede te doen zijn. Drie van dc zeven leden der commis sie hebben zich volgens het verslag op het standpunt gesteld, dat in dat geval de in Palestina bestaande omstandig heden de politiek van het witboek zou den rechtvaardigen, indien de volken bondsraad zich daartegen niet zou ver zetten. De vier andere leden echter achtten zich niet in staat te verklaren, dat de politiek van het Witboek in overeen stemming met het mandaat is. De commissie was echter eenstemmig van meening. dat de overwegingen, vervat in het rapport der Koninklijke commis sie van 1937 en de mecning, in datzelf de jaar door de mandaat-commissie uit eengezet, haar toepasselijkheid niet hebben verloren en' dat men zich op het juiste oogenblik de oplossingen, in de ze beide documenten aangegeven, met uitzondering van de instelling van twee onafhankelijke staten, moet herinneren. De commissie brengt bij het uitbren gen van haar verslag dapk aan de man- detaire mogendheid voor haar houding jegens den Volkenbondsraad en in het bijzonder aan Mac Donald voor de hel derheid van zijn betoog en zijn onuit puttelijk geduld. Het Britsche antwoord In een uitvoerig Brifsch antwoord, vervat in een op 5 Augustus 1D3Ï> ge dateerd memorandum! van het Foreign Office, wordt betoogd, dat de mandctal- re mogendheid, die verantwoordelijk is voor het bestuur van Palestina, poli tieke overwegingen niet terzijde kan laten. Wat het immigratievraagstuk be treft., het Witboek van 1922 beteekende slechts, dat de immigratiehet econo mische opnemingsvermoccn van Pales tina niet te boven gdu jarfin. Het bedoel de nooit de mogelijkheid uit te sluiten, dat het immigratiequotum beneden dat peil zou dalen mét hqt oog op andere geldige overwegingen.'Dc Britsche re geering is het er dus niet mee eens, dat de verplichting tot bevordering der Joodsche immigratie, -onafhankelijk is van iedere overweging behalve die van het economische opnemingsvermogen. Zij is van mecning. dat dit, indien het de bedoeling van do opstellers van het mandaat geweest zou zijn. met zoo veel woorden gezegd zou zijn. Dc Brit sche regeering lept or verder den na druk op, dat een blijvende qualificatie van de verplichting tot bevordering der immigratie wordt gegeven in artikel 6 van het mandaat, waar wordt gezegd, dat die immigratie vergemakkelijkt moet worden, voor zoover het mogelijk is en „met behoud van de rechten en de positie van andere deelen der be volking". Ook ten aanzien van de land- overdracht baseert de regeering zich op een overeenkomstige zinsnede in hetzelfde artikel. Wat betreft dè toekomstige con stitutie van Palestina, jen aanzien waarvan de meening bestaat, dat de besluiten der Britsche regeering een politieke ondergeschiktheid van het Joodsche nationale Tehuis aan een Arabische meerderheid en daar door een botsing met artikel 2 van het mandaat inhouden, betoogt de Britsche regcering, dat het Witboek niet tracht den vorm voor een toe komstige constitutie aan te geven cn dat gissingen daaromtrent dan ook voorbarig zijn. Het memorandum verklaart met een verwijzing naar het witboek, dat het volkomen de bedoeling van de manda- taire mogendheid is, dat haar voorstel len niet zullen leiden tot een onderge schikt maken van de rechten en positie van Joden of Arabieren. Het voegt hier aan toe: „In ieder geval zou de Vol kenbondsraad. welks goedkeuring voor de beëindiging van het bestaande man daat noodig is, in laatste instantie de verantwoordelijkheid dragen voor den vorm der constitutie, die de rechten van beide gcmeentschapnen handhaaft.' Indien dc Britsche regeering aldus het memorandum een politiek zou moeten volgen, waarbij maatregelen ten aanzien van de immigratie en andere belangrijke