Londen's politiek in het Nabije Oosten &CctcdAjt& (B&ikhism Japansche bommenwerpers boven Britsch gebied Hongaarsch - Roemeensch grensincident Britsch-Duitsch'Italiaansche politieke en economische machtsstrijd Terroristen vermoorden een Deensch inwoner van Sjanghai Anti-Britsche agitatie te Tientsin Roemenië staakt petroleum-leverantie aan Duitschland Duitsch-Slowaaksch militair verdrag De defensie van België Een oud apocryph Evangelie Rijwieldief en heler aangehouden Auto tegen een boom VERDUISTERING bij financieele instelling R.K. Bisschoppen conferentie te Fulda 20 cent Ie BLAD PAG. 3 AMER5FOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 Wereldgebeuren LONDEN'S politiek in Palestina, zoo als deze is vastgelegd in het be faamde Witboek, werd door de mandaat-commissie van den Volken bond aan scherpe critiek onderworpen. Anderzijds sparen noch Joden noch Arabieren den Britten hun critiek, en is het Heilig Land zelf nog niet tot rust gekomen, al moge de terreur niet meer dien omvang hebben, waardoor Pa lestina voor korten tijd volmaakt on veilig was zoowel voor Arabieren en Joden als Britten. Wij willen ditmaal eenige aandacht wijden aan de alge- meene beteekenis van Palestina voor de Britsche politiek, zonder te treden in een discussie van de waarde der tegen strijdige Britsche,, Joodsche en Ara bische opvattingen over hun rechten en plichten in het mandaatsgebicd. Het is van belang, naast deze juridische kwesties, de algemeen-strategische pro blemen niet uit het oog te verliezen, aangezien juist de Britsche regeering haar Witboek-politiek daardoor in sterke mate heeft moeten laten bepa len. Aan het einde van den Wereldoor log waren de Britsche troepen heer en meester in het geheele voormalige Turksche gebied ten zuiden van Klein- Azië, waar Kemal Ataturk zich had verschanst. De Arabische vorsten en Berlijn—Athene—Damascus—Bagdad tot naar Kaboel, de hoofdstad van Af ghanistan, verlengd. Deze nieuwe lijn heeft volgens de Britsch-Indische pers eerder een politieke dan een economi sche beteekenis. Zij wordt verlengd tot naar Tokio. Landwegen hadden sinds den aanleg van het Suezkanaal in de zeventiger jaren een tijdlang veel aan beteeke nis verloren. Eerst in het begin van deze eeuw ontwaakte daarvoor weer een zekere belangstelling door het Duitsche project van den aanleg van een spoorweg BerlijnBagdadPerzi sche Golf. Dit plan van Duitschland, dat zich een weg naar den Indischen Oceaan wilde banen, werd door den Wereldoorlog verijdeld, nadat Enge land er zich na langen tegenstand mee vereenigd had. Engeland zelf propa geerde den aanleg van een Haifa—Bag- dadspoorweg. die voor de Britten van de grootste strategische beteekenis ware. Dc Engelsche plannen stuitten echter op een verbitterden tegenstand der Arabische nationalisten in Irak, Syrië en Palestina. Ook Frankrijk werkte ze tegen en trachtte zijnerzijds een ver binding tusschen Syrië en Irak t< scheppen, die het. later tot Iran wilde verlengen om op deze wijze den in- en TURKYE sYnie/ SOVJET fKASPIKHh. RUSLAND 2U - R.AK \2t THANS IRAN Per2ie) ecyPTi stammen, gemobiliseerd door den be- faamden T. E. Lawrence, hadden een belangrijke bijdrage geleverd voor de bevrijding van Arabië, Palestina, Sy rië en Irak van de Turksche heer schappij. Van volstrekte onafhanke lijkheid was echter geen sprake: de vroegere Turksche provincies kwamen goeddeels onder de controle van Enge land, dat geslaagd was in zijn opzet de heerschappij over de gebieden tus schen de Middellandsche Zee en de Perzische Golf aan zich te trekken en daarmede de heerschappij over de zee-, land- en luchtwegen naar Indië te ver zekeren. Maar na dc eliminatie der Turken uit dit gebied kwamen de in woners zelf den Britten moeilijkheden bereiden: de nationale Arabische vrij heidsbeweging had zich van den Brit ten bediend in den strijd om de vrij heid tegen de Turken evenzeer als de Britten zich van de Arabieren hadden bediend om een hunner tegenstanders in den Wereldoorlog te