ONDERZOEK NAAR DE RAMP VAN DE „EKSTER" Het afzetten van een motor in den start MASSA Behandeling in het openbaar voor den Raad voor de Luchtvaart GEZAGVOERDERS GEVEN HUN MEENING Serie inbraken berecht Schipper verdronken Gevaarlijke gulheid Dreigend conflict in meubelindustrie Met hoofd tusschen twee schepen bekneld Commissie treedt af Brand in een kistenfabriek Duitsch schip thans naar Rotterdam De Chr. boekhandel in Duitschland Plan voor derde Haagsche V redesconferentie 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 's-GRAVENHAGE. 17 Augustus. De Raad voor de Luchtvaart heeft hedenmiddag in het Departement van Waterstaat een openbare zitting gehouden ter onderzoeking van het ongeval, dat op 9 December l\ nabij het vliegveld Schiphol is overkomen aan het K.L.M.-vliegtuig van het type Lockheed Super Electra, gemerkt PH-APE (Ekster), waarmede een lesvlucht werd gemaakt. Bij dit ongeval vonden den dood de vier inzittenden: de gezagvoerder A. van der Syde. de piloot C M. Schrey. de radiotelegrafist A. Becking en de boordwerk tuigkundige H. L. H. laedicke. Op de vraag op welke hoogte een van de motoren uiteindelijk dus na de voorbereidende oefeningen werd stop gezet antwoordt getuige: op 20 a 25 Me ter hoogte. Bil de voorbereidende oefe ningen was die hoogte 1500 Meter. De heer C. Spaans, boordwerktuig kundige bij de K.L.M.. die als getuige gehoord wordt, heeft verschillende les vluchten met den Lockheed gemaakt. Hil deelt mede. dat bet zetten van de schroefbladen van kleine op groote spoed hoogstens 15 seconden duurt. Getuige I. A. Aler, chef van den vliegdienst der K.LM.. zegt. dat de oefeningen in het afzetten van een der motoren gehouden moeten wor den. Uiteindelijk behoort deze oefe ning ook op geringe hoogte te ge schieden. omdat de vlieger haar ge heel dient te kennen. Op don noodlottigen dag (9 De cember j.l.) maakten de heeren Van der Syde en Schrey hun tweede serie lesvluchten. Het lesschema is na dit ongeval ge wijzigd in dezen zin. dat de leerling nu nimmer zijn les mag beginnen met de oefening van het afzetten van een mo tor op geringe hoogte. Tegen het afzetten van de hoogtegas- Dr. ir. H. J. van der Maas. hoofdinge- »ieur-vlieger bij het Nat. Luchtvaart laboratorium. wordt als getuige-deskun- dige gehoord. In hoeverre voldeed dit vliegtuig aan de hier te lande gestelde eischen van luchtwaardigheid en zijn er ook bij enkele punten ontheffingen verleend? vraagt de voorzitter. Met zekerheid kan getuige hierop niet antwoorden. Hij meent, dat de Lockheed aan de hier te lande geldende eischen voldeed. Was dit vliegtuig voorzien van vol doende nooduitgangen zoowel voor pas sagiers als voor de bemanning? luidt een andere vraag. Getuige kan daarop geen antwoord Reven. Achtte u dit vliegtuig, dat een lijn- toestel was. geschikt als lesvliegtuig? vraagt de voorzitter. In het algemeen niet. antwoordt getui ge. Worden er van rijkswege voorschrif ten aan lesvliegtuigen gesteld? Aan primaire lesvliegtuigen. waarin de allereerste lessen worden gegeven zeker wel. Maar aan secondaire lestoe- stellen zooals het onderhavige niet. Mis schien door de K.L.M.. dat weet getuige echter niet. In antwoord op een hem gestelde vraag, zegt getuige, dat oefeningen als het afzetten van een der motoren niet op geringe hoogte, zooals dikwijls ge schiedt. maar op wat grootere hoogte moeten plaats vinden..Getuige acht het beslist een fout een dergelijke oefening direct de eerste maal te maken. Getuige vindt de Lockheed onder nor- tnale omstandigheden niet moeilijk be stuurbaar. Een oefening als het afzet ten van een motor op geringe hoogte zou getuige zelf nimmer willen uitvoe ren. Hoe groot is de snelheid waarmede Uien aan den grond komt? Getuige meent 160 a 170 K.M. De volgende getuige-deskundige. dien de Raad hoort, is G. J. Geyssendorffer, gezagvoerder bij de K.L.M. Deze verklaart, meerdere malen met de Lockheed te hebben gevlo gen. De Lockheed is volgens hem moeilijker te vliegen dan