onderwerpen, in het Wit boek genoemd, zouden zijn uitgesloten, zou de onzekerheid tusschen beide volksgroepen voortduren. Indien de im migratie onbepaald zou worden voort gezet tot het uiterste van het economi sche opnemingsvermogen en met nega tie van alle andere overwegingen, zal de heillooze vijandschap tusschen Jo den cn Arabieren blijven bestaan. Het memorandum besluit met dc woorden: „Het is in het belang van Joden en Ara bieren. dat. geregeerd wordt niet door geweld, maar door overeenstemming. Naar de mecning der Britsche regee ring is het voor den vrede, de veilig heid en het welzijn van het Joodsche Nationale Tehuis noodig, dat de betrek kingen tusschen Joden en Arabieren berusten op wederzijdsche verdraag zaamheid en goeden wil. De Britsche regeering gelooft, door hiernaar te stre ven het fundamenteele doel van hef mandaat getrouw te dienen." Zuidwest Afrika De Mandaatscommissie komt in haar verslag over het mandaat voor Zuid-West-Afrka tot de conclusie, dat, mits alle bepalingen van het mandaat juist worden toegepast, geen opmerkingen behoeven te wor den gemaakt, ten aanzien van het plan. volgens hetwelk het toezicht over het oostelijk deel van den „Caprivi-Zipfel" zal worden overge dragen aan het Zuid-Afriaansche Departement voor de naturellen. Wat zal Engeland doen? Reuter verneemt, dat Mac Donald de zitting van den Volkenbondsraad in September, waarop het verslag der mandaatcommissie over Palestina be sproken zal worden, zal bijwonen. In welingelichte Kringen verluidt, dat de Britsche regeering voornemens is het uiterste te doen voor de handhaving van een Joodsch Nationaal Tehuis, zelfs, wanneer het land een vorm van onafhankelijkheid zou krijgen. Hoewel nog geenszins een voor spelling gedaan kan worden ten aanzien van den bestuursvorm, welken Palestina zal krijgen, acht men een federalen staat zeer wel mogelijk, nu de Britsche regeering het voorstel van de commissie-Peel twee staten met zelfbestuur als onuitvoerbaar heeft afgewezen. De vier leden der mandaatcommissie, die van meening waren, dat de poli tiek van het witboek niet in overeen stemming met het mandaat is, zijn Nederland, België, Zwitserland en Noorwegen. Van andere opvatting wa ren Portugal. Frankrijk en Engeland. Spanje was niet aanwezig, terwijl de vertegenwoordigers van Japan, Duitsch- land cn Italië uit de commissie waren getreden. Er bestaat eenige onzekerheid over dc positie van de Britsche regeering, in geval de Volkenbondsraad niet tot de vereischte eenstemmigheid kojnt bij de bespreking over het Palestijnsche vraagstuk. Naar verluidt, zal de kwes tie aan het Lagerhuis worden voorge legd, indien de Volkenbondsraad een besluit zou nemén, dat een verandering in het mandaat inhoudt. Een nacht- en een dagraid die een volledig succes zijn geworden PARIJS. 17 Augustus. (Havas). Omtrent de vlucht der bommenwerpers over Engelsch gebied, in den loop van hedennacht, wordt nader medegedeeld, dat een bezoek werd gebracht aan de voornaamste steden in Zuid- en Midden-Engeland. Liver pool, Bristol. Birmingham. Manchester. De Fransche toestellen werden bestreden door zeven bombardementseskaders. Bij de oefening werd gebruik gemaakt van for maties lichte bommenwerpers, zware bommenwerpers en jagers, in totaal ongeveer 200 vliegtuigen. Naar het ministerie van luchtvaart mededeelt, hebben Fransche luchteenhe- den vanmorgen een nieuwe vlucht on dernomen naar de voornaamste steden in Zuid- en Midden-Engeland. Honderdvijftig Fransche vliegtuigen zijn tegen 12 uur boven Engeland ver schenen bij Eastbourne, om deel te ne men aan oefeningen in Zuid- en Midden Engeland. De bombardementsvliegtui gen werden geëscorteerd op hun vlucht over Londen, tegen 