vernietigen. Uiteindelijk echter moesten de Arabie ren evenzeer met de Britten als tevo ren met de Turken in conflict komen. Daarbij echter bleef het niet Behal ve de nationalistische bewegingen der Arabieren kwamen er kapers op dc kust: Italië en later het Duitsche Rijk. De territoriale en economische expan sie-politiek van het nieuwe Italiaan- sche Imperium en van het Derde Rijk richtte zich steeds sterker naar liet Nabije Oosten, waar eenige der. meest kwetsbare punten van het Britsche Empire liggen: de land- en luchtweg naar Indië over Palestina en Irak, de zeeweg naar Indië door het Suez-ka- naal en last not least de welhaast onuitputtelijke petroleumvoorraden van Irak, Iran en Bahrein. Dezo BritschDuitschIlaliaansche machtsstrijd in het Nabije Oosten ging de laatste jaren een steeds belangrijker rol spelen in dc wereldpolitiek. Hoe veel daarbij voor Groot-Brit tannic op het spel staat, moge blijken uit de vol gende gegevens: In het jaar 1938 werd het Sucz-kanaal gepasseerd door meer dan 6000 schepen met 33 mil linen ton vracht. 47 procent daarvan voerden de Britsche vlag; op de tweede plaats stond Italië met. 16 procent; daarop volgde Duitschland met 9 procent.. Ne derland stond op de vierde plaats. Op het territorium van Voor-Azië kruisen de belangrijkste luchtwegen el kaar. Over Egypte. Palestina, Syrië en Irak leiden luchtlijnen van de grootste internationale beteekenis: die van dë Britsche Imperial Airways, die Enge land met Britsch-ïndië, Indo-China en Australië verbindt en die van onze K.L.M. Op denzelfden luchtweg onder houden de Britsche militaire vliegers de verbindng meti Bahrein, Basra, Bagdad en Egypte. Duitschland heeft indertijd na een aantal proefvluchten in het jaar 1937 de lijn der Lufthansa uitvoer van deze landen over de Sy rische havens te kunnen leiden. On danks alle bemoeiingen der Britsche diplomaten gelukte het hun niet, den Arabischen -tegenstand te overwinnen. Het HaifaBagdad-project moest voor onbepaalden tijd uitgesteld worden. Frankrijk daarentegen kon in het jaar 1936 den Syrischen spoorweg -tot het station Tel Koetsjoek aan de grens tusschen Irak en Syrië verlengen. Daarmede trad het, vraagstuk van de verbinding der Syrische en Irakschc spoorwegen op den voorgrond. De Turksche regeering begon harerzijds met den aanleg van een spoorweg van Diarbekir naar de grens van Irak, wijl zij aannam, daarmede het verkeer tus schen Europa en Azië over Turksch territorium te kunnen leiden. Duitschland .wijdde reeds vóór den wereldoorlog veel aandacht aan deze gebieden en die belang stelling is in de laatste jaren wederom ontwaakt. De handelsbetrekkingen van Duitschland met Turkije, Iran, Afgha nistan en de Arabische staten ontwik kelen zich zeer snel. In 1934 bedroeg de Diuteche export naar deze landen 107.1 millioen mark, in het jaar 1937 was bij reeds tot 251 millioen gestegen. Evenzoo steeg de invoer van 148.5 millioen tot 185 millioen mark. Duitschland neemt op de vierde plaats is teruggedrongen handel met Turkije de eerste plaats in, de tweede in Iran, waar Engeland tot op ed vierde plaats is teruggedrongen en de tweede in Egypte en Palestina. Steeds meer Duitsche firma's trachten deel te nemen aan de uitvoering van dc groote werken der Voor-Aziatische lan den. De firma Krupp heeft voor do Turksche rcgcering een groote metaal- fabriek in Karabock ingericht. In Iran heeft Krupp een kopersmelterij in dc nabijheid van I-Ianiabad gebouwd. Even zoo hebben Duitsche huizen met dc re geering te Teheran een contract over de dagelijk6che levering van 300 ton gietijzer gesloten. Verder neemt Duitsch land deel aan den bouw van radiosta tions en levert het materiaal voor de spoorwegen, in Afghanistan is een Duitsch-Afghaansche maatschappij op gericht voor het onderzoek naar bodem schatten. In Egypte exploiteert de Duit sche firma Otto Wolf gemeenschappe lijk met de Egyptische trust Ilabib-Nas- sim de ijzerertsmij non van Assoean. Deze feiten zijn het, welke voor Londen van zeer