een DC 2 of DC 3. althans in het begin. Als je het toestel eenmaal kende ging het heel goed. ..Het is een renpaardje". Vooral bii de landing moet je heel goed uitkijken. Met Van der Syde heeft getuige nimmer veel contact gehad. Af en toe heeft hij zelf wat „gelest" op deze toestellen. Vindt u het noodlg, dat reeds bij de 'eerste vlucht bij voortgezette start een motor zou worden afgezet? vraagt de voorzitter. Ik vind-dat zeer gevaarlijk. Ik zelf heb het bij lesgeven nimmer deze oefe ning vlak bij den grond gedaan. Zelfs den derden keer zou ik het niet doen. Na hem hoort de raad den heer A. Viruly. gezagvoerder bij de K LM., even eens als getuige-deskundige. De heer Viruly verklaart nooit met een Lockheed te hebben gevlogen. Meent u. dat het een juiste bepaling is. dat men den eenen motor bij voort zetting van den start moet afzetten of acht u het beter dat zulks hooger in de lucht gebeurt? Getuige meent, dat men een leerling wel degelijk moet oefenen dicht bij den grond. Bij de eerste vlucht moet men een dergelijke oefening niet maken. Trouwens de K.LM. heeft haar voor schriften gewijzigd en bepaald, dat dergelijke oefeningen niet tijdens de eerste vlucht mogen worden ge maakt Op een desbetreffende vraag geeft getuige toe. dat het afzetten van een der motoren op 30 Meter hoogte, zools in het onderhavige geval ge schied is. in het algemeen riskant is te noemen. Majoor A. K. Steup. majoor-vlieger bij de luchtvaartbrigade, deelt als deskun dige mede. dat hij nooit met een leer ling bij een voortgezette start een mo tor heeft laten afzetten. Wanneer een dergelijke oefening goed Is voorbereid, dan zou tenslotte op ge ringe hoogte in de voortgezette start wel een der motoren worden afgezet. Deze meening geeft getuige echter onder voorbehoud, want hij kent de Lockheed niet. Getuige P. Noomen. vliegtuigbestuur der bii de K.LM.. heeft een keer met Van der Syde op een Lockheed gelest en wel op 3 December, den dag voor het ongeval. Getuige verklaart, dat het af zetten van den motor op 8 December, welke oefening hij moest maken, ge schiedde door middel van de hoogtegas- 6topinrichting. stopinrichting bestond bezwaar. De heer Van der Syde heeft getuige bij een be spreking op 2S Maart 1938 beloofd nim mer meer van dit middel gebruik te ma ken. weet. dat dit op 8 December toch is geschied?" vraagt de voorzitter. .Ja. dat weet ik." antwoordt getuige. Getuige voegt hieraan toe. dat de heer Van der Syde iemand van groote plichts betrachting was. Hij moge in dit geval ondisciplinair hebben gehandeld, toch meent getuige dat Van der Syde alleen zoo gehandeld heeft, omdat hij vast overtuigd was dit risico te kunnen en te mogen nemen, dat het zelfs ge- wenscht was dit risico te nemen bij het onderricht. Nimmer heeft getuige gehoord, dat de vliegers deze toestellen onge schikt zouden hebben gevonden. Klachten waren er natuurlijk wel zooals de stuurhut is wat nauw, het uitzicht bij regen is niet goed, de ventilatie is niet voldoende. Prin- cipieele klachten waren er niet en de andere klachten zijn door allerlei verbeteringen weggenomen. De K.L.M. gebruikt deze toestellen thans met groot succes in de West. Get. handhaaft op een hem gestelde vraag zijn meening, dat de oefening van het afzetten van een motor bij voortgezette start noodzakelijk is. De heer H. Fuchs. gezagvoerder bij de K.L.M.. is de laatste getuige, dien de Raad hoort. Hii is de plaatsvervanger van den heer Aler. De methode van het afzetten van een motor door den heer Van der Syde toegepast achtte getuige gevaar lijk. Het is hem toen door den heer Aler verboden de hoogtegasstopinrich- ting te gebruiken en het is getuige be kend. dat Van der Syde beloofd heeft zich hieraan te houden, maar op 8 De cember in strijd met deze belofte heeft gehandeld. Evenals de heer Aler is deze getuige doordrongen van de noodzakelijkheid, dat de oefening van het afzetten van een motor gehouden moet worden, al beseft getuige dat het risico bij een Lockheed grooter is dan bij een Douglas. De Raad zal later uitspraak doen. KINDERHOEKJE Vier jaar en acht maanden ge- eischt tegen twee Rotter dammers ROTTERDAM. 