3 uur vanmiddag, door 60 jachttoestellen. Od dat oogen blik kwamen luchtafweereenheden in actie. Deze gecombineerde manoeuvres der Fransche luchtmacht boven En geland zijn een volledig succes ge worden. Midden in den nacht waren zware bommenwerpers uit Frank rijk vertrokken. Tegen het aanbre ken van den dag werd Liverpool be reikt, dat werd gebombardeerd, waarna de vliegtuigen naar de Fransche kust terugkeerden. Zij wa ren zeven uur in de lucht geweest Van 10 uur 55 af waren eskaders mid- delgroote en lichte bommenwerpers op hun beurt het Kanaal overgestoken in de richting van Bristol. Birmingham, Manchester. Oxford en Liverpool. Om half vijf vanmiddag keerden de vlieg tuigen in hun bases terug. De manoeu vres geschiedden onder normale om standigheden. waarbij rekening werd gehouden met de intense activiteit der Britsche luchtverdediging, die alle for maties die het grondgebied waren bin nengedrongen. aanviel. De Engelsche en Fransche luchtmacht heeft in volkomen samenwerking gefunctioneerd en be langwekkende resultaten verkregen. DE IMMIGRATIE TE SJANGHAI SJANGHAI, 17 Aug. (D.N.B.) In overleg met de Japansche autoriteiten hebben de besturen van internationale nederzetting en Fransche concessie goed gevonden, dat Joodsche emigranten, die reeds óp wég naar Sjanghai zijn, nog aan land gaan; Een doode en twintig gewonden op Britsche scheepswerf LONDEN. 17 Augustus (Reuier). Vanmiddag zou te Belfast het vliegkampschip .formidable" voor de Britsche marine ie water gelaten worden in tegenwoordigheid van minister Kingsley Wood en zijn echtgehöote. die het schip zou doopen. De heer en mevrouw Kingsley Wood waren juist aangekomen toen men stukken van de houten stellage, waarop het schip rustic, zag breken en het gevaarte tot ieders schrik twintig minuten voor den vastgestelden tijd, begon te glijden. De arbeiders, die voor het schip aan het werk waren, zochten in allerijl een goed heenkomen. Stukken hout cn bouten vlogen overal in het rond en kwamen ook in de toeschouwersruimte terecht. Het ongeluk kostte iemand het leven, terwijl twintig personen gewond werden. Toen de „Formidable" begon te glijden, maakten de sleepboot en. die lagen te wachten, in allerijl plaats voor het schip. Temidden van tooneelen van opwinding hoorde men de sirenes. Op de olficieelc tribune gaf men Mevrouw Kingsley Wood haastige aanwijzingen, hoe zij de flesch champagne op den boeg moest breken cn zoo kon het schip toch nog gedoopt wor den. Het gevaarte kwam overigens goed in het water. USSISCHKIN VOORZITTER VAN HET ZIONISTISCHE CONGRES GENEVE, 17 Aug. Ussischkin is he den tot voorzitter van het Zionistische congres gekozen. Hij heeft ook reeds de leiding der beide congressen gehad. BADOGLIO BIJ MUSSOLINI ROME. 17 Aug. (D.N.B.) De Duce heeft den chef van den generalen staf, maarschalk Badoglio. ontvangen en verschillende militaire aangelegenheden met hem besproken. Het wordt bestreden door den vertegenwoordiger van Noorwegen OSLO, 17 Augustus (Havas). Van ochtend heeft de Interparlementaire Conferentie de behandeling van de vreedzame regeling van internationale conflicten hervat. De Bulgaarsche ver tegenwoordiger Govcdarov verklaarde, dat een financieel, economisch en mo reel herstel van Europa noodzakelijk'is. Verscheidene vraagstukken, zoo zeide hij verder, zijn reeds opgelost door de edelmoedigheid van Frankrijk en Enge land, doch nog moeten andere vraag stukken worden opgelost. De Amerikaansche gedelegeerde, Fish, heeft zijn voorstel ingediend, dat als volgt luidt: ..De Interparlementaire Conferentie te Oslo besluit bij de regeeringen van Enge land en Frankrijk, Duitschland en ItaliO er op aan te dringen, dat zij onmiddellijk