zwaarwichtige be teekenis zijn bij het vaststellen van zijn beleid inzake Palestina én het Nabije Oosten. Zonder, gelijk gezegd, te treden in de mérite's der tegen gestelde Arabische, Britsche en Joodsche opvattingen inzake de toe komst van het Palestijnsche man- daafsgehied, moge voor dc algemee- ne problematiek van dit zoo belang rijke en door zooveel spanningen be- heerschte gebied ook aandacht wor den gevraagd. HONGKONG, 18 Aug. (Reuter). Vijftien Japansche bommen werpers vlogen vanmorgen over de Britsche territoriale wateren in de nabijheid van het schiereiland Stanley. De Britsche kustbatte- rijen hebben geen waarschuwings schoten gelost, doch naar verno men wordt, zal een krachtig pro test worden ingediend bij het Ja pansche opperbevel. Een 39-jarige Deen, Holger Pe ter Krogh, is vanmorgen voor zijn woning in de internationale conces sie te Sjanghai doodgeschoten, toen hij in zijn auto naar kantoor wilde rijden. Het geval speelde zich als volgt af: Twee Chineezen kwamen op Krogh toeloopen en vroegen hem, of hij mijnheer Krogh was, waarop deze bevestigend antwoordde. Zij losten toen zes schoten op Ihem, waardoor Krogh doodelijk werd ge troffen. Krogh, die employé is van de Nor thern Cable Company, is gehuwd met een Engelsche vrouw, die thans haar vacantie doorbrengt in Peitaiho in Noord-China. Krogh was onlangs be schuldigd van het neerhalen der vlag van de onder Japansche controle staan de Chincesche regeering te Sjanghai. Hoewel later gebleken is, dat dez© be schuldiging ongegrond ls, meent men toch, dat de moord een wraakneming is. De geruchten over een anti-Ame- rikaansche beweging, welke on langs ia verband met de anti-Brit- sche agitatie in China in het bij zonder na de jongste opzegging door de. regeering van Washington van het handels- en scheepvaart- verdrag met Japan de ronde deden, zijn volgens het Japansche persbu reau Domei na een grondig onder zoek door gezaghebbende kringen ongemotiveerd gebleken. Het departement van staat te Wash ington heeft een voorloopig rapport ontvangen van den ambassadeur van de VcreenigdeStaten in China, waar bij wordt medegedeeld, dat de Japan sche vertegenwoordiger te Peiping den hoogen funcionarissen der ambassade van de Vereenigde Staten er van in kennis heeft gesteld, dat de Japansche regccring het incident, waarbij een Ja pansche schildwacht te Tientsin een Amerikaansche dame ©en klap in het gezicht heeft gegeven, ten zeerste be treurt. De zgn. vëreeniging der Ghineesche vadcrlandsche jeugd te Tientsin heeft een krachtige waarschuwing gericht tot eenige hier wonende Britsche onder danen om d© stad dadelijk te verlaten, daar zij anders elk oogenblik en op el ke plaats hun leven en bun bezittingen kunnen verliezen. „Indien ge aarzelt, zoo wordt in de waarschuwing gezegd, zult ge (hetzelfde lot ondergaan als de International Export-Company, die door het Chineesche volk vernield is als krachtige uitdrukking der anti-Britsche beweging". BOEKAREST, 18 Aug. (Reuter). De laatste twee dagen zijn geen tank- booten meer uit Constanlza naar Duitschland vertrokken. Tot voor kort kocht Duitschland aanzienlijke hoe veelheden petroleum in Roemenië, wel ke over ze© naar Bremen verscheepl werd. Naar vernomen wordt, is de re den voor dc stopzetting der leveringen, dat Duitschland geen contanten meer beschikbaar heeft om de orders te be talen. Men neemt aan, dat de leverin gen hervat zullen worden, zoodra Duitschland het saldo aanzuivert. Dc petroleum werd gekocht met geld uit de vroegere Tsjecho-Slowaaksche saldi in Roemenië; In Roemeensche handelskringen vraagt men zich overigens af, waarom eigenlijk de merkwaardige methode ge kozen werd van het petrolcumvervoer over zee naar Breinen, in plants van de voor de hand liggende methode van vervoer via don Donau naar Bratislawa of Weenen. BRATISLAVA, 18 Aug. (Reuter.) Hier wordt medegedeeld, dat gis teren een militair verdrag is omler- teckend tusschen Duitschland en Slowakije, waarbij Duitschland zich belast met de