17 Augustus. In den nacht van 5 op 6 Maart ontdek te een spoorwegbeambte, dat twee jongelieden, de 22-jarige plaatwer ker F. M. M. en de 25-jarige los- werkman A. V., beiden wonende te Rotterdam, poogden hun slag te slaan in een loonzetterij aan .den Molenwaterweg. M. Ontlastte in het Huis van Bewa ring zijn geweten en gaf een heele serie inbraken aan de politie op. waaraan voor een deel V. debet is geweest. Zij hadden van 2 Februari tot Maart on geveer elf inbraken gepleegd, die bij een nogal wat hadden opgeleverd. Vandaag moesten zij zich voor de Rotterdamschc rechtbank verantwoor den. Ter zitting bleek, dat de vader van V.. die vroeger agent van politie is ge weest, het gestolcnc verkocht had. Uit diens gedragingen vloeide voort, dat vandaag tevens ongeveer 20 helers moesten terecht staan. De officier van justitie, mr. F. M. Wilbrenninck, zelde in zijn requisitoir, dat beide jongemannen het tenlaste ge logde volmondig toegeven. Dertig in braken zijn in onderzoek, zeide spr. en reeds zijn een kleine twintig opgehel derd. Verdachten hebben een groote bedrijvigheid aan den dag gelegd. On geveer eiken nacht trokken de heeren op roof uit. Spr. noemde hen onverbe terlijk. Zij hadden al eens straffen uit gezeten. daarom wilde mr. Wilbren ninck hooge eischen uitspreken. Tegen elk vroeg spr. vier jaar gevangenisstraf en bovendien voor de inbraak aan den Molenwaterweg acht maanden gevan genisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. De verdedigers mr. K. W. Zieleman en mr. E. M. J. Minderop bepleitten ver mindering der strafmaat. Waarschijnlijk gestruikeld en over boord gevallen VLAARDINGEN, 18 Augustus. In den afgcloopen nacht omstreeks twaalf uur moest de lichter „Ophir", welke ligplaats had gekozen in de Vulcaanhaven te Vlaardingen, wor den verhaald langszij van het S.S. „Schiedam" om te laden. De kapitein van de sleepboot wekte hiervoor schipper A. Kalkman van de „Ophir", die zich met zijn vrouw aan boord bevond en zich- reeds ter* ruste had begeven. Kalkman was spoedig aan dek om dc noodige instructies in ontvangst te nemen, doch tijdens het uitvoeren daarvan was hij op een gege ven oogenblik verdwenen. Vermoed wordt, dat hij bij het verhalen is ge struikeld en over boord is gevallen. De rivierpolitie heeft den gohcelen nacht gedregd, doch tot nu toe is dit zonder resultaat gebleven. Schipper Kalkman was 17 jaar oud en vader vnn twee kinderen. Hij woonde te Rot terdam. Gooit geen snoeperijen naar Staphorster kleuters! 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. De A.N.W.B. vestigt de aandacht op een aangelegenheid die haar oorsprong vindt in de goedheid des harten, maar die tot gevolg heeft een uiterst gevaarlijke verkeerssituatie. Het blijkt n.l. veelvuldig voor te ko men, dat kinderen-passagiers van auto bussen, welke door Staphorst rijden, snoeperijen uitgooien, zoodra zij de aar dig gekleede Staphorster kleuters zien, die natuurlijk met gretigheid naar de lekkernijen grabbelen, zonder daarbij op het verkeer te letten. Het behoeft geen betoog, dat deze grabbelende kinderen zich aan het ge vaar blootstellen van door achterop rij dende auto's te worden overreden. Dat dit gevaar inderdaad niet denkbeeldig is, bewijst het feit, dat verleden jaar een kind daarbij het leven heeft gelaten, terwijl onlangs een kleine ter nauwer- nood aan een zelfde lot ontkwam. De A.N.W.B. zou daarom aan auto busondernemers en in het algemeen aan het publiek dringend willen verzoe ken om het uitgooien van spoeperijen naar zich aan den rijweg bevindende kinderen zooveel mogelijk tegen te gaan. 256. Doch er gebeurt nog meer. Daar verschijnt eensklaps een éénwielig wagentje, waarop Pam. volgens mededeeling uit den luidspreker, moet plaats nemen. Ook aan dit bevel gehoorzaamt Pam gewillig. 