in overweging nemen een uitstel van 30 dag enot meer vast te stellen, alvorens over te gaan tot vijandelijkheden, ten ein de te pogen internationale conflicten op te lossen door arbitrage, bemiddeling en vreedzame methoden, overeenkomstig de beginselen, tot toepassing waarvan de in terparlementaire unie werd gevormd." Fish stelde voor, dat de Koningen van Noorwegen en Zweden en de president van Zwitserland de taak van bemidde laar op zich zouden kunnen nemen in zake Danzig. De voorzitter van de Noör- sche Storting, Hamhro, leverde critiek op het voorstel van Fish en zeide, dat geen van de kleine staten voor dit voor stel zou kunnen stemmen. Men zou den indruk wekken van een nieuw „Mün- chen" te wenschen. Het eenige wat men kan doen is de wereld duidelijk tc ma ken, dat er nog beginselen van recht zijn, ten aanzien waarvan de democra tische landen geen compromis aanvaar den. Hambro deelde verder mede, dat hij dezer dagen te Parijs heeft deelgenomen aan de besprekingen van het Volken- bondscomifé te Parijs. Dit heeft een stemmig besloten voor te stellen een nieuw centraal comité voor den Volken bond op te richten, bestemd den raad te vervangen voor alle zaken, welke be trekking hebben op de niet-poliiieke ac tiviteit van den Volkenbond. Overeen komstig dit voorstel, kunnen ook de sta ten, welke geen lid zijn van den bond, deel uitmaken van deze commissie. Vervolgens stelde de Britsche afge vaardigde majoor Millner voor het vluch telingen-probleem op te lossen door een intergouvernementeele actie, zonder on derscheid van ras of godsdienst, hetzij door bemiddeling van de conferentie van Evian. hetzij door bemiddeling van de betrokken regeerihgen, teneinde gebruik te kunnen maken van het edelmoedige aanbod van financieele hulp van den Amerikaanschen vertegenwoordiger Ha milton Fish. Het toumooi te Bournemouth BOURNEMOUTH. 17 Aug. De uit slagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van het tournooi te Bour nemouth luiden: 1-0 afgebr. 0-1 1-0 afgebr. 1-0 Mieses—L a n d a u KleinConde ThomasDr. Euwe FlohrWallis KoenigAbrahams Aitkén—Kitto Eerste ronde: Koenig— dr. Euwe 0—1 Derde ronde: CondeThomas l—O De stand na de vierde ronde luidt: 1. Flohr 4 punten; 2. Dr. Euwe 3A punt; 3. Klein 3 punten plus 1 afge broken partij; 4. Mieses 254 punt plus één afgebroken partij; 5. Conde 1A punt plus twee afgebroken partijen; 6. Koenig 54 punt plus één afgebroken partij; 7. Aitken 1A punt; 8. en 9. Thomas en Wallis beiden 1 punt; 10. Kitto A punt; 11. Abrahams 0 punten plus twee afgebroken partijen; 12. Lan dau 1 punten plus één afgebroken partij De partij tusschen Mieses en Landau was een Siciliaan, die reeds na 28 zet ten in het voordeel van Mieses was be slist. Klein speelde op den vierden zet dc2 van een nimzo Indische verdediging, doch kon geen voordeel behalen. Na 39 zetten werd de partij afgebroken in ge lijke stelling. Ook de partij tusschen Thomas en Euwe was een Siciliaan. maar hier won de zwartspeler na 33 zetten. Wallis verdedigde zich Slavisch te gen Flohr doch moest na 30 zetten ca- pituleeren. Abrahams paste dezelfde verdediging toe tegen Koenig, welke partij na 34 zetten in een betere stelling voor den Zuid Sla vier werd afgebroken.. De Spaansche partij tusschen Aitken en Kitto werd reeds na 31 zetten beslist ten gunste van den Schot. WIELRENNEN AMSTERDAM, 17 Augustus. De belangstelling voor de internationa le wedstrijden, welke als een voor proefje mochten worden beschbuwd van de wereldkampioenschappen te Milaan, was hedenavond op de Sta- dionbaan bijzonder groot. De uitslagen luiden: Wedstrijd voor amateurs over 10 K.M. met vijf klassementen: 1. De Best 17 pnt.: 2. Van Gelder 13 pnt. Sprintwedstrijd