militaire bescher ming van het Slowaakscho gebied. BRUSSEL, 18 Aug. (Belga). De Belgische minister v.an landsverdedi ging, generaal Denis, heeft, in den ka binetsraad een uiteenzetting gegeven van de maatregelen, welke genomen zijn om de veiligheid van het grond gebied te waarborgen. Hij heeft den raad een stelsel van recruteering van vrijwilligers voor zekere eenheden voorgelegd. De minister heeft ook een ontwcrp-decreet toegelicht, waarbij wordt verboden, op welke wijze dan ook, gedurende door den Koning te be palen tijden, berichten of inlichtingen van militairen aard te verspreiden. De raad heeft, na een uiteenzetting van den minister van financiën, zekere wijzigingen goedgekeurd in een ko ninklijk decreet van 27 Juli 1937 inzake de Belgische Nationale Bank, waarbij met name aan de bank de mogelijk heid wordt gegeven haar operaties op de open markt uit te breiden. Zij zal voortaan de bevoegdheid hebben staats fondsen op korten, middelmatigen en langen termijn tot een bedrag van 5 milliard te verdisconteeren of te koo- pen, in plaats van tot anderhalf mil liard, zooals tot nu toe. Om de drie maanden zal een staat worden uitgegeven, waarop zal worden aangegeven tot welk bedrag door de schatkist op korten termijn aan waar depapieren is uitgegeven. De statuten van de Nationale Bank zullen in over eenstemming worden gebracht met de nieuwe wet. Heden zal de raad van beheer van de bank te dien einde bij eenkomen. Een Zweedsch geleerde, dr. Oscar Loefgren, docent in de Semitische ta len aan de universiteit te Upsala, heeft in Milaan tusschen ruim 2000 Ooster- sche manuscripten van de Biblioteca Ambrosiana een apocryph evangelie volgens Johannes gevonden, gescihreven in het Arabisch. Het manuscript be slaat 270 bladzijden en het zou uit het Oudsyrisch vertaald zijn. Volgens Loefgren heeft men nog nooit een zoodanig evangelie gevonden en kan de tekst een groote verrassing ge noemd worden voor de theologen. I-Iet manuscript dateert uit 1342 en draagt den titel „De Goddelijke Geheimen". BINNENLAND GRONINGEN. 18 Aug. Het aantal fietsen, dat alhier gestolen wordt, was sedert Augustus schrikbarend toegeno men. Bij het politie-onderzoek werd een adres gevonden en zoo kon de dief op gespoord worden. Het is de 44-jarige K. H. uit Gronin gen. Een groot aantal rijwielonderdeelen en niet minder dan dertig fietsen wer den bij hem in beslag genomen. Inmiddels is ook een rijwielhersteller gearresteerd, verdacht van heling. De man, de 42-jarige W. R., eveneens uit Groningen, zou van den dief de fietsen hebben opgekocht. De mannen zijn ingesloten en worden ter beschikking gesteld van den officier van justitie. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. De voor- zitier van het Centraal Stembureau heeft tot leden van de Tweede Kamer benoemd verklaard: In de vacature-Albarda den heer J. Bommer te Amsterdam. In de vacature-De Geer prof. dr. J. R. Slotemaker dc Bruine te Wassenaar. In de vacature-Van den Tempel den heer B. C. Franke te Amsterdam. BOEDAPEST, 18 Aug. (Havas). Officieel wordt medegedeeld, dat gis terochtend tusschen elf en twaalf uur tusschen de dorpen Nagyszalonta en Nezogyan aan de grens tusschen Hongarije en Roemenië een ernstig incident is voorgevallen. In het Hon gaarsche communiqué dienaangaan de wordt gezegd, dat vijf Roemeen- sche grenswachtenzijn doorgedron gen op Hongaarsch gebied en de Hongaarsche grenswacht hebben aangevallen. Uit zelfverdediging opende een Hongaarsche patrouille het vuur, waardoor twee Roemecn- sche grenswachten werden gedood. Twee anderen wisten naar Roe meensch gebied te vluchten en de vijfde Roemeen werd gevangen ge nomen. De Roemeensche sergeant Nicolai Chiose, die gisteren bij het incident in de omgeving van Ateiasul Nou, aan de grens van,Transsylvanië bij het •stadje Salonfa werd gewond, is stervende. Hij heeft evenwel nog een verklaring afge legd waarin hij zeide, dat des ochtends een Roemeensche patrouille op Roe meensch gebied surveilleerde en vier Hongaarsche