257. Hij moet nu een soort reglement ruadplegen. waarin de noodige aanduidingen worden gegeven betreffende de be diening van het vreemdsoortige vehikel. Aan het eind staat te lezen: ..WEES VOORAL VOORZICHTIG VOOR DEN ..TOOVENAAR IN GOUDEN BERGEN". Circa 200 arbeiders te Waddinx- veen erbij betrokken WADDINXVEEN, 18 Aug. De drie samenwerkende organisaties in het meubelbedrijf hebben pogingen in het werk gesteld om het collecief contract, dat met de werkgeversorganisaties is afgesloten, ook in Waddinxveen door te voeren. De besprekingen hebben geen resultaat opgeleverd. Den werkgevers is thans bericht, dat, indien er in de komende week geen overeenstemming wordt bereikt, op Maandag 28 Augustus niet meer zal worden gewerkt. Het conflict zal. indien het mocht uitbreken, circa 200 arbeiders omvat ten. Zij zijn georganiseerd in de drie meubelmakersbonden. INTERNATIONAAL KAP-, HAARVERF EN MAKE-UP CONCOURS Het internationale kapconcours dei- vier samenwerkende organisaties te weten: De Internationale des Maitres Coiffeurs de Dames, de R.K. Kappers patroonsbond H. Franciscus van Assisië de Landelijke Yereeniging tot behar tiging van de belangen van kappers, schoonheidsspecialisten en kappers parfumeriehandelaren in Nederland de E.L.V.E.K.A., en de Yereeniging van Fabrikanten, Importeurs en Grossiers in de Kappers- en Parfumeriebratiche „de Figa", uitgeschreven tegen 14, 15, 16 en 17 October a.s. in de groote Apollohal te Amsterdam, belooft een succes te worden. Ditmaal zal de strijd gaan om den meestertitel van Europa, erkend door en onder auspiciën van de Internationale Organisatie. Reeds nu staat vast, dat naast, vele Nederland- sche vakgenooten groote en sterke groe pen zullen uitkomen uit Frankrijk, Bel gië, Duitschland en Engeland. ROERMOND, 18 Aug. Vanmor gen is bij de sluis aan den Donk in de Roermondsche Weerd een onge luk gebeurd, dat een schippers knecht van 21 jaar het leven heeft gekost. Yoor de sluis lag een 150-tons motor schip te wachten, terwijl langs den oever een aantal schepen gemeerd la gen. Door de deining van het water dreigde een roeibootje, dat langszij hel motorschip gebonden was. gekraakt tc worden. Do 21-jarige schippersknecht I-Iutgens uit Arnhem wilde dit voorko men en bukte zich over boord van hel motorschip om het bootje weg te trek ken. Toen de schepen tegen elkander stieten, raakte de jongen met hcj, hoofd tusschen beide boorden bekneld, tenge volge waarvan de jongeman op slag werd gedood. Het lijk is naar het St. Laurentius- ziekenhuis te Roarmond overgebracht. Belast met het toezicht over de rijksasyls te Avereest DEDEMSVAART. 18 Augustus. De rijkscommissie van toezicht over de rijksasyls voor psychopathen te Ave reest is in haar geheel afgetreden. De minister van justitie heeft den leden, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend. De voorzitter was mr. A. E. baron van Yoorst tot Voorst, commissaris der Koningin in de provincie Overijssel en het secretariaat werd waargenomen door burgemeester mr. W. A. J. Visser van Soest. Naar wij vernemen, is het aftreden van de commissie een gevolg van een verschil van inzicht over de taak der commissie. In Frankrijk verblijdende buitenlandsche militairen 's-GRAVENHAGE. 18 Aug. Naar wij vernemen is het in het jaar 1912 door de Fransche regeering uitgevaar digde verbod voor buitenlandsche mili tairen om zich anders dan voor door reis per trein op te houden in be paalde gebieden in het Oosten van Frankrijk, ook van toepassing op gc- pensionneerde officieren en officieren op non-activiteit. Belanghebbenden op wien dit verbod van toepassing is, die zich in het Oosten van Frankrijk zouden moeten ophou den, zullen goed doen zich te voren om inlichtingen dienaangaande te wenden tot het departement van defensie te "s-Gravenhage. FRANSCH VLOOTBEZOEK AAN AMSTERDAM AMSTERDAM. 18 Augustus. Voor een bezoek aan de hoofdstad is gister middag in de Arnsterdamsche haven aangekomen de Fransche aviso „Cha mois". Het oorlogsschip heeft ligplaats ge nomen aan steiger P. bij de De Ruyter- kade. DE NATIONALE JEUGDLUCHT- VAARTDAG 's-GRAVENHAGE. 