voor amateurs, deel uitmakende van de Olympische ploeg over 600 Meter. Eerste rit: 1. Smits, tijd laatste 200 Meter 13A sec.; 2. Pronk. Tweede rit: 1. Derksen 13A sec.; 2. Pronk. Derde rit: 1. Smits 12A sec.; 2. Derk sen. Vierde rit: 1. Pronk 13A sec.; 2. Smits; 3, Derksen. Einduitslag: 1. Smits 4 punten; 2. Pronk 5 punten; 3. Derksen 6 punten. Internationale sprint wedstrijd voor beroepsrijders over 600 Meter: Eerste rit: 1. Richter (Duitschland) 1254 sec.; 2. Scherens (België): 3. Gerar- din (Frankrijk). Tweede rit: 1. Van Vliet 12 sec.; 2. Richter; 3. Gerardin. Derde rit: 1. Scherens (België) 1254 sec.; 2. Richter; 3. van Vliet Vierde rit: 1. Van Vliet 1254 sec.; 2. Scherens: 3. Gerardin. Vijfde rit: 1. Van Vliet .1154 sec.; 2. Scherens; 3. Richter; 4. Gerardin. Einduitslag: 1. Van Vliet (Nederland) 6.Pt; 2. Scherens (België) 7 pt.; 3. Rich ter (Duitschland) 8 pnt.; 4. Gerardin (Frankrijk) 13 pnt Inhaalwedstrijd voor amateurs tus schen een ploeg, samengesteld uit ren ners. deel uitmakende van de Olympi sche ploeg en de kampioen Haarlem, over max. 5 K.M. 1. Olympische ploeg (Moeke, Van der Heyden, Evers en Mensen) tijd 4 min. 56 sec.; 2. De Kampioen 4 min. 57A sec. Wedstrijd met motorgangmaking voor beroepsrijders over 50 K.M. Eerste rit: 1. Meuleman iBelgië) tijd 39 min. 4554 sec.: 2. Severgnini (Italië) on 100 Meter; 3. Wals (Nederland) op 800 M.; 4. Metze (Duitschland) op 1250 Me ter; 5. Bakker (Nederland) op 1550 Me ter; 6. Bosland (Nederl.) op 1560 Meter; 7. Lohmann (Duitschland) op 2200 Me ter. Tweede rit: 1. Lohman (D.) tijd 41 min. 1854 sec.; 2. Metze op 500 Meter; 3. Wals op 200 M.: 4. Meuleman op 210 Meter; 5. Severgnini op 220 meter; 6. Bosland op 240 M.; 7. Bakker op 360 Meter. HET IJ KAMPIOEN VAN NEDERLAND AMSTERDAM, 17 Augustus. De tweede wedstrijd om het kampioen schap van Nederland tusschen het IJ en S.V.H., welke vanavond in het Sport- fondsenbad te Amsterdam is gehouden, is door het IJ gewonnen met 42. zoo dat de Amsterdamsche club thans kam pioen van Nederland is geworden. FEUILLETON Naar het Engelsch van STANLEY HART PAGE 88) Garrison wendde zich meteen tot den butler. „Wel, Rilev, je schijn*, me een en ander over het personeel te vertellen te hebben", zei hO- „Ja. mijnheer", zei Rllcy met een •tijve buiging. „Zal ik het u hier mede- deelen?" „Ja. vooruit er mee." „Uitstekend, mijnheer. Gistermiddag ziin we hier op het eiland aangekomen. We konden niemand vinden, die ons wilde overbrengen dan een man, die ja. hij heettehet was de naam van een of ander zeedier... „Fishy" zei Mapes kortaf. „O ja", zei Riley. „Een heel slordig, ongegeneerd héérschap, als ik het zeg- gen mag. mijnheer. Maakte onhe- srhaamd het hof aan de dienstboden. Hij drong er.. „Schei maar üit over Fishy!" viel Garrison hem jn de rede. „Juist mijnheer",'berustte Riley, met weer een stijve buiging. „Ik sprak slechts over hem, om aan te geven, dat niemand anders langs de kust ons naar het eiland wilde brengen." „Ja. dat heb ik moer gehoord. Maar nu het personeel.-., waar is dat?" „Het personeel is nog aan den vasten wal. mijnheer." „Wat?" „Ja. mijnheer. U moet weten, er zijn hier, ik zal maar zeggen, eigenaardige verschijnselen voorgevallen, om niet te zeggen heel griezelige." Garrison liet zich in een stoel vallen en fronste de wenkbrauwen. „Je moest ons alles maar van het be gin tot het uind vertellen", zei hij. „Uitstekend, mijnheer. We kwamen, zooals ik al zei. gistervoormiddag op het eiland. Ik zette het personeel ter stond aan het werk om het huis be woonbaar te maken. Dien avond om tien uur hoorden we een afschuwelijk gehuil uit de wildernis. Een holle, ver schrikkelijke stem riep: „Blijf weg van van de gebeenten!" vulde Garri son geërgerd aan. Riley werd bleek. Hij raakte er bijna door van streek. „Jndatzei diesstem", stotterde hij. „Uitstekend Riley", zei Garrison wat vriendelijker. „En wat gebeurde toen?" „Dc meiden waren erg geschrokken cn Boynton en Mudge ook. 