soldaten ontmoette. Deze Hongaren deden alsof zij een praatje wil den maken en dc Roemenen staken de grens over. Vervolgens voegden zich zes andere Hongaarsche soldaten, die ver scholen hadden gelegen, zich bij hun ka meraden en begonnen te schieten. Hier bij werd een Roemeen gedood en de ser geant ernstig gewond; een hospitaal soldaat wordt vermist. De Roemeensche minister van bui- tenlandsche zaken, Gafencu, heeft den Hongaarschen gezant te Boeka rest Bardossy ontvangen, Gafencu heeft namens zijn regcering geprotes teerd nopens het incident van Ateia- sol Nou. Boitenlandsch weeroverzicht In de luchtdrukverdeeling kwam nog weinig verandering. Het gebied van hoogen luchtdruk strekt zich nog steeds uit van de Azoren over de Britsche eilanden en Zuid-Scandinavië naar Finland en de randstaten. De hoogste barometerstanden zijn weer wat lager dan gistermorgen. Doordat de as van dit hoogedrukgebied steeds ten noorden van ons land blijft, is do wind hier oostelijk, en slijgen dc temperaturen over het algemeen. De nacht was hier minder koel dan gisteren, terwijl in ons land, Engeland en Duitschland op veel plaatsen nog ochtendnevel of mist voorkwam. Het weer blijft mooi, met zomersche warmte in geheel West- Europa. Alleen in Zuid-Frankrijk on weerde het gisteren onder invloed van een vlak gebied van lagen luchtdruk. De depressie hij IJsland veranderde weinig van diepte en trekt langzaam oostwaarts. Aan haar zuidzijde stroo men koele maritieme luohtmassa's naar Scandinavië. Deze bracht te Thorshavn nog 22 mm regen. In Hongarije blijft het steeds onweers- achtig en viel plaatselijk zware neer- OMTREK ZEIST. Op den Amersfoortschen Straatweg reed, ter hoogte van de Jo- hanna-Stichting een luxe-auto, door nog niet opgehelderde oorzaak, tegen een boom. De bestuurder do heer C. M. commies bij den geneeskundigen dienst te Rotter dam kreeg een hoofdwond en enkele gekneusde ribben. Zijn cchtgenoote een lichte hersenschudding, zijn moeder een beenwond cn een vriendin een hersen- sobuding. Ze zijn naar het ziekenhuis alhier vervoerd. Directeur in arrest AMSTERDAM, 18 Aug. De Justitie arresteerde vandaag den directeur van een financieele in stelling, dr. D. H. B.. verdacht van verduistering van een pak effec ten ter waarde van 12.500. uitgegeven door een Utrecht- sche financieringsmaatschappij en eigendom van een Hagenaar- Deze laatste had de effecten aan B. ter hand gesteld om een bepaald object te financieren. In plaats hiervan be leende hij de incourante aandeelcn zonder er den eigenaar in te kennen. Met een derden persoon ging hij met de opbrengst zaken doen. Het ongeluk wilde voor B-, dat de effecten, waarop jarenlang geen divi dend was uitgekeerd, 41/?. pet gaven. De eigenaar wilde van dit voordeeltje profitceren en eischte de effecten, no minaal waard 25.000.doch afge stempeld op 50 pet., terug. Dr. B. kon aan dezen eisch geen gevolg geven, De eigenaar stapte naar het hoofdbureau en op de afdeeling bandelspolilie. waar van inspecteur Dijkstra de leiding heeft, deponeerde hij een klacht tegen B. wegens verduistering. Inspecteur Dijkstra ontbood dr. B., de ze gaf echter een andere lezing van het geval. Hij werd in arrest gesteld en van morgen voor den officier van Justitie geleid. De rechter-commissaris heeft zijn insluiting in het Huis van Bewa ring bevolen. Dr. B. deed indertijd naar zijn zeggen dikwijls zaken met de vroegere Spaan- sche regeering, jaren geleden onder hield hij connecties met Barmat. Vol gens zijn verklaring heeft hij van epn Spaansche universiteit en van een Ame- rikaansche hooger onderwijs-instelling een doctorshui ontvangen. Herhaaldelijk heeft dc handelspolitie proces-verbaal tegen den man opge maakt, zonder dat evenwel later tot een vervolging kon worden overgegaan. J. C. A. M. VAN DE MORTEL, LID VAN DE EERSTE KAMER 's-GRAVENHAGE. 