18 Aug. De cen trale jeugdcommissie van de Konink lijke Nederlandfcchc Vcrceniging voor luchtvaart deelt mede dat men zich voor deelneming aan den Nationalen Jeugdluchtvaartdag nog Zaterdag om 9 uur v.m. op Schiphol kan opge ven. ADRES VAN SCHEEPVAARTVER- EENIGINGEN AAN MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN AMSTERDAM. 18 Augustus. De sehcepvaartverceniging Noord te Am sterdam en de scheepvaartvereeniging Zuid te Rotterdam hebben aan den mi nister van Sociale Zaken een adres ge zonden, waarin zij aandringen op den grootst mogelijken spoed bij het tref fen van een regeling ten behoeve van eventueele slachtoffers van oorlogs schade. DE BOTERHEFFING 's-GRAVENHAGE. 17 Augustus. Het bedrag van de heffing en steunuitkee- ring op boter, is behoudens tusschentijd sche wijziging, voor de week van 17 tot 24 Augustus vasteesteld op 55 cent per kg. (onveranderd). EEN BELANGRIJKE GIFT VOOR DE VIERLING HENGELO. 17 Augustus. Het Prin ses Beatrrx-fnnd6 heeft een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld ten behoeve van de vierling der familie Pijlman. -VINO lotwuytoed. p.-ft. FL 1.20 HAVIK41 TEL.292 DELFT, 18 Aug. Gisteravond om kwart over acht is brand ontstaan in de kistenfabriek der Gcbrs. Huisman aan den Rotterdamscheweg alhier. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door broeiing in een hoeveelheid zaag sel, welke in het ketelhuis was opgesla gen. Omwonenden zagen vlammen uit het dak slaan en waarschuwden de politie- brandweer, die weldra met de motor spuit ter plaatse verscheen. Ook de spuit van de nabijgelegen lijm- en gelatine- fabriek werd gerequireerd en met ver eende krachten werd het vuur aange pakt. Het kon beperkt blijven tot het ketelhuis, dat gëhecl uitbrandde. Moreele Herbewapening Bij de opening van het Wereld Con gres voor M G.H. in Hollywood, Califor- nië, werd een boodschap van president Roosevelt, die zijn zoon James als zijn specialen vertegenwoordiger had gezon den, voorgelezen, waarin hij zijn reeds aan de nationale bijeenkomst voor M. G.H. in Washington op 4 Juni uitgespro ken overtuiging nog eens met nadruk herhaalde: „De kracht, die de grondslag is van de wereld, moet bestaan uit 'het zedelijk karakter van haar bewoners. Een pro gramma van moreele herbewapening voor de wereld kan daarom niet anders dan het gevaar voor een gewapend con flict verminderen. Zoo'n moreele herbe wapening moet, om zoo doeltreffend mogelijk te zijn, steun van de geheele wereld ontvangen." MAASSLUIS, 18 Aug. Het Duit- sche stoomschip „Tilsit", dat gister nacht in aanvaring is geweest met een nog onbekend schip en aan den grond gezet was, is thans opgesleept .naar Rotterdam, nadat het lek voor- loopig gedicht was. „Voor den Christelijken boekhandel in Duitschland, aldus lezen wij in het Alg. Weekblad van Christendom en Cultuur, zijn zoojuist nieuwe verordeningen uit gevaardigd, die voor den verkoop van christelijke lectuur bindend zijn. Vol gens deze verordeningen moeten de boekhandelaren en uilgevers verklaren, of zij in 't vervolg alleen christelijke uilgaven, met uilsluiting van alle nefi- Irale lectuur, of alleen „wereldlijke" lec tuur verkoopen willen. Indien zij hun christelijke karakter willen behouden moet dit in hun firmanaam duidelijk tot uitdrukking komen. Het is nog niet vastgesteld, waar de grens getrokken wordt: of h.v. onder „christelijk" uitslui tend bijhelsch-thenlogische en stichte lijke lectuur verstaan moet worden, of dat ook de christclijk-georiënteerde bel lettrie daartoe behoort. Verder is het den niet-christelijkeri boekhandelaren verboden, christelijke geschriften, in welken vorm ook. door uitstalling in de étalages, op de loonbank, of in pros- pecti. aan te prijzen. Het aantal chris telijke commissie-boekhandelaren zal thans ook achteruitgaan, omdat, volgens één der bepalingen nu bijna alleen nog maar firma's, die door den eigenaar-zelf. met eigen kapitaal, geëxploiteerd wor den, kunnen voortbestaan. Bovendien is het christelijken firma's niet langer toe- geslaan, leerlingen ter opleiding aan te nemen DE SOESTER LANDBOUWDAG SOEST. De Soester Landbouwdag, die aanvankelijk was vastgesteld in de eerste dagen van September a.s.. zal op 31 Augustus worden geox-ganiseerd. VERKOOPINQEN B aam 30 Aug. In 't „Kasteel van Antwer pen", verkooping van landhuis aan de Javalaan 11. 