's Nachts om twee uur begonnen Heath en Fra- zer, de twee meisjes, die boven sliepen, gruwelijk te gillen. Ze beweerden, dat ze een spook voor het venster hadden gezien, mijnheer. Iets verschrikkelijks. Ik probeerde ze gerust tc stellen en zei, dat ze het gedroomd moesten heb ben, toen de keukenmeid, die aan den achterkant slaapt, met een barbaarsch gegil dc gang opkwam. Ze zei, dat ze ook een verschijning had gezien. Wat het ook geweest is. mijnheer, maar het ontnam mij mijn laatste schijntje van gezag. Ik kon niets meer met het per soneel beginnen. Ze weigerden op hun kamers tc blijven. Den hecleu nqcht hebben we hier om den haard gezeten. Vanmorgen zijn ze er samen vandoor gegaan. Die Fishv was vermoedelijk door Heath overgehaald, hier den nacht over te blijven en in zijn smerige boot zijn ze weggevaren. Mapes en ik zijn alleen gebleven." „Dat was ellendig voor je, Riley", gaf Garrison toe. „Maar waarom zijn ze weggetrokken? Ze wisten toch, dat het jacht ieder oogenblik hier kon zijn?" „Daar hebben ze het den heelen nacht over gehad, mijnheer. Het jacht had gisteravond moeten aankomen en nu waren ze er van overtuigd, dat het spook het had doen zinken." „En wat wilden ze doen, als ze aan den wal gekomen waren?" „Zich naar hét dichtstbij gelegen sta tion laten brengen en dan met den trein naar New-York terugkeeren." „Nog meer moeilijkheden", bromde Garrison. „Nu-zitten we hier zonder personeel. We zullen moeten zien, wat we er van maken. We hebben den kok van het jacht en de hofmeesters moeten het werk dan maar doen. Riley, jij hebt als gewoonlijk de leiding. Je hebt je uitstekend gedragen, dat zal ik niet vergeten. Mapes is ook flink ge weestWel, mijnheer Clark, wat zul len we nu doen?" „Hoe staat het met de proviandee ring?" vroeg ik. „Voor een paar dagen hebben wc voorraad genoeg, mijnheer", zei Riley. „Die zorg is dus van ons af", zei Gar rison. „Met het jacht kunnen we meer laten halen. En, hoe is het gegaan met den brand hier in huis, Mapes?" „Dat had niet veel te bcteekenen, mijnheer", zei Mapes. „ik heb in mijn vrijen tijd alle noodige herstellingen verricht. Het was alleen maar onder in het achterhuis." „Mooi zoo", vond Garrison. „Zouden we.de anderen nu ook maar niet aan land halen, mijnheer Clark?" „Als u er niets op tegen hebt", ant woordde ik, „zouden we dan niet eerst even naar dat wrak gaan? Daar schijnt alle onrust vandaan tc komen. Het is nu laag w ater en dat is, volgens Mapes, de beste gelegenheid." Garrison scheen niet veel zin te heb ben, om naar liet wrak tc gaan. Maar na even nagedacht te hebben, besloot hij toch met King en Mapes, die zijn voornemen, er nooit meer heen tc gaan, vergeten scheen, erheen te trekken. Het heuveltje, waarop het huis stond, liep steil omlaag naar den zoom van het bosch. Onder dc oude hoornen lag een dik dek van dennenaalden. De wind floot door de takken boven onze hoof den cn het ruischcn der branding drong tot ons door. Nu en dan kraakte een dorre tak onder onze voeten. Spoe dig zagen we door de boomen heen de zee schitteren. De branding zwol aan tot een geloei. We kwamen op een open stuk grond en zagen ruwe, brokkelige rotsen tegenover ons. Daarachter wier pen zich de golven van den ocaan met geweld tegen de'klippen. Vlak aan onze linkerhand bevond zich een breede kreek, tegen de branding beschermd door een reeks riffen. Zelfs bij hoog water moest het daar rustig blijven. Wc keken omlaag