17 Augustus. Het Centraal Stembureau heeft heden tot lid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal als opvolger van jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt benoemd ver klaard de heer J. C. A. M. van de Mor tel te Tilburg. KERKNIEUWS Dinsdag 22 Aug. zal de jaarlijkeche vergadering van Duitsche R.K. Bis schoppen een aanvang nemen te Fulda. De Maasbode wijst er op> dat dit de eer ste maalais in de geschiedenis dat de gezamenlijke bisschoppen van Groot- Duit6chland in Fulda bijeenkomen om over de positie der kerk te beraadsla gen. Het houden van bisschops-confe- rentics in Duitschland dateert uit het jaar 1848. Oorspronkelijk hadden deze vergaderingen slechts nu en dan plaats, doch later werd besloten om deze bij eenkomsten van de Duitscho kerkvor sten regelmatig ieder jaar te houden. Het zijn vergaderingen van bisschop pen, die echter niet het karakter van een landelijke synode dragen, terwijl de besluiten, welke daar genomen wor den, slechts in zooverre bindend zijn, als ze door de individueele leden van het Duitsche Episcopaat goedgekeurd en in eigen diocees worden afgekondigd. De rapporten van dc Duitsche bisschop pen tc Fulda vormen overigens belang rijke documenten voor de geschiedenis van de verhouding van Kerk en Staat in Duitschland. De eigenlijke beraadslagingen der Duitsche kerkvorsten vinden plaats met gesloten deuren. De bijeenkomsten wór den gehouden in het voormalige kloos ter der Benedictijnen te Fulda. dat één der merkwaardigste historische gehou wen iö der stad. De beraadslagingen zelf zijn niet openbaar. Eventueele pu blicaties over hetgeen ter conferentie besloten is, zijn uitsluitend gebaseerd op veronderstellingen, combinaties van bekende feiten en gevolgtrekkingen, rclke door buitenstaanders hieruit wor den gemaakt. WA TETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Zalmschoteltje met mayonnaise. VOOR DE MIDDAGTAFEL Bruine boonensoep (magere) Grut jes in karnemelk met boter en stroop- saus. Bereiding soep: Breng 1 p. gewas- selien en geweekte bruine boonen aan de kook niet 2% L. water, paar laurier blaadjes, in stukjes gesn. ui, paar kruidnafecltjes en wat foelie, en laat alles ca. 3 uur zachtjes koken. Wrijf dc massa door een zeef, roer er 4 ntag- giblokjes cn 4 eetl. boter door, en theel. kerrie met eetl. water tot een papje gemaakt. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Nierbroodjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL Bloemkoolsoep. Kalfsfricandeau. Snijboontjes. Aardappelen. Karncmelkpudding. Bereiding soep: Kook 1 bloemkool in ca. 1 1. kokend water met eetl. zout gaar, neem zo eruit, en bind de soep met 4 eetl. bloem met. 2 eetl. melk aangemaakt, tot een gebonden massa. Hoer er >4 ons boter door, suufje noot muskaat, en liet grootste gedeelte van de door een zeef fijngewreven bloem kool. desvcrkiczend met een uitgekl. eidooier. Snijd dc rest van de bloem kool in kleine stukjes en roer deze voorzichtig door de soep. Bereiding toespijs: Weck 18 blaadjes gelatine, half wit, half rood, kwartier in koud water, los ze op in L. ver warmd citroensap, doe er VA ons bas terdsuiker door. cn voeg hierbij L. karnemelk. Roer af en toe in de massa tot ze stijf begint te worden en giet ze dan in den vonn. FAILLISSEMENTEN Beëindigd De Naamlooze Vennootschap Meubel en Metaalwarenfabriek „Floreat", ge vestigd tc Amersfoort, curator mr, R. P. van der Mark te Amersfoort. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdcelingslijst, na gedaan verzet, met een© uitkcering van 17.417%. A. Koot, wonende te Amersfoort, cura tor mr. W. j. B. Verstelt te Amersfoort. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeolingslijst, na gedaan verzet, met eene uitkeering van 2.933%. BURGERLIJKE STAND Amersfoort, 18 Aug. GEBOREN; Barend, z. v. B. Mons cn H. de Bruin; Petronclla, d. v. c. La- blans en P. Petersc; Cornells, z. v. C. de Bruin en M. van Kleef; Johanna Hermina, d. v. II. J. H. Hekkcrs en B. Garrets en. OVERLEDEN: Lodewijk Mostcrtman, 61 j.. wedn.; Geurt v. d. Berg, 77 j., wedn.; Hubrecht Johannes Frémóuw, SI j., jvcdn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3