8 uur nam. KERKNIEUWS Vergadering van den Wereld bond der kerken in Genève Van 7 tot 9 Aug. vergaderde te Genève onder voorzitterschap van denDeenschen bisschop Noack de minderhedencom- missic van den Wereldbond der kerken. Voor Nederland nam inplaats van den overleden dr. J. C. Wissing aan de be sprekingen mr. J. C. Baak deel. De com missie stelde na lange besprekingen een aantal resoluties op over het anti-semie tisme, over de situatie der niet-Roomsch Katholieke kerken in Polen, en over de vluchtelingen, terwijl de situatie in Roe menië voor een volgende vergadering op de agenda werd gezet. Deze resolu ties werden later door het Executieve Comité en het Bestuurscomité van den Wereldbond aangenomen. Van 11 tot 16. Augustus vergaderde 'dan, eveneens te Genève voornoemd be stuurscomité, waaraan voor Nederland, behalve mr. Baak. ook ds. F. Dijkema van Amsterdam deelnam. Uit de ver schillende overgelegde verslagen bleek, welk een rol van pionier de Wereldbond op allerlei gebied blijft spelen; hoe zij een practisch aandeel heeft gehad in het overkomen van verschillende niet- arische predikanten uit Duitschland naar vele andere landen en de opne ming van deze predikanten in een aan tal kerken buiten Duitschland; voorts in moreéle ondersteuning van leden dei Tsjechische kerken na het accoord van München (speciaal door een bezoek dat dc secretaris-generaal dr. Henriod in October jl. aan Bohemen bracht) en voorts ook door de mede-voorbereiding van de Arnsterdamsche Wereldconfe rentie der Christelijke jeugd. Gezien het groote succes van deze conferentie heeft de Wereldbond dan ook stappen onder nomen om verder vertegenwoordigd te zijn in besprekingen met de andere groo te oecumenische organisaties, teneinde het werk van Amsterdam on de eene of andere manier voort te zetten. Voorts zijn eenige belangrijke on derwerpen besproken. Een resolutie is aangeomen, strekkende tot het bijeenroepen van een derde Haag sche vredesconferentie, teneinde te komen tot een algemcene pacificatie in de internationale politiek. De re solutie houdt rekening met de wer kelijkheid, maar handhaaft tegelijk met kracht de Christelijke beginselen ook op het gebied der buitenland sche politiek. Ook werd een re solutie aangenomen betreffende de principicele dienstweigeraars. Medé maakte de verhouding van den Wereldbond tot den toekomstigen We reldraad der kerken onderwerp van nauwkeurige- besprekingen uit. Tenslot te kon men zich in een resolutie ver eenigen. waarin de zelfstandigheid van den Wereldbond tegenover den Wereld raad met nadruk werd gehandhaafd. Verschillende recepties, o.a. bij het in ternationale Röode Kruis, bij het Bureau International du Travail en het secre tariaat van den Volkenbond brachten den leden voor oogen, wat te Genève op internationaal gebied nog altijd ge presteerd wordt. In plaats van den af tredenden voorzitter dr. William P. Mer- ril (U.S.A.) werd Jreneus, Orthodox bis schop van Novi-Sad (Yougo-Slavië) tot voorzitter van den Wereldhond gekozen. Wat de Ncdcrlandsche vertegenwoordi gers betreft, koos de vergadering mr. J. C. Baak tot voorzitter van de Financiee- le commisie en tót lid van het Execu tieve Comité. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit het fonds tot verbetering van de schraalste predikantstractemen- ten aan de navolgende Utrechtsche ge meenten de navolgende toelagen uitge keerd: Hoogland f 100.—; Odijk 300; Overlangbroek 370.— en Schalkwijk 200.—.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6