over den rand der rot.san. Daar lag het wrak op scherpe riffen, bijna geheel boven water uitste kend. Het was een tweemaster geweest, maar nu geheel verwoest. De romp lag half opzij cn zij was geheel overwoekerd door wier. De gchecle kiel was er uit geslagen cn de boeg ingedrukt. Een dor gebroken masten lag nog over de ree ling heen. De andere was verdwenen. Het verrotte dek zat vol met gaten cn het eenige luik was ingezakt. „Hoe is dat schip daar toch terecht gekomen?" vroeg ik me af. „Door een storm", verklaarde Garri son. „Ik heb het hooren vertellen. Het Werd door hét water over dien klippen rand geworpen. De grootc mast en het roer waren al verloren gegaan. Het moet een verschrikkelijke storm zijn ge weest, niet?" „Als u aan boord wilt gaan", zei Ma pes, „dan kunt u dat van den anderen kant af doen, zonder natte voeten te krijgen. Ik zal u den weg wijzen." Hij leidde ons langs de klip terug en zonder ongelukken daalden we een steil en glibberig rotspad af. Zoo kwa men we aan den anderen kant Daar konden we, van rotsblok op rotsblok slappend, vlak bij het wrak komen. Voorafgegaan door Mapes klauterden we op het dek. De planken zagen er zoo Wrak uit, dat. ik liefst dicht bij de verschansing bleef. „Om beneden te komen moeten we door dat gat van het luik heen", zei Mapes. „Ik denk niet, dat het dek ons allemaal nog dragen kan. Het is beter een voor een te gaan. Ik zal het eerst gaan, maar u komt dan toch mee, niet waar?" „Ja, Mapes, ga maar vooruit", grin nikte King. „Ik blijf vlak achter je. Ik jaag dolgraag op spoken. Als je er een ziet, houd hem dan vast, tot ik bij je bon, hoor!" Mapes stak het wankele dek over. Omzichtig liet hij zich door liet luik zakken, keek nog eens naar ons om cn verdween dan in het ruim. Henry King volgde hem trouw. Daarna kwamen Garrison cn ik het laatste. Beneden in het schip zag het er ver vallen cn verrot uit. Zeewier groeide tegen de wanden. Er lag een onbeschrij felijke rommel aan den langen kant. King hukte zich en haalde de verroeste resten van een lantaarn te voorschijn. Het. was zoo ongeveer het eenige ding. dat nog iets van zijn vorm behouden had. „Nou, Mapes, wat voor verschrikke-1 lijks heb je ons nu te laten zien?" vroeg Garrison. Mapes strompelde naar de voorzijde van het schip. In de voor plecht was het stikdonker. Toen we bij hem gekomen waren, haalde Mapes zijn zaklantaarn te voorschijn. In den sche mer zag ik hem veelzeggend naar Gar rison kijken. Dan stak hij zijn arm uit en liet het licht door het vooronder schijnen. We hijgden naar adem, toen we het afschuwelijke schouwspel za.- gen. De boeg lag vol menschelijke been deren. Ik zag vier schedels liggen. De beenderen waren door het water naai alle kanten verspreid. Er was geen enket volledig geraamte meer over. Niets dan een hoop beenderen. „Nu we met ons allen zijn", zei Ma pes, maakt het niet zoo'n griezeligen indruk maar toen ik dit voor het eerst zag „Ik hoor nu echter geen stem", zei ik. „Als de geesten van die menschen zoo bezorgd zijn voor hun gebeente, waarom laten ze dan nu niets van zich hooren?" King keerde zich naar me om. In het schemerige licht zag hij er bleek uit. „Het is de dag", zei hij grinnikend. „Geesten komen alleen in donker." „Nou. ik heb genoeg gezien", zei Gar rison. „Laten we teruggaan." HOOFDSTUK XVIII. Het relaas van kapitein Johnson. Den volgenden morgen waren we vroeg op. Dat kwam voornamelijk, om dat velen niet geslapen hadden. We hadden de kreten van het. spook ge hoord. Hol en akelig had het over het eiland geklonken. Ondanks dat had de kok voor een voortreffelijk ontbijt ge zorgd. Twee matrozen dienden het maal op. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2